0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #20 -: Декември 01, 2008, 12:32:20 pm »
като казвам беше, имам предвид че беше преди години и не помня
аз много добре знам ,че този синдром е генетически предаващ се от бащата и от него излекуване няма, просто се вкарва в "ремисия"
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #21 -: Декември 01, 2008, 13:56:30 pm »
И един последен коментар върху разсъжднията на Mary, няма да ви занимавам повечe.

Поликистозния яйчникова синдром    няма  абсолютно  никъде доказано правило че се предава от баща на дъщеря.
Това че се предава от баща на дъщеря е само ТЕОРИЯ, ПРЕДПОЛОЖЕНИЕ.
Като има поне още най малко 3-4 ТЕОРИИ за произхода на ПКЯС

Тоест предаването от баща на дъщеря е само една от няколкото ТЕОРИИ, нищо повече.
Унаследяването може да е както от майката, така и от бащата.
Може да не е нито от майката, нито от бащата, а да е някаква грешка при развитието на плода вътре в утробата   и  още други теории.

Теории и предположения много, но все още никой не е доказал точната причина или причини за произхода на ПКЯС.

Интернет е много полезно нещо, но понякога и опасно.

« Последна редакция: Декември 01, 2008, 14:10:49 pm от Ивет »
*
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #22 -: Декември 01, 2008, 21:42:17 pm »
Интернет е много полезно нещо, но понякога и опасно.
Права си, само че когато аз разбрах или по-точно когато ме диагностицираха, че имам поликистоза, и хал хабер не съм си имала от интернет.
Имам книга написана от лекар и от там съм почерпила първоначално инфо. Също така до сега нито един лекар, с който съм разговаряла не е оспорил тази теория и за пълви път чувам от теб, че е теория, а не доказан факт.

п.п. Нинче, сори за спама, пиша за последно.
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #23 -: Декември 02, 2008, 12:23:22 pm »
не мога да се стьрпя да не подкрепя Ивет. сьгласна сьм с всичко, което тя каЗва по повод на ПКЯС. аЗ сьм с дьльг стаж в таЗи област като пациент и сьм говорила с много лекари, както и сьм чела много. последно преЗ ноември една статия на немски специалист в областта с най-новите данни и иЗводи до които е стигнала в момента медицината:
1. няма ясно становище каква е причината За ПКЯС
2. ПКЯС Е хормонално нарушение свьрЗано с ПОВИШЕНИ АНДРОГЕНИ при жената. това което може да варира е - с/беЗ наднормено тегло, с/беЗ удебеляване на яйчниковата обвивка вследствие на мн. кисти, с/беЗ инсулинова реЗистентност, с/беЗ окосмяване.

това което мога да добавя от моя опит с лекари е че много от тях не са сьвсем наясно с таЗи диагноЗа. това е положението. така че информирайте се сами колкото може повече, а За лекарства, терапии и пр. тьрсете непременно СПЕЦИАЛИСТ.
*
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #24 -: Декември 02, 2008, 14:44:56 pm »
gallardo, ако прочетеш внимателно, ще видиш че и аз точно това съм писала, може да нямаш някои симптоми, но това не означава че нямаш ПКЯ.
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #25 -: Декември 05, 2008, 13:52:10 pm »
Момичета тъкмо ми излезнаха и новитерезултати,мола да ги разчетете:

LH     6.85  (1.00-11.40)

Пролактин:  392,3  (127-637)

Прогестерон:  7,32  (1,7-27)

Като припомням и предишните ми резултати:

FSH:  5,10  (3,5-12,5)
Естрадиол:  48,89  (12,5-16,6)
Тестостерон:  4,74  (,22-2,9)
Глюкоза:  5,49  (2,7-6,2)
Токсоплазма IgG:  4,1 (отрицателна до 6,5)

Следващата седмица ще ходя при доктора!Снощи също бях при него и ми даде направление за днешните хормони и за ендокринолог,но първо отново трябва да го посетя с всички резултати и тогава ендокринолога!
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #26 -: Декември 05, 2008, 16:03:31 pm »
това са изследвания , направени от 3-5 ден на два последователни цикъла , така ли. малко е странно ако е така , защото LH и FSH се изследват заедно , а също и другите хормони с тях за да се види общата картинка, поне при мен така е било, иначе освен тестостерона май нямаш проблеми другаде
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #27 -: Декември 05, 2008, 18:30:12 pm »
Първите са правени от 3 до 5 ден,а последните три от 21 до 25 ден!Доктора така каза!
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #28 -: Декември 08, 2008, 23:02:41 pm »
лх се изследва от 3-5 ден, заедно  с фсх, това е което знам, може пък и аз да бъркам
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #29 -: Декември 11, 2008, 10:18:16 am »
Основния критерий една жена да има ПКЯС е хиперандрогенемията/високи андрогени/

Не е вярно това, Ивет. Може да има ПКЯС и без хиперандрогенемия.
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #30 -: Декември 11, 2008, 22:38:46 pm »
Основния критерий една жена да има ПКЯС е хиперандрогенемията/високи андрогени/

Не е вярно това, Ивет. Може да има ПКЯС и без хиперандрогенемия.

Докажи го! Напиши поне едно изречение в подкрепа на твърдението си!

 
Наименованията: ПОЛИКИСТОЗЕН ЯЙЧНИКОВ СИНДРОМ,  ХРОНИЧНА ХИПЕРАНДРОГЕННА АНОВУЛАЦИЯ,  ЩАЙН ЛЬОВЕНТАЛ СИНДРОМ - означават едно и също нещо, те са синоними.
Това по горе не го твърдя аз, а го твърдят доста по образовани от мен хора в медицината.
Даже и в статията на "Зачатие" за ПКЯС се казва същото.



"Не е вярно това, Ивет. Може да има   ПКЯС   и без хиперандрогенемия."

Това в червения цвят са твои думи.   Замести   ПКЯС  със синонимите му.
Първо с единия, после с другия.

Може да има   "Хиперандрогенна хронична ановулация"    без  хиперандрогенемия.
Може да има   "Щайн Льовентал синдром"                 без  хиперандрогенемия.
 
И в двата случая се получават изречения без смисъл и логика.
« Последна редакция: Декември 11, 2008, 23:08:52 pm от Ивет »
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #31 -: Януари 10, 2009, 12:22:22 pm »
Названиета ЩАЙН ЛЬОВЕНТАЛ СИНДРОМ е епоним и има само историческа стойност.
Статията в Зачатие е доста стара. Съвременните критерии (от края на 2003 г., т.е. отпреди 5 години), са:

Revised 2003 criteria (2 out of 3)
1. Oligo- and/or anovulation
2. Clinical and/or biochemical signs of hyperandrogenism
3. Polycystic ovaries
and exclusion of other aetiologies (congenital adrenal hyperplasias, androgen-secreting tumours, Cushing's syndrome)
Източникът е от ESHRE/ASRM consensus on diagnostic criteria to polycystic ovary syndrome.

С други думи, може да има ПКЯС без хиперандрогенизъм.

Естествено, не аз твърдя това, ние тук като не сме специалисти, само цитираме какво мислят специалистите.
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #32 -: Януари 22, 2009, 19:56:59 pm »
Названиета ЩАЙН ЛЬОВЕНТАЛ СИНДРОМ е епоним и има само историческа стойност.
Статията в Зачатие е доста стара. Съвременните критерии (от края на 2003 г., т.е. отпреди 5 години), са:

Revised 2003 criteria (2 out of 3)
1. Oligo- and/or anovulation
2. Clinical and/or biochemical signs of hyperandrogenism
3. Polycystic ovaries
and exclusion of other aetiologies (congenital adrenal hyperplasias, androgen-secreting tumours, Cushing's syndrome)
Източникът е от ESHRE/ASRM consensus on diagnostic criteria to polycystic ovary syndrome.

С други думи, може да има ПКЯС без хиперандрогенизъм.

Естествено, не аз твърдя това, ние тук като не сме специалисти, само цитираме какво мислят специалистите.


Извадки от няколко изречения от статии или каквито и да са източници не говорят нищо.
Една статия или документ има стойност в цялостния си вид. Иначе само  части от документ може да му придадат друг смисъл.

Убедих се, Явно е трудно да се разграничат двете състояния: PCOS и ехографска находка поликистозни яйчници. Който в каквото иска в това да вярва.
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #33 -: Февруари 11, 2009, 14:15:39 pm »
Убедих се, Явно е трудно да се разграничат двете състояния: PCOS и ехографска находка поликистозни яйчници.

Ивет, не знам защо ти е трудно да ги разграничиш, според мен е съвсем лесно. На мен лекар ми го е обяснил така:
- ако яйчниците на ехограф изглеждат поликистозни, това е само "ехографска находка поликистозни яйчници"
- ако освен това има и някой от другите два признака, тогава е "PCOS" (на български е ПКЯС).

За да се постави диагнозата ПКЯС са възможни следните варианти:
1. Олиго- и/или ановулация + клинични и/или биохимични признаци за хиперандрогенизъм
2. Олиго- и/или ановулация + поликистозни яйчници
3. Клинични и/или биохимични признаци за хиперандрогенизъм + поликистозни яйчници

И трябва да се изключат другите заболявания, които водят до подобни симптоми (напр. вродена надбъбречна хиперплазия, тумори, които произвеждат андрогени, болест на Кушинг), т.е. ако имаш вродена надбъбречна хиперплазия, нямаш ПКЯС.

Дано сега да ти стана по-ясно.

Колкото до откъса, който съм цитирала, това не е просто откъс от статия, а критериите, според които всички специалист по цел свят поставят диагнозата ПКЯС. Дала съм и ключовите думи, ако ги пуснеш в търсачка, ще ти излязат около 25 000 статии. Ако имаш желание, можеш да прочетеш някои от тях, а ако не можеш да се оправиш на английски, ще се помъча да ти преведа няколко текста, за да се ориентираш по-добре.

А темата за вярата е другаде.  :lol:
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #34 -: Февруари 11, 2009, 17:41:34 pm »
така, хайде и аз вече съм с доказана хиперандрогенемия: висок тестостерон (малко над нормата) и андростендион 2 пъти над нормата. Вече много станаха проблемите и темите, в които мога да пиша, та да видим къде ще му излезе края. При мен хубавото е, че нямам нетипично за жените окосмяване. Имам овулация и горе-долу редовен цикъл, което ме навежда на мисълта, че този висок тестостерон ми е "по наследство" и организма ми някак се е нагодил към него. За сега нямам диагноза СПКЯ. Въобще се чудя да го "лекувам" ли, след като такъв ми е гена, заедно с всички произтичащи от това последствия: по-мазна кожа, по-широки рамене, неголям бюст, трудно дебелея. Въобще да се занимавам ли с този завишен тестостерон?
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
*

    alimania

  • ***
  • 212
  • Златно детенце си имам
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #35 -: Февруари 11, 2009, 21:44:36 pm »
така, хайде и аз вече съм с доказана хиперандрогенемия: висок тестостерон (малко над нормата) и андростендион 2 пъти над нормата. Вече много станаха проблемите и темите, в които мога да пиша, та да видим къде ще му излезе края. При мен хубавото е, че нямам нетипично за жените окосмяване. Имам овулация и горе-долу редовен цикъл, което ме навежда на мисълта, че този висок тестостерон ми е "по наследство" и организма ми някак се е нагодил към него. За сега нямам диагноза СПКЯ. Въобще се чудя да го "лекувам" ли, след като такъв ми е гена, заедно с всички произтичащи от това последствия: по-мазна кожа, по-широки рамене, неголям бюст, трудно дебелея. Въобще да се занимавам ли с този завишен тестостерон?
И аз си задавах същия въпрос преди месеци...Ендокриноложката обаче бързо ме приземи: каза, че да, може да пречат на забременяването повишените андрогени и още по-лошо- че водят до спонтанни аборти! Аз също имах овулация доказана с фликулометрии, но пък като мерех БТ тя така и не ми се вдигаше над 37 градуса....цикълът ми беше оскъден. Започнах лечение на завишените андрогени /от 2 месеца/, сега и БТ се вдигна и цикълът ми стана нормален /имам предвид обилен/ Сега да се надяваме, че и бебчето няма да се забави! :D
При мен и 17 -OH-Прогестеронът се оказа завишен....
Незнам, просто споделям моя скромен опит! Намери добър ендокринолог и го слушай! Успех!!!!
БЛАГОДАРЯ ВИ, ПРИЯТЕЛИ ОТ "ЗАЧАТИЕ"
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #36 -: Февруари 12, 2009, 13:51:45 pm »
Благодаря ти за отговора alimania! Аз имам записан час при една много добра ендокриноложка, но е чак на 24-ти. Ще го лекувам със сигурност, или поне да понижа тези високи стойности. Сега лекувам по-гадна болест, та не зная как ще се съчетаят 2 лечения - ще видим. Успех ти желая и дано скоро да се похвалиш с 2 чертички :)
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #37 -: Февруари 13, 2009, 00:00:51 am »
Убедих се, Явно е трудно да се разграничат двете състояния: PCOS и ехографска находка поликистозни яйчници.

Ивет, не знам защо ти е трудно да ги разграничиш, според мен е съвсем лесно..................................................

Аз перфектно ги разграничавам двете състояния, от остроумие няма смисъл. Това което исках да кажа е че масата от хората тук не ги разграничават, а както виждам и ти.

Но аз вече го казах на който му доставя удоволствие да си поставя диагноза PCOS/а в действителност я няма/, проблема си е само негов.

За поред път се убедих че както ти, така и още много хора  не могат да направят разлика между Хронична Хиперандрогенна ановулация   и   Хронична Ановулация която няма хиперандрогенен произход.

А като чета и в други неща бъркаш, дори и не осъзнаваш грешката че и я повтаряш после на други езици. Една жена може да има едновременно както Вродена Надбъбречна хиперплазия, така и PCOS. Системата на изключванията в случая не е валидна.
И точно защото и двата проблема могат да съществуват едновременно, в много случаи се бърка в диагностиката.

Принципа на буквоядството/ако изобщо разбираш какво искам да кажа с тази дума/, който го има в твойте разсъждения не винаги води до правилните изводи.

Нямам нужда от няколко езика за да ми се казват едни и същи неща. Но пък ако искаш може и да го напишеш и на немски и на френски и на руски и на испански.
« Последна редакция: Февруари 13, 2009, 00:24:52 am от Ивет »
*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #38 -: Февруари 13, 2009, 15:10:41 pm »
Нямам нужда от няколко езика за да ми се казват едни и същи неща. Но пък ако искаш може и да го напишеш и на немски и на френски и на руски и на испански.
Ивет, нека не превръщаме градивния спор в заяждане, нали? :wink:

Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #39 -: Февруари 14, 2009, 19:04:55 pm »
Нямам нужда от няколко езика за да ми се казват едни и същи неща. Но пък ако искаш може и да го напишеш и на немски и на френски и на руски и на испански.
Ивет, нека не превръщаме градивния спор в заяждане, нали? :wink:

Ок, нека така да е.
Явно заяждането в този форум е позволено само на хора на които под името им пише "Сдружение зачатие".
Освобождавам ви от присъствието си във форумите на Зачатие. Отивам да пиша във онзи другия форум на син фон където няма дискриминация.