0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #60 -: Ноември 13, 2010, 09:49:27 am »
Подаръците, които бебето получава, са си смисъл  :lol: :lol: :lol:
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #61 -: Ноември 13, 2010, 13:47:53 pm »
Викето, може и да не са ти споменали, защото не във всички краища на България се прави погача на бебето. Както написах, свекърва ми е родена в Ямбол, след това е живяла във Варна и Бургас и никога не беше чувала за подобен обичай.
Подаръците, които бебето получава, са си смисъл  :lol: :lol: :lol:

В тази връзка Baby Shower партита, които правят в щатите преди да се роди бебето са супер полезни. Всеки подарява нещо за бебето и така родителите после само допълват останалото.


Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #62 -: Ноември 13, 2010, 21:19:05 pm »
В тази връзка Baby Shower партита, които правят в щатите преди да се роди бебето са супер полезни. Всеки подарява нещо за бебето и така родителите после само допълват останалото.
Щатските обичаи е по-добре да си останат в Щатите ;)
Имаме си достатъчно хубави и смислени български поверия, ритуали и пр.  osi_9

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #63 -: Ноември 13, 2010, 21:28:43 pm »
Като например "да не си посмяла да купиш нищо за бебето! Като родиш мъжа ти и свекърва ти ще напазаруват". А и бебешките партита не са само американски.
Най-важното е вие да харесвате това което се прави.
*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #64 -: Ноември 13, 2010, 22:34:22 pm »
Мда, една девойка така си скъса нервите да се обяснява по телефона с мъжа си и свекървата какво и от къде да купят и къде точно кое да сложат. Вместо да се радва на детето само сипеше ругатни и се ядосваше. Не бих си го причинила това.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #65 -: Ноември 14, 2010, 01:15:08 am »
Мдааа, невероятно смислени обичаи имаме - това осоляване и слагане на яйце във ваната на бебето, това мазане с всякакви буламачи, ръсене на трохи над новородено и всякакви такива ритуали, носят един невероятен смисъл и полза за горкото дете :lol:
Не е нужно да отричаме чуждите обичаи, само за да се изтъкнем като родолюбци :wink:
Преди няколко поста прочетох за чистата молитва и причината за нея - че детето се зачевало в грях и затова трябвало да се изчисти жената от греха 8O Тогава се сдържах да коментирам, но сега ще си позволя да кажа няколко думи.
Ох, направо ми олекна. То моето дете нали не можахме в грях да го заченем, та поне ако не друго, ще съм "чиста" и ша я пропусна тая молитва. Ама има логика де, той затуй Христос непорочно го заченали...уж, щото нали божи син, а ние простолюдието, в грях ще си създаваме най-ценното на тоя свят. Мъкаааааа :lol: :lol: :lol:
Извинете за спама, но не се сдържам вече :D
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #66 -: Ноември 14, 2010, 01:46:05 am »
... и аз продължавам да се питам за какви обичаи говорим, щом всеки си преиначава според желанията и настроенията? уж питата се прави от майката, пък често я купуваме, уж се канят всички жени от рода, а не каним свекървите, че да не си усложняваме живота, уж се капе мед, ние не капем, защото всички сме съгласни, че не бива, уж го правим за добро, а спазим ли действително обичаите си късаме нервите и т.н. и т.н. нещо като сватбените "ритуали" (извинете за кавичките, ама съвест не ми дава да ги махна), дето аз лично хванах дебелия фулмастер и си анимирах сватбата както си пожелах, че от много обичаи нямаше да остане време да се повеселим.
въпрос на личен избор е, така е, да спазваме или не обичаите, може би и да си избираме кои обичаи да спазваме и кои не. просто репликата "така се прави" яко се е загнездила в съзнанието ми и не спирам да се бунтувам срещу инерцията да правим неща, в чийто смисъл не сме убедени. не мога да се съглася и с лихусата жена, която докато не се изчисти от лохиите е нечиста. както и за "онези" дни ... ами че ние май доста време от живота си прекарваме в нечистотия, извинете за буквализма. без да се заяждам, просто темата отприщи мисли, които напират да споделя :)
*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #67 -: Ноември 14, 2010, 02:10:59 am »
Аз пък изобщо не схващам за какви обичаи и традиции, като описаните дотук говорим през 2010 година? Особено в точно този форум, където повечето жени стават майки, след сериозна лекарска намеса и години ходене по кабинети и болници... И изведнъж - църкви, питки, чинки, стринки, молитви, алабализми  8O Всички тези неща са толкова важни за "здравето, щастието и успешния старт в живота" на бебето, колкото има файда от клеченето над къртичнина по пълнолуние, или сядането върху зелка с цел забременяване. Е, виж да натресеш 10 човека при едно кърмаче да му дишат, да го пипат и да му вдигат шум на главата, ако не да го разболеят, поне ще го изнервят достатъчно, че да си изкарате едни 24 часа в безсъние и рев. Примерно.
Естествено - всеки е свободен да спазва всякакви традиции и ритуали, ако лично на него му харесват и вижда някакъв смисъл в тях, ама и аз като Сикс считам, че подобни дивотии да се налагат на родителите от роднини е меко казано неприемливо.
А и съм съгласна с Викето - "традициите не са това, което бяха", та за какви "традиции" говорим точно? За въпросната питка разбрах, че се разчупвала над главата на бебето от две МОМИ, като под моми се разбира неомъжени, девствени и "чисти". Значи трябва да са момиченца до 13 години, че да отговарят на това условие, като знам какво е положението към момента по този параграф.
За изцепките с греха, молитвите и пр. - няма да коментирам, че нали бременните жени не бивало да се нервират ;)
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #68 -: Ноември 14, 2010, 02:19:03 am »
ха така, само дишайте дълбоко и минава  :wink: нервата де  :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #69 -: Ноември 14, 2010, 02:26:36 am »
Мини, а малко медец ако хапнем отпуска ли се нервата? Шегувам се естествено. Аз съм хепи, че днес си намерихме котката и даже фактът, че бебето ми ще се роди грешно по дифолт, понеже го правихме със секс не може да ме разстрои.  :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #70 -: Ноември 14, 2010, 02:28:35 am »
спок, водя те- два пъти съм грешница  :wink:
мед не обичам, само в меденки  :P
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #71 -: Ноември 14, 2010, 02:34:19 am »
Хихи сладко не обичам, ама като "утвърдена грешница", прати ми на ЛС текста на правилната молитва за чистене на такивИ безобразия, че направо се притесних видите ли... Тя Сикс е за завиждане - "непорочно зачатие", да му мисли Александров какъв голяяяям казан го чака в пъкъла, този безобразник ей!!!  :lol:
Хайде стига съм спамила.
Хубава нощ на всички!
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #72 -: Ноември 14, 2010, 08:44:35 am »
Я сега кажете колко от вас се венчаха в църква? Щото то и това е като чистата молитва. Много сте прави - всеки спазва това, което иска. На мен лично никой от роднините не ми е повлиял, но отидохме в църквата и направих погача на детето си. За мен това беше празник на детето ми. Така го усещах, така го направих. Майка ми и свекърва ми си нямаха хал-хабер какво е туй "погача". А осоляването и яйцата нямат нищо общо с молитвите.
     
*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #73 -: Ноември 14, 2010, 09:10:24 am »
Много се посмях с тази тема :D! Хайде да говорим по същество за какви "обичаи" говорим и за какви "традиции"? Не трябва ли да правим нещата така както на нас ни харесват и както ние и децата ни ще се чувстваме добре!?! Защо да не направя детско парти преди да се роди бебо и да не си улесня живота? Защо да не купя нещата които аз съм харесала за детето ни преди то да се е родило? На какво да робувам, на хорското мнение ли? Трябва ли да мисля, че ако купя шапката дето толкова съм харесала за нашето бебе и ще се случи нещо лошо, вместо да се насладя на този миг!

И за сватбата ще кажа, не не съм се омъжвала в църква, бях с костюм, на мотор и след това в една вила на приятели, т.е. не съм играла и кючеци в рвсторанти, и повярвайте ми това беше най щастливия ми ден защото не се съобразявах с "така е редно" или "така трябва", а смо с така се чувстваме щастливи!

Извинете ме за дългия пост, с две думи : Нека правим нещата така както ние ги усещаме, който иска нека отиде в църква- няма лошо в това, но нека не е по задължение, че "така се прави"

Дано не съм убидила някого! Хубав ден на всички :D!
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #74 -: Ноември 14, 2010, 10:26:10 am »
Мисля си, че порочното, непорочното  :wink: зачатие и годините стерилитет не определят по-нататъшното ни отношение към детето и празниците, които предстоят. Погачи-могачи и др. подобни са не само повод да се отбележи някакво събитие (примерно - раждането, все пак ние сме доста ощетени и обикновено не присъстваме на почерпката, така че е редно да си имаме "наш" случай, в който да почерпим за случая). Освен това баби, лели и рода също искат да видят малкото човече и да му се нарадват (както и да погледнат добре ли сте се подредили, да оценят какви домакини сте и дали приготвяте вкусни работи за хапване, да ви одумат, че сте ги поръчали от сладкарница и т.н.).

Приятелките ми чакаха с такъв мерак да забременея и родя, а след това да дойдат и да ми подарят нещо за бебето, че не знам на кого му беше по-приятно...  :D Нямаше начин обаче да не се накефя, пазарувайки за бебчо (суеверията като цяло са ми доста далечни). Подготвих се с минимума, който смятах за необходим, а след като получих подаръците, донакупих, каквото смятах, че ми трябва.

Да, бебето се изнервя от много хора и емоции, но това се случва и, когато прекараме твърде дълго време навън с мои приятелки. Просто се превъзбужда и после киселее - ами, такъв е животът. Ако стоим вкъщи пък, се изнервя от скука...

Иначе - хора разни. Някои обичат да спазват де що има ритуали и обичаи, други - не намират за необходимо да се съобразяват с такива неща. Всеки си решава за себе си, важното е веселба да има  :wink:
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #75 -: Ноември 14, 2010, 11:05:18 am »
Аз пък спазвам само каквото ми харесва и ми е много добре.  8)

Като казахте за обичаи (в случая става въпрос за суеверия) - един познат е женен за румънка и онзи ден бях с него и му звъни жена му. Някакъв майстор счупил огледало у тях и сега трябвало да се хвърли в реката. Човекът се прибра и жената вече подготвила огледалото и той отишъл да го хвърля в реката. Викам му, че е добре, че си имат река, че иначе огледалото много нещастие щеше да им донесе. И ме попита дали и ние сме толкова суеверни, но му казах, че е въпрос на лично усещане, но това за огледалото наистина не го бях чувала.  :lol:

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #76 -: Ноември 14, 2010, 20:22:58 pm »
Е как бе свате не знаеш за огледалото?! 7 години нещастна любов. Ма майстора май го е грозяло това.
Суеверията са много и дебнат от всякъде  :lol:
Иначе съм умерено вярваща и не съм се венчавала в църква. Но пък и моето деде не е заченато в грях :P.
За бебшките, па и бременни суеверия пък .... то чет нямат. Като се замисля май нищо не спазих. Но ситната има мъничък белег от външната страна на единия прасец. Само чакам да ми обясни някой как ми се било прияло/откраднала съм нещо. Жална му майка :x.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #77 -: Ноември 14, 2010, 20:55:44 pm »
Не съм се венчала в църква :wink: Не съм от най-набожните.
Нямам предвид да не се правят празници, разбира се, че всеки иска да си отбележи случая. Но това може да стане с едно нормално посещение от приятели и роднини, във време когато е подходящо за бебето, а не на 40 ден или преди него примерно. Има предостатъчно време да го видят бебето. Нито е необходимо да се правят специални трапези.
То в крайна сметка сега какво излезе, не че искаме да отбележим празник на детето, ми си търсим повод да празнуваме, щото таткото като се напил при раждането, ние не сме били там и сме с един купон назад :lol:
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #78 -: Ноември 14, 2010, 21:08:23 pm »
Здравейте. Записвам се в темата.
Покрай толкова родили в последните 2-3 години приятелки се запознах с доста обичаи около раждането.
Първия християнски обичай, веднага след раждането, за който не видях да сте писали е т.нар. бабина вода (бабина молитва). Състои се в това една от бабите или друг близък роднина отиват в църквата, чете се специална молитва и се дава светена вода. Та от тая светена вода се сипва (или по-скоро капе) във водата за къпане на бебето до 40 дни. От църквата се взима и свещ. След изписването, преди майката и бебето да влязат в дома, бабата поръсва всички стаи със светената вода и запалва свещта (оставя се да догори докрай)
В някои райони на страната на този ден се меси и сладка погача, която се раздава на роднините, и която трябва да бъде изядена докрай. Честно да си призная идея нямам какъв е смисъла.

Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #79 -: Ноември 14, 2010, 21:26:26 pm »
То в крайна сметка сега какво излезе, не че искаме да отбележим празник на детето, ми си търсим повод да празнуваме, щото таткото като се напил при раждането, ние не сме били там и сме с един купон назад :lol:
Аз за тоя купон най-много страдам - не можах да присъствам, а най-много работа свърших ;)))) Никак не е честно ша знаете!
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.