0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Здравейте, момичета! Много от вас знаят перипетиите ми с АРТ процедурите, за тези, които не знаят - вкратце: 5 неуспешни инвитра, 4 от които стимулирани и 1 замразен трансфер. Януари тази година се срещнах с третия си по ред лекуващ лекар, д-р Стаменов, който откри двустранен хидросалпингс. Лапароскопията през март го доказа и беше премахнат.
Защо пускам темата тук: имам 2 стари изследвания на НК клетки - от август 2007 и януари 2008. Притесняваше ме фактът, че никой не взима предвид проблема, макар че и в двата случая броят им беше над нормата - през 2007 бяха 17%, през 2008 - 22%. Коментарите на предишните ми лекуващи лекари бяха, че вероятно съм била настинала - особено коментирайки последното изследване. Категорично твърдя, че по време на това изследване нямах такъв проблем, не съм кашляла, нито съм имала хрема, но мнението ми се пренебрегваше.

Като премахнахме хидросалпингса, д-р Стаменов сподели, че не е зле да пусна още едни имунологични изследвания - защото е възможно броят на НК клетките да е бил завишен заради възпалението в тръбите (другата част от имунологичните ми изследвания е ок). Току-що си взех резултата, който, въпреки факта, че този път СЪМ леко настинала, е 11%!

Не знам доколко това наистина доказва, че възпалението е било причината за завишения брой на НК клетките, тъй като знам, че те не са константа. Интересно ще ми е да коментират момичета, които са по-запознати.

Мерси и поздрави!
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

Re: Вкарване на НК клетки в норма - интересно
« Отговор #1 -: Май 16, 2009, 21:46:25 pm »
 Аз не съм от по - запознатите , но: :)
 По принцип заразяването на собствените за организма клетки с вирус , активизира NK клетките , които са част от защитните сили на организма. Те обаче " нападат " и злокачествени клетки и клетки , които са претърпели промени под други въздействия.
 На " болната " клетка и се променя повърхността и по този начин NK я разпознават.
 Според мен е напълно възможно и реално да си имала повишени NK  заради възпалението от хидросалпингса.
 Не разбирам , обаче , защо е практика да се лекува следствието - NK , а не се търси причината за повишението им ?
 На мен например не са ми назначавали никакви допълнителни изследвания , за да се търсят причините за повишените NK.
*

    *слонче*

  • *****
  • 1764
  • вече сме трима и съм най-щастливата жена на света!
Re: Вкарване на НК клетки в норма - интересно
« Отговор #2 -: Май 16, 2009, 22:19:42 pm »
не съм много наясно с темата, но накратко за мен: преди инсета и всичко друго ги пуснах профилактично - 16% над наормата. не вливах нищо,пуснах се по течението и така. след неуспешното инвитро доктора ги повтори и всичко е ок. явно не е това причината за неуспеха ми. :wink:
никога не отстъпвай на принципите си!
*
Re: Вкарване на НК клетки в норма - интересно
« Отговор #3 -: Май 17, 2009, 00:59:44 am »
И аз не съм от запознатите, но след първото "лечение" моите клетки се повишиха, реагирах доста нервно пред имуноложките като си видях резултатите и ми обясниха че всяко дори дребно възпаление променя стойностите. В моя случай беше лека настинка. След 20 дни и друго лечение спаднаха пък много.
Въобще са една загадка тия клетки.


 Не разбирам , обаче , защо е практика да се лекува следствието - NK , а не се търси причината за повишението им ?
 На мен например не са ми назначавали никакви допълнителни изследвания , за да се търсят причините за повишените NK.
На мен ми назначиха един куп изследвания , за да потърсят причината, не откриха нищо.
*
Re: Вкарване на НК клетки в норма - интересно
« Отговор #4 -: Май 17, 2009, 01:14:40 am »


На мен ми назначиха един куп изследвания , за да потърсят причината, не откриха нищо.
pop4o, би ли споделила какви точно?
Аз също имам завишени НК клетки, които ми сочат като причина за незабременяването. Но четейки тук различни мнения, стигам до извода, че не са само те причина. Че се чудя какво още да изследвам...
*
Re: Вкарване на НК клетки в норма - интересно
« Отговор #5 -: Май 17, 2009, 01:20:09 am »
pop4o, би ли споделила какви точно?
Хламидия, токсоплазмоза,цитомегаловирус, рубеола,микоплазма, уреаплазма и листериоза.
Всичките излезнаха отрицателни, така че причините са други.
*
Re: Вкарване на НК клетки в норма - интересно
« Отговор #6 -: Май 17, 2009, 02:07:40 am »
Хайде и аз да се включа  :lol:
Когато си правих имунологичните не бях настинала, нито съм била болна,но излязоха завишени.Вкарах ги в норма преди второто икси и вливания с имуновенин правих,но уви пак отрицателен тест.Да се чуди човек с тези прословути нк-клетки пречат ли на имплантирането или не.
На мен имунолозите ми препоръчаха да направя биопсия на матката,от която сега чакам резултатите.Обясниха ми,че понякога нк-клетките не излизали завишени на кръвен тест,обаче имало наличие от тях в матката.

Попчо,има ли значение в кой ден от цикъла се правят изследванията,които си изброила?
*
Re: Вкарване на НК клетки в норма - интересно
« Отговор #7 -: Май 17, 2009, 12:32:11 pm »

Попчо,има ли значение в кой ден от цикъла се правят изследванията,които си изброила?
Няма, то това са вируси разни, или ги имаш или ги нямаш.
Re: Вкарване на НК клетки в норма - интересно
« Отговор #8 -: Май 17, 2009, 12:49:29 pm »
Наистина са малко тъмна Индия тия НК клетки, първо, защото е възможно единия месец да са завишени, а на следващия - да са в норма. Второ - при някои момичета завишените НК клетки се дължат на възпаление, с което организма се бори, а при други - те просто са си завишени. Според мен, терапията в двата случая би трябвало да е различна и си мисля, че по-правилния подход е да се отхвърли вероятността за възпаление преди да се правят вливания с имуновенин и т.н.
Предполагам обаче, че тъй като не е доказано 100% влиянието на това завишение върху имплантирането, на този детайл се обръща по-малко внимание - един вид, това би било последната причина по пътя на изключването, върху която лекарите да работят. Надявам се, че при мен въпросът е решен, облекчение е да видя, че поне един проблем отпада!
Поздрави и късмет!
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*
Re: Вкарване на НК клетки в норма - интересно
« Отговор #9 -: Май 18, 2009, 11:41:58 am »
Само за статистиката:
изследване 2007 - 14% НК клетки, при норма 11%, аз съм болна от поредната пневмония и доц. Конова ми изписва 5-месечна имуномодулираща терапия
изследване 2009 - отново 14%, а съм здрава като бик. :D
Питах защо така се получава, но нямаше отговор, та явно съм от тези момичета при които НК клетките са завишени по принцип.
Само за протокола - има съмнения за Хашимото и инсулинова резистентност и приемам доста медикаменти. Според д-р Тодорова един от тях можел да неутрализира действието на НК клетките в матката. Бях писала и в друга тема, но според мен зависи от конкретния случай.
Успех момичета!


Re: Вкарване на НК клетки в норма - интересно
« Отговор #10 -: Май 26, 2009, 12:16:45 pm »
А бе уж варират тези НК клетки, ама при мен при няколко последователни изследвания (в рамките на поне година), при това правени на различни места, все си бяха 17%.
Благодаря ти, Бени!







*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Вкарване на НК клетки в норма - интересно
« Отговор #11 -: Май 29, 2009, 22:38:45 pm »
Не знам доколко това наистина доказва, че възпалението е било причината за завишения брой на НК клетките, тъй като знам, че те не са константа. Интересно ще ми е да коментират момичета, които са по-запознати.
Не знам дали доказва, но има локика. Знам само, че НК клетки е безсмислено да се изследват, защото какво ще правиш като ги знаеш колко са? Те се вдигат нормално при бременност т.е увеличението им не пречи на бременността.  Моят лекар ми каза, че ако някой иска да ми лекува увеличени НК клетки, да бягам по-далече, защото спекулира за неща, които не се знаят.  Каза също, че няма никакви доказателства, че терапия с имуновенин променя крайният резултат, а напротив - не прави разлика в боря на забременяванията. Аз нали съм си неверница и вече като удавник за сламка се хващам за всичко ( и се нервех, че не иска да ме изследва), та проверих думичките му и се оказа, че е напълно прав. Освен това, ако имаш завишени НК клетки се предполага, че има причина да са завишени и не знам дали е много добре ей така просто на едните проценти да се дават лечения, които подтискат имунната система. Ами ако има причина да са увеличени?

Боби


  
*
Re: Вкарване на НК клетки в норма - интересно
« Отговор #12 -: Май 30, 2009, 12:43:53 pm »
Вярно е, при мен са завишени заради Хашимотото, което пък е автоимунно заболяване. В комплект си имам инсулинова резистентност и висок пролактин. Кое е първопричина обаче не можах да разбера.


*
Re: Вкарване на НК клетки в норма - интересно
« Отговор #13 -: Юни 04, 2009, 01:09:04 am »
инересна тема,Моите са 19.правила съм само веднъж изследването.Обаче сега се борим с миомен възел.Като го унищожим ще пусна имунологични и веднага ще пиша.Струва ми се логично,макар медицината да не е математика/ но все пак си е логично НК да реагират на миомите,нали все пак са туморчета...
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Вкарване на НК клетки в норма - интересно
« Отговор #14 -: Юни 04, 2009, 08:29:10 am »
инересна тема,Моите са 19.правила съм само веднъж изследването.Обаче сега се борим с миомен възел.Като го унищожим ще пусна имунологични и веднага ще пиша.Струва ми се логично,макар медицината да не е математика/ но все пак си е логично НК да реагират на миомите,нали все пак са туморчета...
Къде ти е миомният възел? Аз имам 3 мънички, които обаче са в стената и не се показват отвътре т.е не пречат за имплантирането. Ако и твоят е така, може да няма нужда да го махаш. На мен само ми махнаха полип и тогава като огледаха матката казаха, че била идеално чиста.

Боби


  
*
Re: Вкарване на НК клетки в норма - интересно
« Отговор #15 -: Юни 04, 2009, 10:44:37 am »
мииии,първоначално беше само в стената,но поле нарастна навътре и се подаде в кухината.Махнахме точно тази издутинка...Сега ще видим какво става с останалата част,която е в стената
Re: Вкарване на НК клетки в норма - интересно
« Отговор #16 -: Юни 04, 2009, 22:04:18 pm »
Здравейте момичета.И при мен за завишени NK-клетките и антителата също.Докторката иска да ми правят вливания с имуновенин.Но аз като ви чета съвсем се обърках.
*
Re: Вкарване на НК клетки в норма - интересно
« Отговор #17 -: Юни 04, 2009, 22:16:30 pm »
nikol7972,аз явно съм се повлияла от вливанията с имуновенин,защото резултатът от биопсията ми не показа завишение на нк-клетките и всичко е в норма.Нищо не ти пречи да си ги направиш вливанията,един вид презастраховане.А нещо друго не ти ли изписаха?
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Вкарване на НК клетки в норма - интересно
« Отговор #18 -: Юни 08, 2009, 09:26:18 am »
Здравейте момичета.И при мен за завишени NK-клетките и антителата също.Докторката иска да ми правят вливания с имуновенин.Но аз като ви чета съвсем се обърках.
nikol7972аз както го виждам, проблема е, че за сега не се знае дали стерилитетът идва от НК клетките или има друг проблем и затова са увеличени. Очевидно има огромна разлика между мненията на лекарите. Можеш да  питаш лекарката да ти каже за сравнение процентите на успеваемост и как се сравняват с други лечения като ин витро примерно( като процент износени бебета, не забременявания), че да си създадеш някаква по-ясна представа.

Според мен, ако всичко друго ти е изследвано и си опитала поне инсеминация, то едва ли би попречило да го направиш. Обаче е добре, да е сигурно, че нямаш някакъв друг проблем, за да не си загубиш времето чакайки само на това . 


Вярно е, при мен са завишени заради Хашимотото, което пък е автоимунно заболяване. В комплект си имам инсулинова резистентност и висок пролактин. Кое е първопричина обаче не можах да разбера.
Е, при автоимунните заболявания е по-различно, защото все пак там имунната система се  е объркала.

Б.


« Последна редакция: Юни 08, 2009, 10:37:38 am от Bobbie »


  
*
Re: Вкарване на НК клетки в норма - интересно
« Отговор #19 -: Юни 08, 2009, 12:23:25 pm »
съгласна съм с Боби,пък и то не е само губене на време а и на средства и то не малко.Пък и все си мисля,че ако НК клетките са завишени,то значи "на границата" има нарушител и те си вършат работата.
 Моето желание за дете е огромно,както предполагам и на всички вас,но здравето цена няма...