0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« -: Ноември 26, 2008, 12:53:53 pm »
Момичета излезнаха ми резултати от някои хормони,които направих!

FSH 5.10 (3.5-12.5)
Естрадиол 48,89 (12,5-16,6)
Тестостерон 4,74 (0,22-2,9)

По пътя на логиката виждам,че тестостерона ми е доста висок.Така ли е?Какви мерки трябва да взема?На преглед съм чак след 2 седмици,понеже има още хормони,които трябва да изследвам.

По моя молба си пуснах и
Глюкоза 5,49 (2,7-6,2)

Токсоплазмоза 4,1 (казаха ми по телефона,че е отрицателна под 6,5),но въпреки това не знам дали е нормално всичко!

и кръва група АВ с Rh + (половинката е с А+)

Скоро ще станат 2 год. от както почнахме опитите и съм се заела вече наистина сериозно.Казаха ми на прегледа,че и матката ми е обърната,но от това което чета по форумите си правя извода,че не фатално!
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #1 -: Ноември 26, 2008, 19:35:59 pm »
Момичета излезнаха ми резултати от някои хормони,които направих!

FSH 5.10 (3.5-12.5)
Естрадиол 48,89 (12,5-16,6)
Тестостерон 4,74 (0,22-2,9)

По пътя на логиката виждам,че тестостерона ми е доста висок.Така ли е?Какви мерки трябва да взема?На преглед съм чак след 2 седмици,понеже има още хормони,които трябва да изследвам.

По моя молба си пуснах и
Глюкоза 5,49 (2,7-6,2)

Токсоплазмоза 4,1 (казаха ми по телефона,че е отрицателна под 6,5),но въпреки това не знам дали е нормално всичко!

и кръва група АВ с Rh + (половинката е с А+)

Скоро ще станат 2 год. от както почнахме опитите и съм се заела вече наистина сериозно.Казаха ми на прегледа,че и матката ми е обърната,но от това което чета по форумите си правя извода,че не фатално!

Извинявай че те питам за това, но какво е окосмяването ти по лице, тяло  при този тестостерон?
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #2 -: Ноември 26, 2008, 19:44:13 pm »
Определено имам окосмяване,което е далеч от границите на нормалното!

Ясно ми е,че причината е този мъжки хормон,но не знам как да процедирам сега!Какво да правя?
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #3 -: Ноември 27, 2008, 10:18:11 am »
Определено имам окосмяване,което е далеч от границите на нормалното!

Ясно ми е,че причината е този мъжки хормон,но не знам как да процедирам сега!Какво да правя?

Да, въпреки 4е има слу4аи на жени с висок тестостерон и без зна4ително окосмяване.


А щом като ве4е са минали две години от опитите за забременяване, задължително ве4е трябва да се насо4иш към специалист по стерилитет.
Думата стерилитет да не те плаши толкова много.
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #4 -: Ноември 27, 2008, 11:39:24 am »
здравей, виждам , че си пуснала само FSH, защо нямащ също и LH, обикновено тези хормони се правят заедно, защото е важно съотношението между тях и се правят 3-5 ден от МЦ. Тестостерона ти е доста висок, трябва да видиш и другите хормони TSH, FT4, DHEAS. Всичко това трябва да го консултираш с лекар, а за глюкозата ако има съмнение трябва да направиш  тест -обременяване с глюкоза.
Повечето неща свързани с хормоните са поправими , но ти е нужна консултациия с добър гинеклолог -ендокринолог
Поздрави и успех
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #5 -: Ноември 27, 2008, 11:54:02 am »
Повечето неща свързани с хормоните са поправими ,

Що се отнася до проблемното забременване, правят се експерименти. Пият се едни или други лекарства, правят се едни или други процедури за изкуствено оплождане. Ранo или късно в повечето случаи се стига до забременяване.
Но това не означава че хормоните са се поправили завинаги.
Всички действия целят забременяване в този случай, а не поправяне на хормоните тотално/за винаги/.

А да се вкара тестостерона в норма за вечни времена е невъзможно, още повече ако винаги до сега  е бил висок.

« Последна редакция: Ноември 27, 2008, 12:43:13 pm от Ивет »
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #6 -: Ноември 27, 2008, 23:45:58 pm »
Криси,предстоят ми още изследвания на хормони!
А до колко тестостерона пречи за забременяване,възможно ли е точно той да е причината за непостигане на двете чертички!Притеснява ме,понеже до колкото разбрах не е лесно да се вкара в норма,а и моля ви кажете ми какво още ще ми предстои?Питам,понеже искам да съм предварително подготвена за това което ме очаква  :(
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #7 -: Ноември 28, 2008, 10:28:50 am »
здравей,очевидно иамш хормонални нарушения, както и аз , както и доста момичета тук, за съжаление проблемите с хормоните са причина за незабременяване, а и не само тестостерона е проблемен за вкарване в норма, затова ти казах ,че трябва да се обърнеш към добър лекар ендокринолог, за да може да започнете адекватно лечение.
Ти имаш ли поликистоза, защото при поликистоза има завишение на мъжките хормони, повишено окосмяване и др.
Ще бъде добре ако направите спермограма на партньора , за да знаете как стоят нещата при него, както и изследване на още хормони при теб, фоликулметрия за да се установи дали имаш спонтанна овулация и тест за проходимост на тръбите. Може би и доста други неща , но тези са основните.
Пожелавам ти успех и скоро да видиш заветните 2 чертички
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #8 -: Ноември 28, 2008, 11:25:31 am »
Мерси Криси за подробната информация!Загърбила съм се и няма да се спра пред нищо,каквото трябва ще правя!
Нямам поликистоза,но имам малки кисти по яйчниците!
Дано всеки,който желае да постигне + резултат!
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #9 -: Ноември 28, 2008, 11:45:05 am »
малките кисти по яйчниците са първия признак за поликистоза - виждат се с вагинален ултразвук. Какво мисли за това твоя лекар?
*
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #10 -: Ноември 28, 2008, 12:25:30 pm »
Криси,предстоят ми още изследвания на хормони!
А до колко тестостерона пречи за забременяване,възможно ли е точно той да е причината за непостигане на двете чертички!Притеснява ме,понеже до колкото разбрах не е лесно да се вкара в норма,а и моля ви кажете ми какво още ще ми предстои?Питам,понеже искам да съм предварително подготвена за това което ме очаква  :(

Нинче, аз винаги съм имала завишен тестостерон и не само, всички андрогени ми бяха много високи, далеч над горна референтна, но тестостерона беше върхът, 8 пъти над горната граница. Така и не го вкарахме в нормата, намаля чуствително, но в не беше както трябва, въпреки това аз пак забременявах.
За първи път в живата си видях нормални хормони тази година когато ги пусках преди стимулацията. Държа да отбележа, че съм пила само л-тироксин и глюкофаж. Не повярвах на очите си и ги пуснах във втора лаборатория, а те там още по-добри.
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #11 -: Ноември 28, 2008, 13:00:15 pm »
малките кисти по яйчниците са първия признак за поликистоза - виждат се с вагинален ултразвук. Какво мисли за това твоя лекар?

Каза ми да не се притеснявам,че нямам поликистоза!За кистите съм пила Диане доста време,не знам дали е помогнало!

Мари,определено ми вдъхваш надежда,но и аз си вярвам,че ще стане,важното е да сме упорити и да вярваме,нали?
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #12 -: Ноември 29, 2008, 10:58:32 am »
Ти имаш ли поликистоза, защото при поликистоза има завишение на мъжките хормони, повишено окосмяване и др.
С това не съм съгласна. Аз съм с поликистоза, а тестостерона ми е ПОД долната граница и нямам силно окосмяване. Като изключим кистите и съотношението LH/FSH нищо друго при мен неговори за ПКЯ. Доколкото съм чела из форумите, тестостерона сам по себе си не е причина за незабременяване, той е причина за по-късна овулация.
Както вече са те посъветвали, консултирай се с ендокринолог.
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #13 -: Ноември 29, 2008, 12:09:19 pm »
аз също нямам завишение на мъжките хормони , но имам ПКЯ. Не е необходимо да имаш всички неблагоприятни неща слава богу. :) Хубавото е, че мнението на лекарите и на момичетата тук е че с ПКЯ се забременява рано или късно
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #14 -: Ноември 29, 2008, 16:51:53 pm »
Мисля че това с поликистозата е недоразбрано понятие от много хора, също така и със съотнпшението LH/FSH.

При всяка една жена в един или друг момент инцидентно яйчниците и могат на моменти да изглеждат поликистозни.
При всяка една жена съотношението LH/FSH може да е по голямо от 1,5  в някой момент.
Гореизброените неща не са критерий някой да си поставя диагнози.

Това което сте чели по форумите като статии че трябва да има поне два симптома за да се постави диагноза поликистоза, мисля че не сте го доразбрали.


Статиите които се афишират в интернет  не се отнасят за поликистоза, а се отнасят за  -
ПОЛИКИСТОЗЕН ЯЙЧНИКОВ СИНДРОМ/ПКЯС/. На латински се изписва PCOS. Другото му име е Щайн-Льовентал синдром.
Основния критерий една жена да има ПКЯС е хиперандрогенемията/високи андрогени/
Ако една жена няма високи андрогени и никога не е имала високи андрогени е доста съмнително да има ПКЯС, макар и в някой момент яйчниците и да изглеждат поликистозни.


Като заключение. Според мен жени със хиперандрогенемия и  жени които никога не са имали високи андрогени през живота си   не трябва да се идентифицират като жени със еднакъв проблем.
Макар и при двете групи жени в даден момент да се открива находка поликистозни яйчници.


А и ехографската находката поликистозни яйчници е вече друга тема за разсъждения.

Но накратко:
Ако си направите един експеримент и в рамките на един месец отидете при примерно 5-6-7 гинеколога за ехография на яйчници. Много голяма е вероятността от част от гинеколозите да получите резултат поликистоза, а от другата част гинеколози че са ви чисти яйчниците.
И много малка е вероятността от всичките гинеколози от експеримента да получите еднаква ехографска находка.

« Последна редакция: Ноември 29, 2008, 17:16:38 pm от Ивет »
*
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #15 -: Ноември 29, 2008, 23:44:55 pm »
Ивет, не е съвсем така както го казваш. Просто хиперандрогенна хронична ановулация е една от симптомите, а не основния симптом както ти казваш. Аз имам братовчедка пълна противоположност на мен, но пак с ПКЯ - няма окосмяване, а аз имам, с много ниско тегло, а аз съм доста едра /да не кажа дебела/, без кисти по яйчниците, а аз на тогава бях в отчайващо положение.

При всяка една жена в един или друг момент инцидентно яйчниците и могат на моменти да изглеждат поликистозни.
Да точно, за това има различни видове кисти, не е задължително кистата на яйчника да е поликистозна.

При всяка една жена съотношението LH/FSH може да е по голямо от 1,5  в някой момент.
Разбира се, че е възможно инцидентно нарушение, не всяко хормонално отклонение говори за поликистоза, затова  има и метаболитен синдром.

Гореизброените неща не са критерий някой да си поставя диагнози.
Сам по себе си всеки един симптом не е показателен, но съвкупността вече да, точно и затова поликистозата е съвкупност от различни симптоми.

Статиите които се афишират в интернет  не се отнасят за поликистоза, а се отнасят за  -
ПОЛИКИСТОЗЕН ЯЙЧНИКОВ СИНДРОМ/ПКЯС/. На латински се изписва PCOS. Другото му име е Щайн-Льовентал синдром.
И двете са едно и също.

Но накратко:
Ако си направите един експеримент и в рамките на един месец отидете при примерно 5-6-7 гинеколога за ехография на яйчници. Много голяма е вероятността от част от гинеколозите да получите резултат поликистоза, а от другата част гинеколози че са ви чисти яйчниците.
И много малка е вероятността от всичките гинеколози от експеримента да получите еднаква ехографска находка.
Разбира се, че е така има гинеколози, които гледат и не знаят какво виждат, също така много важен фактор е и самия апарат на който се гледа.
Аз ще ти дам пример с мен. Май месец се наложи да влезна в болница заради отлепване на плацентата, като ме изписаха, помолих доктора да ме погледне на ехографа за да видим как са нещата. Накрая на прегледа той ми каза какъв е пола на детето - вече потвърдено. Тогава бях края на 13, началота на 14 седмица. Тук при нас в нашата болница гинеколога при който се водех на ЖК в 20 седмица все още не можеше да види пола. Същия гинеколог след положителния тест за бременост, поиска да ме види на ехографа, гледа ме над 30 мин. и накрая заключи, че съм извънматочно бременна. Държеше в рамките на 24часа да ме оперира, защото "нямам време". След като потърсих второ и трето мнение се оказа, че няма нищо такова.
Та затова аз казвам, че всеки гледа, но не всеки вижда.
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #16 -: Ноември 30, 2008, 10:57:20 am »
Е това наистина е вярно,всеки гинеколог изказва различно мнение,а това само ни обърква!

Моят д-р ми каза между 21 и 25 ден от МЦ да си пусна Prolakton и Progedteron,което ще направя на 3-ти или 4-ти и след това да ида при него с резултатите!За първи път съм при него и ще споделя с вас какви мерки и лечение е предприел!
Миналия път нищо не ми каза за микробиология и цветна снимка,не знам дали е рано или първо е нееобходимо да се изследват хормоните?!?

Благодаря ви,че ве включихте в темата ми :bighug: за мен наистина е важно!
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #17 -: Ноември 30, 2008, 16:49:06 pm »
Ивет, не е съвсем така както го казваш. Просто хиперандрогенна хронична ановулация е една от симптомите, а не основния симптом както ти казваш. Аз имам братовчедка пълна противоположност на мен, но пак с ПКЯ - няма окосмяване, а аз имам, с много ниско тегло, а аз съм доста едра /да не кажа дебела/, без кисти по яйчниците, а аз на тогава бях в отчайващо положение.


Добре а какво има тази братовчедка - няма окосмяване, с ниско тегло е, няма поликистозен вид на яйчниците.
*
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #18 -: Ноември 30, 2008, 21:50:40 pm »
Нямаше овулация, хормонални смущения, друго не си спомням. Имаше  и още нещо, но беше преди 4-5 год.
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #19 -: Декември 01, 2008, 09:06:23 am »
Нямаше овулация, хормонални смущения, друго не си спомням. Имаше  и още нещо, но беше преди 4-5 год.

Определено интернет обърква част от читателите.
Овулация може да няма и поради хормонални смущения в щитовидната жлеза примерно, това не означава че жената има ПКЯС.

При ПОЛИКИСТОЗЕН ЯЙЧНИКОВ СИНДРОМ, понятие като беше преди еди си колко години - е почти невъзможно.
Ако е възможно то ще е някой уникален случай.
Беше в минало време може да бъде само ехографската находка поликистозни яйчници,                                               но проблема ПКЯС/Щайн Льовентал синдром/ той е, а не беше.
А ехографска находка поликистоза/поликистозни яйчници/   могат да имат и жени без  ПКЯС /ПОЛИКИСТОЗЕН ЯЙЧНИКОВ СИНДРОМ/
Но тъй или иначе не можем да сме на едно мнение, както и да е.

« Последна редакция: Декември 01, 2008, 10:13:23 am от Ивет »