0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VII
« Отговор #880 -: Октомври 18, 2012, 21:31:04 pm »
За упоритата хрема, с гъсти секрети /сигурно вече се повтарям/, винаги са ни изписвали антиботични капки "Тобрадекс", използвани по принцип за очи. Незнам какво е мнението на д-р Бърди за такъв вид лечение, но при моето дете дава резултат, за това продължавам да се доверявам на педиатъра.
Аз лично не вярвам да е подобрението от антибиотика, но не е хич трудно да се провери.  Тобрадекса има в него антибиотик ( тобрамицин) + стероид ( дексаметазон).  Ако ги разделиш ще разбереш кое е и аз лично мисля, че ще е от стероида. Има капки, които се казват Тобракс и са същият антибиотик, но  без стероид.  Има и само стероидни спрейове за нос. Не пречи да пробваш и да видиш дали има или няма смисъл 2 лекарства да слагаш.


  
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VII
« Отговор #881 -: Октомври 19, 2012, 21:52:00 pm »
Много интересна тема сте дискутирали последните дни, изчетох всичко и вече съм още по-объркана. Проблема с нощния сън и множеството кърмения и при нас са на дневен ред.
Рая се буди по един-два пъти посред нощ и в повечето случаи опираме до кърменето.
Опитах да не я кърмя, да люшкам, пея, нося, следва мрънкане е рев по повече от половин час, на който не се издържа и кърмя.
Или докато се носим из стаята, тя се разсънва и го удря на игра по 2 часа и после си заспива без кърмене. Друг ден пък си се буди и почва директно да играе, или пък кърмя и вместо да заспи пак почва да играе по два часа или обратното докато не я накърмя няма сън. Нощ с нощ еднаква няма...
Отделно от това се пробужда леко по още 4-5 пъти в които ставам давам бибата, милвам, потупвам по дупето и пак заспива. Буквално спа на почивки по 15 минути.
Вече не знам дали се буди от глад и просто кърменето я успокоява и заспива.

Да добавя, че онзи ден на последната консултация се оказа, че за месец е качила само 100гр, и док не беше доволна, с пюретата нямаме проблем, остава млякото да не стига.
Друго което ми прави впечатление, е че последните седмици взе при вечерното и сутрешното (9ч) кърмене да заспива докато суче, и точно както мисля че Цигу каза, взе да свързва кърменето със съня, и като й се спи иска гърда и направо ще изтрещя вече :)

Тъкмо се бях успокоила, че буденето й се дължи на глад, и сега като изчетох всичко пак взех да се чудя дали не е навик :?
И да кърмя и да не кърмя - сън няма...
Днес си мислех да пиша с идеята за съвет, но след като изчетох дискусията по въпроса решение за нашата ситуация сякаш не намирам.
« Последна редакция: Октомври 19, 2012, 21:59:25 pm от radosttinka »
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VII
« Отговор #882 -: Октомври 19, 2012, 22:05:33 pm »
Радостинка то две еднакви ситуации няма  :D Просто се опитваме да си даваме кураж и идеи как да променим нещата. При едни не действа, а при други е решение. Аз като имам съмнения дали детето ми е гладно или не след 2-ро събуждане или нежелание да спи вадя шише с АМ. Ако пие значи е гладен, ако не пие има друг проблем, но той няма да се реши с кърмене и давам биба и се гушкаме. Тази вечер примерно вечеря в 19ч(и то добре), в 20ч. кърмих, но не заспа, като реших да ставам реве и не ме пуска. Направих 120 мл. и си спинка сладко  :)
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VII
« Отговор #883 -: Октомври 20, 2012, 06:58:05 am »
Радостинка , сигурно си пробвала и това , но опитвала ли си вечер да й даваш само АМ примерно,без да я кърмиш  ?
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VII
« Отговор #884 -: Октомври 20, 2012, 07:41:05 am »
Дидимира, М-и ако Рая пишеше АМ щяхме да си решим много проблеми още преди месеци, но тя и до днес отказва да пие дори и да е гладна - не го харесва и това е  :(. Ето днес ще ходя да купувам 4-та марка АМ по препоръка на педедиатъра, уж Аптамил-а по-лесно се бил приемал от такива претенциозни кърмачета като моето, та да видим. А освен това не иска нито пюре, нито каша ако вътре има АМ, веднага го усеща и не отваря уста.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VII
« Отговор #885 -: Октомври 20, 2012, 08:58:44 am »
Моят син също много трудно приемаше АМ и не ги харесваше. Аптамил, Фризо, Хумана, изненадващо, но пие Нан, който е на най-ниска цена. Пие го само като е гладен иначе отказва.
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VII
« Отговор #886 -: Октомври 20, 2012, 09:39:50 am »
М-и аз опитах също Фризо, Хумана и Фризолак - нито едното. Ще взема да купя освен Аптамил и едно НАН и ще пробвам, дано поне едното хареса.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VII
« Отговор #887 -: Октомври 20, 2012, 15:25:53 pm »
Аптамила аз съм го пробвала на прах и няма такава гадория. Всъщност детето жизнено ли е и спокойно? Ако да може да нямате проблем с храненето, а просто да наддава по-малко. Имам приятели чиито деца до 6м бяха стигнали 11кг, а моето и сега не е толкова :oops: , колкото и да съм хранила все малко качваше(айде в началото много връщаше, но после закрепих положението и пак така), а тия шошавите спряха да качват отведнъж. Та може би не е толкова притеснително не-качването, ако има добър, здрав вид, усмихва се и т.н. не я мъчи. Да си яде колкото и каквото иска.
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VII
« Отговор #888 -: Октомври 20, 2012, 21:16:05 pm »
радостинка, за да не ме упрекнат отново, че насаждам "хипарски" истории, ето малко линкове към обобщения на изследвания за съня
http://kellymom.com/parenting/nighttime/sleepstudies/

от тях става ясно, че (за наше най-голямо съжаление) до втората година повечето деца се будят поне един-два пъти на нощ и сукането за успокоение - дали гърда или биберон е напълно нормално и в този смисъл трудно "изкореняемо". в темата за по-големите деца  в ако погледнеш ще видиш, че си говорят за това как деца пият по 500-800 грама  вода на нощ, отново както изглежда "за успокоение". така че, освен така да се организирате, че на теб да ти е удобно и да се събуждаш възможно най-малко, май друго разрешение няма.

колкото до качването, напълно е нормално да има "застой" на качването след 6тия месец и при нас беше така, някъде по темата по-напред бях превеждала за качването на тегло при кърмени бебета. не ми е на този компютър и не мога да постна отново, но изводът беше, че скалите отразяват по-скоро харнените с АМ бебета, които качват повече и по-дълго. така че, поне това не го мисли.   
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VII
« Отговор #889 -: Октомври 20, 2012, 21:32:33 pm »
ето и по повод АМ като приспивателно:
http://kellymom.com/nutrition/starting-solids/solids-sleep/
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Ч
« Отговор #890 -: Октомври 20, 2012, 22:37:00 pm »
от тях става ясно, че (за наше най-голямо съжаление) до втората година повечето деца се будят поне един-два пъти на нощ и сукането за успокоение - дали гърда или биберон е напълно нормално и в този смисъл трудно "изкореняемо". в темата за по-големите деца  в ако погледнеш ще видиш, че си говорят за това как деца пият по 500-800 грама  вода на нощ, отново както изглежда "за успокоение". така че, освен така да се организирате, че на теб да ти е удобно и да се събуждаш възможно най-малко, май друго разрешение няма.
Зарежи я ти тази работа, въобще е невярно това твърдение. Аз на Келимом нямам ниаква вяра, защото когато аз отида на PubMeд и сама си потърся информацията, излизат съвсем други неща. Келимом  избирателно решават какво ще сложат там, все едно друго не съществува. да не говорим, че дори това, което са сложили не ти подкрешя твърдението. Аз като „science nerд“ реших да отида едно по едно да ги разгледам. Е, няма такова нещо, че е нормално всяка нощ и то по няколко пъти да се будят, камо ли да се хранят до 2 годишни по няколко пъти на нощ. Нито едно от тези изследвания не адресира  дали се хранят през нощта, много от тях вкарват в буденето това, че децата нямат регуларен сън все още. В тях и Андреа би влезла, понеже и тя се буди нощем... за по няколко секунди, но се буди. Така че въобще не е толкова просто колкото го изкарваш.
 Като ще си говорим за изследвания,  чети директно нещата, които пише в изледванията.
Ето това например е в списание от твоята специалност,публикувано Март тази година,  чукни го на интернета „Patterns of Developmental Change in Infants' Nighttime Sleep Awakenings from 6 through 36 Months of Age.“ Тук се вижда, че намаляването на буденето не е само по бройка на нощ, но и на седмица. Накратко - има 2 групи деца. Първата група - 66% от децата - се будят не повече от един път на седмица на възраст  6 месеца. Втората група - 34% от децата - на 6 месеца се будят по един път на нощ, като до 15 месеца това пада до 2 пъти на седмица. Във втората група на неспящите деца се срещат по-често момчета и кърмени деца, но не е задължително.
Така че дете на вашата възраст да се буди по много пъти да яде въобще не е нормата за повечето деца. За това дори не ти и трябват изледвания, просто попитай майките около себе си. дори и тези деца, които стават да ядат, обикновено го правят по един път.
« Последна редакция: Октомври 20, 2012, 23:07:26 pm от Bobbie »


  
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VII
« Отговор #891 -: Октомври 20, 2012, 23:06:27 pm »
Разговорът става много "профешънъл", следя го с интерес.

Боби, моето хлапе пак извън статистиката се пада, страшно човеченце е ей!  :lol: Нищо чудно, че никакви методи описани в литературата и успешно прилагани от други хора не сработиха при него и "спането му". Остава ми да чакам заветните 2 годинки, доколкото схващам поне статистически е вероятно след тях да вземе доооста по-стабилно да спи. Или в случая на Дани ще е след 3 сигурно. Ако стане по-рано ще се похваля непременно.  :D
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца.
« Отговор #892 -: Октомври 20, 2012, 23:52:01 pm »
Така че дете на вашата възраст да се буди по много пъти да яде въобще не е нормата за повечето деца. За това дори не ти и трябват изледвания, просто попитай майките около себе си. дори и тези деца, които стават да ядат, обикновено го правят по един път.

Мерси. Това вярвам и аз. И да уточним, че тези спящи деца не са ги "тренирали" зли майки.  :lol:

Стинче, и аз наблегнах на нощното кърмене, защото денем Марко сучеше рядко, вода и сокове категорично отказва, и се опасявах, че не си набавя мляко и изобщо течности, а е мъничък да замествам с млечни продукти. При моето бебе твърдата храна също е на голяма почит като при твоето. Освен това нощите бяха най-проблемни, докато никнеха зъби - осем за четири месеца. За жалост никога не можем да знаем кои точно са причините за проблемното хранене или спане.
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VII
« Отговор #893 -: Октомври 21, 2012, 00:08:23 am »
боби, ето ти едно друго изследване, което казва, че не 50%, а 46 % от децата се будят поне веднъж на нощ, не е от келимом, дано го одобриш
http://www.sleepfoundation.org/sites/default/files/FINAL%20SOF%202004.pdf

а когато говорим за кърмени деца (цитирам през Elizabeth Pantley, The No-Cry Sleep Solution) - попитани дали децата им заспиват кърмейки се:
67% - всяка вечер/почти всяка вечер
11%-няколко вечери в седмицата
11% - около веднъж в седмицата

според мен проблемът не е в начинът на спане на децата ни, а в това, че животът ни не е особено подходящ за отглеждане на деца, в смисъл, има твърде много неща, които се конкурират за времето и енергията ни.
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VII
« Отговор #894 -: Октомври 21, 2012, 00:35:09 am »
според мен проблемът не е в начинът на спане на децата ни, а в това, че животът ни не е особено подходящ за отглеждане на деца, в смисъл, има твърде много неща, които се конкурират за времето и енергията ни.

А, ей тука съм съгласна 100%. Всички искаме да си гледаме децата така, все едно нямаме нищо друго за правене освен това, ама няма как това да се случи при съвременният начин на живот. :(
И ако всичко останало е някак поправимо, "съчетаемо" и "подлежащо на наместване" когато отглеждаш дете - било работа, било личен живот, било някакви трети нерегулярно възникващи събития...то хроничната липса на сън за родителите не е нещо решимо. Предполагам точно по тази причина въпросът изплува с нова сила през 2-3 страници.

Поне по себе си ако съдя - успявам все някак да си организирам битието, отглеждайки дете и то сама. Ще излъжа, ако кажа че нещо ми е било хипер проблем и много ме е затруднило с малкия, или са ми непрежалими "жертвите" в личен и професионален план, за да бъда добра майка. Но откровено си казвам - това почти двегодишно, хронично безсъние ме съсипва, няма механизъм по който да го компенсирам, организмът ми си иска своето и като не го получава - става доста неприятно. Ходя като ударена с чук, на моменти напълно блокирам, забравям си и думата и мисълта, нито работата си мога да върша адекватно, нито детето си да гледам адекватно всеки път... Не мога да опиша как очаквам момента, в който Дани наистина ще легне и ще спи цяла нощ без будене, мрънкане и без аз да спя на нокти и това да бъде обичайното положение, а не някакъв прецедент. Блазе им на хората които регенерират с 4-5 часа стабилен сън, ама аз не съм от тях, какво да се прави... :( Примирявам се, че просто трябва да почакам още, че детето си е такова и всичко с времето си, карам на "мускули и злоба" и в един момент като ми "паднат батериите" от раз - пак почвам да ровя, да чета, да мисля как да вземе да спи стабилно това дете...  :oops:

Ясно, че докато търся решение - то само ще си дойде, но се чувствам толкова скапана и безсилна в някои моменти, че ми идва да ревна.  :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VII
« Отговор #895 -: Октомври 21, 2012, 01:20:38 am »
жбрул, вярно е, че е много трудно, но според мен идеята, че не просто ти си изтощена, ами нещо с детето ти (тоест, с начина, по който го отглеждаш) не е наред прави нещата още по-трудни. ей затова аз непрекъснато повтарям онези "хипарски" неща, защото ми костваше много време да изровя информация, която да ми казва, че това е нормалното състояние на нещата, не детето ми има проблем, или аз съм създала такъв.
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VII
« Отговор #896 -: Октомври 21, 2012, 02:02:33 am »
Елена, честно казано в малко неща съм толкова убедена колкото в това, че си гледам детето по най-добрия възможен начин. Не ми се изпада в подробности кое и как, защото те едва ли интересуват някого, но в общи линии - Дани си живее така както на него му е приятно и не той с мен, а аз с него се съобразявам. Т.е. не му нарушавам комфорта по никакъв начин, не го стресирам, като изключим здравословен проблем /не е установен такъв/, който да пречи на пустия "непрекъснат сън" - няма причина за това. Т.е. няма "логична" причина, поради което отдавна се отказах и да търся такава. Просто чакам и с времето - нещата стават все по-добре, но още са твърде далеч от желаното и нужното /за мен/.
Много отдавна съм на мнение, че не ТОЙ има проблем, проблем имам аз - с това че не издържам на безсъние с години.   :lol: Нито аз мога да се науча да живея нормално без сън, нито мога да пресирам събитията и той да вземе да спи стабилно за мое удобство. Ясно ми е. Ако опитвам все още нещо по въпроса то са дребни "хитрости", като да не пие излишно вода "просто по навик", заради което да ми доразбива съня с поредното нощно подсушаване на легло и нас двамата и дотам.

За съжаление, при мен нещата стигнаха до трайни нарушения в съня, та в момента и с това се боря, което допълнително ме изнервя и стресира. Лягам си, преуморена, пренавита, уж ми се спи, а с часове не мога да заспя, ако заспя то не е дълбоко, най-после като се унеса на зазоряване - следва поредно будене от страна на Дани, после пък абсурд да заспя, после целия ден без сън... И то става един омагьосан кръг накрая. Днес успях все пак да подремя по никое време без него наоколо, самата идея че не е при мен ми помогна да заспя бързо, макар и не много време - поне спах ефективно. Сега естествено - не мога да заспя, утре всичко отначало...


Пиша го това, защото с толкова майки съм си говорила по въпроса и всяка се чувства виновна, че имала нужда от сън, че чак вече се ядосвам. Все едно е срамно да си човек и да имаш и ти физиологични нужди. Не, не е срамно и не е някакъв егоизъм. Но подобно мислене и отношение от околните често е повод да се пренася проблемът "от болната глава на здравата" и вместо да се направи всичко възможно да се осигури ефективна почивка на майката, се вторачваме в това, че "бебето нещо не е по реда си" щом не щяло да спи. И решенията се търсят на грешното място, но това наистина си е ЛИЧНО мое мнение и изводи.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VII
« Отговор #897 -: Октомври 21, 2012, 06:18:18 am »

а когато говорим за кърмени деца (цитирам през Elizabeth Pantley, The No-Cry Sleep Solution) - попитани дали децата им заспиват кърмейки се:
67% - всяка вечер/почти всяка вечер
11%-няколко вечери в седмицата
11% - около веднъж в седмицата

според мен проблемът не е в начинът на спане на децата ни, а в това, че животът ни не е особено подходящ за отглеждане на деца, в смисъл, има твърде много неща, които се конкурират за времето и енергията ни.

Eлена, тази авторка много избирателно се позовава на семейства, които прилагат т.н. attachment parenting - кърменето и спането с бебето в едно легло са даденост при тези семейства.

Така че, по-горе посочените цифри не са показателни за кърмените деца по принцип.


*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Ч
« Отговор #898 -: Октомври 21, 2012, 07:18:16 am »
Jbrul, ама не си седнала да обясняваш тук на майките, че това е нормата за повечето деца, знаеш че той си е по-труден в това отношение. Ама нали и ти каза, че дани вече си спи по цели нощи или нещо не съм разбрала?

Елена, ти въобще четеш ли какво съм писала? И най-вече четеш ли нещата, с които се опитваш да се аргументираш? Какво има да му одобрявам, аз не чета избирателно, чета какво точно пише и затова ти казвам, че това, което ти твърдиш и това, което тези изследвания казват не е едно и също. „Нито едно от тези изследвания не адресира  дали се хранят през нощта,“ това съм написала.  Моето дете също би се включило в тази статистика, понеже се буди, не е като да не се буди въобще. да будят се, така е... и си заспиват. Аз до преди месец и половина трбяваша да стана да я погаля Андреа или да я гушна за малко. Ивана беше много по-тежък случай, но не се е хранела и дори като съм опитвала е отказвала. Така че не знам  как това, че се будят го върза с това, че средното дете се хранело по няколко пъти на нощ?

Сега конкретно за това, което си ми дала, с цел да се аргументираш. На същата страница с процентите има и таблица за децата, които се будят, колко време са будни средно на нощ. 54% от тези 46%  ( т.е. още 25% от децата) са будни по-малко от 15 минути на нощ т.е. едва ли се хранят по няколко пъти. Така че имаме 79% от децата над годинка или спят, или са будни не повече от 15минути на нощ.  Отделно,  че в линка, който си ми дала има дори и тази информация - колко от тези деца са хранени. Ами ето ти черно на бяло - 35% от тези 46% т.е. само 16% от децата над годинка се хранят въобше през нощта, говорим дори за един път на нощ т.е. 84% от децата над тази възраст не ядат през нощта.

Така, че следното твое твърдение „до втората година повечето деца се будят поне един-два пъти на нощ и сукането за успокоение - дали гърда или биберон е напълно нормално “ според линка, който ти самата си ми дала е невярно. Правенето на нещо за успокоение може и да е нормално, но нали именно това се оптиваме да се съветваме тук, как успокоението да не е под формата на храна.  



ей затова аз непрекъснато повтарям онези "хипарски" неща, защото ми костваше много време да изровя информация, която да ми казва, че това е нормалното състояние на нещата, не детето ми има проблем, или аз съм създала такъв.
Никой не смята, че детето има проблем, когато се буди често. Поне аз не мисля, че някой тук това си е помислил.

« Последна редакция: Октомври 21, 2012, 08:23:24 am от Bobbie »


  
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част VII
« Отговор #899 -: Октомври 21, 2012, 07:30:39 am »
Jbrul, като те чета и ако знаеш как ти съчуствам.
При мен куриозното е , че беба от втория си месец и половина спи от 21 до 5, 6 сутринта , а аз се будя  през час при всяко нейно мърдане . После като се нацока в 5 сутринта примерно и заспива до 7 и 30 , но аз вече не мога да спя , та в ранни зори съм станала . Почнах да си лягам с нея , още като я сложа да заспи и поне от скоро си докарвам 5 часа сън та съм по -добре . Нямам и право да се оплаквам като ви чета , че то моето бебе си душичка направо .

Да ви питам и нещо . Забелязах и от скоро ,че кожата и на главата точно отпред се лющи . Притеснявам се да не би нещо да е от шампоана на джонсън , с който я къпя или това е нормално . И трябва ли да взимам мерки.Питам , защото тя от как се родила е нямала такива люспи , а съм чувала че е нормално .