0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Топла майска седмица - 16-22.05.2011
« Отговор #80 -: Май 19, 2011, 13:43:52 pm »
Ох, това с пипането и завирането в количката е много неприятно. Нямам против да я гледат и да й се радват, но по-отдалече все пак, моля :D Аз имам друга тактика. Сега като е топло и пече й слагам чадъра, но го слагам така, че закрива почти цялата видимост към детето /все й пече/, ние сме с коша за новородени още и отвора се скрива от чадъра. Та като има желаещи, просто казвам, че й пече и те леееко надничат отстрани, без да мърдам чадъра и колкото видят - толкова...хихихи
А за храненето, хората толкова не се опитват да ми дават акъл, ама и да дават - казвам - тя е недоносена, за нея важат други правила за захранването и точка. Ядосвам се, обаче, на педиатърката. То ясно, че съм я записала само за консултации и ваксини, пък за друго имам резерва на частно, но още като Габи беше на 2 месеца ме почна със сокчетата. "Вие сега сте на 2 месеца, ама сте недоносени, та ще гледаме коригираната възраст, т.е. на 4 вече й давай сокче". Хаххах, викам нема начин просто това да се случи. Ама как, знаела ли съм колко витамини имало в сокчето, бла-бла-бла. Стига съм била чела по форумите, там пишели майки, които не знаят за какво пишат :lol: Тя скоро ходила на семинар и нейните преподаватели /тя е над 50 годишна, смятайте преподавателите й :lol:/ казали, че нямало било промяна, всичко си е постарому със захранването. Това идеше да ми каже, че щом нейните даскали казали, значи е фундаменталната истина, все пак хората са динозаври в педиатрията. Паднах. Викам й - това просто не е вярно, СЗО си има стандарти и т.н. Не било така, тя СЗО си била като общо, ама не била отчитала регионалните различия 8O 8O 8O Всяка държава си знае...Оххх, нямам думи, то това е за бисерите. А, и най-силният аргумент, разбира се - ние все пак  по 2-3 деца сме изгледали, че и внуци, знаем ги тия работи. Демек, щом са оживяли децата им и внуците - всичко е ок :lol: :lol: :lol: То да се смееш ли да плачеш ли. Запуших й набързо устата с думите - детето си е мое, аз решавам как ще го гледам и точка. Не възнамерявам изобщо да я слушам по въпросите за захранването, но си знам, че всеки път ще имаме разправии, ама аз си знам как да й затварям устата.
Айде, олях се в писане.

П.С. Между другото, някой знае ли как точно стои въпроса със захранването при недоносени? В смисъл, гледа се коригираната възраст, наистина или реалната. Чувам противоречиви мнения, на моята педиатърка, както стана ясно вяра нямам, а ми се ще да захраня правилно все пак.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Топла майска седмица - 16-22.05.2011
« Отговор #81 -: Май 19, 2011, 14:22:22 pm »
мисля че при захранването се гледа реалната, чела съм го някъде из темите на Бърди, но за по-сигурно го попитай :)
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Топла майска седмица - 16-22.05.2011
« Отговор #82 -: Май 19, 2011, 14:26:32 pm »
Стеф, мерси! Търсих аз из темите, ама то много нещо писано  :lol:, ще ровя пак. Сигурна бях, че Бърди е коментирал.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Топла майска седмица - 16-22.05.2011
« Отговор #83 -: Май 19, 2011, 14:54:36 pm »
Sixsens, аз доколкото знам се гледа коригирана възраст - но пак много зависи "колко" недоносено е било детето - при нас например най-лека степен на недоносеност (1-ва), като седмици не толкова рано роден също (32г.с.) - започнах захранване на 6м. и 5 дни реална възраст - с картоф, после морков, тиква и т.н., много внимателно и много бавно въвеждах всичко, не сме имали никакви проблеми.
 
Но не е само възрастта според мен - като съвкупност от фактори е по-скоро - общо здравословно състояние, как наддава на кг, на АМ или кърма е (обикновено казват, че ако е на кърма захранването може да се отложи малко повече, отколкото ако е само на АМ).
Педиатъра ви на какво мнение е?
« Последна редакция: Май 19, 2011, 15:06:22 pm от Counterfeit »


Митко остана на 1г. 7м. и 21 дни :(
14.04.2009 - 5.12.2010
Почивай в мир, мое мило изстрадало детенце!Винаги ще те помним и обичаме!
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Топла майска седмица - 16-22.05.2011
« Отговор #84 -: Май 19, 2011, 15:09:23 pm »
Ох, ами точно там е въпросът, че на педиатърката ни вяра нямам хич. Тя казва да гледаме коригираната, затова и не ме изюрка на 2 месеца да давам сокче, а на 4. Жената е привърженик на ранното захранване, на което аз пък съм противник. Иначе Габи е родена в 33 седмица, 1750 гр. Към момента е в добро здравословно състояние. Наддава доста добре, на един месец беше 2350 гр, преди 15 дни беше 6240 гр. Изцяло на АМ е.
Явно ще трябва да се консултирам с някой специалист. Мисля да питам Бърди, дано ми отговори.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Топла майска седмица - 16-22.05.2011
« Отговор #85 -: Май 19, 2011, 15:26:10 pm »
А, така любимите на нашите педиатри сокчета :D  Сокчета не съм давала изобщо, достатъчно се бях информирала по въпроса предварително (както си направила и ти)
И ние бяхме на АМ изцяло (като изключим изцедената кърма, носена в неонатологията първите 2-3 седмици), роден е 2кг, изписан на 1-месечна възраст 2180гр. Много бързо навакса обаче, на 4м. беше 6150гр.
Ти ще си прецениш най-добре като майка, но от това, което ми описваш, много е сходна картинката с нашата, и на 6 навършени месеца (както препоръчва и СЗО), можеш спокойно да си я захраниш.

Mimi26, много се смях с "лекарството за мама"...ама си изобретателна значи :D


Митко остана на 1г. 7м. и 21 дни :(
14.04.2009 - 5.12.2010
Почивай в мир, мое мило изстрадало детенце!Винаги ще те помним и обичаме!
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Топла майска седмица - 16-22.05.2011
« Отговор #86 -: Май 19, 2011, 15:37:05 pm »
Благодаря ти, Counterfeit! Да, явно картинката е сходна. И аз си мисля, че все пак ако гледам коригираната възраст, 8 месеца реална ми се вижда вече късничко за захранване, при положение, че нямаме някакви здравословни причини да отлагаме. Аз още докато бях бременна попрочетох по въпроса със захранването /много държа да е правилно, защото според мен е изключително важно за развитието на детето, както и има сериозно отношение към някои заболявания и проблеми в по-зряла възраст/. Та определено съм ЗА захранване на 6 месечна възраст. Свалила съм си и някои схеми, които Бърди е дал. Отделно като съм чела по форума, доста неща понаучих още преди изобщо да забременея, за което, естествено, съм много благодарна :D
Започвам вече да препрочитам, че вече сме на 4,5 месеца. Да съм подготвена аз :lol:
Благодаря още веднъж за информацията!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Топла майска седмица - 16-22.05.2011
« Отговор #87 -: Май 19, 2011, 16:19:14 pm »
Това с плюенето и надничането не е само в БГ, има го и в Тунис. Ходихме на почивка там, Алекс беше на две години. Надничаха ни в количката и когато трети човек се спусна директно да го целува и не издържах и се заразправях. Обясниха ми, еч била такава традицията - на малки деца много се радвали, целували ги, заплювали ги, но им обясних, че могат с техните да си го правят. А моя един бял, с къдрици, като ангел - много ги беше впечатлил :oops:
Ние сме говорили много за вземането от чужди хора, но ми беше много зле, защото Алекс, а сега гледам и Мила, са като просяци - и двамата ходеха с ръчичка напред, не знам защо :oops: И съм обяснявала, и съм се карала, не приемат и това е :? Сега вече не е така, но много нерви ми костваше този проблем :(
Иначе тук много ме дразни - спорим на касата в магазина, те искат нещо, аз казвам не, хиладата баби са ме чули и въпреки това кпуват нещото и им го дават :x
Сикс, аз започнах на 6 месеца да захранвам, но ние бяхме на кърма и тя ми отказа всякаква храна преди да навърши 9 месеца. Така че все едно съм била по коригирана възраст. Води се по детето - ако зяпа и има желание, започни, пък то ще ти покаже иска ли, не иска ли. Моята плюеше пюретата и на четвъртия опит я оставих :oops:
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    ema2

  • ****
  • 888
  • You kill the beauty of today
Re: Топла майска седмица - 16-22.05.2011
« Отговор #88 -: Май 19, 2011, 16:30:34 pm »
ЗДравейте, хубава седмица на всички.
Да се включа и аз за захранването, тъй като моите са родени 33 седмица с доста ниско тегло.
Наддаваха доста добре и прецених, че на 5 м и половина е време за започване.Също повлия се това, че Боби отказа да пие мляко/кърма по това време, само със сушоара успявах да дам. Започна да ми става напрегнато и се чудех с какво да го храня.И така дадох оризова каша, която се прие добре  :).
6 месеца е добра възраст
We are all a part of everything
The future, present and the past
Fly on proud bird
You're free at last
*
Re: Топла майска седмица - 16-22.05.2011
« Отговор #89 -: Май 19, 2011, 18:56:28 pm »
ЗДравейте, хубава седмица на всички.
Да се включа и аз за захранването, тъй като моите са родени 33 седмица с доста ниско тегло.
Наддаваха доста добре и прецених, че на 5 м и половина е време за започване.Също повлия се това, че Боби отказа да пие мляко/кърма по това време, само със сушоара успявах да дам. Започна да ми става напрегнато и се чудех с какво да го храня.И така дадох оризова каша, която се прие добре  :).
6 месеца е добра възраст


Сикс, моя приятелка е с недоносено бебе и го захрани по реална възраст. Нямат проблеми.

Оризовата каша е много хубаво нещо. Добре, че Бърди е писал много за нея. Полезна е и моята Ники много я харесва. :)


Re: Топла майска седмица - 16-22.05.2011
« Отговор #90 -: Май 19, 2011, 21:27:25 pm »
Пуста му оризова каша, моя като не ще и не ще, вой и рев ако я усети :x

Това с лекарството на мама ще го използвам, за да хапвам сладичко, докато не ме усети малкияя, че го лъжа.
Много ми е мъка с тия зрънчовци - все се опитва някой да му даде звънчо 8O На дете на 1 година 8O 8O

Сикс, питай и Ани13 за захранването :)
[/url][/url]
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Топла майска седмица - 16-22.05.2011
« Отговор #91 -: Май 19, 2011, 22:34:23 pm »
Дара много обича оризовата каша на Хумана с банан.
Жаси, ако не сте пробвали нея - виж, може да му хареса на Ники  :)

Опитвала съм с каша на Хип и една на Лактана...тази на Лактана е толкова гадна, че изобщо не се изненадах че бебто не я ядеше. Не я купувах, беше подарък към млякото, но си отиваше в кофата...Кашата на Хип не е толкова зле, но тази на Хумана, поне за мен е най-добра.

Аз не мога да се оправя с разстойството на Дари... :( Вече десетина дни станаха. Давам запичащи храни + смекта и ентерол - нищо не става .
Лекарката отказа да сложи ваксина...и тека.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Топла майска седмица - 16-22.05.2011
« Отговор #92 -: Май 19, 2011, 22:41:28 pm »
Момичета, благодаря ви за отговорите. И аз мислех като направи 6 месеца да я пробвам, както казвате, детето само си показва. Чудя се обаче, с плодове ли е по-добре да започна или със зеленчуци. Нещо клоня към зеленчуците сякаш. Бърди е дал схема с плод първо - круша и ябълка. Имам още малко време, ще го измисля.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Топла майска седмица - 16-22.05.2011
« Отговор #93 -: Май 19, 2011, 22:57:49 pm »
Raissa,
дано да не е това, но сигурна ли си, че не сте пипнали някой ентеровирус? При всяко положение Бърди препоръчва лечебно мляко. Синът ми изкара много тежко разстройство през зимата и единственото, което ни помогна беше безлактозно мляко. Пробвах и смекта, и ентерол, и пробиотици- не само, че не се хранеше, но започна и течности да отказва- бяхме на ръба да влезем в болница- давахме му вода със спринцовка!
Щом взехме лечебно мляко, коремчето му се успокои и за 2-3 дни се оправи. Ние пробвахме лечебна Хумана с банани, но Йосиф не я искаше. Хареса безлактозен Аптамил.
Дано скоро да се оправи бебата!

Нощта е най-тъмна преди зазоряване.
*
Re: Топла майска седмица - 16-22.05.2011
« Отговор #94 -: Май 20, 2011, 00:06:49 am »
Сикс аз захраних на 7м и 11 д. И на мен 8 месеца вече ми се видяха много да чакам, а и виждах, че на детето вече само АМ не му стига. И аз така се чудех плод или зеленчук, но накрая дадох картоф, понеже си имаме наш. След това тиква, морков, броколи, ябълка, круша... Първоначално мислех с тиква, защото хем зеленчук, хем плод го смятат, но ме беше страх да не го подрискам.
Алекс се роди в 32г.с. 1450кг. Коригирана възраст никога не съм гледала  за нищо, омотавам се като пате в калчище.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Топла майска седмица - 16-22.05.2011
« Отговор #95 -: Май 20, 2011, 01:30:15 am »
Хахха, Мари, и аз така с тая коригирана възраст. Абе ще видим как ще действам, имам още малко време да се почудя и помая. Най-много накрая от много чудене, някоя леля да му пъхне някое зрънчо в устата и да се наложи да извършвам убийство :lol:

П.С. Сетих се за една забавна случка. Бебето на моя позната е на 9-10 месеца. Тя е започнала захранване още от 4 месец. Един ден оставя детето на свеки и същата сварила да му даде кренвирш :lol:, от което, разбира се е много доволна жената. Моята позната побесняла. Обаче, забележете куриоза. Докато ми разправя възмутена въпросната случка, тъпче зрънчо в устата на бебето :lol: :lol: :lol: След което споделя, че му давала кроасанче, бисквитка /шоколадова/ и други подобни, да си кусало детето :lol:
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Топла майска седмица - 16-22.05.2011
« Отговор #96 -: Май 20, 2011, 02:01:42 am »
 :) Ще прочета що е то ентеровирус .
Не е толкова зле, док ми каза че разтройството при бебетата е много течно, попива в памперса, а Дара не е чак така. Сега е все едно е само на кърма/АМ .
Други оплаквания няма...но ще погледна какви изследвания трябват за този вирус.
По повод храненето... :oops: никога не съм имала проблем. Ящна е като майка си.

За захранването - аз започнах с картоф, голяма грешка !  :lol: Измъчих се и пюрето на Хип чист картоф е...ужас . Хем го разредих с АМ.
Когато започнах да захранвам бях твърдо за зеленчук...с идеята, че ако ( видиш ли  :lol: ) дам плод - ще й хареса и няма да поиска да хапне зеленчук. Няма такова нещо.
Сега ако започна със захранването ще дам или оризова каша или плод. Ябълка...
После тиква, морков...тези които се приемат по-добре от бебетата.
Сега идеята ми е друга - на децата им е трудно да свикнат с лъжицата, новият начин на хранене...поне да им е вкусно, че да се стараят повече.
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Топла майска седмица - 16-22.05.2011
« Отговор #97 -: Май 20, 2011, 02:31:12 am »
Сикс, казват, че е по-добре да се започне с морков или ябълка, тъй като най-лесно се възприема от бебето. Неутрални са, не са нито много сладки, нито безвкусни.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Топла майска седмица - 16-22.05.2011
« Отговор #98 -: Май 20, 2011, 08:55:19 am »
Проблем със самата лъжица нямах аз. Беше ѝ позната, но самото гълтане на нещо дадено с лъжица ѝ беше трудно първите няколко опита. Много смешно въртеше езичето, докато налучка как да накара това дето мама го е набутала в устата да стигне до гърлото. :lol: Аз почнах с картоф - домашен и когато го поразредих с повечко АМ се прие. Но само постен картоф .... ни ѝ харесваше много. Когато обаче добавих и тиква - нещата станаха много по-лесни. После откри и се влюби в моркова. Дълго време всичко пробутвах с морков.
А относно всичката боклучива храна - най обичам като ми кажат (понякога ехидничко) - "да не мислиш, че няма да яде никога и ще я опазиш". Ми добре де - то и от алкохол че и от цигари (евентуално) няма да я опазя. Значи ли, че трябва да ѝ сипна едно малко и да ѝ дам да си дръпне от на мама цигарката? Страшни доводи вадят някои хора и понякога ме докарват до тих бяс. Ясно е че не мога цял живот да контролирам това което яде. Но докато само и единствено от мен зависи какво влиза в устата ѝ - зрънчо и други подобни няма да дам.
*
Re: Топла майска седмица - 16-22.05.2011
« Отговор #99 -: Май 20, 2011, 09:46:02 am »
Ясно е че не мога цял живот да контролирам това което яде. Но докато само и единствено от мен зависи какво влиза в устата ѝ - зрънчо и други подобни няма да дам.
Пете и аз съм на точно това мнение. Моите още не са опитали зрънчо...
Сикс, ние се родихме на 36 седмици, но не ги водеха недоносени, че бяха по 3 кила. Въпреки това заради наследствена предразположеност към АД и т.н. захраних на 5м и 8дни. Започнах със сладък картоф. Никакъв проблем, обикновения не го харесваха, но сладкия си го ядяха. Педиатърката ме посъветва, заради горепосочените причини да забавя въвеждането на оранжевите продукти, защото съдържали каротин, а понякога той водил до алергии.
Аз оризова каша чиста (то май никаква) така и не съм дала. Използвах я за сгъстяване на пюретата.
Раиса, продвай с лечебна хумана както ти казаха, но не трябва да се дава повече от седмица. И ако имаш от къде да намериш нар, сваряваш коричка, колкото 5ст. в 1 чаша на чай и дай на малката. Запича много бързо.