0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Ученическа седмица 17.09 - 23.09.2012
« Отговор #80 -: Септември 19, 2012, 11:44:42 am »
Цитат: "Като отида да го взема следобед единствената информация която получавам от лелята /не от сестрата/ е "Изял си е всичко" - всеки път, "Наспа се много хубаво" - 3-4 пъти и "Олеееее колко много ака" -2 пъти. Няма никаква информация какво правят през деня, с какво ги занимават, пеесни, приказки - пълно информационно затъмнение..."
Ето затова се опитах да се обяснявам, че не е практика.
*
Re: Ученическа седмица 17.09 - 23.09.2012
« Отговор #81 -: Септември 19, 2012, 12:38:51 pm »
В яслите едва ли ги занимават кой знае колко.
От майка ми знам, че в яслените групи влиза педагог, който им пее песни и се занимава с тях,но не всеки ден.
Другата седмица съм на родителска среща в нашата ясла, да видим какво ще кажат :D

Re: Ученическа седмица 17.09 - 23.09.2012
« Отговор #82 -: Септември 19, 2012, 13:38:20 pm »
Явно си зависи от яслата. Нашата си беше държавна и децата доста неща научаваха, песнички и малки стихчета. Даваха ми информация за битовите неща почти всеки ден, но и с педагожката се засичахме доста често и никога не ми е отказвала да ми каже какво правят. За празници като Коледа, 8 март, Великден, 1 юни винаги са ми давали стихчета за учене у дома. Боби говори за деца на 2-3 години, това в Бг е яслена възраст и групите не са 30 деца и в държавните детски заведения. Нормативите са ясла са по-ниски, в най-пиков период нашата група е стигала 21 деца. В яслата  винаги е имало 3 човека на обяд -  сестрите от двете смени + лелката. В детската градина в 1-ва група пак беше така. Във 2-ра група вече нямаше нужда.

Влизане с обувки - и в двете детски заведения е имало коридорчета пред стаята, с гардеробчета. До там се ходи с обувки, ако се налага да помогнем на детето, в коридорчето се влиза по чорапи. За как се справя детето - не е нормално да ми обясняват на мен навън, докато никой не гледа децата, но пък трябва да има начин да се получи тази информация. И не, таблата навън не са достатъчни, те показват какво правят децата по план, но не и как се справя конкретното дете и на какво да се набляга точно с него. В яслата говорех с педагожката, която не е пряко ангажирана с опазването на децата. В градината съм питала учителките как да поговоря с тях спокойно - в групата на едното дете учителката ми даде телефона си и веднъж на 1-2 месеца звъня, когато не е на смяна; в групата на другото дете пък предпочитат да мина или звънна около 2 следобяд, когато децата спят.

Coffee lungo, аз бих те посъветвала да говориш с директорката какъв е най-удачният вариант да получаваш такава информация във вашата ясла. Така хем не топиш никого, хем тя разбира, че има интерес от страна на родителите и трябва да се измисли система, ако вече не съществува. А памперси по-добре носи повече, щом тези не им стигат. Може и да е прекалено според твоята система, но поне Марти ще е сух, това е най-важното все пак.
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Ученическа седмица 17.09 - 23.09.2012
« Отговор #83 -: Септември 19, 2012, 13:49:59 pm »
моето дете ходеше в държавна ясла, в едно от най-реномираните държавни ОДЗ в квартала - с история, традиции, претенции и прочие. и персоналът на яслата си беше с история, традиции и претенции.
на обяд винаги са били и двете мед.сестри (такива гледат децата в яслата) - тази от първа и тази от втора смяна, плюс двете лелки  - тази от първа и тази от втора смяна. общо 4 души. децата по списък бяха 28, но реално повече от 16-17 деца никога не е имало - повечето само им пазеха места за първа група. най-късно си вземах детето аз - в 17 часа нула-нула.

и въпреки тези силно улеснени условия за работа, взаимоотношенията с персонала бяха такива, каквито ги описаха midge и останалите - да, майче, не е ревал; да, майче, всичко си изяде. никаква педагогическа програма, само малко песнички. на въпроси от типа на "на какво играете, с какво ги занимавате?", отговор няма. не ги изведоха почти цяла година навън - в огромния затревен двор. а педагог към яслената група изобщо нямаше!

да не си мислите, че разговори с директорката променят такова нещо? че тя да не е сляпа и глуха и да не е видяла всичко това? да не мислите, че тези неща стават без мълчаливо одобрение?

не искам да обезкуражавам никого, и аз тая сутрин бях за пореден път при директорката, човек трябва да се бори. опитвайте, може пък и да стане. но точно тия неща, от които се оплаква midge, могат да станат само със смяна на персонала, а това не е възможно.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Ученическа седмица 17.09 - 23.09.2012
« Отговор #84 -: Септември 19, 2012, 14:08:06 pm »
Боби говори за деца на 2-3 години, това в Бг е яслена възраст и групите не са 30 деца и в държавните детски заведения.
Именно. Аз сравнявам горе-долу един персонал на еднаква бройка деца, затова не виждам оправдание на такова поведение.

Марито , разбира се, че няма да ми се промени мнението, като пред очите си имам точно обратният пример, пък ти може да си филосфстваш колкото си искаш какво имали или нямали възможност да направят. Аз знам със сигурност, че имат възможност за същата бройка деца и възрастни, защото го виждам ежедневно. При нас няма мед сестри, няма педагози, всички са някакви гледачки с някакви няколкосемични курсове. Въпреки това детето ми на 2г и 3 м знае много повече от повечето деца на нейната възраст, само от това, което са я научили там, без да се брои аз какво се занимавам. В България много обичаме тапиите весто да се гледа реално какво се върши и да не ги изивняваме с разни причини дори когато са посредствени минималисти. За какво им е например педагог да им пее - без тапия не може да пее ли и ръкомаха ли ли какво? Така са си разделили на кой кое му е работа (което е някакъв пълен абсурд като става дума за гледане на малки деца) и после извинения от сорта как това не можели и онова не можели. Педагога пее, сестрата сменя памперси,лелката.... и т.н.все едно не са там за децата, а за тях си. И като се разболее днес педагога, няма песни... :-). Та така.


  
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Ученическа седмица 17.09 - 23.09.2012
« Отговор #85 -: Септември 19, 2012, 14:31:13 pm »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Ученическа седмица 17.09 - 23.09.2012
« Отговор #86 -: Септември 19, 2012, 14:48:06 pm »
вижте най-новите 6-знаци:
Добре че малко разведри темата.
Аз съм добре - у нас навсякъде има играчки, у тази жена из цялата къща са бебета.
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Ученическа седмица 17.09 - 23.09.2012
« Отговор #87 -: Септември 19, 2012, 15:15:21 pm »
вижте най-новите 6-знаци:
http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2205250/Sextuplets-reunited-photo-babies-sent-home-hospital.html
Хе хе,сладурчета.  Че те са ми почти съседи, Пеарленд си е квартал на Хюстън, там живеят повечето от колегите ми, а болницата им е където водих Ивана за първи път и ми се вижда от работата :-)


  
*
Re: Ученическа седмица 17.09 - 23.09.2012
« Отговор #88 -: Септември 19, 2012, 15:27:31 pm »
Докато сме на вълна ясла, да питам нещо :oops:
В профила на детето в системата пише необходим изследвания, които трябва да направим.
Не пише Васерман, а пък личната каза да го правим.
На кой да се доверя? :oops:

*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Ученическа седмица 17.09 - 23.09.2012
« Отговор #89 -: Септември 19, 2012, 15:34:43 pm »
Ники, на сестрата в Яслата!
Ако от детското заведение искат тогава правите!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
Re: Ученическа седмица 17.09 - 23.09.2012
« Отговор #90 -: Септември 19, 2012, 15:52:43 pm »
Да, права е мишето. Аз правих Васерман навремето. Само при тръгване за първи път го искаха, не всяка година :)
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*
Re: Ученическа седмица 17.09 - 23.09.2012
« Отговор #91 -: Септември 19, 2012, 16:01:56 pm »
Ники, и на нас ни искаха при първоначалното записване.

Втора яслена група бяхме 34 деца по списък. Винаги съм се чудила има ли макс. бройка и норматив за яслени групи, защото 34 деца е ужас просто. Повече от 20тина чифта пантофки не съм преброила никога.
« Последна редакция: Септември 19, 2012, 16:33:41 pm от midge »
*
Re: Ученическа седмица 17.09 - 23.09.2012
« Отговор #92 -: Септември 19, 2012, 16:21:35 pm »
Мерси, момичета :D Ще го пусна :D

Re: Ученическа седмица 17.09 - 23.09.2012
« Отговор #93 -: Септември 19, 2012, 16:45:36 pm »
Ники, и на нас ни искаха при първоначалното записване.

Втора яслена група бяхме 34 деца по списък. Винаги съм се чудила има ли макс. бройка и норматив за яслени групи, защото 34 деца е ужас просто. Повече от 20тина чифта пантофки не съм преброила никога.

Това е безумно просто. По норматив яслена група не може да е повече от 18 деца, с допустим прием отгоре не повече от 10%, т.е. максимумът е 20. Обаче гледам тук нищят, че в София заради недостига на места си приемат по 22: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=658283.0. Има и един такъв момент, че ако реално посещаващите деца  паднат под определен брой, групата се разформирова и се прави сборна (за градината този брой е 16, за яслата не помня вече). И предполагам, при вас има много деца, които хич не идват, само си плащат таксата, за да пазят място за градината. И оттам на директорката се налага да приеме повече деца, за да не паднат реално посещаващите под минимума...
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*
Re: Ученическа седмица 17.09 - 23.09.2012
« Отговор #94 -: Септември 19, 2012, 17:10:59 pm »

Галя, в нашата ДГ Радост (зад Библиотеката) децата се събуват вътре до самото шкафче, където им стоят домашните пантофи. А родителите се събуваме още на вратата или пък трябва да си обуем калцуни там. Твоите дечица в коя ДГ са?
[/quote]

В Детелина-Здравец са. Нямам нищо против родителите да влизат с калцуни ( купих си вече, защото боса няма да се събуя), но да карат децата да ходят боси до гардеробчетата е прекалено мисля. Още повече, че по тези килими, по които сега трябва да се ходи по чорапи до вчера си стъпвахме с обувките. Аз моите реших да  ги оставям да седят на пейката, нося им пантофките и обути отиват в стаята, но отнема повече време, а когато сутрин бързаш за работа си е и изнервящо. :( 
*
Re: Ученическа седмица 17.09 - 23.09.2012
« Отговор #95 -: Септември 19, 2012, 17:15:45 pm »
marmotche, сега погледнах в ИСОДГ. Записани 2ра яслена са 37, а групата е една. Това е 44СДЯ - Район Панчарево. Покрай кандидатстването за градина гледах колко сме по списъци и бяха 34. Странно е.
Re: Ученическа седмица 17.09 - 23.09.2012
« Отговор #96 -: Септември 19, 2012, 18:10:19 pm »
Мисля си, че групите едва ли ще са по набори. Приели са 37 деца от вашия набор и само 1 от следващия. Като се съберат, това са деца точно за 2 групи... Догодина вашите ще идат в градина, а за набора след вас ще обявят много по-голям прием от тази година.
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*
Re: Ученическа седмица 17.09 - 23.09.2012
« Отговор #97 -: Септември 19, 2012, 23:40:12 pm »
Привет и от мен в средата на седмицата! Честит първи учебен ден на учениците и здраве и късмет на всички дечица!
Ние също стартирахме тази седмица в първа група в детската градина. Учудващо за мен детето се адаптира изключително бързо, нямаше ревове, драми, изглежда много спокойна и щастлива, че ходи там :wink: За разлика от яслата нещата са коренно различни, може би просто децата порастват и реаграт вече по различен начин. Първото ми впечатление от госпожите също е много добро, дано да остане така и занапред.
Джам, мисля си че е задължително да има педагог в яслите...Поне при нас имаше такъв и жената си вършеше много съвестно работата /според мен/, често сме говорили, разказвала ми е за развитието на детето, дори лично ме навиваше да записвам Дари на пеене, защото се справяла много добре и трабвало да се развива от ранна възраст, според нея...Но благодарение на нея детето научи много песнички, стихчета, разви речта, та явно си е и до педагог...Друг е въпросът че имахме проблеми с едната сестра, но тя си се държеше така с всички деца, не е било тенденциозно.
Албена, само си разсъждавам, не проявават ли известна доза национализъм германците при оценяването? Понеже са ми казвали същото нещо и за Швейцария, все си мисля че не мерят с един аршин българчетата и германчетата. Дано да греша :(
*
Re: Ученическа седмица 17.09 - 23.09.2012
« Отговор #98 -: Септември 20, 2012, 09:08:10 am »
Детски панаир 4 http://www.kolonkata.info/2012/09/4.html
*
Re: Ученическа седмица 17.09 - 23.09.2012
« Отговор #99 -: Септември 20, 2012, 12:29:35 pm »
При нас в яслата имаше педагог, това което се учи от децата е разпечатано и сложено на таблото, включително и програмата която имат за деня. Освен това сестрите имат и педагогически профил. Леля ми е сестра в детска ясла и знам, че тя пее на децата и стихотворения ги учи.
 В детската градина също има разпечатана учебната програма. Освен това всичко което е правено от децата през деня (примерно рисунки) ни ги оставят на една маса пред групата за да си ги приберем - там лесно можеш да видиш как се справят другите деца и да сравниш с твоето. Отделно, когато съм питала нещо, винаги са ми отговаря ли. Сутрин в градината е едната госпожа и лелята, така че децата не са сами докато госпожата приема пристигащите деца и не е проблем да ми отдели 5 минути.

Сега това не знам дали е за хвалене, но вчера Ели ме "застреля" като ми каза, че и се клати едно зъбче, в първия момент реших, че нещо си измисля, но уви едно от предните долни зъбчета и се клати. Тя беше супер нещастна, че това и било най-хубавото зъбче ;) и сега какво щяло да стане  :lol: Казвам и, че ще падне и на негово място ще изникне друго, а тя вика "не искам да пада", викам и спокойно и на майка ти и се клатят, даже две зъбчета ;).


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!