0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #80 -: Ноември 14, 2010, 21:31:20 pm »
То в крайна сметка сега какво излезе, не че искаме да отбележим празник на детето, ми си търсим повод да празнуваме, щото таткото като се напил при раждането, ние не сме били там и сме с един купон назад :lol:
Аз за тоя купон най-много страдам - не можах да присъствам, а най-много работа свърших ;)))) Никак не е честно ша знаете!
Хихиххи, така си е :lol:
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #81 -: Ноември 15, 2010, 08:15:55 am »
Позволявам да ми завиждате, пък. Роднините ми са доста кът. И като така не съм имала тълпа от желаещи да ми се изтресат още първите дни. А приятелките ми, колкото и да се радват за мен разсъждават така - "ко да му гледам, бебе като бебе, то само спи, нека порасне малко, да стане по-интересно и тогава". Както между другото разсъждавам и аз. То голяма работа, че си видял една ситна шушулчица. Много по-добре е да го видиш като по-голямко. Прави муцунки, усмихва се, следи разни неща с поглед.
А пък за "купона" на таткото .... първо едва ли е имал такъв, понеже беше притеснен за мен. Пък и второ .... като не кърмила можех и се събирах с приятелки - на чужд терен. :wink: Щото купон, купон, ама ако е в къщи познайте кой ще го подготвя и чисти после. Ай мерси. :lol:
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #82 -: Ноември 15, 2010, 14:15:51 pm »
Пеше, това е и моето мнение :D Много точно казано.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #83 -: Декември 26, 2010, 12:02:03 pm »
Момичета,
а какво сеправи на 40 ден от раждането?И на родилката,и на бебетата ли трябва да се чете молитва?Може ли попа да дойде в къщи и да прочете молитва на децата,за да не ходят в църквата в този студ?
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #84 -: Декември 26, 2010, 12:13:44 pm »
пак да напиша, молитвата за 40то дни не е за децата, а за майката
така, че отиди сама да ти я прочетат
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #85 -: Декември 26, 2010, 13:07:21 pm »
Мини, извинявай, но си в грешка. Молитвата на 40 ден е както за майката, така и за детето. На този ден е първото посещение и на майката и на бебето в църквата. На майката се чете чиста молитва, а на бебето е първо представяне пред Бога.
Анджи, идеята на цялото нещо е самото посещаване на църквата за първи път и от децата и от майката след раждането. След това е молитвата за изчистване на майката. По принцип до 40 ден се водят нечисти дни и до този ден нито майката, нито децата могат да влизат в църква.

Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #86 -: Декември 26, 2010, 18:37:20 pm »
Анджи, и аз мисля, че трябва да си с бебетата. Ама защо не идеш до църквата да питаш? Макар че, не е ясно колко ще е студено, а и с добра екипировка, не мисля, че има проблем да ги изведеш бебоците.
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #87 -: Декември 26, 2010, 18:44:59 pm »
Момичета,
а какво сеправи на 40 ден от раждането?И на родилката,и на бебетата ли трябва да се чете молитва?Може ли попа да дойде в къщи и да прочете молитва на децата,за да не ходят в църквата в този студ?

Не, не може. Ходите с бебетата (в нашата църква казаха майката+бебето), ти ги гушкаш и се изчита молитвата. Тя е за теб - да те пречисти и един вид "представяне" на децата пред Бог. После май се ходи на гости някъде, ноне съм сигурна.
[/url][/url]
*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #88 -: Декември 26, 2010, 19:49:00 pm »
...После май се ходи на гости някъде, ноне съм сигурна.
По принцип народната традиция (поне в южните райони на софийско) е след молитвата да се ходи на гости на 3 места. В последно време не се спазва особено. Идеята на тази част каква е, обаче трябва да питам, че не съм сигурна...

*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #89 -: Декември 26, 2010, 23:29:25 pm »
Вие наистина ли вярвате, че сте нечисти и грешни, понеже сте заченали и родили дете или просто го правите заради традицията или по настояване на роднини? Не се заяждам, да не се обиди някой, просто ми е интересно.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #90 -: Декември 26, 2010, 23:43:43 pm »
Тук не става изобщо въпрос за грешни или не грешни, а се счита че родилката е нечиста понеже до 40 ден течат лохии и не е хубаво да се ходи така на църква-впрочем не се влиза на празници в храма и когато си в цикъл.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #91 -: Декември 26, 2010, 23:55:47 pm »
Ясно де, ама то това е за влизането в църква. По-назад някой обясни за чистата молитва, че се четяла на майката да се пречисти, понеже зачатието като акт /демек секса/ е грях и затова жената е грешна и трябва да се пречисти. На мен това ми е интересно. И друго се сетих - ами бащата? Нали и той е участвал в туй грешно нещо - зачатието /евентулано, нали/, за него няма ли молитва?
А това пък за цикъла за мен лично си е абсолютна глупост, ама то не е учудващо де. Тя църквата бая глупости е изрекла през вековете....
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #92 -: Декември 27, 2010, 00:04:52 am »
А това пък за цикъла за мен лично си е абсолютна глупост, ама то не е учудващо де. Тя църквата бая глупости е изрекла през вековете....

Баш. Като е толкова кофти и "нечисто" да имаш МЦ, лохии и да зачеваш "порочно" даже...чудно защо оня горе не е измислил по-добър механизъм? ;) Че да не се нуждаем от пречистване после. Пък и какво да му представям детето си на Господ баш в църквата? Нали той ми е пратил бебето - предполага се, че вече се познават.  :lol:

Всяка майка си решава сама за тези неща естествено, но бебе на 40 дни да го помъкна в развъдник на вируси сред зима...малко крайно ми идва, лично на мен.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #93 -: Декември 27, 2010, 00:16:55 am »
а, те пък щото докато се изредят приятелките и родата хич бацили не мъкнат
да не говорим и лекаря, който идва да види бебето след като изпишат го изпишат от родилния дом, един не съм видяла да се събуе, все с обувките влизат, а за стерилност и чистота говорят  :wink:
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #94 -: Декември 27, 2010, 00:23:30 am »
Е, ми то аз съм и против приятелките и родата да ми се мъкнат в началото. Именно поради тая причина, а и на мен само до гости ще ми е. Пък доктора ще го накарам да се събуе, кви са тия тъпотии, с обувките ще ми влиза...
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #95 -: Декември 27, 2010, 00:26:06 am »
аз съм си решила проблема с несъбуващия се народ - с калцуни
хич не мога да си позволя по килима по който лазят децата, някой да си изтрие обувките
*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #96 -: Декември 27, 2010, 00:27:07 am »
Окс Мини, ама едното е в рубриката "неизбежни щети", а другото в рубриката "направи си сам". Не мога да спра бабите да си видят внучето естествено, нито доктора...ма виж за попа - друга раУта ;)
Аааа и нито роднините, нито приятелите ми ще си позволят да дойдат при бебе кихащи и смъркащи, в църквата - не мога да контролирам кой влиза и какви бацили мъкне. Ти като майка на две деца, предполагам си съвсем наясно какво е да се разболее бебе на 40 дни и какви могат да са последствията. Ясно, че не можем да ги опазим от всичко и да ги държим в изолатор децата, няма и нужда. Мисълта ми беше, че няма нужда да ги излагаме децата на излишен риск по незначителни поводи. А всякакви обичаи са си точно незначителен повод, опре ли до моето дете поне.

Спирам да спамя де, тя темата е за друго все пак  :D
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #97 -: Декември 27, 2010, 01:44:51 am »
разбира се, Jbrul- ти винаги си била права ... за себе си
нали обаче тук не се убеждаваме кой в какво да вярва  :wink:
важно е, това което правим да идва от сърцето, всичко друго е поза
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #98 -: Декември 27, 2010, 11:25:23 am »
Jbrul :good_post:
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #99 -: Декември 27, 2010, 11:34:10 am »
аз съм си решила проблема с несъбуващия се народ - с калцуни
хич не мога да си позволя по килима по който лазят децата, някой да си изтрие обувките
Нашата педиатърка направи точно така - носеше си жената калцуни и си ги обу, преди да стъпи в къщата, намирам го за наистина удобно.
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.