0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #640 -: Октомври 03, 2017, 19:36:34 pm »
Благодаря много! Диагнозата ми е поставена отдавна, но до момента не ми е назначено лечение за възпалението, а продължаваме с инвитро опитите, вече 6 на брой, и шестте с никаква имплантация-инвитро, на ест.цикъл, събиране на яйцеклетки и последен неуспех с хубави ембриони от донорски яйцеклетки. Та вече си мисля дали това хронично възпаление на ендометриума не е причина за неуспехите?!

Възможно е, трябва да го обсъдиш с твоя гинеколог.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #641 -: Октомври 03, 2017, 19:38:14 pm »
Здравейте! Бихте ли ми казали дали е ок резултата

Да. Но един лабораторен резултат не говори кой знае колко много.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #642 -: Октомври 03, 2017, 19:48:45 pm »
Уважаема д-р Даскалова, моля за насоки!
В процедура съм за инвитро. На мъжа ми при МБ на еякулат излязоха "масово левкоцити". Очевидно има някакво възпаление. През лятото той имаше проблеми със стомах, обрив, замаяност, кръв в урината, но когато отиде на уролог, лекарят му е прегледал простатата и му е казал, че нищо му няма и сигурно е изкарал някаква инфекция.
Оттогава минаха два месеца, но проблемите със стомаха продължават ежедневно и очевидно все още някакви бактерии не са изчистени. При положение, че сега излизат повишени левкоцити, но няма кандида или изолирани бактерии от мб на еякулат, какво друго можем да направим. Казаха ми да направим мб на посявка, какво означава - можем ли ние да занесем материал или трябва лекар да я вземе, как ще се различава от мб, която вече направихме? Също и ако бактериите са в еякулата, това означава ли, че инфекцията е на пикочо-половата система или може да е остатък от стомашна инфекция? Добре ли е да приема антибиотик преди инвитрото?
Извинете за дългите обяснения и благодаря много!

Малко късно ти отговарям, очевидно вече сте направили процедурата. Всяка инфекция е редно да се уточни чрез целенасочено търсене на причинителя в биологичните проби. Стандартната микробиологична посявка от еякулат не е особено полезна, защото тя открива само част от аеробните микроорганизми, докато друга част изискват по-специализирани тестове, като напр. хламидия, групата микоплазми, гонококи, паразити като трихомонас и т.н. Стомашните проблеми са с един причинител, уринарните с друг, в еякулата може да има трети и така, иска търсене. И после лечение, което може да се провежда и в хода на процедурата по стимулация и ин витро оплождане.

А може да има левкоцити в еякулата и без микроорганизъм, напр. при тютюнопушене, травма, варикоцеле.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #643 -: Октомври 04, 2017, 15:07:07 pm »
А не, още съм в процедура, не сме приключили. Така че много благодаря за отговора.
При мъжа ми все още не е ясно положението. Той е и пушач, но друг път не е имал масово левкоцити при предишни изследвания.Просто след като и личната, и урологът го отпратиха, без да се задълбочат особено, не знам вече дали сами да не тръгнем да си правим допълнителни изследвания. Но ей така напосоки, ми се вижда хвърлени усилия на вятъра.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #644 -: Октомври 09, 2017, 10:16:55 am »
Добър ден д-р Даскалова.Бих искала да се посъветвам с Вас относно спермограмата на мъжът ми.Дали бихте дали мнението си,и евентуално съвет как да процедираме?Благодаря предварително.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #645 -: Октомври 15, 2017, 19:19:33 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
бихте ли коментирали тези резултати:
Период на полово въздържание: 3 дни
Обем на еякулата: 2.1 (норма> 1.5мл.)
Цвят: нормален
Време на втечняване: 30мин.
Вискозитет: 3 (норм. до 2 см.)

Концетрация на сперматозоиди: 47 млн./мл
Общ брой на сперм. в еякулата: 98.7млн.
Обща подвижност (%): 53
% сперматозоиди с нормокинеза: 50 (норма> 32%)
% сперм. с хипокинеза: 3
% сперм. с акинеза: 47

Брой нормокинетични сперматозоиди: 23500000 (норма> 10х10^6 в мл.)
Общ брой нормокинетични сперматозоиди: 49350000 (норма > 20х10^6 в мл.)
Аглутенация: Не
Агрегация: Да
Левкоцити: 2-3
Епителни клетки: <1
Еритроцити: Не
Желатинови конгломерати: Да
12% сперматозоиди с нормална морфология

Благодаря Ви предварително!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #646 -: Октомври 16, 2017, 12:50:53 pm »
А не, още съм в процедура, не сме приключили. Така че много благодаря за отговора.
При мъжа ми все още не е ясно положението. Той е и пушач, но друг път не е имал масово левкоцити при предишни изследвания.Просто след като и личната, и урологът го отпратиха, без да се задълбочат особено, не знам вече дали сами да не тръгнем да си правим допълнителни изследвания. Но ей така напосоки, ми се вижда хвърлени усилия на вятъра.

Така е, не е добре да се правят изследвания без насока, защото има риск да се дадат пари за излишни тестове, а важните да се пропуснат. Бих го посъветвала да говори с уролога пак, да попита дали не е добре да се изследва за хламидии, микоплазми, гонококи или нещо друго, което прецени.

И да спре да пуши. Кажи му, че аз съм казала. :)

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #647 -: Октомври 16, 2017, 12:59:32 pm »
Добър ден д-р Даскалова.Бих искала да се посъветвам с Вас относно спермограмата на мъжът ми.Дали бихте дали мнението си,и евентуално съвет как да процедираме?Благодаря предварително.

Здравей, magi mei!

Не виждам да има изследвана морфология на сперматозоидите, а е добре да има такава.

По отношение на показателите - обемът на еякулата е близо до горната граница, макар и в норма. Има ли някакви рискове - напр. тежък физически труд или работа, свързана с висока активност, напр. танци, спорт, колоездене, каране на мотор? Добре е да го види уролог, с оглед изключване на варикоцеле.

Наличието на бактерии също подлежи на уточняване чрез микробиологична посявка от еякулата, както и чрез PCR за хламидии, микоплазми и гонококи, а по преценка на лекаря, и серология за ХИВ, сифилис и хепатити.

И защо са недостатъчно подвижни също трябва да се коментира, да се потърсят причините за това и да се отстранят.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #648 -: Октомври 16, 2017, 13:12:19 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
бихте ли коментирали тези резултати:

Има какво да се желае откъм морфология. В зависимост от това, към какво вървите, е добре да се види дали няма нещо, което да може да се предложи като подобряване на покацателите.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #649 -: Октомври 16, 2017, 14:05:55 pm »
Доктор Даскалова мъжът ми няма тежък физически труд на работа,а за съжаление и рядко тренира,за танците да не говорим,отказа ги отдавна.Задължително ще се консултураме с уролог и ще направим морфология да видим защо не са добри показателите.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #650 -: Октомври 16, 2017, 15:47:39 pm »
Доктор Даскалова мъжът ми няма тежък физически труд на работа,а за съжаление и рядко тренира,за танците да не говорим,отказа ги отдавна.Задължително ще се консултураме с уролог и ще направим морфология да видим защо не са добри показателите.

Това са само рискови фактори, някои мъже и без тях имат разширени вени. Също така излагане на някой от рисковите фактори в миналото може да е проблем.

Урологът ще каже повече. :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #651 -: Ноември 08, 2017, 13:16:25 pm »
Здравейте, Д-р Димитрова!
Пиша Ви отново, за да помоля за коментар на резултатите на моята половинка.
През тази година направихме три трансфера с донорски яйцеклетки /една донорка/ и резултата беше две биохимични бременности и един отрицателен резултат. Преди да пристъпим към втора процедура с донорски яйцеклетки, решихме да направим нова спермограма на мъжа ми. Часът ни за коментар е чак на 14-ти декември и бихме искали да се допитаме и до вашето мнение за проблемите, които виждате  и какви стъпки трябва да предприемем за решаването им. Бих искала да попитам и какви други изследвания да направим, за да изключим проблем със сперматозоидите преди следващия опит. Мъжът ми е на 45 години, въздържанието е 4 дни, втечняване - 25 минути. Това, което трябва да спомена е, че след цял ден работа, мъжът ми трябваше да пътува до летището, да хване вечерен полет до България, да пристигне към 3 часа пред нощта в София и след само около 5 часа сън да отиде в клиниката да даде материал за анализ. Предполагам, че това е оказало влияние върху резултата от спермограмата.
Ето и резултатите:
Физико-химични параметри                      норма
Обем: 0.8 мл                                            ≥ 1.5 мл
pH: 8.1                                                     ≥ 7.2
Визкозитет: нормален
Цвят: нормален
Наличие на желатинови конгломерати: Не
Наличие на аглутинати: Не
Концентрация на сперматозоидите            норма
Брой сперматозоиди: 141.92 млн/мл         ≥ 15 млн/мл
Общ брой сперматозоиди,: 113.536 млн    ≥ 39 млн
Подвижност на сперматозоидите               норма
Бързо подвижни (А): 41 %
Подвижни (B): 23 %
Бавно подвижни / трептящи (C): 11 %
Неподвижни (D): 25 % ≤ 60 %
С добра подвижност (A+B): 64 %              ≥ 32 %
Обща подвижност (A+B+C): 75 %             ≥ 40 %
Общ брой подвижни сперматозоиди: 85.152 млн
Морфология на сперматозоидите               норма
Критерии: стриктни
Нормални форми: 4 %                               ≥ 4 %
Нормални бързи: 2.32749 млн/мл
Главови дефекти
удължена глава 14 %
уголемена глава 2 %
крушовидна глава 8 %
малка глава 21 %
кръгла глава 10 %
аморфна глава 6 %
двойна глава 2 %
откъсната главичка 0 %
вакуоли в акрозомалния регион 30 %
ядрени вакуоли 0 %
малка акрозoма 52 % (≤ 40 %)
голяма акрозома 0 % (≥ 70 %)
без акрозома 10 %
Шийни дефекти
асиметрична шийка 6 %
пречупена шийка 8 %
удебелена шийка 12 %
тънка шийка 0 %
Опашни дефекти
къса опашка 2 %
увита опашка 0 %
двойна опашка 0 %
само опашка 2 %
Други
цитоплазмен остатък 2 %
множествени дефекти 22 %
Оценка на ДНК-фрагментацията в сперматозоидите         
SDI тест                              норма
DFI 10.49 %                        ≤ 30 %
HDS 8.93 %                         ≤ 25 %
Наличие на клетки в еякулата                            норма
Клетки на сперматогенезата: 2.4 млн/мл            ≤ 5 млн/мл
Заключение: Хипоспермия, Нормозооспермия
Забележка: SDI17153

Благодаря предварително за отделеното време.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #652 -: Ноември 08, 2017, 19:06:58 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
На партнорът ми е изписан Лефлокс и Уроваксон/Уроваксона е изписан за 2 месеца/ поради ешерихия коли в урината.
Последната спермограма е без отклонения - нормозооспермия, 6% нормална морфология.
Предстои ни инвитро процедура през Януари или Февруари
Приемът на тези лекарства би ли повлиял на спермограмата
Благодаря
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #653 -: Ноември 14, 2017, 19:51:57 pm »
Темата актуална ли е ...
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #654 -: Ноември 14, 2017, 22:09:13 pm »
.
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #655 -: Ноември 15, 2017, 08:05:29 am »
All saints не е нужно да пишеш пост след пост! :wink:
Д-р Даскалова ще отговори, когато прочете. Просто е ангажирана.
Успех!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #656 -: Ноември 15, 2017, 11:43:41 am »
Това, което трябва да спомена е, че след цял ден работа, мъжът ми трябваше да пътува до летището, да хване вечерен полет до България, да пристигне към 3 часа пред нощта в София и след само около 5 часа сън да отиде в клиниката да даде материал за анализ. Предполагам, че това е оказало влияние върху резултата от спермограмата.

При всички положения тези неща се отразяват, но и при тези условия показателите му са добри, с малки отклонения. Аз бих го посъветвала да направи една контролна спермограма, когато е спокоен, спал е достатъно, не е уморен и т.н. На мейла ти изпратих въпросник.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #657 -: Ноември 15, 2017, 12:04:07 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
На партнорът ми е изписан Лефлокс и Уроваксон/Уроваксона е изписан за 2 месеца/ поради ешерихия коли в урината.
Последната спермограма е без отклонения - нормозооспермия, 6% нормална морфология.
Предстои ни инвитро процедура през Януари или Февруари
Приемът на тези лекарства би ли повлиял на спермограмата
Благодаря

Здравей, All saints!

Да се надяваме, че след като излекува инфекцията, ще се подобрят и спермалните показатели. Напоследък в световен мащаб се появява загриженост по отношение на резистентната ешерихия коли, както и във връзка с пораженията, които може да нанесе на уринарния тракт. Лечението понякога е продължително, но трябва да се провежда. Препаратът уро-ваксом, който съдържа лиофилизирани бактерии, не би трябвало да има негативно влияние върху сперматогенезата. Лефлокс, който съдържа антибиотика левофлоксацин, може да наруши сперматогенезата при продължителен прием и при високи дози, което се надявам да не е изписано така в неговия случай. При кратък прием в обичайна доза ползите многократно превишават риска.

Успех на процедурата! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #658 -: Ноември 15, 2017, 18:31:17 pm »
Благодаря ви д-р Даскалова
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #659 -: Декември 01, 2017, 08:11:55 am »
Благодаря и да уточня
Да в едва и съща лаборатория са правени през месец,след което посетихме уролог които откри хламидия и възпаление на епидидимит(едвостранно)
Лекувахме хламидията и двамата и месец след лечението излезе отрицателен резултат.
Възпалението при него все още не е отшумяло.
Въпросът ми е дали да очакваме подобрение на спермограмата след неговото излекуване и кога според вас да пуснем отново спермограма.
Много ви благодаря.
Хубаво е че Ви има