0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Практически съвети - втора тема
« -: Декември 14, 2012, 12:19:05 pm »
Първата тема http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=6366.0.
С молба да се придържате към темата.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #1 -: Декември 14, 2012, 21:36:24 pm »
По темата. Вече почти набавихме необходимите документи. Взехме бележките от диспансера по белодробни заболявания или как беше там. Но бележките са някакви хвърчащи миниатюрни листчета. Дори нямаше място да се впише за какво са ни преглеждали, а социалната каза, че трябва да се отбележи, че са за осиновяване на дете. Изрично е записано и в списъка, който ни дадоха. Настояхме да го впишат и докторката беше много любезна и го направи. Но дали това са наистина необходимите бележки? Платихме по 10 лв. за 1/6 листче от А4. Другото, което може би ще е интересно като инфо - вече психото е 40 лв.на човек, не по 30, както беше до скоро. :)За всички, които ще правят васерман, спин и хепатит В - утре ще Ви пиша цените на една лаборатория, която открих случайно. Защото частните лаборатории взимат между 45 и 80 лв на човек, но май има и друг вариант, където излизат около 22 лв на човек. Мисля, че разликата е доста осезаема, а за някои хора всички тези изследвания и документи може би не са евтини. Само нека да се уверя, че цената е такава, каквато ми потвърдиха.  :)
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #2 -: Декември 14, 2012, 21:53:58 pm »
Juli-anna, бележките от тубдиспансера са такива, каквито описваш ( не много убедителни  :) ) и се приемат, важното е са да пише, че са за осиновяване. Подавали сме ги 2 пъти и не е имало никакъв проблем. А вариантът с евтините изследвания наистина ще е много добър, защото ние и двата пъти ги правихме в Кандиларов и ако не се лъжа бяха около 50 лв. на човек.
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #3 -: Декември 14, 2012, 23:51:27 pm »
Ние си платихме за СПИН и ВАСЕРМАН и едва после разбрахме, че в ХЕИ може да се направи такова изследване безплатно.
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #4 -: Декември 15, 2012, 09:53:47 am »
Juli-anna, бележките от тубдиспансера са такива, каквито описваш ( не много убедителни  :) ) и се приемат, важното е са да пише, че са за осиновяване. Подавали сме ги 2 пъти и не е имало никакъв проблем. А вариантът с евтините изследвания наистина ще е много добър, защото ние и двата пъти ги правихме в Кандиларов и ако не се лъжа бяха около 50 лв. на човек.

Благодаря, наистина ме успокои. Като видях тези неугледни, хвърчащи листчета, реших, че нещо сме объркали. :D Сега за изследванията - трите + потребителската такса 24.50 лв на човек. Общо 49 лв. ни излязоха на двамата. Направихме изследванията във 22-ра поликлиника /при х-л "Плиска"/. Оказа се, че повечето поликлиники имат собствени лаборатории, които не скубят като частните такива. Затова е най-добре човек първо да попита в поликлиниката си преди да хукне да дава сто и кусур лева.:D
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #5 -: Декември 15, 2012, 22:17:48 pm »
Ние си платихме за СПИН и ВАСЕРМАН и едва после разбрахме, че в ХЕИ може да се направи такова изследване безплатно.

В РИОКОЗ изследванията са "анонимни и безплатни". Тези изследвания са за собствено успокоение, но НЕ съдържайки името не са официален здравен документ и не могат да се използват като такъв. Не важат нито за сключване на брак, нито като документ, с който можете да кандидатствате за осиновител.
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
*

    anajens

  • ****
  • 717
  • Нашето мило бебче е вече вкъщи!:-)
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #6 -: Януари 14, 2013, 10:50:47 am »
Момичета в случаите когато отказват да дадат подробна информация по телефона какво да правим, все пак ще трябва да отидем нали така?Въперки, че е травмиращо, как да получиш информация ако не искат да я дадат и кажат само на место като дойдете ще получите цялата информация???
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #7 -: Януари 14, 2013, 11:43:35 am »
Искам до подчертая нещо: когато подавате документи при социалните, задължително искайте да ви дадат входящ номер. Пиша това,  защото ми се реве от мърлявщината но служителите на държавна заплата в РДСП София офис Младост. Първо- когато отидохме там се наложи да чакаме. Не стига че работното им време е от 9 ч., ами и те допълнително закъсняха. Второ - приеха ни документите и ни казаха, че допълнително ще ни се обадят за входящия номер, но три седмици минаха и от тях ни вопъл ни стон.
Днес мъжът ми отиде да провери и се оказа, че папката си отлежава на някакво бюро без входящ номер и без никакво движение по нея. Може ли някой да ми каже къде мога да се оплача?
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #8 -: Януари 14, 2013, 13:55:48 pm »
Ами, да - на преките началници в съответното РДСП или направо в Агенцията за закрила на детето. Но виж сега, по-добре потърси среща д директора на РДСП в Младост, оплачи се, поискай да се изясни случаят и предяви претенции да бъде наваксано това забавяне - т.е. проучването да стартира бързо и доклада да бъде изготвен поне три седмици преди крайния срок, който по закон мисля, че е 3 -месеца /поправете ме, ако не е така/. Мисля, че така би постигнала по-добър ефект, от колкото да пишеше писмена жалба до горестоящите и да мине сума време, докато я разгледат и ти отговорят, ако изобщо ...незнам...
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #9 -: Януари 14, 2013, 17:38:22 pm »
Момичета в случаите когато отказват да дадат подробна информация по телефона какво да правим, все пак ще трябва да отидем нали така?Въперки, че е травмиращо, как да получиш информация ако не искат да я дадат и кажат само на место като дойдете ще получите цялата информация???

Наблюденията ми са, че различните РДСП-та имат различна практика. Нашето обаждане дойде от София и категорично отказаха да ми дадат каквато и да било информация по телефона. Уговорихме среща със социалната работничка и тя ни запозна с историята на детето, показа ни снимка и ни попита дали желаем да го видим. Реално можехме да откажем среща още на този етап. По същото време на наша близка й се обадиха за 2 дечица от Търново и Видин (ако помня добре) и са й дали кратка информация за пола, възрастта и етническия произход. Вероятно защото са в други градове и да прецени дали желае да ги види.
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #10 -: Януари 15, 2013, 14:39:48 pm »
anajens, за съжаление даването на информация по телефона е въпрос на добра воля на служителите, а някои смятат, че си получила достатъчно факти в писмото...  Иначе на информационната среща трябва да получите пълна информация за детето - здравословно състояние, развитие - физическо, здравословно, психомоторно; кога и по каква причина детето е настанено в ДМСГД, информация за родителите и прочее... Едва след срещата със социалните решавате, дали да се срещнете с детето. Успех! Стискам ви много палци!

kanela2011, много съжалявам за преживяното! :( Спомням си и нашата одисея... Хоуп Лов те е посъветвала съвсем точно - говори с директорката приятелски, но твърдо, поискай да ти компенсират това време (т.е., трите месеца да текат от подаването на документите). Пиши ни, какво е станало. Успех!
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #11 -: Април 10, 2013, 07:51:35 am »
запис
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #12 -: Юли 26, 2013, 16:41:06 pm »
Получих лично съобщение със следният текст:

От много време насам си държа темата за практически въпроси относно осиновяването отворена и препрочитам често.
Ние в момента събираме документи и реших да попитам нещо, когато установих че не мога да пиша в нея?
 Заключена ли е, и ако да къде мога да пиша без да създавам специална тема?
Интересува ме главно какви са разговорите, които социалната провежда с партньорите поотделно.
Моето мило не говори много по темата дори с мен, а знам че е възможно (не непременно, но е възможно)
да има по-груби въпроси и ми се иска да ги преговорим допълнително. Той е мил и внимателен,
но темата му е тежка и се притеснявам да не избухне ако го настъпят (Скорпион, какво да ги правиш).
Мерси предварително!

Момичето нещо не успява да си публикува въпроса,
та си позволявам да копирам съобщението,
така че да могат повече хора да отговорят и да се получат повече информация.
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #13 -: Юли 26, 2013, 16:54:30 pm »
Мен в личният разговор ме пита за взаимоотношенията ни, от колко време сме заедно, защо точно в този момент сме сключили брак,
можем ли да разчитаме на подкрепа от моите близки и съответно от неговите,
как виждам съпруга в ролята на баща, какви задължения бих му делегирала
 /последните два въпроса вероятно са провокирани от факта, че съпруга ми е с двигателно увреждане/;
въпросите не са нито някакъв разпит, нито пък трябва човек да се притеснява. Важното е да сте спокойни, уверени в решението си и
разговора протича като приятелско бъбрене на чаша кафе :)

Нашата социална може би е била по-стриктна, защото братовчедка ми, която осинови 1 година по-късно -
нейната социялна им беше дала един въпросник да попълнат и имаха 2 разговора от  по 15 мин.
Ние им бяхме едните от поръчителите и тяхната социална с мен разговаря 10 мин. като въпросите се въртяха около моето
осиновяване, а не за тях.
така, че си зависи и от соц. работник
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #14 -: Юли 29, 2013, 10:20:35 am »
Получих лично съобщение със следният текст:
Аз го изпратих :) и благодаря за отговора. Явно съм гледала старата тема. В нея прочетох за малко по-груби ситуации и това провокира притеснението ми. Иначе дотук всичко върви гладко с документите, моите са по средата, половинката е малко по-бавен... ще опитаме да минем курса докато събираме документи, дано е възможно.
Дотук единствено се разочаровах от хората, които смятах за приятели, но... явно трябва да минем и през това. А вероятно и аз съм много чувствителна на тази тема. Във всеки случай много се радвам, че ви има!!!
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #15 -: Септември 10, 2013, 14:19:42 pm »
Стъпка в правилната посока:

http://dnes.dir.bg/news/osinovjavane-maichinstvo-nsts-14949898?nt=4
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #16 -: Септември 15, 2013, 00:46:38 am »
А знае ли се, кога се предвижда да се направят тези промени? Защото засега тази "стъпка" все още не е направена и за съжаление би могла доста да се проточи във времето...
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #17 -: Септември 16, 2013, 12:18:16 pm »
Към този момент е само обсъждане на промени в Кодекса на труда и КСО. Предвид, че подобни промени, предложени от Коалиция за България, бяха отхвърлени в предишния парламент, смея да се надявам, че като в този имат мнозинство ще успеят да ги приемат бързичко.
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #18 -: Септември 17, 2013, 10:31:18 am »
А знае ли се, кога се предвижда да се направят тези промени? Защото засега тази "стъпка" все още не е направена и за съжаление би могла доста да се проточи във времето...

Доколкото разбрах, след обсъждане в комисиите и внасяне на доклад (което вече май е направено), в срок от два месеца трябва да се внесе за 1-во гласуване в зала. Линк към самия законопроект:
http://www.parliament.bg/bg/bills/ID/14502
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #19 -: Септември 17, 2013, 11:25:42 am »
Благодаря borea! Да се надяваме, че от новата година ще имаме коригирани закони.
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #20 -: Октомври 24, 2013, 21:18:00 pm »
Може ли малко помощ? Затруднявам се с отговора на въпросите: граждански статус и кратка история на семейството.
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #21 -: Октомври 25, 2013, 09:39:09 am »
Здравей, за граждански статус попълнихме семейното положение (женен, омъжена, неженен, неомъжена). За кратка история на семейството писах от колко години се познаваме със съпруга ми, от колко сме семейство, че имаме родители, братя и сестри, с които сме в прекрасни отношения. Ако имаш нужда от нещо конкретно като текст пиши ми и на лични.
Дано съм ти била полезна и успех с документите!  :)
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #22 -: Октомври 26, 2013, 01:28:39 am »
Здравей rtfrtf!:)
Додич вече ти е писала - гражданския статус е семейното положение. А в кратката история на семейството ние освен нашата кратка хронология писахме с две думи и колко време сме се борили за дете, как сме стигнали до идеята да осиновим и какво ни е отношението към осиновяването. Така или иначе ще ви се прави социален доклад, никой не очаква да пишете много...

Стискам палци и ако мога да съм ти полезна с нещо, насреща съм. Успех! :)
:bighug:
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #23 -: Ноември 07, 2013, 18:07:49 pm »
Здравейте момичета :) на нас също ни предстой тази важна крачка в живота ни ,в момента подготвяме документите .Успех на всички :)
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #24 -: Ноември 11, 2013, 12:09:31 pm »
Емилия успех в борбата с бюрокрацията и скорошна среща с детенце
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #25 -: Ноември 15, 2013, 15:19:51 pm »
Здравейте :) вече и ние подадохме документите, дано по скоро се обади и социалния служител :)
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #26 -: Ноември 15, 2013, 15:41:48 pm »
Успех Емилия ! :) Безпроблемна процедура и бърза среща с детенце!  :goodluck:
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #27 -: Декември 17, 2013, 22:04:46 pm »
Вчера си прочетох доклада от социалната работничка. Ще го изпратят по-рано. Крайният срок беше 25.01.2014, но стана готов с малко повече от месец по-рано.
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #28 -: Декември 17, 2013, 22:22:32 pm »
Здравейте момичета, знаете ли дали свидетелството за брак може да е обикновено копие или трябва да е нотариално заверено?

Благодаря предварително :)
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #29 -: Декември 17, 2013, 22:44:40 pm »
Ние давахме обикновено копие.
*

    anajens

  • ****
  • 717
  • Нашето мило бебче е вече вкъщи!:-)
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #30 -: Декември 18, 2013, 10:57:03 am »
Вчера си прочетох доклада от социалната работничка. Ще го изпратят по-рано. Крайният срок беше 25.01.2014, но стана готов с малко повече от месец по-рано.
rtf първо честито за наградата, дано тя ти донесе мечтаното бебче и поздравления за решението да си осиновите детенце!Радвам се за теб! :D
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #31 -: Декември 18, 2013, 16:47:07 pm »
Здравейте момичета, знаете ли дали свидетелството за брак може да е обикновено копие или трябва да е нотариално заверено?

Благодаря предварително :)
   Обикновено копие :) успех
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #32 -: Декември 20, 2013, 22:44:06 pm »
Dodich, emilia благодаря за отговорите! :)

Весели празници на всички!
« Последна редакция: Декември 20, 2013, 22:45:48 pm от Valima »
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #33 -: Февруари 21, 2014, 11:09:03 am »
Вписана в регистъра, днес си получих писмото лично от социалните.
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #34 -: Февруари 21, 2014, 12:26:12 pm »
Честито! Сега започва чакането, което дано да не е дълго за вас. Пожелавам ви детенцето, за което сте си мечтали, съвсем скоро да си дойде у дома!
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #35 -: Февруари 21, 2014, 12:41:53 pm »
Честито rtfrtf! Пожелавам скоро да се срещнете с вашето детенце!
*
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #37 -: Март 14, 2014, 21:16:43 pm »
Здравейте,

С риск да повторя информацията ще напиша какви документи ни искаха на нас и колко струваха. Дано да е от полза. Става въпрос за София. Доколкото разбрах документите са с 6-месечна валидност. За всеки от партньорите:

1. копие на лична карта – 2 бр.;
2. копие на свидетелство за раждане – 2 бр.;
3. копие на свидетелство за брак – 2 бр.;
4. семейна снимка в цял ръст – 2 бр.;
5. оригинал и 1 копие на документ за правно ограничение – 3,50 лв. от общината по местоживеене, става за 5-7 дни;
6. оригинал и 1 копие на документ за семейно положение – 5,00 лв. от общината по местоживеене, става за 5-7 дни;
7. оригинал и 1 копие на документ, че не са образувани досъдебни производства с/у вас и нямате повдигнати обвинения – 2,00 лв. от Национална следствена служба, става за 5-7 дни;
8. оригинал и 1 копие на свидетелство за съдимост – 5,50 лв., става веднага. Ходи се с лична карта и оригинал на свидетелството за раждане;
9. оригинал и 1 копие на удостоверение за психично здраве и че си годен да осиновиш дете – 25 лв., става веднага;
10. оригинал и 1 копие на удостоверение, че не си болен от туберкулоза от МЦ за пневмо-фтизиатрични заболявания на ул. „Св. Св. Кирил и Методий“ № 78 – 10 лв., става веднага. Предварително трябва да се обадите да ви кажат в кой ден да отидете - тел.: 02/983 27 76;
11. оригинал и 1 копие на документ за изследване за Сифилис, Хепатит B и СПИН – 43,00 лв. в Бодимед или за 25,00 лв. в лабораторията на Студентска поликлиника например, става за следващия ден;
12. оригинал и 1 копие на медицинско свидетелство за физическо здраве и че си годен да осиновиш дете – от личния лекар без пари, на бланка за започване на работа, става веднага;
13. оригинал и 1 копие на документ от местоработата за доходите през последните 6 месеца, вкл. и за месеца предхождащ месеца, в който ще входираш документите в ДСП, става за 1-2 дни;
14. оригиналите и по 1 копие на препоръките от препоръчителите ви;
15. нотариално заверена декларация и копието й за движимо и недвижимо имущество - 12,00 лв., става веднага. Образеца го дават от ДСП.;
16. две декларации, които ги дават от ДСП;
17. заявление по образец

Желая успех на всички!
« Последна редакция: Март 14, 2014, 21:33:10 pm от Valima »
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #38 -: Април 12, 2014, 16:22:43 pm »
Само да попитам по т. 9 - за псих. здраве къде е толкова - 25 лева, защото аз като проверявах ми казаха друга сума.
По слънчевата страна на улицата
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #39 -: Април 16, 2014, 11:57:55 am »
Само да попитам по т. 9 - за псих. здраве къде е толкова - 25 лева, защото аз като проверявах ми казаха друга сума.

Пише, че става въпрос за София. Таксите действително са различни в различните градове. Някъде е и по-скъпо от 25лв. На нас ни издадоха две удостоверения (съответно с различни такси) - едното, че не се водим на "учет":))), а другото (по-скъпото) беше нещо като лекарско становище (на психиатър) след преглед.
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #40 -: Май 04, 2014, 13:33:38 pm »
В МБАЛ "Св. Наум" на 4-ти километър. Съжалявам, че чак сега отговарям, но сега видях въпроса. Документът е едновременно становище на психиатър и с печат, че не се водиш на отчет.
Успех!
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #41 -: Август 18, 2014, 13:13:39 pm »
Поканена съм на информационна среща като втора подходяща за осиновител, естествено всичко ми изхвърча от главата и съм силно притеснена. Срещата е утре, писмото взех днес. Скоростно уредих един ден отпуска и сега обмислям маршрут за пътуване.
Не ми е ясно какво значи втора подходяща, имало е първи, които са се отказали или ни се предоставят възможности на повече хора? В писмото пише, че ще ми се предостави цялостна информация и ще планираме стъпки за осъществяване на контакт с детето.
Моля, за съвети какво да очаквам на тази информационна среща? Какво мога да питам? Може ли да си водя записки? Ако се видя с детето, може ли да се снимаме? Нещо необходимо ли е да нося освен личната си карта и мене си?

П. П. В писмото има информация за пол, възраст и къде е настанено детето.
« Последна редакция: Август 18, 2014, 13:33:08 pm от rtfrtf »
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #42 -: Август 18, 2014, 14:01:29 pm »
rtfrtf, когато се разглежда едно дете на Съвета по осиновяванията доколкото ми е известно се определят 3 кандидат-осиновители по ред. Детето се предлага на първите, ако те се откажат писмено или не дадат такъв отказ в рамките на 1 месец от предложението, детето се предлага на следващия и така. Твоят случай е такъв. Причините са разни, не съм убедена, че социалния работник би ти дал такава информация.
На информационната среща ще те запознаят с историята на детето (заболявания, при какви обстоятелства е родено и настанено в институция). Ще ти покажат и снимка. На този етап би могла да се откажеш и да не направиш среща с детето. Моя съвет е, ако няма нещо съществено, което да те притеснява от информацията, която ти дадат, да отидеш и да видиш детето. Контактът с него и персонала на социалното заведение дава доста по-голяма яснота.
Предполагам, че можеш да си водиш записки. Личната карта мисля, че е достатъчна. Ние направихме срещата в деня, в който ни се обадиха и нямах никаква подготовка за нещо допълнително. За снимането също не знам как стои въпроса. Ние снимахме нашето дете чак като потвърдихме, че ще го осиновим и предварително попитахме директорката на дома. Преди това ми се струваше най-малкото неетично.
Ако решиш да осиновиш детенцето, което ти го пожелавам от сърце :) , социалните от съответното РДСП ще ти обяснят какви документи да подготвиш. В общи линии почти всичко от това, което си подала при кандидатстването и още няколко декларации. В случай, че това не е твоето детенце, направи писмен и мотивиран отказ възможно най-скоро, за да може детето да бъде предложено на следващите кандидати. Мотивираният отказ е важен, за да е видно, че имаш конкретни причини да не осиновиш предложеното ти дете (несъответствие в твоите изисквания, ако щеш и липса на емоционална връзка), а не просто прищявка.
Ако имаш колебания относно здравословното състояние на детето би могла да поискаш преглед от лекар. При първото осиновяване признавам не се бяхме замисляли върху това, но и персонала на дома беше достатъчно коректен и отзивчив да ни обясни всичко, за което сме питали. Сега се готвим за второ детенце и социалната ни каза, че имаме право да искаме медицински преглед, но на въпроса ми къде е регламентирано това, тя не можа да ми даде отговор. Аз също не съм срещала подобно нещо в наредбите. 
Стискам много палци срещата да мине добре и това да е твоето детенце и пиши как е минало!
Ако имаш още въпроси питай, ще се радвам да съм полезна!
 :bighug:
« Последна редакция: Август 18, 2014, 14:11:43 pm от Dodich »
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #43 -: Август 18, 2014, 16:45:09 pm »
Dodich, много ти благодаря за бързото включване,
 :bighug:
Срещата се отложи, дишам малко по-спокойно.
Осигурих един ден отпуска, обадих се на социалните, че ще отида, те много ми се зарадваха. И хукнах да купя билет. Вече бях пред гишето и чаках да дойде моя ред и социалните ми се обадиха, че детенцето е болно и е в детско отделение и няма смисъл да ходя, понеже няма да мога да го видя. Обещаха да ми се обадят и да договорим нова среща, вероятно другата седмица. Добре, че им звъннах, че ако се бях изтърсила ей така утре, щеше да е напразно.
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #44 -: Август 20, 2014, 18:41:08 pm »
А тече ли ми в момента едномесечния срок за взимане на решение? (Независимо, че социалните работници отложиха срещата),
Понеже нали:
В срок един месец от получаването на уведомлението осиновяващият може да подаде молба за осиновяване до съда чрез регионалната дирекция за социално подпомагане.
Аз разписах обратната разписка на 18.08.2014 г. Тази дата ли смятаме за получаване на уведомлението?
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #45 -: Август 20, 2014, 20:47:24 pm »
Едномесечния срок тече от реaлнaтa срещa с детето.
Късмет и от нaс, дaно се хaресaте!
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #46 -: Август 20, 2014, 22:16:40 pm »
Едномесечния срок тече от реaлнaтa срещa с детето.
Късмет и от нaс, дaно се хaресaте!

Моето мнение е, че срокът тече от датата на получаването на уведомлението, т.е. от датата, на която си подписала обратната разписка 18.08.2014.

чл. 95 (3) от Семейния кодекс: Регионалната дирекция за социално подпомагане уведомява писмено първия подходящ осиновяващ за решението по ал. 1 и му предоставя данните за детето. Дирекция "Социално подпомагане" по настоящия адрес на детето оказва съдействие за осъществяване на личен контакт.
(5) В срок един месец от получаването на уведомлението осиновяващият може да подаде молба за осиновяване до съда чрез регионалната дирекция за социално подпомагане. Дирекцията изпраща молбата за осиновяване заедно с преписката в тридневен срок от получаването й.
(6) В случай че уведоменият осиновяващ писмено откаже предложението или не подаде молба в срока по ал. 5, регионалната дирекция за социално подпомагане в 14-дневен срок уведомява следващия подходящ осиновяващ.
(7) Отказът или неподаването на молба в срока по ал. 5 се отбелязва в Националния регистър на осиновяващи за пълно осиновяване.


Уведомяват те с писмото и обратната разписка е доказателството, че си го получила. Би могла по разни причини изобщо да не се свържеш със социалните и да не отидеш на среща.
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #47 -: Август 20, 2014, 23:15:06 pm »
Извинявам се. Дудич е права. Напоследък трудно имам достъп до компютъра и чета през телефона, а там трудно пиша и още по-трудно да направя справка. Просто в старанието си да успокоя rtfrtf максимално бързо и аз публикувах непотвърдена информация.

Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #48 -: Август 21, 2014, 08:56:42 am »
Много ви благодаря.
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #49 -: Август 21, 2014, 10:15:38 am »
rtfrtf, времето ти се намалява, но пак имаш поне 20 дни, което не е малко. По мои наблюдения, а и от личен опит, мога да кажа, че много рядко се чака този краен срок. Или приемаш или отказваш в рамките на седмица до 10 дни от първата среща.
Късмет и дано е твоето детенце!  :bighug:
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #50 -: Август 21, 2014, 17:35:32 pm »
За срока наистина тече от датата на получаване на писмото, но и след това имаш достатъчно време за да се вместиш в едномесечния срок. Ние изгубихме една седмица докато се запознаем с досието на детето и с него, после ни трябваше още седмица и половина докато се консултираме с разни лекари и го заведем на няколко прегледа, направихме му и няколко изследвания (имаше нещо, което силно ни притесняваше). След като изяснихме нещата и всичко беше ок решихме, че това ще е нашето дете. За половин ден минахме през всички институции и след 1 седмица подадохме документите, сега чакаме 30 септември да ни мине делото и да си вземем детето. За емоционалната връзка някои казват, че са я усетили още щом са видели детето, ние не усетихме такова нещо, поне според мен тези неща стават постепенно, за нас важното беше да е здраво или поне не с заболяване, с което ще ни е трудно да се справим, защото на 100 % здрав човек няма. Прегледи и изследвания имате право да направите ако имате желание, снимки можеше да правим, след като заявихме че ще го вземем, но то и преди това не е коректно. Успех!
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #51 -: Септември 19, 2014, 07:19:04 am »
rtfrtf най-искрено ти желая успех с осиновяването.
*

    anajens

  • ****
  • 717
  • Нашето мило бебче е вече вкъщи!:-)
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #52 -: Септември 19, 2014, 11:35:16 am »
rtf, дано да сте се харесали с детенцето, стискам палци, пиши!
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #53 -: Септември 23, 2014, 01:29:21 am »
Харесахме се взаимно, подадох декларация вече.
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #54 -: Септември 23, 2014, 03:20:20 am »
Много се радвам rtf.Ако ти трябват практически и всякакви съвети вече за отглеждането на детето-насреща съм.Очакват те големи приключения.  :)Само да сте здрави.Ще се справите чудесно.
*

    kiara

  • *****
  • 1449
  • Това, което не ни убива, ни прави по-силни!!!
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #55 -: Септември 23, 2014, 09:37:06 am »
Харесахме се взаимно, подадох декларация вече.
Много се радвам за вас!:)


*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #56 -: Септември 23, 2014, 10:26:28 am »
Успех rtf! Голямото приключение предстои!
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #57 -: Септември 24, 2014, 17:49:00 pm »
Ден на отворените врати, посветен на осиновяването, към Фондация „Асоциация Анимус”:
http://www.animusassociation.org/?p=1763
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
*

    anajens

  • ****
  • 717
  • Нашето мило бебче е вече вкъщи!:-)
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #58 -: Септември 25, 2014, 11:13:32 am »
Браво rtf, радвам се за вас, започва едно ново начало, прекрасно и невероятно изпълнено с щастие...една голяма мечта ще бъде сбъдната... :D
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #59 -: Септември 26, 2014, 07:18:36 am »
Харесахме се взаимно, подадох декларация вече.
rtfrtf  много се радвам, щастлива съм да разбера тази прекрасна новина.
Желая ви много щастие и безброй незабравими моменти заедно :)
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #60 -: Септември 26, 2014, 17:21:50 pm »
rtfrtf, прекрасни мигове с мъничето и много сили в ежедневното изграждане на мечтите ви! Пиши как я карате и винаги когато имаш нужда от подкрепа!   :bighug:
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #61 -: Септември 27, 2014, 01:08:07 am »
Боже, rtfrtf!  :D И аз много се радвам!  :hug2:
Започвайте да се черпите с приятели от сега, докато детенце си дойде у дома, защото след това няма да имате време и ще умирате за сън...  :lol: 8) Всъщност, на каква възраст е човечето, момче или момиче? Как мина срещата?... :)
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #62 -: Октомври 15, 2014, 04:21:20 am »
rtfrtf, честито и от мен! Пожелавам ти малкия Бонбонко да расте здрав, безгрижен и много обичан и да те направи най-щастливата мама на света!  :bighug: :balk_602:
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #63 -: Октомври 23, 2014, 21:58:48 pm »
Може ли някой да ми подскаже как получавам новото удостоверение за раждане на детето?
От Окръжния съд ми казаха, че пращат уведомление до Столична община и към понеделник (май този който идва) да ходя да си го търся. И аз сега отивам в общината по местоживеене ли? И в кой отдел и какво им казвам?
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #64 -: Октомври 24, 2014, 03:58:38 am »
Отиваш в общината по местожовеене в службс ГРАО, популярнс като ЕСГРАОН.Сегашното наименование е "Гражданска регистрация и административно обслужване". Сигурно си ходила пак там зш удостоверението,че не си лишсвана от родителски права.Казваш,че искаш да получиш акта на осиновеното си дете.Нужна ти е само лична карта,но за всеки случай носи и решението."
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #65 -: Февруари 04, 2015, 16:26:04 pm »
http://m.webcafe.bg/article/1051816047

Просто исках да споделя
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #66 -: Февруари 04, 2015, 19:12:38 pm »
http://m.webcafe.bg/article/1051816047

Просто исках да споделя

Прекрасна история, дай боже всеки му.
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #67 -: Февруари 05, 2015, 11:39:35 am »
О,Лили!Право в десетката /в сърцето/ е тази история.И аз възпримам осиновяването като някакъв предначертан момент в моя живот.И като акт с много по-дълбок смисъл от това просто да сложи край на бездетието ни."Хората се свързват с любов,не с кръв."Абсолютно вярно е.Мога да го кажа със 100 проц. сигурност сега,когато двете родени от мен деца станаха на възрастта,на която батко им си дойде у дома.
И за да не е спам-моят съвет към колебаещите си дли да осиновят е да търсят и истории като споделенста от Лили.Те ще им дадат отговорите.
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #68 -: Март 27, 2015, 21:42:20 pm »
Момичета, наши близки ги разиграват вече половин година, та днес социалната отново ги притискала да пишат дете от смесен произход.
После им казала, че като им предложат дете, до два часа трябва да решат дали го искат. Казала че не им харесва критериите - Момиче, на 3 или 4 години, български произход.
Обяснете ми, как са точно нещата.
А да ние ще бъдем едно от семействата поръчители. От нас какво се иска, ще ни викат ли на разговор ? Ох, много се вълнувам и се притеснявам заедно с тях.

Върнах се назад в темата, какво трябва да напишем в препоръката?
« Последна редакция: Март 27, 2015, 21:47:54 pm от stoeka71 »
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #69 -: Март 27, 2015, 23:26:09 pm »
Stoeka, как точно ги разиграват? От това, което пишеш разбирам, че процедурата по проучване не е приключила. По закон тя е 3 месеца, може да се удължи еднократно с още 2 месеца поради обективни причини. Възможно е да го правят, но аз не съм чувала за такъв случай. Половин година за проучване ми се вижда много и най-вече е извън всякакви правила. Ако хората са си подали всичко по надлежния ред с вх. номер и въпреки това социалните работници не са си спазили сроковете аз бих търсила среща с директора на съответната служба, за да разбера причината.

Относно произхода на детето - това е много щекотлив въпрос и в болшинството случаи произходът е неясен - неизвестен. Биологичната майка може да се самоопредели както пожелае и това не гарантира каква е етническата й принадлежност, още по-малко на бащата. В България всички са българи. Неслучайно и в заявлението няма поле за произход - счита се за дискриминация. Това се уточнява в доклада. Посочвайки изрично български произход съществено се ограничава избора - на семейството ще бъдат предложени деца с деклариран/известен български произход. Вероятно това е причината социалната да настоява за разширяване на "обхвата". Ако кандидатите имат желание да ограничат ромския етнос обичайно се пише "български, смесен, неизвестен произход, без отличителни белези на ромския етнос". Това обаче е решение на кандидатите - те ще са родители на детето и те трябва да се чувстват убедени, сигурни и в хармония с избора си. Същото важи и за възрастта и пола. Нашата социална през цялата процедура ни убеждаваше, че дете под 1 г. е почти невъзможно да се осинови, което разбира се въобще не е така. Ние бяхме категорични за възрастта - първия път се случи, сега пак чакаме търпеливо.  :wink:
Обичайно колкото са по стеснени и конкретни критериите толкова повече се ограничава избора и съответно се чака повече.
Поръчителите ги викат на събеседване, но пак всяка служба си действа по собствени правила. При първата ни процедура нашите поръчители дори не ги потърсиха по телефон. За втората ги повикаха - говорили са за нас като семейство, какви са ни отношенията с детето, как го възпитаваме и в този дух. За самата препоръка ще ти пратя съобщение.
Успех на приятелите ти! :)
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #70 -: Март 28, 2015, 14:58:09 pm »
Стоека, по закон има определен доста дълъг срок,в който да уведомят зс решрнието дали ще осиновят или не конкретното дете-2 седмици или месец-ако някой е чел скоро или помни по-добре от мен,нека напише по-точно.За произхода Додич е била изчерпателна.Въпрос на подход на местната служба е дали ще се съобразят,а ско не-хората могат просто да откажат да осиновят конкретно дете,като никой не ги пита какви са мотивите им за това.
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #71 -: Март 28, 2015, 17:18:43 pm »
Поста на Хоуп ме подсети, че не ти отговорих за потвърждението за дете. Срокът е 1 месец от получаването на уведомлението. Никой по никакъв начин не може да настоява за по-кратко време. През този месец кандидатите могат да се срещат с детето, да поискат медицински прегледи. За последното не съм срещала никъде регламентация, социалната също не ми отговори, но каза, че можем да го изискаме. Ако се пише отказ наистина е по-добре това да се случи по-бързо преди изтичането на месеца, за да може детето да бъде предложено на следващите кандидати.
Съветът ми към твоите приятели и всички, които ще започват процедура предварително да се запознаят с правната уредба на осиновяването, за да не се стига до неприятна и натоварваща комуникация със социалните. Самия процес е достатъчно емоционален, че да се трупа допълнително напрежение.

Основните положения са в:
Семейния кодекс - глава Осем, от чл. 77. и Наредба № РД-07-7 от 5 октомври 2010 г. За условията и реда на водене и съхраняване на регистрите за пълно осиновяване
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #72 -: Март 30, 2015, 20:36:09 pm »
Стоека, щом не сте написали още препоръката вероятно твоите познати са още в процес на събитане на документиие преди подаване. След като ги подадат започва тримесечно проучване. Не съм сигурна за какво мотаене става дума ако още не са подали документи.
За натиска... кандидат-осиновителите често сме много чувствителни. Материята е деликатна, а служителките се случва да са груби.. нека познатите ти не се смущават от социалния работник и да отстояват решенията си. Успех им пожелавам!
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #73 -: Март 30, 2015, 22:16:33 pm »
Лили, документите им бяха събрани и дадени преди Коледа, но вх номер не са им дали, нито пък те са искали. Оказа се, че не са дали препоръки защито не са разбрали, че трябва към него момент. Сега им се обадиха, че комплекта не е пълен. И те не са доразбрали, но соц.работник нали е затова да им обясни. Сега благодарение на вас и съвети които получих, утре ще сверим какви документи ще трябват още, ще приложат и препоръките и ще искат вх.номер.
Благодаря момичета, златни сте. Знам , че винаги мога да разчитам на вашата помощ.

Само да уточня преди Коледа като са дали документите им казали че е това, остава да чакат дали да одобрени. Тогава е била друга служителка, тя напуснала и ги прехвърли към друг соц.работник. Та така...
« Последна редакция: Март 30, 2015, 22:19:57 pm от stoeka71 »
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #74 -: Март 30, 2015, 22:24:42 pm »
При нас беше така: отидохме при социалните и те ни дадоха списък. Отметнахме-списъка и подадохме, а те прегледаха в момента на подаването дали всичко е наред и ни дадоха входящ номер. Но може входящият номер и малко по-късно да сме го получили, губи ми се вече.
Твоите познати да отидат да говорят с някого и да се поскарат, защото документите им ще започнат да изтичат.
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #75 -: Март 31, 2015, 12:13:46 pm »
Пускам списъка с документите както е по Наредбата:

1. Заявление за получаване на разрешение за вписване в регистъра на осиновяващи при условията на пълно осиновяване до дирекция "Социално подпомагане" по постоянния си адрес. (чл. 24)

2. документ, удостоверяващ, че лицето не е лишавано от родителски права, който се издава от общината по постоянния му адрес след проверка в другите общини, в които той е имал постоянен адрес;

3. удостоверение за психично здраве и медицинско удостоверение за физическо здраве, липса на тежки хронични заболявания и други застрашаващи живота на осиновяващия, сексуално предавани инфекции с приложени резултати от проведени изследвания за туберкулоза, сифилис, хепатит В, ХИВ/СПИН; удостоверението за психическо здраве се издава от личния лекар на база удостоверението от психото, ТУБ-диспансер и изследванията за ХИВ, хепатит и Сифилис


4. свидетелство за съдимост;

5. документ, удостоверяващ, че срещу лицето не е образувано наказателно производство за умишлено престъпление от общ характер;

6. документи за доходи и имотно състояние (декларация, удостоверение и др.); доходите са за 6 месеца назад

7. препоръки за лицето, което желае да осинови, както и за лицата, които живеят с него;

8. удостоверение за сключен граждански брак - ако кандидатите имат сключен такъв; удостоверение за семейно положение

9. декларация за готовност за сътрудничество с дирекция "Социално подпомагане" при наблюдението на отглеждането на детето и спазването на неговите права и законни интереси, включително и за предоставяне на информация за развитието на детето на всеки шест месеца през първите две години от осиновяването съгласно приложение № 7.

От 2 до 9 е регламентирано в чл. 25.

В допълнение искат копие от лична карта и снимки на кандидатите

Документите се подават за всеки кандидат (ако са семейство) в оригинал и копие, само заявлението, препоръките (ако изрично не искат да са отделни) и свидетелството за брак се прилагат към документите на единия.
« Последна редакция: Март 31, 2015, 12:17:40 pm от Dodich »
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #76 -: Март 31, 2015, 19:24:02 pm »
Стоека, сега ти прочетох редакцията. Направо... нали имат срещи със социалния работник, трябва да минат курс, да бъде написан доклад и те да го подпишат... И нашата служителка беше зле, ама някои направо хич ги няма! Познатмие ти да вдигнат скандал, какво е това губене на време и заблуждаване! Ехххх!
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #77 -: Март 31, 2015, 22:03:58 pm »
stoeka71, много пропуски са направени, жалко за изгубените месеци...
Ще допълня малко от нашия опит при подаване на документите.

Освен посочените документи в списъка, даден от Додич, на нас ни искаха още:
. Служебна бележка или удостоверение, че кандидат-осиновителите са осигурени за всички осигурителни случаи. /попълва се от работодател, счетоводител .../

На нас снимки не са ни искали, само копие на личните карти.
Към точка 5. от списъка, да допълня, че включва две удостоверения: от Районна прокуратура и от Окръжна, и отделно служебна бележка от Следствена служба.
Но най-добре е да поискат от социалните списък с документите, които трябва да подготвят, ще им бъде по-лесно, следвайки точките в списъка.

Освен подаването на тези документи, заедно с препоръките, кандидатите трябва да пасетят курс (той е задължителен).
Също има и посещение на социалните в дома на кандидат-осиновителите и разговор с двамата кандидати. Този разговор при нас се състоя по време на посещението у дома.
Среща с поръчителите не са искали, само приложихме препоръките.

След подаване на целия пакет документи, кандидатурата се разглежда и след около седмица трябва да получат   Разрешение/№ ... , дата .../, от тази дата започва две годишният срок, след изтичане на който (ако не са получили предложение и не са осиновили), ще трябва да подновят документите.   
« Последна редакция: Март 31, 2015, 22:28:35 pm от marsi »

Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #78 -: Май 20, 2015, 19:32:10 pm »
Здравейте момичета,имам нужда от съвет.Имам ли право да подам документите само от мое име.Омъжена съм от много години,но поради много лични причини мъжът ми не може да подаде документи с мен.Дали ще имам шанс за детенце. :PЩе съм благодарна за отговор :-)
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #79 -: Май 20, 2015, 23:59:45 pm »
Не съм юрист и не съм срещала такъв случай при познати, но като чета Семейния кодекс не намирам изрично изискване, че когато две лица са в брак задължително осиновяват и двамата. Има разпоредба, че дете може да се осинови от двама само ако те са в брак.

Чл. 81. (1) Никой не може да бъде осиновен от две лица, освен ако те са съпрузи.
(2) Никой не може да бъде осиновен втори път, докато не е прекратено съществуващото осиновяване.
(3) Забраните по ал. 1 и 2 не се прилагат по отношение на съпруга на осиновителя.


Формулировката в последната алинея ме кара да мисля, че твоя случай е възможен.
Тогава би трябвало да подадеш документи само от свое име, но вероятно ще проучат и съпруга ти, защото той живее с теб и съответно ще живее с детето.
Колко ще чакаш за детенце никой от нас не може да ти каже.  :wink: Зависи от критериите и РДСП-тата, които посочиш, доклада на социалните.

Успех!
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #80 -: Май 21, 2015, 06:02:41 am »
Благодаря ти мила :bighug:
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #81 -: Май 21, 2015, 09:58:41 am »
Можеш да осиновиш сама,но от съпруга ти се иска съгласие-лично пред съда или в нотариално заверена декларация.Отделно от това ще съберат данни за него по време на проучването.
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #82 -: Май 21, 2015, 16:00:37 pm »
Хоуп-лов ,много ти благодаря :P
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #83 -: Юни 18, 2015, 12:00:39 pm »
Около нас всички с подадени документи вече осиновиха. А нашите документи изтичат след три месеца. Ех че бързо лети времето...
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #84 -: Юни 18, 2015, 14:01:06 pm »
lili2011, много зависи от зададения от вас профил за детенце (изисквания за произход,
възраст, и т.н.)

*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #85 -: Януари 18, 2016, 16:43:38 pm »
Момичета,
четох някъде из темите, че имаше оплаквания от рдсп- младост в софия. В тази връзка, бих помолила който има по-скорошен опит с това рдсп и рдсп- лозенец  да сподели впечатления. Колебая се къде да подам документи. Адресната ни регистрация е в Младост, но се преместихме да живеем в Лозенец, т.е. ако си заслужава, може да я променим:) Благодаря ви предварително :)
The impossible is often the untried [/i]
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #86 -: Януари 27, 2016, 20:31:12 pm »
не знам дали някой чете изобщо в темите за осиновяване... май няма особена активност
все пак да питам- за удостоверението за психично здраве е нужно не само да се запише, че не се водим на отчет, а и да минем преглед при психиатър нали?
The impossible is often the untried [/i]
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #87 -: Януари 27, 2016, 22:00:53 pm »
Алфи, хвърляме по едно око и тук :) , но аз поне нямам опит с Младост и Лозенец, за да дам съвет. Удостоверението за психично здраве ние го вадихме от психо диспансера на Екзарх Йосиф 59 (София).
http://cpz-ns.com/
На регистратурата/информация те проверяват дали се водиш на учет, плащаш такса (по спомен е 40 лв.) и отиваш при лекар-психиатър да попълни бланката и да завери, че си психично-здрава. Лекарят прави кратко интервю дали в рода има хора с психични заболявания и зависимости, самата ти имаш ли оплаквания, употребяваш ли алкохол/цигари, какво работиш. Описва ги тези неща на бележката, която издава и дава заключение. Трябва да пише, че удостоверението е за осиновяване.
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #88 -: Януари 27, 2016, 22:04:31 pm »
Aлфи, четем  :D но не могa дa ти отговоря зa нaчинa нa рaботa нa определено РДСП
Дa кaто отидете в центърa зa психично здрaве освен бележкaтa, че не се водоте нa учет, се провеждa и психологично интервю с двaмa ви по отделно. Бъди искренa и спокойнa.
Успех!

И дa знaеш, че когaто стaвa въпрос зa осиновявaне всички институции сa много отзивчиви! Чиновниците стaвaт хорa...
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #89 -: Януари 28, 2016, 00:44:47 am »
Алфи, четем :), но аз за дирекциите в София не мога да кажа, ние подавахме документи в Перник. Ако някой се интересува от РДСП-Перник, ще разкажа :).

За психиатъра - да, искат документ, който е отделен от медицинското, издадено от личния лекар. Важно е да има печат, на който пише психично здрав и не се води на отчет, и да послужи за осиновяване. Прегледът, както и Додич е писала, е разговор дали има фамилна обремененост, и т.н.
« Последна редакция: Януари 29, 2016, 18:20:06 pm от marsi »

*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #90 -: Януари 29, 2016, 14:01:02 pm »
Благодаря, момичета! :D
The impossible is often the untried [/i]
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #91 -: Февруари 25, 2016, 16:07:02 pm »
Момичета, колко време минава докато ви дадат входящия номер? Подадохме документите си на 17.02. 16 и ни казаха, че до няколко дена ще ни се обадят да ни кажат кой ни е соц. работник. Попитах ги: "А входящ номер няма ли да ни дадете"? "Ами тогава като ви се обадим, ще ви го кажем". Хич не ме кефят такива устни комуникации, аз съм професионално деформирана в това отношение и твърдо вярвам в немската поговорка: wer schreibt, bleibt. ( т.е. който пише, остава в свободен превод). Ама нейсе. Но досега ни вест ни кост. Пък бях чела точно за рдсп младост не особено позитивни отзиви по отношение на организация и бързина.
The impossible is often the untried [/i]
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #92 -: Февруари 25, 2016, 17:06:29 pm »
ALFI, понеже аз също съм професионално деформирана, при подаването не си тръгнах докато не ми дадоха входящ номер. Минала е вече седмица и моя съвет е в началото на другата да ги потърсиш, защото от датата на подаване на документите текат въпросните 3 месеца за проучване.
Първата ни процедура мина меко казано проформа, но с втората социалната работничка си спази всички изисквания за срещи и комуникация и се обади доста бързичко - в рамките на 7-10 дни от подаване на документите.
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #93 -: Февруари 25, 2016, 21:25:34 pm »
Dodich, бъди сигурна, че не другата седмица, ами още утре ще имат щастието да ме видят в действие :D
The impossible is often the untried [/i]
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #94 -: Февруари 26, 2016, 21:03:04 pm »
За протокола: взех си входящия номер 8).  Но "съвета" да имам повече доверие на хората, с които ще работя, малко ме вбеси. Някак беше като атака от страна на провинили се, нещо от типа на вменяване на вина. Не съм изпадала в паника, нито пък съм ги нападнала с обвинения, просто смятам, че дори и в България си има някакъв ред. И ако искаме някога да започнат да вървят нещата в някаква по-читава посока, е добре да се спазва този ред. Т.е. когато подаваш документи в някаква институция, да ти се дава входящия номер, а не да ходиш като просяк да им се молиш. А социален работник още нямаме... Добре, че не настоявах да ми определят и социалния работник , чеееее....  :D
The impossible is often the untried [/i]
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #95 -: Февруари 26, 2016, 22:05:34 pm »
Честито, ALFI! :) Дано не ви създават проблеми. Ако случайно не ви предложат да прочетете социалния доклад поискай да го видиш и да отстранят неточностите ако има такива. Успех и пиши как се развива процедурата!
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #96 -: Февруари 27, 2016, 00:27:52 am »
На нас не са ни давали входящ номер в началото (не съм се и сетила да попитам, честно казано  :)).
След това имаше един по-обстоен разговор между мен и инспекторката. Следващото, за което ни се обадиха, беше курсът за кандидат-осиновители (с продължителност една седмица), като накрая получихме удостоверения за него.
И една последна среща с посещение у дома, където се състоя най-обстойният разговор между двамата социални работници, мен и съпругa ми.
Накрая ни повикаха да прочетем и подпишем доклада. Имаше две формулировки, които не одобрих, обсъдихме ги и направиха необходимите промени, след което подписахме окончателния вариант на доклада.
Успех, ALFI!
« Последна редакция: Август 07, 2017, 22:44:24 pm от marsi »

Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #97 -: Ноември 04, 2016, 20:46:14 pm »
Отдавна никой не е писал в тази тема, но се надявам някой да ми отговори.
Вписването в регистъра за осиновители е за срок от 2 години. Колко време преди това е хубаво да се подаде молба за подновяване на вписвавето и какви документи се подготвят. Сигурно има срок после за издаване на новата заповед за продължаване и предполагам трябва да е с дата преди изтичане на 2-годишния срок.
Ще питам и социалните, но бих искала да се ориентирам.
Върти ми се в главата нещо за 3 весеца предварително, но не мога да открия точен срок в нормативните документи. Ако някой се сеща ...
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #98 -: Декември 07, 2016, 10:45:07 am »
Здравейте,
Искаме да подадем документи за осиновяване. Може ли някой да ми опише стъпка по стъпка какво трябва да направим, къде да идем и какво се изисква. Моя постоянен адрес е Пловдив, на съпругат ми Пазарджик. Живеем в Пазарджик и работим в Пловдив. Къде се подават документите.
Ще съм Ви много благодарна, тъй като незнам абсолютно нищо.
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #99 -: Декември 07, 2016, 20:13:02 pm »
Здравей, merita!
Отиди в отдел "Закрила на детето" по местоживеене, т.е. Пазарджик, за да ви дадат пълен списък на документите, които да подготвите. Там ще си подадете всички документи, включително ще трябва да посетите курс за кандидатосиновители. Една част от документите се изготвят от институциите по постоянен адрес (за теб в Пловдив).

На нас ни бяха дали този списък:
1. Молба за осиновяване.
2. Декларация от осиновяващите за даване на съгласие за пълно осиновяване /нотариално заверени/.
3. Документ удостоверяваш, че лицето не е лишавано от родителски права /издава се от общината по постоянния му адрес след проверка в други общини, в които той е имал постоянен адрес/.
4. Карта за предварителен медицински преглед с приложени резултати от изследвания /васерман, спин/, удостоверение от психодиспансер.
5. Свидетелство за съзимост.
6. Докумен, че срещу лицето не е образувано наказателно производство /от следствена служба в МВР/.
7. Доходи за 6 месеца назад и имотно състояние.
8. Удостоверение за сключен граждански брак /копие/.
9. Копие на личните карти.
10. Препоръки.
« Последна редакция: Декември 09, 2016, 00:59:27 am от marsi »

*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #100 -: Август 07, 2017, 22:28:47 pm »
Здравейте, девойки! При нас днес има новини- получихме първата си покана за среща от РДСП- Варна. В тази връзка, искам да питам-  бях чела някъде назад по темата препоръки, преди да се отиде на срещата да се разпита по телефона детето дали отговаря на посочените от кандидат-осиновителите изисквания и едва тогава да се потвърждава срещата, какво ще кажете. Доколкото разбрах от писмото, всъщност на тази среща няма да видим детето? Нещо друго важно да не пропуснем в този кокретен момент? Ще съм благодарна за всички съвети... :wink:
The impossible is often the untried [/i]
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #101 -: Август 08, 2017, 00:29:02 am »
Здравей, ALFI!
Може би има разлики при провеждане на срещата в отделните РДСП, затова ще разкажа как беше при нас. При получаване на писмото веднага се обадихме по телефона, за да разберем подробности за децата и да насрочим среща, която уговорихме за след няколко дни. Информацията за децата не беше много, в общи линии повториха това, което беше написано и в писмото- пол, възраст, също къде са отглеждани до този момент.
А защо да не видите детето на първата среща, за първи път чувам за такъв вариант? Обадете се по телефона и попитайте, може би нещо в писмото не е формулирано добре и се тълкува по този начин. Имайте предвид, че срещата с детето не означава непременно съгласие, имате право на един месец за отговор. Препоръката ми е да отидете на първата среща и да видите детенцето, а не да си правите изводи от написаното в писмото и разговора по телефона.

*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #102 -: Август 08, 2017, 16:48:10 pm »
Благодаря, Марси! Права беше, ако решим, ще има и среща с детето. Моля дайте съвети какво да питаме, за какво да внимаваме, че да не опущим нещо във вълнението си. Също така уместно ли е да вземем нещо дребно за детето- играчка или?
The impossible is often the untried [/i]
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #103 -: Август 12, 2017, 09:46:20 am »
Какво решихте, ALFI, ще има ли среща с детенцете?

Нищо не сме взимали за първата среща. След това имахме още три срещи до делото, на които носехме играчки, плодове и други неща за хапване.
На първата среща ще прочетете доклад за развитието на детето до момента, направени изследвания, ваксини. При нас резултатите от някои изследвания не бяха много добри, затова поисках разговор с педиатърката. Обсъдихме да се пуснат още веднъж тези изследвания в близката седмица, също една ваксина, която не беше направена. Но така беше при нас, при всяко дете е различно предвид личната история, възраст.
« Последна редакция: Август 12, 2017, 10:01:05 am от marsi »

*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #104 -: Август 14, 2017, 12:18:30 pm »
Марси, не сме решавали за срещата, казаха ни, че като се запознаем с информацията, тогава...Дано да можем да снимаме документите, че да можем на спокойствие после да ги разгледаме и ако е необходимо да се консултираме...Ти пък сега ме хвърли в размисъл да не откажат среща под предлог, че е трябвало предварително да се уговорим, че са 500 км...
« Последна редакция: Август 14, 2017, 12:20:58 pm от ALFI »
The impossible is often the untried [/i]
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #105 -: Август 14, 2017, 12:46:18 pm »
ALFI, ние не сме чакали едномесечния срок. Както писах, няколко дни след получаване на писмото се състоя срещата в РДСП. Още на първата среща решихме, че това са нашите дечица, за няколко дни подготвихме и изпратихме необходимите документи за делото. За всичко, което ни вълнуваше, получихме пълно съдействие от социалните служители, педиатърката и приемното семейство.
Ако още не сте се свързали със социалните, препоръката ми е да звъннете и да обсъдите каквото ви интересува. Разбира се, далече е, не всеки може да реагира веднага с отсъствие от работа, социалните проявяват разбиране, но според мен е редно да се чуете по телефона, за да знаят и те какви са намеренията ви.
Дано да се включи още някой и да сподели личен опит.
« Последна редакция: Август 14, 2017, 14:28:10 pm от marsi »

*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #106 -: Август 14, 2017, 13:41:11 pm »
Марси, разбира се, че не сме чакали едномесечния срок. Веднага им се обадихме и потвърдихме срещата,която бяха насрочили в рдсп-то, та тогава ни казаха, че след като ни запознаят с информацията, ще решим искаме ли среща с детето. Подаръче сме купили😊.
The impossible is often the untried [/i]
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #107 -: Август 23, 2017, 22:01:34 pm »
Момичета, Fusii беше писала назад по темите, че препоръчва да "напомняме" на РДСП-та, че съществуваме и да ги подпитваме как вървят нещата, да очакваме ли да ни потърсят скоро с покана за среща и т.н. Ако някой го е практикувал това, би ли споделил горе-долу как го осъществява. Кого търсите като се обадите в дадено РДСП? Какви въпроси/подкани адресирате към тях? Какъв е механизмът, по който този метод би сработил да се задвижат нещата във ваша полза? Днес се пробвах с 2 РДСП-та, но най-общо казано ми заявиха, че щом ни дойде редът и бъдем избрани, ще ни изпратят писмо... Fusii беше писала, че едва ли не през седмица ги е прозвънявала...Ама нещо не виждам как това би сработило...
The impossible is often the untried [/i]
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #108 -: Август 24, 2017, 18:45:09 pm »
ALFI, и аз пробвах с едно позвъняване по телефона, но получих дежурен отговор подобен на твоя и се отказах. При нас стана така, че втората година от подаване на документите решихме да направим промяна в профила на детенцето, увеличавайки възрастта. И тъй като отново нямаше обаждане, а наближаваше изтичането на двете години, решихме да изпратим имейли с информация, че имаме промяна в данните. Използвахме този повод да напомним за нас, както и ти казваш, изпратих писма чрез имейл до почти всички РДСП-та.

*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #109 -: Август 25, 2017, 22:30:36 pm »
Ех, Марси, добре, че ти поне пишеш, че иначе все едно сама си говоря. Видях, че Фуси е писала да се търси председателя на съвета по осиновяване или директора на рдсп-то. Ще направя още някой и други опит като питам до кой номер са стигнали колкото да завържа разговор. Разговорът с рдсп-тата е полезен поне откъм информация... Практиките в различните рдсп-та обаче наистина са много, ама много различни...
The impossible is often the untried [/i]