0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Както кажете, вие си знаете  :wink:
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Докторе, аз също ви моля да продължите да пишете.
Когато синът ми беше две годишен ви питах разни неща за "детката душа" и детското поведение, благодаря. Смятам, че дългогодишната практика Ви дава право да давате практични съвети в областта.

По повод на психонализата - подлагала съм се на такъв експеримент, от който емоционално не можах да се съвзема повече от седмица. Психоаналитикът беше моя роднина, която е психолог с няколко специализации и работеща с деца в помощно училище. По време на интервюто така бяха интерпретирани моите отговори, че първо те нямаха нищо общо с действителността и обективните факти, а второ ми се приписаха несъществуващи вини.

За психиатрите и психолозите - отговорна работа. Виждала съм грешни съдебни експертизи и в двата варианта : психично болен да бъде обявен за здрав и обратното. Но каквото и  да е заключението,  плаши ме категоричността на експертите психолози и психиатри.  
*
Е, Докторе, ама по никакъв начин не излизайте от тези теми! Нали сам казахте, че хората могат и да не са съгласни с Вас?
Аз лично се старя да отделям поета от човека и д-р Бърди от личността, която се крие зад този ник и която по някакъв начин опознаваме чрез напсаното от Вас.
 
Просто и на мен ми се стори, че доста агресивно си изляхте цялата критичност и начетеност по въпроса, че и анализирахте всяка изречена мисъл от момичето. Нека и тя да се почувства полезна със знанията си, без значение как ги възприемаме ние. Вие знаете колко добре ти става, когато трудът ти и наученото от теб могат да са полезни на друг, нали? Хората сами ще си преценят дали са общи приказки, дали имат полза, или не. Моята първа среща с Фройд пък беше през 1989 г., но по откъси из списания не на български най-напред. За нашето затворено дотогава общество и съзнание това си беше революционно, че сме не само безполови другари и другарки, но и че имаме сексуалност. Няма да забравя колко срамежливо се подсмихвахме, обсъждайки тези неща. Сега пък сме преситени от сексуалното - идеите променят света.

Иначе, аз следя, доколкото мога какво пишете извън съветите за децата, и ми е приятно да го чета. Забелязала съм даже, че имате две натрапчиви (фикс) теми, чрез които изливате гнева си от ежедневието или от живота като цяло: 1. Комунистите, 2. Злощастна и злочеста прогнила Англия и всичко умиращо, психично нездраво, защото е кръвосмесено на тази територия от основаването и до вечни бъднини, просто тази страна е обречена да е проклета според Вас. Тайничко си мечтая нашата родина поне малко да започне да загнива по този модел... 3. Всичко останало...

Това с най-добри чувства го казвам. И пожелавам на Вас и на приемната Ви  гръцка страна да се съвземе по-бързо, защото народът и ще изперка и ще се отвори много работи на психолози, психиатри, а сигурно и на психоаналитици! Дано да се окажат добри!

Хубав ден!
Аз бях практикуващ психолог. Никога не съм работила с деца, работих или психодинамично-ориентирана терапия с възрастни, или психиатрична рехабилитация с хора с много тежки психични заболявания. Учих в САЩ и професионалната среда там ме убеди, че терапевтът има нужда от поне 3 - 5 години интензивна лична терапия, за да може да бъде истински полезен в терапевтичен режим. Така, че минах и през 5 годишна индивидуална и групова терапия.

След няколко години работа по специалността напуснах изобщо сферата на психодинамично (психоаналитично)-ориентираните помагащи професии, защото престанах да вярвам в смисъла им. Най-ужасена съм от това какво се прави с децата в областта на речевата терапия, аутизма, хирепактивността и разстройствата на вниманието и така наречената сензорно-интегративна дисфункция. Не само в България, а и в световен мащаб, но при нас нещата вече официално излизат извън контрол. Преди година, топ-логопед си позволи да "диагностицира" непроговорилия ми двегодишен син с аутизъм, докато хлапето спеше и след точно 40 мин разговор с мен, навръх рождения му ден. В момента той е на 3 и съм на ръба да си купя тапи за уши. Не ми се навлиза в теоретични дебати. Просто не ми се иска да се лишавам от включванията на Доктора, защото са истински полезни и работещи. Няма нищо по-нормално от това дете да изпитва ужас от зъболекар. Дълга редица "професионалисти" от раз биха привидяли в това още по-дълга редица от симптоми. По-скоро бих се доверила на човек със здрав разум и опит с деца, отколкото на колеги. Докторе, моля, не си отивайте  :)      
« Последна редакция: Януари 05, 2012, 19:53:14 pm от Heaven »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Аз бях практикуващ психолог. Никога не съм работила с деца, работих или психодинамично-ориентирана терапия с възрастни, или психиатрична рехабилитация с хора с много тежки психични заболявания. Учих в САЩ и професионалната среда там ме убеди, че терапевтът има нужда от поне 3 - 5 години интензивна лична терапия, за да може да бъде истински полезен в терапевтичен режим. Така, че минах и през 5 годишна индивидуална и групова терапия.

След няколко години работа по специалността напуснах изобщо сферата на психодинамично (психоаналитично)-ориентираните помагащи професии, защото престанах да вярвам в смисъла им. Най-ужасена съм от това какво се прави с децата в областта на речевата терапия, аутизма, хирепактивността и разстройствата на вниманието и така наречената сензорно-интегративна дисфункция. Не само в България, а и в световен мащаб, но при нас нещата вече официално излизат извън контрол. Преди година, топ-логопед си позволи да "диагностицира" непроговорилия ми двегодишен син с аутизъм, докато хлапето спеше и след точно 40 мин разговор с мен, навръх рождения му ден. В момента той е на 3 и съм на ръба да си купя тапи за уши. Не ми се навлиза в теоретични дебати. Просто не ми се иска да се лишавам от включванията на Доктора, защото са истински полезни и работещи. Няма нищо по-нормално от това дете да изпитва ужас от зъболекар. Дълга редица "професионалисти" от раз биха привидяли в това още по-дълга редица от симптоми. По-скоро бих се доверила на човек със здрав разум и опит с деца, отколкото на колеги. Докторе, моля, не си отивайте  :)      
Какво да кажа... Благодаря Ви!
Вие ме разбирате, колко обичам работата си, и колко ми е мъчно да гледам какво правят с децата... .
Тук в Гърция, имам хоби да ги апострофирам на всеки конгрес. Или поне, щом започнат с очевадните глупости... . Неща, които всекидневно работещият с деца и познаващ ЗДРАВИ деца, може да различи тънко и от първите фрази... .

Буквално гледат като втрещени, когато при случай се започва "историческа разходка" в миналото на техните "бащи".
Стават червени като раци...особено се вбесяват когато започвам да им говоря за йезуитските номера на Фройд и Ференци,  с любовните им перипетии ( например, Φеренци любовно "измъчван" от дъщерята на своята любовница), надвишаващи всякакви представи на нормално човешко същество, но тайно скрити в лични кореспонденци и завоалирани двулични намеци.

Нямате предства какви двуличници са били... .
Юнг наистина е много по-различен, а и като интелект и фигура, несравнимо по-специален. Много обичам да го чета, или чета за него... . Но той е трагична фигура в много неща. Понякога имам чувството че, като дълбоко свързан с религията и културата на едно общество като Швейцарското, Юнг е на светлинни години от останалите във Виена. И затова, може би, и много по-морален, чувствителен, но не по-малко безскрупулен, особено в по-късните си години. Просто като че ли за Юнг, знанието му задълбочи цинизма му, но той не бе "вроден", както този на Фройд и компания. Имам също чувството, че ако Юнг никога не бе срещнал Фройд, може би днес, щяхме наистина да имаме работеща психиатрия. Юнг е наистина забележителна фигура. И много малко хора наистина разбират колко разрушителен бе Фройд и шайката му за човешката същност, общество, природа. Фройд влезе от Америка и Англия, в Европа. А не от Европа на Запад.

Не "мразя" Англия- от контакта с обикновени, подчертавам- ОБИКНОВЕНИ англичани, имам представа за хора или с детски характер, или безкрайно онеправдани от собственото си общество. Пиянството на 90-95% от Английските туристи в Гърция е гледка, която ще Ви остави "до живот" впечатления. Иначе, да, удобният живот на средната и висша класа в Англия сигурно е сладък. Но мен това не ме интересува- кулисите ме интересуват.

"...We're living in a pretty strange time. I went into a shop to buy my wife some clothes. They had this big plasma screen on with these women on the catwalk. I thought, 'God Almighty, what have we become?' These girls - anorexic, walking like machines, no soul. You look at fashion magazines and you think, 'What are we living in?' You look at the red carpet, Paris Hilton, and you think, 'Is there anything going on up there?' It's a mass enslavement, it's kind of fascism. It's the androgyny of the human soul. I don't think people think any more. Maybe I'm just old."

"My own father was a tough man. He was a pretty red hot guy but he was also cold. He was also slightly disappointed in me because I was not a good kid as a school boy, you know. But I learned from it, I liked that coldness, because it was harsh. And he taught me to be tough. So I know how to be tough. I know how to be strong. I know how to be ruthless. It's part of my nature. I wouldn't be an actor if I wasn't."


Anthony Hopkins
« Последна редакция: Януари 05, 2012, 21:27:32 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Ето нещо интересно по темата...
http://www.knigolandia.info/2011/10/blog-post_14.html

По пътя на логиката, Антъни Хопкинс не би следвало да стане актьор, а или сериен убиец, или поне обикновен :) убиец... А може би за това е толкова добър точно в такива роли :)


*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Д-р Бърди, моля не спирайте да пишете! Коментарите и размислите Ви винаги са ми били безкрайно интересни и полезни.
Не се засягайте от такива забележки. Забелязала съм, че тук по-различното мислене и мнение не се приемат много добре, особено ако са изразени с малко повече жар и емоция :wink: Често и аз съм потърпевша от това :lol: Просто понякога на хората им е по-спокойно и сигурно, когато нещата са прости, когато се следват отдавна начертани правила и постулати. По-екстравагантната мисъл, по-дръзките мнения и виждания някак развалят уюта и блаженото спокойствие и не са много желателни :wink: Аз пък обичам по-задълбочените анализи и смятам, че нещата не винаги са черно-бели, че зад всяко нещо, случващо се в историята и съвремието ни, стоят не толкова ясни и безкористни мотиви.
Моля ви, продължавайте да споделяте с нас така богата информация, с която сте запознат!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Докторе, разбирам Ви по-добре, отколкото вероятно човек може да си представи.
Аз бях тежко индоктриниран професионалист, първоначално влязох в професията, понеже бях много запалена точно по психоаналитично-ориентираните школи, фройдианската drive theory, после поомекнах с обектни отношения, след това в Америка започнах да се запознавам с по-краткосрочните и проблем-ориентирани терапии... И същевременно тъкмо там започнах да се ужасявам какво прави психотерапевтичната индустрия с децата (защото това е точно толкова индустрия, колкото и фармацевтичната). ADHD, oppositional defiant disorder, сензорно-интегративна дисфункция и прочее, всички със същата практическа стойност както и "индигови деца", "кристални деца" и прочее... Реално всяко дете попада в някоя от тези категории и е обект на терапия. Дори не субект на терапия, просто обект. А по-ужасното е, че терапевтите си вярват. Същевременно, терапевтичните школи са в практически тотална невъзможност да обяснят и интервенират по достатъчно работещ начин състояния и поведения, етикетирани като "аутизъм", например.

Най-много ме ужасява това, че в психологичната и сродните грижи за децата има тенденции. Това десетилетие ще е сензорно-интегративна дисфункция, вече на доста изследователи им просветва що за дивотия е това, но тя ще бъде заместена от нова дивотия и МКБ (DSM) ще се обновяват ли, обновяват, а децата ще пият Ноотропил и какво ли не.

За мен всичко това беше тежък шок и слизането на земята ме запрати в трудно описуем вакуум на липса на обяснителна система за всичко, включително и за детското развитие. Ние знаем ужасно малко за него, за това по-скоро бих се доверила на педиатър, който има добър вътрешен глас и е бил достатъчно дълго сред деца, отколкото на всеки колега. Като говорим за тенденции в грижата за децата, да Ви припомня нещо, което Вие със сигурност не помните, защото през Вас минават ужасно много деца - онлайн и оффлайн. Когато беше на 5 м., по лактите на моя син излязоха ужасяващи, сърбящи петна, които го измъчваха страшно. Педиатърът му отсече - алергия към белтъка на кравето мляко, махайте вашето, давайте хипоалергенно. Давах един месец, никакъв ефект. Мазах с какви ли не нахткерцени и измишльотини. Детето се измъчи непоносимо. След това Ви изпратих снимка на обрива и Вие казахте - "контактен дерматит, мажете с това и това". Мина за седмица. Оттогава си мисля за всички дечица с "алергия към белтъка на кравето мляко", последната тенденция, които не помирисват нищо от тази хранителна група и продължават да се чешат ли, чешат...  :(

И пак, не виждам нищо по-нормално от това малко дете да го е страх от зъболекар. Познавам доста възрастни, които продължават да изпитват същия ужас и не стъпват в кабинети. Това не ги прави хора с психично разстройство. В зъболекарския кабинет е гадно - факт!  
« Последна редакция: Януари 06, 2012, 02:29:55 am от Heaven »
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
И същевременно тъкмо там започнах да се ужасявам какво прави психотерапевтичната индустрия с децата (защото това е точно толкова индустрия, колкото и фармацевтичната). ADHD, oppositional defiant disorder, сензорно-интегративна дисфункция и прочее, всички със същата практическа стойност както и "индигови деца", "кристални деца" и прочее... Реално всяко дете попада в някоя от тези категории и е обект на терапия. Дори не субект на терапия, просто обект. А по-ужасното е, че терапевтите си вярват. Същевременно, терапевтичните школи са в практически тотална невъзможност да обяснят и интервенират по достатъчно работещ начин състояния и поведения, етикетирани като "аутизъм", например.

Най-много ме ужасява това, че в психологичната и сродните грижи за децата има тенденции. Това десетилетие ще е сензорно-интегративна дисфункция, вече на доста изследователи им просветва що за дивотия е това, но тя ще бъде заместена от нова дивотия и МКБ (DSM) ще се обновяват ли, обновяват, а децата ще пият Ноотропил и какво ли не.



Болната ми тема! Никога не бях чувала за ADHD допреди няколко месеца. Синът ми беше "диагностициран" от новата си учителка, която поради факта, че дълги години е работила с "деца със специални нужди" /била е ресурсен учител, психолог/, успя да убеди цялото училище в правотата си. Дори "сезира" социален работник, който да следи детето ни под лупа, тъй като ние категорично отказахме да го заведем на специалист. Минахме през много различни етапи. Първоначално започнах трескаво да се ровя из цялата налична литература, за да докажа, че детето ми не отговаря на "профила". Разпитахме всичките си познати с деца /в Америка/ и - о, боже, почти всички бяха на лекарства!!!  Дори гледаха на нас като на хора, които отричат съществуващ проблем. Провиненията на 7-годишния ми син - опонира на учителката /възпитано/, изпуска си химикала, клати крака на стола, дъни се на упражненията по литература /откриваме, че не знае смисъла на елементарни думи, все пак английският му е втори език/, казва, че текстът, който учат, му е скучен. Признавам, че имаше момент на колебание от моя страна, вероятно всеки, който прочете описаните "симптоми", би разпознал детето си, та дори и себе си! На "повърхността" ни държаха няколко неща - това, че синът ни е имал най - различни учители, които никога не са намеквали подобно нещо; познанията на съпруга ми по фармакология /ветеринар е по професия/, близки и приятели, които "въвлякохме" в проблема и най - важното - всички познати деца на лекарства нямаха абсолютно никакво "подобрение"!!! Вменяваше ни се, че "нещо с детето ни не е наред",  че не може да разкрие целия си потенциал. Започнаха да ни тормозят по телефона ежедневно. Не мога да ви опиша през какъв ад мина семейството ни, не ми се мисли как се е почувствало детето. Настояхме да го преместят  при друга учителка ... и той изведнъж... "оздравя"! Социалният работник, който има специалност психология, го следеше всеки ден, на всеки 30 мин учителката трябваше да прави пълно описание на действията му. След 5 месечен тормоз ни оставиха на мира.
Минавало ми през ум да го заведем на специалист, който да "отхвърли диагнозата", но не открихме нито един, който да го е правил... Господи, на какво си подложихме детето!

Нямам поглед върху други психични проблеми. Но май това ми е достатъчно, за да си изградя мнение.

Простете за излиянията, разтрепервам се само като си спомня.
« Последна редакция: Януари 06, 2012, 04:53:02 am от elle22 »
*
"Простете за излиянията, разтрепервам се само като си спомня.", елле и аз се разтрепервам, но вероятно по други причини. не ми се мисли какво ти е било.

изглежда се оказах в една доста неочаквана за мен позиция да защитавам правото на съществуване и смисъла не само на психоанализата, но и въобще на помагащите професии, особено на тази им част, която работи с деца. това ми изглежда загубена кауза. д-р бърди, за човек, който отхвърля познанията за това как работи човешкия ум и как функционират хората в група - добър ход - да "предупредите" че напускате, за да бъдете помолен да останете  :wink:

но сега по същество - щатите са известни със свръхмедикализирането на децата, а и не само. според процента хора, които са на антидепресанти, депресията е по-скоро норма, отколкото патология. това, според мен е показател за отказа да се мисли за детето, семейството, за твърде голям страх от мисленето и за това колко добре печелят фармацевтичните компании. само да вметна - лекарства се предписват само от психиатри. естествено е, че когато детето няма проблем, родителите му нямат проблем, то просто няма проблем. вероятно учителката има проблем, но това е друга тема. или е същата - че има отказ от мислене - да седнат да поговорят с учителката, с родителите, за да видят откъде идва тази тревога, а не да превръщат социалния работник в полицай и да насаждат ужас у родителите и децата. това му се казва тормоз, чудя се как не си тръгнала да ги съдиш, елле, аз вероятно бих (това е другия национален спорт в щатите, нали така :). тъжно е това, което ти се е случило и то няма нищо общо с психотерапията или психоанализата, което е по-лошо няма нищо общо с грижата за детето.

лейди 11 - човекът, при когото си отишла е с доста съмнителна компетенция след е консултирал близък. това не се прави (да, доктор бърди, зная, че фройд е анализирал дъщеря си, но дори и психоаналитиците имат способността да учатт и да мислят и след като са станали общност от повече от един са попрестанали да го правят, а сега вече е норма, че не се консултират близки, приятели, познати, познати на клиентите, и тн).

мешко, вероятно знаеш за това http://www.continuum-concept.org/ jean liedolf, това са изследвания много подобни на тези, които ти цитираш, но правени във венецуелска амазония. от моята перспектива те казват, че когато на детето се гледа като на човек с емоционални нужди, които се заслужава да се уважават, то пораства без сериозни емоционални или поведенчески проблеми. тоест там няма кой да им казва, че трябва да кърмят на 3 часа, да махат нощното кърмене след 3тия месец, да дават сокчета след 2рия и да внасят по една нова храна всяка седмица, но ситно смляна и детето да изяжда еди-колко си грама на ядене. да не пипа по земята, защото е мръсно, да не спи в леглото на родителите си, заради синдрома на внезапната детска смърт (нищо че има изследвания, които показват, че при съвместното спане риска всъщност е по-малък), да го оставяме да си поплаче, че така се развиват дробовете, да се учи да е самостоятелно.... сигурна съм, че можете да ме допълните, списъка с насоки е безкраен, а източниците им са авторитетни. и ще си позволя да те перифразирам, не че там няма психични прояви, а те са уважавани и зачитани, когато детето е тъжно, тъгата му се зачита, когато има нужда да го гушнат, го гушкат и нуждата му от любов и близост, от удоволствие също се зачита, тъй като майката (или друг близък) са на разположение детето не преживява тежки фрустрации (извинете за думата, три часа през нощта е и не се сещам за по-добра) и пораства спокоен и сигурен възрастен. от друга страна вероятно в тези общности са изработени и много начини за вентилиране на агресията (защото нея я има). ти вероятно знаеш името на онова амазонско племе, в което жените имат изключително нисък статут върху тях се излива ужасяващ тормоз, и те си траят и търпят. но има едни 24 часа в годината, в които жените могат да правят каквото си поискат с мъжете и те се възползват от това. общността си е изработила клапа. честите конфликти с други племена са друг такъв пример, затова по света вечно има някъде война. и, да животът им е по-прост, няма голям избор, няма кой знае какви очаквания, няма кой знае какви различия. имат и по-друго отношение към неща като видения (халюцинации), например - за тях това са средства за комуникация с други светове.

в едни други общества, където ролите са много ясни (всички фундаменталистки общества) има психични проблеми, които имат тежки последици, но тъй като обществото е затворено си остават вътре - най-очевидните примери са насилието над жени и деца или какво се случва с жена ако не може да забременее, например. мисълта ми е, не е достатъчно само да има яснота на ролите, мисля, че е важно отношението към бебето и детето и техните нужди, защото независимо какво мислите за психоанализата, тя ни учи, че щастливите и здрави хора произлизат от щастливи и здрави бебета, които растат с опита, че майка им е достъпна, насреща е, интересува се какво те преживяват и им помага да преживеят моментите на болка, тъга, гняв, и се разтапя в моментите когато те преживяват удоволствие и радост, насърчава любознателността им.
*
пердето, идеята не беше да си мие зъбите с ел четка за зъби, а да си играе с нея, както и с други неща, издаващи подобен звук, за да започне да прави връзката между този звук и други, приятни работи, не само машинката на зъболекаря. да се "отфокусирате" от проблема със зъбите, за да може звука на машинката да не е толкова пряко свързан с преживяването за болка.

като казваш, че е плакал от шума от ремонта (или не съм те разбрала?) се чудя дали правилно си мислим, че го е заболяло като е работено с машинката и затова прави такава асоциация или пък, че този тип шумове (при ремонта това би била бормашината, нали) просто го плашат? тоест не е проблема зъболекаря и болката, а страха от шума.

и моля ви нека не казваме, че който се страхува от зъболекари има психичен (емоционален) проблем. дайте да не етикетираме детето, а :).
*
и сега, обещавам за последен път -

няма такова нещо като сексуална догма - по-скоро има анти-сексуална догма, но това е друга тема, нека не я започваме. онова, което го има е идеята, че както например храносмилателната система у възрастния води началото си от детството му, така и психичният му живот (в това число отношенията му с хората, отношенията му към работата, изборът му и отношенията му с партньора, със собствените му деца и тн) водят началото си от най-ранна възраст. сексуалността е част от емоционалността на детето, но инфантилната сексуалност няма нищо общо с това, което ние разбираме под правене на секс.

ще се опитам да го кажа просто - ако човек се ражда с три движещи го сили (нагони - в смисъла на вродени подтици, не на сексуално щение) към живот и удоволствие, към агресия (който например е нужен, за да рита детето по време на раждането, за да излезе или се проявява когато е гладно и реве, за да го чуем или като ни хапе (и ние от опит знаем, че има разлика между закачливото хапане и ядосаното хапане или блъскането на бутилката или на гърдата) и към знание, то те с възрастта и развитието на тялото се променят и обогатяват - в началото детето е полярно изпитва или блаженно удоволствие или гняв (страх) (помните колко бързо се сменят тези емоции при новородените, и как те изглежда да имат две състояния - добре е бебето и реве бебето. помните как изакването често е голяма борба, след която настъпва видимо облекчение и усмивки навсякъде, сякаш бебето се е отървало от нещо, което го мъчи) с времето палитрата се обогатява - детето може повече време да стои в състоянието, в което е добре, макар и леко гладно, защото се е научило през опита си, че ще дойдете да го нахраните (ако, разбира се, това е което отношенията с майка му го учат). започва да изпитва удоволствие от други неща, не само от храненето. около петия месец започва да преживява тъга и страх от раздялата. след това идват въпросите около това не дали може да пипне всичко, а колко контрол може да има - какво ще яде, кога ще ходи до тоалетната (особено ако това е голям въпрос в семейството и ако има натиск върху детето) и тн.

мисля, че идеята за сексуализацията идва от езика, който се ползва, а той е конкретен и телесен - говори се за отношения с гърдата, а не с майката. да защото в началото бебето не възприема майка си като човек, а като нещо, което му дава онова, от което коремчето спира да го боли или пък като нещо, което не ми дава мляко и по този начин коремчето го боли дори още повече. затова се говори за отношение към гърда, за "добра" гърда и лоша "гърда". да детето има силни желания към майка си, разбира се, че ще има то е най-важния човек за него. майката няма ли силни желания към детето си не го ли обсипва с целувки, не го ли хапе по дупето, не й ли е удоволствие да го гушка докато е голичко, не страда ли когато плаче, и когато изглежда, че нищо не помага не й ли идва "да се хвърли отнякъде" или "да го хвърли през прозореца"?

виждате, че тук не говорим за перверзии, а за неща, които се виждат всеки ден. тогава защо да ходим на терапия/анализа? не е задължително. за повечето хора няма нужда, така както повечето хора нямат нужда от АРТ. но има такива, при които има проблем има конкретна болка и страдание, нещо в тяхното преживяване на отношенията причинява болка (пиша преживяване, защото тук не става въпрос само за това майката какво е направила, а как бебето го е преживяло за едни деца прегръдката е достатъчна да ги успокои, други изглежда се разстройват още повече от нея). тук не става въпрос за приписване на вина, за окепазяване и повярвайте ми, никой, ама никой не се интересува как ви е вързано шалчето, ако се интересува той не е терапевт, а просто е прочел нещо в списание паралели и се прави на велик. да и в нашата професия има некомпетентни хора, навсякъде ги има, не случайно има толкова теми в този форум посветени на въпроса добър педиатър в еди-кой си град, на ние не преставаме да ходим на педиатри нали? затова още в началото казах, че едно от нещата, с които мога да помогна е ако има нужда да помислим за човек, който е читав, който ще помогне, а няма да навреди.

зная, че е трудно да се говори за лични проблеми с непознати хора, с хора, които натоварваме с огромна власт (ние ги натоварваме, те нямат такава) с властта да ни излекуват по чудотворен начин или да ни разболеят по магичен начин. но реалността е доста по-прозаична и тя е, че нищо магично няма в тази работа, тя изисква време и усилия и, както във всяко друго начинание, внимателно избиране на партньор.

пп - хевън много ми хареса "после поомекнах с обектни отношения,", както вероятно се досещаш аз се разтапям от доста време. жалко, че си имала толкова кофти преживяване, аз имам късмет да съм сред хора, които поддържат не само интереса ми, но и доверието ми в метода и в ценностите на уважение и помагане. къде си сега, с какво се занимаваш?





*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)

но сега по същество - щатите са известни със свръхмедикализирането на децата, а и не само. според процента хора, които са на антидепресанти, депресията е по-скоро норма, отколкото патология. това, според мен е показател за отказа да се мисли за детето, семейството, за твърде голям страх от мисленето и за това колко добре печелят фармацевтичните компании. само да вметна - лекарства се предписват само от психиатри. естествено е, че когато детето няма проблем, родителите му нямат проблем, то просто няма проблем. вероятно учителката има проблем, но това е друга тема. или е същата - че има отказ от мислене - да седнат да поговорят с учителката, с родителите, за да видят откъде идва тази тревога, а не да превръщат социалния работник в полицай и да насаждат ужас у родителите и децата. това му се казва тормоз, чудя се как не си тръгнала да ги съдиш, елле, аз вероятно бих (това е другия национален спорт в щатите, нали така :). тъжно е това, което ти се е случило и то няма нищо общо с психотерапията или психоанализата, което е по-лошо няма нищо общо с грижата за детето.



Схемата вече ни е ясна - училище /с прилежащите психолози/ - психиатри - медикаменти... Няма мърдане! Нещата са заложени в закон, хората го спазват. Щом синът ми си изпуска химикала 6 пъти за деня, а нормата е 5, значи има отклонение. Кой точно преценя кое е норма и кое патология??  Според мен точно там е разковничето, което човърка и д-р Бърди.

Между другото, благодаря и на двама ви за отделеното време. Смятам всичко написано за много полезно!

*
като казваш, че е плакал от шума от ремонта (или не съм те разбрала?) се чудя дали правилно си мислим, че го е заболяло като е работено с машинката и затова прави такава асоциация или пък, че този тип шумове (при ремонта това би била бормашината, нали) просто го плашат? тоест не е проблема зъболекаря и болката, а страха от шума.

Няма значение какви са шумовете, от по високите децибели се страхува, дори и от по силна музика или звук от ТВ. Аз това си го обяснявам с ремонта, защото точно по това време, престана да спи навън за повече от 30 минути. Стряскаше се от всичко, у дома както се казва "не дишахме" за да спи. А зъболекарската машинка освен, че го дразни шума и боли, с това трудно ще се приборим мисля. Иначе детският дтоматолог е тази, която каза, че проблема е психологичен и че много е наплашен. Всъшност той си е така плашлив от всичко ново и неизвестно, до колкото разбрах това е нормално при децата. Опитвам се, да разказвам всеки ден, как ще протече деня, кой какво ще прави и виждам, че му вдъхвам спокойствие с това.

Благодаря за отделеното време.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Оттогава си мисля за всички дечица с "алергия към белтъка на кравето мляко", последната тенденция, които не помирисват нищо от тази хранителна група и продължават да се чешат ли, чешат...  :(
И това бе първият повод да вляза и пиша в Бг форуми- в дир Бг, Алергийте при деца >> " АБКМ- едно по-различно мнение".
Това, което правят с новородените, с измислените "АБКМ", с произволното даване на ХА млека без нужда, с "диетите" по тип "без всичко млечно и цитрусови" ( "диети",които аз наричам "Бг Петкан")- това е връх.
Има един безскрупулен в София, дето светка с фенерчета и пише паспарту "лечения" с Фликосназе и Зиртек/ Аериус "посменно" с месеци... .
Всеки си има "тайнички" в леченията, и за състояния, ползва малко неортодоксални неща понякога, но винаги в рамките на патофизиологичната му логика и опит... това не е беда. Вбесявам се от логиките "успех на всяка цена"-често си казвам- "Боже, дано съм сполучил в оценката, но няма да опитвам с друго, а ще оставя нещата за няколко дена, за да преосмисля пак". И най-вече за сметка на дечицата. Как е възможно, да даваш с месеци Зиртек/Аериус, щом няма нито едно солидно доказателство, че това е работещо. Ами страничните ефекти? кое е по-важното? дете без странични ефекти, с един, два курса по 3-4-5 дена Зиртек, или с незнайни странични ефекти и 4 месеца антихистамини??

И с тези "мними" запеци" от недостатъчно хранене ( бебета)... когато по конгреси и срещи казваме на Англо-саксонците че главна причина за запек при бебета ( първото, но не единственото) е недостатъчното количество храна, скачат като "ужилени". Как е възможно да даваш соево мляко или Фризопеп на дете на 10 дена без да си сигурен ТОЧНО какво става?? Нямало "критерии" за Дг в толкова ранна възрaст. Добре, но пък има клинична оценка- има ли нужда детето НЕОТЛОЖНО от друго АМ, още по-малко да му махаш кърменето. Също и с дребната кръв в изпражненията на кърмени бебета, чийто майки хапват овесени ядки, или ядки- ами, има нишки кръв- изчезват след като се махната една, две храни, а не "всичко млечно и цитрусови". Като че ли Бг се е наял с цитрусови... .

Англо-саксонците извратиха Медицината толкова, колкото и Руснаците. С тази разлика че Англо-саксониците се "удавиха" в собствените си знания и опит, които явно не могат МИСЛОВНО и логично да асимилират. Нещо -като "чашата им преля", не успявайки да изпият. Второто важно е че, Англо-саксонците умишлено дълбоко извратиха доказателствената логика в Медицината. Тоест, начина, по който доказвате верността на нещата, които твърдите. И това стана умишлено, с цел насърчаване на клинични практики и лекарства, с комерсиална цел- вижте сега какво става с анти-липидемичните лекарства. толкова съм щастлив че нямаме такава "тема" в Педиатрията... . Буквално изтровиха населението на планетата с антилипидемични ( анти холистерол ) ЛС. Съмнявам се, дори един кардиолог да може да Ви каже нещо смислено по този въпрос... наскоро имаше огромно проучване сред жени с черен цвят на кожата, при които установиха 2 или 3 пъти по-високи средни стойности на холестерол, и ....2-3 пъти по-ниско ниво СС заболявания. Е, скриха това "под масата". Скриха "под масата" също обширни проучвания че, по-високото ниво холестерол предпазва от сепсис и тежки генерализирани инфекции, а и също- че умишлено ниските ( лекарствено) ниво на холестерол, е фактор за рак на дебелото черво. "Скътаха" също обширни наблюдения че, умерено пиещите концентриран алкохол, имат много ниски нива на холестерол, ако не злоупотребяват с храни, както и че умерената упостреба на сол и кафе са благотворни.

Всичко това от Англо-саксонците идва... техният абсурден начин на живот поражда болести и състояния, специфични само си за тях, но "продуциращи" протоколи за лечение, УНИВЕРСАЛНО налагащи се. И още по-страшното- съмняващият се в тези неща, бива автоматично "дамгосан" като "некомпетентен"- днес в Медицината властват фашизирани шайки и "групички". Тези трикове за "маргинализация" на всеки несъгласен с общия "консенсус", са с ясни корени от Фройд и шайката му. Не толкова факта, че става такова нещо, а по изкусните методи на психологична манипулация, пряко изхождащи от психоанализата и "психиатрията" на Фройд.

Докато Руската Медицина, така или иначе, ако разчита само на собствен потенциал, винаги ще си остане назадничава.

Балансът е трудно нещо- човек е склонен към крайности, колкото и вътрешно да се ражда "балансиран".
« Последна редакция: Януари 06, 2012, 18:13:48 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Страх - от шума, от болката от неизвестното. По-изявена емоционалност /да не казвам "свръх", че много мразя този термин/ и известна доза инат. Мисля, че това пречи на моя син да се довери на зъболекаря и да даде да му работи зъбите, въпреки търпението и добротата, които се проявяват отсреща. Опитахме разни неща, някои от които вие бяхте така добри да дадете като съвет тук във форума. Сега почиваме /вече няколко месеца/. Ще отидем пак - първо при същия, после може би при друг зъболекар. Всички деца се боят и се нуждаят от индивидуален подход, но явно нашите с Пердето са се запънали здравата :) Да са живи и здрави децата! Гледам вече да не драматизирам мното този проблем със зъбите и да не го преекспонирам. Дано се справим скоро! И ние и Пердето и нейния син.
*

    denisa

  • *****
  • 2681
  • Човек предполага, Господ разполага!
Моят син е на 7год. вече, за първи път отиде на зъболекар това лято, тоест на 6 и половина. Изобщо не искаше да стъпи в зъболекарски кабинет. Лятото две от най близките му приятелчета тръгнаха на зъболекар, тогава каза, че и той иска и така без никакви проблеми му оправиха зъбките. Дори се наложи да му извадят два зъба, защото не паднаха сами, а новите растяха отзад. Успех, дано намерите решение.
Аз се боя да не се приплъзна много в теоретични разсъждения и да напълним темата с дискусии за смисъла на помагащите професии и парадигми, за сметка на практически полезни писания. Въпреки това, не мога да се сдържа. Постът на Elle22 ме смачка, просто ме разби. Психиатрията е имала репресивни функции в Съветска Русия (и в СССР) въобще, но сега виждам, че явлението с пълна сила пълзи на запад. Не казвам, че няма деца, които имат проблеми с реална нужда от адресиране. Но нещата са придобили характер на насилие и гротеска. Не знам дали на мястото на Еlle щях да имам куража да не сменя дължавата. Ужасно съжалявам за това, което се е случило, иска ми се да измисля нещо, което би помогнало, но ...  :( уви.

Психоанализата и психодинамичните школи са много интересни обяснителни модели за функционирането на човешката психика. Не мисля, че става дума за свръхсексуализиране в тези теории, не и за секс в смисъла, който влагаме ежедневно. Човек трябва наистина да ги познава добре и да ги е учил внимателно, под ръководството на преподаватели, които дъблоко ги разбират, за да види колко мъдрост и смисленост има в тях. За съжаление, от добрите теории не винаги излизат добри практики и помагащите професии, основани на тези парадигми са идеална илюстрация за това, струва ми се. Още по-лошо, че вече тези професии съществуват като затворени общества, функциониращи и по-скоро ориентирани към служба на теорията и запазване на статуквото (целостта на професионалните групи), отколкото към въвличане на клиента в оказване на реална помощ. Това с пълна сила се отнася и за службите, работещи с деца, основана на "модерни" диагнози като сензорно-интегративна дисфункция, ADHD и прочее. Интересно ми е когато тази мода отмине, какъв ще бъде следващият обяснителен модел.

Еlena B, радвам се, че вярваш в това, което правиш и намираш смисъл в работата си. Малко неща са по-ужасни от това да не се чувстваш полезен. Сега живея в Брюксел и съм... да кажем, публикуван автор и журналист. В книгите ми (романи) има много психодинамика, аз дълбоко вярвам, че там й е мястото - в културата, не в практиката или поне не като основен стълб на практиката.

И пак нищо не мога да измисля по повод паниката от зъболекаря, значи  :BangHead:

П.С. Докторе, иде ми да се гръмна заради двете седмици, в които давах ненужно Ксизал на сина ми
« Последна редакция: Януари 06, 2012, 16:15:35 pm от Heaven »
*
Моята майка пък получи инсулт от едни антидепресанти, на втората седмица от приема им. Не съм го казвала това тук досега, но понеже стана дума и за медикаментозно лечение. Много, ама много внимавайте какво ви предписват и дали наистина има нужда да го пиете!!!!

Предисторията на майка ми е банална. Пенсионирана жена отишла при личния си лекар и  се оплакала от хиляда и едно неща – страх я е от всичко, спи лошо, подтисната е, вдига кръвно, когато се развълнува, хипохондричка е и защото е пенсионерка с много свободно време и няма за какво друго да мисли, като изключим времето, което и е заето да мрази правителството, общо взето това са и били симптомите.

Личният лекар казал, че тя е за психиатър с тези симптоми, които били натрупвани от години. Дал и направление за “добър” по неговите думи психиатър и майка ми толкова се зарадвала, че най-накрая и нейната психика и емоционалност ще си намерят майстора…Както и стана всъщност.

Доктор Иванова, доста възрастен психиатър, и казала, че е “оправила” много такива като нея и и предписала антидепресант само по описанието на майка ми. Той се пиел по схема и т.н. Още първата седмица тя започнала да се чувства още по-зле – треперела, гадело и се, боляло я главата силно, това го знам от нейни разкази по телефона. Втората седмица специалистката казала, че дозата се увеличава и тя трябва да издържи… Не знам колко и е  бил акълът, но споменала даже, че някои хора посягали и на живота си…На майка ми само това и трябвало да започне да си внушава разни неща…Е, те хапчетата сами свършиха своето…Към края на втората седмица толкова била зле, че един ден просто говорът и изчезнал и след малко припаднала. После в болницата с бърза помощ – инсулт.

Слава богу, тя се оправи и няма поражения, сега  е добре.

Никога, никога не бих отишла при такива специалисти!! Затова такова и беше отношението ми в първия пост.

Мами, никога, никога не позволявайте да тъпчат децата ви с такива неща! Защото никой не знае как ще реагира съответният организъм.

Но! Не оспорвам правото на други да опитват всичко с надеждата, че ще са по-добре. Сигурно не на всички им се случват такива нещастия.
*
Re: Детска психология (беше: Добър детски псих
« Отговор #159 -: Януари 06, 2012, 17:58:23 pm »
Всичко което описва д-р Бърди и всички вие и не на последно място от патило, най ме е страх от лекарите във всичките им разновидности.
За това винаги се опитвам да съм запозната възможно най много за да мога да преценя и реша. не би трябвало да е така, но е грозен факт.

Днес говорих със стоматолога от първото и новооткрито лазерно дентално студио в Бургас. Във вторник имаме отново час при настоящият, но ако отново не се получи, ще посетим и нововъведението. Дано само не сгреша, на това се моля.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!