0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #100 -: Декември 27, 2010, 11:45:11 am »
Алелуя Мини!  :D

За след изписването, моята баба ми каза, че традицията повелявала свекърва ми да изкъпе бебето за първи път, че иначе било обида... :lol: Някоя от вас чувала ли е подобно нещо, или пак е някакъв "регионален обичай" това? Аз май смятам да "обидя" свекито по този параграф, понеже след болницата - отсега им казах, че у нас няма да идва никой. Нито в деня на изписването, нито пък в следващите дни, докато се напасваме с бебето кое как. Когато преценя, че ми е удобно да има посетители - ще ги уведомя, да наминат. За щастие, съм случила на роднини явно - нямаше никакви възражения по въпроса.

Друга традиция за която се сещам е, като се ходи при новородено и под възглавницата му се слага монета, по принцип златна. Спомням си, че като сме ходили с майка ми последните години при бебета на много близки хора, или роднини, поради липса на златна паричка - носехме от тези "възпоменателните" на БНБ. Те са или златни, или сребърни, секат се по някакъв повод в лимитирано количество, имат номинал по-нисък от цената на която ги купуваш...майките обаче, винаги се радват на такава паричка за бебето. Дано някой се сети да донесе такава и на моето бебе  :)
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #101 -: Декември 27, 2010, 11:49:09 am »
Това за къпането от свекървата и аз за първи път го чувам.Никой не ми е къпал и двете деца.А за монетките и на мен ми подаряваха от въпросните на БНБ -сребърните.Само майка и татко му подариха златна :)

Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #102 -: Декември 27, 2010, 12:03:40 pm »
Това с калцуните е много добро и аз го практикувам напоследък.

Самата жена е считана за грешната в Библията (или поне в 4те признати евангелия) и по презумция тя носи злото. Чистата молитва се взима от майката, за да опрости нея от акта на зачатието.

Всеки сам си решава дали ще взима чиста молитва, дали ще кръсти бебето и т.н. и никой не може да го оспорва, защото самата вяра и произтичащите от нея дейтсвия е нещо много лично и свято. Аз си заведох Ники на 40 дни и през зимата да беше - пак щях да го заведа. Малко неща от църковния канон спазвам, но това реших да го спазя - така ми каза сърцето, така направих.
[/url][/url]
*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #103 -: Декември 27, 2010, 12:35:55 pm »
Момичета, ничия вяра не оспорвам, нито пък съм имала подобно намерение. Все пак темата не е за вяра, религия и църковен канон, а за обичаи. Нека не смесваме нещата - обичаите по правило са фолклорна традиция, обикновено прикачена към църковния канон, а не произтичаща от същия. В този ред на мисли споделих мнението си, доколко е разумно много малко бебе да бъде изложено на допълнителен /освен регулярния/ риск от зараза, само и само да се спази традицията. НО съм съгласна напълно с това, че ако майката изпитва вътрешна потребност, дълбока вяра и убеденост, че така трябва да постъпи - нека го направи. Само че, ако наистина майката го иска и вярва в това, а не поради натиск от родата, понеже "така се правело" и от сорта...

Самата жена е считана за грешната в Библията (или поне в 4те признати евангелия) и по презумция тя носи злото. Чистата молитва се взима от майката, за да опрости нея от акта на зачатието.

Отново без идеята да оспорвам нечия вяра и разбирания - намирам точно тази библейска теза, за меко казано противна и манипулативна :x В исторически аспект, си има обективни причини, точно това да бъде пробутвано през вековете... Но ако в днешно време има родилка, която искрено вярва, че трябва да бъде "пречистена от порока на зачатието" - лично аз бих се усъмнила в здравия й разум. Ако ходи да й припее попа, ей така за адета, традицията и за "застраховка" - ОК. Наистина това си е въпрос на лична преценка вече.
Всякакви приказки, все едно от кого идват в посока, че аз съм грешна защото съм заченала и родила дете и поради това се нуждая от някакъв вид опрощение...просто ме вбесяват до степен, да ме избива на физическа агресия  :lol:
В предхристиянските общества, е било точно обратното - жената, майката, тази която ражда живот е била издигана в култ, като символ на плодовитостта, новото начало, способността й да ражда, е била приемана за "чудото на чудесата" и то съвсем основателно мисля. После някакви "хитреци" му намерили колая видиш ли, да контролират хората, чрез набиване на чувство за вина по всякакви поводи и така от 2000 години насам... :(
Така като гледам, въпреки че съм кръстена православна християнка...май дълбоко в себе си съм един убеден езичник ;)

Калцуните са чудесна идея. Откъде се купуват? Има ли в аптеките?
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #104 -: Декември 27, 2010, 13:00:02 pm »
Jbrul  и аз повече харесвам предхристиянските общества, когато водещ е матриархата, когато са почитали Богинята Майка и някак обществата са били по-малко военно настроени. В този ред на мисли - който иска да прочете нещо интересно, обогатяващо и исторически красиво написано - Атинянката Таис.

Но тези четири евангелия смятат жената за изначално зло :( И да те избива почти на физическа агресия заради това няма смисъл - няма да промениш канона, а в момента само ще си навредиш, ако се палиш заради вековни догми. Пази малкото човече и само позитивни мисли, нали знаеш :lol:

Иначе в Бг толкова сме смесили езическите обичаи с църковния канон, че по-скоро спадаме към езичниците ми се струва :lol: Например и до ден днешен почукваме на дърво, но малко хора значт защо се прави това.

Мисля, че отклонихме темата :oops:
[/url][/url]
*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #105 -: Декември 27, 2010, 13:20:10 pm »
jasmin_veni не се "паля, заради вековни догми"  :lol:, просто си коментираме, надявам се че никого не съм засегнала с мненията си, ако съм го направила - моля за извинение. Просто самата тема ми е интересна и съответно какво мислят другите по нея - нищо повече. Признавам си, че темата ми е още по-интересна именно във форума на "Зачатие", по съвсем обясними за всички ви причини. Опитваме се да забременеем и бременнем с рационалността и дисциплината на войници, залагайки на съвременната наука и медицина. В следващия момент, като родим ми е непонятно къде отива логиката и здравият разум, за сметка на разни дивотии и традиции, все едно с какъв произход. И наистина дълбоко не вярвам, че която и да е от вас и за част от секундата се е чувствала "грешна и нечиста", понеже е заченала и родила дете, че да изпитва и нужда от опрощение за същото... Това конкретно по повод на "пречистващата молитва" го казвам. Другите там традиции и ритуали - са "друга бира" и имат друга идея - позитивна.

Готиното в днешно време, относно всички догми, традиции и алабалистики е, че ако не ти харесват и не вярваш в тях - просто можеш да не ги отразяваш и не си длъжен да ги спазваш. Съответно пък, ако ти допадат - спазваш. Хубаво нещо е демокрацията ей!  :lol:



П.П. jasmin_veni Благодаря за препоръчаното заглавие, обичам да чета такава литература, точно я поръчах тази книга оттук. http://www.helikon.bg/books/31/114338_atiniankata-tais.html
Утре ще е при мен, ще споделя отзиви в темата за книги. :)
« Последна редакция: Декември 27, 2010, 13:27:12 pm от Jbrul »
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #106 -: Декември 27, 2010, 15:35:36 pm »
jasmin_veni не се "паля, заради вековни догми"  :lol:, просто си коментираме, надявам се че никого не съм засегнала с мненията си, ако съм го направила - моля за извинение.

Ако визираш мен- не си ме засегнала, просто се включих в коментарите :)
Книгата върви бавничко първите 40-50 страници, после е интересна :)
[/url][/url]
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #107 -: Декември 27, 2010, 15:39:10 pm »
Алелуя Мини!  :D

Амин, сестро  :wink:
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #108 -: Декември 27, 2010, 16:07:19 pm »
Книгата върви бавничко първите 40-50 страници, после е интересна :)

С книгата засега ударих гредата :( - пуснаха ми мейл от "Хеликон", че е изчерпана, другите дето поръчах ги имат. В "Пингвините" и още няколко онлайн книжарници - също е изчерпана...е, сега вече наистина ми се дочете тая пуста книга  :lol:

И за да не е съвсем спам този пост - за кръщене на бебето какво ви е мнението? Аз ли да решавам и да го кръстим, или като порасне сам да си решава? За мен лично - няма особено значение кръстено, или не, по-скоро ме влече купона за кръщенето  :D, ама знам ли го какво ще се извъди това лапе, може пък за него някой ден да е от значение, да е по-религиозен от мен... Тя една патка мислила, мислила, че умряла де и аз натам вървя май...
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #109 -: Декември 27, 2010, 16:32:51 pm »

С книгата засега ударих гредата :( - пуснаха ми мейл от "Хеликон", че е изчерпана, другите дето поръчах ги имат. В "Пингвините" и още няколко онлайн книжарници - също е изчерпана...е, сега вече наистина ми се дочете тая пуста книга  :lol:

И за да не е съвсем спам този пост - за кръщене на бебето какво ви е мнението? Аз ли да решавам и да го кръстим, или като порасне сам да си решава? За мен лично - няма особено значение кръстено, или не, по-скоро ме влече купона за кръщенето  :D, ама знам ли го какво ще се извъди това лапе, може пък за него някой ден да е от значение, да е по-религиозен от мен... Тя една патка мислила, мислила, че умряла де и аз натам вървя май...

На всяка сергия за книги втора употреба я има за 3-4 лв.

Ние кръстихме Ники..."купона" ни струваше такса 50 лв.+другата почерпка...абе не ми беше много купонджийско да ти кажа. На питката беше по-весело. Ако за родителите няма значение - оставете детето само да реши. Ние искахме да го направим и случихме и на поп и на църква и сме доволни. Но пък сега си е стденичко, ние го правихме лятото и Ники се зарадва на банята посред бял ден и не рева :lol:
[/url][/url]
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #110 -: Декември 27, 2010, 19:18:05 pm »
И за да не е съвсем спам този пост - за кръщене на бебето какво ви е мнението? Аз ли да решавам и да го кръстим, или като порасне сам да си решава? За мен лично - няма особено значение кръстено, или не, по-скоро ме влече купона за кръщенето  :D, ама знам ли го какво ще се извъди това лапе, може пък за него някой ден да е от значение, да е по-религиозен от мен... Тя една патка мислила, мислила, че умряла де и аз натам вървя май...
Направи си го както ти е кеф на теб. Аз примерно не съм религиозна, но детето ше си кръстя, защото на мен си ми харесват тези обичаи. Не смятам, че тя като порастне ше вземе да седне да се тръшка защо съм я кръстила. Пък ако се затръшка - ми сори, трака съм решила, така съм направила.
Обаче не мисля, че е задължително или нещо такова. Който както си реши би трябвало да го прави без да го натискат роднини и приятели.

Б.


  
*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #111 -: Декември 27, 2010, 19:53:26 pm »
Здравейте, да уточня, че и аз не искам да ангажирам никого с личното ми мнение по въпросите за традиции и обичаи.
За тази молитва, да за себе си съм на мнение, че е задължителна, както за мен така и за детето ми. За себе си смятам, че няма какво толкова да съм нечиста, но така е казано, написано и т.н., следователно, като православна християнка, би трябвало да съм се възприела като нечиста през тия 40 дни, минавам през църквата за една молитва и работата е оправена.
Между другото жена в МЦ може да влиза в църква, не може да взима причастие ;) и още нещо имаше, но ми избяга мисълта...
За къпането на бебето - е за пръв път чувам за такова нещо и от сега съм не 100, а 1000 % убедена, че няма да го допусна, както и разните му яйца, сребърни монети и какво ли още не във водата за къпане.
За монетите оставяни под възглавницата на бебето - до колкото съм на ясно (или поне така сме правили) се нарича детето да е здраво като парите/да си купи здраве или да си купи братче/сестричка.
За кръщенето - пак лично мнение, за мен е важно детето ми е да е кръстено. Понеже сме избрали име (за нас е важно да е българско и с имен ден) ми се ще живот и здраве детето да бъде кръстено на имения си ден.
Не виждам лошо и в това да оставиш детето си направи само избор за религия (и дали изобщо ще избере някоя), но наше решение е да го кръстим, без да му оставяме право на избор, поне на този етап.
Пак уточнение - не ангажирам никого с личното ми мнение, и уважавам мнението на останалите.

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #112 -: Декември 27, 2010, 20:32:30 pm »
Адито, и аз като теб
и двете ми деца са кръстени преди навършване на 1 годинка, на именните им дни
за мен беше важно да са кръстени с български имена, да имат имен ден по православния календар, така и го направих
и до ден днешен избеснявам, ако някой каже Стефани на голямата
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #113 -: Декември 27, 2010, 20:42:12 pm »
За тази молитва, да за себе си съм на мнение, че е задължителна, както за мен така и за детето ми. За себе си смятам, че няма какво толкова да съм нечиста, но така е казано, написано и т.н., следователно, като православна християнка, би трябвало да съм се възприела като нечиста през тия 40 дни, минавам през църквата за една молитва и работата е оправена.

Абе я кажете къде точно е написано в Библията това за нечистата жена, 40-те дни, лохиите, МЦ и пр.? Съвсем сериозно питам, понеже съм чела Библията само веднъж и то като ученичка, та съответно нямам спомен в детайли и то чак такива и по тези теми баш. Ако не го пише конкретно това нейде из Библията - значи си е поредната човешка изгъзица, нямаща общо с вярата и светите текстове.
Адито, разсмя ме от сърце с това "работата е оправена"  :lol:, малко като индулгенциите при католиците прозвуча...

Боби, права си че за нерелигиозни родители като нас специално - кръщенето, или липсата му не е голяма работа всъщност. :lol: Никой не ме е натискал за подобно нещо от родата, а и едва ли би им минало през ум, след като така ги попилях при опита им да споменат църковен брак навремето... От техническа гледна точка просто си мисля, че или ще кръщавам бебе на няколко месеца, или като стане голям човек вече - ако иска той - тогава. Още се изприщвам при спомена, как аз кръщавах на моите кумци синчето на 1,7 г. като беше. След този случай - отказах да ставам кръстница на децата на поне пет приятелски семейства. Няма такъв кошмар, рев, въртене, нерви и тормоз за мен лично. По снимките от "процедурата", изглеждам като комбинация между Веселин Маринов и Богородица - плувнала в пот и с егати страдалческото изражение.  :D За това съм се размислила сега по темата, ако ще го кръщавам - трябва да е малка, дремуцаща мекица още, не човече дето да пищи и да прави панаири.

За имената и аз държа на българските, на имен ден - не, ама то пък нашето ще има така или иначе. Само да се роди жив и здрав!
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #114 -: Декември 27, 2010, 22:23:45 pm »
Jbrul и ти искрено ме разсмя. Ще изпъдиш цялата рода и прочие, ще слагаш калцуни на доктора, но към паричките дето ще ги слагат под възглавницата на детето нямаш нищо против. В библията много от нещата са представени алегорично, така че могат да се тълкуват различно. Обикновено много от традициите са измислени от хората и нямат нищо общо, с това което пише в библията, но канона е основан на библията. Така че решавай какво от него ще спазваш и какво не. Ако правиш кръщене само за купона по-добре изобщо не го прави. Аз изобщо не бих правила нещо, в което не вярвам.
*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #115 -: Декември 27, 2010, 22:46:01 pm »
Всъщност Шаноар - няма да се налага да пъдя никого, понеже родата ми е достатъчно разбрана, че да не досажда когато това не е уместно и би ми причинило някакви неудобства. Педиатърката на детето ми, никога не би се нахълмила с обувки при него, така че калцуните ми се виждат добра идея, за да не разигравам гостите да събуват ботуши сред зима, не за нея ;) За паричките под възглавницата - питах дали го има и другаде този обичай, никъде не съм казвала, че ще ги пъха някой под възглавницата на моето бебе. Написах, че се надявам някой да се сети да му донесе такива, да му ги прибера някъде като вид спомен просто. Но дори под възглавницата да се слагат - поставят се опаковани в едни малки найлонови пликчета, не "на голо" точно зради хигиената.

Относно тълкуванията на Библията - точно това питах де. Кой конкретен текст е изтълкуван така, че да има връзка с въпросната "чиста молитва", срокове и лохии? Щом канонът е основан на Библията само, а въпросната молитва е основана на канона, кой е текста? Аз не знам, за това попитах вас, понеже явно сте по-наясно с каноните - не е заяждане а конкретен въпрос.

Иначе, неща в които не вярвам - явно не ги правя, мислех че е очевидно. :) За кръщенето специално, съвсем се убедих че би било глупаво да го правя, конкретно аз де.

За спазването на канона обаче - или си истински вярващ и спазваш всичко наред, или правиш пози просто, ако ще си избираш кое да, кое не. Лично мнение. Предпочитам да не спазвам нищо, вместо да демонстрирам някаква вяра дето я имам уж, ама не съвсем...
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #116 -: Декември 27, 2010, 23:02:20 pm »
Донякъде си права, но канона далеч не е вярата. Той е измислен от хора и затова си позволявам да не го приемам в цялата му тежест. Вярата е в сърцето, а не в позите.Що се отнася до традициите, там има откровени глупости. Как ли няма да се тътра с бебе на 40 дни на гости на три места :D
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #117 -: Декември 28, 2010, 09:02:34 am »
Споделяла съм, че след изписването вкъщи поканихме (подчертавам, ние ги поканихме) свекърва ми, сестрата на мъжа ми и племенницата. Нито ми е било нервно, нито притеснено - бебето си беше бебе, което още е много успано, не изискваше кой знае какви грижи и аз не съм се чувствала объркана или притеснена. Дойдоха за 1 час, погледаха го отдалече (той си лежеше в леглото, те стояха на прага на стаята) и си тръгнаха. Бях доволна, защото не дойдоха в болницата, нарадваха се на детенцето, но и ни оставиха сами да се насладим на момента, не са досаждали. Друг е въпросът, че сега е зима и не е ясно кой с какви болести може да пристигне - ето на Коледния обяд свекърва ми ме изненада, че е болна, когато отидохме... стана ми ужасно неприятно, но (да чукна на дърво) засега Бобо е здрав.

Що се отнася до кръщенето - смятам да го оставя да реши сам иска или не да се кръщава. Не вярвам в суеверия, никой от нас не е силно религиозен, самата аз се кръстих на 18 годишна възраст, по собствено желание и мисля, че така е редно. Ако е до купона за родата - благодаря, не.
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #118 -: Декември 28, 2010, 09:53:03 am »
Споделяла съм, че след изписването вкъщи поканихме (подчертавам, ние ги поканихме) свекърва ми, сестрата на мъжа ми и племенницата. Нито ми е било нервно, нито притеснено - бебето си беше бебе, което още е много успано, не изискваше кой знае какви грижи и аз не съм се чувствала объркана или притеснена.

Аз както се изказах по този въпрос, то излезе че си мразя родата едва ли не  :lol: - няма такова нещо. В моя случай, ситуацията е следната. Аз съм от Стара Загора, ще раждам в Пловдив и то май ще е в най-големия студ /след средата на февруари/. Значи, роднините ще дойдат до Пловдив за изписването. После, колкото и да е магистрала - има си един час докато докараме бебето в къщи, аз ще съм след секцио и много вероятно няма да се чувствам свежа като маруля. Освен това, имам и двама племенници - големият ученик, малката ходи на ДГ и естествено по цяла зима смъркат и носят по някой вирус. Ако възрастните могат да се съобразят и да не се навират в мен и бебето много, ако не са съвсем здрави - децата са друг филм, особено малката. Тя искала да идва да види как ще вадим бебето  :lol: и все е залепена за корема ми и му говори, как бил най-красивия той и тя щяло да го гледа и пр. Е, не си представям как ще донесем бебе в къщи и някой ще може да й обясни, че това не е кукла и играчка за гушкане... Само ще се създаде излишно напрежение, забележки към децата, рев от обида и общо взето панаир от който нямам нужда. За това решихме дружно, че стига да видят малкия в болницата на първо време, а като се осаферим и настаним удобно в къщи - тогава да идват роднините за по-дълго един по един - не цялата тумба накуп точно в този ден. Ако е до традицията да донесат подаръци на бебето - могат и в болницата да донесат, може и по-късно, не съм опряла до армагани за малкия, имам всичко нужно за него, че и отгоре даже...

Ей сега, точно за бъдни вечер, щяхме да сме 9 човека от семейството у нас, ама 4-ма се оказаха с вирусна бронхопневмония :? - естествено никой не искаше да се завърта край мен така, точно в момента. За съжаление - просто се случи и да бременея и да раждам в "най-болнавия сезон" и няма как да не се съобразявам с това. Бебето, да сме живи и здрави - що е време пред нас има да му се радват всички, за това преценихме, че няма нужда да поемаме излишен риск. За мой късмет - всичките ми роднини са разбрани и разумни хора и няма сръдни и цупене по такива въпроси.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #119 -: Декември 28, 2010, 09:53:33 am »
На Калина е четена чиста молитва на 40 ден. Кръстена е на 5 месеца с кръстник- грък и от двама попове. Не виждам нищо лошо за де спазват обичаите без да се изпада в крайности  :lol:, имаше и почерпка за гостите.

[/url]