0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #340 -: Април 14, 2015, 20:19:47 pm »
Всичко може да се яде и пие, изследването е меродавно и на празен, и на пълен стомах. Няма ограничения. Ако някоя лаборатория има ограничения, те не са обосновани.


Не съм много съгласна с това твърдение.Особено кофеинови напитки не е желателно да се пият преди вземането на кръв.От години имам заболяване на ЩЖ и всеки един ендокринолог ме предупреждава когато изследвам,а това го правя често,за предпочитане е да не съм закусвала или пила напитки различни от вода.
В крайна сметка,човек има от къде да черпи информация и сам решава дали да спази тези препоръки.
Ето какви указания има една от всички лаборатории:

http://kandilarov.com/faq/preparation_of_patient?lang=BG

За храна не указват забрана,но от личен опит смятам,че е удачно да не се закусва...



*
Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #341 -: Април 14, 2015, 20:40:37 pm »
Далинда, аз изтъквам липсата на основание, а не практиките на лаборатории и лекари. Точно това обсъждаме, че се кара по инерция БЕЗ обоснованане на причините да се иска това от пациентите.

Защо трябва да си гладна и жадна? Как кофеинът ще повлияе на ТСХ, ТАТ, МАТ...? Тези хормони и антитела просто не се влияят от метаболизирането на храната. Впрочем това се отнася и за всички полови хормони. Само за изследвания на кръвна захар е нужно пациентът да е гладен.

Аз също имам хронично заболяване на щитовидната жлеза и години история с периодични изследвания в САЩ, където нито ендокринолози, нито лаборатории, нито Асоциацията на Ендкринолозите имат каквито и да било ограничения. Пациентът дава кръв по всяко време на деня, менструалния цикъл, преди или след хранене, кафе, или приемане на дневната доза левотироксин.
Иначе защо се чака поне 30-45 дни, за да се повлияе нивото на ТСХ от различна доза на синтетичния хормон?

Достатъчно са ни ядовете с откриване на отпималната доза левотироксин и поддържане на стабилно ниво на ТСХ, за да се съмняваме и утешаваме отгоре на това, че може би кафето или колата са "изкривили" резултатите. М-и беше споделила по-рано в темата, че се е изследвала всякак и действително няма значение. Моят опит е същият. И научно погледнато и осмислено, наистина няма значение.
« Последна редакция: Април 14, 2015, 20:43:16 pm от цигу »
*
Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #342 -: Април 14, 2015, 21:26:28 pm »
Цигу е абсолютно права.ТСХ е стабилен хормон, който за да се промени му трябват над 40 дни, така че няма никаква логика едно кафе или кола да пречат на изследванията.Аз само това изследване правя по всяко време на денонощието и никога не ми е давало отклонения.Просто помислете логично как се произвежда хормона, на какво влияе и сами ще видите че няма логика без кофеин и кафе.

Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #343 -: Април 14, 2015, 23:38:15 pm »
Така погледнато,да,няма логика,но го изискват.А колкото до основанието,няма такова,както и много други подобни в нашето здравеопазване.Това е друга тема обаче...
А и за синтетичния хормон препоръчват да се приема сутрин дозата на гладно и час след нея може да се пие кафе.
Сега ме заинтригувахте с тази логика и понеже към края на месеца ще изследвам TSH,ще направя този експеримент.
На 21.03.15 изследвах хормона в една лаборатория и резултата ми беше съмнителен,на следващия ден повторих изследването в друга лаборатория,резултата коренно различен.
Обяснение никой не можа да даде...



Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #344 -: Април 15, 2015, 00:19:50 am »
Добре, след като е неоснователно защо освен лабораториите но и доктори го казват като критерии. На мен д-р Персенска ми каза да ги направя в чист ден от МЦ и да е без кафе!? За мен би било много удобно да не се съобразявам с тези правила но уви ми ги изискват! И аз слушкам  osi_6 какво да правя нали д-р така казва. Сега гледам в Цибалаб пише за FT4:Условия за вземане: Сутрин до 10ч. на гладно, без кафе и кофеин съдържащи вещества и медикаменти И сега какво, като се прави ТАТ, МАТ,FT4,ТСХ, какво да правя...аз кафе не пие така или иначе и не ми е проблем но защо го изискват??? :grouphug:
Йоан 19.09.2017г.
Матей 22.10.2018г.
Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #345 -: Април 15, 2015, 10:41:10 am »
На мен д - р Начее винаги ми е повтарял, че хормоните на ЩЖ се пускат сутрин, БЕЗ да съм пила кафе и кофеинсъдържащи напитки и ДА НЕ съм си взела сутришната доза Л -тириксин... :? Аз така и правя  8)
Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #346 -: Април 15, 2015, 10:45:57 am »
Факт е,че така препоръчват и лекари и лаборанти,а защо го изискват без основание едва ли ние ще избистрим въпроса...
Аз също съм послушна и така правя. :balk_71:



*
Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #347 -: Април 16, 2015, 02:30:02 am »
За ФТ 3/4 не съм сигурна дали е на гладно и затова не писах по-рано. На ТСХ наистина не ми е давал разлики. Ендокринолога ми не ме е ограничавал да е на гладно, жадно и сутрин и дори в 11-12-13ч ме праща директно в лабораторията. И аз дори живея в България  :lol: Явно лекарите, които имат време/желание да четата и да се образоват, го правят.
Имам сериозно основание де смятам, че на лабораториите така им изнася да е сутрин преди 10ч., за да не прибират проби или да въртят центрофуги с 1-2 епруветки, а сутринта да направят голямата опашка и всичко да приключи.
 Връщали са ме при опит да изследвам антитела по обяд с основание, че стомашната киселина била с различни нива. И каква точно е връзката между нея и кръвта?!
Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #348 -: Април 23, 2015, 18:58:15 pm »
Здрвейте, на 31 години съм, за пръв път си пуснах изследвания за следните хормони, това са резултатите:
TSH - 0.677 uIU/ml
Anti TPO - 92.28 IU/ml
Anti TG - 284.40 IU/ml
Prolactin - 15.27 ng/ml.
Според вас имам ли проблем със щитовидната жлеза, гинекологът ми казва, че изследванията са добри и да не се притеснявам...
Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #349 -: Април 23, 2015, 19:12:28 pm »
Здрвейте, на 31 години съм, за пръв път си пуснах изследвания за следните хормони, това са резултатите:
TSH - 0.677 uIU/ml
Anti TPO - 92.28 IU/ml
Anti TG - 284.40 IU/ml
Prolactin - 15.27 ng/ml.
Според вас имам ли проблем със щитовидната жлеза, гинекологът ми казва, че изследванията са добри и да не се притеснявам...
Джесика1, дай и референтните стойности но ако са същите като моите, според мен не са в норма резултатите ти! Но ако правиш ТАТ и МАТ, май трябва и FT4 също да си направиш.Ще трябва да идеш на ендокринолог!Нека кажат и другите момичета...

Да се отчета и аз, днес бях при д-р Виткина, относно изследванията ми каза ,че са хубави и не трябва да се притеснявам, хапчето си върши добре работата. Питах я и за храната...соя и т.н. Каза да не ги мисля тези неща и всичко да си ям! :jump12:
Йоан 19.09.2017г.
Матей 22.10.2018г.
*
Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #350 -: Април 23, 2015, 19:17:15 pm »
ТСХ ти е в норма, дори е чудесно! Антителата мисля са завишени (може би в различните лаборатории референциите са различни и само така си мисля), но пък и на тях никой не се опитва да повлиява :)
пролактинът също е в норма :)
Дали има проблем със щитовидната жлеза-не знам. Не се ли правят и ФТ3 и 4 за да се каже със сигурност?!
Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #351 -: Април 23, 2015, 19:23:48 pm »
TSH - 0.677 uIU/ml            /0.27-4.20/
Anti TPO - 92.28 IU/ml      /0-34/
Anti TG - 284.40 IU/ml     /0-115/
Prolactin - 15.27 ng/ml   /3-23.5/

Аз от стойностите на антителата съм притеснена, не е ли това лоша индикация за щитовидната жлеза? А тези изследвания гинекологът ми ги предписа поради тънка лигавица на матката, доколкото разбрах...други засега не ми е назначавал.
*
Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #352 -: Април 23, 2015, 19:29:06 pm »
jessica, при мен, за подобни стойности на ТСХ, д-р Начев ми каза, че са прекалено ниски и ми намали дозата на Л-тироксина. Обясни ми, че е добре е не падат под 1. Иначе, моите антитела са в норма и нямам представа, при резултати като твоите, за какво се касае. Най-добре изчакай консултацията си с ендокринолог, който ще ти даде най-точна интерпретация. Дано да нямаш повод за притеснения. Успех :)
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #353 -: Април 23, 2015, 19:31:39 pm »
Да, завишени са ти ТАТ и МАТ, но защо, не знам. ТСХ е в норма но е ниско. Най-добре на ендокринолог иди.
А момичета, защо са такива ниски тези референтни стойности на пролактина, заради лабораторията ли? Моите са различни в Цибалаб 127-637 osi_10
Йоан 19.09.2017г.
Матей 22.10.2018г.
*
Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #354 -: Април 23, 2015, 20:09:54 pm »
А момичета, защо са такива ниски тези референтни стойности на пролактина, заради лабораторията ли? Моите са различни в Цибалаб 127-637 osi_10

Защото са в други мерни единици :). В Цибалаб са mIU/l.
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #355 -: Април 23, 2015, 20:18:32 pm »
Нямам никаква идея, такива са явно мерните единици и референтните стойности, които използват в тази лаборатотия...съвсем нова съм в тази област.
Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #356 -: Април 23, 2015, 21:38:01 pm »
 jessica1,TSH е в норма да,но е нисък,антителата са завишени,когато е така се касае за Хашимото,това е автоимунно заболяване,обаче за да се потвърди трябва да се направи ехография на жлезата,консултация с ендокринолог.Незнам защо гинеколога е казал,че всичко е наред,все пак ЩЖ е в компетенцията на ендокринилог.Също е хубаво и FT3 и FT4 да се изследват за цялостна картина.

Ефра,хапвай си спокойна,виж и лекарката ти е казала същото,просто си спазвай правилен и стриктен прием на медикамента.



Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #357 -: Април 23, 2015, 21:49:21 pm »
Злате благодаря, разбрах!
Дааааа Далинда, ще си хапвам ама аз да си питам, че после да не би да не съм разбрала! :eat: :balk_170:
Йоан 19.09.2017г.
Матей 22.10.2018г.
Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #358 -: Април 23, 2015, 21:58:16 pm »


Дааааа Далинда, ще си хапвам ама аз да си питам, че после да не би да не съм разбрала! :eat: :balk_170:




Оооо да,разбира се,че ще питаш,мнението на специалиста е най-важно,то е и индивидуално.
Айде сега да ходим в темата"какво ще готвим тази вечер"тогава



*
Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #359 -: Април 23, 2015, 22:10:06 pm »
jessica1,TSH е в норма да,но е нисък,антителата са завишени,когато е така се касае за Хашимото,това е автоимунно заболяване,обаче за да се потвърди трябва да се направи ехография на жлезата,консултация с ендокринолог.Незнам защо гинеколога е казал,че всичко е наред,все пак ЩЖ е в компетенцията на ендокринилог.Също е хубаво и FT3 и FT4 да се изследват за цялостна картина.

Ефра,хапвай си спокойна,виж и лекарката ти е казала същото,просто си спазвай правилен и стриктен прием на медикамента.
Моята логика, защо така е казал гинеколога е, че него го вълнува само ТСХ ако е високо. Ниското ТСХ не пречи на бременност. Аз бих се консултирала с ендокринолог де, да се знае, не мога така до никъде да съм спокойна  :lol: