0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #80 -: Май 05, 2015, 09:38:23 am »
Аз използвам хлебопекарна Silvercrest, закупена от Lidl и нямам проблем с трошенето на хляба, реже се супер на тънки филии. Използвам техните готови смеси за хляб - имат чибата, селски ( с черно брашно), един с много семена и рустик - всичките стават супер, най-много обичаме чабатата!!
Правила съм хляб и с домашно брашно и мая на д-р Йоткер, и пак става хубав и без трошене. Един път използвах една турска мая и хляба го гоних из цялата кухня :) излезе извън машината...
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #81 -: Май 05, 2015, 09:55:41 am »
Наистина ли не се троши в Лидлската хлебопекарна? Направо съм впечатлена  :D
При нея имало някакво темпериране, което май го няма при другите. Да не би това да да променя нещо?!?.....
Готови смески не съм използвала досега, но ще пробвам.
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #82 -: Май 05, 2015, 23:20:55 pm »
То може и от готовите смески да е не-трошенето :) нещо "подобрено" може и там да има  :lol:
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #83 -: Май 06, 2015, 06:34:53 am »
Vilia, задължително ще пробвам рецептата за кекса  :wink:

М-и, честита машинка! Имаш ли вече любими рецепти? От книжката на Мулинекса повечкото рецепти, които съм пробвала са супер. Само на една маята по рецепта беше повечко.

Аз влизам, за да питам, има ли начин хлябът от хлебопекарна да не се троши толкова много, а да става като купения? Детето направо го прави на нищо.

47 Smiles, аз използвам мулинекс и не ми се троши, чак след няколко дни става трошлив, иначе си е дори жилав... иначе добавянето на мляко/мляко на прах помага - може да пробваш. То дори в основната рецепта е с мляко на прах, ама аз не слагам, че с толкова захар и мляко дето са писали то става като козунак хляба :lol:
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #84 -: Май 06, 2015, 13:41:19 pm »
[bMousyt][/b] аз слагам сол и захар по равно кажи-речи.
Смайл, може и от маята да се троши, с тая турската мая и черен ми седеше хляба (то може би и от превтасването де, което също е причина да се троши повече).
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #85 -: Май 06, 2015, 15:07:56 pm »
Ами аз правя пълнозърнест хляб и това също е причина много да се троши.
В рецептата за белия и аз имам една лъжица сухо мляко, но него го правя само като идват свекърите. Той наистина се троши доста по-малко.
Между другото детето не яде бял купен хляб. Свикнахме го с черния и белият си го вади от устата и го пуска на земята.
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #86 -: Май 18, 2015, 14:05:19 pm »
Моите са така с киселото мляко. На купешкото се мусят, а като го направя вкъщи лапат. Малкото пита кога пак ще направя от това кремче.
Правила съм хляб и с домашно брашно и мая на д-р Йоткер, и пак става хубав и без трошене. Един път използвах една турска мая и хляба го гоних из цялата кухня :) излезе извън машината...
За френската мая по-нагоре пишеше че трябва да се слага по по-малко. Иначе хлябът много бухва. Явно и с турската е така. На моята машина ако маята е много и тестото опре отгоре в капака, хлябът остава недопечен някак. Явно се нарушава циркулацията на топлия въздух.
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #87 -: Юли 10, 2015, 19:59:30 pm »
Vilia, аз чак сега пробвах кекса в хлебопекарната, но нещо не ми се получи.
Забелязах, че в рецептата няма никаква мазнина. Така ли е наистина?
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #88 -: Юли 11, 2015, 08:45:12 am »
Да, Смайли, така е рецептата. Разби ли предварително яйцата изахарта с миксер или всичко вътре миксира? Много е важно да са разбити отделно. Слагам течната смес в хлебопекарната, след това брашното и най-отгоре бакпулвера, ползвам на д-р Йоткер.
Другата тънкост, която използвам, дори и за хляба, че винаги включвам на най-дългата програма, за 1 кг смес независимо, че сместта е по-малко. Така, по-дълго втасват и се пекат, и стават по-хубави!
Ако е много клисава сместта, намали млякото и сложи още едно яйце, експериментирай докато се получи. Явно при различните машини и печенето е различно.
Аз довечера ще пробвам същата рецепта, само че без захар, за солен кекс, с нарязани саламчета, сирене и други благинки, и ще пиша какъв е разултата :)
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #89 -: Юли 12, 2015, 16:50:22 pm »
Vilia, спазих инструкциите за предварителното разбъркване. И аз сложих програмата за кекс на 1 кг. Само бакпулверът не ми е на д-р Йоткер, а друг, но едва ли е от това.
Моята машинка е Мулинекс.
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #90 -: Август 31, 2015, 13:06:16 pm »
Яяяя, виж ти, каква темичка имало тук! Веднага се записвам и споделям най любимата и универсална рецепта у нас :)
Нашата машина е мулинекс и отговорно мога да заявя, че е доста капризна. Аз имам везна и жеря всичко точно до последния грам. Ние не я ползваме много често, макар, че при закупуването и бяхме твърдо решени, че ще ползваме само нея и хляб от магазина никога повече няма да си купим.
Ето и рецептата, от която се получава уникален хляб, тесто за пица, мекици и ....решила съм да пробвам да сглобя една погача, но по нататък. Пиша по реда на слагането на продукти в машината:
350мл вода
1 чаена лъжица захар
2 чаени лъжици сол
олио ръсвам на око, да речем около 3 супени лъжици
640гр брашно
1 пакетче мая на Йоткер
мащерка, чубрица и чесън на прах на око :)
Ето и тайната съставка ;) около 200 гр. кашкавал! Слагала съм го веднъж, при оня сигнал-за ядки...но напоследък го слагам още в началото при всички останали продукти.

*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #91 -: Август 31, 2015, 18:53:12 pm »
Звучи вкусно! С една идея да увелича маята и моят хляб е прелял, а правя малката доза  :lol: с голямата сигурно ще чистя и реотана  :lol:
*

    Veselia

  • ***
  • 218
  • И все пак тя се върти!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #92 -: Септември 12, 2015, 16:58:29 pm »
Някой има ли хлебопекарна ARIELLI ABM 1348? Някакви отзиви?
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #93 -: Септември 20, 2015, 21:52:50 pm »
Едни питчици творих тази вечер. Записвам си тук рецептата, че старост-нерадост - забравя се.
За тестото плагиатствах от тук , с почти незабележима модификация в грамажа на брашното и маята - аз използвам жива:

Чеснови питки


За тестото:

* 3 яйца/ 2 + белтък
* 1 жълтък се оставя за намазване
* 250 мл. прясно мляко
/може смес прясно с кисело, може също и само с кисело/
* 125 мл. олио
* 1 ч.л. захар
* 2 ч.л. сол
* 730 гр. брашно/ пресято/
* 1/3 кубче жива мая

За плънката :

* 2 с.л. краве масло
* 2 скилиди чесън
* 2 щипки чубрица
* 50 гр. сирене

Поредността за тестото - първо течните съставки, после сухите /брашното - в случая/. Маята винаги я разтварям в леко затоплена течност /в случая - млякото/, заедно със захарта. За брашното - не сипвам цялото - оставям малко и следя - ако стои прекалено лепкаво - досипвам по малко. В случая ми беше необходимо точно 730 гр. - меря с ел. везна.

След като омеси машинката, овалвам питките на топчета и слагам във фурната на 60 градуса, за половин час - да довтасат. Изкарвам, намазвам с яйце, цепвам с остър нож питките, слагам плънка, поръсвам със сусам и пека за 20 мин. на 180 градуса.

« Последна редакция: Септември 21, 2015, 09:21:35 am от Елфи »
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #94 -: Септември 21, 2015, 08:42:04 am »
Елфи, снимка няма ли? Кво значи "цепвам питката"? В смисъл остава ли си това цепнатото да се вижда или го затваряш.
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #95 -: Септември 21, 2015, 09:19:27 am »
Вижда се цепнатото, ама сега съм на работа и ако е останало нещо, когато се върна вкъщи, ще снимам.
То, може и да не е с нож, а с пръсти да се направи гнезденце. Станаха много вкусни, апропо - хрупкави и ароматни. Може вместо чубрица, да се сложи кълцан магданоз. Магданозена беше идеята, която видях в нета, но ме домързя да ходя до магазина и затова наръсих с чубрица.
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #96 -: Септември 21, 2015, 09:25:16 am »
Ок, значи вече ми е ясно  :D
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #97 -: Декември 07, 2015, 08:32:10 am »
Рецепта за хляб от лимец?
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #98 -: Декември 07, 2015, 11:20:50 am »
Опитай по рецепта от пакета или както правиш пълнозърнест. Аз не съм правила, а каквото купя уж с лимец е пълно с трици(изключение правят едни бисквитки), та за сега лимеца ми е назад.
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #99 -: Декември 07, 2015, 12:05:07 pm »
Ами той ми е даден в една торба и няма рецепти  :lol:
Но разбрах и аз, че можело 1:1 да се заменя в рецепти с пълнозърнесто брашно, така че ще си направя мойта си рецепта.  :P