0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #40 -: Май 04, 2014, 13:33:38 pm »
В МБАЛ "Св. Наум" на 4-ти километър. Съжалявам, че чак сега отговарям, но сега видях въпроса. Документът е едновременно становище на психиатър и с печат, че не се водиш на отчет.
Успех!
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #41 -: Август 18, 2014, 13:13:39 pm »
Поканена съм на информационна среща като втора подходяща за осиновител, естествено всичко ми изхвърча от главата и съм силно притеснена. Срещата е утре, писмото взех днес. Скоростно уредих един ден отпуска и сега обмислям маршрут за пътуване.
Не ми е ясно какво значи втора подходяща, имало е първи, които са се отказали или ни се предоставят възможности на повече хора? В писмото пише, че ще ми се предостави цялостна информация и ще планираме стъпки за осъществяване на контакт с детето.
Моля, за съвети какво да очаквам на тази информационна среща? Какво мога да питам? Може ли да си водя записки? Ако се видя с детето, може ли да се снимаме? Нещо необходимо ли е да нося освен личната си карта и мене си?

П. П. В писмото има информация за пол, възраст и къде е настанено детето.
« Последна редакция: Август 18, 2014, 13:33:08 pm от rtfrtf »
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #42 -: Август 18, 2014, 14:01:29 pm »
rtfrtf, когато се разглежда едно дете на Съвета по осиновяванията доколкото ми е известно се определят 3 кандидат-осиновители по ред. Детето се предлага на първите, ако те се откажат писмено или не дадат такъв отказ в рамките на 1 месец от предложението, детето се предлага на следващия и така. Твоят случай е такъв. Причините са разни, не съм убедена, че социалния работник би ти дал такава информация.
На информационната среща ще те запознаят с историята на детето (заболявания, при какви обстоятелства е родено и настанено в институция). Ще ти покажат и снимка. На този етап би могла да се откажеш и да не направиш среща с детето. Моя съвет е, ако няма нещо съществено, което да те притеснява от информацията, която ти дадат, да отидеш и да видиш детето. Контактът с него и персонала на социалното заведение дава доста по-голяма яснота.
Предполагам, че можеш да си водиш записки. Личната карта мисля, че е достатъчна. Ние направихме срещата в деня, в който ни се обадиха и нямах никаква подготовка за нещо допълнително. За снимането също не знам как стои въпроса. Ние снимахме нашето дете чак като потвърдихме, че ще го осиновим и предварително попитахме директорката на дома. Преди това ми се струваше най-малкото неетично.
Ако решиш да осиновиш детенцето, което ти го пожелавам от сърце :) , социалните от съответното РДСП ще ти обяснят какви документи да подготвиш. В общи линии почти всичко от това, което си подала при кандидатстването и още няколко декларации. В случай, че това не е твоето детенце, направи писмен и мотивиран отказ възможно най-скоро, за да може детето да бъде предложено на следващите кандидати. Мотивираният отказ е важен, за да е видно, че имаш конкретни причини да не осиновиш предложеното ти дете (несъответствие в твоите изисквания, ако щеш и липса на емоционална връзка), а не просто прищявка.
Ако имаш колебания относно здравословното състояние на детето би могла да поискаш преглед от лекар. При първото осиновяване признавам не се бяхме замисляли върху това, но и персонала на дома беше достатъчно коректен и отзивчив да ни обясни всичко, за което сме питали. Сега се готвим за второ детенце и социалната ни каза, че имаме право да искаме медицински преглед, но на въпроса ми къде е регламентирано това, тя не можа да ми даде отговор. Аз също не съм срещала подобно нещо в наредбите. 
Стискам много палци срещата да мине добре и това да е твоето детенце и пиши как е минало!
Ако имаш още въпроси питай, ще се радвам да съм полезна!
 :bighug:
« Последна редакция: Август 18, 2014, 14:11:43 pm от Dodich »
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #43 -: Август 18, 2014, 16:45:09 pm »
Dodich, много ти благодаря за бързото включване,
 :bighug:
Срещата се отложи, дишам малко по-спокойно.
Осигурих един ден отпуска, обадих се на социалните, че ще отида, те много ми се зарадваха. И хукнах да купя билет. Вече бях пред гишето и чаках да дойде моя ред и социалните ми се обадиха, че детенцето е болно и е в детско отделение и няма смисъл да ходя, понеже няма да мога да го видя. Обещаха да ми се обадят и да договорим нова среща, вероятно другата седмица. Добре, че им звъннах, че ако се бях изтърсила ей така утре, щеше да е напразно.
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #44 -: Август 20, 2014, 18:41:08 pm »
А тече ли ми в момента едномесечния срок за взимане на решение? (Независимо, че социалните работници отложиха срещата),
Понеже нали:
В срок един месец от получаването на уведомлението осиновяващият може да подаде молба за осиновяване до съда чрез регионалната дирекция за социално подпомагане.
Аз разписах обратната разписка на 18.08.2014 г. Тази дата ли смятаме за получаване на уведомлението?
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #45 -: Август 20, 2014, 20:47:24 pm »
Едномесечния срок тече от реaлнaтa срещa с детето.
Късмет и от нaс, дaно се хaресaте!
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #46 -: Август 20, 2014, 22:16:40 pm »
Едномесечния срок тече от реaлнaтa срещa с детето.
Късмет и от нaс, дaно се хaресaте!

Моето мнение е, че срокът тече от датата на получаването на уведомлението, т.е. от датата, на която си подписала обратната разписка 18.08.2014.

чл. 95 (3) от Семейния кодекс: Регионалната дирекция за социално подпомагане уведомява писмено първия подходящ осиновяващ за решението по ал. 1 и му предоставя данните за детето. Дирекция "Социално подпомагане" по настоящия адрес на детето оказва съдействие за осъществяване на личен контакт.
(5) В срок един месец от получаването на уведомлението осиновяващият може да подаде молба за осиновяване до съда чрез регионалната дирекция за социално подпомагане. Дирекцията изпраща молбата за осиновяване заедно с преписката в тридневен срок от получаването й.
(6) В случай че уведоменият осиновяващ писмено откаже предложението или не подаде молба в срока по ал. 5, регионалната дирекция за социално подпомагане в 14-дневен срок уведомява следващия подходящ осиновяващ.
(7) Отказът или неподаването на молба в срока по ал. 5 се отбелязва в Националния регистър на осиновяващи за пълно осиновяване.


Уведомяват те с писмото и обратната разписка е доказателството, че си го получила. Би могла по разни причини изобщо да не се свържеш със социалните и да не отидеш на среща.
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #47 -: Август 20, 2014, 23:15:06 pm »
Извинявам се. Дудич е права. Напоследък трудно имам достъп до компютъра и чета през телефона, а там трудно пиша и още по-трудно да направя справка. Просто в старанието си да успокоя rtfrtf максимално бързо и аз публикувах непотвърдена информация.

Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #48 -: Август 21, 2014, 08:56:42 am »
Много ви благодаря.
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #49 -: Август 21, 2014, 10:15:38 am »
rtfrtf, времето ти се намалява, но пак имаш поне 20 дни, което не е малко. По мои наблюдения, а и от личен опит, мога да кажа, че много рядко се чака този краен срок. Или приемаш или отказваш в рамките на седмица до 10 дни от първата среща.
Късмет и дано е твоето детенце!  :bighug:
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #50 -: Август 21, 2014, 17:35:32 pm »
За срока наистина тече от датата на получаване на писмото, но и след това имаш достатъчно време за да се вместиш в едномесечния срок. Ние изгубихме една седмица докато се запознаем с досието на детето и с него, после ни трябваше още седмица и половина докато се консултираме с разни лекари и го заведем на няколко прегледа, направихме му и няколко изследвания (имаше нещо, което силно ни притесняваше). След като изяснихме нещата и всичко беше ок решихме, че това ще е нашето дете. За половин ден минахме през всички институции и след 1 седмица подадохме документите, сега чакаме 30 септември да ни мине делото и да си вземем детето. За емоционалната връзка някои казват, че са я усетили още щом са видели детето, ние не усетихме такова нещо, поне според мен тези неща стават постепенно, за нас важното беше да е здраво или поне не с заболяване, с което ще ни е трудно да се справим, защото на 100 % здрав човек няма. Прегледи и изследвания имате право да направите ако имате желание, снимки можеше да правим, след като заявихме че ще го вземем, но то и преди това не е коректно. Успех!
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #51 -: Септември 19, 2014, 07:19:04 am »
rtfrtf най-искрено ти желая успех с осиновяването.
*

    anajens

  • ****
  • 717
  • Нашето мило бебче е вече вкъщи!:-)
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #52 -: Септември 19, 2014, 11:35:16 am »
rtf, дано да сте се харесали с детенцето, стискам палци, пиши!
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #53 -: Септември 23, 2014, 01:29:21 am »
Харесахме се взаимно, подадох декларация вече.
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #54 -: Септември 23, 2014, 03:20:20 am »
Много се радвам rtf.Ако ти трябват практически и всякакви съвети вече за отглеждането на детето-насреща съм.Очакват те големи приключения.  :)Само да сте здрави.Ще се справите чудесно.
*

    kiara

  • *****
  • 1449
  • Това, което не ни убива, ни прави по-силни!!!
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #55 -: Септември 23, 2014, 09:37:06 am »
Харесахме се взаимно, подадох декларация вече.
Много се радвам за вас!:)


*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #56 -: Септември 23, 2014, 10:26:28 am »
Успех rtf! Голямото приключение предстои!
*
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #57 -: Септември 24, 2014, 17:49:00 pm »
Ден на отворените врати, посветен на осиновяването, към Фондация „Асоциация Анимус”:
http://www.animusassociation.org/?p=1763
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
*

    anajens

  • ****
  • 717
  • Нашето мило бебче е вече вкъщи!:-)
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #58 -: Септември 25, 2014, 11:13:32 am »
Браво rtf, радвам се за вас, започва едно ново начало, прекрасно и невероятно изпълнено с щастие...една голяма мечта ще бъде сбъдната... :D
Re: Практически съвети - втора тема
« Отговор #59 -: Септември 26, 2014, 07:18:36 am »
Харесахме се взаимно, подадох декларация вече.
rtfrtf  много се радвам, щастлива съм да разбера тази прекрасна новина.
Желая ви много щастие и безброй незабравими моменти заедно :)