0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #360 -: Февруари 04, 2013, 18:42:26 pm »
Мими, и на мен ми се искаше сякаш до към 1.5г да пие АМ.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #361 -: Февруари 04, 2013, 20:55:53 pm »
Под "балансирана" храна за детето може ли да се счита следната дневна диета, която съдържа:

- протеини - месо (или риба, или пиле, или телешко, или свинско, редувани), мляко (кърма или краве)
- витамини - плодове и/или зеленчуци (ябълка/банан; морков, тиквичка, др.)
- въглехидрати - ориз или картофи или макарони/спагети/кускус

ако по горното се съдържа в храната, достатъчно балансирана ли е диетата или нещо пропускам...


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #362 -: Февруари 04, 2013, 21:14:36 pm »
васи, не виждам какво се притесняваш. дори няма нужда да даваш месо всеки ден, протеини има във всички храни, не само в месото. само не забравяй, че до втората година млякото/кърмата трябва да са поне 50 % от храната на бебето  :)

ако ти се чете - наскоро попаднах на една много приятна книга my child won't eat by Gonzales, лесно се чете и има доста полезна информация.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #363 -: Февруари 04, 2013, 21:17:06 pm »
На мен ми се струва достатъчно съдържателна  :D все пак има разнообразие, не е като да даваш ориз, картофи, ориз, картофи. Аз месо давам често, по принцип го харесва(в момента не много).

Дайте ми идеи за закуска. Моето дете е пред пълен отказ от твърда храна, яде само мляко, а цял ден ми вика "Аммммм!" Не само закуската е проблем, но с нея сякаш най-не се справям. Ще изброя последните закуски: палачинки, баница, макарони със сирене, пшеничен грис с прясно мляко, питки добруджанки, утре ще пробвам качамак и после пак палачинки, че това беше последната сносна закуска.
Явно ще излиза зъб, но вече седмици не хранене или цял ден глад и добра вечеря не ме устройва и се притеснявам.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #364 -: Февруари 04, 2013, 21:30:33 pm »
достатъчно балансирана ли е диетата или нещо пропускам...

Не споменаваш
- яйца
- зърнени извън рафинираните (овес, булгур, ръж, ечемик...)
- бобови (боб, леща, нахут...)

В млечната група освен кърма и прясно краве мляко, давам сирена (cottage cheese е хит) и кисело мляко.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #365 -: Февруари 04, 2013, 22:01:58 pm »
достатъчно балансирана ли е диетата или нещо пропускам...

Не споменаваш
- яйца
- зърнени извън рафинираните (овес, булгур, ръж, ечемик...)
- бобови (боб, леща, нахут...)

В млечната група освен кърма и прясно краве мляко, давам сирена (cottage cheese е хит) и кисело мляко.
Разбира се! Благодаря за предложенията, цигу! Точно днес яде леща :)

М-и, аз понякога давам юфка, а най-често пасирам/мачкам плод (банан, ябълка, киви, манго) и смесвам с оризово брашно или пълнозърнена каша.


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #366 -: Февруари 04, 2013, 22:12:53 pm »
Благодаря Васи, но той купените каши ми ги отказва, а банан в гриса не ще и да помирише. Ще пробвам с други плодове.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #367 -: Февруари 04, 2013, 23:49:11 pm »
при нас закуската е дълго кърмене и плодове обикновено. палачинки, пържени филии ги отказва или по-скоро - лигави, ги, но не ги яде. плодовете изяжда с удоволствие, както и пресни кроасани, но те не са всяка сутрин.

тук знам, че дават препечена филийка с намачкан банан, но на мен ми изглежда странно и не съм давала, ако на някой му харесва идеята.
*

    Misty

  • ***
  • 273
  • "Най-хубавото предстои!"
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #368 -: Февруари 05, 2013, 12:28:57 pm »
Нещо съм изпуснала нишката тук... :D имам един въпрос, относно едно пюре на bebeivita, носят ми ги от Германия.Търсих тук такова с превод, нещо не намерих, не ги зареждали.Проблем ми е дали, съдържа мляко, пюрето е:Fruchte-Allerlei mit VollkornЧетох четох, milch, не видях да пише, ама страх лозе пази!Немски не знам за жалост.Ако някоя от вас е давала подобно и знае дали съдържа мляко ...Иначе Vollkorn -по пътя на логиката и картинката ми се струва, че е пшеницаили нещо от рода!и още един въпрос, относно палачинките.мага ли да давам.Давала съм само жълтък от яйцето.Ще ми се да разнообразя малко закуската , пък и  вече е "голям мъж".Палачинките ги правим с вода, не с мляко.Неговите ще са без масло заради алергията....дано скоро се отървем от нея...mimi26 ми беше писала ,мисля относон подобен въпрос за друго пюре...


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #369 -: Февруари 05, 2013, 13:32:24 pm »
Мисти, без мляко е: OHNE Zusatz von Milchprodukten - Без добавяне на млечни продукти. Ето ти го състава: 93% от плодове (ябълки, ябълков сок от концентрат на ябълков сок, банани), 4% зърнени култури (цялото зърно пшеница, пълнозърнест овес), витамин С, витамин Е

Ако искаш можеш да въведеш белтъка точно с палачинката.
*

    Misty

  • ***
  • 273
  • "Най-хубавото предстои!"
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #370 -: Февруари 05, 2013, 13:48:18 pm »
mimi26 златна си! :youwoman:
Белтъка...ама с нашето АБКМ?!Дали няма да се окаже проблем...Май ще изчакам утре сме на консулт при гастроенетриоложката, която ни следи състоянието....Ще я питам, и така ще дам.Май няма търпение да приобщим малчо към "хората", та да яде с нас "човешка храна".Има време знам...ама такива лиги точи, като гледа някой да яде.. :D :D :D.чак съвестно да ти стане...То всичките деца са така, знам!
Благодаря отново  mimi26!


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #371 -: Февруари 05, 2013, 14:05:58 pm »
Извинявай, забравих, че сте с АБКМ, мислех че сте с АД.
Най-добре се консултирай с лекар наистина, а и можеш да видиш схемата на захранване на Джам, те мисля че бяха с АБКМ (дано не греша).
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #372 -: Февруари 05, 2013, 14:18:45 pm »
Извинявай, забравих, че сте с АБКМ, мислех че сте с АД.
Най-добре се консултирай с лекар наистина, а и можеш да видиш схемата на захранване на Джам, те мисля че бяха с АБКМ (дано не греша).

Къде е тая схема? Аз ако знаех, че някой е качил нямаше да се потя толкова докато го измисля  :D
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #373 -: Февруари 05, 2013, 14:21:42 pm »
Ето схемата на Джам:
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=34267.msg547782#msg547782
По принцип цялата тема е такава - схеми на захранване от Зачатски мами :)
Закована е в подфорума, така че лесно се намира :)
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #374 -: Февруари 05, 2013, 14:22:05 pm »
Misty Здравей, чета и се чудя как я даваш тази палачинка? Колко зъба имате? Питам защото децата ни са горе долу на същата възраст и не мога да си я представя да яде моята палачинка....

Аз изпадам в ужас само при мисълта, че ще се задави и и давам само пюрета още.. :? Давам и бебешки бисквити, след няколко, ужасни за мен, задавяния вече се научи да ги топи в устата, но до там сме с твърдата храна. Имаме 6 предни зъба, 4ри отгоре и 2 отдолу, според вас дали да давам по-твърдо или е рано? Благодаря ви


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #375 -: Февруари 05, 2013, 14:28:12 pm »
Мими благодаря  :)

Криси и при нас е имало задавяния и мен много ме беше страх, но няма как да се научат без да пробват. Давах ако се задави, изчаквах 2 седмици  и пак. Моят син прояде палачинки преди да има 6 зъба, той късно ги изкарва. Късам на малки парченца, дори под 1см, тя е мекичка.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #376 -: Февруари 05, 2013, 14:31:31 pm »
Криси, вече можеш да не пасираш пюрето до гладко, а дори може и продуктите да са много ситно нарязани. Подходяща непасирана храна са и бананите, мека круша също.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #377 -: Февруари 05, 2013, 16:48:35 pm »
м-и mimi26 благодаря ви. Ами ще започнем по-едри да ги правим. Добре а тая палачинка предполагам я нарязвате и после я слагате в чинийка сами да си я ядът, нали?


Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #378 -: Февруари 05, 2013, 17:01:07 pm »
Криси, разбирам какво ти е. Ние сме големи, обаче и аз още пасирам. Дави се, чудо е! И като се задави, като че ли се изплашва и до там с яденето.  А има 6 зъба.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #379 -: Февруари 05, 2013, 17:36:04 pm »
Аз режех на малки парченца и слагах в чиния, сега ги късаме на малко по-големи. Има случаи, в които още пасирам, че яде повече като е смляно. Доста често се е случвало да нарежа и дам да яде сам и той само да маже, но насила не мога да слагам в устата.