0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!


Добре дошли в новата тема ухаеща на вкусни печива,
които творим с помощта на хлебопекарната!


* Линк към тема №1 Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! ТУК
« Последна редакция: Ноември 11, 2013, 22:39:32 pm от mishanta »
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #1 -: Ноември 11, 2013, 21:27:44 pm »
", обаче още при месенето видях, че тестото не е като хората, ставаше твърдо, машината взе да се тресе и аз като последния бунак, какво да направя, взех, че ливнах в кошничката още малко хладка вода....ама така, на око, без никаква логика...така и така, хляба го бях прежалил, поне да си направя експеримент с цел трупане на опит...че като стана един хляб-за чудо и приказ!"

Хей Джон,
аз лично слагам винаги една идея повече вода, когато добавям разни работи (лен, мак, сусам, овесени ядки ... каквото се сетиш) а ако ползвам пълнозърнесто брашно - минимум 50 мл повече вода :) (но това е защото правя пълнозърнестия хляб без да добавям бяло брашно както е по рецепта)

успех в правенето на хляб :)  :crossfingers: :crossfingers:

и не на последно място - благодаря за новата тема :)
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #2 -: Ноември 12, 2013, 18:31:24 pm »
Уважаеми дами, признателен съм ви за отзивчивостта и съветите, само да поясня нещо за протокола...вследствие на натрупания емпиричен и практически опит вие разполагате с рутина и усет и спокойно импровизирате с мерките и детайлите, не така стоят с новобранци с емпиричен опит нула...съзнавам, че се прави хляб, а не се бърка мехлем  за артрит в аптека, където мерките трябва да са точни до милиграм, но за отправна точка приех, че щом хората да написали в рецептурата 300 мл вода и 500 грама брашно, трябва да са толкова, защото иначе биха написали +,- едиколко си процента...та ще ви моля за търпението на любяща майка към инфантилното си дете-идиотче, опитваща се да го накара да проумее защо не трябва да си бърка с нож в носа...що се отнася до типовете брашна, в рецептурната ми книжка за всяка рецепта е отбелязан типът брашно, който се използва, предполагам за улеснение на неграмотни потребители като мен, които отивайки в супермаркета просто лесно намират съответния пакет брашно съгласно маркировката на етикета за да изпълнят въпросната рецепта...например-всичките рецепти за бели хлябове, в различните им разновидности, изискват брашно тип 550, или 405, най-логичното беше да ги потърся в магазина-където ги няма...има тип 500...с което и работя...обаче първите ми две хляба излязоха от машината с вид на нещо годно за трошене на прозорци, но категорично негодно за консумация, взех да задавам въпроси...та това е причината за любопитството ми към типовете брашна, както и това, че в интернет не намерих годна информация по въпроса... :)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #3 -: Ноември 12, 2013, 19:23:29 pm »
изискват брашно тип 550, или 405, най-логичното беше да ги потърся в магазина-където ги няма...има тип 500...с което и работя...обаче първите ми две хляба излязоха от машината с вид на нещо годно за трошене на прозорци, но категорично негодно за консумация, взех да задавам въпроси...та това е причината за любопитството ми към типовете брашна, както и това, че в интернет не намерих годна информация по въпроса... :)

джон,
аз лично не гледам цифрите - аз "познавам" бяло брашно, пълнозърнесто и царевично :)
какво пише в рецептите на твоята книга - името на самия хляб (почти всички са с бяло брашно, освен рецептата за пълнозърнест хляб, която е с пълнозърнест  :lol:  )
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #4 -: Ноември 13, 2013, 05:52:12 am »
John Mirror, съвсем прав си за рутината, така е, според мен на теб ти трябва още малко
и смело ще боравиш с машинката, мисълта ми беше, да не се вторачваш толкова в типа брашно.
Ако пък ти е забавно и това е час от експеримента, дерзай!
Приятно хлебоправене...

За протокола във фурната втасва това цвете :photo: ЦЪК
Подарък за "виновниците" да имам моите две деца!
Хубав ден! :)
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #5 -: Ноември 13, 2013, 11:09:25 am »
мише , страхотно цвете !!!


*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #6 -: Ноември 13, 2013, 14:52:58 pm »
Благодаря nimika!

Това цвете само изглежда сложно, а в действителност не е така, оформя се съвсем лесно!
Поради липса на време този път машината омеси тестото вечерта и аз го прибрах в хладилника.
Сутринта оформих питката, след това втаса още веднъж на 60 градуса във фурната за 30 минути
и изпекох до готовност.


Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #7 -: Ноември 18, 2013, 09:14:07 am »
Е, това си е висш пилотаж в месенето, към който нито имам стремеж, нито претенции....комплименти за креативността и майсторството при създаване на въпросното "цвете"  :youwoman: ....
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #8 -: Ноември 18, 2013, 09:42:51 am »
междувременно, в крайна сметка се оказа, че "екзистенциалния" въпрос за брашната, който ме мъчеше, си е бил основателен, що се отнася до работата на новобранец с хлебопекарна....съвсем случайно си намерих информацията и бих казал, че нещата си дойдоха на мястото...и нещата се получават както трябва...накратко, оказа се , че типът на брашното маркира, грубо казано, грисовете от които е получено, т.е. дали е по от центъра на зърното или откъм обвивката, и, що се отнася до хлебопекарната, тук е връзката с времетраенето и температурите, които са заложени в отделните програми и цикли, доколкото това е свързано със съдържанието на глутен, а глутена определя втасването...простата зависимост е, че колкото по ниско е числото на типа брашно, толкова по ниско е съдържанието на глутен, ерго, брашната тип 400 съдържат глутен до около 8%, докато при брашно тип 700 глутенът вече е 15-16%...та аз лично се ориентирах хлябовете да се правят от брашна тип 650 до 812, а тези от тип 400 и 500 да останат по скоро за по фини сладкарски печива....тук не визирам пълнозърнестите брашна, разбира се....та да споделя и аз нещо, което на някой може и да му е полезно, в отговор на проявената към мен съпричастност.... :)
« Последна редакция: Ноември 18, 2013, 09:47:23 am от John Mirror »
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #9 -: Ноември 20, 2013, 21:09:47 pm »
олеле мале,

това е най - професионалното обяснение което съм виждала до сега - браво!

в този ред на мисли - аз купувам брашно на което пише "пълнозърнесто брашно" но няма  никакво число ...  osi_10 - някакви предположения? (брашното е на марка Мелко)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #10 -: Ноември 20, 2013, 21:49:50 pm »
Днес занесох моята приятелка на ремонт, но като я взема запрятам ръкави  :D

*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #11 -: Ноември 20, 2013, 22:28:44 pm »
дано много бързо да я оправят,  :crossfingers:
нашата си е неизменна част от домакинството - представям си какво може да ти е ;)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #12 -: Декември 16, 2013, 22:34:30 pm »
В къщи отново ухае на хляб  :D

*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #13 -: Декември 29, 2013, 02:00:10 am »
 :roll:
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #15 -: Април 12, 2014, 19:01:32 pm »
Цоп с нова хлебопекарна в темичката  :P и с първия хляб (пълнозърнест), който се пече в момента  :eat:

Вече имаме "дефект" - когато машинката даде сигнал да слагаме добавките (25 мин след старта) ние ги сложихме, но тя почти веднага спря да бърка ???!! единствено за съвсем кратко се включи след известно време. Съответно добавките (слънчогледови семки и смляно ленено семе и чиа) не се объркаха и сега стоят странно върху част от кората на хляба  :?
На някого случвало ли му се е подобно нещо?
Ползвам Мулинекс модел OW610131 на програма за пълнозърнест хляб.

Хубава машинка!
Ние купуваме бяло, но добавям царевичен грис към хляба (защото нямам брашно, само грис...), също и мляко (вместо вода) и 1 яйце. С маята съм в чуденка, че уж била вредна. Категорично няма да взема д-р Йоткер. В Метро имаше една с червено на опаковката - нея купих, но вече свършва и трябва да търся нова...
Не ми достигна времето да проверя в магазините наоколо какво друго брашно, освен бяло, продават. Нядавам се на типово, но не вярвам особено.
Зайко, аз мляко и яйце не искам да слагам, защото сестра ми пости.
За маята и ние искаме да я заменим с квас, но не знам дали и как е възможно.
А тази на д-р Йоткер по-лоша ли е от другите? Ние от нея купихме.
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #16 -: Април 12, 2014, 19:28:19 pm »
Смайли, честито :) Вкусни и неустоими изкушения да твори!

Каква марка е пекарната ти и на коя програма пусна хляба?
Ако е на някоя кратка, това което опиваш в възможно.
При моята 1ва програма за бял хляб, която аз ползвам основно е 3часа и 25 мин.
Меси интензивно в първия един час с леки почивки, след това около час втасва
и пак няколко пъти врътва и последния час пече....А сигнала за ядки/
ще видя съвсем точно при другото пускане/ е около 40 та минута.
Моя първи хляб си отиде в кофата директно, така че ако само семките са в кората
се брои успешен твоя  :lol:

Маята на д-р Йоткер е много добра с нея гафове не съм имала никога!

Успех и споделяй, раздвижването на темата може само да ме радва!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #17 -: Април 12, 2014, 19:30:59 pm »
Тъй, и з в кюпа с хлебопекарни от днес.Нашата е Мулинекс и сега пуснах първия хляб да го видим.На първата програма е, около 3 часа май ще го бърка и пече.

Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #18 -: Април 12, 2014, 19:39:54 pm »
Mishanta, мерси много!
Вие ветераните ще помагате.

Ползвам Мулинекс модел OW610131 на програма за пълнозърнест хляб, както съм писала по-долу.
Програмата е 3.10 ч. По мои наблюдения бърка само 25 мин. После повече от 1.30 ч. само втасва. През това време само един път разбърка за мнооогоо кратко. Накрая последния около 1 ч. пече.

Magi, радвам се, че и ти се нави да си купиш. Ще чакаме отзиви и снимки. Със здраве да си я ползвате.

Ето моята първа снимка. На нея се вижда, че не е разбъркано добре - стои на конци и отдясно има неразбъркана смес.

Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #19 -: Април 12, 2014, 20:08:05 pm »
Ние взехме Crown - кучешка марка от сбирщайн производител. Като "първа бука - за наука".
Меси доста, точно както на Мишето. Основната програма е точно 3 часа, но напоследък избирам тъмна коричка и е с 5-6 минути отгоре.

За маята на Йоткер имам съмнения, че е като нещата на Нестле ("добра храна, добър живот", ама пълен с отрови). А квас ми казаха, че мога да купя от Слънце и луна, ама познайте дали успях да отида.

Кажете за брашната, от къде да намеря нещо по-така, пълнозърнесто, типово и т.н.?
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #20 -: Април 12, 2014, 20:09:23 pm »
Мише, я кажи като майсторка, на последния хляб към маята добавих и 1 бакпулвер. Мъжът ми се оплака, че точно този хляб е доста твърд, мхмх, в сравнение с предишните. Да не съм прецалака нещо във втасването?
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #21 -: Април 12, 2014, 20:23:22 pm »
За маята на Йоткер имам съмнения, че е като нещата на Нестле ("добра храна, добър живот", ама пълен с отрови). А квас ми казаха, че мога да купя от Слънце и луна, ама познайте дали успях да отида.

Кажете за брашната, от къде да намеря нещо по-така, пълнозърнесто, типово и т.н.?
Ох, и аз знам, че продуктите на Нестле са пълни с изкустволяци. Само като вземеш бульоните и подправките "Маги" и прочетеш съдържанието ....  :?
А дали в Слънце и луна няма да има и хубави пълнозърнести брашна?
И аз не съм доволна от това, което намерих във Фантастико (в съдържанието на всички пълнозърнести брашна имаше разни добавки, които нищо не ми говорят, напр. витамин С звучеше най-безобидното). Трябва да проверя и в другите вериги какви марки с какво съдържание предлагат. Искам нещо без добавки - в съдържанието да пише само пълнозърнесто или ръжено брашно или натрушени пшеничени зърна, нещо подобно.
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #22 -: Април 12, 2014, 21:18:27 pm »
Mishanta,
Ето моята първа снимка. На нея се вижда, че не е разбъркано добре - стои на конци и отдясно има неразбъркана смес.

Smiles,
на хлебчетата само с пълнозърнесто брашно (без грам бяло) аз слагам около 20 - 30 милилитра допълнително вода. Самото пълнозърнесто брашно някак си поема повече водичка.
Аз лично на хляба от 750 грама, слагам 320 мл вода. ( а по рецепта мисля че е 270) Но от 450 грама брашно - слагам 50 грама ленено, и 50 грама царевично.

Успех :)
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #23 -: Април 12, 2014, 21:28:58 pm »
Delusion, в рецептата, която правих за 1 кг хляб - брашното е 660 гр. (200 бяло, 460 пълнозърнесто), а водата е 480 мл.
Ще ми кажеш ли рецептата за пълнозърнест хляб без грам бяло брашно.
Не е лош нашия, но за пълнозърнест очаквах да е твърд, а той е много мек  :lol: Това е, защото е пресен ли?

Ето снимки на вече изпечения и изстинал хляб. Разрязаната част е 1/4 от хляба.
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #24 -: Април 12, 2014, 23:33:58 pm »
Маги :P, Честито "Изаура" - все вкусотии да твори!

Смайли, мисля в Тема 1 Же беше писала,
че именно програма за пълнозърнест хляб "мисли" доста и по-малко меси.
Аз ползвам за всички хлябове 1ва програма. На нея и добре се измесват и изпичат.
Въпрос на време е да свикнете и след това да импровизирате.

Зайко, никога не съм слагала бакпулвер  8)
Идея нямам дали не са "скарали" мая и бакпулвер  :D,
съединенията от всякакъв вид не са ми силата!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #25 -: Април 13, 2014, 12:17:52 pm »
Снощи сътвори първия си бял хляб нашата машинка и съм доволна.Стана с много хубава коричка, наду се идеално, абе мммммммм.

Сега гледам рецепти за козунаци :)

*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #26 -: Април 13, 2014, 12:32:42 pm »

Въпрос на време е да свикнете и след това да импровизирате.

Точно така е. След първите опити и стриктно спазване на рецептите, започнах на око да правя промени - увеличавам вода, сменям програми и т.н. С маята положението е същото.

Мишанта беше ме питала за нея, но аз я слагам по усет. През по-студения сезон, слагам 1/3 от кубчето, а когато е доста топло - четвъртинка. Деля маята, преди да я вкарам във фризера - така ми е по-лесно. Превтасвали са ми хлябове, когато съм ги правила в помещения със силно отопление (дърва, обикновено - разнасяме хлебопекарната с нас, много ясно, затова е изпробвана на всякакви условия).
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #27 -: Април 13, 2014, 13:01:07 pm »
47 Smiles, като за начало хляба ти изглежда много хубав, дано и на вкус да е така. Както са писали и другите, с времето се свиква и сама ще почнеш да експериментираш. Ние в последно време нашата машина само за месене я ползваме, втасването и печенето си го правя извън нея. Аз използвам само суха мая, живата ми е малко по-сложна и използвам най-вече на Dr. Oetker или Haas (втората не знам дали се продава в България). Всяка година например си меся козунаците там и стават много хубави. Миналата седмица стартирах с тазгодишните вече.


Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #28 -: Април 16, 2014, 11:34:33 am »
Здравейте. До преди 1 година се справях на ръка с месенето, но много ме болят ръцете вече и си потърсих домашен помощник. Купих си хлебопекарна на марката Мулинекс с две лопатки за бъркане /доверих се на марката, но явно са я развалили/ , печа всеки ден по 1 хляб. Но се оказа че силиконовите уплътнения на тавичката за печене издържат до 3 месеца, а са по 42лв. За една година купувам трета тавичка, а хлебопекарната се и повреди и сега на практика всичко и сменено. Има още 1 година гаранция, но с тези тавички ми излиза доста солен хляба. Направих проучване за другите марки и разбрах , че на Хлебопекарни KENWOOD и Филипс тавичките са занитени и издържат по-дълго. Може ли да споделите опита си и за  други марки, които сте използвали интензивно. Не желая уред,който да ползвам само за празници и да стои като паметник у дома. А за предимствата на домашния хляб и домашно приготвените питки и козунаци не е нужно да говоря. Благодаря на всички и весели празници.
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #29 -: Април 16, 2014, 15:16:34 pm »
Привет dankatabg  :P

Моята Изаура е Zelmer 43Z010, имам я от 2011.
Толкова тесто е измесила и хляб е изпекла, че ако може да говори ще се оплаква от мен до утре.
Предполагам ти казваш тавичка на контейнера.
При моя сега се е получило напукване там където ти описваш и леко изпуска докато замеси,
но все още работи и не съм поръчала резервен.
Дори и да се развали машината, ще си купя пак същата.
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #30 -: Април 16, 2014, 19:30:25 pm »
Аз вчера направих козунаци.Станаха разкошни.Без машинката не бих се наела да си призная.

*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #31 -: Април 17, 2014, 16:16:42 pm »
Delusion, в рецептата, която правих за 1 кг хляб - брашното е 660 гр. (200 бяло, 460 пълнозърнесто), а водата е 480 мл.
Ще ми кажеш ли рецептата за пълнозърнест хляб без грам бяло брашно.
Не е лош нашия, но за пълнозърнест очаквах да е твърд, а той е много мек  :lol: Това е, защото е пресен ли?

Ето снимки на вече изпечения и изстинал хляб. Разрязаната част е 1/4 от хляба.

Smiles,
честито бебче  :grouphug:

С малко закъснение, но ето и рецептата (хляб 750 грама)

Пълнозърнест хляб без грам бяло брашно

 - 330 мл вода
 - чаена лъжичка и половина сол
 - две чаени лъжички захар
 - олио/ зехтин - на око - около две супени лъжици
 - 450 грама брашно (от което 50 царевично, 50 ленено, или ако имам 50 сусамено, останалине 350 грама пълнозърнесто)
 - чаена лъжичка и половина суха мая

Ако имам поръсвам със сусам, лен, мак, слънчогледови семки, тиквени, може и супена лъжица овесени ядки

Така хлябът е изненада всеки път, но винаги е вкусен.

И нещо което открих съвсем случайно - брашно от рожков. Към гореспоменатата рецепта слагам непълна чаена лъжичка - хлябът става вкусен като кекс : )

Целувки на бебчо и вкусно похапване
« Последна редакция: Февруари 07, 2015, 06:18:42 am от mishanta »
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #32 -: Април 24, 2014, 20:32:29 pm »
Мише, помощ!
Хлябът ми почти иззеле от машината, докато го месеше и втасваше, после леко спадна, а по време на печенето съвсем се вдлъбна. Може ли да е от маята (някаква френска, суха, купих я от Била)? Досега си ставаше, но с друга мая - Долче прима (или нещо такова), пак суха. Може ли да ми е била много маята (11 грама е тази срещу 7 на Долче прима) или просто не е хубава?

ПП. На снимката не изглежда толкова вдлъбнат, но реално е доста...
« Последна редакция: Април 24, 2014, 20:35:29 pm от little_rabbit »
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #33 -: Април 24, 2014, 22:16:57 pm »
little_rabbit,

ти цялото пакетче ли сложи?
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #34 -: Април 25, 2014, 05:42:14 am »
Еми, енигма ....мая, брашно, превтасване!?
За първи път виждам такова нещо, честно!
Ползвала съм 4 вида мая досега-все сухи, но винаги слагам чаена лъжичка!
Това когато става дума за хляб или тесто за пица до 600 грама брашно.
За питки или козунаци според указанията в рецептите!
« Последна редакция: Април 25, 2014, 05:46:17 am от mishanta »
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #35 -: Април 25, 2014, 05:54:03 am »
Цялото, разбира се. Първият ми хляб беше с 1 ч.л., не набухна почти. Вторият - с две. Третият стана супер, с цяло пакетче. Това, обаче, е друга мая.
Е, много ли е, от нея ли е?

Мише, Делюжън, вие каква марка мая ползвате?
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #36 -: Април 25, 2014, 05:57:50 am »
Аз ползвам д-р Йоткер основно, да и аз не обичам прекаленото рекламиране на някой продукт,
но с нея бъг никога и с нищо не ми е ставало!
Ползвам и една друга, като съмне ще погледна марката, но нея само за теста!
Ако трябва да меся козунаци или питки, не рискувам!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #37 -: Април 25, 2014, 07:27:21 am »
Еми, маята е дошла в повече и хляба е превтасал. Аз ползвам маята на д-р Йоткер - 1 пакетче, 7гр, за 500гр брашно.
     
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #38 -: Април 27, 2014, 22:24:09 pm »
Цялото, разбира се. Първият ми хляб беше с 1 ч.л., не набухна почти. Вторият - с две. Третият стана супер, с цяло пакетче. Това, обаче, е друга мая.
Е, много ли е, от нея ли е?

Мише, Делюжън, вие каква марка мая ползвате?

аз също ползвам на Йоткер. на 450 грама пълнозърнесто - 1ч.л.

мисля че просто е дошла в повече маята
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #39 -: Април 27, 2014, 22:33:30 pm »
Аз карам с жива мая, веднъж ползвах суха и не ми бухна та от тогава се въздържам.

Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #40 -: Април 28, 2014, 06:15:50 am »
Мерси, милички!
Ще намаля маята от новата. Имам и жива - в Била продават едни кафяви кубчета.
Маги, от нея колко слагаш?

(в козунаците сложих жива и суха, ама нещо ми миришеха на мая после като опечени... Може и там да съм прекалила, ама те втасваха цяла нощ и не стана проблем)
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #41 -: Април 28, 2014, 17:19:07 pm »
Много е важно в каква последователност се добавят съставките в купата:
- вода
- малко брашно
- в единия ьгъл сол
- малко брашно
-  в друг ъгъл захар
- останалото брашно
- мая - в  ьгъл различен - далеч от солта, защото тя я унищожава
мая и захар може да са близо, но мая и сол - не

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #42 -: Април 28, 2014, 17:55:21 pm »
Мерси, Денис!
Точна, както винаги  :D
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #43 -: Април 29, 2014, 09:16:56 am »
Зайо, на 1 ч.л. суха мая отговаря 9гр. жива мая.Като ползвам жива мая, водата е затоплена и в нея разтварям маята и слагам захарта.После при поставянето в машината първо водата с разтворената мая и захар, брашното, солта, олиото.Така ги слагам.Получава се страхотен хляб.Аз се ограничавам ако трябва да сме честни, но моя мъж е доволен.

Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #44 -: Април 29, 2014, 09:41:47 am »
Разбрах, Маги  :bighug:
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #45 -: Май 10, 2014, 16:37:29 pm »
Май ги преборих маите.

от живата (кафява опаковка, има я в Билла) слагам 1/4,
от сухата на Меркурий (Долче Прима 7 гр.) - цяла,
суха (инстантна, както пише на нея Сафт-Инстант 11 грама, френска) - 1 лъжичка. [/li][/list]

Йоткер не съм пробвала, но и това предстои, явно и от нея ще е 1 лъжичка.
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #46 -: Юни 26, 2014, 12:33:31 pm »
От няколко дни ползвам Суха мая за хляб Без Глутен Doves Farm - ако някой си търси мая по-голямо кол-во :)



Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #47 -: Юни 26, 2014, 13:05:26 pm »
От няколко дни ползвам Суха мая за хляб Без Глутен Doves Farm - ако някой си търси мая по-голямо кол-во :)

В кои вериги се предлага?
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #48 -: Юни 27, 2014, 15:26:15 pm »
47 Smiles
Може да се поръча от сайта или да се купи от магазина им:
Био магазин Май Органик Маркет
София, ул. Парчевич 48
Не зная в кои др. магазини може да се открие


Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #49 -: Юни 29, 2014, 16:52:59 pm »
Мерси Denis  :P

Аз да попитам какво пълнозърнесто брашно използвате?
Аз досега пробвах на Елиаз, Panino, Вита и София Мел (и още едно, което не си спомням сега).
Май най-доволна съм от това на Елиаз и Вита, но Вита идва по-скъпичко.
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #50 -: Октомври 15, 2014, 09:53:18 am »
Здравейте,

И аз ползвам хлебопекарна и хляба се полуяава супер, но имам проблем с тестото за пица. Използвам рецептата описана в книжката, но тестото се получава твърдо. Ако имате някоя рецепта за тесто за пица ще се радвам да я споделите.

Благодаря предварително.

Хубав ден!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #51 -: Октомври 15, 2014, 09:57:38 am »
Maria_ivo,
Тук в сайта си имаме рецептурник с рецепти на момичетата от Зачатие.
Има две рецепти за тесто. Ето линкове
на рецептурника - http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=24265.0
на едната рецепта - http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=34853.msg907190#msg907190
на другата рецепта - http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=23906.msg350886#msg350886

Поздрави!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #52 -: Октомври 19, 2014, 21:51:25 pm »
Maria_ivo,
Тук в сайта си имаме рецептурник с рецепти на момичетата от Зачатие.
Има две рецепти за тесто. Ето линкове
на рецептурника - http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=24265.0
на едната рецепта - http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=34853.msg907190#msg907190
на другата рецепта - http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=23906.msg350886#msg350886

Поздрави!

А, чудесно. Много благодаря. Ще ги пробвам и ще напиша мнение за резултата :)
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #53 -: Октомври 30, 2014, 10:40:00 am »
Здравейте, моля дайтеми рецепта за царевичен хлаб. Благодаря!
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #54 -: Октомври 30, 2014, 21:32:50 pm »
Момичета, моля за малко помощ :)
Как слагате прясната мая в машината? До сега съм ползвала само суха.

Замислила съм да опитам щолен в машината, но всички рецепти, които намерих, са с прясна мая и сега се чудя дали ще е по-добре да я размия със захарта и млякото и да я изсипя най-отдолу при течните съставки или да я натроша най-отгоре върху брашното както се прави със сухата.

Мерси предварително :)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #55 -: Декември 18, 2014, 11:58:29 am »
Здравейте !

Нови попълнения приемате ли  ?  :oops:

От няколко дни си имам като коледен подарък Хлебопекарна TEFAL PF350138

До момента съм направила само рецептата за бял хляб която е от книжката на машината , но днес мисля да експериментирам и  ще ви покажа по късно резултата .
Ще се радвам да споделям с вас рецепти и да получавам насоки .

Хубав и усмихнат ден  :bighug:
To hide behind a mask that always smiles...
   
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #56 -: Декември 18, 2014, 16:54:00 pm »
Здравей, Маргарет и добре дошла :)

Честита ти хлебопекарна, с много удоволствие да я ползваш!
Няма да забравя колко ѝ се радвах на моята и как исках постоянно да експериментирам  :lol:
Успешно готвене и ще чакаме снимки  :)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #57 -: Декември 18, 2014, 16:59:12 pm »
Аз съм правила доста рецепти от рецептурника.Много сполучливи пити, мекици и пици :) Незаменим помощник ми е, защото мразя да меся.

*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #58 -: Декември 19, 2014, 01:05:32 am »
Мецани благодаря за топлото посрещане  :heartbeat: :bighug:


Ето и обещаните снимки :) :photo:

Днес експеримента беше Хляб с подправки и багети които нещо не ми се получиха (станаха супер твърди ) ,но ще се боря с тях пак . От хляба има какво още какво да се желае ,но като цяло съм доволна от крайния резултат .Получи се много ароматен хляб с леко хрупкава коричка и мека среда .

Ето и рецептата която използвах  :
 
480 гр. брашно
25 гр. пармезан
30 гр. краве  масло
1 cup (чаша ) + 3 с.л. вода (чашата от комплекта на хлебопекарната е разграфена и с нея си измерих въпросната една чаша вода,което като гледам по разграфяването на чашата е около 235 мл.,а допълнителните 3 с.л. ги измерих с отново с лъжицата от комплекта (прекалих osi_13))
1с.л. - сухо мляко
1.с.л.- захар
1 1/2 с.л.- сол
1 ч.л. - суха мая
2 с.л. - подправки по вкус  (аз сложих по-малко като обем  ,но повече като разнообразие - черен пипер ,розмарин,босилек , люто чили и щипка чесън на прах )

Използвах програма 5  (за френски хляб ) за 750 гр.,средно препичане .

Следвах си последователността препоръчана за хлебопекарната :
-вода
-брашно
-сухо мляко
-захар
-сол
-подправки
-маслото го разпределих в четирите ъгъла на купата
-направих кладенче в брашното  по средата  на купата и прибавих маята


Като за следващ път мисля да изключа пармезана ,чесъна на прах и може би розмарина .

Спирам че се олях с писането . :)
Моля ви , някой от вас има успешна рецепта за хлебец с маслинки да ми пише , ще съм много благодарна . :bighug: :flower:
Скоро ще се включа с още рецепти .
« Последна редакция: Февруари 07, 2015, 06:14:11 am от mishanta »
To hide behind a mask that always smiles...
   
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #59 -: Декември 19, 2014, 08:15:30 am »
Страхотно изглежда хлябът  :P Браво Маргарет.
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #60 -: Декември 19, 2014, 15:21:14 pm »
Браво, Маргарет, добре си се справила  :P

Багети не съм правила, което ме навежда на мисълта, че е време да се пробвам.
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #61 -: Февруари 06, 2015, 11:54:05 am »
След като пробвах 5-6 вида пълнозърнесто брашно, най-сполучливо за мен се оказа брашното Vibo, което се продава в Кауфланд.
Аз ползвам Vibo Грахам (100% пълнозърнесто брашно) и Vibo Фитнес (ръжено брашно с овесени ядки и овесени трици). Слагам ги в съотношение 2:1 като правя хляб. Бяло брашно изобщо не ползвам. Хлябът става подобен на хляб Вита, Бонус, Тонус, 101 зърна и другите от този тип.
В момента Vibo Грахам е намалено от 2 лв. на 1.50 лв. и вчера пратих мъжът ми да вземе 20 пакета  :lol: :lol: :lol:
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #62 -: Февруари 07, 2015, 05:37:30 am »
Усмивке и аз исках да споделя нещо в тази връзка.
Преди няколко дни направих тесто за пица в пекарната,
което винаги деля на две и от половината правя Пърленка /плосък чеснов хляб/ ,
а от останалото Пица на другия ден. Този път използвах 50% бяло брашно и 50% грахам.
И двете печива станаха страхотни, препоръчвам :)

:flower: delusion22 и :flower: Margaret Добре дошли и от мен,
с известно закъснение, за което се извинявам!
Много се радвам, че се включвате в нашата уханна на печива тема!
Вашите две рецепти са вече ТУК в Рецептурника :), ще се радвам да споделите още!

bakitta  :flower: извини ме за късното включване и добре дошла!
В линка, който дадох по-горе има варианти,
но заповядай и тук! С една уговорка, става леко сбит царевичния хляб, но е много вкусен
и колоритно жълт, същинско пате.

Универсална рецепта за хляб -
/пшеничен, ръжен, пълнозърнест, царевичен/

вода 245мл
олио 1с.л.
сол 1 ч.л.
захар 1 ч.л.
брашно 455 г./ 2 и 1/2 мерителна чаша от комплекта
/ тук за да стане хляба царевичен, типов, пълнозърнест
заменям една чаша бяло брашно с някое от горните/
мая 1ч.л.

това за 750 гр


Margaret, хляб с маслини не съм правила, но може да тестваш два начина.
На звуковия сигнал за добавки да сложиш нарязани на по едро обезкостени маслини,
така обаче ще се месят и втасват дълго и може да се поразкъсат!
И друго ще бъдат навсякъде и безразборно попаднали, което на мен би ми харесало!

*Другия, който ми хрумва е като правим с козунака в пекарната.
Да извадиш тестото около час преди края на програмата, тогава започва печенето,
леко с намазнени ръце да разтеглиш тестото да добавиш маслините
вътре да направиш произволна форма и да поставиш обратно да се изпече.
Хамалогия е това, но защо не.

* Веднага ми хрумва трети вариант, да омесиш тесто за пици и мекици.
Да направиш правоъгълник, да сложиш вътре малините, да навиеш на руло,
да цепнеш леко отгоре няколко цепнатинки, да намажеш със жълтък, поръска със сусам,
и да изпечеш хляба във готварската фурна!

Благодаря ти за подадената идея, ще направя и аз,
а в кой вариант ще реша на момента, а после ще снимам и покажа!

Успешен ден от мен, ако съм пропуснала да отговоря на някое питане, дайте ми знак,
а после ще си понеса последствията и ще ви направя една виртуална питка :)

Усмивкие, Мецане и Маги  :thankyousign: за рамото!
« Последна редакция: Февруари 07, 2015, 07:29:49 am от mishanta »
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #63 -: Февруари 07, 2015, 08:12:57 am »
47 Smiles, би ли споделила точната рецепта и на програмата за пълнозърнест хляб ли го правиш?
Аз също се опитвам да правя хляб без бяло брашно, но напоследък не уцелвам нещо...
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #64 -: Февруари 07, 2015, 08:19:49 am »
Да, Mousyt, ще я споделя.
За колко голям хляб? Аз правя 1 кг, но рецептата я има и за 750 гр. и за 1.5 кг
Тя е от книжката на Мулинекса. Води се хляб със семена.
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #65 -: Февруари 07, 2015, 08:39:43 am »
Ами моята хлебопекарна има за 750 и за 1кг. Като че предпочитам 1кг, че и без това ни идва малко като е тук свеки :lol: Моята също е Мулинекс, но от по-простите. Имам програма за "Хляб с трици", към която има рецепти за пълнозърнест, типов, селски,... но всичките са смес и с бяло брашно. Преди време бях експериментирала само с пълнозърнесто брашно нещо и ми се получи, но после не правих хляб известно време и сега не се сещам как е...
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #66 -: Февруари 07, 2015, 10:09:42 am »
Хляб със семена (без бяло брашно)

Продукти за 1 кг
Вода - 405 мл
Олио - 2 и 1/2 с.л.
Мед - 2 и 1/2 с.л.
Сол- 2 ч.л.
Пълнозърнесто брашно - 440 гр. (Vibo Грахам)
Ръжено брашно с овесени трици и овесени ядки - 220 гр. (Vibo Фитнес)
Сума мая - 7 гр. (едно пакетче)

По желание:
ленено семе - 100 гр
слънчогледово семе - 30 гр
семена от мак - 20 гр

В казанчето се смесват първо водата, олиото, меда и солта. След това се добавят брашното и маята. Пече се на програма за "пълнозърнест хляб". При звуковия сигнал се добавят семената.

Аз най-често го правя само със слънчоглед или никакви семена не слагам. А сега заради бебето заменям меда със 1 с.л. кафява захар и слагам само 1 ч.л. сол и пак се получава.
Упоменвам вида на брашното, защото само да сменя с друг вид брашно и не се получава нещо. Или бухва много и после спада или става като подметка.
Ако се ползва само ръжено брашно (без да е смесено с овесени трици и ядки) се ползва пропорция 1:1 пълнозърнесто и ръжено брашно. 

Споделяйте дали и при вас се получава :)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #67 -: Февруари 07, 2015, 12:55:48 pm »
Merci :)
Като купя и пробвам ще пиша ;)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #68 -: Февруари 07, 2015, 13:20:49 pm »
Правих скоро бял хляб с маслини и сушени домати, рецептата си е за бял хляб.
Стана супер. Накълцах маслините на едро, доматите средна големина бяха парченцата. Бутнах ги при звуков сигнал за добавки. Само забравих риган да сложа, щеше да стане чудно. Придоби малко червеникав цвят от доматите. Одобри го дори Главен готвач от италиански ресторант  :P
В наше село няма маслини без костилки, иначе бих взела и нарязала на колелца.
« Последна редакция: Февруари 07, 2015, 13:28:15 pm от Ники »

Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #69 -: Февруари 13, 2015, 23:37:49 pm »
Здравейте, от 3 часа имам вече хлебопекарна модел finlux FB 1480 и за първи път правих едни смеси тук с типово брашно уж взех за друго, 1 час четох какво да правя накрая почнах, иииии за мое учудване се получи хубав хляб на програма ултра бърз хляб, защото нямах време за 3 часа втасване, смесих малко от бялото 2 части 1 част там както пише от типовото, и сложих някаква мая купена суха от кауфланд, идея си нямам какво купих че беше набързо.Но да кажа сега ,резултата от тук прочетените съвети и рецепти  е страхотен , наистина незнам как се получи първият хляб стана супер, само малко бял стана при условие че сложих на dark,но пък после пуснах ощ 10 мин да се пече и е супер , доволна съм от придобивката ,подарък е от моята майка ,и се радвам да я ползвам и за козунаци мисля да изпъкна с един за великден .Благодаря на всички които са писали тук доста неща прочетох , то и като не разбирам какви брашна се купуват просто сипах съставките и викам ако стане нещо, ноооо стана и то доста вкусно .Само че с тия рецепти и везна нямам мерих с чашките от комплекта, вс се получи ,но козунака като гледам е доста на грамаж , как да преценя колко съм сложила и на коя програма да пусна , може би голямата ,нямам идея и чакам предложения , модела е с две бъркалки в началото беше странно тестото обаче после като бухна супер.Имам един въпрос ако реша да направя солен кекс как да сложа вс яйцата така направо и задавам програмата и кога искам да почне след колко часа ,то почва да бърка и след да речем още 3 ще е готово значи за 8 сутринта от 12 нощес тр да му задам да почне след 5 часа ,нали така ?Иска ми се за закуска да има опечен солен кекс,но содата дали няма да има ефект през това време нямам идея ,чакам съвети съвсем нова съм но съм обнадеждена ,че ще се получат нещата.Лека вечер от мен дами :D
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #70 -: Февруари 13, 2015, 23:51:53 pm »
здравейте и от мен, от вас прочетох това онова за 2 часа откакто имам хлебопекарна, подарък от майка ми.Много съм доволна засега, опекох защото нямаше време за 1 програма хляб на ултра бърз хляб и от мен сложих 2 части бяло и 2 почти типово брашно и от рецептите там взех др неща без да меря на везна ,и купих някаква мая в пакетче суха , нямах никаква идея кое какво се прави ,,просто слагах, но първо с малката дозировка, имам две бъркалки и пекарна finlux  модел fbm 1480,засега мисля че е добре, захващането отдолу е стабилно с метални ограничители на бъркалките, стана чудесен хляб за мое учудване.Сега искам да опитам но дозата на половина на козунаци, само че не мога да преценя дали ще е много като грамаж.Освен това исках да пробвам нещо от сорта на солен кекс, но нямам представа като стои на топло цяла нощ тоест 5 часа да кажем докато почне с отложеният старт, дали нещо няма да се обърка със содата и яйцата как стоят нещата.Много съм доволна това си е чисто отменяне на жената, супер машина.Чакам някоя рецепта,защото нямам тук с нея за козунак и програма имам за кекс и сладък хляб, там ли трябва да пека козунака,чета че на 1 програма основен хляб където се пече.Но щом сега го опекох на тази програма 6 мисля, и стана супер значи на 1 ще е още повече след като се спазят всички мерки.Лека вечер и очаквам съвети ,защото нямам познати които да питам и нямам идея какво се прави, има тънкости както чета и в брашното и маята явно, аз някаква взех суха от кауфланд ,но като не разбирам сложих колкото пишеше в случая 2 ч.л.Очаквам да ме посъветвате подробно ,благодаря
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #71 -: Февруари 16, 2015, 14:27:03 pm »
Mishanta, мерси много!
Вие ветераните ще помагате.

Ползвам Мулинекс модел OW610131 на програма за пълнозърнест хляб, както съм писала по-долу.
Програмата е 3.10 ч. По мои наблюдения бърка само 25 мин. После повече от 1.30 ч. само втасва. През това време само един път разбърка за мнооогоо кратко. Накрая последния около 1 ч. пече.

Magi, радвам се, че и ти се нави да си купиш. Ще чакаме отзиви и снимки. Със здраве да си я ползвате.

Ето моята първа снимка. На нея се вижда, че не е разбъркано добре - стои на конци и отдясно има неразбъркана смес.



здравейте и от мен, как го направи този хляб, аз не посмях да сложа само пълнозърнест да не да не стане нищо, казват да се смесва с бял, иначе ставал като клисав и много сбит, ползвам с две бъркалки ,финлукс , доволна съм като цяло и първият ми хляб, понеже нямах време направих на ултра бърз хляб стана супер, сега виждам че на френският е по-добре , повече време ест.нО КАТО  цяло не съжелявам че ми я подариха, страшно се радвам ,само за отложеният старт да питам, евентуално само за хляб ли би могло да се ползва добре, защото да стои 5-6 часа втре ако има яйце четох не е хубаво или разни др съставки,кекса се получи добре на програмата за кекс, но не мога да кача снимки в телефона само имам , но сега ще правя пълнозърнест да видим какво ще направя
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #72 -: Февруари 16, 2015, 14:41:53 pm »
Cveti Vasileva, няколко поста по-назад съм публикувала рецептата за Хляб без семена. Тази рецепта ползвам и за мен е много сполучлива.
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #73 -: Февруари 16, 2015, 17:08:01 pm »
Cveti Vasileva, добре дошла в нашата тема  :P
За да отговаряме на твоите въпроси ще е необходимо да ги формулираш
кратко и разбираемо, както и да поставяш точка за край на изречението, а не запетая!

В Рецептурника на майсторките от Зачатие в раздела за Хлебопекарна ТУК
има много рецепти, всяка е активен линк, прегледай ги и ако възникнат въпроси питай!
Хлебопекарната независимо от марката имат сходни функции и рецептите са съвместими!

Приятна вечер!

Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #74 -: Април 23, 2015, 19:44:19 pm »
Аз понеже не ям хляб и нямах абсолютно никакво намерение да си купувам хлебопекарна, чак сега откривам раздела в рецептурника  :lol: Та от скоро мъжО не ще да яде хляба от магазина и след известно време ръчно месене и печене, купихме машина - Горение. Почнала съм да изпитвам рецептите по ред и нещо не е ок с тях или с мен  :lol: Примерно омесих солени "козуначени кифли"  8O отделно според рецептата аз трябва да валям топчета, пък то от лъжица тече това тесто  :lol: накрая на бриоши прилича ама със стафиди  :lol: :lol: :lol: Един хляб ми залепна за прозореца, другият не се дигна достатъчно мисля :)
 Та се записвам тук и сигурно доста ще раздвижа темата. Упорито ще си измеся още няколко рецепти, ще пригодя и вашите към машината за да си намеря моят хляб.
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #75 -: Април 24, 2015, 09:42:37 am »
М-и, честита Изаура, да меси и да пече и да ти е верен помощник  :eat:

От моята книжка ползвам само рецептата за тесто за пици и мекици.
Всичко останало, което тя твори теста за питки, за козунаци.
Печене на хляб като питка, типов, ръжен и царевичен.
Всичко изброено е с рецепти от темите тук и проба/грешка.
А програмите ползвам точно две дългата за хляб и месене+втасване.
Пробвай и всичко ще си дойде на мястото!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #76 -: Април 26, 2015, 08:35:44 am »
Добро утро, момичета! Страхотна тема, скоро я открих :)
Аз използвам хлебопекарна от Лидл - не е известна марка, но вече втора година ми върши отлична работа. Непрекъснато правя експерименти с хлебните смеси - смесвам бяло с пълнозърнесто, с царевично брашно, всеки път слагам различни добавки към хляба - нарязани черни маслини, настъргана гауда, сушени домати, риган, мащерка или босилек, розмарин, понякога добавям масло или зехтин, яйце или мляко. Всеки път хлябът е различен. В общи линии гледам да спазвам съотношение на течни / сухи съставки. Течността трябва да е около 300-320 мл, не повече, а сухата смес около 550-600 г. Използвам суха мая на д-р Йоткер и всеки път хлябът е неповторим :)
Снощи изпробвах да пека и кекс - стана невероятен. Ето и моята рецепта:

Кекс в хлебопекарната

200 мл прясно мляко
3 яйца
1 ч.ч. захар ( винаги работя с една и съща чаша за всички съставки)
1 1/2 ч.ч. брашно
1 бакпулвер ( д-р Йоткер)
сушени плодове ( червени боровинки или стафиди)
2 с.л. сладко от портокалови корички
ванилия
Първо разбих с миксер яйцата със захарта и млякото, добавих и ванилията. Изсипах сместа в хлебопекарната, добавих отгоре брашното и бакпулвера, и накрая плодовите добавки. Включих на програма кекс за 1 кг, средно препечен ( винаги на тази програма пека и хляба). Програмата доомеси тестото за около 15 минути и след това печене около час. Резултатът е невероятен :) А през това време, си приготвих вечерята! :wink:
« Последна редакция: Април 26, 2015, 15:32:31 pm от mishanta »
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Домашна хлебопекарна - съвети и рецепти! - 2
« Отговор #77 -: Април 26, 2015, 15:31:23 pm »
Добре дошла  :flower: Vilia
Благодаря за рецептата ще я добавя в Рецептурника :) ТУК
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #78 -: Май 03, 2015, 16:07:25 pm »
Vilia, задължително ще пробвам рецептата за кекса  :wink:

М-и, честита машинка! Имаш ли вече любими рецепти? От книжката на Мулинекса повечкото рецепти, които съм пробвала са супер. Само на една маята по рецепта беше повечко.

Аз влизам, за да питам, има ли начин хлябът от хлебопекарна да не се троши толкова много, а да става като купения? Детето направо го прави на нищо.
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #79 -: Май 05, 2015, 08:31:01 am »
Смайл, благодаря! Направих откритие, че никой не е коригирал маята в рецептите, за 1200гр и за 750 е едно и също количество  8O това тамааан го оправих дет се вика от вторият път и ми донесоха различна мая, 5 пакета докато свършат не можах да и нацеля грамажа и само ядове, сега си почвам с предната. Рецептите за хляб са ок, аз не че ям хляб де  :lol: за козунак и т.н. обаче не стават :) За трошенето на хляба-няма как да се предотврати, той купеният хляб си има добавка за това не се троши. Аз меся най-малкият размер по-често и като го изяждат за два дни е ок.
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #80 -: Май 05, 2015, 09:38:23 am »
Аз използвам хлебопекарна Silvercrest, закупена от Lidl и нямам проблем с трошенето на хляба, реже се супер на тънки филии. Използвам техните готови смеси за хляб - имат чибата, селски ( с черно брашно), един с много семена и рустик - всичките стават супер, най-много обичаме чабатата!!
Правила съм хляб и с домашно брашно и мая на д-р Йоткер, и пак става хубав и без трошене. Един път използвах една турска мая и хляба го гоних из цялата кухня :) излезе извън машината...
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #81 -: Май 05, 2015, 09:55:41 am »
Наистина ли не се троши в Лидлската хлебопекарна? Направо съм впечатлена  :D
При нея имало някакво темпериране, което май го няма при другите. Да не би това да да променя нещо?!?.....
Готови смески не съм използвала досега, но ще пробвам.
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #82 -: Май 05, 2015, 23:20:55 pm »
То може и от готовите смески да е не-трошенето :) нещо "подобрено" може и там да има  :lol:
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #83 -: Май 06, 2015, 06:34:53 am »
Vilia, задължително ще пробвам рецептата за кекса  :wink:

М-и, честита машинка! Имаш ли вече любими рецепти? От книжката на Мулинекса повечкото рецепти, които съм пробвала са супер. Само на една маята по рецепта беше повечко.

Аз влизам, за да питам, има ли начин хлябът от хлебопекарна да не се троши толкова много, а да става като купения? Детето направо го прави на нищо.

47 Smiles, аз използвам мулинекс и не ми се троши, чак след няколко дни става трошлив, иначе си е дори жилав... иначе добавянето на мляко/мляко на прах помага - може да пробваш. То дори в основната рецепта е с мляко на прах, ама аз не слагам, че с толкова захар и мляко дето са писали то става като козунак хляба :lol:
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #84 -: Май 06, 2015, 13:41:19 pm »
[bMousyt][/b] аз слагам сол и захар по равно кажи-речи.
Смайл, може и от маята да се троши, с тая турската мая и черен ми седеше хляба (то може би и от превтасването де, което също е причина да се троши повече).
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #85 -: Май 06, 2015, 15:07:56 pm »
Ами аз правя пълнозърнест хляб и това също е причина много да се троши.
В рецептата за белия и аз имам една лъжица сухо мляко, но него го правя само като идват свекърите. Той наистина се троши доста по-малко.
Между другото детето не яде бял купен хляб. Свикнахме го с черния и белият си го вади от устата и го пуска на земята.
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #86 -: Май 18, 2015, 14:05:19 pm »
Моите са така с киселото мляко. На купешкото се мусят, а като го направя вкъщи лапат. Малкото пита кога пак ще направя от това кремче.
Правила съм хляб и с домашно брашно и мая на д-р Йоткер, и пак става хубав и без трошене. Един път използвах една турска мая и хляба го гоних из цялата кухня :) излезе извън машината...
За френската мая по-нагоре пишеше че трябва да се слага по по-малко. Иначе хлябът много бухва. Явно и с турската е така. На моята машина ако маята е много и тестото опре отгоре в капака, хлябът остава недопечен някак. Явно се нарушава циркулацията на топлия въздух.
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #87 -: Юли 10, 2015, 19:59:30 pm »
Vilia, аз чак сега пробвах кекса в хлебопекарната, но нещо не ми се получи.
Забелязах, че в рецептата няма никаква мазнина. Така ли е наистина?
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #88 -: Юли 11, 2015, 08:45:12 am »
Да, Смайли, така е рецептата. Разби ли предварително яйцата изахарта с миксер или всичко вътре миксира? Много е важно да са разбити отделно. Слагам течната смес в хлебопекарната, след това брашното и най-отгоре бакпулвера, ползвам на д-р Йоткер.
Другата тънкост, която използвам, дори и за хляба, че винаги включвам на най-дългата програма, за 1 кг смес независимо, че сместта е по-малко. Така, по-дълго втасват и се пекат, и стават по-хубави!
Ако е много клисава сместта, намали млякото и сложи още едно яйце, експериментирай докато се получи. Явно при различните машини и печенето е различно.
Аз довечера ще пробвам същата рецепта, само че без захар, за солен кекс, с нарязани саламчета, сирене и други благинки, и ще пиша какъв е разултата :)
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #89 -: Юли 12, 2015, 16:50:22 pm »
Vilia, спазих инструкциите за предварителното разбъркване. И аз сложих програмата за кекс на 1 кг. Само бакпулверът не ми е на д-р Йоткер, а друг, но едва ли е от това.
Моята машинка е Мулинекс.
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #90 -: Август 31, 2015, 13:06:16 pm »
Яяяя, виж ти, каква темичка имало тук! Веднага се записвам и споделям най любимата и универсална рецепта у нас :)
Нашата машина е мулинекс и отговорно мога да заявя, че е доста капризна. Аз имам везна и жеря всичко точно до последния грам. Ние не я ползваме много често, макар, че при закупуването и бяхме твърдо решени, че ще ползваме само нея и хляб от магазина никога повече няма да си купим.
Ето и рецептата, от която се получава уникален хляб, тесто за пица, мекици и ....решила съм да пробвам да сглобя една погача, но по нататък. Пиша по реда на слагането на продукти в машината:
350мл вода
1 чаена лъжица захар
2 чаени лъжици сол
олио ръсвам на око, да речем около 3 супени лъжици
640гр брашно
1 пакетче мая на Йоткер
мащерка, чубрица и чесън на прах на око :)
Ето и тайната съставка ;) около 200 гр. кашкавал! Слагала съм го веднъж, при оня сигнал-за ядки...но напоследък го слагам още в началото при всички останали продукти.

*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #91 -: Август 31, 2015, 18:53:12 pm »
Звучи вкусно! С една идея да увелича маята и моят хляб е прелял, а правя малката доза  :lol: с голямата сигурно ще чистя и реотана  :lol:
*

    Veselia

  • ***
  • 218
  • И все пак тя се върти!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #92 -: Септември 12, 2015, 16:58:29 pm »
Някой има ли хлебопекарна ARIELLI ABM 1348? Някакви отзиви?
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #93 -: Септември 20, 2015, 21:52:50 pm »
Едни питчици творих тази вечер. Записвам си тук рецептата, че старост-нерадост - забравя се.
За тестото плагиатствах от тук , с почти незабележима модификация в грамажа на брашното и маята - аз използвам жива:

Чеснови питки


За тестото:

* 3 яйца/ 2 + белтък
* 1 жълтък се оставя за намазване
* 250 мл. прясно мляко
/може смес прясно с кисело, може също и само с кисело/
* 125 мл. олио
* 1 ч.л. захар
* 2 ч.л. сол
* 730 гр. брашно/ пресято/
* 1/3 кубче жива мая

За плънката :

* 2 с.л. краве масло
* 2 скилиди чесън
* 2 щипки чубрица
* 50 гр. сирене

Поредността за тестото - първо течните съставки, после сухите /брашното - в случая/. Маята винаги я разтварям в леко затоплена течност /в случая - млякото/, заедно със захарта. За брашното - не сипвам цялото - оставям малко и следя - ако стои прекалено лепкаво - досипвам по малко. В случая ми беше необходимо точно 730 гр. - меря с ел. везна.

След като омеси машинката, овалвам питките на топчета и слагам във фурната на 60 градуса, за половин час - да довтасат. Изкарвам, намазвам с яйце, цепвам с остър нож питките, слагам плънка, поръсвам със сусам и пека за 20 мин. на 180 градуса.

« Последна редакция: Септември 21, 2015, 09:21:35 am от Елфи »
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #94 -: Септември 21, 2015, 08:42:04 am »
Елфи, снимка няма ли? Кво значи "цепвам питката"? В смисъл остава ли си това цепнатото да се вижда или го затваряш.
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #95 -: Септември 21, 2015, 09:19:27 am »
Вижда се цепнатото, ама сега съм на работа и ако е останало нещо, когато се върна вкъщи, ще снимам.
То, може и да не е с нож, а с пръсти да се направи гнезденце. Станаха много вкусни, апропо - хрупкави и ароматни. Може вместо чубрица, да се сложи кълцан магданоз. Магданозена беше идеята, която видях в нета, но ме домързя да ходя до магазина и затова наръсих с чубрица.
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #96 -: Септември 21, 2015, 09:25:16 am »
Ок, значи вече ми е ясно  :D
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #97 -: Декември 07, 2015, 08:32:10 am »
Рецепта за хляб от лимец?
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #98 -: Декември 07, 2015, 11:20:50 am »
Опитай по рецепта от пакета или както правиш пълнозърнест. Аз не съм правила, а каквото купя уж с лимец е пълно с трици(изключение правят едни бисквитки), та за сега лимеца ми е назад.
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #99 -: Декември 07, 2015, 12:05:07 pm »
Ами той ми е даден в една торба и няма рецепти  :lol:
Но разбрах и аз, че можело 1:1 да се заменя в рецепти с пълнозърнесто брашно, така че ще си направя мойта си рецепта.  :P
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #100 -: Декември 07, 2015, 13:23:04 pm »
Смайли,

Правила съм както смесени, така и хляб само от лимецовото брашно. Нямам изпитана рецепта просто защото ту се получава, ту не, вероятно заради различните марки брашно. Най-често ползвам рецептата за пълнозърнест хляб от книжката на Мулинкс, като намалям водата с 5-10 мл. Иначе съм пробвала и тези 2 рецепти - http://limec.biz/hlyab/item/42-lesen-hlyab-ot-limetz и http://limec.biz/hlyab/item/43-klasicheski-palnozarnest-hlyab-ot-limetz, не винаги ми се е получавал хляба. Редовно го хапваме малко или повече хлътнал.
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #101 -: Февруари 22, 2016, 14:52:32 pm »
Здравейте, на мене Дядо Мраз на връх Нова година ми донесе хлебопекарна. Първите няколко опита бяха успешни според нас. Стана вкусен хляб и солен кекс със сиренце - него го направих заради мъниците. Ползвах рецептите от книжката и леко-о-о експериментирах. Чета рецепти по-нагоре в двете теми тук и искам да ви питам: слагате ли по толкова много захар -3-4 с. л., както чета в някои от рецептите и не става ли много сладък хляба. Аз до сега съм правила без грам захар- тя помага ли всъщност на процеса на втасване и не може ли без нея или поне със съвсем малко количество2
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #102 -: Февруари 22, 2016, 17:54:22 pm »
Аз слагам обикновенно в тестото за хляб само 1 ч.л. захар и досега ми се получава много добре.


*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #103 -: Февруари 22, 2016, 18:04:09 pm »
:hug2:Хоупе и аз като Рачето, винаги слагам една лъжичка захар.
Ползвам в солта и захарта едни дървени мерителни, малко над една чаена са.

Открих в старата тема един мой пост с няколко рецепти и ти го пускам :)



От моя личен опит, споделените мнения на другите и прочетеното стигнах до извода,
че модела и марката хлебопекарна няма голямо значение, всички работят на един и същи принцип,
а използваните програми са не повече от 3. Аз ползвам само 2, основна за хляб и тази за месене.
Относно брашната, аз ползвам различни като тип и като вид. Предпочитам София Мел за бяло,
но купувам всякакви. Само смес не съм, просто така се е случило, нищо конкретно. Ползвам само суха мая.
Рецепти за хляб в темата назад има много, аз ползвам две като в първата правя експерименти
и заменям една част от бялото с друго/ пълнозърнесто, типово или царевично.
Втората е с кисело мляко и яйце, изделието което се получава сме нарекли семейно Хляб Питка.


Универсална рецепта за хляб -
/пшеничен, ръжен, пълнозърнест, царевичен/


вода 245мл
олио 1с.л.
сол 1 ч.л.
захар 1 ч.л.
брашно 455 г./ 2 и 1/2 мерителна чаша от комплекта
/ тук за да стане хляба царевичен, типов, пълнозърнест
заменям една чаша бяло брашно с някое от горните/
мая 1ч.л.

това за 750 гр

*************************************************
Хляб с кисело мляко и яйце на linko5

200мл кис.мляко+ 100мл вода
 1 яйце - разбито
 2-3 с.л олио
 1 ч.л сол
 4 ч.л захар
 550 гр. брашно
 1,5 ч.л мая

Програма за 700 или 900 грама хляб.
/пробвала съм и двете опции, няма разлика/

*********************************************

Тесто за питки

Последователността при продуктите е
важна когато се меси в машина за хляб:
* 3 яйца/ 2 + белтък
* 1 жълтък се оставя за намазване
* 250 мл. прясно мляко
/може смес прясно с кисело, може също и само с кисело/
* 125 мл. олио
* 1 ч.л. захар
* 2 ч.л. сол
* 760 гр. брашно/ пресято/
* 10.5 гр. суха мая / 1 и 1/2 пакетче мая д.р Йоткер/

*********************************************

Тесто за пици и мекици

300 мл вода
4 супени лъжици олио или зехтин
1 и 1/2 чаени лъжички сол
1 чаена лъжичка захар
600 грама брашно или 3 мерителни чашки
1 чаена лъжичка суха мая

Важно и изпитано от мен е тестото да отлежи в хладилник,
удвоява обема, става много пухкаво и лесно за работа.
Обикновено го пускам предната вечер, прибирам в хладилника
и на сутринта правя мекици и пирожки или за обяд пица!


Приятно творене!

Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #104 -: Февруари 22, 2016, 18:20:48 pm »
Хоуп, захарта е хранителна среда за дрождите на маята и спомага втасването. Аз винаги слагам захар, дори малко прекалявам, защото обичам хляба леко да сладни. Може би ако не сложиш пак ще втаса, но ще е нужно повече време. Случвало ми се е да забравя кубче мая на стайна температура както е опаковано и леко шупва.
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #105 -: Февруари 23, 2016, 00:14:11 am »
:)
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #106 -: Февруари 29, 2016, 17:13:43 pm »
Благодаря ви пекарки, за рецептите и съветите. След първоначалните успехи на начинаещия, имах и няколко провала. Е, единият не беше заради пропорции и неспазване на рецепта. Просто не бях сложила джаджата, дето разбърква тестото и то - не се беше омесило.  :)Голям смях. Другите два пъти нещо си преизчислявах количеството на съставките или път сложих само пълнозърнесто брашно в рецепта, която за бяло и такова. Абе, ядохме го хляба, ама не беше както трябва. Имам още да учат и да се усъвършенствам. Ще докладвам как се справям след кратка почивка от провалите.
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #107 -: Януари 19, 2017, 14:52:56 pm »
Здравей те момичета от днес и аз съм кюпа с хлебопекарните искам моята внучка да хапва здравословно изчетох всичко което сте писали и се надявам да успея.Ще ви пиша какво съм направила.Моята хлебопекарна е куче марка е нали нямало значение марката.
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #108 -: Януари 19, 2017, 15:07:48 pm »
Добре дошла, Лилия! Нямат кой знае какво значение марките. Казвай, ако имаш нужда от помощ.
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #109 -: Януари 19, 2017, 15:19:44 pm »
Привет Лилия, честита придобивка, вкусни и уханни печива да твориш с нея!

Елфи е права, марката на пекарната няма никакво значение,
моята също е среден клас и цена, но ми служи вярно вече няколко години,
ако започне да се оплаква от мен няма да и стигне един хляб време :)
Принципа им е един и същ, а рецептите в темите са универсални
и приложими за всяка хлебопекарна. Успех   :flower:
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #110 -: Юни 15, 2017, 11:06:08 am »
Здравейте :)
Решила съм да зарадвам мама с хлебопекарна за РД :)
Исках да е като моята https://www.pazaruvaj.com/hlebopekarni-c4110/moulinex/ow-3000-homebread-p31533610/, че от разстояние да и казвам кое как, но за съжаление не я откривам в наличност :(
Бихте ли ми препоръчали някоя подобна?
Благодаря :)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #111 -: Юни 15, 2017, 12:22:46 pm »
Петя, не точно по темата, но се надявам да съм права. Аз си купих хлебопекарна същата марка, но с по-голям обем. Програмите са в същият ред. Елементарни неща са различни, като, че при принудително спиране на програмата, сегашната си остава там, а предната се връщаше в началното меню. Та разгледай дали са така и Мулинекса. Другото, което ми идва на ум е да направиш като мен. Дадохме старата на мама и пак си и обяснявам по телефона кое как  :D
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #112 -: Юни 15, 2017, 12:46:02 pm »
Пете, аз се повтарям, ама не е важен моделът - принципът е почти един и същ и се ползват все едни и същи програми. Важно е да се спазват точно пропорциите и поредността на продуктите. И най-важно - вместо да давате 200 лв за хлебопекарна, инвестирайте в такава с цена около 100 лв и купете една ел. везна, но трябва да я проверите дали измерва точно. Везната е много важен елемент в приготвянето на хляба.
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #113 -: Юни 15, 2017, 14:28:49 pm »
Благодаря, момичета :)
м-и, то и аз по принцип така процедирам - давам старото на нея, а за мен-ново :) Но сега е друго - навих приятелят ѝ да я купи за подарък за рожденият ѝ ден :wink:
Елфи, да четох те, но си мислех, че може и да има подобна на моята.  :? Везна още миналата година и подарихме, за да си измерва джинджифила. :) Проверена е и мери точно. :)
Благодаря за съвета!  :D
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #114 -: Юни 18, 2017, 16:21:01 pm »
Пете, подкрепям Же марката и цената при пекарните нямат никакво значение.
Моята е Zelmer  инокс ТАЗИ, на село купихме за майка белия вариант ТАЗИ.
Разликата е в дизайна и липсата на две програми, които и аз не ползвам в моята.
За теб не знам, но аз основно меся, та две са ми е пре достатъчни -  печене на хляб и месене!
Моята като издаде багажа, понеже не знам къде и е душата, ще си купя белия вариант.
Много по-безшумна е бялата, а дълголетието и на двете е изпробвано в 7-8 къщи  :P
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #115 -: Юни 19, 2017, 09:03:54 am »
Благодаря, Мише! :)
То и аз предимно я ползвам за месене и печене на хляб, предполагам че и мама ще ползва само тези функции :)
Имам още две седмици за разглеждане :) Все нещо ще избера и ще я пратя на адрес :)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #116 -: Юни 23, 2017, 23:30:50 pm »
Е, то за кво освен за печене и месене да я ползвате  :lol: аз опитах и мармалад ама няма да повторя  :lol: :lol: :lol:
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #117 -: Юни 26, 2017, 12:00:40 pm »
Освен за хляб, ползвам и за козунак, тутманик и тесто за пица  8)
За кекс пробвах веднъж, но не бях доволна от резултата  :(
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #118 -: Юни 26, 2017, 12:41:14 pm »
Смайли, а ти каква пекарна ползваш?

И аз съм се замислила да си взема, но тъй като все не ми остава време да разгледам различните варианти, за да реша каква да бъде, още съм без пекарна  :). Та извинете, ако е глупав въпросът ми, но да попитам всички пекарни ли имат програма за тесто за пица? Иска ми се да има тази възможност. Мармалад със сигурност няма да правя в нея  :), но ми се иска да прави различни видове тесто.

Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #119 -: Юни 26, 2017, 14:38:40 pm »
Марси, моята е Moulinex с две бъркалки, т.е. за по-голям хляб (до 1.5 кг, но аз все правя по 1 кг, иначе ще излезне от орбитите  :lol: а и има да го ядем две седмици).
Има и поставка за багети, която никога не съм използвала и май няма да я използвам.
Нещо не мога да намеря линк ... хм... да не би да я няма вече тази фирма....

Вероятно всички хлебопекарни имат програма само за тесто.

Слабото място до колкото знам на всички са казанчетата вътре. По някое време се прецакват. Свекър ми и свекърва ми вече сменяха тяхното, но те наистина я експлоатират най-редовно (през ден, а и по-често) вече 5 години. Моделът им е като моя.
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #120 -: Юни 26, 2017, 16:16:34 pm »
И най-простите машинки имат програма за тесто за пица.
Сега не мога да видя марката на моята, но е една от най-евтините - малко под 100 лв ни излезе.
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #121 -: Юни 26, 2017, 16:58:43 pm »
тесто за пица може да се бърка на всички програми :)
каквато и да е машинката кофичката й се сбъгва при предовна употреба за около 2-3 г. Хубавото е че могат да се подменят само те. Не си спомням за точно колко я купихме нашата, но ми се върти някъде около 20-на лв.
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #122 -: Юни 26, 2017, 17:07:28 pm »
каквато и да е машинката кофичката й се сбъгва при предовна употреба за около 2-3 г. Хубавото е че могат да се подменят само те.
А, ей това е много вярно.
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #123 -: Юни 26, 2017, 21:14:12 pm »
Благодаря на всички за мненията  :)

*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #124 -: Юни 26, 2017, 22:00:26 pm »
Марси, ти пък месене на пица  :lol: козунака е къде по-голямо приключение и си става, пиците все едно хляб. Козунаци, тутманици, рогчета, ама те нали са все теста.
Моите са Горение. Първата беше с една бъркалка и повече от 3г не съм сменяла казанче, дори през ум не ми минава каква е причината всички писали преди мен да са сменяли, а в някой дни върти и по два пъти  :D Стана така, че хляба взе да не ни стига тази зима като Краля си беше в къщи и затова взех с две бъркалки, исках и два казана ама имахме спор, че нямало смисъл. За няма и два месеца ми се разби едната бъркалка, но още от нова имах чувството, че нещо не и е ок. Сега малко съжалявам, че не взех пак с квадратен казан, просто по-голям. Иначе като форма този хляб ми е по-добре  :D
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #125 -: Юни 26, 2017, 22:30:21 pm »
Марси, ти пък месене на пица  :lol: козунака е къде по-голямо приключение и си става, пиците все едно хляб. Козунаци, тутманици, рогчета, ама те нали са все теста.
..........

М-и, ако не си разбрала  :), в готвенето съм пълен инвалид  :lol:  и ако нещо ми се получи, си записвам много точно кое след кое, какъв грамаж, колко минути е изпичането, и т.н. ......,  че да ми се получи и следващият път  :lol: :lol:.  Тайната ми мисъл е хлебопекарната да ме спаси от тоя срам и мъжът ми да няма повод да казва всеки път:  "вкъщи само аз готвя"  :lol:
« Последна редакция: Юни 26, 2017, 22:32:45 pm от marsi »

*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #126 -: Юни 26, 2017, 23:31:13 pm »
Ооо то и аз избирайки рецепти търся точните. Дори до скоро и манджа не правех по рецепта без грамажи, ако нещо не е точно описано или пък да трябва вода да слагам и тя да не пише колко  :lol:
С времето си набелязах някой блогове където ми е сигурно, ако реша да правя нещо на риск пак обмислям сериозно, то в момента и я времето няма да ми стигне, я друго и внимавам. Ама конкретно стандартно тесто за пица, понеже е примерно 500гр брашно, 250 вода, 3-4с.л. зехтин и една суха мая на Йоткер и с везната няма какво да се обърка уж де, че нещо везната ми сега лъже  :lol:
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #127 -: Юни 27, 2017, 08:28:54 am »
О, казанче и аз сменях миналата година :) Просто няма как!
Аз експлоатирам хлебопекарната през ден :)

 
....
Нещо не мога да намеря линк ... хм... да не би да я няма вече тази фирма....
И аз я търсих, но не намирам вече :(
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #128 -: Юни 27, 2017, 09:26:21 am »
Мда, и нашата върти всеки ден :lol:

Марсу, мисля, че сега ще се хвали, че и хляб прави :lol: :lol: :P

Аз с готвенето грижи нямам, другата крайност съм, никога не готвя по рецепта и с грамажи, всичко на око. Добре, че не са ми злояди домашните, та ядат всичко което съм забъркала :lol:
Но, хлябЪТ почти 9 г. го прави мъжО, това беше условието, за да купим машина, защото той не готви, а аз ако трябваше и хляб да правя, щях да абдикирам от престола  :lol:
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #129 -: Юни 27, 2017, 09:36:02 am »
Аз до скоро бях като Марси с точните рецепти.
От всичко в една рецепта най мразя да не пише колко време се пече/вари, защото мразя да опитвам, да бода и др.п.  :lol: То е ясно, защо не пише де, ама поне приблизително да кажат.
Напоследък обаче и аз започнах на око, най-вече защото се пести много време в мерене и претегляне. С хлебопекарната обаче няма как, всичко минава през везната.

Иначе моята машинка е на 3 години и 2 месеца (точно на възрастта на Дани, взех я една седмица преди да се роди) и казанче не съм сменяла. Първите две години я ползвах по-често (по 1 или 2 пъти в седмицата), сега почти не, защото като ходим на работа и хлябът нещо не върви като само вечеряме у нас.
« Последна редакция: Юни 27, 2017, 09:38:14 am от 47 Smiles »
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #130 -: Юни 28, 2017, 08:37:01 am »
Здравейте,
Ние от повече от 2 години сме с Tefal PF240E38 /може и да е по-стар моделът/. Много сме доволни и досега винаги се е получавал хлябът, но винаги го правим по рецепти и точни грамажи. Единствено няколко пъти при програма Пълнозърнест хляб, вместо пълнозърнесто брашно сложих брашно от лимец, че ми подарига 5кг  :lol: Пак хлябът става много вкусен. Тесто за пица правим редовно, че и тесто за питка. Като цяло не експериментирам, следвам всичко по рецепта.
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #131 -: Юни 28, 2017, 17:02:46 pm »
Стефи, може и да се окажеш права ха-ха  :D.
Ако ги попиташ мъжете, всичко те вършат, а и много добре охкат след това  :lol:

Отново много благодаря за мненията!  :)

Прочетох някъде, че е добре да е над 1кг. вместимостта в случай, че правя козунаци примерно, тъй като независимо от грамажа са по-високи. Някой има ли опит с козунак или други теста, които бухват повече?
« Последна редакция: Юни 28, 2017, 17:04:21 pm от marsi »

*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #132 -: Юни 29, 2017, 00:23:32 am »
Значи козунаците само ги меся в машината. Предимно ползвам рецепта с 500-700гр брашно или намалям пропорционално до толкова. Най-много да чукне стъклото докато втасва. Пускам я пак да го премеси. Стартирам програмата и след около 15мин. я изключвам, ако добавям ядки и стафиди, това е момента също. После вадя, плета ги и редя в тавите за следващото втасване. Та и в машината за 900гр хляб така правех, но там задължително удря стъклото.
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #133 -: Юни 29, 2017, 06:47:16 am »
Момичета дайте рецепта за козунак в хлебопекарна.
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #134 -: Юни 29, 2017, 07:36:08 am »
Искаш да изпечеш козунака вътре или само да го измеси машинката? Ако само ще месиш, всяко едно тесто може да направиш там. После изваждаш, втасва, оформяш и печеш.
Рецепти има ето тук http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=24265.0
     
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #135 -: Юни 29, 2017, 17:54:18 pm »
Искам козунака да се замеси и изпече вътре в машината.
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #136 -: Юни 30, 2017, 07:25:28 am »
Става, но ако искаш конци, трябва да извадиш тестото и да поусучеш и оформиш, после обратно в казанчето. Иначе става сладък хляб с козуначен аромат. Това е моят опит :). Машината ми е проста и евтина, с една бъркалка. Правила съм козунак по начина, по който ти искаш, като съм използвала 1/2 доза от рецептата. Иначе само замесвам вътре тестото, цяла доза. След първото размесване стартирам от началото на програмата до към 7-8 минута няколко пъти, като прибавям мазнината на части, докато тестото я поеме. После втасва извън машината, оформям и пека във фурната.

Това е рецептата, която използвам от години. Сега видях, че съм сложила и снимки :)
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=34853.msg557878#msg557878
     
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #137 -: Юни 30, 2017, 10:38:25 am »
Благодаря Дани! Май ще пробвам без да вадя,слагам, че нещо не ми се занимава. Искам да сложа продуктите и айде повече да не правя други работи. :wink:
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #138 -: Юни 30, 2017, 11:22:40 am »
Pepssi,
Ето по тази рецепта правя аз и много я харесвам. Като е още топло мирише страхотно на кроасани с масло (защото просто има много масло в рецептата).

http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=50871.msg1086291#msg1086291
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #139 -: Юни 30, 2017, 14:26:45 pm »
И аз предпочитам да не вадя козуначеното тесто от машината, а да се изпече вътре.
Дани и Смайли, благодаря за рецептите!  :)

*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #140 -: Юли 01, 2017, 22:56:48 pm »
Е то като прилича на тухла и няма да му ръснете малко захар отгоре, козунак ли е  :lol:
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #141 -: Юли 02, 2017, 07:22:35 am »
Е то като прилича на тухла и няма да му ръснете малко захар отгоре, козунак ли е  :lol:

А, баш.....  :lol:
     
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #142 -: Юли 05, 2017, 16:11:40 pm »
Е, то за кво освен за печене и месене да я ползвате  :lol: аз опитах и мармалад ама няма да повторя  :lol: :lol: :lol:

М-и, аз четох някъде, че захарта и високата температура
при правенето на сладко в пекарната съсипват уплътнението около държача на бъркалката!

За протокола , аз съм сменяла казанче преди две години, сега пак е за смяна,
но ще кара докато издържи и ще си купя нова, иначе и по три пъти на ден е творила тесто
и е пътувала в най-разни дестинации да меси  :lol:
Козунак правя целогодишно / когато сме на село, там обожават/
в една тава, стара колкото света. Вадя след омесването и втасването,
правя два правоъгълника пълня с локум на кубчета.
Навивам на руло, режа на кръгове и в тавата , като питка офювчета.
Слагам във фурната за 50 минути на 50 градуса после мажа с жълтък,
поръсвам със захар , ядки бучкам  /ако имам/ и пека на 180 градуса около 40 минути!

Марси, написала съм малко ръководство за работа с пекарна
и няколко универсални рецепти, ще ти го изпратя да си го изпринтиш.
Раздавам го на познати и приятели, който ми искат рецепти.
Аз дори си ламинирах едно копие в два двустранни листа, за да ми е по лесно  :P

Едни Питки Добринки имам да описвам от тазгодишното пътуване за ДРЗ в Бургас,
/Стеф, през ден ги правя  :lol: / и снимки съм направила, само да ми остане малко време :photo: /
« Последна редакция: Юли 05, 2017, 16:16:43 pm от mishanta »
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #143 -: Юли 05, 2017, 18:05:01 pm »
Pepssi,
Ето по тази рецепта правя аз и много я харесвам. Като е още топло мирише страхотно на кроасани с масло (защото просто има много масло в рецептата).

http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=50871.msg1086291#msg1086291
Направих го и много хубав стана, даже стои и долу-горе като на конци, ноооо.........захарчицата ми дойде малко. Може би ако сложа повече ще стане перфектен. Колко трябва да сложа обаче незнам, нещо да не разваля пропорциите?
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #144 -: Юли 05, 2017, 23:55:51 pm »
За нормално сладък козунак 300гр на килограм брашно е ок. Ако и така не ти е сладко, препоръчвам от плънка или поръсване да го докараш, защото захарта утежнява и забавя втасването и може много да чакаш или да излезе стиклен в твоя случай, защото машината си има зададено време и не наблюдаваш ти.


Мише, питките изглеждат страхотно! Прати ми линк като пуснеш рецепта моля те :*
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #145 -: Юли 06, 2017, 09:07:47 am »
Питките не само изглеждат страхотно, а са и мноооого вкусни! :D
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #146 -: Юли 07, 2017, 00:48:16 am »
Питките не само изглеждат страхотно, а са и мноооого вкусни! :D
Не дразни, докато чакаме рецептата  :lol:
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #147 -: Юли 07, 2017, 09:08:05 am »
Жестоки са :lol:
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #148 -: Юли 17, 2017, 09:34:06 am »
Начи....ииии , написах цялата рецепта и нета спря и това беше ... изтри я.
Планината си има всички екстри, но и бъгове интернетни.
Нищо сега ще я напиша пак , че снимки направих подробни  :P
Извинявам се още веднъж за забавянето!

       *** Добринки *** :photo:- кашкавалко сиренки

Стъпка 1 - Замесвам в пекарната тесто за питки...

*Тесто за питки

/Последователността при продуктите е
важна когато се меси в машина за хляб/

* 3-4 яйца / един жълтък оставям за намазване/
* 1 жълтък се оставя за намазване
* 250 мл. прясно мляко
/може смес прясно с кисело, може също и само с кисело/
* 125 мл. олио
* 1 ч.л. захар
* 2 ч.л. сол
* 760 гр. брашно/ пресято/
* 10.5 гр. суха мая / 1 и 1/2 пакетче мая д.р Йоткер/

Продуктите в тази последователност се слагат
в машината за хляб на програма месене с втасване 1час и 30 минути.
След като процеса свърши се моделира така както желаете.
Много по-добре работя с тестото, дори и козуначено,
ако отлежи в хладилник, това изобщо не влошава втасването.

Останалите стъпки и изпичане  :P

*Разделям тестото на две и правя правоъгълник намазвам го с масло,
поръсвам със сирене/ може извара, топено сирене, каквото ви се намира/
и на кубчета кашкавал и навивам на руло :photo:, режа на кръгчета :photo: и редя
в правоъгълната намазнена тава на фурната върху хартия за печене
на обратно с разстояние между тях :photo: .
/Това е принципа на питка с охлювчета, която се подрежда в кръгла тава плътно едно до друго./
Така правя и с другата половина тесто.
Големината на сиренките ги определяте вие, ако искате да са по-големи,
разточвате по-дебела кора, ако искате повече бройки и по-малки 
съответно разточвате тънко и режете по-малки кръгчета.
Първата снимка е на големи сиренки, а етапите е на по-малки.
След като ги подредите в тавата, ги слагате във фурната на 50градуса за 30-40 минути
да втасат още веднъж и да изпълнят тавата и след това мажете с жълтък :photo: ,
може да се поръси и със сусам и печете около 30 минути на 180 градуса!
След като ги извадя от фурната намазвам сиренките с масло ,
на вилица бодвам едно парче и така мажа  :P

Да Ви е сладко :photo: ,
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #149 -: Юли 17, 2017, 10:42:40 am »
Мише  :heartbeat: :heartbeat: :heartbeat:, същата рецепта използвам и аз за питка със сиренце :)
Само, че аз замених маята с половин кубче прясна  :wink: става по-пухкава  :wink:
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #150 -: Юли 17, 2017, 11:04:16 am »
Пете  :biglove:, ще опитам и така, все се каня да си купя прясна и да пробвам.
Ще намеря повод тези дни и ще направя с половин кубче жива мая!
Моля те, напиши ми , като за блондинки, къде я слагаш, никога не съм работила с жива мая!

Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #151 -: Юли 17, 2017, 11:16:00 am »
Мише, аз затоплям леко млякото /слагам прясно и кисело, ако имам или само едно от тях - както и ти/, слагам в него захарта и 60 гр. брашно и маята - разбърквам. Оставям така, докато поставя в казанчето останалите продукти в същата последователност: 2 яйца+жълтък/оставям белтъка за намазване/, 2 ч.л. сол, 125 мл. олио и останалото кол-во брашно /700 гр./. После изливам отгоре получената смес с маята  и включвам да бърка машинката :wink:
За хляба също използвам жива мая половин кубче, но я натрошавам върху брашното :)
Аз купувам мая от Кауфланд - една кафява "Виво", режа на две и във фризера. Като се усетя,
 че ми трябва хляб за другия ден - вадя половин кубче и го оставям да нощува в хладилника.  :balk_103:
« Последна редакция: Юли 17, 2017, 11:18:21 am от petqst »
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #152 -: Юли 17, 2017, 11:24:17 am »
Не се сдържах и без да се меся много, но понеже ми замириса  :wink:....
  Тези питки (и не само те) могат да се разнообразяват с плънка от леко пръжнат бекон или сланинка, по-миризливи кашкавал, сирене, сушени домати, маслини - всичките в различни комбинации според вкуса или по отделно. Подправения зехтин от сушените домати също го ползвам.
Тестена фантазия.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #153 -: Юли 17, 2017, 11:43:45 am »
Мише, аз всичко правя с жива мая.По-пухкаво и леко става.Не свикнах с тази прахообразната.Различното е само, че слагам маята при млякото/водата и я разтварям леко.

Значи за бой сте всичките, само преглъщам тука!

*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #154 -: Юли 17, 2017, 13:43:25 pm »
Не се сдържах и без да се меся много, но понеже ми замириса  :wink:....
  Тези питки (и не само те) могат да се разнообразяват с плънка от леко пръжнат бекон или сланинка, по-миризливи кашкавал, сирене, сушени домати, маслини - всичките в различни комбинации според вкуса или по отделно. Подправения зехтин от сушените домати също го ползвам.
Тестена фантазия.

Авалон, как няма да се месиш, то е даже задължително  :hug2:

Пете :flower: Маги :flower:  много благодаря за обясненията,
ще пиша като пробвам !

Пете, не ми се смей, кажи с какво мериш 60 грама, нещо познато,
чашка за кафе или друго. Тук нямам везна и затова питам така лаишки  :oops:


« Последна редакция: Юли 17, 2017, 13:47:06 pm от mishanta »
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #155 -: Юли 17, 2017, 13:54:35 pm »
Тия милинки-добринки на кого са кръстени  :lol: :lol: :lol:

Аз имам суха мая от Добри - много е готина. Потекоха ми лигите, Мишанто!
Тъкмо свалих 3-4 кила и ме подвеждаш! Ще се меси!
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #156 -: Юли 17, 2017, 14:04:55 pm »
===
Пете, не ми се смей, кажи с какво мериш 60 грама, нещо познато,
чашка за кафе или друго. Тук нямам везна и затова питам така лаишки  :oops:[/color]

Мише, специално измерих :) 60 гр. са пълни 5 с.л. с връх или в малката чашка за кафе на Зачатие - до средата на дръжката :)

Не се сдържах и без да се меся много, но понеже ми замириса  :wink:....
  ...
Тестена фантазия.


Точно фантазия :)
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #157 -: Юли 17, 2017, 14:23:37 pm »
Тия милинки-добринки на кого са кръстени  :lol: :lol: :lol:

Аз имам суха мая от Добри - много е готина. Потекоха ми лигите, Мишанто!
Тъкмо свалих 3-4 кила и ме подвеждаш! Ще се меси!

Ти ли, ти ли .....  :lol: Баш на Добри са кръстени...
"- Мишанте вика, нещо за из път ще има ли?"
И те така ги измислих  :P опаковах и раздавах на спътниците за ДРЗ - Бургас !
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #158 -: Юли 17, 2017, 15:40:46 pm »
А за съквартирантитИ - нищо не остана  :lol:
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #159 -: Юли 17, 2017, 16:01:39 pm »
Ами то колко е една тава с "Добринки"?  :lol:
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #160 -: Юли 17, 2017, 17:02:34 pm »
Ми виноват, ще има поправителен, но и Петето е права,
няколко оставих на мишоците за вечеря!
Иначе Стефи питай, тя беше касата и :lol: на Добринките, 
комай беше прибрала една в колата  8)
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #161 -: Юли 17, 2017, 23:57:53 pm »
И аз като Жекова. Човек да не свали 3-4 кила и вие да вземете да го изкушавате така. Добре, че поне постите ми свършиха.  8)

*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #162 -: Юли 30, 2017, 16:38:46 pm »
Първият хляб в новата хлебопекарна  :), направих ръжено-пшеничен. Много съм доволна от резултата  :) ... и не само аз  :lol:

Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #163 -: Юли 30, 2017, 17:01:00 pm »
Бравооооо! Изглежда наистина страхотно  :P
Госпожиците помагаха ли?

Марси, ти каква купи?
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #164 -: Юли 30, 2017, 18:37:57 pm »
Помага само Цвети, Ани е на гости при баба, с нея ще правим хляб като се върне у дома  :)

Смайли, взех Silvercrest, това са хлебопекарните от Лидл. Четох, разглеждах и я избрай най-вече защото е с добра мощност- 850 W и приемлива цена.
Като начало реших да пробвам с готовите смеси от Лидл за по-лесно (освен ръжено-пшеничен има и други варианти), но постепенно ще пробвам и други рецепти.
« Последна редакция: Юли 30, 2017, 20:41:44 pm от marsi »

*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #165 -: Юли 31, 2017, 11:47:05 am »
И аз взимам брашно от Лидл, ок си е.
Много е хубав хлябът, Марси!
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #166 -: Юли 31, 2017, 12:04:17 pm »
Ох бееее, аз се скатавах от готвене известно време, ама 2 седмици в отпуск, плажуване и плюскане познайте, на кила съм същата ама шкембето ми е като в 5 месец бременна, та трябва да се взимат мерки :lol:
Тъй като хич не ми се отдава това с диетите снощи пекнахме едни пържолки на фурна и уж само със салатка, ама те с толкова вкусно сосче станаха, че и 2 филии заминаха покрай тях :lol:
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #167 -: Януари 23, 2018, 13:33:45 pm »
Пробвах кекс в хлебопекарната, много добре се получи  :)

Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #168 -: Януари 23, 2018, 14:16:37 pm »
Марси браво :) изглежда доста вкусен и сочен :)
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #169 -: Януари 23, 2018, 14:54:08 pm »
Чуден е Марси, коя рецепта използва  :P
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #170 -: Януари 23, 2018, 16:33:48 pm »
Мише, същата рецепта използвам и когато правя кекс във фурната.

    брашно - 2 ч.ч.
    яйца -  3 бр.
    захар - 1 ч.ч.
    сода бикарбонат - 1 ч.л.
    бакпулвер - 1 пакетче
    кисело мляко - 1ч.ч.
    олио - 1/3 ч.ч.
    ванилия

Угасих содата в киселото мляко, добавих яйцата, захарта, олиото, бакпулвера и ванилията.
Разбих леко тези съставки и изсипах в казанчето, а отгоре равномерно брашното.
Програма Кейк, тегло 1250гр., общо време 1.40ч.
На тази програма първо има 15мин. месене, сигнал за изваждане на бъркалките, а след това изпичането за 1ч. и 25мин.
При звуковия сигнал добавих малко плодове от сладко от череши (по настояване на мъжа ми :)), потънаха на дъното (вижда се на снимката). Смятам следващият път да добавя натрошени ядки и сушени плодове.
« Последна редакция: Април 06, 2018, 19:48:56 pm от marsi »