0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #520 -: Април 25, 2017, 22:38:17 pm »
Това е добре, пожелавам ти само добри новини. :)

Само не мога да се съглася с извода ти за ранните прегледи. В някои ситуации те са изключително важни.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #521 -: Май 03, 2017, 14:27:04 pm »
Здравейте д-р Даскалова.За съжаление моята бременност приключи така да се каже...След вчерашния преглед установихме, че ембриончето е пораснало още малко вече беше 12мм, но сърдечната дейност е спряла и утре съм на абразио.Това обаче много ме притеснява предвид факта, че имам само една тръба и ме е страх от инфекции.Консултирах се с двама лекари които са на мнение, че на този етап няма нужда от някакви изследвания.Самия факт, че съм забременяла спонтанно е много добре.Аз обаче се чудя дали все пак не е добре след кюртажа да си направя една цветна снимка пак за да си проверя ситуацията след манипулацията.За сега обаче плана е Дай Боже всичко да мине добре утре и малко пазене и почивка физически и психически и есента живот и здраве ще помислим за подновяване на опитите и евентуално някакви изследвания.Притеснявам се от повторни аборти предвид факта че съм с еднорога матка, което е предпоставка за усложнения при евентуална бременност.И се чудя възможно ли е дори при секцио да не може да се установи дали матката наистина е еднорога?Благодаря!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #522 -: Юни 02, 2017, 14:17:29 pm »
Здравейте отново д-р Даскалова.Много се извинявам, че отново Ви притеснявам, но се надявам на съвет от Вас. Дойде ми първия МЦ след абразиото (точно на 28ден) и другата седмица съм на преглед при д-р Начев (ендокринолог) и ще отида гладна и жадна да може ако успея направо да пусна и изследванията на ЩЖ. В тази връзка се чудя дали да не съчетая ходенето до МД и да отида и на консултация и евентуално изследване за тромбофилия.След контролния преглед лекарката, която ми прави кюртажа ме посъветва да го направя само това изследване на този етап. По принцип бащата на съпруга ми има такива проблеми и от страната на моя баща също роднините ми имат такива проблеми (тромби).Майка ми пък е имала проблеми с тромби на сънната артерия (не знам точно как се казват заболяванията).Имам първа братовчедка, която след 3 спонтанни аборта и бяха назначили това изследване и се оказа с вродена тромбофилия...Знам че след един аборт нямам основание за такива притеснения, но предпочитам да дам малко пари за излишни изследвания и да съм спокойна, че всичко е наред, отколкото да си спестя малко пари и да рискувам да е имало проблем, който е можело да реша навреме. На този етап не се чувствам психически готова за нови опити и докато чакам ще си направя поне превантивно някои изследвания.Извинявам се, но нещо се отплеснах в обяснения...Та питането ми конкретно за тромбофилията беше знаете ли дали има някакви изисквания за самото изследване.Аз така или иначе ще отида гладна и жадна, но не знам дали има изискване дсли се прави в определен ден от МЦ?Благодаря!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #523 -: Юни 02, 2017, 14:28:25 pm »
Слънце, едно от основанията да търсим предразположения към тромбози е фамилната обремененост, която явно е налице при тебе. Няма изисквания.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #524 -: Юни 10, 2017, 14:27:35 pm »
Мели много благодаря! Направих преглед при д-р Начев за ЩЖ и хорноните.Направих пак обременяването с глюкоза и там съ на границата за инсулиновата резистентност, т.е. доктора ми каза че Хома индекса е 2.5 а при мен резултата е 2.7.Засега ми каза че няма да назначава лекарства а само диета.Мен обаче малко ме притеснява дали тази ИР може да причини спонтанен аборт отново...Иначе всички хормони според него са ми ок (ТСХ 1.8 ) , а ми каза че за забременяване трябва да е под 2.5 (според мен до колкото знам трябва да е под 2)...Чакам си резултатите от изследването за тромбофилия...В края на месец съм на гинеколог и ще се консултирам и с нея за тази ИР какво мисли? Вие какво мислите по този въпрос? Благодаря!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #525 -: Юни 19, 2017, 11:59:03 am »
Здравейте Мели,
Днес ми излязоха резултатите за вродената тромбофилия и имам въпроси на които ще се радвам ако можеш да ми отговориш:
Фактор ll (Протромбин)-мутация G/A 20210-Резултат: Хетерозиготен носител 20210G/A. Коментари: Мутацията 20210 G/A в протромбиновия ген се свързва с повишени плазмени нива на протромбина и се среща с повишена честота при лица с венозни проблеми.
Инхибитот на Плазминогенния активатор -PAI 4G/5G. Резултат: Хетерозиготен носител 4G/5G.
Направих консултация с АГ и ми каза, че имам тромбофилия, но няма нужда от повече изследвания а при настъпване на бременност веднага ще започна фраксипарин.Аз обаче се чудя дали не е добре да направя и други изследвания, но не знам какви...?Благодаря!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #526 -: Юни 23, 2017, 20:40:19 pm »
Диетата (начинът на хранене) и физическата активност са важни.
По отношение на предразположението към тромбофилия, при тези маркери няма основание за терапия с нискомолекулярни хепарини, а само с аспирин. Ако само това е направено, добре е да се изследват и другите маркери (Генни мутации, асоциирани с тромбофилия:
- Мутация R506Q на фактор V Лайден /Factor V Leiden
- Полиморфизъм I/D в ACE гена /ангиотензин I конвертиращ ензим/
- Полиморфизъм Val34Leu във Factor XIII гена.

Също може да се помисли за изследване за генни мутации, асоциирани с проблеми в обмяната:
- Генетичен вариант C677T в гена на Метилентетрахидрофолат редуктаза /MTHFR/
- Генетичен вариант A1298C в гена на Метилентетрахидрофолат редуктаза /MTHFR/
- Полиморфизмът G66A в MTRR гена /Метилтетрахидрофолат-хомоцистен метилтрансфераза редуктаза/


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #527 -: Юни 28, 2017, 10:48:11 am »
Здравейте доктор,Мели!Правих 2 бхс както ми беше препоръчани и ми излязоха резултатите,но лекарката ми е отпуска и аз нищо не разбирам.Бихте ли ги погледнала и да споделите мнението си и има ли за какво да се притеснявам.Благодаря предварително.🙂🙂🙂
Re: Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #528 -: Юни 28, 2017, 11:17:16 am »
Оп малко съм объркала темата и се извинявам ,ако може някой от админите да ми премести въпроса.Тъй като не мога да го изтрия.

Преместено от модератор
« Последна редакция: Юни 28, 2017, 13:43:57 pm от little_rabbit »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #529 -: Юли 02, 2017, 23:54:30 pm »
Резултатите са добри, но аз бих те посъветвала да ги коментираш с генетиците. И евентуално да обсъдиш друг неинвазивен пренатален скрининг с твоя гинеколог, като се върне на работа.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #530 -: Юли 03, 2017, 06:55:38 am »
Благодаря д-р,Мели.А този тест защо е нужен?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #531 -: Юли 03, 2017, 23:17:19 pm »
Може и да не ти е нужен, но е добре да се обсъдят раздвижените биохимични показатели, които са малко под и над MoM (това е медианната стойност).


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #532 -: Юли 04, 2017, 08:57:24 am »
Да,права сте д-р Мели.Моята лекарка твърди,че е от приема на прогестеронови препарати,които още пиех повреме и на 2 изследвания.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #533 -: Януари 19, 2018, 10:32:12 am »
Здравейте д-р Даскалова!

Септември родих секцио, и след 2м и 10 дни ми дойде първия м цикъл. Не кърмя. Като първия бе 4дни и по-слабо обилен. Втория цикъл ми дойде на 24ден, като той бе 6 дни и по-обилен. Сега очаквам третия но днес вече е 28ден а го няма. Въпросът ми е, трябва ли да се притеснявам и до колко дни трябва да изчакам за да започна да се притеснявам? Предполагам, че трябват месеци докато се изрегулира цикъла. Но се притеснявам и се чуда трябва ли да потърся консултация? Благодаря и хубав ден :D
« Последна редакция: Януари 19, 2018, 10:36:22 am от Ефра »
Йоан 19.09.2017г.
Матей 22.10.2018г.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #534 -: Март 09, 2018, 12:40:01 pm »
Здравейте д-р Даскалова,

Бременна съм в 16 г.с., на 41 години. След направен БХС в 12+5 г.с. излязоха следните резултати:
Комбиниран риск за Даун - 1 от 500;
Биохимичен риск за Даун - 1 от 250;
Възрастов риск за Даун - 1 от 75;
PAPP-A MoM - 2,46 части от медианата;
Свободен bCG MoM- 1,68 части от медианата;
Нухална транслуценция - 2 мм;
Нухална транслуценция MoM- 1,28 мм;

Към момента на изследването съм 55 кг. и приемам 3х1 утрогестан. Това е трета бременност след една нормална и една завършила с преждевременно раждане в 26 г.с. заради инфекция и пролабирал мехур (със серклаж на горещо в 23 г.с.); спонтанно забременяване с един плод; кръвно до 110/70; нормална плацента, задна; плода отговаря на гестационния срок; микробиология - чиста, хламидия, микоплазма, уреаплазми - отрицателни. Останалите рискови фактори като алкохол, тютюношушене, стрес, околна среда са нулеви. Бихте ли коментирали биохимичните показатели и до каква степен риска е опасен. Предстои вторa FM и БХС, но дотогава има много време. Вторият ми въпрос е удачно ли е да продължавам приема на утрогестан след 16 г.с.? И последно - с постоянна алергия съм към прах и
полени и често съм с полузапушен нос, рядко с жълти секрети. Доколко това може да е опасно за бременността?
Извинявам се за твърде дългия пост. Благодаря предварително за отделеното време.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #535 -: Март 15, 2018, 12:28:33 pm »
Здравейте д-р Даскалова!

Септември родих секцио, и след 2м и 10 дни ми дойде първия м цикъл. Не кърмя. Като първия бе 4дни и по-слабо обилен. Втория цикъл ми дойде на 24ден, като той бе 6 дни и по-обилен. Сега очаквам третия но днес вече е 28ден а го няма. Въпросът ми е, трябва ли да се притеснявам и до колко дни трябва да изчакам за да започна да се притеснявам? Предполагам, че трябват месеци докато се изрегулира цикъла. Но се притеснявам и се чуда трябва ли да потърся консултация? Благодаря и хубав ден :D

Здравей, Ефра!

Извинявай, че не можах да ти отговоря навреме. Вече всичко наред ли е при тебе?

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #536 -: Март 15, 2018, 12:33:51 pm »
Здравейте д-р Даскалова,

Бременна съм в 16 г.с., на 41 години. След направен БХС в 12+5 г.с. излязоха следните резултати:
Комбиниран риск за Даун - 1 от 500;
Биохимичен риск за Даун - 1 от 250;
Възрастов риск за Даун - 1 от 75;
PAPP-A MoM - 2,46 части от медианата;
Свободен bCG MoM- 1,68 части от медианата;
Нухална транслуценция - 2 мм;
Нухална транслуценция MoM- 1,28 мм;

Към момента на изследването съм 55 кг. и приемам 3х1 утрогестан. Това е трета бременност след една нормална и една завършила с преждевременно раждане в 26 г.с. заради инфекция и пролабирал мехур (със серклаж на горещо в 23 г.с.); спонтанно забременяване с един плод; кръвно до 110/70; нормална плацента, задна; плода отговаря на гестационния срок; микробиология - чиста, хламидия, микоплазма, уреаплазми - отрицателни. Останалите рискови фактори като алкохол, тютюношушене, стрес, околна среда са нулеви. Бихте ли коментирали биохимичните показатели и до каква степен риска е опасен. Предстои вторa FM и БХС, но дотогава има много време. Вторият ми въпрос е удачно ли е да продължавам приема на утрогестан след 16 г.с.? И последно - с постоянна алергия съм към прах и
полени и често съм с полузапушен нос, рядко с жълти секрети. Доколко това може да е опасно за бременността?
Извинявам се за твърде дългия пост. Благодаря предварително за отделеното време.

Здравей, joder!

На твое място бих обсъдила с лекаря възможността за НИПТ (неинвазивен пренатален тест) със свободно ДНК от майчина кръв. Утрогестан може да се приема в хода на цялата бременност, особено при проблеми с маточната шийка и риск от преждевременно раждане, по преценка на следящия бременността лекар. Секрецията от носа е добре да се провери за микроорганизми чрез посявка на носен секрет и евентуално да се консултираш с УНГ специалист. Като цяло алергията е неприятно състояние по време на бременност, но има възможност да се използват препарати, които да не вредят на плода и да облекчават състоянието.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #537 -: Март 15, 2018, 21:17:19 pm »
Заповядайте в новата тема - http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=52524.msg1160891#new


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу