0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Ученическа седмица 17.09 - 23.09.2012
« Отговор #140 -: Септември 23, 2012, 22:56:48 pm »
Раши, Мише - наясно съм какъв ад е с яслите и градините в София и братовчед ми с две малки деца е там, и колко приятели, и вас колко съм чела по темата...
Казвам само, че ако мама, баба, някой близък има възможността - финансова, като време и желание, ако щеш да бъде у дома с много малкото дете - вместо то да бъде дадено на ясла - за мен това е по-добрият вариант. Говоря за яслата конкретно, не за ДГ.
Аз на ясла не съм ходила, ходех на ДГ, именно заради "социалния ефект", който майка ми е искала да ми осигури, разбира се с най-добри чувства и намерения жената. И до ден днешен - бих си изкарала цялото образование от първи клас до държавен изпит във ВУЗ с песен на уста, само и само да не видя ДГ и на снимка  :lol: Общителна съм от дете, не съм имала никога проблеми с комуникацията, но явно от дете си имам проблеми с "наложената компания", режим на хранене, сън и каквото се сетиш, който ми се налага защото... "еми няма как с 30 деца да е по друг начин" И изобщо си имам проблем с насилието над личната ми воля и желания от всякакъв вид, особено пък неща от битов порядък и принуда с кого, кога и как да комуникирам. Навърших 32 години - все още за мен ДГ е това, което пиша по-горе. От мое време нещата в тези "детски заведения" не са се променили като организация и педагогически подход като ви чета и като разговарям с приятели с по-големи деца т.е. от моя гледна точка, за моето дете специално - не би било никаква загуба да не посещава ясла и ДГ /поне от този тип де/.
Отделно, че проблемът с болестите си стои "със страшна сила и адска драма", както споделя и Мини. Скоро си говорехме с приятелка по темата, по наше време явно имаше и по-строг контрол да не се допускат болни деца, сега предвид живота на родителите и невъзможността им да отсъстват от работа за всяко кихване - правят се компромиси от страна на персонала на ДГ и в групата се пуска всяко дете, което все пак не е с 40 градуса и си стои на краката.

Такива са фактите, за мен няма "виновна страна", защото нито родителите искат да са на работа и да си пратят детето болно на ДГ, нито управите на ДГ искат болни деца и конфликти с другите родители нон стоп, но животът притиска и двете страни. Толкова.

Като му дойде време на Дани - ще се пробвам с една частна ДГ тук, която разбира се не е по-различна от държавните като режим и отношение към децата, просто са много по-малко деца в група, аз казвам с какво да го хранят и такива дребни екстри спрямо държавните ДГ. Ако той не се чувства добре и не иска да ходи там - няма да ходи, ще минем на вариант "аз и бавачката", понеже на помощ от баби не мога да разчитам, млади са и ще работят още дъъъълго. Наясно съм обаче, че и не всяко семейство, може да си позволи да организира работата си , според личното си удобство, повечето родители работят за някого т.е. освен ДГ - варианти нямат. Уточнявам го, за да не ме разбере някой погрешно какво и защо пиша по-горе.

Все по-често познати ме питат няма ли да давам Дани на ясла. Питам аз: "Защо да го давам на ясла?", след като имам възможността да си го гледам лично аз. Оооо, ами да съм си починела, да ми се освободи денят и пр.  8O Не ги разбирам, честно! И не ги разбирам, не защото Дани е единствен център на вселената ми, нямам си личен живот, нужди, интереси, необходимост от повече време за себе си и всичко това, от което всяка от нас се нуждае. Имам си. Ама няма да родя още 100 деца, няма да ги отглеждам, всеки един момент с Дани може и да не ми се случи никога в този живот с друго бебе, а с него конкретно - абсолютно няма да ми се повтори. Поне от моя гледна точка - тези моменти, месеци с детето ми които предстоят са много по-ценни от спане до обяд, пиене на кафе и "освобождаване на деня". По-ценни са ми и от бизнес-начинанията ми, те могат да почакат и ще. Ако беше крайно наложително да започна да работя на момента - щях да взема бавачка, като нямаме баба, но не и ясла. Крайна съм, знам.  :oops:

И така и така се олях в писането - да се доолея. :lol: Много ми идва пресолено как детето, което не ходи на ясла/ДГ - нещо няма да може да се справи с комуникацията като по-голямо. Откога има ДГ? Преди тях хората как са ставали нормални, общителни и пр.? С отглеждане у дома, комуникация с родителите и роднините, игра със съседските деца, при това БЕЗ да бъдат вкарвани в някаква матрица и да им се внушава, че ако не се вписват в нея - това не е ОК.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Ученическа седмица 17.09 - 23.09.2012
« Отговор #141 -: Септември 23, 2012, 23:35:26 pm »
Леле болната ми тема сте отворили  !
Аз не съм ходила и на ясла и на ДГ нямам никаква идея какво се случва там .За мое голямо нещастие трябва да дам Теди на ясла и то възможно най-скоро и всичко ,което чувам от разни мами .......настръхва ми косата .Да не говорим за факта ,че детето ми не е гледано до сега от никой освен мен (бабите са ни далече и също работят) и откъсването и от мен ще бъде болезнено и за двете ни .Особено що става въпрос за приспиването не желае никой да я приспива освен мен - как ще свикне там на обяд не зная ,но ....Вчера бяхме канени на вечерна сватба и извиках свекърва ми да я гледа .Всичко добре през деня си играят тя си харесва компанията на баба си .Стана 17 ч - тръгваме .До 22 ч нито се обади тя нито ние  макар ,че едвам се удържах и накрая звъннах да питам как е положението .Е всичко е ок  още не и се спи играят ......
След около 40 мин свекърва ми звъни и проревава по телефона ,че я сложила да спи и онва като писнало и рев и чудо посиняла и не можела да я успшокои .Моля те вика ела си ,че много се уплаших вика и аз ......Таксито и в къщи  влизам и двете оцъклени и прежълтели уплашени Теди прехълцва и направо очите и бяха толкова уплашени ,че като ме видя ....каква драма .
И вече ми стана ясно какво ме чака .Аз лично Теди постоянно я извеждам при деца  на пързалки на люлки ,площадки .И съм абсолютно ЗА ако имаше начин да не я давам на ясла а да си я гледам аз .Не мисля ,че ще изпусне нещо кой знае какво ,но за съжаление имам още около 1 м да се потготвя психически за постъпването и в яслата .
[/url]
Re: Ученическа седмица 17.09 - 23.09.2012
« Отговор #142 -: Септември 23, 2012, 23:38:29 pm »
Раши, Мише - наясно съм какъв ад е с яслите и градините в София и братовчед ми с две малки деца е там, и колко приятели, и вас колко съм чела по темата...
Казвам само, че ако мама, баба, някой близък има възможността - финансова, като време и желание, ако щеш да бъде у дома с много малкото дете - вместо то да бъде дадено на ясла - за мен това е по-добрият вариант. Говоря за яслата конкретно, не за ДГ.
Аз на ясла не съм ходила, ходех на ДГ, именно заради "социалния ефект", който майка ми е искала да ми осигури, разбира се с най-добри чувства и намерения жената. И до ден днешен - бих си изкарала цялото образование от първи клас до държавен изпит във ВУЗ с песен на уста, само и само да не видя ДГ и на снимка  :lol: Общителна съм от дете, не съм имала никога проблеми с комуникацията, но явно от дете си имам проблеми с "наложената компания", режим на хранене, сън и каквото се сетиш, който ми се налага защото... "еми няма как с 30 деца да е по друг начин" И изобщо си имам проблем с насилието над личната ми воля и желания от всякакъв вид, особено пък неща от битов порядък и принуда с кого, кога и как да комуникирам. Навърших 32 години - все още за мен ДГ е това, което пиша по-горе. От мое време нещата в тези "детски заведения" не са се променили като организация и педагогически подход като ви чета и като разговарям с приятели с по-големи деца т.е. от моя гледна точка, за моето дете специално - не би било никаква загуба да не посещава ясла и ДГ /поне от този тип де/.
Отделно, че проблемът с болестите си стои "със страшна сила и адска драма", както споделя и Мини. Скоро си говорехме с приятелка по темата, по наше време явно имаше и по-строг контрол да не се допускат болни деца, сега предвид живота на родителите и невъзможността им да отсъстват от работа за всяко кихване - правят се компромиси от страна на персонала на ДГ и в групата се пуска всяко дете, което все пак не е с 40 градуса и си стои на краката.

Такива са фактите, за мен няма "виновна страна", защото нито родителите искат да са на работа и да си пратят детето болно на ДГ, нито управите на ДГ искат болни деца и конфликти с другите родители нон стоп, но животът притиска и двете страни. Толкова.

Като му дойде време на Дани - ще се пробвам с една частна ДГ тук, която разбира се не е по-различна от държавните като режим и отношение към децата, просто са много по-малко деца в група, аз казвам с какво да го хранят и такива дребни екстри спрямо държавните ДГ. Ако той не се чувства добре и не иска да ходи там - няма да ходи, ще минем на вариант "аз и бавачката", понеже на помощ от баби не мога да разчитам, млади са и ще работят още дъъъълго. Наясно съм обаче, че и не всяко семейство, може да си позволи да организира работата си , според личното си удобство, повечето родители работят за някого т.е. освен ДГ - варианти нямат. Уточнявам го, за да не ме разбере някой погрешно какво и защо пиша по-горе.

Все по-често познати ме питат няма ли да давам Дани на ясла. Питам аз: "Защо да го давам на ясла?", след като имам възможността да си го гледам лично аз. Оооо, ами да съм си починела, да ми се освободи денят и пр.  8O Не ги разбирам, честно! И не ги разбирам, не защото Дани е единствен център на вселената ми, нямам си личен живот, нужди, интереси, необходимост от повече време за себе си и всичко това, от което всяка от нас се нуждае. Имам си. Ама няма да родя още 100 деца, няма да ги отглеждам, всеки един момент с Дани може и да не ми се случи никога в този живот с друго бебе, а с него конкретно - абсолютно няма да ми се повтори. Поне от моя гледна точка - тези моменти, месеци с детето ми които предстоят са много по-ценни от спане до обяд, пиене на кафе и "освобождаване на деня". По-ценни са ми и от бизнес-начинанията ми, те могат да почакат и ще. Ако беше крайно наложително да започна да работя на момента - щях да взема бавачка, като нямаме баба, но не и ясла. Крайна съм, знам.  :oops:

И така и така се олях в писането - да се доолея. :lol: Много ми идва пресолено как детето, което не ходи на ясла/ДГ - нещо няма да може да се справи с комуникацията като по-голямо. Откога има ДГ? Преди тях хората как са ставали нормални, общителни и пр.? С отглеждане у дома, комуникация с родителите и роднините, игра със съседските деца, при това БЕЗ да бъдат вкарвани в някаква матрица и да им се внушава, че ако не се вписват в нея - това не е ОК.

Jbrul, това, всичкото , което описваш е хубаво, но колко хора многат да ди позволят да си стоят в къщи и да си гледат децата или пък да наемат бавачки.
За финансовата страна говоря

*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Ученическа седмица 17.09 - 23.09.2012
« Отговор #143 -: Септември 23, 2012, 23:45:47 pm »
Момичета, а как се прцедира когато детето се разболее и няма да е на ДГ на другия ден. Обаждате ли се на госпожата да кажете или...

Никол в петък я взех с леко носов тембър но от днес сутринта е със запушен нос а слетобед вече и със сополи. Дани и той е със сополи, засега нямат температура но е правилно да не ги водя на ДГ нали?
Може би сутринта ще отида до ДГ да се обадя все пак, че са болни, че не помня какво ни съветваха в тези случаи на родителската среща:)
*
Re: Ученическа седмица 17.09 - 23.09.2012
« Отговор #144 -: Септември 24, 2012, 00:00:21 am »
albenanedelcheva , в поста който си цитирала, не само на едно място наблягам, ЧЕ: наясно съм, че не много хора могат да си позволят да си останат у дома и да си гледат децата, факт, с който съм наясно. В същото време това, че повечето хора нямат възможност да си гледат децата у дома - изобщо не означава, че "звената за отглеждане на деца" са по-добрата алтернатива на отглеждане у дома, та чак и необходимост без която детето "няма да се развие правилно". Понеже има такива залитания и в мои лични разговори ги срещам. Т.е. - имаш нямаш възможност да си гледаш детето у дома, ама - трябвало на градина, че иначе нещо ще се изчанчи едва ли не  :lol: Съжалявам, не го приемам това като теза просто.

Конкретно мненията ми бяха по казуса на Раши и, че според мен е по-добре у дома с баба, отколкото на ясла, поне засега. Но Раши си знае и ще си реши. Разбира се - нямам претенции, че моето мнение е "най-варно". Просто го споделям.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Ученическа седмица 17.09 - 23.09.2012
« Отговор #145 -: Септември 24, 2012, 00:03:45 am »
Подкрепям момичетата,които се обявиха "против яслата". Аз приключих с този сериал през м.юни.
Ех, Лисе, дано не е нищо по-сериозно това при Ники и Дани. Минах през  няколкодневен ад  с постепенно влошаване при едно, две, три деца. И то на два пъти с интервал от седмица-десет дни. Ти можеш да го разбереш това.

Жбрул,нормално е тук, във форума, да споделяме мнение. Защо се оправдаваш, не е необходимо. А и винаги си била повече от пряма и откровена. Аз лично ценя това.
« Последна редакция: Септември 24, 2012, 00:10:51 am от Tsveti75 »
*
Re: Ученическа седмица 17.09 - 23.09.2012
« Отговор #146 -: Септември 24, 2012, 00:13:55 am »
Лис, недей да се разкарваш! Просто се обади по телефона. Мисля, че е достатъчно.

*
Re: Ученическа седмица 17.09 - 23.09.2012
« Отговор #147 -: Септември 24, 2012, 00:24:24 am »
Лис, сутринта към 8 и 30 се обади да кажеш за колко дни горе-долу ще сте в къщи, а като ще ги пускаш от предния ден се обади да каажеш.
Надявам се да се разминете само с хрема.
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Ученическа седмица 17.09 - 23.09.2012
« Отговор #148 -: Септември 24, 2012, 06:13:41 am »
Лис  :(
В нашата градина се обаждам в 7.30-8 за да плануват храната за деня,
след това за тези дни представям бележка от личния лекар!
Бързо оздравяване!

Жбрулко, споделих само за протокола и в конкретно нашия случай!
Анализа от тебе  :D, аз също смятам, че ясленския период трябва да бъде у дома!
Но във всяко семейство има бит и потреби дето са строго индивидуални!

Нинко, извини ни пред Дари  :P, живот и здраве утре ще са заедно!

Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Ученическа седмица 17.09 - 23.09.2012
« Отговор #149 -: Септември 24, 2012, 06:26:23 am »
Много ми идва пресолено как детето, което не ходи на ясла/ДГ - нещо няма да може да се справи с комуникацията като по-голямо.
Нямам това предвид, а че мисля, че ще му е по-лесно, от колкото иначе. Разбира се, че ще се справи, всеки се справя с първите класове :-).  Не ми е това основното, а самият ефект от това да не е при близки според мен не е вреден, а полезен. За мен играе същата роля както след това ходенето на лагери,което по мое мнение е много хубаво нещо. За ясла не съм фен, моите са там, понеже няма как, макар че с времто ми харесва, че са там. Говорех за примерно 4-5 годишно дете. За спането също не съм фен, но тук не ги тормозят. Ако не спи, го оставят да си се занимава нешо, не го натискат. В България мен направо си ме тормозеха, понеже не спях. Вечно си бях наказана, вечно ми се караха.
За гледането, свободата и изпуснатите моменти, напълно споделям мнението ти.
« Последна редакция: Септември 24, 2012, 06:29:56 am от Bobbie »