0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Оскъдна менструация -каква ли е причината?
« Отговор #60 -: Декември 14, 2012, 23:15:10 pm »
Здравей!
Оскъдният цикъл може да се дължи на дефект в лутеалната фаза, нисък прогестерон, дебелина на маточната лигавица.

Добре е да посетиш репродуктивен специалист. Ние няма как да те диагностицираме. Тук са адресите на клиниките по репродуктивно здраве в България:
http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=1065&Itemid=109

Re: Оскъдна менструация -каква ли е причината?
« Отговор #61 -: Януари 25, 2013, 15:43:45 pm »
Здравейте, Мецани е права! Аз също имам оскъден цикъл от септември месец 2012 г. досега. Тогава за пръв път ми дойде кафеникаво зацапване и се виждаше само на превръзката- трая само 1 ден. Идваше ми различно- на 28-я, 29-я та през декември и на 31-я ден даже, а днес ми дойде на 29-я ден. Идва все като зацапване, което трае максимум 2 дни, а преди си беше нормален цикъл 3-4 дни, не е бил обилен, а средна хубост. Сега обаче рязко намаля. Вече станах на 36 год. на 25-ти декември. Не съм имала нито аборти, нито съм вземала някакви лекарства до декември месец тази година. Ходих на два гинеколога и на ендокринолог. Гинекологът не видя абсолютно нищо на ехографа- нито кисти, нито запушени тръби, нито миома- НИЩО! Сега обаче- на 6-ти декември открих причината за оскъдния цикъл: ВИСОКО ТСХ-5,32, а нормалното за забременяване е между 1-2! Сега съм в процес на откриване на другата причина- МНОГО ВИСОК ПРОГЕСТЕРОН- ПО- ГОЛЯМО ОТ 109,80, КАТО НОРМАЛНИТЕ СТОЙНОСТИ СА ДО 86, ЗАВИСИ ОТ ФАЗИТЕ, НО МОЯТ ПРОГЕСТЕРОН Е МНОГО ВИСОК. пРОЛАКТИНА Е В ГОРНА ГРАНИЦА- 411, А ГРАНИЦАТА Е 496! Явно страда лутеалната фаза, не правя качествен фоликул. Диагнозата засега е хипотиреоидит, като за него вземам Л- тироксин с редуване на 25/50 мкг., и дисфункция на яйчниците. Сигурно ще ми изпишат още лекарства. Така че, момичета, ако имате оскъден цикъл, НЕ ЧАКАЙТЕ, А ВИЖТЕ ХОРМОНИТЕ НА ЩЖ- ТСХ, ФТ 4, ФТ 3, ТАТ И МАТ  и ПОЛОВИТЕ- тестостерон, естрогени, прогестерон, пролактин и ЛХ, ФСХ и т.н., за да вземете мерки и да забременеете успешно, на което се надявам и аз- за второ чудо!
Re: Оскъдна менструация -каква ли е причината?
« Отговор #62 -: Януари 25, 2013, 15:50:39 pm »
Забравих да спомена, че ми правиха на 18-ти януари, в петък и ехография на щитовидната жлеза и излезе, че нямам възли, нито нещо друго, а само че десният лоб е по- голям малко от левия- т.е. хипотиреоидит. Казаха ми да вземам Л- тироксина докато родя пак, пък може да се наложи и след евентуално раждане, за да се контролира нивото на ТСХ и да се роди нормално бебе. Ако ТСХ остане висок, дори да забременее жената случайно, то трудно се износва плода, а и съществува сериозен риск да се роди дете с увреждания. Затова ТСХ- то трябва да е по- ниско- около 1- 1,5 при забременяване и в първите месеци даже! Просто споделям с вас прочетеното- дано ни се оправят циклите, момичета.  osi_9 osi_9 osi_9 osi_9 Всичко се оправя, ако не е злокачествено, СПОКО!
Re: Оскъдна менструация -каква ли е причината?
« Отговор #63 -: Януари 26, 2013, 20:07:18 pm »
Stefanipg, мислиш ли че ТСХ е причината за оскъдния цикъл.. На мен другите хормони са ми в норма(прогестерон,пролактин и т.н.), но ендокринолога и гинеколозите при които ходя не казват категорично,че хипофункцията на жлезата са причината.Аз пия ел тироксин 3 месеца,засега ТСХ-то е спаднало само от 4 на 3,5,но цикълът ми не се е променил за съжаление. Скоро пак се пада да проверявам ТСХ-дано да е спаднало още.
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Оскъдна менструация -каква ли е причината?
« Отговор #64 -: Януари 26, 2013, 20:19:22 pm »
Stefanipg, мислиш ли че ТСХ е причината за оскъдния цикъл.. На мен другите хормони са ми в норма(прогестерон,пролактин и т.н.), но ендокринолога и гинеколозите при които ходя не казват категорично,че хипофункцията на жлезата са причината.Аз пия ел тироксин 3 месеца,засега ТСХ-то е спаднало само от 4 на 3,5,но цикълът ми не се е променил за съжаление. Скоро пак се пада да проверявам ТСХ-дано да е спаднало още.
Само да споделя как беше при мен ...
Изведнъж без никакъв кой знае какъв стрес, при мен преди вече 6 години изведннъж и от раз ми спря МЦ :(
Ходих във връзка  с него на гинеколози (101) всеки различно ми предписваше, минах през него период почти всички противозачатъчни хапчета, след които естествено ми идваше МЦ, ама спирах ли да ги пия, спираше и той и така никакво решение глобално на проблема, а въртене в един наистина омагъосан кръг :?
Докато един ден бях насочена към ендокринолог! Изследвахме всички хормони на ЩЗ и се установи много ниска ст-ст на ТСХ (0.0018) нещо такова. Бях на лечение за 3 месеца с пропицил и после ми се вкл и еутирокс, някъде там през време на това лечение хормоните се уравновесиха и с тях си ми дойде и напълно естествено МЦ :wink: Та нужно си е време според мен, като влязат в норма хормоните трябва да се възстанови и МЦ ако зад неговата оскъдност не стои друга причина разбира се, като например менопауза, която в днешно време засяга по мои наблюдения и все по-млади хора ...


Re: Оскъдна менструация -каква ли е причината?
« Отговор #65 -: Февруари 16, 2013, 11:26:45 am »
И аз се надявах оскъдния цикъл да е от щитовидната жлеза,въпреки че имам хипо а не хипертиреоидизъм.Обаче днес ендокринолога ми каза че не може хипо-то да влияе на цикъла. А в инвитро болницата,където ходя не се интересуват от цикъла.Правят всякакви изследвания,които се правят по принцип за да открият причина за стерилитет. Така според мен трудно ще се стигне до причината. До сега всичко,което са изследвали е нормално. Но цикълът си остава все така ненормален.
Re: Оскъдна менструация -каква ли е причината?
« Отговор #66 -: Юли 08, 2013, 12:40:07 pm »
Здравей!
Оскъдният цикъл може да се дължи на дефект в лутеалната фаза, нисък прогестерон, дебелина на маточната лигавица.

Добре е да посетиш репродуктивен специалист. Ние няма как да те диагностицираме. Тук са адресите на клиниките по репродуктивно здраве в България:
http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=1065&Itemid=109
Как да се разбере кои от тези неща са причината?
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Оскъдна менструация -каква ли е причината?
« Отговор #67 -: Юли 09, 2013, 13:49:49 pm »
Здравей!
Оскъдният цикъл може да се дължи на дефект в лутеалната фаза, нисък прогестерон, дебелина на маточната лигавица.

Добре е да посетиш репродуктивен специалист. Ние няма как да те диагностицираме. Тук са адресите на клиниките по репродуктивно здраве в България:
http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=1065&Itemid=109
Как да се разбере кои от тези неща са причината?

Правят се необходимите изследвания- хормонални и се дискутират получените резултати с доктора ;)


Re: Оскъдна менструация -каква ли е причината?
« Отговор #68 -: Август 16, 2013, 17:52:04 pm »
Толкова много коментари прочетох по въпроса, но не съм попадала на някой, който знае на какво се дължи оскъдната менструация. Лошото е че май и докторите не знаят, изследвания, прегледи , хапчета и след една година при мен положението е същото
Re: Оскъдна менструация -каква ли е причината?
« Отговор #69 -: Август 21, 2013, 13:02:40 pm »
Здравейте,момичета. При мен нещата стоят така:закъснение 1-2дена след това ми зацапва едно розовеещо смесено със слуз някаква си. След няколко часа ,но не повече от 6-7 розовото започва да кафенее,но слузта си остава,следва леко червена слуз ,която е оскъдна и това всичко в рамките на 2 дена .за 3 денима само остатъчна слуз. И това вече втори месец ми се случва. Преди беше съвсем друго на единия ден ми идва леко, до няколко часа става нормално след това намалява като 2 ден ми е по обилничък и така поне 3 дена и докато приключи стават 5,и е без слуз. А сега направо ...шах,незнам какво става. Вярно, ние се стараем да си направим и бебе, ама не мисля че има нещо общо. Преди използвах поне 3 превръзки през деня и 1 за ноща,а последните 2 месеца като я сложа вечерта та чак до обяд и то незащото съм я изпълнила ,а защото е минало много време.по превръзката има повече слуз отколкото кръв.това е 1 вечер ,а 2 вечер като я сложа ,на другия ден мога и чак вечерта да я махна . Такъв извод си правя като видя колко е нацапана. Та така,ако може някой да ми каже нещо.... ще съм благодарна.
Re: Оскъдна менструация -каква ли е причината?
« Отговор #70 -: Септември 02, 2013, 12:26:56 pm »
Здравей!
Оскъдният цикъл може да се дължи на дефект в лутеалната фаза, нисък прогестерон, дебелина на маточната лигавица.

Добре е да посетиш репродуктивен специалист. Ние няма как да те диагностицираме. Тук са адресите на клиниките по репродуктивно здраве в България:
http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=1065&Itemid=109
Как да се разбере кои от тези неща са причината?

Правят се необходимите изследвания- хормонални и се дискутират получените резултати с доктора ;)
Това го разбрах, но ми се искаше да знам на какво се дължи оскъдната менструация и кои от изброените причини...
Re: Оскъдна менструация -каква ли е причината?
« Отговор #71 -: Септември 03, 2013, 14:13:16 pm »
Ladymi, аз вече си мисля че оскъдната менструация е такава заради възрастта-аз съм на 35 и в повечето форуми жените с такива проблеми горе-долу натолкова. Иначе на мен са ми правили всички тези изследвания-хормонални, проследяване на овулацията, проходимост на тръбите и за каквото са се сетили изобщо, всичко ми е наред.  След много четене по форумите, се чудя дали пък не се дължи на слепване на стените на матката,защото аз имам едно секцио, но на докторите не им е хрумнала тази идея, и аз не смея да я предложа и се надявам, че оскъдната менструация няма връзка с продължителната липса на забременяване.
Re: Оскъдна менструация -каква ли е причината?
« Отговор #72 -: Септември 14, 2013, 11:44:42 am »
Здравейте, имам въпрос във връзка със схемата на приема. Д-р Коларов ми е изписал клостилбегит 1 таб./дневно 5-9ден и преглед с УЗИ на 14 ден от цикъла. Понеже за първи път ще приемам клостибегит, понеже имам аменорея, съм запомнила, че започвам да го пия от 5ден на цикъла и го пия в продължение на 9дена и като го свърша на 14 ден съм на преглед. Тук виждам,че 5-9 значи че се пие само от 5 до 9 ден на цикъла, т.е. само 5дена като продължителност. Аз ли не съм разбрала? Малко ми е неудобно да отида и да го чакам пред кабинета само с този въпрос. Ще ви бъда благодарна, акоми разясните
*

    Iggiberry

  • *
  • 19
  • Привърженик на природната медицина!
Re: Оскъдна менструация -каква ли е причината?
« Отговор #73 -: Март 17, 2014, 00:18:20 am »
Здравейте момичета,
Ровейки се из нета да търся за оскъдна менструация, попаднаха на тази тема и, макар и малко поизоставена, реших да се включа.
При мен започна да става все по оскъдна и оскъдна менструацията преди 2-3 години, като миналата година цикълът ми се увеличи с близо седмица - от 27-28 дни стана на 33-34, в същото време започнах да качвам кг и да имам типичните за менопауза симптоми - непрекъснат ПМС, горещи и студени вълни, нощно изпотяване, депресия. А в същото време от година се опитваме за бебе и нищо не се получава. Междувременно навърших 35 години.
Ходих на гинеколог и ми откри миома (2см), но ме насочи към ендокринолог.
Аз, обаче, съм малко на "Вие" с медицината и не вярвам много, че може да ми помогне, та веднага започнах с едно гладуване с цел да повлияя поне на миомата и да не се налага да се оперирам. Изследвания на хормоните ми пуснаха на 5-тия ден от цикъла, и ТСХ, ФСХ, Пролактин и АМХ си бяха съвсем в норма. По това време вече гладувах и поне симптомите ми започнаха един по един да минават - депресията, нощото потене и будене - ми отминаха почти веднага. Гладувах 2 седмици, което не е много, и след това продължих със суровоядство, но веднага цикълът ми дойде на 28 ден и беше малко по-обилен от обикновено. Този месец ще меря температурата редовно и ще споделя отново. Според консултацията, която получих за миомата, трябва да направя още няколко курса гладуване, но пък са прротивопказни за бебеправене, та с мъжа ми решихме този месец да наблегнем на сърчицата и, ако пак е безуспешно, да си направя всичките цикли на гладуване.
Знам, че на много от вас ще изглежда странно и глупаво това, което съм писала, но аз безусловно вярвам, че тялото ни може да се справи с всеки проблем, стига да му помогнем. Ще споделям и занапред в този малко по-различен път, който съм поела.

Само да добавя, че според мен тази оскъдна менструация се дължи на "оскъдна овулация", т.е. или не овулирам изобщо, или овулирам с некачествени яйцеклетки, които не могат да произведат достатъчно прогестерон. И не могат и а станат на бебе естествено. А това се получава, защото през последните 5 години основно се храних с пилешко месо. Спазвах диетата на Пиер Дюкан и ядях всеки ден по едно пиле, че и повече плюс яйца и какви ли не гадости, които са пълни с естрогени. Плюс това, че сме заобиколени от ксеноестрогени отвсякъде. Това, съчетано със стрес, ми е объркало хормоните така, че да се превърна в по-възрастна от майка ми жена. (майка ми на 56 още има цикъл). Това е моето разбиране на ситуацията след много четене по темата и самоналюдение.
« Последна редакция: Март 17, 2014, 00:25:26 am от Iggiberry »
*
Re: Оскъдна менструация -каква ли е причината?
« Отговор #74 -: Март 17, 2014, 12:03:19 pm »
Аз, обаче, съм малко на "Вие" с медицината и не вярвам много, че може да ми помогне, та веднага започнах с едно гладуване с цел да повлияя поне на миомата и да не се налага да се оперирам.
Причините да не се получи 1 година може да са много. Има доста изследвания, които трябва да се направят. На първо време пуснете една спермограма в репродуктивна клиника. Направи си цветна снимка, защото, ако имаш проблем с тръбите гладуването надали ще ти помогне.
Абе, с две думи посетете специализирана клиника и направете план за действие с лекар избран от вас. Ето ти линк с репродуктивните клиники в България. Вижте го: http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&view=article&id=1065&Itemid=115
Имаше една реклама - Не става само с ядене...

*

    Iggiberry

  • *
  • 19
  • Привърженик на природната медицина!
Re: Оскъдна менструация -каква ли е причината?
« Отговор #75 -: Март 17, 2014, 17:56:54 pm »
Направихме спермограма в Майчин дом - резултатът е повече от добър.
Забравих да кажа, че имам 1 дете на 7 години.
Цветна снимка не съм правила, но ще направя. Гладуването помага най-вече при непроходимост на тръби.
 yahoo_33 yahoo_33 yahoo_33
*
Re: Оскъдна менструация -каква ли е причината?
« Отговор #76 -: Март 17, 2014, 19:54:58 pm »
Гладуването помага най-вече при непроходимост на тръби.
 yahoo_33 yahoo_33 yahoo_33

Как точно става това чудо?  :lol:
*

    Iggiberry

  • *
  • 19
  • Привърженик на природната медицина!
Re: Оскъдна менструация -каква ли е причината?
« Отговор #77 -: Март 17, 2014, 20:59:42 pm »
Повечето полезни линкове по този въпрос са на руски за съжаление, ето един:

http://www.filonov.net/statji/primeryi-iz-praktiki/lechenie-besplodiya
*
Re: Оскъдна менструация -каква ли е причината?
« Отговор #78 -: Март 17, 2014, 23:28:27 pm »
Линкът и руският добре, но продължавам да се чудя какъв е чудотворният механизъм на глада върху непропускливите тръби. Или нямаш представа и просто си приела, че може (грешка!), или някой те е замаял с митове и легендид (заблуда). Не си губи времето, пък дано го нямаш този проблем и не разбираш по трудния начин.
*
Re: Оскъдна менструация -каква ли е причината?
« Отговор #79 -: Март 18, 2014, 09:17:48 am »
Не бих се доверила на резултатите в Майчин дом. Казвам го от горчив опит, а не защото съм чула  :wink:
А това, че имаш дете, хич не е гаранция, че и второто ще стане от раз. Пожелавам ти разбира се всичко да е наред, но имай едно наум.
Успех!