0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Детска психология (беше: Добър детски психолог - Бургас)
« Отговор #220 -: Февруари 07, 2012, 17:54:09 pm »
моля, отворете тема за хранене и отглеждане на близнаци - мисля, че ще е полезна на много хора - и пренесете разговора там.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Детска психология (беше: Добър детски психолог - Бургас)
« Отговор #221 -: Февруари 08, 2012, 18:46:12 pm »
Джам, ако смяташ, че понеже не си съгласна с написаното от мен е добре да закриеш темата, ще го направиш, независимо какво аз мисля или напиша в момента. като модератор имаш тази власт, но моля те не давай оценки на професионаната ми компетентност и препоръки как другите хора да четат написаното от мен, това освен че обижда мен, обижда и другите потребители, които имат глава на раменете си и могат да изберат дали да се съгласят с мен или не. предложих да съм на разположение в тази тема, ако хората не искат да ме "ползват", ако няма интерес, няма, но да има предупредителни знаци и подправки над главата ми не мисля, че е допустимо.

що се отнася до нервно-психичното развитие можем много да си говорим, ако си прочела  написаното от мен ще видиш "че не става въпрос за ревността като сравнително диференцирана емоция при възрастния", че всъщност аз подкрепям преживяване на майката, че казвам, че макар и да са живели целия си живот заедно дори и близнаците имат отношения помежду си, както вътре в утробата, така и веднага след раждането.

дали ще го наречем ревност, или "алчност за внимание" или нужда от внимание и болка от това, че вниманието е насочено към друг човек, друго нещо (дето котараната казва - мия чинии или нещо друго) това не променя фактът, че детето го преживява и реагира на това.

и преди джам да е затворила темата - още един въпрос ми изниква. дали тези пробеми са започнали около захранването и дали това не е реакция на захранването - на фактът, че има нещо друго, много различно от гърдата, (млякото, бутилката като заместител), което влиза в отношенията между майката и детето. отново децата реагират по различен начин на това и тук не говорим за това дали и кога да се започне захранване (мисля, това е добре да се говори в другата тема). независимо от отговорите на тези въпроси, те не са обвинение към котараната по никакъв начин, а опит да се разбере какво се случва с детето.

д-р Бърди, изследването е много интересно, особено с фактът, че децата са проследени и през следващите две години от живота им, а някой и повече. удивително е каква степен на континуитетност има. и не, не мисля, че става въпрос за начин да се издигне в йерархията, а по-скоро за искрен интерес към това какво се случва в ума на човека на тази възраст. но всеки чете по различен начин, нали?

котараната, съжалявам, че вместо да обърнем повече внимание на теб и на тревогите ти, се случва такъв разговор. надявам се това да не те спира да пишеш.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Детска психология (беше: Добър детски психолог - Бургас)
« Отговор #222 -: Февруари 08, 2012, 20:41:02 pm »
kotaranata няма нужда от съвети на психолог или психотерапевт, а от консултация с педиатър и съвети от други майки с повече опит.

когато моят син на 2 месечна възраст показваше същите прояви, като описаните от kotaranata - извиваше се, хленчеше, не искаше да яде, буташе шишето, в крайна сметка се оказа наличие на гъбички в храносмилателния тракт и алергия към белтъка на кравето мляко.

ако имахме тогава психолог на разположение за консултации, вероятно щеше да се окаже, че причината е отхвърляне на майката, примерно....

колкото до професионалната ти компетентност, в момента разполагаме само с твоите твърдения за нея. което, разбира се, не пречи да се направи някаква обща преценка, дори и виртуално, дори и от неспециалисти. и за Birdie знаем, че е педиатър от неговите думи, но никой не се е усъмнил в неговата компетентност до сега. ние може да не сме специалисти, но все пак не сме малоумни. и нещо друго - познавам достатъчно "професионалисти" в най-различни области на човешкото познание, чиито професионални умения и познания могат да се поставят под голяма въпросителна.

така че, не се обиждай прекомерно, а ако се чувстваш засегната на професионална чест - докажи ми, че греша. докажи ми, че общоприетото схващане в психологията е, че новородените и фетусите имат богат емоционален живот, такъв, какъвто го описа добре в първия си постинг по темата.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Детска психология (беше: Добър детски психолог - Бургас)
« Отговор #223 -: Февруари 08, 2012, 23:05:41 pm »
Оф, хора... аз се чувствам кофти сега заради този конфликт.
Ама и двете сте прави в моите очи за това от каква консултация имам нужда. Jam- педиатрична и опит на другите майки, понеже нашето педи не проявява нужното внимание, а близнашките мами помагат много и само с поглед :). И Elena B - консултация с психолог, понеже съм съгласна с
не е възможно да се обсъжда поведението и преживяването на едно дете на три месеца без да се говори за хранене и кърмене...
все пак детето само това прави тогава- яде, спи, ака и плаче, а да не говорим че според мен се отнася и за въсрастните хора /като човек с ХР все храната ми е проблема/.
Отговорих в темата за храненето и повече мисля да не се включвам тук по този въпрос
П.П.Elena B ако е удобно и имаш време, може ли да ми пишеш на лични или на e-mail. Във връзка с предпоследното ми изречение
"Истински приятел е не онзи, който е до теб, когато си на дъното, а онзи, който е до теб, когато се мъчиш да изплуваш."

[
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Детска психология (беше: Добър детски психолог - Бургас)
« Отговор #224 -: Февруари 09, 2012, 07:52:51 am »
о, не, котаранче - в никакъв случай конфликтът няма общо с теб! и аз наистина си мисля, че е полезно да имаме тема специално за близнаците, защото те са си специфични като отглеждане - не само заради храненето. а досега май не сме имали такава нарочна тема с продължение - специално за майки на близнаци.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Детска психология (беше: Добър детски психолог - Бургас)
« Отговор #226 -: Февруари 09, 2012, 08:30:56 am »
Има си тема: http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=34459.0

а, чудесно - благодаря, mimi26! сигурна съм, че там котараната ще намери много полезни съвети...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Детска психология (беше: Добър детски психолог - Бургас)
« Отговор #227 -: Февруари 09, 2012, 15:25:51 pm »
Джам, не зная какво доказателство искаш, мисля че зависи от всеки как мисли за детето си и за бебетата като цяло. ако на теб ти харесва да мислиш, че емоционалният живот се появява по-късно, кога не зная, ти ще кажеш, добре, но ако искаш невро-анатомично доказателство - лимбичната система е тази част от мозъка, която е заета с емоциите, тя е доста архаична мозъчна структура и хората се раждат с нея, други части на мозъка - кортекса- мозъчната кора- се доразвиват след раждането. отново казвам, това не означава, че бебе на три месеца може да направи разлика между ревност-алчност-конкуренция, тъкмо затова обаче е добре, според мен, да има възрастни около него, за които неговите емоции са също толкова важни колкото и тялото му, за да му помогнат да започне да ги разпознава и да се справя с тях. затова и толкова  време и усилия отделяме и тук във форума да мислим за "най-добрия" начин за родителстване, защото знаем, че има сериозни последствия.

чувствам се особено да прилагам "доказателства" за една теза, която според мен е очевидна - деца, прекарали време в кувиоз (не на три месеца на по три минути) показват по-късно, че това има последствия, деца, отделени от родителите си и осиновени в рамките на дни, да не говорим за институционализирани деца, или такива, при които майката е боледувала в най-първите дни от живота им. мисля, всеки който си позволява да гледа на детето като на пълноправно човешко същество - не само като на тяло, но и имащо душа, ум, психика може да види емоционалния живот - удоволствието от сукането и прегръдката, яда и страха когато храненето се забави, много сме говорили в другите теми за това как бебето реагира на по-силната/по-слаба струя на млякото. това не са ли емоционални преживявания? не е ли смислено да мислим за тях? естествено, че както и при възрастните ако има съмнение за телесен проблем се консултира човек с лекар, но едното не изключва другото, или мислиш, че няма връзка между болестите на тялото и душата, само възрастните ли се разболяват "от стрес" (един доста безличен термин, който покрива цял спектър емоции и преживявания)?

пиша тези неща не защото особено много държа лично ти да ме смяташ за компетентна, ти имаш право на мнението си, пиша ги защото за мен е важно да не се обезкуражават майките, които имат любопитство и внимание към емоциите на децата си. мисля, от постовете ми става ясно, че не използвам трудностите на бебето, за да критикувам майките (примера с "отхвърлянето"), а се опитваме тук в тази тема да мислим за децата. между другото в някой от неонаталните реанимации се назначават хора, чиято длъжностна характеристика е "да мисли от името на бебето", да дава глас на неговите преживявания - има и книга на една от тези жени Sent before my time, Margaret Cohen, в която се описва опита й от работата й в отделение за преждевременно родени бебета.

котараната, разбира се съм на разположение на лични за всякакви разговори. съжалявам, ако тези постове са те накарали да се почувстваш неловко и се надявам да не откажат други потребители от това да имат интерес към душевния живот на децата, независимо дали го обсъждат с мен в тази тема или не.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Детска психология (беше: Добър детски психолог - Бургас)
« Отговор #228 -: Февруари 09, 2012, 17:34:24 pm »
Джам, не зная какво доказателство искаш

нещо съвсем просто - например, линк към основно изследване в областта, публикувано на достоверен сайт или линк към медицинска енциклопедия, дори цитиране на учебник/научен труд, в който пише, че новородените бебета и фетусите имат емоционален живот на ниво ревност, гняв, радост, омраза и др.подобни

чувствам се особено да прилагам "доказателства" за една теза, която според мен е очевидна
според мен, пък, е точно обратното - очевидно е, че тази теза е невярна.

деца, прекарали време в кувиоз (не на три месеца на по три минути) показват по-късно, че това има последствия, деца, отделени от родителите си и осиновени в рамките на дни

какви по-конкретно последици? ако може, отново с линк към или поне цитиране името на потвърдени научни изследвания. Нанси Верие не е подходяща за целта.
(как познах, че ще стигнем до първичната рана...)

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Детска психология (беше: Добър детски психолог - Бургас)
« Отговор #229 -: Февруари 09, 2012, 18:37:38 pm »
И на мен би ми било интересно да бъдат цитирани достоверни източници, твърдящи, че има последици за деца, престояли в кувьоз. Моята дъщеря е родена 2 месеца преждевременно и прекара почти месец в кувьоз и няколко дни на термолегло - общо 28 дни в неонатология, където не ми бе разрешено да я гушна нито веднъж, за цялото това време съм я виждала точно 5 пъти :( /докато бях в родилното и после само веднъж/, не ми позволяваха повече. В момента тя е на година и месец и аз не съм забелязала някакви емоционални последици от това. Изключително лъчезарно и щастливо бебе е, спокойна и кротка, храни се с удоволствие, не отказва храна :lol: Единствено трудно заспива и денем спи по малко, но вече свикнах с това :lol:
Та, да, би ми било интересно да дадеш линкове, Елена. Да не би аз да пропускам нещо? Уж гледам на детето си като на личност с душа и психика и за мен нейните емоции и преживявания са важни.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Детска психология (беше: Добър детски психолог - Бургас)
« Отговор #230 -: Февруари 09, 2012, 19:42:16 pm »
това са линкове към две международни научни списания, както и към изследването на двойките близнаци, за което споменах и на книгата въху преждевременно родените бебета, closely observed infants е сборник статии, представящ метода на изследване, историята, теоретичната му рамка. това е част от обучението на детски психотерапевти в клиника Тависток, Лондон (http://www.tavistockandportman.nhs.uk/directionstotavistockcentre), която е не просто призната в страната, а има международна позиция като място за обучение и развите на детската психотерапия и разбирането на психичния живот на бебета и деца. казвам това, за да не трябва да отговарям на въпроси по типа "да ама всеки може да си отвори клиника". не зная дали това прави достатъчно легитимна идеята за психичен живот на децата

http://www.amazon.com/Fetus-Child-Observational-Psychoanalytic-Psychoanalysis/dp/0415074371
http://www.amazon.co.uk/Closely-Observed-Infants-Lisa-Miller/dp/0715623117
http://books.google.co.uk/books/about/Sent_before_my_time.html?id=nOJnNM8P59YC
http://www.tandf.co.uk/journals/authors/rjcpauth.asp
http://www.psychoanalysis.org.uk/ijpa/

джам, доколкото зная е първична травма, не рана, и не не говоря за това, има много различни начини да се разглежда раждането, един от които е, че инстинкта към развитие и към знание играят роля за раждането. а дали то ще е травматично или не зависи както от обстоятелствата по самото раждане, така и от начина, по който майката се преживява по повод и след раждането.

сиксенс, тук не става въпрос за "присъди", чудесно е, че с детето ти всичко е наред, това, че е имала труден първи месец не е задължително да означава, че ще има сериозни проблеми, по същия начин, по който не е задължително да има сериозни физически проблеми. ти си при нея и това, че не игнорираш възможността да преживява болка и страх, например може само да ти помогне да реагираш бързо при евентуалната поява на проблем. ще потърся специално линкове по въпроса, но може да се забавя малко, че в момента ми е доста натоварено и това ще ми отнеме повече време. 
*
Re: Детска психология (беше: Добър детски психолог - Бургас)
« Отговор #231 -: Февруари 09, 2012, 20:15:08 pm »
сиксенс, намерих това http://www.prematurity.org/research/prematurity-effects1.html, надявам се да ти е полезно, може би оттам можеш да следваш линкове, които те цитират.

джам трябва да ти благодаря, търсейки достатъчно валидни "доказателства" попаднах на това http://onlinelibrary.wiley.com/journal/10.1002/(ISSN)1097-0355 - infant mental health journal,  както и в international journal of prenatal and perinatal studies: bender, h (1990), on the outside looking in: sibling perceptions, dreams and fantasies of the premature infant, pp 133-143, звучи много интересно, поне за мен. мога да предложа и още, но тогава темата доста ще се измести, мисля си.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Детска психология (беше: Добър детски психолог - Бургас)
« Отговор #232 -: Февруари 09, 2012, 20:31:21 pm »
Елена, благодаря! Ще разгледам линковете.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Детска психология (беше: Добър детски психолог - Бургас)
« Отговор #233 -: Февруари 09, 2012, 20:56:16 pm »
Дори в нашата мила Родина вече има неонатологии тип кенгуру, където майки могат да се грижат денонощно за недоносените си бебета изведени от кувьоз. Също се разрешава родителите да посещават ежедневно бебетата си, които са все още в кувьоз, а дори се насърчават да ги пиппат и говорят, защото е установено, че това влияе положително и е вид стимулация за мъничетата.






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*
Re: Детска психология (беше: Добър детски психолог - Бургас)
« Отговор #234 -: Февруари 09, 2012, 21:44:41 pm »
не знаех, че и в бг има такива неонатологии, доколкото зная все още спора е да се даде бебето на майката веднага след раждането и да не се отделя, но е хубаво, че има, защото понякога този тип грижа се оказва по-ефективна, от оставянето в кувиоз. не немога да цитирам точното изследване, но ако гугълнете кенгуро-грижа, сигурна съм, че ще го намерите. по същия начин, деца, които растат в семейства, където се зачитат и имат добра емоционална връзка с родителите си са по-здрави физически и имат по-добри резултати в училище.

в този ред на мисли, защото не вярвам да седнат хората да четат научни списания, наскоро ми попаднаха две книги

http://www.amazon.co.uk/What-Every-Parent-Needs-Know/dp/1405320362 - неврофизиологични доказателства за емоционалния живот на децата и ефектите му върху тяхното поведение и развитие

и http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_ss_i_2_5?url=search-alias%3Dstripbooks&field-keywords=how+not+to+f+them+up&sprefix=how+n%2Cstripbooks%2C201
много ми беше интересна частта, в която той представя изследванията, които ползва като рефенции
*

    denisa

  • *****
  • 2681
  • Човек предполага, Господ разполага!
Re: Детска психология (беше: Добър детски психолог - Бургас)
« Отговор #235 -: Февруари 09, 2012, 22:01:20 pm »
Аз не знам да има подобни неонатологии в БГ. Моето бебе почина уж в най-добрата неонатология, ама нито го пипнах нито го гушнах  :( ако наистина има такова нещо това е страхотно.
Smaraidi, би ли казала за къде става въпрос?
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Детска психология (беше: Добър детски психолог - Бургас)
« Отговор #236 -: Февруари 09, 2012, 22:06:08 pm »
Смарайди, радвам се, че има и такива неонатологии. Майчин дом и първа градска, обаче не са сред тях :? Дъщеря ми престоя в Майчин дом няколко дни, докато аз все още бях в следродилно, имах право да я виждам веднъж на ден за около половин час, но не можеше да я докосвам. Само стоях до кувьоза и й говорех, макар че тя винаги спеше. Сърцето ми се късаше, че не мога да я гушна и помилвам. После я преместиха в първа градска, където успях да я видя само веднъж, след многократни молби и увещания. Просто не ме пускаха. То беше и януари месец, грипна епидемия и т.н. Разбирам, че си имаха съображения за сигурност, но все можеше да се измисли нещо. През цялото време се тормозех и ми беше ужасно гадно, че съм на 400 км от нея, че няма кой да я гушне, да й поговори, да я погали....Аз си знам как ги преживях тия 28 дни....притеснения, чувство на вина, тъга...Не знам как се е отразило на нея, надявам се да не е усетила, че ме е нямало...
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Детска психология (беше: Добър детски психолог - Бургас)
« Отговор #237 -: Февруари 09, 2012, 22:09:16 pm »
защо ли не съм разочарована ни най малко, Елена В?

защото бях сигурна, че не можеш да предоставиш това, за което те питам.

понеже не ме домързя, прегледах линковете, които ми даде като "потвърдени научни доказателства" на тезата за богатия емоционален живот на фетусите и новородените.

http://www.amazon.com/Fetus-Child-Observational-Psychoanalytic-Psychoanalysis/dp/0415074371

психоанализа на 5 годишни деца? заключения, базирани на извадка от цели 11 обследвани лица? (че те си спомняли вътреутробния си живот)

http://www.amazon.co.uk/Closely-Observed-Infants-Lisa-Miller/dp/0715623117
даваш ми линк, от който се вижда само, че Амазон продава книгата на някоя си Лиза Милър със заглавие "Closely-Observed-Infants".

http://books.google.co.uk/books/about/Sent_before_my_time.html?id=nOJnNM8P59YC

Даващ ли линк, в който се вижда, че някой си издал книга, определена като "a child psychotherapist's view of life on a neonatal intensive care unit" - какво ни доказва това?

http://www.tandf.co.uk/journals/authors/rjcpauth.asp
тук ми даваш линк към сайта на "Journal of Child Psychotherapy", не към статия с научни доказателства

http://www.psychoanalysis.org.uk/ijpa/

това е просто линк към The International Journal of Psychoanalysis, не към статия с научни доказателства

http://www.amazon.co.uk/What-Every-Parent-Needs-Know/dp/1405320362

линк, който ни казва, че Амазон продава книга на авторка, която открила невероятния научен факт за the incredible effects of love, nurture and play on your child's development! :) верно ли, не може да бъде?!


извинявай, но всичко това е несериозно. ти много добре знаеш какво те питам и много добре знаеш, че не можеш да предоставиш такива неща, за каквито те питам, просто защото ги няма.

и, между другото, забелязвам, че колкото повече аз натъртвам на неродени и новородени, толкова повече ти говориш за "деца". няма да седна да споря с теб за емоциите на 5-годишните, въпреки, че не бих ти дала да правиш псиоханализа на сина ми :) но нека се върнем върху емоционалния живот на неродените и новородените, от който тръгнахме.

и още по-между другото, не получихме отговор на въпроса - какви по-конкретно поражения в по-късна възраст се очакват върху децата, разделени от майката след раждането заради престой в кувьоз? аз също съм майка на такова дете и живо ме интересува какво да очаквам за в бъдеще?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Детска психология (беше: Добър детски психолог - Бургас)
« Отговор #238 -: Февруари 09, 2012, 22:27:07 pm »
Беше ми попаднала тази статия преди и сега вие ми напомнихте за нея във връзка с ограничаването на физическия контакт м/у майките и бебенцата в неонатологиите - http://www.dailymail.co.uk/health/article-1306283/Miracle-premature-baby-declared-dead-doctors-revived-mothers-touch.html Преждевременно родено момченце умира и се съживява след 2 часа прекарани в прегръдките на майка си. Имаше предаване с родителите 5 месеца по-късно, детето е добре.




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*
Re: Детска психология (беше: Добър детски психолог - Бургас)
« Отговор #239 -: Февруари 09, 2012, 23:38:25 pm »
джам, съжалявам, ако си разочерована, но съм ти дала линкове към три международни научни списания, които са посветени на най-ранни (инфантилен, бебешки) емоционален живот. цялата психоанализа и детска пситерапия се занимава с това, ето защо дадох линк към списанията, защото във всяка статия има не просто референция, а фокус върху ранният психичен живот. книгите, които съм цитирала са някои от изданията конкретно по темата, като казах, че специално маргарет коен пише за опита си в работа в неонатологията. тези заглавия са част от литературата, която се изучава от хора, обучаващи се в детска психотерапия. това са научни издания, в тях е описана методология, теоретична рамка, клинични случаи.

и не знам ти какво мислиш, но според мен има връзка между фетуса, новороденото, пет годишното и девевесет и пет годишното човешко същество. няма да те убедя в нещо, което за теб е важно да не приемеш, не ми е това целта. не мисля, че каквито и референции да дам ще са ти достатъчни, съжалявам.

а дали и на кого ще повериш сина си, ако той има нужда от това е изцяло твой избор и мисля, не е по темата.

деница, това, което ти се е случило не е просто трагично, а безпричинно жестоко.
дано малко по-малко и в българия лекарите да започнат да зачитат емоциите на бебето и на майката и важността им за здравето и на двете.