0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

А когато заповедта е вече получена, но опит не е започнал как ли ще стоят нещата?

Допълвам се- и заповедта е представена в клиниката още в старата година.
« Последна редакция: Януари 27, 2013, 14:42:00 pm от теди. »
А когато заповедта е вече получена, но опит не е започнал как ли ще стоят нещата?
Занесох си заповедта в болницата и там я приеха ,без нищо да ми кажат ,че друго трябва .
*
Здравеите момичета :hello:.Аз миналата година си взех заповедта yahoo_33.Но сас заповед в рака чакам да ми се обадят от клиниката.Не искат да стартират опита защото нищо не било ясно и нямало никакво задвижване :( :ask:.
Аз сащо си задавам вапроса за осигуровките дали само жената трябва да е осигурена както се е изказал др.Лалев или и двамата? :ask:
*
guli, в приложение 4 от нормативните документи на ФАР пише следното:
ДЕКЛАРИРАМЕ, че сме съгласни с условията и реда за одобряване за извършване на асистирана репродукция със средства от бюджета на Националната здравноосигурителна каса. Информирани сме, че към момента на извършване на дейностите по асистирана репродукция, финансирани от Националната здравноосигурителна каса, е необходимо наличие на непрекъснати здравноосигурителни права.
Аз това го разбирам така: всички двойки (и мъжът и жената) подали документи след 01.01.2013г. трябва да са с непрекъснати здравноосигурителни права. Не знам за завареното положение (в което си ти) как стоят нещата.
*
Miriam  благодаря за отговара.и аз така го разбирам.Но малко сам обаркана понеже всеки казва нещо различно.незнам какво да правя и кам кого да се обарна.
*
Момичета, категорично мисля само от касата могат да кажат, но четейки декларацията която се изисква като приложение към документите, става ясно че и за двамата партньори ще се изисква да се докажат здравните осигуровки.
Лично мое мнение е че това е малко лишено от логика, защото в случаите на използване на донорски материал какво правим... Но за съжаление мен никой не ме пита :wink:
Вижте кскво пише накрая в: ПРАВИЛНИК ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА НА РАБОТА И ДЕЙНОСТТА НА ЦЕНТЪР "ФОНД ЗА АСИСТИРАНА РЕПРОДУКЦИЯ" (ДВ, БР. 21 ОТ 2009 Г.)
В сила от 01.01.2013 г.
Издаден от Министерството на здравеопазването
Обн. ДВ. бр.103 от 28 Декември 2012г.
Правилникът влиза в сила от 1 януари 2013 г.
§ 22. (1) Жените, които са одобрени за извършване на асистирана репродукция до влизане в сила на този правилник и процедурите не са извършени, ползват правата за одобрените дейности по асистирана репродукция с изключение на одобрената сума.
(2) В случаите по ал. 1 заплащането на процедурите по асистирана репродукция се извършва от Националната здравноосигурителна каса.
§ 23. Жените, които до влизане в сила на този правилник са подали заявления по чл. 31, ал. 1 и 4 и те не са разгледани от Обществения съвет, подават допълнително декларация съгласно приложение № 4 към чл. 31, ал. 1, т. 6 от този правилник.

Според информацията в сайта на ФАР в момента се разглеждат номерата след 18535.Не разбирам означава ли това, че само след този номер попадат в чл.23 от правилника, т.е. само те трябва да подадат допълнително декл.Обадих се по тел.казах, че съм подала док.Септември 2012г. и от ФАР ми казаха, че трябва да подам, може и с куриер само да си напиша вх.No.
Николай Лалев: Както се плащаше миналата година, така ще се плаща и през тази. Процедурата се запазва абсолютно същата. Парите са същите като обем. Няма да има промени никакво изменение по тази процедура - нито да се намали, нито да се увеличи и жените да доплащат. Както беше досега, така ще бъде и през 2013 г. - жените няма да доплащат нищо, просто парите няма да минават през фонда, а ще минават през НЗОК. Има само една промяна, която смятам за положителна - жените трябва да са здравно осигурени. Мисля, че е правилно и в цял свят е така - когато се плаща от средства, които са на държавата или от вноските, трябва да бъдат здравно осигурени.
Е да ама в декларацията пише и двамата и май така и ще бъде
*
По-напред в темата писах, че на 8-ми януари, когато си подадох документите, попитах специално за осигуровките. Отговориха ми, че и двамата партньора трябва да са здравно осигурени.


*
Да, и двамата трябва да са осигурени, въпреки, че не виждам логиката (то пък и аз къде ли я търся...), когато всичко се извършва върху жената, а изследванията и др. неща за мъжа - те така или иначе не се плащат от фонда или касата  :balk_113:


целта оправдава средствата...да няма логика от една страна,но от друга има въпрос на гледна точка...важното е всяка една от нас да постигне желаният резултат(защото едни осигуровки са нищо сравнение с щастието да се сдобиеме с така желаните бебоци..
Здравейте преди малко звънях във фонда да попитам до къде е стигнал моя номер 17296 казаха че сме одобрени и когато заповедите се върнат от министерството почват да звънят.
Здравейте момичета,
От известно време следя темата ви, защото за мен тя е единственото място, където се надявах да получа някаква информация кога ще заработи отново Фонда. Ние сме одобрени от Август месец, но до края на декември сваляхме нивото на TSH и опит беше невъзможен, а сега когато може...
Има ли информация някой за дата, срок или каквото и да било?
Стаменов ни каза, че са му обещали, че съвсем скоро ще поднови дейността си с тях...
Стимулацията ми тряба да започне на 10ти Февруари и се моля с цялото си сърце и душа да бъде възможно тогава!!
Желая на всички ви повече търпение от моето и един прекрасен резултат накрая!
:)
« Последна редакция: Януари 29, 2013, 13:17:45 pm от Silvi_Er »
*
Здравейте момичета,
От известно време следя темата ви, защото за мен тя е единственото място, където се надявах да получа някаква информация кога ще заработи отново Фонда. Ние сме одобрени от Август месец, но до края на декември сваляхме нивото на TSH и опит беше невъзможен, а сега когато може...
Има ли информация някой за дата, срок или каквото и да било?
Стаменов ни каза, че са му обещали, че съвсем скоро ще поднови дейността си с тях...
Стимулацията ми тряба да започне на 10ти Февруари и се моля с цялото си сърце и душа да бъде възможно тогава!!
Желая на всички ви повече търпение от моето и един прекрасен резултат накрая!
:)


Срокът от получаването на заповедта до започване на процедурата е 6 месеца (поне така беше преди)


Срокът от получаването на заповедта до започване на процедурата е 6 месеца (поне така беше преди)
Промениха го на 1 година  :)
В сайта на Фонд асистирана репродукция информацията е обновена, статуса на номерата до 16000 е одобрена. :D
*
Не мисля, че ще има проблем след като се води с непрекъснати здравноосигурителни права. Проблем може да възникне, ако сега от 01.2013г., когато са планирали от НАП всички осигуровки да се плащат по една сметка, тогава ще се разпределят плащанията по реда в който са възникнали. Така може внесени пари за осигуровки за момента, системата да ги препрати за покриване на стари задължения.
Ако има пропуск в ЗОВ преди януари 2008 г. системата ще покрие първо тях.  

Няма проблем с единната сметка.
Който е прекъснати здравноосигурителни права, отива в НАП, вадят му справка за сумата, която трябва да плати + лихвите. Освен това дават да се попълнят- заявление по чл.2а от наредба Н-8 от 2005г и искане за издаване на документ. След това отива до банка и внася сумата. В полето "основание за внасяне" трябва да пише- "здравна осигуровка". С всички документи се връща с НАП и получава удостоверение, че лицето е с непрекъснати здравноосигурителни права.

чак сега видях отговора :) Нямах предвид прекъснати здравноосигурителни права, а това че системата обхваща задължения 5 години назад считано от 01.01.2013 г.  и задължения преди 1 януари 2008г няма да се прихващат от новата единна сметка, въпреки, че  са висящи. Аз съм сгрешила при отговора в частта "преди 1 януари 2008г", което е след 01. 2008г
« Последна редакция: Януари 31, 2013, 11:48:39 am от Тара »
някой подавал ли документи през новата година ,на мен ми казаха от клиниката че трябва да чакам да си сключат договорите и тогава ще ми пуснат документите
*
shoni_s, аз си направих труда и проверих в сайта - например номер 19000 е с входящ номер от 02.01.2013г. т.е. има подадени в новата година.