0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #600 -: Март 29, 2017, 14:39:26 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
 ние с мъжа ми искаме да кандидатстваме за одобрение към фонда за асистирана репродукция. С мъжки фактор сме, мъжът ми е с диагноза Олигоастенотератозооспермия крайно тежка степен( сперматозоиди много под 1 млн, но никой не може да каже точно колко, от които само някои са подвижни и всичките с лоша морфология). Някои клиники го класифицират като Криптозооспермия. Проведахме три месечно лечение инжекции Прегнил и куп хранителни добавки( пациенти сме на д-р Бъчваров), сега трябва всеки месец да правим контролни спермограми, за да видим има ли подобрение. Първата спермограма , която направихме показа отново същата диагноза , като подвижността се увеличи от 10% на 36%, морфологията с нормални форми 1% , бройката е неуточнена отново много под 1 млн.
От Фонда ни казаха, че за да кандидатстваме е необходимо да приложим една разширена спермограма. Въпросът ми е , в неговия случай, може ли да се направи разширена спермограма. Някъде четах, че когато има такива тежки увреждания в сперматогенезата, няма как да се оцветят самите сперматозоиди.
И един отделен въпрос, имаме ли шанс с  показатели като неговоите да се получи успешна бременност след инвитро, до колкото знам качеството на сперматозоидите е важно за успешна инвитро процедура ? Има ли още нещо коеот бихме  могли да направим, за да подобрим шансовете си за дете.
Пропуснах да кажа, че му направихме и генетични изследвания-кариотип и микроделации на Y хромозома, всичко е ок там. Хормоните показаха занижен тестостерон 6.75, FSH 18.24( при норма до 12.4), LH 8.65 (на горна граница). Мъжът ми е на 32 г., няма варикоцеле.

Здравей, Andi78!

Има методика, по която сперматозоидите могат да бъдат изброени, дори когато са под 1 млн. в мл. Също така и спермалната морфология може да бъде оценена, независимо от малкия брой. Изискването на СЗО е да се оценят 200 сперматозоида, но и върху 100 могат да се направят изводи за морфологията. Просто ембриологът трябва да работи повече в този случай и затова не винаги го правим. Но, пак казвам, няма пречка да се изброят и да се оценят сперматозоидите с доста голяма точност. За ЦАР ви трябват две спермограми от два различни центъра, които имат регистрация по чл. 131 от Закона за здравето и консултация с уролог.

По втория въпрос, защо са така лоши спермалните показатели, има многобройни причини, които могат да потиснат силно сперматогенезата. На мейла ще ти изпратя въпросник, нека го попълни и ми го върне, и ще съм по-конкретна. Качеството на сперматозоидите, разбира се, е важно за изхода на ин витро процедурата.

Поздрави! :)
« Последна редакция: Март 29, 2017, 15:00:05 pm от Мели »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #601 -: Март 29, 2017, 14:54:30 pm »
 Това е една от статиите на които попаднах. - http://vitaminb-12.com/tag/%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BE%D0%BB-prilosec
А иначе те доказано водят  до недостиг на Магнезий, на Омепразола си го пише в листовката. Но за магнезия не съм чувала да има отношение към спермогенезата, моля да ме поправите ако греша.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #602 -: Март 29, 2017, 15:03:13 pm »
Това е една от статиите на които попаднах. - http://vitaminb-12.com/tag/%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BE%D0%BB-prilosec

В тази статия не намирам нищо за сперматозоиди, сперматогенеза или за безплодие при мъжете, поне при бързото ми търсене.

Ако това е същата д-р Папазова, която лекува с урина и ток, ще се въздържа от всякакъв коментар (не защото няма какво да кажа, а защото правилата на форума, в чието написване съм участвала и аз, не позволяват използването на нецензурни думи и изрази, както и обиди спрямо трети лица).
« Последна редакция: Март 29, 2017, 15:05:41 pm от Мели »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #603 -: Март 29, 2017, 15:11:52 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
 ние с мъжа ми искаме да кандидатстваме за одобрение към фонда за асистирана репродукция. С мъжки фактор сме, мъжът ми е с диагноза Олигоастенотератозооспермия крайно тежка степен( сперматозоиди много под 1 млн, но никой не може да каже точно колко, от които само някои са подвижни и всичките с лоша морфология). Някои клиники го класифицират като Криптозооспермия. Проведахме три месечно лечение инжекции Прегнил и куп хранителни добавки( пациенти сме на д-р Бъчваров), сега трябва всеки месец да правим контролни спермограми, за да видим има ли подобрение. Първата спермограма , която направихме показа отново същата диагноза , като подвижността се увеличи от 10% на 36%, морфологията с нормални форми 1% , бройката е неуточнена отново много под 1 млн.
От Фонда ни казаха, че за да кандидатстваме е необходимо да приложим една разширена спермограма. Въпросът ми е , в неговия случай, може ли да се направи разширена спермограма. Някъде четах, че когато има такива тежки увреждания в сперматогенезата, няма как да се оцветят самите сперматозоиди.
И един отделен въпрос, имаме ли шанс с  показатели като неговоите да се получи успешна бременност след инвитро, до колкото знам качеството на сперматозоидите е важно за успешна инвитро процедура ? Има ли още нещо коеот бихме  могли да направим, за да подобрим шансовете си за дете.
Пропуснах да кажа, че му направихме и генетични изследвания-кариотип и микроделации на Y хромозома, всичко е ок там. Хормоните показаха занижен тестостерон 6.75, FSH 18.24( при норма до 12.4), LH 8.65 (на горна граница). Мъжът ми е на 32 г., няма варикоцеле.

Здравей, Andi78!

Има методика, по която сперматозоидите могат да бъдат изброени, дори когато са под 1 млн. в мл. Също така и спермалната морфология може да бъде оценена, независимо от малкия брой. Изискването на СЗО е да се оценят 200 сперматозоида, но и върху 100 могат да се направят изводи за морфологията. Просто ембриологът трябва да работи повече в този случай и затова не винаги го правим. Но, пак казвам, няма пречка да се изброят и да се оценят сперматозоидите с доста голяма точност. За ЦАР ви трябват две спермограми от два различни центъра, които имат регистрация по чл. 131 от Закона за здравето и консултация с уролог.

По втория въпрос, защо са така лоши спермалните показатели, има многобройни причини, които могат да потиснат силно сперматогенезата. На мейла ще ти изпратя въпросник, нека го попълни и ми го върне, и ще съм по-конкретна. Качеството на сперматозоидите, разбира се, е важно за изхода на ин витро процедурата.

Поздрави! :)

Доктор Даскалова, благодаря Ви за бързия отговор, ще попълним въпросника и ще Ви го изпратя. До колкото разбрах  , за да кандидатстваме не е задължително да приложим разширена спермограма, просто трябва да има две спермограми от два различни центъра( може и обикновенни), които имат регистрация по чл. 131 от Закона за здравето. Правилно ли съм разбрала, в различните клиники ми казват различни неща и вече се обърках...
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #604 -: Март 29, 2017, 15:15:20 pm »
Благодаря ти за коментара Мели. Наистина е трудно човек да прецени на какво от написаното в интернет може да се вярва.  А относно В12, той е включен в състава на Спермотренд и аз от там си направих извода, че вероятно влияе по някакъв начин.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #605 -: Март 29, 2017, 22:14:23 pm »
До колкото разбрах  , за да кандидатстваме не е задължително да приложим разширена спермограма, просто трябва да има две спермограми от два различни центъра( може и обикновенни), които имат регистрация по чл. 131 от Закона за здравето. Правилно ли съм разбрала, в различните клиники ми казват различни неща и вече се обърках...

Не би трябвало да има различни мнения, в нормативната база съвсем ясно е записано какво се изисква.

"1. медицинска документация, удостоверяваща наличие на индикации по чл. 26 от правилника, както следва:
 - за индикации по чл. 26, ал. 1, т. 2 - документи от извършването на два или повече спермални анализа с най-малко един месец между тях в повече от едно лечебно заведение, получило разрешение по чл. 131, ал. 1 от Закона за здравето, последният от които е извършен преди не по-повече една година преди подаване на заявлението; ползват се критериите на Световната здравна организация (СЗО) за нормоспермия, като е желателно поне едно от изследванията да е с морфология, оценена по стриктните критерии на Крюгер;"


Това с разширената спермограма е пак някаква нашенска измишльотина. Има спермограма и други тестове, няма обикновени, разширени и прочие спермограми.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #606 -: Март 29, 2017, 22:31:12 pm »
Благодаря ти за коментара Мели. Наистина е трудно човек да прецени на какво от написаното в интернет може да се вярва.  А относно В12, той е включен в състава на Спермотренд и аз от там си направих извода, че вероятно влияе по някакъв начин.

Мда, това е вярно, трудно е да се отсее.
По същество - много рядко и при продължителен прием на омепразол може да се стигне до недостиг на витамин В12. Състоянието е временно и обратимо след спиране на лекарството. Ако се получи, пациентът ще има оплаквания - неврологични, психологични и т.н. А дори и при недостиг на В12, спермалните показатели не се променят (няма статистически значима разлика).

Спермотренд е хранителна добавка. Като такава, тя съдържа само неща, които са безвредни и не подлежат на особен контрол. Приемът на хранителна добавка не е лечение. Иначе да, витамин В12 е важен за здравето, както и всички останали витамини и микроелементи.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #607 -: Март 29, 2017, 23:23:27 pm »
Благодаря ти Мели :). Информацията относно лекарствата и тяхното влияние е много ценна, тъй като почти никаква информация не се намира за това. Аз лично никога до сега не съм чела листовка на която да пише например - внимание може временно да понижи фертилитета, а това е нещо което според мен трябва да се включи в списъка на нежелателните реакции например.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #608 -: Март 30, 2017, 10:17:42 am »
Благодаря ти Мели :). Информацията относно лекарствата и тяхното влияние е много ценна, тъй като почти никаква информация не се намира за това. Аз лично никога до сега не съм чела листовка на която да пише например - внимание може временно да понижи фертилитета, а това е нещо което според мен трябва да се включи в списъка на нежелателните реакции например.

Абсолютно си права. Тези неща са важни, но има известни проблеми в съобщаването на нежеланите реакции. Как функционира системата - лекарят предписва лекарството, пациентът го приема, има страничен ефект, напр. вдига кръвно, обажда се на лекаря, той от своя страна подава информация за настъпилото събитие на агенцията по лекарствата, тя го докладва, проучва и включва в списъка с нежелани реакции. Обаче аналогичната ситуация със сперматогенезата е доста по-трудна, защото пациентът няма оплаквания, т.е. не може да каже на лекаря, той от своя страна не може да съобщи и т.н.

От друга страна действието на една малка група лекарства е директно върху сперматогенезата (и в техните указания това е записано), но действието на огромната група лекарства е индиректно. Например в горната ситуация лекарят може да даде препарат против високото кръвно на пациента (резерпин), който обаче като странично действие може да потисне складирането на допамин в секреторните гранули, това от своя страна повишава производството на пролактин, при високи нива на пролактин се потиска гонадотропен хормон, а той от своя страна е отговорен за отделянето на ЛХ и ФСХ, те пък са отговорни (пак индиректно) за сперматогенезата ... и това е краткото описание на патологичния път. Т.е. когато действието на даден препарат е индиректно, то няма как да се съобщи като страничен ефект и е работа на лекаря да знае кое как работи, на какво пречи, с какво си взаимодейства и т.н.

Отделно, и високото кръвно налягане води до проблеми със сперматогенезата. :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #609 -: Март 30, 2017, 13:43:52 pm »
Благодаря ти Мели за обстойният отговор. Така обяснено, наистина е трудно да се прецени за всяко едно лекарство. То май индиректно какво ли не им вреди на плувчетата  :?.
   
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #610 -: Април 29, 2017, 11:23:36 am »
Здравейте д-р Даскалова! Може ли да погледнете спермограмата на съпруга ми, той е епилептик от 6 години и пие Конвулекс Хроно и Епитрижин. Спермограмата е направена в КИРМ Плевен.
Материалът е:   даден на място             донесен   
Материалът е получен чрез: Мастурбация
Време на сексуално въздържание:  3 (норма 3-5 дни)   pH:  7.9 (норма 7.2-8.0)
Обем на еякулата:  1.8 (N 1.5-6ml)   Цвят:     Слонова кост   
Втечняване:   60 (норма до 60 мин.)   Агрегация:    ДА   
Визкозитет:   1 (норма до 0-2см.)   Аглутинати:   0 (норма 0-1 степен)
Левкоцити:   <1.10^6 (норма <1.106/ml)   Епителни клетки:   N (норма 0-1/поле)
Незрели клетки: N (норма <1.106/ml)  Желатинови телца:    НЕ  Детрит:  ДА 
Брой сперматозоиди:  7 000 000 /ml (норма>15.106/ml)
Брой сперматозоиди:  13 000 000 /еякулат (норма>39.106)
Подвижност (групи СЗО):
Нормокинетични сперматозоиди - гр. a    0  %   (норма >25%)     гр. b  19
брой а+б:  1 330 000 /ml     гр. а+б  19 % (норма>32%)
Хипокинетични сперматозоиди - гр. с  27 %   Акинетични сперматозоиди - гр. d  54 %
Виталност: 82 % живи (N>58%)  18 % мъртви   


Тератозооспермален индекс по Kruger-Tygerberg`s strict criteria (TZI)
Брой изследвани сперматозоиди:   200   с дефекти на шийна/средна част   34%
с нормална морфология (N>4%)   0%   с опашни дефекти   9%
с абнормална морфология   100%   с цитоплазмен остатък   4%
с с главични дефекти   100%   TZI (N<1.6)   1.47
* преобладаващи дефекти:
Пириформени, вакуолизирани главички, сперматозоиди с пречупен среден сегмент. Наличие на pinheads!


Заключение:
Олигоастенотератозооспермия. Олигозооспермия- средна степен.
За мен изглежда страшно :( Благодаря за отговора
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #611 -: Май 12, 2017, 14:11:04 pm »
Здравейте, д-р Даскалова!
Ще съм ви много благодарна да дадете своето мнение за спермограмата на мъжа ми, на 35 години е, спортува редовно, не пуши и пие изключително рядко. С тези показатели възможна ли е инсеминация?
Още веднъж благодаря предварително за отделеното време!

Дни въздържание/Abstinence in days/: 3 (3-5) Консумация на алкохол/alcohol consumption/: Не
Лечение с антибиотици, антиалергени/Antibiotic, antiallergenic treatment/: Не
Материалът е получен чрез/Material is obtained by/: мастурбация
Материалът е/Material is:/: даден на място
Време на втечняване в лабор.условия: 15 минути (до 60 min.)
/Liquefaction time in laboratory conditions
цвят/Color/: слонова кост обем/volume/: 2.2 (2.0-6.0мл)
рН: 7.2 - 7.8 (7.2-7.8 ) вискозитет/viscosity/: 0 (0,1,2,3), мирис/smell/:нормален
Желатинови конгломерати/prostatic bodies/: Не
Аглутинати/Agglutinations/: типични
Кръгли клетки/Round cells/: 1 -3(<5 млн/мл)
Обща концентрация на сперматозоиди/1 мл/Totalsperm count/1 ml/: 19.74 (20.106
/ml)
Нормокинетични сперматозоиди (А+B)/normokinetic sperm cells/: 13.00 %(≥ 50%)
A. с бързи линеарни постъпателни движения (ЛПД) 6.00 %
B. с бавни ЛПД 7.00 %
Хипокинетични/hypokinetic/: 20.50 % акинетични/akinetic/: 66.50 %
концентрация нормокинетични сперм. (A+B) /1 мл/normokinetic sperm cells concentration/: 2.57 (10.106
/ml)
Обща концентрация на нормокинетични сперм.: 5.65 (20.106
/ml) в обема
/Total concentration of normokinetic sperm in the volume/
Заключение /Conclusion and recommendation/: Oligoasthenozoospermia ,
След селективна обработка:
След селективна обработка (DGC x106): <1 (Ед.подв.)
Сперматозоиди с нормокинеза след DGC ( ≥90%): -
HBA (Sperm-Hyaluronan Binding Assay) (норма≥80%): 50
Биологична преживяемост/24ч. (норма ≥50%):
37ºС/5% СО2
: стайна tºС :
Оценка на морфологията по Kruger's strict criteria.
Нормални (%) : 2
Абнормални (%) : 98
Тератозооспермичен индекс (макс. стойност: 4.0) : 1.68
Деформационен индекс (макс. стойност: 3.0) : 1.65
Нормални : 4
Аморфна глава : 196
Шийни дефекти : 54
Опашни дефекти : 48
Цитоплазмен дефект : 32
Заключение морфология: Силно занижена оплодителна способност
« Последна редакция: Май 12, 2017, 14:16:01 pm от Kukapetal »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #612 -: Май 13, 2017, 17:42:59 pm »
Здравейте д-р Даскалова! Може ли да погледнете спермограмата на съпруга ми, той е епилептик от 6 години и пие Конвулекс Хроно и Епитрижин. Спермограмата е направена в КИРМ Плевен.
Материалът е:   даден на място             донесен   
Материалът е получен чрез: Мастурбация
Време на сексуално въздържание:  3 (норма 3-5 дни)   pH:  7.9 (норма 7.2-8.0)
Обем на еякулата:  1.8 (N 1.5-6ml)   Цвят:     Слонова кост   
Втечняване:   60 (норма до 60 мин.)   Агрегация:    ДА   
Визкозитет:   1 (норма до 0-2см.)   Аглутинати:   0 (норма 0-1 степен)
Левкоцити:   <1.10^6 (норма <1.106/ml)   Епителни клетки:   N (норма 0-1/поле)
Незрели клетки: N (норма <1.106/ml)  Желатинови телца:    НЕ  Детрит:  ДА 
Брой сперматозоиди:  7 000 000 /ml (норма>15.106/ml)
Брой сперматозоиди:  13 000 000 /еякулат (норма>39.106)
Подвижност (групи СЗО):
Нормокинетични сперматозоиди - гр. a    0  %   (норма >25%)     гр. b  19
брой а+б:  1 330 000 /ml     гр. а+б  19 % (норма>32%)
Хипокинетични сперматозоиди - гр. с  27 %   Акинетични сперматозоиди - гр. d  54 %
Виталност: 82 % живи (N>58%)  18 % мъртви   


Тератозооспермален индекс по Kruger-Tygerberg`s strict criteria (TZI)
Брой изследвани сперматозоиди:   200   с дефекти на шийна/средна част   34%
с нормална морфология (N>4%)   0%   с опашни дефекти   9%
с абнормална морфология   100%   с цитоплазмен остатък   4%
с с главични дефекти   100%   TZI (N<1.6)   1.47
* преобладаващи дефекти:
Пириформени, вакуолизирани главички, сперматозоиди с пречупен среден сегмент. Наличие на pinheads!

Заключение:
Олигоастенотератозооспермия. Олигозооспермия- средна степен.
За мен изглежда страшно :( Благодаря за отговора

Здравей, v.aleksandrova!

По отношение на показателите, предполагам нещата изглеждат ясни и не особено добри. Когато имаме основно заболяване, което налага хронично лечение, а това лечение има ясен негативен ефект върху репродуктивните способности, няма как да спрем лечението, но е добре да се коментират възможностите да се прецизират лекарствата. Ако е възможно да се премине трайно на други препарати, които нямат толкова сериозен негативен ефект, това би било много добре. Ако не е възможно, компромисен вариант е да се опита за някакъв период от време да се промени терапията, с цел да се подобри сперматогенезата и да се замразят сперматозоиди, след което да се премине отново на основната терапия.

Разбира се, независимо от основното заболяване, трябва да се потърсят други възможни причини за влошената сперматогенеза, и ако се открият, да се отстранят. И да се направи опит да се подобрят показателите по консервативен път, преди да се премине към асиситрана репродукция.

Последно, подайте си документите към ЦАР.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #613 -: Май 13, 2017, 17:49:40 pm »
Здравейте, д-р Даскалова!
Ще съм ви много благодарна да дадете своето мнение за спермограмата на мъжа ми, на 35 години е, спортува редовно, не пуши и пие изключително рядко. С тези показатели възможна ли е инсеминация?
Още веднъж благодаря предварително за отделеното време!

Дни въздържание/Abstinence in days/: 3 (3-5) Консумация на алкохол/alcohol consumption/: Не
Лечение с антибиотици, антиалергени/Antibiotic, antiallergenic treatment/: Не
Материалът е получен чрез/Material is obtained by/: мастурбация
Материалът е/Material is:/: даден на място
Време на втечняване в лабор.условия: 15 минути (до 60 min.)
/Liquefaction time in laboratory conditions
цвят/Color/: слонова кост обем/volume/: 2.2 (2.0-6.0мл)
рН: 7.2 - 7.8 (7.2-7.8 ) вискозитет/viscosity/: 0 (0,1,2,3), мирис/smell/:нормален
Желатинови конгломерати/prostatic bodies/: Не
Аглутинати/Agglutinations/: типични
Кръгли клетки/Round cells/: 1 -3(<5 млн/мл)
Обща концентрация на сперматозоиди/1 мл/Totalsperm count/1 ml/: 19.74 (20.106
/ml)
Нормокинетични сперматозоиди (А+B)/normokinetic sperm cells/: 13.00 %(≥ 50%)
A. с бързи линеарни постъпателни движения (ЛПД) 6.00 %
B. с бавни ЛПД 7.00 %
Хипокинетични/hypokinetic/: 20.50 % акинетични/akinetic/: 66.50 %
концентрация нормокинетични сперм. (A+B) /1 мл/normokinetic sperm cells concentration/: 2.57 (10.106
/ml)
Обща концентрация на нормокинетични сперм.: 5.65 (20.106
/ml) в обема
/Total concentration of normokinetic sperm in the volume/
Заключение /Conclusion and recommendation/: Oligoasthenozoospermia ,
След селективна обработка:
След селективна обработка (DGC x106): <1 (Ед.подв.)
Сперматозоиди с нормокинеза след DGC ( ≥90%): -
HBA (Sperm-Hyaluronan Binding Assay) (норма≥80%): 50
Биологична преживяемост/24ч. (норма ≥50%):
37ºС/5% СО2
: стайна tºС :
Оценка на морфологията по Kruger's strict criteria.
Нормални (%) : 2
Абнормални (%) : 98
Тератозооспермичен индекс (макс. стойност: 4.0) : 1.68
Деформационен индекс (макс. стойност: 3.0) : 1.65
Нормални : 4
Аморфна глава : 196
Шийни дефекти : 54
Опашни дефекти : 48
Цитоплазмен дефект : 32
Заключение морфология: Силно занижена оплодителна способност

Здравей, Kukapetal!

Първоначалните показатели са недобри, а селективната обработка на сперматозоидите е довела до отчайващи резултати. При тази ситуация вътрематочна инсеминация е невъзожна. Може да се коментира с ембриолозите да се приложи друга обработка (диагностично), за да се види ще се получат ли някакви оптимистични резултати. Но първо, преди да се премине към каквато и да било асистирана репродукция, трябва да се направи пълна оценка на репродуктивните способности. Едва след това може да се мисли за варианти на АРТ.

Финансиране през ЦАР винаги е опция.

Успех!:)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #614 -: Май 14, 2017, 13:18:32 pm »
Благодаря ви за бързия отговор, д-р Даскалова!
Бъдете жива и здрава!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #615 -: Май 24, 2017, 13:06:27 pm »
Здравейте д-р Даскалова!Имам един въпрос към Вас. Бях писала и преди, направихме спермограма на съпруга ми с ДНК фрагментация, която я прилагам да я погледнете.От нея се вижда че е с повишен индекс на фрагментацяя48%.Правихме скоро ИКСИ, ИМСИ и МАКС , но за жалост се получи биохимична бременност.Четох наскоро за диагностика и селекция на сперматозоиди с помощта на HBA тест.В статията се описва , че способността за свързване с хиалуроновата киселина е важен индикатор за качеството и зрелостта на сперматозоидите и способноста и да доведат до развитието на успешна бременност. Мисълта ми е дали да направим тази диагностика - HBA теста? Защото стана ясно , че причината за биохимичната бременност е влошената морфология и фрагментация на сперматозоидите, с които не можаха да се преборят и ИМСИ и МАКС.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #616 -: Май 27, 2017, 12:15:34 pm »
Благодаря ви д-р Даскалова за отговора! В понеделник сме на уролог да видим и там какво ще кажат и да видим какъв е точно проблема!  Казвате, че естественото забременяване е невъзможно?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #617 -: Май 27, 2017, 13:20:03 pm »
Здравейте д-р Даскалова!Имам един въпрос към Вас. Бях писала и преди, направихме спермограма на съпруга ми с ДНК фрагментация, която я прилагам да я погледнете.От нея се вижда че е с повишен индекс на фрагментацяя48%.Правихме скоро ИКСИ, ИМСИ и МАКС , но за жалост се получи биохимична бременност.Четох наскоро за диагностика и селекция на сперматозоиди с помощта на HBA тест.В статията се описва , че способността за свързване с хиалуроновата киселина е важен индикатор за качеството и зрелостта на сперматозоидите и способноста и да доведат до развитието на успешна бременност. Мисълта ми е дали да направим тази диагностика - HBA теста? Защото стана ясно , че причината за биохимичната бременност е влошената морфология и фрагментация на сперматозоидите, с които не можаха да се преборят и ИМСИ и МАКС.

Здравей, кнс55! За мен е по-важно да се потърсят причини за влошеното качество на сперматозоидите и да се отстранят (напр. варикоцеле, хормонални проблеми, възпалителни процеси и т.н.). За да има по-голям шанс при прилагането на метод за селекция (независимо какъв). Защото при лоши изходни показатели каквато и селекция да правим, шансовете са по-малки, отколкото ако сме инвестирали време и усилия да направим скрининг и терапия за подобряване на показателите.

Един страничен коментар ще си позволя, не зная дали съм права, но сякаш сте сменили 3 репродуктивни центъра в рамките на няколко месеца. Това не е много добра тактика. Ние пристъпваме към следваща процедура на базата на опита и информацията, която сме получили от предходните изследвания, реакция на лечение и т.н. Ако се сменят центровете, този опит до голяма степен се губи, а е важен. Само съвет. :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #618 -: Май 27, 2017, 13:26:09 pm »
Благодаря ви д-р Даскалова за отговора! В понеделник сме на уролог да видим и там какво ще кажат и да видим какъв е точно проблема!  Казвате, че естественото забременяване е невъзможно?

Освен с уролог е добре да коментирате тези неща и с лекаря, който лекува епилепсията. При такива показатели е малко вероятно да се получи естествено забременяване, но все пак той е направил само една спермограма, което е крайно недостатъчно да се правят прогнози. Вие така или иначе ще трябва да направите нова спермограма в друг център, ако ще подавате документи за ЦАР и тогава ще се види дали са относително стабилни показателите му.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #619 -: Май 27, 2017, 17:16:08 pm »
Благодаря Ви много д-р Даскалова, разбирам че да се приложи лечение е по важно в случая.Но при нас няма намерена причина за този резултат при спермограмата, освен възрастта. Но въпреки това провеждаме лечение и дано има резултат в положителна посока.Поздрави!