0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #40 -: Февруари 14, 2009, 19:42:09 pm »
Нямам нужда от няколко езика за да ми се казват едни и същи неща. Но пък ако искаш може и да го напишеш и на немски и на френски и на руски и на испански.
Ивет, нека не превръщаме градивния спор в заяждане, нали? :wink:

Ок, нека така да е.
Явно заяждането в този форум е позволено само на хора на които под името им пише "Сдружение зачатие".
Освобождавам ви от присъствието си във форумите на Зачатие. Отивам да пиша във онзи другия форум на син фон където няма дискриминация.

В Зачатие никога не е имало дискриминация. А къде ще пишеш, е твое лично право и няма нужда да ни съобщаваш тържествено.
Никой не те гони от тук, нито пък ще накривиш на някой шапката, като "ни освободиш от присъствието си" - написано подчертано.

Място за обиди в този форум няма. Не е нужно лични спорове между потребители, да са причина за негодувание към Зачатие. Ако не ви харесва тук, не пишете. А лични недоразумения, можете спокойно да изяснявате на ЛС (лични съобщения).
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #41 -: Март 18, 2009, 12:38:28 pm »
Като посетих ендокринолог (доста добра е, има добри отзиви за нея), странното беше, че тя НЕ ми назначи лечение за повишения тестостерон и андростендион. Дори малко се поскарахме: Казвам, нали това е във вашата област? Едва ли не я молих да ми изпише нещо, че да го лекуваме. А тя ме прати при гинеколог (дори ми препоръча тази, при която си ходя по принцип, и която още преди 2 години ми изписа Утрогестан вагинално по 2 капсули, а аз на 4-тия ден след приема едва ходех от болки). Ох, какво да правя? Въртя се в омагьосан кръг от лекари, които ме прехвърлят от един на друг.
Както и по-рано писах, тестостерона ми е малко над горна граница, а ендростендиона ми е 2 пъти над нормата, но окосмяване нямам.
Защо ендокринолог не ми изписва лечение за високи андрогени? Нормално ли е?
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #42 -: Март 23, 2009, 00:09:12 am »
Като посетих ендокринолог (доста добра е, има добри отзиви за нея), странното беше, че тя НЕ ми назначи лечение за повишения тестостерон и андростендион. Дори малко се поскарахме: Казвам, нали това е във вашата област? Едва ли не я молих да ми изпише нещо, че да го лекуваме. А тя ме прати при гинеколог (дори ми препоръча тази, при която си ходя по принцип, и която още преди 2 години ми изписа Утрогестан вагинално по 2 капсули, а аз на 4-тия ден след приема едва ходех от болки). Ох, какво да правя? Въртя се в омагьосан кръг от лекари, които ме прехвърлят от един на друг.
Както и по-рано писах, тестостерона ми е малко над горна граница, а ендростендиона ми е 2 пъти над нормата, но окосмяване нямам.
Защо ендокринолог не ми изписва лечение за високи андрогени? Нормално ли е?

Ендокринолог не ти изписва лечение за високи андрогени, защото няма такова лечение.
Но и при гинеколог да отидеш, нещата са същите не съществува лечение.
Медицината не е толкова напреднала колкото се тръби по медиите.

А след като нямаш окосмяване, какво те притеснява? Проблемно забременяване ли?

А ако просто си имаш високи андрогени като стойности, без никакви други оплаквания  не виждсам да има някакъв проблем.
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #43 -: Март 23, 2009, 10:04:58 am »
Марина, окосмяването не е най-важно в случая.
Магдалена, обърни се към клиника по стерилитет.
url=http://www.zachatie.org/drz2010][/url]
*

    alimania

  • ***
  • 212
  • Златно детенце си имам
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #44 -: Март 24, 2009, 20:58:33 pm »
Като посетих ендокринолог (доста добра е, има добри отзиви за нея), странното беше, че тя НЕ ми назначи лечение за повишения тестостерон и андростендион. Дори малко се поскарахме: Казвам, нали това е във вашата област? Едва ли не я молих да ми изпише нещо, че да го лекуваме. А тя ме прати при гинеколог (дори ми препоръча тази, при която си ходя по принцип, и която още преди 2 години ми изписа Утрогестан вагинално по 2 капсули, а аз на 4-тия ден след приема едва ходех от болки). Ох, какво да правя? Въртя се в омагьосан кръг от лекари, които ме прехвърлят от един на друг.
Както и по-рано писах, тестостерона ми е малко над горна граница, а ендростендиона ми е 2 пъти над нормата, но окосмяване нямам.
Защо ендокринолог не ми изписва лечение за високи андрогени? Нормално ли е?

Ендокринолог не ти изписва лечение за високи андрогени, защото няма такова лечение.
Но и при гинеколог да отидеш, нещата са същите не съществува лечение.
Медицината не е толкова напреднала колкото се тръби по медиите.

А след като нямаш окосмяване, какво те притеснява? Проблемно забременяване ли?

А ако просто си имаш високи андрогени като стойности, без никакви други оплаквания  не виждсам да има някакъв проблем.
Не казвам, че съм специалистка по въпроса, просто споделям личен опит:
Марина, да-може би не е лечение, а поддържаща терапия, или както искаш го наречи, но с лекарства се свалят повишените андрогени! Лично успях да се убедя! Доколко пречат повишените андрогени незнам, аз лично ако не целях забременяване никога нямаше и да науча, че "не съм в ред"! Освен, че не можех да забременея /не, че и в момента съм успяла/, лекарите ме уплашиха, че повишените андрогени крият опасност за спонтанни аборти...
БЛАГОДАРЯ ВИ, ПРИЯТЕЛИ ОТ "ЗАЧАТИЕ"
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #45 -: Март 25, 2009, 06:11:31 am »
Марина, окосмяването не е най-важно в случая.
Магдалена, обърни се към клиника по стерилитет.
Никъде не съм посочвала че е най важно окосмяването.

Напротив задала съм въпрос.
Проблемно забременяване ли?

Но стана ми ясно, да грешката е в мен че не съм прочела всичките и мнения, а само последното.

Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #46 -: Април 01, 2009, 21:49:11 pm »
Благодаря ви момичета. АГ-то пак иска да ми предписва утрогестан, ама ме е страх, да не ме боли пак. Също така ме шашна един коментар на един наш познат (лекар, в областта на инвитрото). Че ако (принципно) съм имала ендометриоза не трябва да приемам прогестеронови препарати, защото ще ми влошат много състоянието.
Сега ще ходя при доц. Кирил Христозов. Ще си сменя и гинеколога - просто да видя и други мнения.
За сега диагнозите ми са:
- автоимунен тироидит (Хашимото);
- хиперандрогенемия;
- нисък прогестерон, но все пак в норма.
Като най-странното при мен е, че ниския прогестерон и високите андрогени нямат никакво ехографско проявление, т.е. нормална дебелина на матката, нямам задържани фоликули, нищо, а доста доктори са ме гледали на ехограф.
Шантава работа. Дори гинеколожката ми ме накара да повторя прогестерона, да не би да има грешка в лабораторията, щото било много странно да няма проявления такъв нисък прогестерон и високи андрогени при ехографски преглед.
Вече 2 години опити и се чудя къде да дълбая и какви още изследвания да правя.
А в клиники по стерилитет ходих:
- във Варна - направиха ми цветна снимка, а следващата стъпка (след 6 месеца) била за мен лапаро (ама ме е страх, но ако пак ми кажат - ще правя).
- във Плевен - имала съм Хашимото, да отида при Христозов и ако след 6 месеца няма нищо - да правя инвитро + вливания.
Всеки си има някаква процедура, за сега ще ходя и при Александров във Варна, та да видим тежката му дума.
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #47 -: Юли 03, 2009, 17:04:09 pm »
Отново се връщам към тази тема, за да споделя с вас един много интересен наръчник издаден от "Американската Асоциация на Клиничните Ендокринолози" относно хиперандрогенемията, т.е. повишените мъжки хормони. Този наръчник е за лекари, но е много приятно написан. Такава е практиката в САЩ.

Накратко (иначе наръчника е 14 стр.):
Повишените мъжки хормони се дължат или на яйчниците или на надбъбречната жлеза или и на двете заедно.

Проявления: акне, окосмяване, проблеми в овулацията (липса на такава), скъсена лутеална фаза), СПКЯ (се свърва с хиперандрогенемията) и др.

Лабораторни изследвания: Testosterone, Free Testosterone, DHEAS, prolactin, LH, FSH, 17-OHP, за да се определи от къде идват тези високи мъжки хормони.
Свободния тестостерон е включен за по-прецизна диагностика, защото при някои жени тестостерона е нормален, но свободния тестостерон е завишен.
Високи стойности на DHEAS са индикация за смущения в надбъбречните жлези.
Високи стойности на 17-OHP предполагат наличието на ензимен дефицит, свързва се с надбъбречната жлеза и е резултат от 21-hydroxylase дефицит.
Наличие на нисък прогестерон след 21-ви ден от МЦ (тук дават под 2 ng/mL) предполага овариална дисфункция.
Метаболизъм: по принцип има връзка между хиперандрогенемия и инсулинова резистентност, която поставя пациентите в рискова група за развитието на диабет тип 2, т.е. тест за обременяване с глюкоза, съотношението "fasting" глюкоза/инсулин <4,5 e предложено като индикатор за инсулинова резистентност при такива пациенти.

Терапия:
Терапията се категоризира в зависимост от лаб. резултати (причините за хиперандрогенемията):
- подтискане на андрогените от надбъбречните жлези - прилагане на глюкокортикоиди, обикновено дексаметасон (dexamethasone) или преднизон (prednisone);
- подтискане на андрогените от яйчниците - прилагане на женски полови стероиди под формата или на противозачатъчни хапчета или естрогени и прогестини или прилагане на гонадотропин блокиращи агенти - GnRH агонисти с поддържаща естрогенна терапия;
- лечение с антиандрогени (например: spironolactone и flutamide);
- лечение с инсулин-сенситивни агенти (например: metformin и thiazolidinediones);
- лечение с 5алфа-редуктаза подтискащи агенти (напр: finasteride);
- Bromocriptine.
Последните четири не са изрично одобрени от US Food and Drug Administration.
После се разглежда всяко лекарство по отделно по отношение на ефективност и т.н.

Линкът към пълния наръчник е:
http://www.aace.com/pub/pdf/guidelines/hyperandrogenism2001.pdf

Като цяло тук се говори за дългосрочна терапия и за изясняване от къде идва това смущение в хормоните. Дано да ви е полезно

Аз в моя случай минавам на стимулация, с цел забременяване, защото нямам много време за губене.
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
*

    alimania

  • ***
  • 212
  • Златно детенце си имам
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #48 -: Юли 03, 2009, 23:51:14 pm »
Magdalena78 , много добре си обобщила нещата! А те са точно така....
Пия Преднизолон Ф вече повече от половин година. Никой не ми обяснява до кога ще е така...Един от лекарита каза:"докато забременееш", е да, но аз не забременявам- това значи ли, че цял живот трябва да пия корткостероид?! Фигурата ми вече на нищо не прилича... :(
БЛАГОДАРЯ ВИ, ПРИЯТЕЛИ ОТ "ЗАЧАТИЕ"
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #49 -: Юли 05, 2009, 00:13:45 am »
alimania, отиди на фоликулометрия, за да се определи точно овулацията и как протича зреенето на фоликулите. Може да е било просто въпрос на лош късмет. После попитай АГ-то за някаква стимулация евентуално. Това чакане наистина е много изнервящо. Разбирам те напълно.

Аз след като започнах да го карам по наръчника, т.е. пуснах тези хормони, при мен явно е от някаква овариална дисфункция, която не е толкова ясно изразена, нямам СПКЯ.

Друго, което наблюдавам, но не съм на 100% дали е така, е че когато бях спряла цигарите на 6-тия месец като непушачка, тестостерона ми беше съвсем леко над горна граница - някакви стотни разлика.
Сега като си пуснах новите хормони - огромна разлика - тестостерона е хвръкнал до 3,02 при реф до 2,55, а пуша пак от около 10 месеца. Нямам друга промяна в навиците си. Явно има значение и тютюнопушенето в моя случай.
Явно е, че този тестостерон се повлиява много бавно и трудно. Иска време, а аз нямам търпение вече :) За това ще видим как ще се повлияя от стимулацията.
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
*

    alimania

  • ***
  • 212
  • Златно детенце си имам
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #50 -: Юли 06, 2009, 01:18:28 am »
При мен очевидно повишените андрогени не са били главния проблем! :( И преди имах овулация, но сега откакто пия Преднизолона и андрогените са ок- направо я усещам овулацията! Температурните ми графики са ок, менструацията също! 6 месеца пия лекарството и през това време почти не сме пропуснали овулация, но- ефект няма! Междувременно излязоха и други проблеми- антиспермални антитела, антифосфолипидни....За сега няма да се подлагам на нищо- мъжа ми не е съгласен- иска да си караме по естествен начин! Чудя се какво ще стане ако спра лекарствата/за андрогените/- още по-лошо ли, организма ми и хормоните сигурно съвсем ще полудеят! :(
Но пък и не ми се ще напразно да се тъпча с кортикостероиди! :(
Има ли някоя от вас, която е без лечение /само да вметна, че при мен всички андрогени бяха завишени, не само тестостерона/. Какво да правя незнам направо. Да спра кортикостероида и след няколко месеца ако реша да се подлагам на някаква АРТ или просто стимулация пак да ги почна ли....
БЛАГОДАРЯ ВИ, ПРИЯТЕЛИ ОТ "ЗАЧАТИЕ"
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #51 -: Юли 09, 2009, 12:06:13 pm »
alimania, консултирай се с ендокринолог, ако трябва и с двама. Според мен (без да съм лекар) рязкото спиране на хапчетата няма да се отрази добре на организма. Може би ще трябва и по схема да ги спреш, ако вече си го решила.

В интерес на истината и при мен може би проблема не са високите андрогени, защото те се появиха след като започнах да пуша пак. А бях непушачка около 7 месеца, когато пак нямаше бременност.

Отделно 2 специалисти по стерилитет ми обясняваха, че тестостерона не е толкова важен, като единия специалист дори ми да даде за пример гъркините, които имат много високи стойности на тестостерона и окосмяване (като нация).

Според ендокриноложката пък, на високия тестостерон трябва да се противодейства с приемането на прогестерон. Може да попиташ дали е възможно намаляването на лекарствата да се комбинира с приемане на прогестеронови препарати във втората част на цикъла - само предложение.
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #52 -: Юли 18, 2009, 13:56:12 pm »
пак да се включа в темата: определено тестостерона също е проблем. Ето при мен този цикъл тестостерона е 3,02 при реф до 2,55 вече е доказано, че този цикъл е без овулация. Така че си влияе и то доста.
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
*

    alimania

  • ***
  • 212
  • Златно детенце си имам
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #53 -: Юли 20, 2009, 15:49:01 pm »
пак да се включа в темата: определено тестостерона също е проблем. Ето при мен този цикъл тестостерона е 3,02 при реф до 2,55 вече е доказано, че този цикъл е без овулация. Така че си влияе и то доста.
Аз пък овулация си имах /друг е въпроса дали е била качествена/! На че и сега знам колко е качествена де...Единственото, което виждам сега като промяна в цикъла ми/след нормализиране на андрогените/ е, че е станал малко по-болезнен и по-обилен, а преди си беша едно голо зацапване с тъмна кръв....
БЛАГОДАРЯ ВИ, ПРИЯТЕЛИ ОТ "ЗАЧАТИЕ"
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #54 -: Октомври 29, 2009, 13:13:56 pm »
Здравейте момичета,аз съм с доста висок тестостерон /6.46/ при референтни стойности от/0.17-2.53/.Предстои ми консултация с репродуктивен ендокринолог,ще съм ви благодарна ако ми препоръчате.Иначе нямам окосмяване въпреки високите нива.
*

    !!!

  • *****
  • 1495
  • Най стимулиращият дар? Надеждата
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #55 -: Октомври 29, 2009, 13:41:02 pm »
Здравейте момичета,аз съм с доста висок тестостерон /6.46/ при референтни стойности от/0.17-2.53/.Предстои ми консултация с репродуктивен ендокринолог,ще съм ви благодарна ако ми препоръчате.Иначе нямам окосмяване въпреки високите нива.

Можеш да се обърнеш към д-р Катя Тодорова. Ако ти трябват координати ми пиши на лични
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #56 -: Октомври 30, 2009, 18:49:11 pm »
Здравейте,възможно ли е акнето да се появява от повишен тестостерон.Изчетох и за другите хормони,но не открих такива данни освен за тестостерона.Ако някой има информация, моля нека сподели .Мин.месец ходих на АГ-овулация е имало/предполагам че няма да е завишен пролактин,поне се надявам/
П.С на 25 години съм,не съм в пубертет
*

    alimania

  • ***
  • 212
  • Златно детенце си имам
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #57 -: Октомври 31, 2009, 17:40:35 pm »
Предполагам е възможно, но не е задължително! Аз не съм имала акне дори в пубертета...Защо не пуснеш едни хормони направо!?
БЛАГОДАРЯ ВИ, ПРИЯТЕЛИ ОТ "ЗАЧАТИЕ"
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #58 -: Ноември 03, 2009, 15:13:20 pm »
Ох, момичета аз направо съм шах и мат.
След 2 месеца стимулация на клостилбегит, при която реагирах чудесно всеки път с 2 големи фоликула, които се пукаха спонтанно и нищо.
Но обвинявах високия тестостерон, за това че е пречил малко или много на имплантацията.
Та днес си взех новите изследвания на тестостерона (първи чист цикъл без стимулация) и изненада: сега е 2,04 при реф (0,8-2,55), т.е. паднал е. А преди 4-5 месеца беше 3,05 при същите референтни стойности. Може би стимулацията с клостилбегит да е причината, защото други лекарства не вземах.
И сега въпросът е: Ако все пак тестостеронът е бил в граници (да кажем още след първия месец на стимулация), защо не е имало имплантация? Всичко беше достатъчно добре таймирано и доста ходих на ехограф за проследяване и т.н.
Изобщо пак се връщам на изходна позиция - неизяснен стерилитет (вече 3 години) - луд да станеш - малко е.
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #59 -: Ноември 03, 2009, 17:52:35 pm »
Предполагам е възможно, но не е задължително! Аз не съм имала акне дори в пубертета...Защо не пуснеш едни хормони направо!?

Ще пускам ,но чакам да ми дойде цикъла нали са на 3-ти ден.
Преди това се информирам,кои хормони и по какъв начин влиаят на акнето,сега съм на етап,има овулация,фоликула се е пукнал,опити за бебе-1,2 месеца,просто не сме улучили момента,но все пак да пусна и тези хормони,да знам как да лекувам акнето-дали вътрешно или козметично.