0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Детето ми от известно време се поти много нощем (и когато времето е студено). Пижамката става мокра около деколтето и рамената. Обикновено като се изпоти,започва да кашля спастично. Като го преоблека и затопля, спира да кашля. Освен това тялото му става все по-студено (направо ледено), а завивка не понася - веднага я маха.
От около месец "пие" Ефира (4мг) за профилактика на астма. Реално проблема с потенето се появи няколко дни след началото на прием на Ефира.
Педиатърът изписа Силицеа (хомеопатично), но няма ефект.
Утре имаме час за консулт с пулмолог.
Чудя се от къде може да идва проблема. Дали може да говори за възпаление?
Някой имал ли е подобен проблем?
Ще съм благодарна и ако д-р Birdie се включи.

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: нощно потене и силно охладено тяло
« Отговор #1 -: Юли 10, 2010, 12:43:00 pm »
как доказаха, че детето е със астма и други медикаменти във връзка с това приемате ли
Стефания също е на профилактика, само че с Кетотифен, пръскаме и Фликсотайд сутрин и вечер
винаги се е потила доста, от бебе
напоследък забелязох обилно потене, а последната седмица не само при сън, а при физически активна игра
точно същото- обилно изпотяване на главата, а тялото влажно, лепкаво и студено на допир
но пък и Преслава, която ми е здрава също се поти, двете изкараха тази седмица един чревен вирус с повръщане и разстройство
четох, че обилното потене може да е част от оздравителния процес, след прекарана инфекция, питах и д-р Бърди, той каза да давам повече течности
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: нощно потене и силно охладено тяло
« Отговор #2 -: Юли 10, 2010, 13:14:46 pm »
И каза също да не даваме "илачи" от рода на Силицеа, Осцилококккцин... Изопринозин и т.н. и т.н. ... .
« Последна редакция: Юли 10, 2010, 13:30:14 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: нощно потене и силно охладено тяло
« Отговор #3 -: Юли 10, 2010, 13:27:37 pm »
Благодаря за бързото включване.
От листовката на Ефира виждам, че активното вещество е Montelucast.
Освен това, му изписаха и имуностимулант. Проблема му е, че често прави кашлечни кризи (със свирене/хъркане). Предполагах, че е алергична реакция, защото се получава и след всяко хапване на нещо сладко - вафла, суха паста. Понякога и като сме навън (до треви и дървета) се получава.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: нощно потене и силно охладено тяло
« Отговор #4 -: Юли 10, 2010, 13:30:35 pm »
Даването на Монтелукаст трябва да става по много строги показания!!
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
Re: нощно потене и силно охладено тяло
« Отговор #5 -: Юли 10, 2010, 15:21:00 pm »
д-р Бърди, а как ще коментирате по принцип потенето при спане?
моят син се поти много силно след заспиване - независимо дали следобед или нощем - цялата фанелка става мокра. след преобличане, няма ново потене. така е от много много време.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: нощно потене и силно охладено тяло
« Отговор #6 -: Юли 10, 2010, 15:30:45 pm »
Много са причините.
За деца най-честите:

* рахит
* Вит Ц дефицит
* нощни хипогликемии
*вазомоторни по тип
*хипертиреоидизъм

Нощните хипогликемии са много по-чести при деца, отколкото е прието да се мисли.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: нощно потене и силно охладено тяло
« Отговор #7 -: Юли 10, 2010, 15:43:36 pm »
Освен обилното потене (преобличам детето по 3-4 пъти на нощ), основно ме притеснява ниската телесна температура - предишната нощ имах чувството, че ще замръзне. Цифров термометър отчете 34.7 градуса (зная, че не са особено точни, но досега най-ниската измерена температура е била 35.8-36.0). Пропуснах да кажа, че и скърца със зъби от известно време.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: нощно потене и силно охладено тяло
« Отговор #8 -: Юли 10, 2010, 15:51:36 pm »
* нощни хипогликемии
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: нощно потене и силно охладено тяло
« Отговор #9 -: Юли 10, 2010, 16:00:14 pm »
Моето дете също много се поти от новороден. Когато е здрав се поти, така както описва Джам. Винаги първите 10 минути на съня става вир вода, преобличам и всичко е ОК, повече не се поти, освен ако не е много горещо. Когато обаче е прекарал някаква инфекция, се поти до слипчетата даже, а главата става мокра, все едно съм го къпала. Налага се да се преобличаме по няколко пъти на вечер.

За хипогликемиите при децата знам от д-р Бърди отдавна, обаче няма как да го докажа.Давала съм сладко преди сън, когато беше бебе, но промяна така и не настъпи.


Докторе, а под вазомоторен тип, какво по точно се има в предвид.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Re: нощно потене и силно охладено тяло
« Отговор #10 -: Юли 10, 2010, 16:05:06 pm »
Благодаря за насоката!
В интерес на истината въобще не ми беше хрумнало (нито на педиатъра ни :?)

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: нощно потене и силно охладено тяло
« Отговор #11 -: Юли 10, 2010, 16:05:22 pm »
Оставете децата на спокойствие... . Пак тревоги... докога?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: нощно потене и силно охладено тяло
« Отговор #12 -: Юли 10, 2010, 16:09:59 pm »
Това не са тревоги докторе, просто сме заинтересувани майки. Понеже тук никой не обръща внимание на децата, визирам педиатрите и въобще, за това се налага да имаме някаква насоченост за евентуален проблем, който всъщност може и да не е проблем.

Няколко пъти съм питала педиатъра и не само, вас също за това потене и отговора е винаги оставете детето. Но според мен си има причина това потене и даже си мисля, че така по лесно/бързо настива.Да не дава господ за нещо по сериозно.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: нощно потене и силно охладено тяло
« Отговор #13 -: Юли 10, 2010, 16:10:19 pm »
Благодаря за насоката!
В интерес на истината въобще не ми беше хрумнало (нито на педиатъра ни :?)
Много от децата се потят в началото на съня, и то само главата и шията. Това е един вид потене.
Цялостното потене на цялото тяло е по обезпокояващо и основна от МНОГОТО възможни причини са Ходжкин лимфом, други онкологични кръвни заболявания- лимфоми, левкемия, например. Ръка за ръка с този симптом и тези заболявания е упорития нощен сърбеж.

Така че - проблемите са дълбоки и многостранни и е нужно внимание.
Понякога се дължи на меки и дълбоки възглавници, в които главата потъва през нощта.
Понякога се дължи на вазомоторни хипоталамични феномени или във връзка с промени в мозъчните фази по време на сън.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: нощно потене и силно охладено тяло
« Отговор #14 -: Юли 10, 2010, 16:13:54 pm »
Това не са тревоги докторе, просто сме заинтересувани майки. Понеже тук никой не обръща внимание на децата, визирам педиатрите и въобще, за това се налага да имаме някаква насоченост за евентуален проблем, който всъщност може и да не е проблем.

Няколко пъти съм питала педиатъра и не само, вас също за това потене и отговора е винаги оставете детето. Но според мен си има причина това потене и даже си мисля, че така по лесно/бързо настива.Да не дава господ за нещо по сериозно.
Простете, но ако Ви отговоря с целият спектър ВЪЗМОЖНИ заболявания Вие няма да спите с месеци. Детето косвено от това ще "пострада". А аз НЕ искам това. От друга страна по Вашите описания мога да кажа "да оставите детето"... . Така че... ако описвате комплекс от сериозни неща, ще се включа със сериозни отговори.
И ще имам комплекс от това че съм Ви наплашил до смърт.
После ще ми се разсърдите и няма да ме разберете.
Затова и ПОНЯКОГА си замълчавам, а не че не искам да пиша.
« Последна редакция: Юли 10, 2010, 16:17:55 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: нощно потене и силно охладено тяло
« Отговор #15 -: Юли 10, 2010, 16:37:14 pm »
пуснах търсене в Гугъл за потенето, поставих поне 10 диагнози на Стефания и то никак безобидни, после сама почнах да си втълпявам, че всъщност преувеличавам във вглеждането
още ме боли корема от прочетеното  :? повече няма да го правя
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: нощно потене и силно охладено тяло
« Отговор #16 -: Юли 10, 2010, 16:44:58 pm »
Докторе аз много добре Ви разбирам, защо си ЗАМЪЛЧАВАТЕ понякога.
Не мисля, че пишещ родител в този форум може да Ви се разсърди за нещо, даже напротив. Благодарна съм, че ви има.

Аз не искам от вас да ни учите на медицина, искам да имам яснотата, която би трябвало да ни дадат педиатрите в случая. За това са и постоянните въпроси към вас, а и детенце си расте по болнаво от други.

Последното което обсъждахме с вас, за нервните тикове с оченца на детенце, педиатърката категорично отказа да даде направление за тиреодитни хормони. Дори се зачуди за какво ги искам, е какво да кажа повече... /ще си ги самоназнача аз пак/, същото е и за таласемията, ако имал щял да е минорна. Искам да съчетая изследванията с едно боцкане, че е доста травмиращо за Тони, за това и изчаквам максимално. Детенце в момента си е у дома не посещава детско заведение, но нервният тик вече е и с двете очи. Има дълги моменти обаче, когато не примигва изобщо.


А това с гугъла съм го правила и аз, доста отдавна беше обаче и се отказах на мига, за това тормозя доктора с въпроси и за преценки.
« Последна редакция: Юли 10, 2010, 16:46:40 pm от Perdeto »
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: нощно потене и силно охладено тяло
« Отговор #17 -: Юли 10, 2010, 17:04:23 pm »
Аз съм човек, освен всичко друго. Не съм "гол професионалист с две секретарки" и важна физиономия.
И мисля кой стои насреща когато общувам.
И колко информация този човек може да поеме без проблеми.
Проф. Киркович бе писал някога "Никога не говорете на близките на болния страшни неща ( прогнози за хода на болестта), без да сте абсолютно сигурни в тях. Ако думите Ви не се сбъднат, роднините никога няма да Ви го простят". И е прав.

Може би не знаете, но аз съм полу-сирак от 6г възраст и пълен сирак от първата ми година в Университета.
Познавам хората още щом ми влязат от вратата, или напишат дума, или кажат думи.
Е, не винаги "разбирам от хора", но профилът им го " рисувам във въздуха".

Така че... .
« Последна редакция: Юли 10, 2010, 17:11:01 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: нощно потене и силно охладено тяло
« Отговор #18 -: Юли 10, 2010, 17:13:17 pm »
Е незнам какъв профил имате за мен  :balk_69:, но ви благодаря за отделеното време за нас.


И много, много съжалявам за загубата на родтелите Ви.
Трудно и тежко се преживява такава мъка, знам.
« Последна редакция: Юли 10, 2010, 17:19:03 pm от Perdeto »
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: нощно потене и силно охладено тяло
« Отговор #19 -: Юли 10, 2010, 17:25:15 pm »
Разбирам Ви. Не съдя. Стремя се да Ви помагам. Ако Вие на моменти може да ме следвате, поради твърде изразено безпокойство и склонност към панически решения и лутания.
Знам че там сте като отшелници в Антарктида, и всеки се надпреварва да Ви говори глупости, когато го питате обикновени неща от Педиатрията.

Мисля че за Вас е подходящ отговорът на Ч. Чаплин от "Мосю Верду"- "Отче, аз съм в Мир с Бога. Проблемът ми са хората".
Мисля също че ако работех с Вас бихме се карали много, но бихте ме следвали без резерви. Е, прегледи при Георгиева бих понесъл... така или иначе Ентерола не работи, нито Мезим-Форте. :)

Поздрави и релаксирайте. Детето изглежда много добре.
Направете му ПЪЛНИ изследвания от венозна кръв ( и холестерол и триглицериди и ХДЛ, ЛДЛ)  като контролни с всичко! Както тук правим на 2 и 6г възраст.
« Последна редакция: Юли 10, 2010, 17:29:05 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.