0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Позволих си да повторя историята си и в тази тема, провокирана от точно тези думи на Heaven:" ADHD, oppositional defiant disorder, сензорно-интегративна дисфункция и прочее, всички със същата практическа стойност както и "индигови деца", "кристални деца" и прочее... Реално всяко дете попада в някоя от тези категории и е обект на терапия. Дори не субект на терапия, просто обект. " Не сме ли виновни именно ние, родителите за това? Казвам го, защото докато търсехме информация от хората около нас, попадахме на изречения от рода : "Детето ми не е мързеливо, то просто има ADHD... То не е невъзпитано, има заболяване... Не че не му е интересно, болестта не му позволява да се концентрира... ". Непрекъснато се вторачваме в децата си, търсейки някакви свръхдарования и необичайности. Ние си го търсим, а предлагането не закъснява.

"Но! Не оспорвам правото на други да опитват всичко с надеждата, че ще са по-добре." Именно! Лекарствата винаги имат своите нежелани ефекти, до тях трябва да се прибягва само при доказана необходимост, не безразборно!
« Последна редакция: Януари 06, 2012, 18:11:25 pm от elle22 »
*
елле, аз си мисля, че преди лекарствата има други възможности за помощ, а и при този тип проблеми лекарствата сами по себе си биха имали в най-добрия случай временен ефект.

а това, за което говориш, че родителите се "наместват" в "диагнозата" на детето и тя им дава обяснение е добре познато за съжаление, както можеш и да се досетиш си има термин :) идентифицираният пациент - обикновено това означава, че някой в семейството или родителската двойка има някакъв проблем, но е по-добре да се води детето да му се помага, отколкото да се обърнем към себе си. като сме се заговорили за това, знаете ли колко е трудно, когато ти водят дете и ти казваш, "ами да то има трудности, но те ми изглеждат повече свързани с нещата, които споделяте, че се случват във вашия живот/отношенията с партньора и тн и може би по-ще е от полза да се поработи върху това, защото когато то се оправи и детето ще се оправи" . обикновено това е последния път когато виждаш както родителите, така и детето. или още по-странното  е като кажеш на родител на дете, не на тийнейджър, че би искал да се видиш първо с него, да поговорите какво у детето го тревожи, пък после да се видиш и с детето и той е страшно изненадан и неразбира защо трябва и той да идва (често мисля, че си мислят, че просто искам да изкрънкам от тях пари за още една сесия). та както има всякакви професионалисти, така има и всякакви родители

пердето, на мен ми се смеят като кажа, че последния път не съм искала да споря с джи пи то си отново, щото ставаше дума за кандида, дето си я бях видяла, че я имаме и горе-долу знаех какво да правим, и че като ми се предпише нещо първо чета по нета какво пише за него и после евентуално го купувам. ужасно се вбесявам, че няма как да намеря човек на който да имам доверие и да понесе поне малко от тревожността и отговорността за детето ми (само що се отнася до лечението й, за другото ще се оправя). мислех да си купувам учебник по педиатрия, но това е друга тема.
Имам и аз един въпрос.
Сина ми е на 9г и от около една година получава силно главоболие от типа на мигрените. Повръща и състоянирто му се нормализира. Ходихме на очен лекар - зрението му е нормално, минахме през ЕЕГ - всичко е нормално, направихме и кръвна картина и урина - също всичко е нормално. Казахани да се консултираме с детски психолог. Освен д-р Ишкиева има ли друг в Бургас.
Незнаем вече какво да правим. Мисля да го заведа в София за да го прегледат там!
БЛАГОДАРЯ ВИ ПРЕДВАРИТЕЛНО!!!
*
ще питам за колега в бургас, а ако решите да го доведете в софия, можем да помислим за човек, да ви види.
вие мислите ли, че има основание за търсене на емоционални причини - има ли нещо, с което да свързвате започването на мигрените - сериозна промяна, събитие, което ви искача в ума; има ли други неща в поведението му, които ви тревожат? ако искате може да ми пишете и на лични, аз като имам инфо за колеги ще пиша. моля ви ако мислите, че минава доста време без да се свържа с вас, пишете ми отново, защото понякога влизам в състояние "бебешки мозък" и изключвам, не е незаинтересованост, надявам се разбирате  :)
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Имам и аз един въпрос.
Сина ми е на 9г и от около една година получава силно главоболие от типа на мигрените. Повръща и състоянирто му се нормализира. Ходихме на очен лекар - зрението му е нормално, минахме през ЕЕГ - всичко е нормално, направихме и кръвна картина и урина - също всичко е нормално. Казахани да се консултираме с детски психолог. Освен д-р Ишкиева има ли друг в Бургас.
Незнаем вече какво да правим. Мисля да го заведа в София за да го прегледат там!
БЛАГОДАРЯ ВИ ПРЕДВАРИТЕЛНО!!!
Трябва да направите скенер. Да помислите също за редица заболявания извън психологичните САМО, които могат да дадвт такава симптоматика!

Мисля, главоболие с "връх"- повръщане, е сериозен симптом за уточняване!
Моля незабавно да поискате скенер да се направи или МР.
« Последна редакция: Януари 27, 2012, 10:31:26 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
ще питам за колега в бургас, а ако решите да го доведете в софия, можем да помислим за човек, да ви види.
вие мислите ли, че има основание за търсене на емоционални причини - има ли нещо, с което да свързвате започването на мигрените - сериозна промяна, събитие, което ви искача в ума; има ли други неща в поведението му, които ви тревожат? ако искате може да ми пишете и на лични, аз като имам инфо за колеги ще пиша. моля ви ако мислите, че минава доста време без да се свържа с вас, пишете ми отново, защото понякога влизам в състояние "бебешки мозък" и изключвам, не е незаинтересованост, надявам се разбирате  :)
Не мога да кажа дали е това са симптоми, но по принцип е доста емоционален, силно привързан към майка си, малко повече отколкото трябва страхлив. Вечер често се буди и търси някого, дали сестра си или нас родителите, но трябва да легне в нечие легло. След това заспива точно за 30 сек и се успокоява.Като бебе имаше алергия към лактозата. Иначе е много актовен, злояд и много будно и умно дете!
*
д-р Бърди дали ще искат да направят скенер при "чисто" ЕЕГ, моят опит е, че отказват, но дано да имат читав джи-пи.

николай, много ми хареса будно, умно и злоядо дете  :), това което описвате е дете, което изглежда тревожно, страхува се да е сам, раздялата му изглежда плашеща. това не е болест, не е слабост или провал на родителстването (от типа "майка му го е разглезила, защото много го гушка" или други подобни). питам се кога се появяват главоболията? дали не са свързани със ситуации, при които той трябва да се отдели или мисли, че това ще му се наложи. много често това е свързано с училище, но разбира се при всяко дете е индивидуално. когато спи сам се събужда заради кошмари, нощни страхове или просто се събужда и тогава търси компания?

искам да подчертая, че с това не оспорвам казаното е д-р Бърди, а мислим паралелно. мислех си, че ако решите да дойдете в софия, то би било за оценка, не за терапия, тъй като е немислимо да пътувате всяка седмица от бургас. та за оценка може би е добре да се помисли за детска клиника в медицинска академия, не зная дали там не могат да направят и скенер, не зная дали ако имате направление то важи за друг град, предполагам, че не. ще попитам за колеги в бургас, а пък ако не ви харесва идеята за медицинска академия мога да помисля за човек в софия, който да види детето за оценка.
ooххх, незнам вече!!
тревожа се толкова много. До сега го отдавах на тревогите му в училище, макар че е отличник, все пак малко или много се притеснява. Взех да си мисля, че аз самия ставам много взискателен баща. Дали всичко това е на психическа основа или има и физическо въздействие. незнам!!!
незнам и кога да отида в София. да изчакам лятото по време на ваканцията или да  паля колата и да отсъства от училище още сега!!!
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
...не зная дали ако имате направление то важи за друг град, предполагам, че не.

Важи. Могат да си вземат направление от личния лекар.

Преди да отида с дъщеря си в Института по педиатрия в София, оттам ми казаха да взема направление за детето от педиатъра и. Доплащах само за мен като придружител.

От Варна сме.
*
николай, със сигурност да си мислиш, че на детето ти му има нещо е ужасяващо преживяване, ако става въпрос за изследванията "на тялото", тоест търсенето на възможна медицинска причина, д-р бърди ще те консултира по-добре, но аз бих казала, че по-добре по-рано, отколкото по-късно, но пак казвам, това е област на д-ра. що се отнася до срещата с психолог - вие най-добре си познавате детето, ако мислите, че става по-зле, ако вие ставате по-тревожни за него, заведето го  сега, ще се забързам с предложение на колега в бургас, нищо не пречи сега да го види човек в бургас, пък ако не ви хареса, не ви вдъхне доверие да го види някой в софия по-нататък.

дайде да видим дали има медицинска причина първо.

а като казваш тревоги в училище, какво имаш предвид?
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Извинете, че се намесвам, само да кажа, че д-р Ишкиева е невролог, не психолог.
Аз съм от Бургас и съм водила дъщеря си при нея, но по друг повод.
Николай, моята кума имаше подобни проблеми със сина си - много плашлив, страх го е от тъмното, страх го е да спи сам, да стои сам и от сорта. Нямаше главоболия с повръщане, но останалото е почти същото. Тя води детето на психолог в Бургас и беше доволна. Мога да попитам за име и координати, ако искате.
Колкото до физиологичната част, послушайте д-р Бърди. Той е чудесен педиатър и съветите и насоките му са винаги на място и много полезни. Човекът си разбира от работата.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
д-р Бърди дали ще искат да направят скенер при "чисто" ЕЕГ, моят опит е, че отказват, но дано да имат читав джи-пи.

прощавай за невежеството ми, но какво общо има чистото ЕЕГ с вероятността за находки от образната диагностика?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
джам, само, че моят опит с джи питата показва, че се скъпят на направления за скенер. не казвам, че има връзка
*
Един скенер без направление е 240 лв, с направление доплащаш нещо, мисля около 100 лева, но ен съм сигурна колко е доплащането.

nikolai_d13  моето дете е същото като вашето, на 5 годинки е. Стархува се от тъмното, заспива в моето легло гушнал мен. Понякога като се събуди от лош сън иска да бъде гушкан от мен и т.н. Не ходим на училище, а на градина. Принцпино си е е страхлив и определено новото или неизвестното го плаши.

Моят съвет е първо да изключите физиологочен проблем и след това да решите къде да водите детето на психолог. И тъй като ги знам отлично джилитата в Бургас, настоявай, ама много настоявай за скенер.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

Проблемът изобщо обсъждан ли е с педиатъра на детето? Не ми се вярва някой да пренебрегне често проявяващо се силно главоболие, последвано от повръщане, при дете на тази възраст. Обсъдете го с педиатър и нека той да реши с какъв специалист следва да се конлултирате и какви изследвания да се направят на първо време.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
ooххх, незнам вече!!
тревожа се толкова много. До сега го отдавах на тревогите му в училище, макар че е отличник, все пак малко или много се притеснява. Взех да си мисля, че аз самия ставам много взискателен баща. Дали всичко това е на психическа основа или има и физическо въздействие. незнам!!!
незнам и кога да отида в София. да изчакам лятото по време на ваканцията или да  паля колата и да отсъства от училище още сега!!!
Нужни изследвания по ред:

* общо педиатрично изследване и измерване на кръвно налягане. Плюс неврологичен статус.
* консулт с очен лекар с ОСОБЕНО внимание на следните неща- зрителни прериметри и очно дъно.
* Скенер или магнитна томография.

Имайте пред вид възможността също за съдови аномалии ( главен мозък), можещи да дадат подобна симптоматика.
Особено спешно е педиатричната оценка и очният лекар- ако при очният лекар не се направят СПЕЦИАЛНО и внимателно И двете неща, за които Ви писах- нямате всъщност достоверно очно изследване!
« Последна редакция: Януари 27, 2012, 10:30:26 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Един скенер без направление е 240 лв, с направление доплащаш нещо, мисля около 100 лева, но ен съм сигурна колко е доплащането.

ЯМР без направление по ценоразпис, но с направление  само срещу потребителска такса, освен ако доктора не измисли от него си друго доплащане.
Направление за ЯРМ издава невролога, а здравната каса го одобрява. Одобрението отнема до месец, според зависи кога заседава комисия и колко е спешно.
*
да си допълня поста:

Скенер има възможност да назначава и личния лекар, само че избягват да го правят или направо в масовия случай казват, че не могат да издадат направление - пазят се касата да не реши, че е неправомерно и да ги глоби, простират се само до ренгенова снимка.
Така, че скенер или ЯРМ -  направление при специалист /като за ЯРМ както писах по-горе, издаденото направление трябва да бъде одобрено  от комисия в здравната каса/.
БЛАГОДАРЯ НА ВСИЧКИ КОИТО МИ ПИСАХА И ДАДОХА СЪВЕТ ИЛИ МНЕНИЕ!
БЛАГОДАРЯ!
Вече минахме през очен кабинет и от прегледа няма нищо плашещо. Налягането и очните дъна са перфектни, няма проблеми и със самото зрение. Преди 2 дена направихме кръвна картина и урина - пак всички изследвания са в нормата.Следим му кръвното налягане. когато е без болки е около100/65, а когато е с криза е 110/80.Знам, че децата не са като възрастните и имат по ниско кръвно налягане, но самия аз незнам колко е нормалното при тях.
И според мен вече причината е чисто психологическа, но няма да изключа да направя скенер и ЯМР.
Ще бъда много благодарен и ако ми дадете имената и координатите на специалист първо в Бургас, а ако се наложи по- нататък и в София.
Тревогите в училище са свързани изцяло с самото учение - поне така предполагам - уроци, оценки, съученици. Забравих да кажа, че ние сменихме училището, но кризите си ги имаше и преди това.
 Направих един "групов" отговор, позволих си да отговоря на всички наведнъж, но ще ме извините, нали?!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Зрителни периметри?? от очният преглед? са нормални??
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.