0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #40 -: Октомври 29, 2010, 17:44:04 pm »
На всички питки, на които съм била, свекърви не са присъствали :)
Защо си усложнявате живота?
Позволих самопоканване за пръв и последен пъг (че имаше и други изцепки) - иначе идеята за 2 погачи и на мен ми мина през главата, но реших да не правя фасони пред половинката от самото начало... за тези, на които им предстои - мисля, че е чудесна идея!
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #41 -: Октомври 29, 2010, 17:44:27 pm »
Факт. Аз също много се изненадох, че и девойката я отнесе попа зад олтара. На кръщенето само мъжкото чадо беше удостоено с тази чест :lol:.

За питките - от година насам за празничен повод правя единствено "Короната на готвачката". Така се казва рецептата. Става невероятно вкусна питка, леко сладни и е подходяща за бебешорски мероприятия.
Рецептата я има в нета, точно така се казва. Оригиналната питка се оформя по начин, който е удобен за захранване, вътре се слага паничка с мед или каквото си искате. Но тестото е много добро и става в каквато си направите форма. Само трябва да си отделите достатъчно време за втасванията.
Питките за прощъпулника аз си ги правих, направих 3. Една за търкаляне, другите две нарекох за децата и ги чупихме и бягаха гостенчетата дечица.
Моите и двамата бяха толкова притеснени, че питката се търкаля на земята. Поседнаха да си поиграят с нея. Необходима беше помощ от публиката да ги насочи към масата с предметите.

За захранванията има и други безумия, като например в южна България на устенцата на бебето слагат стрито, сварено фасулено зърно. /за бебе на 40 дни става дума/ :?
« Последна редакция: Октомври 29, 2010, 17:46:10 pm от *vera »
*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #42 -: Ноември 07, 2010, 15:42:18 pm »
Много интересна тема.А има ли някакви по-специлани обичаи за самото изписване?
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #43 -: Ноември 08, 2010, 10:48:49 am »
За в родилния дом, аз не помня нещо специално.
Освен мъжа ти да не забрави да ти донесе дрехи  :lol:. Защото едно мамче се чудеше как ще излезе без панталон /забравил го човекът/
*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #44 -: Ноември 08, 2010, 11:31:57 am »
И моят син не е кръстен, както не са и братята му и баща му, аз съм, но не съм вярваща. Затова съм решила, ако прецени, някой ден да избира сам. 
Аз също не съм вярваща, оставих дъщеря ми сама да направи своя избор. На 11-годишна възраст пожела да бъде кръстена и направихме ритуала по всички правила на православното християнство :)
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #45 -: Ноември 08, 2010, 17:51:26 pm »
За самото изписване чух, че на разни познати майките и свекървите са им месили питки и са ги посрещали вкъщи. Но не съм сигурна дали е специален обичай или просто така са си решили.

Лично аз смятам, че самото изписване не е момент за спазване на някакви ритуали и посрещане на гости. Мен ме взеха мъжът ми и брат ми (само дойде да погледне дребния и си тръгна), после свекърва ми, сестрата на половинката и племенницата дойдоха вкъщи за 1 час и това беше.
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #46 -: Ноември 10, 2010, 16:07:11 pm »
След изписването не сме имали никакви мероприятие. Дойде да ме вземе само мъжът ми, а в нас ни чакаха родителските тела. Никой друг. Свекърва ми има толкова неприятни спомени от изписването на децата й, че още и държи влага (за мой късмет  :D).
На 40 ден направихме сладка питка и заведохме детето в църквата. Само аз и мъжът ми. След това от питката отчупихме и разнесохме в 3 къщи. Това беше целия ритуал.

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #47 -: Ноември 11, 2010, 06:53:50 am »
извинете, ама знаете ли защо наистина се правят тези "ритуали" и какъв е смисъла на всичко извършено? не искам да се заяждам с никого, не ме разбирайте погрешно, но всичко изписано ми звучи леко зловещо  :? затова се запитах какъв е смисъла ...
Viketo, повечето от нашите обичаи са смецица между християнство и езичество. Вземи напраимер мартеницата - това въобще не е християнско.. или кукерите. Та така и с описаните от теб неща.


  
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #48 -: Ноември 11, 2010, 06:58:08 am »

То и на кръщене трябва да се даде на бебето от питката с мед и познай как за малко щеше да има убийство в църквата като чух свекито "Намажи му устенцата със залче с мед, дай му трохичка да хапне" :D Добре, че кръстницата е печена и само се врътна и ми даде Ники да го пазя от бабешки похищения. Иначе освен тази изцепка друг път не е предлагала храни на бебока.
И мен ме караха да съм и сложела малко мед в устата. Обаче аз категорично отказах, че не желая да рискувам детето ми да хване ботулизъм и след кратки и неуспешни увещания се отказаха.

Б.


  
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #49 -: Ноември 11, 2010, 07:40:31 am »
Аз до сега съм била на доста погачи и винаги са мажели устата на бебето с малко мед и това е капка, и вярвайте, ама няма как да се хване ботулизъм от капка. А и ако сте чели, много зависи меда от къде е събиран, какъв тип е, за да се говори за ботулизъм.
Споко.

Кърмих близнаците си 1 год и 2 месеца!!!
За моите две ангелчета родени в 25 г.с.
9.09-11.09.2008
9.09-20.02.2009

Една година без мама...
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #50 -: Ноември 11, 2010, 08:25:52 am »
Въпрса е по-скоро принципен. Щом майката е казала не, то значи наистина значи не. Как ще съм 100% сигурна в меда не знам.
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #51 -: Ноември 11, 2010, 09:49:08 am »
viketo, смисълът на всички ритуали, според мен, е човек да се отбележи (отпразнува или обратното) дадено събитие, да демонстрира отношението си (радост/мъка) и да сподели този момент с близките си хора. А това дали ритуалът се базира на християнската религия, на езически обичаи или е смесица от двете, зависи от самия ритуал. Както, вероятно се сещаш, всяко действие има своето обяснение - може да е логично, може да е следствие от някакво суеверие. Всяка от нас избира дали да следва или не тези ритуали. При някои момичета натискът от страна на семейството или семейството на мъжа е причината. Имам приятелка, която следваше всичко, което научи, включително абсолютно всяко суеверие, свързано с детето. Въпрос на гледна точка и личен избор! :)
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #52 -: Ноември 11, 2010, 10:03:18 am »
Запис  :)
*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #53 -: Ноември 11, 2010, 11:50:27 am »
Права е Камбозолка. Понякога натискът от роднините наистина е много неприятен. На мен лично ми идва в повече. Според мен наистина няма значение дали обичаят е християнски или езически. Важното е да ни харесва и да го чувстваме присърце.


*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #54 -: Ноември 11, 2010, 19:09:43 pm »
Много ми е интересно това с натиска от роднините как точно става :lol: Как така някой ще ми казва на МЕН, АЗ какви ритуали ще спазвам, особено за МОЕТО дете 8O Пълен абсурд просто, няма как да стане тая работа :lol: Всякакви опити за вмешателство по каквито и да е въпроси прерязвам в зародиш. Тия неща ги решаваме аз и мъжа ми, не роднините. А ако някой има глупостта да се разсърди за такова нещо, значи толкоз му е акъла...Това е моето мнение.
За меда, честно казано, смятам, че е абсурдно на новородено да се маже устата, ако ще и капчица да е и ако ще и най-чистия мед. Не става дума само за ботулизъм. То по тая логика да му дадем да си опита от всиччко на сладката трапеза:lol: Но всеки си решава де, а и съм съгласна с Пешека, въпрос на принципи е. Родителят е този, който решава и най-вече майката.
Извинете за спама :oops:
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #55 -: Ноември 11, 2010, 20:01:00 pm »
Момичета, много интересна темичка  :D
Ще ми обясните ли защо е толкова опасно капчица мед да попадне в устенцата на бебето?  Искам да зная като ми дойде времето... :oops:
Защо да се съдържа този ботулинов токсин в меда? Или всъщност е опасна всяка храна, различна от млякото, защото бебето няма имунитет ли?
Извинявам се, че разводнявам темата, но моля с две думи да разясните  :wink:

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #56 -: Ноември 12, 2010, 04:51:13 am »
..... и вярвайте, ама няма как да се хване ботулизъм от капка.
Извинявай, но това просто не е вярно.

Б.


  
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #57 -: Ноември 12, 2010, 04:57:19 am »
Момичета, много интересна темичка  :D
Ще ми обясните ли защо е толкова опасно капчица мед да попадне в устенцата на бебето?  Искам да зная като ми дойде времето... :oops:
Защо да се съдържа този ботулинов токсин в меда? Или всъщност е опасна всяка храна, различна от млякото, защото бебето няма имунитет ли?
Извинявам се, че разводнявам темата, но моля с две думи да разясните  :wink:
В меда не е ботулиновият токсин, а спори на бактерията, която го произвежда. По-големите деца и възрастните също ги поглъщаме, защото са навсякъде около нас, но ние ги изкарваме от организма си преди да имат време да направят проблем. При някои бебета ( това е рядко и предимно до 6м възраст) бактерията успява да заживее в червата им и тогава става смъртоносно. Затова се препоръчва на децата до 1 годинка да не се дава мед.В една капка мед може да им не една спора а милиони, така че аз лично не бих рискувала да дам мед на бебето си, ако ще шансът да се зарази да е 0.00000001% щот ако е баш моето за мен няма да има значение статистиката, а че моето дете го е хванало.


Боби


  
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #58 -: Ноември 12, 2010, 20:39:05 pm »
Благодаря ти за изчерпателния отговор!  :P

*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #59 -: Ноември 12, 2010, 23:32:57 pm »
ок, момичета, езически, християнски ... няма значение, стига да се правят с добра мисъл и от добри хора, все пак става въпрос за бебе. просто все по- упорито се загнездва в мен усещането, че нещата се правят малко по инерция, дай сега, тука ритуал има, да сме и ние като хората. затова ми беше интересно какъв е смисъла на всичко, което се прави след изписване. честно казано никога не ми е минавала идейка даже да събирам цялата рода от женски пол, да правя/ поръчвам сладки питки и всичко останало като ритуали ... може би защото просто исках да ме оставят на мира да си гледам детето. и като че ли бях доста категорична, защото дори не са ми споменали за какъвто и да е ритуал. сигурно натискът от страна на семейството е решаващ, за жалост. хубавото е, че мненията, които изчетох дотук ЗА подобни ритуали звучат убедително, т.е. момичетата са сигурни, че го правят за добро и намират смисъл в тези действия.