0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Практически съвети - втора тема
« -: Декември 14, 2012, 12:19:05 pm »
Първата тема http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=6366.0.
С молба да се придържате към темата.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #1 -: Декември 14, 2012, 21:36:24 pm »
По темата. Вече почти набавихме необходимите документи. Взехме бележките от диспансера по белодробни заболявания или как беше там. Но бележките са някакви хвърчащи миниатюрни листчета. Дори нямаше място да се впише за какво са ни преглеждали, а социалната каза, че трябва да се отбележи, че са за осиновяване на дете. Изрично е записано и в списъка, който ни дадоха. Настояхме да го впишат и докторката беше много любезна и го направи. Но дали това са наистина необходимите бележки? Платихме по 10 лв. за 1/6 листче от А4. Другото, което може би ще е интересно като инфо - вече психото е 40 лв.на човек, не по 30, както беше до скоро. :)За всички, които ще правят васерман, спин и хепатит В - утре ще Ви пиша цените на една лаборатория, която открих случайно. Защото частните лаборатории взимат между 45 и 80 лв на човек, но май има и друг вариант, където излизат около 22 лв на човек. Мисля, че разликата е доста осезаема, а за някои хора всички тези изследвания и документи може би не са евтини. Само нека да се уверя, че цената е такава, каквато ми потвърдиха.  :)
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #2 -: Декември 14, 2012, 21:53:58 pm »
Juli-anna, бележките от тубдиспансера са такива, каквито описваш ( не много убедителни  :) ) и се приемат, важното е са да пише, че са за осиновяване. Подавали сме ги 2 пъти и не е имало никакъв проблем. А вариантът с евтините изследвания наистина ще е много добър, защото ние и двата пъти ги правихме в Кандиларов и ако не се лъжа бяха около 50 лв. на човек.
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #3 -: Декември 14, 2012, 23:51:27 pm »
Ние си платихме за СПИН и ВАСЕРМАН и едва после разбрахме, че в ХЕИ може да се направи такова изследване безплатно.
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #4 -: Декември 15, 2012, 09:53:47 am »
Juli-anna, бележките от тубдиспансера са такива, каквито описваш ( не много убедителни  :) ) и се приемат, важното е са да пише, че са за осиновяване. Подавали сме ги 2 пъти и не е имало никакъв проблем. А вариантът с евтините изследвания наистина ще е много добър, защото ние и двата пъти ги правихме в Кандиларов и ако не се лъжа бяха около 50 лв. на човек.

Благодаря, наистина ме успокои. Като видях тези неугледни, хвърчащи листчета, реших, че нещо сме объркали. :D Сега за изследванията - трите + потребителската такса 24.50 лв на човек. Общо 49 лв. ни излязоха на двамата. Направихме изследванията във 22-ра поликлиника /при х-л "Плиска"/. Оказа се, че повечето поликлиники имат собствени лаборатории, които не скубят като частните такива. Затова е най-добре човек първо да попита в поликлиниката си преди да хукне да дава сто и кусур лева.:D
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #5 -: Декември 15, 2012, 22:17:48 pm »
Ние си платихме за СПИН и ВАСЕРМАН и едва после разбрахме, че в ХЕИ може да се направи такова изследване безплатно.

В РИОКОЗ изследванията са "анонимни и безплатни". Тези изследвания са за собствено успокоение, но НЕ съдържайки името не са официален здравен документ и не могат да се използват като такъв. Не важат нито за сключване на брак, нито като документ, с който можете да кандидатствате за осиновител.
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
*

    anajens

  • ****
  • 717
  • Нашето мило бебче е вече вкъщи!:-)
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #6 -: Януари 14, 2013, 10:50:47 am »
Момичета в случаите когато отказват да дадат подробна информация по телефона какво да правим, все пак ще трябва да отидем нали така?Въперки, че е травмиращо, как да получиш информация ако не искат да я дадат и кажат само на место като дойдете ще получите цялата информация???
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #7 -: Януари 14, 2013, 11:43:35 am »
Искам до подчертая нещо: когато подавате документи при социалните, задължително искайте да ви дадат входящ номер. Пиша това,  защото ми се реве от мърлявщината но служителите на държавна заплата в РДСП София офис Младост. Първо- когато отидохме там се наложи да чакаме. Не стига че работното им време е от 9 ч., ами и те допълнително закъсняха. Второ - приеха ни документите и ни казаха, че допълнително ще ни се обадят за входящия номер, но три седмици минаха и от тях ни вопъл ни стон.
Днес мъжът ми отиде да провери и се оказа, че папката си отлежава на някакво бюро без входящ номер и без никакво движение по нея. Може ли някой да ми каже къде мога да се оплача?
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #8 -: Януари 14, 2013, 13:55:48 pm »
Ами, да - на преките началници в съответното РДСП или направо в Агенцията за закрила на детето. Но виж сега, по-добре потърси среща д директора на РДСП в Младост, оплачи се, поискай да се изясни случаят и предяви претенции да бъде наваксано това забавяне - т.е. проучването да стартира бързо и доклада да бъде изготвен поне три седмици преди крайния срок, който по закон мисля, че е 3 -месеца /поправете ме, ако не е така/. Мисля, че така би постигнала по-добър ефект, от колкото да пишеше писмена жалба до горестоящите и да мине сума време, докато я разгледат и ти отговорят, ако изобщо ...незнам...
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #9 -: Януари 14, 2013, 17:38:22 pm »
Момичета в случаите когато отказват да дадат подробна информация по телефона какво да правим, все пак ще трябва да отидем нали така?Въперки, че е травмиращо, как да получиш информация ако не искат да я дадат и кажат само на место като дойдете ще получите цялата информация???

Наблюденията ми са, че различните РДСП-та имат различна практика. Нашето обаждане дойде от София и категорично отказаха да ми дадат каквато и да било информация по телефона. Уговорихме среща със социалната работничка и тя ни запозна с историята на детето, показа ни снимка и ни попита дали желаем да го видим. Реално можехме да откажем среща още на този етап. По същото време на наша близка й се обадиха за 2 дечица от Търново и Видин (ако помня добре) и са й дали кратка информация за пола, възрастта и етническия произход. Вероятно защото са в други градове и да прецени дали желае да ги види.
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #10 -: Януари 15, 2013, 14:39:48 pm »
anajens, за съжаление даването на информация по телефона е въпрос на добра воля на служителите, а някои смятат, че си получила достатъчно факти в писмото...  Иначе на информационната среща трябва да получите пълна информация за детето - здравословно състояние, развитие - физическо, здравословно, психомоторно; кога и по каква причина детето е настанено в ДМСГД, информация за родителите и прочее... Едва след срещата със социалните решавате, дали да се срещнете с детето. Успех! Стискам ви много палци!

kanela2011, много съжалявам за преживяното! :( Спомням си и нашата одисея... Хоуп Лов те е посъветвала съвсем точно - говори с директорката приятелски, но твърдо, поискай да ти компенсират това време (т.е., трите месеца да текат от подаването на документите). Пиши ни, какво е станало. Успех!
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #11 -: Април 10, 2013, 07:51:35 am »
запис
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #12 -: Юли 26, 2013, 16:41:06 pm »
Получих лично съобщение със следният текст:

От много време насам си държа темата за практически въпроси относно осиновяването отворена и препрочитам често.
Ние в момента събираме документи и реших да попитам нещо, когато установих че не мога да пиша в нея?
 Заключена ли е, и ако да къде мога да пиша без да създавам специална тема?
Интересува ме главно какви са разговорите, които социалната провежда с партньорите поотделно.
Моето мило не говори много по темата дори с мен, а знам че е възможно (не непременно, но е възможно)
да има по-груби въпроси и ми се иска да ги преговорим допълнително. Той е мил и внимателен,
но темата му е тежка и се притеснявам да не избухне ако го настъпят (Скорпион, какво да ги правиш).
Мерси предварително!

Момичето нещо не успява да си публикува въпроса,
та си позволявам да копирам съобщението,
така че да могат повече хора да отговорят и да се получат повече информация.
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #13 -: Юли 26, 2013, 16:54:30 pm »
Мен в личният разговор ме пита за взаимоотношенията ни, от колко време сме заедно, защо точно в този момент сме сключили брак,
можем ли да разчитаме на подкрепа от моите близки и съответно от неговите,
как виждам съпруга в ролята на баща, какви задължения бих му делегирала
 /последните два въпроса вероятно са провокирани от факта, че съпруга ми е с двигателно увреждане/;
въпросите не са нито някакъв разпит, нито пък трябва човек да се притеснява. Важното е да сте спокойни, уверени в решението си и
разговора протича като приятелско бъбрене на чаша кафе :)

Нашата социална може би е била по-стриктна, защото братовчедка ми, която осинови 1 година по-късно -
нейната социялна им беше дала един въпросник да попълнат и имаха 2 разговора от  по 15 мин.
Ние им бяхме едните от поръчителите и тяхната социална с мен разговаря 10 мин. като въпросите се въртяха около моето
осиновяване, а не за тях.
така, че си зависи и от соц. работник
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #14 -: Юли 29, 2013, 10:20:35 am »
Получих лично съобщение със следният текст:
Аз го изпратих :) и благодаря за отговора. Явно съм гледала старата тема. В нея прочетох за малко по-груби ситуации и това провокира притеснението ми. Иначе дотук всичко върви гладко с документите, моите са по средата, половинката е малко по-бавен... ще опитаме да минем курса докато събираме документи, дано е възможно.
Дотук единствено се разочаровах от хората, които смятах за приятели, но... явно трябва да минем и през това. А вероятно и аз съм много чувствителна на тази тема. Във всеки случай много се радвам, че ви има!!!
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #15 -: Септември 10, 2013, 14:19:42 pm »
Стъпка в правилната посока:

http://dnes.dir.bg/news/osinovjavane-maichinstvo-nsts-14949898?nt=4
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #16 -: Септември 15, 2013, 00:46:38 am »
А знае ли се, кога се предвижда да се направят тези промени? Защото засега тази "стъпка" все още не е направена и за съжаление би могла доста да се проточи във времето...
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #17 -: Септември 16, 2013, 12:18:16 pm »
Към този момент е само обсъждане на промени в Кодекса на труда и КСО. Предвид, че подобни промени, предложени от Коалиция за България, бяха отхвърлени в предишния парламент, смея да се надявам, че като в този имат мнозинство ще успеят да ги приемат бързичко.
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #18 -: Септември 17, 2013, 10:31:18 am »
А знае ли се, кога се предвижда да се направят тези промени? Защото засега тази "стъпка" все още не е направена и за съжаление би могла доста да се проточи във времето...

Доколкото разбрах, след обсъждане в комисиите и внасяне на доклад (което вече май е направено), в срок от два месеца трябва да се внесе за 1-во гласуване в зала. Линк към самия законопроект:
http://www.parliament.bg/bg/bills/ID/14502
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #19 -: Септември 17, 2013, 11:25:42 am »
Благодаря borea! Да се надяваме, че от новата година ще имаме коригирани закони.