0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #20 -: Април 12, 2014, 20:09:23 pm »
Мише, я кажи като майсторка, на последния хляб към маята добавих и 1 бакпулвер. Мъжът ми се оплака, че точно този хляб е доста твърд, мхмх, в сравнение с предишните. Да не съм прецалака нещо във втасването?
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #21 -: Април 12, 2014, 20:23:22 pm »
За маята на Йоткер имам съмнения, че е като нещата на Нестле ("добра храна, добър живот", ама пълен с отрови). А квас ми казаха, че мога да купя от Слънце и луна, ама познайте дали успях да отида.

Кажете за брашната, от къде да намеря нещо по-така, пълнозърнесто, типово и т.н.?
Ох, и аз знам, че продуктите на Нестле са пълни с изкустволяци. Само като вземеш бульоните и подправките "Маги" и прочетеш съдържанието ....  :?
А дали в Слънце и луна няма да има и хубави пълнозърнести брашна?
И аз не съм доволна от това, което намерих във Фантастико (в съдържанието на всички пълнозърнести брашна имаше разни добавки, които нищо не ми говорят, напр. витамин С звучеше най-безобидното). Трябва да проверя и в другите вериги какви марки с какво съдържание предлагат. Искам нещо без добавки - в съдържанието да пише само пълнозърнесто или ръжено брашно или натрушени пшеничени зърна, нещо подобно.
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #22 -: Април 12, 2014, 21:18:27 pm »
Mishanta,
Ето моята първа снимка. На нея се вижда, че не е разбъркано добре - стои на конци и отдясно има неразбъркана смес.

Smiles,
на хлебчетата само с пълнозърнесто брашно (без грам бяло) аз слагам около 20 - 30 милилитра допълнително вода. Самото пълнозърнесто брашно някак си поема повече водичка.
Аз лично на хляба от 750 грама, слагам 320 мл вода. ( а по рецепта мисля че е 270) Но от 450 грама брашно - слагам 50 грама ленено, и 50 грама царевично.

Успех :)
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #23 -: Април 12, 2014, 21:28:58 pm »
Delusion, в рецептата, която правих за 1 кг хляб - брашното е 660 гр. (200 бяло, 460 пълнозърнесто), а водата е 480 мл.
Ще ми кажеш ли рецептата за пълнозърнест хляб без грам бяло брашно.
Не е лош нашия, но за пълнозърнест очаквах да е твърд, а той е много мек  :lol: Това е, защото е пресен ли?

Ето снимки на вече изпечения и изстинал хляб. Разрязаната част е 1/4 от хляба.
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #24 -: Април 12, 2014, 23:33:58 pm »
Маги :P, Честито "Изаура" - все вкусотии да твори!

Смайли, мисля в Тема 1 Же беше писала,
че именно програма за пълнозърнест хляб "мисли" доста и по-малко меси.
Аз ползвам за всички хлябове 1ва програма. На нея и добре се измесват и изпичат.
Въпрос на време е да свикнете и след това да импровизирате.

Зайко, никога не съм слагала бакпулвер  8)
Идея нямам дали не са "скарали" мая и бакпулвер  :D,
съединенията от всякакъв вид не са ми силата!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #25 -: Април 13, 2014, 12:17:52 pm »
Снощи сътвори първия си бял хляб нашата машинка и съм доволна.Стана с много хубава коричка, наду се идеално, абе мммммммм.

Сега гледам рецепти за козунаци :)

*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #26 -: Април 13, 2014, 12:32:42 pm »

Въпрос на време е да свикнете и след това да импровизирате.

Точно така е. След първите опити и стриктно спазване на рецептите, започнах на око да правя промени - увеличавам вода, сменям програми и т.н. С маята положението е същото.

Мишанта беше ме питала за нея, но аз я слагам по усет. През по-студения сезон, слагам 1/3 от кубчето, а когато е доста топло - четвъртинка. Деля маята, преди да я вкарам във фризера - така ми е по-лесно. Превтасвали са ми хлябове, когато съм ги правила в помещения със силно отопление (дърва, обикновено - разнасяме хлебопекарната с нас, много ясно, затова е изпробвана на всякакви условия).
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #27 -: Април 13, 2014, 13:01:07 pm »
47 Smiles, като за начало хляба ти изглежда много хубав, дано и на вкус да е така. Както са писали и другите, с времето се свиква и сама ще почнеш да експериментираш. Ние в последно време нашата машина само за месене я ползваме, втасването и печенето си го правя извън нея. Аз използвам само суха мая, живата ми е малко по-сложна и използвам най-вече на Dr. Oetker или Haas (втората не знам дали се продава в България). Всяка година например си меся козунаците там и стават много хубави. Миналата седмица стартирах с тазгодишните вече.


Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #28 -: Април 16, 2014, 11:34:33 am »
Здравейте. До преди 1 година се справях на ръка с месенето, но много ме болят ръцете вече и си потърсих домашен помощник. Купих си хлебопекарна на марката Мулинекс с две лопатки за бъркане /доверих се на марката, но явно са я развалили/ , печа всеки ден по 1 хляб. Но се оказа че силиконовите уплътнения на тавичката за печене издържат до 3 месеца, а са по 42лв. За една година купувам трета тавичка, а хлебопекарната се и повреди и сега на практика всичко и сменено. Има още 1 година гаранция, но с тези тавички ми излиза доста солен хляба. Направих проучване за другите марки и разбрах , че на Хлебопекарни KENWOOD и Филипс тавичките са занитени и издържат по-дълго. Може ли да споделите опита си и за  други марки, които сте използвали интензивно. Не желая уред,който да ползвам само за празници и да стои като паметник у дома. А за предимствата на домашния хляб и домашно приготвените питки и козунаци не е нужно да говоря. Благодаря на всички и весели празници.
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #29 -: Април 16, 2014, 15:16:34 pm »
Привет dankatabg  :P

Моята Изаура е Zelmer 43Z010, имам я от 2011.
Толкова тесто е измесила и хляб е изпекла, че ако може да говори ще се оплаква от мен до утре.
Предполагам ти казваш тавичка на контейнера.
При моя сега се е получило напукване там където ти описваш и леко изпуска докато замеси,
но все още работи и не съм поръчала резервен.
Дори и да се развали машината, ще си купя пак същата.
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #30 -: Април 16, 2014, 19:30:25 pm »
Аз вчера направих козунаци.Станаха разкошни.Без машинката не бих се наела да си призная.

*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #31 -: Април 17, 2014, 16:16:42 pm »
Delusion, в рецептата, която правих за 1 кг хляб - брашното е 660 гр. (200 бяло, 460 пълнозърнесто), а водата е 480 мл.
Ще ми кажеш ли рецептата за пълнозърнест хляб без грам бяло брашно.
Не е лош нашия, но за пълнозърнест очаквах да е твърд, а той е много мек  :lol: Това е, защото е пресен ли?

Ето снимки на вече изпечения и изстинал хляб. Разрязаната част е 1/4 от хляба.

Smiles,
честито бебче  :grouphug:

С малко закъснение, но ето и рецептата (хляб 750 грама)

Пълнозърнест хляб без грам бяло брашно

 - 330 мл вода
 - чаена лъжичка и половина сол
 - две чаени лъжички захар
 - олио/ зехтин - на око - около две супени лъжици
 - 450 грама брашно (от което 50 царевично, 50 ленено, или ако имам 50 сусамено, останалине 350 грама пълнозърнесто)
 - чаена лъжичка и половина суха мая

Ако имам поръсвам със сусам, лен, мак, слънчогледови семки, тиквени, може и супена лъжица овесени ядки

Така хлябът е изненада всеки път, но винаги е вкусен.

И нещо което открих съвсем случайно - брашно от рожков. Към гореспоменатата рецепта слагам непълна чаена лъжичка - хлябът става вкусен като кекс : )

Целувки на бебчо и вкусно похапване
« Последна редакция: Февруари 07, 2015, 06:18:42 am от mishanta »
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #32 -: Април 24, 2014, 20:32:29 pm »
Мише, помощ!
Хлябът ми почти иззеле от машината, докато го месеше и втасваше, после леко спадна, а по време на печенето съвсем се вдлъбна. Може ли да е от маята (някаква френска, суха, купих я от Била)? Досега си ставаше, но с друга мая - Долче прима (или нещо такова), пак суха. Може ли да ми е била много маята (11 грама е тази срещу 7 на Долче прима) или просто не е хубава?

ПП. На снимката не изглежда толкова вдлъбнат, но реално е доста...
« Последна редакция: Април 24, 2014, 20:35:29 pm от little_rabbit »
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #33 -: Април 24, 2014, 22:16:57 pm »
little_rabbit,

ти цялото пакетче ли сложи?
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #34 -: Април 25, 2014, 05:42:14 am »
Еми, енигма ....мая, брашно, превтасване!?
За първи път виждам такова нещо, честно!
Ползвала съм 4 вида мая досега-все сухи, но винаги слагам чаена лъжичка!
Това когато става дума за хляб или тесто за пица до 600 грама брашно.
За питки или козунаци според указанията в рецептите!
« Последна редакция: Април 25, 2014, 05:46:17 am от mishanta »
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #35 -: Април 25, 2014, 05:54:03 am »
Цялото, разбира се. Първият ми хляб беше с 1 ч.л., не набухна почти. Вторият - с две. Третият стана супер, с цяло пакетче. Това, обаче, е друга мая.
Е, много ли е, от нея ли е?

Мише, Делюжън, вие каква марка мая ползвате?
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #36 -: Април 25, 2014, 05:57:50 am »
Аз ползвам д-р Йоткер основно, да и аз не обичам прекаленото рекламиране на някой продукт,
но с нея бъг никога и с нищо не ми е ставало!
Ползвам и една друга, като съмне ще погледна марката, но нея само за теста!
Ако трябва да меся козунаци или питки, не рискувам!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #37 -: Април 25, 2014, 07:27:21 am »
Еми, маята е дошла в повече и хляба е превтасал. Аз ползвам маята на д-р Йоткер - 1 пакетче, 7гр, за 500гр брашно.
     
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #38 -: Април 27, 2014, 22:24:09 pm »
Цялото, разбира се. Първият ми хляб беше с 1 ч.л., не набухна почти. Вторият - с две. Третият стана супер, с цяло пакетче. Това, обаче, е друга мая.
Е, много ли е, от нея ли е?

Мише, Делюжън, вие каква марка мая ползвате?

аз също ползвам на Йоткер. на 450 грама пълнозърнесто - 1ч.л.

мисля че просто е дошла в повече маята
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #39 -: Април 27, 2014, 22:33:30 pm »
Аз карам с жива мая, веднъж ползвах суха и не ми бухна та от тогава се въздържам.