0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« -: Ноември 26, 2008, 12:53:53 pm »
Момичета излезнаха ми резултати от някои хормони,които направих!

FSH 5.10 (3.5-12.5)
Естрадиол 48,89 (12,5-16,6)
Тестостерон 4,74 (0,22-2,9)

По пътя на логиката виждам,че тестостерона ми е доста висок.Така ли е?Какви мерки трябва да взема?На преглед съм чак след 2 седмици,понеже има още хормони,които трябва да изследвам.

По моя молба си пуснах и
Глюкоза 5,49 (2,7-6,2)

Токсоплазмоза 4,1 (казаха ми по телефона,че е отрицателна под 6,5),но въпреки това не знам дали е нормално всичко!

и кръва група АВ с Rh + (половинката е с А+)

Скоро ще станат 2 год. от както почнахме опитите и съм се заела вече наистина сериозно.Казаха ми на прегледа,че и матката ми е обърната,но от това което чета по форумите си правя извода,че не фатално!
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #1 -: Ноември 26, 2008, 19:35:59 pm »
Момичета излезнаха ми резултати от някои хормони,които направих!

FSH 5.10 (3.5-12.5)
Естрадиол 48,89 (12,5-16,6)
Тестостерон 4,74 (0,22-2,9)

По пътя на логиката виждам,че тестостерона ми е доста висок.Така ли е?Какви мерки трябва да взема?На преглед съм чак след 2 седмици,понеже има още хормони,които трябва да изследвам.

По моя молба си пуснах и
Глюкоза 5,49 (2,7-6,2)

Токсоплазмоза 4,1 (казаха ми по телефона,че е отрицателна под 6,5),но въпреки това не знам дали е нормално всичко!

и кръва група АВ с Rh + (половинката е с А+)

Скоро ще станат 2 год. от както почнахме опитите и съм се заела вече наистина сериозно.Казаха ми на прегледа,че и матката ми е обърната,но от това което чета по форумите си правя извода,че не фатално!

Извинявай че те питам за това, но какво е окосмяването ти по лице, тяло  при този тестостерон?
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #2 -: Ноември 26, 2008, 19:44:13 pm »
Определено имам окосмяване,което е далеч от границите на нормалното!

Ясно ми е,че причината е този мъжки хормон,но не знам как да процедирам сега!Какво да правя?
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #3 -: Ноември 27, 2008, 10:18:11 am »
Определено имам окосмяване,което е далеч от границите на нормалното!

Ясно ми е,че причината е този мъжки хормон,но не знам как да процедирам сега!Какво да правя?

Да, въпреки 4е има слу4аи на жени с висок тестостерон и без зна4ително окосмяване.


А щом като ве4е са минали две години от опитите за забременяване, задължително ве4е трябва да се насо4иш към специалист по стерилитет.
Думата стерилитет да не те плаши толкова много.
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #4 -: Ноември 27, 2008, 11:39:24 am »
здравей, виждам , че си пуснала само FSH, защо нямащ също и LH, обикновено тези хормони се правят заедно, защото е важно съотношението между тях и се правят 3-5 ден от МЦ. Тестостерона ти е доста висок, трябва да видиш и другите хормони TSH, FT4, DHEAS. Всичко това трябва да го консултираш с лекар, а за глюкозата ако има съмнение трябва да направиш  тест -обременяване с глюкоза.
Повечето неща свързани с хормоните са поправими , но ти е нужна консултациия с добър гинеклолог -ендокринолог
Поздрави и успех
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #5 -: Ноември 27, 2008, 11:54:02 am »
Повечето неща свързани с хормоните са поправими ,

Що се отнася до проблемното забременване, правят се експерименти. Пият се едни или други лекарства, правят се едни или други процедури за изкуствено оплождане. Ранo или късно в повечето случаи се стига до забременяване.
Но това не означава че хормоните са се поправили завинаги.
Всички действия целят забременяване в този случай, а не поправяне на хормоните тотално/за винаги/.

А да се вкара тестостерона в норма за вечни времена е невъзможно, още повече ако винаги до сега  е бил висок.

« Последна редакция: Ноември 27, 2008, 12:43:13 pm от Ивет »
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #6 -: Ноември 27, 2008, 23:45:58 pm »
Криси,предстоят ми още изследвания на хормони!
А до колко тестостерона пречи за забременяване,възможно ли е точно той да е причината за непостигане на двете чертички!Притеснява ме,понеже до колкото разбрах не е лесно да се вкара в норма,а и моля ви кажете ми какво още ще ми предстои?Питам,понеже искам да съм предварително подготвена за това което ме очаква  :(
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #7 -: Ноември 28, 2008, 10:28:50 am »
здравей,очевидно иамш хормонални нарушения, както и аз , както и доста момичета тук, за съжаление проблемите с хормоните са причина за незабременяване, а и не само тестостерона е проблемен за вкарване в норма, затова ти казах ,че трябва да се обърнеш към добър лекар ендокринолог, за да може да започнете адекватно лечение.
Ти имаш ли поликистоза, защото при поликистоза има завишение на мъжките хормони, повишено окосмяване и др.
Ще бъде добре ако направите спермограма на партньора , за да знаете как стоят нещата при него, както и изследване на още хормони при теб, фоликулметрия за да се установи дали имаш спонтанна овулация и тест за проходимост на тръбите. Може би и доста други неща , но тези са основните.
Пожелавам ти успех и скоро да видиш заветните 2 чертички
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #8 -: Ноември 28, 2008, 11:25:31 am »
Мерси Криси за подробната информация!Загърбила съм се и няма да се спра пред нищо,каквото трябва ще правя!
Нямам поликистоза,но имам малки кисти по яйчниците!
Дано всеки,който желае да постигне + резултат!
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #9 -: Ноември 28, 2008, 11:45:05 am »
малките кисти по яйчниците са първия признак за поликистоза - виждат се с вагинален ултразвук. Какво мисли за това твоя лекар?
*
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #10 -: Ноември 28, 2008, 12:25:30 pm »
Криси,предстоят ми още изследвания на хормони!
А до колко тестостерона пречи за забременяване,възможно ли е точно той да е причината за непостигане на двете чертички!Притеснява ме,понеже до колкото разбрах не е лесно да се вкара в норма,а и моля ви кажете ми какво още ще ми предстои?Питам,понеже искам да съм предварително подготвена за това което ме очаква  :(

Нинче, аз винаги съм имала завишен тестостерон и не само, всички андрогени ми бяха много високи, далеч над горна референтна, но тестостерона беше върхът, 8 пъти над горната граница. Така и не го вкарахме в нормата, намаля чуствително, но в не беше както трябва, въпреки това аз пак забременявах.
За първи път в живата си видях нормални хормони тази година когато ги пусках преди стимулацията. Държа да отбележа, че съм пила само л-тироксин и глюкофаж. Не повярвах на очите си и ги пуснах във втора лаборатория, а те там още по-добри.
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #11 -: Ноември 28, 2008, 13:00:15 pm »
малките кисти по яйчниците са първия признак за поликистоза - виждат се с вагинален ултразвук. Какво мисли за това твоя лекар?

Каза ми да не се притеснявам,че нямам поликистоза!За кистите съм пила Диане доста време,не знам дали е помогнало!

Мари,определено ми вдъхваш надежда,но и аз си вярвам,че ще стане,важното е да сме упорити и да вярваме,нали?
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #12 -: Ноември 29, 2008, 10:58:32 am »
Ти имаш ли поликистоза, защото при поликистоза има завишение на мъжките хормони, повишено окосмяване и др.
С това не съм съгласна. Аз съм с поликистоза, а тестостерона ми е ПОД долната граница и нямам силно окосмяване. Като изключим кистите и съотношението LH/FSH нищо друго при мен неговори за ПКЯ. Доколкото съм чела из форумите, тестостерона сам по себе си не е причина за незабременяване, той е причина за по-късна овулация.
Както вече са те посъветвали, консултирай се с ендокринолог.
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #13 -: Ноември 29, 2008, 12:09:19 pm »
аз също нямам завишение на мъжките хормони , но имам ПКЯ. Не е необходимо да имаш всички неблагоприятни неща слава богу. :) Хубавото е, че мнението на лекарите и на момичетата тук е че с ПКЯ се забременява рано или късно
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #14 -: Ноември 29, 2008, 16:51:53 pm »
Мисля че това с поликистозата е недоразбрано понятие от много хора, също така и със съотнпшението LH/FSH.

При всяка една жена в един или друг момент инцидентно яйчниците и могат на моменти да изглеждат поликистозни.
При всяка една жена съотношението LH/FSH може да е по голямо от 1,5  в някой момент.
Гореизброените неща не са критерий някой да си поставя диагнози.

Това което сте чели по форумите като статии че трябва да има поне два симптома за да се постави диагноза поликистоза, мисля че не сте го доразбрали.


Статиите които се афишират в интернет  не се отнасят за поликистоза, а се отнасят за  -
ПОЛИКИСТОЗЕН ЯЙЧНИКОВ СИНДРОМ/ПКЯС/. На латински се изписва PCOS. Другото му име е Щайн-Льовентал синдром.
Основния критерий една жена да има ПКЯС е хиперандрогенемията/високи андрогени/
Ако една жена няма високи андрогени и никога не е имала високи андрогени е доста съмнително да има ПКЯС, макар и в някой момент яйчниците и да изглеждат поликистозни.


Като заключение. Според мен жени със хиперандрогенемия и  жени които никога не са имали високи андрогени през живота си   не трябва да се идентифицират като жени със еднакъв проблем.
Макар и при двете групи жени в даден момент да се открива находка поликистозни яйчници.


А и ехографската находката поликистозни яйчници е вече друга тема за разсъждения.

Но накратко:
Ако си направите един експеримент и в рамките на един месец отидете при примерно 5-6-7 гинеколога за ехография на яйчници. Много голяма е вероятността от част от гинеколозите да получите резултат поликистоза, а от другата част гинеколози че са ви чисти яйчниците.
И много малка е вероятността от всичките гинеколози от експеримента да получите еднаква ехографска находка.

« Последна редакция: Ноември 29, 2008, 17:16:38 pm от Ивет »
*
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #15 -: Ноември 29, 2008, 23:44:55 pm »
Ивет, не е съвсем така както го казваш. Просто хиперандрогенна хронична ановулация е една от симптомите, а не основния симптом както ти казваш. Аз имам братовчедка пълна противоположност на мен, но пак с ПКЯ - няма окосмяване, а аз имам, с много ниско тегло, а аз съм доста едра /да не кажа дебела/, без кисти по яйчниците, а аз на тогава бях в отчайващо положение.

При всяка една жена в един или друг момент инцидентно яйчниците и могат на моменти да изглеждат поликистозни.
Да точно, за това има различни видове кисти, не е задължително кистата на яйчника да е поликистозна.

При всяка една жена съотношението LH/FSH може да е по голямо от 1,5  в някой момент.
Разбира се, че е възможно инцидентно нарушение, не всяко хормонално отклонение говори за поликистоза, затова  има и метаболитен синдром.

Гореизброените неща не са критерий някой да си поставя диагнози.
Сам по себе си всеки един симптом не е показателен, но съвкупността вече да, точно и затова поликистозата е съвкупност от различни симптоми.

Статиите които се афишират в интернет  не се отнасят за поликистоза, а се отнасят за  -
ПОЛИКИСТОЗЕН ЯЙЧНИКОВ СИНДРОМ/ПКЯС/. На латински се изписва PCOS. Другото му име е Щайн-Льовентал синдром.
И двете са едно и също.

Но накратко:
Ако си направите един експеримент и в рамките на един месец отидете при примерно 5-6-7 гинеколога за ехография на яйчници. Много голяма е вероятността от част от гинеколозите да получите резултат поликистоза, а от другата част гинеколози че са ви чисти яйчниците.
И много малка е вероятността от всичките гинеколози от експеримента да получите еднаква ехографска находка.
Разбира се, че е така има гинеколози, които гледат и не знаят какво виждат, също така много важен фактор е и самия апарат на който се гледа.
Аз ще ти дам пример с мен. Май месец се наложи да влезна в болница заради отлепване на плацентата, като ме изписаха, помолих доктора да ме погледне на ехографа за да видим как са нещата. Накрая на прегледа той ми каза какъв е пола на детето - вече потвърдено. Тогава бях края на 13, началота на 14 седмица. Тук при нас в нашата болница гинеколога при който се водех на ЖК в 20 седмица все още не можеше да види пола. Същия гинеколог след положителния тест за бременост, поиска да ме види на ехографа, гледа ме над 30 мин. и накрая заключи, че съм извънматочно бременна. Държеше в рамките на 24часа да ме оперира, защото "нямам време". След като потърсих второ и трето мнение се оказа, че няма нищо такова.
Та затова аз казвам, че всеки гледа, но не всеки вижда.
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #16 -: Ноември 30, 2008, 10:57:20 am »
Е това наистина е вярно,всеки гинеколог изказва различно мнение,а това само ни обърква!

Моят д-р ми каза между 21 и 25 ден от МЦ да си пусна Prolakton и Progedteron,което ще направя на 3-ти или 4-ти и след това да ида при него с резултатите!За първи път съм при него и ще споделя с вас какви мерки и лечение е предприел!
Миналия път нищо не ми каза за микробиология и цветна снимка,не знам дали е рано или първо е нееобходимо да се изследват хормоните?!?

Благодаря ви,че ве включихте в темата ми :bighug: за мен наистина е важно!
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #17 -: Ноември 30, 2008, 16:49:06 pm »
Ивет, не е съвсем така както го казваш. Просто хиперандрогенна хронична ановулация е една от симптомите, а не основния симптом както ти казваш. Аз имам братовчедка пълна противоположност на мен, но пак с ПКЯ - няма окосмяване, а аз имам, с много ниско тегло, а аз съм доста едра /да не кажа дебела/, без кисти по яйчниците, а аз на тогава бях в отчайващо положение.


Добре а какво има тази братовчедка - няма окосмяване, с ниско тегло е, няма поликистозен вид на яйчниците.
*
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #18 -: Ноември 30, 2008, 21:50:40 pm »
Нямаше овулация, хормонални смущения, друго не си спомням. Имаше  и още нещо, но беше преди 4-5 год.
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #19 -: Декември 01, 2008, 09:06:23 am »
Нямаше овулация, хормонални смущения, друго не си спомням. Имаше  и още нещо, но беше преди 4-5 год.

Определено интернет обърква част от читателите.
Овулация може да няма и поради хормонални смущения в щитовидната жлеза примерно, това не означава че жената има ПКЯС.

При ПОЛИКИСТОЗЕН ЯЙЧНИКОВ СИНДРОМ, понятие като беше преди еди си колко години - е почти невъзможно.
Ако е възможно то ще е някой уникален случай.
Беше в минало време може да бъде само ехографската находка поликистозни яйчници,                                               но проблема ПКЯС/Щайн Льовентал синдром/ той е, а не беше.
А ехографска находка поликистоза/поликистозни яйчници/   могат да имат и жени без  ПКЯС /ПОЛИКИСТОЗЕН ЯЙЧНИКОВ СИНДРОМ/
Но тъй или иначе не можем да сме на едно мнение, както и да е.

« Последна редакция: Декември 01, 2008, 10:13:23 am от Ивет »
*
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #20 -: Декември 01, 2008, 12:32:20 pm »
като казвам беше, имам предвид че беше преди години и не помня
аз много добре знам ,че този синдром е генетически предаващ се от бащата и от него излекуване няма, просто се вкарва в "ремисия"
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #21 -: Декември 01, 2008, 13:56:30 pm »
И един последен коментар върху разсъжднията на Mary, няма да ви занимавам повечe.

Поликистозния яйчникова синдром    няма  абсолютно  никъде доказано правило че се предава от баща на дъщеря.
Това че се предава от баща на дъщеря е само ТЕОРИЯ, ПРЕДПОЛОЖЕНИЕ.
Като има поне още най малко 3-4 ТЕОРИИ за произхода на ПКЯС

Тоест предаването от баща на дъщеря е само една от няколкото ТЕОРИИ, нищо повече.
Унаследяването може да е както от майката, така и от бащата.
Може да не е нито от майката, нито от бащата, а да е някаква грешка при развитието на плода вътре в утробата   и  още други теории.

Теории и предположения много, но все още никой не е доказал точната причина или причини за произхода на ПКЯС.

Интернет е много полезно нещо, но понякога и опасно.

« Последна редакция: Декември 01, 2008, 14:10:49 pm от Ивет »
*
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #22 -: Декември 01, 2008, 21:42:17 pm »
Интернет е много полезно нещо, но понякога и опасно.
Права си, само че когато аз разбрах или по-точно когато ме диагностицираха, че имам поликистоза, и хал хабер не съм си имала от интернет.
Имам книга написана от лекар и от там съм почерпила първоначално инфо. Също така до сега нито един лекар, с който съм разговаряла не е оспорил тази теория и за пълви път чувам от теб, че е теория, а не доказан факт.

п.п. Нинче, сори за спама, пиша за последно.
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #23 -: Декември 02, 2008, 12:23:22 pm »
не мога да се стьрпя да не подкрепя Ивет. сьгласна сьм с всичко, което тя каЗва по повод на ПКЯС. аЗ сьм с дьльг стаж в таЗи област като пациент и сьм говорила с много лекари, както и сьм чела много. последно преЗ ноември една статия на немски специалист в областта с най-новите данни и иЗводи до които е стигнала в момента медицината:
1. няма ясно становище каква е причината За ПКЯС
2. ПКЯС Е хормонално нарушение свьрЗано с ПОВИШЕНИ АНДРОГЕНИ при жената. това което може да варира е - с/беЗ наднормено тегло, с/беЗ удебеляване на яйчниковата обвивка вследствие на мн. кисти, с/беЗ инсулинова реЗистентност, с/беЗ окосмяване.

това което мога да добавя от моя опит с лекари е че много от тях не са сьвсем наясно с таЗи диагноЗа. това е положението. така че информирайте се сами колкото може повече, а За лекарства, терапии и пр. тьрсете непременно СПЕЦИАЛИСТ.
*
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #24 -: Декември 02, 2008, 14:44:56 pm »
gallardo, ако прочетеш внимателно, ще видиш че и аз точно това съм писала, може да нямаш някои симптоми, но това не означава че нямаш ПКЯ.
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #25 -: Декември 05, 2008, 13:52:10 pm »
Момичета тъкмо ми излезнаха и новитерезултати,мола да ги разчетете:

LH     6.85  (1.00-11.40)

Пролактин:  392,3  (127-637)

Прогестерон:  7,32  (1,7-27)

Като припомням и предишните ми резултати:

FSH:  5,10  (3,5-12,5)
Естрадиол:  48,89  (12,5-16,6)
Тестостерон:  4,74  (,22-2,9)
Глюкоза:  5,49  (2,7-6,2)
Токсоплазма IgG:  4,1 (отрицателна до 6,5)

Следващата седмица ще ходя при доктора!Снощи също бях при него и ми даде направление за днешните хормони и за ендокринолог,но първо отново трябва да го посетя с всички резултати и тогава ендокринолога!
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #26 -: Декември 05, 2008, 16:03:31 pm »
това са изследвания , направени от 3-5 ден на два последователни цикъла , така ли. малко е странно ако е така , защото LH и FSH се изследват заедно , а също и другите хормони с тях за да се види общата картинка, поне при мен така е било, иначе освен тестостерона май нямаш проблеми другаде
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #27 -: Декември 05, 2008, 18:30:12 pm »
Първите са правени от 3 до 5 ден,а последните три от 21 до 25 ден!Доктора така каза!
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #28 -: Декември 08, 2008, 23:02:41 pm »
лх се изследва от 3-5 ден, заедно  с фсх, това е което знам, може пък и аз да бъркам
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #29 -: Декември 11, 2008, 10:18:16 am »
Основния критерий една жена да има ПКЯС е хиперандрогенемията/високи андрогени/

Не е вярно това, Ивет. Може да има ПКЯС и без хиперандрогенемия.
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #30 -: Декември 11, 2008, 22:38:46 pm »
Основния критерий една жена да има ПКЯС е хиперандрогенемията/високи андрогени/

Не е вярно това, Ивет. Може да има ПКЯС и без хиперандрогенемия.

Докажи го! Напиши поне едно изречение в подкрепа на твърдението си!

 
Наименованията: ПОЛИКИСТОЗЕН ЯЙЧНИКОВ СИНДРОМ,  ХРОНИЧНА ХИПЕРАНДРОГЕННА АНОВУЛАЦИЯ,  ЩАЙН ЛЬОВЕНТАЛ СИНДРОМ - означават едно и също нещо, те са синоними.
Това по горе не го твърдя аз, а го твърдят доста по образовани от мен хора в медицината.
Даже и в статията на "Зачатие" за ПКЯС се казва същото.



"Не е вярно това, Ивет. Може да има   ПКЯС   и без хиперандрогенемия."

Това в червения цвят са твои думи.   Замести   ПКЯС  със синонимите му.
Първо с единия, после с другия.

Може да има   "Хиперандрогенна хронична ановулация"    без  хиперандрогенемия.
Може да има   "Щайн Льовентал синдром"                 без  хиперандрогенемия.
 
И в двата случая се получават изречения без смисъл и логика.
« Последна редакция: Декември 11, 2008, 23:08:52 pm от Ивет »
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #31 -: Януари 10, 2009, 12:22:22 pm »
Названиета ЩАЙН ЛЬОВЕНТАЛ СИНДРОМ е епоним и има само историческа стойност.
Статията в Зачатие е доста стара. Съвременните критерии (от края на 2003 г., т.е. отпреди 5 години), са:

Revised 2003 criteria (2 out of 3)
1. Oligo- and/or anovulation
2. Clinical and/or biochemical signs of hyperandrogenism
3. Polycystic ovaries
and exclusion of other aetiologies (congenital adrenal hyperplasias, androgen-secreting tumours, Cushing's syndrome)
Източникът е от ESHRE/ASRM consensus on diagnostic criteria to polycystic ovary syndrome.

С други думи, може да има ПКЯС без хиперандрогенизъм.

Естествено, не аз твърдя това, ние тук като не сме специалисти, само цитираме какво мислят специалистите.
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #32 -: Януари 22, 2009, 19:56:59 pm »
Названиета ЩАЙН ЛЬОВЕНТАЛ СИНДРОМ е епоним и има само историческа стойност.
Статията в Зачатие е доста стара. Съвременните критерии (от края на 2003 г., т.е. отпреди 5 години), са:

Revised 2003 criteria (2 out of 3)
1. Oligo- and/or anovulation
2. Clinical and/or biochemical signs of hyperandrogenism
3. Polycystic ovaries
and exclusion of other aetiologies (congenital adrenal hyperplasias, androgen-secreting tumours, Cushing's syndrome)
Източникът е от ESHRE/ASRM consensus on diagnostic criteria to polycystic ovary syndrome.

С други думи, може да има ПКЯС без хиперандрогенизъм.

Естествено, не аз твърдя това, ние тук като не сме специалисти, само цитираме какво мислят специалистите.


Извадки от няколко изречения от статии или каквито и да са източници не говорят нищо.
Една статия или документ има стойност в цялостния си вид. Иначе само  части от документ може да му придадат друг смисъл.

Убедих се, Явно е трудно да се разграничат двете състояния: PCOS и ехографска находка поликистозни яйчници. Който в каквото иска в това да вярва.
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #33 -: Февруари 11, 2009, 14:15:39 pm »
Убедих се, Явно е трудно да се разграничат двете състояния: PCOS и ехографска находка поликистозни яйчници.

Ивет, не знам защо ти е трудно да ги разграничиш, според мен е съвсем лесно. На мен лекар ми го е обяснил така:
- ако яйчниците на ехограф изглеждат поликистозни, това е само "ехографска находка поликистозни яйчници"
- ако освен това има и някой от другите два признака, тогава е "PCOS" (на български е ПКЯС).

За да се постави диагнозата ПКЯС са възможни следните варианти:
1. Олиго- и/или ановулация + клинични и/или биохимични признаци за хиперандрогенизъм
2. Олиго- и/или ановулация + поликистозни яйчници
3. Клинични и/или биохимични признаци за хиперандрогенизъм + поликистозни яйчници

И трябва да се изключат другите заболявания, които водят до подобни симптоми (напр. вродена надбъбречна хиперплазия, тумори, които произвеждат андрогени, болест на Кушинг), т.е. ако имаш вродена надбъбречна хиперплазия, нямаш ПКЯС.

Дано сега да ти стана по-ясно.

Колкото до откъса, който съм цитирала, това не е просто откъс от статия, а критериите, според които всички специалист по цел свят поставят диагнозата ПКЯС. Дала съм и ключовите думи, ако ги пуснеш в търсачка, ще ти излязат около 25 000 статии. Ако имаш желание, можеш да прочетеш някои от тях, а ако не можеш да се оправиш на английски, ще се помъча да ти преведа няколко текста, за да се ориентираш по-добре.

А темата за вярата е другаде.  :lol:
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #34 -: Февруари 11, 2009, 17:41:34 pm »
така, хайде и аз вече съм с доказана хиперандрогенемия: висок тестостерон (малко над нормата) и андростендион 2 пъти над нормата. Вече много станаха проблемите и темите, в които мога да пиша, та да видим къде ще му излезе края. При мен хубавото е, че нямам нетипично за жените окосмяване. Имам овулация и горе-долу редовен цикъл, което ме навежда на мисълта, че този висок тестостерон ми е "по наследство" и организма ми някак се е нагодил към него. За сега нямам диагноза СПКЯ. Въобще се чудя да го "лекувам" ли, след като такъв ми е гена, заедно с всички произтичащи от това последствия: по-мазна кожа, по-широки рамене, неголям бюст, трудно дебелея. Въобще да се занимавам ли с този завишен тестостерон?
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
*

    alimania

  • ***
  • 212
  • Златно детенце си имам
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #35 -: Февруари 11, 2009, 21:44:36 pm »
така, хайде и аз вече съм с доказана хиперандрогенемия: висок тестостерон (малко над нормата) и андростендион 2 пъти над нормата. Вече много станаха проблемите и темите, в които мога да пиша, та да видим къде ще му излезе края. При мен хубавото е, че нямам нетипично за жените окосмяване. Имам овулация и горе-долу редовен цикъл, което ме навежда на мисълта, че този висок тестостерон ми е "по наследство" и организма ми някак се е нагодил към него. За сега нямам диагноза СПКЯ. Въобще се чудя да го "лекувам" ли, след като такъв ми е гена, заедно с всички произтичащи от това последствия: по-мазна кожа, по-широки рамене, неголям бюст, трудно дебелея. Въобще да се занимавам ли с този завишен тестостерон?
И аз си задавах същия въпрос преди месеци...Ендокриноложката обаче бързо ме приземи: каза, че да, може да пречат на забременяването повишените андрогени и още по-лошо- че водят до спонтанни аборти! Аз също имах овулация доказана с фликулометрии, но пък като мерех БТ тя така и не ми се вдигаше над 37 градуса....цикълът ми беше оскъден. Започнах лечение на завишените андрогени /от 2 месеца/, сега и БТ се вдигна и цикълът ми стана нормален /имам предвид обилен/ Сега да се надяваме, че и бебчето няма да се забави! :D
При мен и 17 -OH-Прогестеронът се оказа завишен....
Незнам, просто споделям моя скромен опит! Намери добър ендокринолог и го слушай! Успех!!!!
БЛАГОДАРЯ ВИ, ПРИЯТЕЛИ ОТ "ЗАЧАТИЕ"
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #36 -: Февруари 12, 2009, 13:51:45 pm »
Благодаря ти за отговора alimania! Аз имам записан час при една много добра ендокриноложка, но е чак на 24-ти. Ще го лекувам със сигурност, или поне да понижа тези високи стойности. Сега лекувам по-гадна болест, та не зная как ще се съчетаят 2 лечения - ще видим. Успех ти желая и дано скоро да се похвалиш с 2 чертички :)
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #37 -: Февруари 13, 2009, 00:00:51 am »
Убедих се, Явно е трудно да се разграничат двете състояния: PCOS и ехографска находка поликистозни яйчници.

Ивет, не знам защо ти е трудно да ги разграничиш, според мен е съвсем лесно..................................................

Аз перфектно ги разграничавам двете състояния, от остроумие няма смисъл. Това което исках да кажа е че масата от хората тук не ги разграничават, а както виждам и ти.

Но аз вече го казах на който му доставя удоволствие да си поставя диагноза PCOS/а в действителност я няма/, проблема си е само негов.

За поред път се убедих че както ти, така и още много хора  не могат да направят разлика между Хронична Хиперандрогенна ановулация   и   Хронична Ановулация която няма хиперандрогенен произход.

А като чета и в други неща бъркаш, дори и не осъзнаваш грешката че и я повтаряш после на други езици. Една жена може да има едновременно както Вродена Надбъбречна хиперплазия, така и PCOS. Системата на изключванията в случая не е валидна.
И точно защото и двата проблема могат да съществуват едновременно, в много случаи се бърка в диагностиката.

Принципа на буквоядството/ако изобщо разбираш какво искам да кажа с тази дума/, който го има в твойте разсъждения не винаги води до правилните изводи.

Нямам нужда от няколко езика за да ми се казват едни и същи неща. Но пък ако искаш може и да го напишеш и на немски и на френски и на руски и на испански.
« Последна редакция: Февруари 13, 2009, 00:24:52 am от Ивет »
*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #38 -: Февруари 13, 2009, 15:10:41 pm »
Нямам нужда от няколко езика за да ми се казват едни и същи неща. Но пък ако искаш може и да го напишеш и на немски и на френски и на руски и на испански.
Ивет, нека не превръщаме градивния спор в заяждане, нали? :wink:

Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #39 -: Февруари 14, 2009, 19:04:55 pm »
Нямам нужда от няколко езика за да ми се казват едни и същи неща. Но пък ако искаш може и да го напишеш и на немски и на френски и на руски и на испански.
Ивет, нека не превръщаме градивния спор в заяждане, нали? :wink:

Ок, нека така да е.
Явно заяждането в този форум е позволено само на хора на които под името им пише "Сдружение зачатие".
Освобождавам ви от присъствието си във форумите на Зачатие. Отивам да пиша във онзи другия форум на син фон където няма дискриминация.
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #40 -: Февруари 14, 2009, 19:42:09 pm »
Нямам нужда от няколко езика за да ми се казват едни и същи неща. Но пък ако искаш може и да го напишеш и на немски и на френски и на руски и на испански.
Ивет, нека не превръщаме градивния спор в заяждане, нали? :wink:

Ок, нека така да е.
Явно заяждането в този форум е позволено само на хора на които под името им пише "Сдружение зачатие".
Освобождавам ви от присъствието си във форумите на Зачатие. Отивам да пиша във онзи другия форум на син фон където няма дискриминация.

В Зачатие никога не е имало дискриминация. А къде ще пишеш, е твое лично право и няма нужда да ни съобщаваш тържествено.
Никой не те гони от тук, нито пък ще накривиш на някой шапката, като "ни освободиш от присъствието си" - написано подчертано.

Място за обиди в този форум няма. Не е нужно лични спорове между потребители, да са причина за негодувание към Зачатие. Ако не ви харесва тук, не пишете. А лични недоразумения, можете спокойно да изяснявате на ЛС (лични съобщения).
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #41 -: Март 18, 2009, 12:38:28 pm »
Като посетих ендокринолог (доста добра е, има добри отзиви за нея), странното беше, че тя НЕ ми назначи лечение за повишения тестостерон и андростендион. Дори малко се поскарахме: Казвам, нали това е във вашата област? Едва ли не я молих да ми изпише нещо, че да го лекуваме. А тя ме прати при гинеколог (дори ми препоръча тази, при която си ходя по принцип, и която още преди 2 години ми изписа Утрогестан вагинално по 2 капсули, а аз на 4-тия ден след приема едва ходех от болки). Ох, какво да правя? Въртя се в омагьосан кръг от лекари, които ме прехвърлят от един на друг.
Както и по-рано писах, тестостерона ми е малко над горна граница, а ендростендиона ми е 2 пъти над нормата, но окосмяване нямам.
Защо ендокринолог не ми изписва лечение за високи андрогени? Нормално ли е?
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #42 -: Март 23, 2009, 00:09:12 am »
Като посетих ендокринолог (доста добра е, има добри отзиви за нея), странното беше, че тя НЕ ми назначи лечение за повишения тестостерон и андростендион. Дори малко се поскарахме: Казвам, нали това е във вашата област? Едва ли не я молих да ми изпише нещо, че да го лекуваме. А тя ме прати при гинеколог (дори ми препоръча тази, при която си ходя по принцип, и която още преди 2 години ми изписа Утрогестан вагинално по 2 капсули, а аз на 4-тия ден след приема едва ходех от болки). Ох, какво да правя? Въртя се в омагьосан кръг от лекари, които ме прехвърлят от един на друг.
Както и по-рано писах, тестостерона ми е малко над горна граница, а ендростендиона ми е 2 пъти над нормата, но окосмяване нямам.
Защо ендокринолог не ми изписва лечение за високи андрогени? Нормално ли е?

Ендокринолог не ти изписва лечение за високи андрогени, защото няма такова лечение.
Но и при гинеколог да отидеш, нещата са същите не съществува лечение.
Медицината не е толкова напреднала колкото се тръби по медиите.

А след като нямаш окосмяване, какво те притеснява? Проблемно забременяване ли?

А ако просто си имаш високи андрогени като стойности, без никакви други оплаквания  не виждсам да има някакъв проблем.
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #43 -: Март 23, 2009, 10:04:58 am »
Марина, окосмяването не е най-важно в случая.
Магдалена, обърни се към клиника по стерилитет.
url=http://www.zachatie.org/drz2010][/url]
*

    alimania

  • ***
  • 212
  • Златно детенце си имам
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #44 -: Март 24, 2009, 20:58:33 pm »
Като посетих ендокринолог (доста добра е, има добри отзиви за нея), странното беше, че тя НЕ ми назначи лечение за повишения тестостерон и андростендион. Дори малко се поскарахме: Казвам, нали това е във вашата област? Едва ли не я молих да ми изпише нещо, че да го лекуваме. А тя ме прати при гинеколог (дори ми препоръча тази, при която си ходя по принцип, и която още преди 2 години ми изписа Утрогестан вагинално по 2 капсули, а аз на 4-тия ден след приема едва ходех от болки). Ох, какво да правя? Въртя се в омагьосан кръг от лекари, които ме прехвърлят от един на друг.
Както и по-рано писах, тестостерона ми е малко над горна граница, а ендростендиона ми е 2 пъти над нормата, но окосмяване нямам.
Защо ендокринолог не ми изписва лечение за високи андрогени? Нормално ли е?

Ендокринолог не ти изписва лечение за високи андрогени, защото няма такова лечение.
Но и при гинеколог да отидеш, нещата са същите не съществува лечение.
Медицината не е толкова напреднала колкото се тръби по медиите.

А след като нямаш окосмяване, какво те притеснява? Проблемно забременяване ли?

А ако просто си имаш високи андрогени като стойности, без никакви други оплаквания  не виждсам да има някакъв проблем.
Не казвам, че съм специалистка по въпроса, просто споделям личен опит:
Марина, да-може би не е лечение, а поддържаща терапия, или както искаш го наречи, но с лекарства се свалят повишените андрогени! Лично успях да се убедя! Доколко пречат повишените андрогени незнам, аз лично ако не целях забременяване никога нямаше и да науча, че "не съм в ред"! Освен, че не можех да забременея /не, че и в момента съм успяла/, лекарите ме уплашиха, че повишените андрогени крият опасност за спонтанни аборти...
БЛАГОДАРЯ ВИ, ПРИЯТЕЛИ ОТ "ЗАЧАТИЕ"
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #45 -: Март 25, 2009, 06:11:31 am »
Марина, окосмяването не е най-важно в случая.
Магдалена, обърни се към клиника по стерилитет.
Никъде не съм посочвала че е най важно окосмяването.

Напротив задала съм въпрос.
Проблемно забременяване ли?

Но стана ми ясно, да грешката е в мен че не съм прочела всичките и мнения, а само последното.

Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #46 -: Април 01, 2009, 21:49:11 pm »
Благодаря ви момичета. АГ-то пак иска да ми предписва утрогестан, ама ме е страх, да не ме боли пак. Също така ме шашна един коментар на един наш познат (лекар, в областта на инвитрото). Че ако (принципно) съм имала ендометриоза не трябва да приемам прогестеронови препарати, защото ще ми влошат много състоянието.
Сега ще ходя при доц. Кирил Христозов. Ще си сменя и гинеколога - просто да видя и други мнения.
За сега диагнозите ми са:
- автоимунен тироидит (Хашимото);
- хиперандрогенемия;
- нисък прогестерон, но все пак в норма.
Като най-странното при мен е, че ниския прогестерон и високите андрогени нямат никакво ехографско проявление, т.е. нормална дебелина на матката, нямам задържани фоликули, нищо, а доста доктори са ме гледали на ехограф.
Шантава работа. Дори гинеколожката ми ме накара да повторя прогестерона, да не би да има грешка в лабораторията, щото било много странно да няма проявления такъв нисък прогестерон и високи андрогени при ехографски преглед.
Вече 2 години опити и се чудя къде да дълбая и какви още изследвания да правя.
А в клиники по стерилитет ходих:
- във Варна - направиха ми цветна снимка, а следващата стъпка (след 6 месеца) била за мен лапаро (ама ме е страх, но ако пак ми кажат - ще правя).
- във Плевен - имала съм Хашимото, да отида при Христозов и ако след 6 месеца няма нищо - да правя инвитро + вливания.
Всеки си има някаква процедура, за сега ще ходя и при Александров във Варна, та да видим тежката му дума.
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #47 -: Юли 03, 2009, 17:04:09 pm »
Отново се връщам към тази тема, за да споделя с вас един много интересен наръчник издаден от "Американската Асоциация на Клиничните Ендокринолози" относно хиперандрогенемията, т.е. повишените мъжки хормони. Този наръчник е за лекари, но е много приятно написан. Такава е практиката в САЩ.

Накратко (иначе наръчника е 14 стр.):
Повишените мъжки хормони се дължат или на яйчниците или на надбъбречната жлеза или и на двете заедно.

Проявления: акне, окосмяване, проблеми в овулацията (липса на такава), скъсена лутеална фаза), СПКЯ (се свърва с хиперандрогенемията) и др.

Лабораторни изследвания: Testosterone, Free Testosterone, DHEAS, prolactin, LH, FSH, 17-OHP, за да се определи от къде идват тези високи мъжки хормони.
Свободния тестостерон е включен за по-прецизна диагностика, защото при някои жени тестостерона е нормален, но свободния тестостерон е завишен.
Високи стойности на DHEAS са индикация за смущения в надбъбречните жлези.
Високи стойности на 17-OHP предполагат наличието на ензимен дефицит, свързва се с надбъбречната жлеза и е резултат от 21-hydroxylase дефицит.
Наличие на нисък прогестерон след 21-ви ден от МЦ (тук дават под 2 ng/mL) предполага овариална дисфункция.
Метаболизъм: по принцип има връзка между хиперандрогенемия и инсулинова резистентност, която поставя пациентите в рискова група за развитието на диабет тип 2, т.е. тест за обременяване с глюкоза, съотношението "fasting" глюкоза/инсулин <4,5 e предложено като индикатор за инсулинова резистентност при такива пациенти.

Терапия:
Терапията се категоризира в зависимост от лаб. резултати (причините за хиперандрогенемията):
- подтискане на андрогените от надбъбречните жлези - прилагане на глюкокортикоиди, обикновено дексаметасон (dexamethasone) или преднизон (prednisone);
- подтискане на андрогените от яйчниците - прилагане на женски полови стероиди под формата или на противозачатъчни хапчета или естрогени и прогестини или прилагане на гонадотропин блокиращи агенти - GnRH агонисти с поддържаща естрогенна терапия;
- лечение с антиандрогени (например: spironolactone и flutamide);
- лечение с инсулин-сенситивни агенти (например: metformin и thiazolidinediones);
- лечение с 5алфа-редуктаза подтискащи агенти (напр: finasteride);
- Bromocriptine.
Последните четири не са изрично одобрени от US Food and Drug Administration.
После се разглежда всяко лекарство по отделно по отношение на ефективност и т.н.

Линкът към пълния наръчник е:
http://www.aace.com/pub/pdf/guidelines/hyperandrogenism2001.pdf

Като цяло тук се говори за дългосрочна терапия и за изясняване от къде идва това смущение в хормоните. Дано да ви е полезно

Аз в моя случай минавам на стимулация, с цел забременяване, защото нямам много време за губене.
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
*

    alimania

  • ***
  • 212
  • Златно детенце си имам
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #48 -: Юли 03, 2009, 23:51:14 pm »
Magdalena78 , много добре си обобщила нещата! А те са точно така....
Пия Преднизолон Ф вече повече от половин година. Никой не ми обяснява до кога ще е така...Един от лекарита каза:"докато забременееш", е да, но аз не забременявам- това значи ли, че цял живот трябва да пия корткостероид?! Фигурата ми вече на нищо не прилича... :(
БЛАГОДАРЯ ВИ, ПРИЯТЕЛИ ОТ "ЗАЧАТИЕ"
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #49 -: Юли 05, 2009, 00:13:45 am »
alimania, отиди на фоликулометрия, за да се определи точно овулацията и как протича зреенето на фоликулите. Може да е било просто въпрос на лош късмет. После попитай АГ-то за някаква стимулация евентуално. Това чакане наистина е много изнервящо. Разбирам те напълно.

Аз след като започнах да го карам по наръчника, т.е. пуснах тези хормони, при мен явно е от някаква овариална дисфункция, която не е толкова ясно изразена, нямам СПКЯ.

Друго, което наблюдавам, но не съм на 100% дали е така, е че когато бях спряла цигарите на 6-тия месец като непушачка, тестостерона ми беше съвсем леко над горна граница - някакви стотни разлика.
Сега като си пуснах новите хормони - огромна разлика - тестостерона е хвръкнал до 3,02 при реф до 2,55, а пуша пак от около 10 месеца. Нямам друга промяна в навиците си. Явно има значение и тютюнопушенето в моя случай.
Явно е, че този тестостерон се повлиява много бавно и трудно. Иска време, а аз нямам търпение вече :) За това ще видим как ще се повлияя от стимулацията.
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
*

    alimania

  • ***
  • 212
  • Златно детенце си имам
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #50 -: Юли 06, 2009, 01:18:28 am »
При мен очевидно повишените андрогени не са били главния проблем! :( И преди имах овулация, но сега откакто пия Преднизолона и андрогените са ок- направо я усещам овулацията! Температурните ми графики са ок, менструацията също! 6 месеца пия лекарството и през това време почти не сме пропуснали овулация, но- ефект няма! Междувременно излязоха и други проблеми- антиспермални антитела, антифосфолипидни....За сега няма да се подлагам на нищо- мъжа ми не е съгласен- иска да си караме по естествен начин! Чудя се какво ще стане ако спра лекарствата/за андрогените/- още по-лошо ли, организма ми и хормоните сигурно съвсем ще полудеят! :(
Но пък и не ми се ще напразно да се тъпча с кортикостероиди! :(
Има ли някоя от вас, която е без лечение /само да вметна, че при мен всички андрогени бяха завишени, не само тестостерона/. Какво да правя незнам направо. Да спра кортикостероида и след няколко месеца ако реша да се подлагам на някаква АРТ или просто стимулация пак да ги почна ли....
БЛАГОДАРЯ ВИ, ПРИЯТЕЛИ ОТ "ЗАЧАТИЕ"
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #51 -: Юли 09, 2009, 12:06:13 pm »
alimania, консултирай се с ендокринолог, ако трябва и с двама. Според мен (без да съм лекар) рязкото спиране на хапчетата няма да се отрази добре на организма. Може би ще трябва и по схема да ги спреш, ако вече си го решила.

В интерес на истината и при мен може би проблема не са високите андрогени, защото те се появиха след като започнах да пуша пак. А бях непушачка около 7 месеца, когато пак нямаше бременност.

Отделно 2 специалисти по стерилитет ми обясняваха, че тестостерона не е толкова важен, като единия специалист дори ми да даде за пример гъркините, които имат много високи стойности на тестостерона и окосмяване (като нация).

Според ендокриноложката пък, на високия тестостерон трябва да се противодейства с приемането на прогестерон. Може да попиташ дали е възможно намаляването на лекарствата да се комбинира с приемане на прогестеронови препарати във втората част на цикъла - само предложение.
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #52 -: Юли 18, 2009, 13:56:12 pm »
пак да се включа в темата: определено тестостерона също е проблем. Ето при мен този цикъл тестостерона е 3,02 при реф до 2,55 вече е доказано, че този цикъл е без овулация. Така че си влияе и то доста.
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
*

    alimania

  • ***
  • 212
  • Златно детенце си имам
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #53 -: Юли 20, 2009, 15:49:01 pm »
пак да се включа в темата: определено тестостерона също е проблем. Ето при мен този цикъл тестостерона е 3,02 при реф до 2,55 вече е доказано, че този цикъл е без овулация. Така че си влияе и то доста.
Аз пък овулация си имах /друг е въпроса дали е била качествена/! На че и сега знам колко е качествена де...Единственото, което виждам сега като промяна в цикъла ми/след нормализиране на андрогените/ е, че е станал малко по-болезнен и по-обилен, а преди си беша едно голо зацапване с тъмна кръв....
БЛАГОДАРЯ ВИ, ПРИЯТЕЛИ ОТ "ЗАЧАТИЕ"
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #54 -: Октомври 29, 2009, 13:13:56 pm »
Здравейте момичета,аз съм с доста висок тестостерон /6.46/ при референтни стойности от/0.17-2.53/.Предстои ми консултация с репродуктивен ендокринолог,ще съм ви благодарна ако ми препоръчате.Иначе нямам окосмяване въпреки високите нива.
*

    !!!

  • *****
  • 1495
  • Най стимулиращият дар? Надеждата
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #55 -: Октомври 29, 2009, 13:41:02 pm »
Здравейте момичета,аз съм с доста висок тестостерон /6.46/ при референтни стойности от/0.17-2.53/.Предстои ми консултация с репродуктивен ендокринолог,ще съм ви благодарна ако ми препоръчате.Иначе нямам окосмяване въпреки високите нива.

Можеш да се обърнеш към д-р Катя Тодорова. Ако ти трябват координати ми пиши на лични
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #56 -: Октомври 30, 2009, 18:49:11 pm »
Здравейте,възможно ли е акнето да се появява от повишен тестостерон.Изчетох и за другите хормони,но не открих такива данни освен за тестостерона.Ако някой има информация, моля нека сподели .Мин.месец ходих на АГ-овулация е имало/предполагам че няма да е завишен пролактин,поне се надявам/
П.С на 25 години съм,не съм в пубертет
*

    alimania

  • ***
  • 212
  • Златно детенце си имам
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #57 -: Октомври 31, 2009, 17:40:35 pm »
Предполагам е възможно, но не е задължително! Аз не съм имала акне дори в пубертета...Защо не пуснеш едни хормони направо!?
БЛАГОДАРЯ ВИ, ПРИЯТЕЛИ ОТ "ЗАЧАТИЕ"
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #58 -: Ноември 03, 2009, 15:13:20 pm »
Ох, момичета аз направо съм шах и мат.
След 2 месеца стимулация на клостилбегит, при която реагирах чудесно всеки път с 2 големи фоликула, които се пукаха спонтанно и нищо.
Но обвинявах високия тестостерон, за това че е пречил малко или много на имплантацията.
Та днес си взех новите изследвания на тестостерона (първи чист цикъл без стимулация) и изненада: сега е 2,04 при реф (0,8-2,55), т.е. паднал е. А преди 4-5 месеца беше 3,05 при същите референтни стойности. Може би стимулацията с клостилбегит да е причината, защото други лекарства не вземах.
И сега въпросът е: Ако все пак тестостеронът е бил в граници (да кажем още след първия месец на стимулация), защо не е имало имплантация? Всичко беше достатъчно добре таймирано и доста ходих на ехограф за проследяване и т.н.
Изобщо пак се връщам на изходна позиция - неизяснен стерилитет (вече 3 години) - луд да станеш - малко е.
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #59 -: Ноември 03, 2009, 17:52:35 pm »
Предполагам е възможно, но не е задължително! Аз не съм имала акне дори в пубертета...Защо не пуснеш едни хормони направо!?

Ще пускам ,но чакам да ми дойде цикъла нали са на 3-ти ден.
Преди това се информирам,кои хормони и по какъв начин влиаят на акнето,сега съм на етап,има овулация,фоликула се е пукнал,опити за бебе-1,2 месеца,просто не сме улучили момента,но все пак да пусна и тези хормони,да знам как да лекувам акнето-дали вътрешно или козметично.
*

    alimania

  • ***
  • 212
  • Златно детенце си имам
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #60 -: Ноември 08, 2009, 18:56:02 pm »
Предполагам е възможно, но не е задължително! Аз не съм имала акне дори в пубертета...Защо не пуснеш едни хормони направо!?

Ще пускам ,но чакам да ми дойде цикъла нали са на 3-ти ден.
Преди това се информирам,кои хормони и по какъв начин влиаят на акнето,сега съм на етап,има овулация,фоликула се е пукнал,опити за бебе-1,2 месеца,просто не сме улучили момента,но все пак да пусна и тези хормони,да знам как да лекувам акнето-дали вътрешно или козметично.
Ако само акнето ти е проблема-решения мноаго! :D Дано скоро успеете за бебето, забрави за акнето!!!
БЛАГОДАРЯ ВИ, ПРИЯТЕЛИ ОТ "ЗАЧАТИЕ"
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #61 -: Ноември 11, 2009, 11:06:18 am »
Здравейте,
пуснах си хормоните и всички/ пролактин,ЛХ,ФСХ,естрадио са в норма/ освен ТЕстостерона който ми е 4.37 при референтни стойности 0.27-2.9
Държа да уточня че нямам допълнително окосмяване,имам само лека форма на акне.
Пуснах си и хормоните на щитовидната жлеза ТСХ и ФЦ4 и те са в норма.
Единствено незнам какво да правя с този тестостерон,чета че се лекува с Диане 35,но то пък е противозачатъсно//следователно бебеправенето остава за заден план..
Чакам да стане 21-ден от цикъла за да си пусна и прогестерона,за да мога да отида на лекар.
Искам да ви попитам има ли случаи в които тестостерона е лечим/всмисъл да се понижи/ и такива в които не е
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #62 -: Декември 05, 2009, 23:00:48 pm »
И аз съм с висок тестостерон, вече имам 1 дете, дали нивото се е покачило след раждането или и преди си е бил така. Това сега се питам :ask: Четох едни неща за влиянието на тестостерона за развитието на ембриона и ми е притеснено!
*
Re: Висок тестостерон ПОМОГНЕТЕ : (
« Отговор #63 -: Февруари 06, 2010, 17:56:11 pm »
капчица,чети по-малко,хубаво е човек да знае повече и да е информиран,но понякога сами такива филми си вкарваме в главата... :)