0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Болничен
« -: Март 29, 2008, 08:30:04 am »
Момичета, от няколко дни ме вълнува следния въпрос. Как стои въпроса с болничните след трансфер? Аз още не знам дали съм бременна, но трябва да имам враме да отреагирам при евентуален положителен резултат. Проблема е, че клиниката не работи с касата. Аз съм в отпуска до 06 Април и после какво правя. За още отпуска и дума не може да става, а на работа не искам да ходя, защото трябва да обикалям нивите :lol: и да се тръскам по цял ден в колата.

[/url]
*
Re: Болничен
« Отговор #1 -: Март 29, 2008, 08:51:46 am »
Болничния е 30дни и се дава от деня на пункцията!
*
Re: Болничен
« Отговор #2 -: Март 29, 2008, 08:52:08 am »
Личния лекар може да ти даде 7 дни.
Може да ти напише и друга диагноза.
*
Re: Болничен
« Отговор #3 -: Март 29, 2008, 09:00:42 am »
Болничния се дава след пункцията и е обикновено 20 дни. Ако си от друг град можеш да говориш и за болничен по време на стимулацията. При положителен резултат автоматично ти го удължават от клиниката до следващия преглед, а след това отиваш при личната и се регистрираш като бременна - пожелавам ти го от сърце, и тогава можеш да си поискаш болнични, имаш право, дори през цялата бременност! В зависимост от кога ти е започнал болничния ще ти стигне до официалния отпуск за бременност и раждане, който е 45 дни преди термин, ако не в интервала между двата може да ти потрябват 10-20 дни отпуск (при ин витро се случва така предимно, защото болничния започва 2 седмици преди деня на теста, докато при спонтанно забременяващите жени - с 3 седмици по-късно, като разберат че са бременни).
Успех!
*
Re: Болничен
« Отговор #4 -: Март 29, 2008, 09:25:53 am »
Въпроса, е че клиниката не работи със касата и не могат да ми издадат болничен. Остава варианта 7 дни от личния и после ще му мисля.

[/url]
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Болничен
« Отговор #5 -: Март 29, 2008, 09:28:29 am »
Договор с касата не е нужен, за да бъде издаден болничен. Касата няма отношение към болничните, те се изплащат от НОИ.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Болничен
« Отговор #6 -: Март 29, 2008, 09:30:05 am »
Сега като се замисля-би трябвало да могат да ти издадат болничен -въпреки че не работят с касата.
За лапароскопиите, които се правят в такива клиника как дават по 30 дни.
Явно нещо не сте се разбрали когато ти е била процедурата.
« Последна редакция: Март 29, 2008, 09:31:56 am от mpia »
Re: Болничен
« Отговор #7 -: Март 29, 2008, 09:36:29 am »
Може би наистина нещо не сте уточнили. И аз имам лапароскопия и два инвитро опита в частна клиника без договор с касата. И в трите случая ми дадоха болничен, който беше признат без никакъв проблем. Чувала съм , че при бременност вследствие АРТ (Дай Боже :wink:) задълнително се издава болничен защото се водело рискова бременнност .


*
Re: Болничен
« Отговор #8 -: Март 29, 2008, 11:36:23 am »
Благодаря за отговорите, дано се наложи да си искам болничен.

[/url]
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Болничен
« Отговор #9 -: Март 29, 2008, 19:25:05 pm »
Болнични може да ти издава ЛКК. Всеки болничен е до 30 дни. ЛКК може да издаде максимум 180 дни без прекъсване. След това отиваш на ТЕЛК или си взимаш отпуска докато започне майчинството (то е 45 дни преди термина).
Когато разбереш че си бременна си вземи направление от личния лекар и се регистрирай, някъде, където има ЛКК - някоя по-голма болница. След инвитро няма да имаш проблем за тези 180 дни. В това време ще решиш как да реагираш за останалите няколко седмици до майчинството. Можеш да се върнеш няколко дни на работа, за да има прекъсване, може да си вземеш отпуска или личната да ти даде болничен с друга диагноза...
Никой лекар няма да те посъветва да се върнеш на работа.
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*
Re: Болничен
« Отговор #10 -: Март 29, 2008, 20:23:49 pm »
Тамара, точно това сметнах по-горе в мението си, тези 180 дни приблизително стигат от една-две седмици закъснение на цикъла (когато най-често жените установяват бременноста си) до 45 дни преди термин, когато започва вече официалния отпуск по бременност и раждане, който с новите промени продължава 270 дни (от 45 дни преди термин до около 9 месечна възраст зависи колко около термина се е родило ). Пр нас с ин витрото обаче болничните започват след пункцията, което ще рече 3 седмици по-рано. Затова и на мен лично не ми стигнаха и от ЖК ме помолиха да си пусна платен отпуск преди болничния 45 дни преди термин, който е официално регламентиран.
« Последна редакция: Март 29, 2008, 20:26:48 pm от cygnus »
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Болничен
« Отговор #11 -: Март 31, 2008, 19:39:51 pm »
Да, същото е. Аз го казах от гледна точка на ЛКК-то.
А защо се боите толкова много да отидете на ТЕЛК. Те най-много да ви откажат да дадат болничен. Няма да успорят болничните от ЛКК. А след като си плаща човек осигуровките, нормално е да ползва болничен. Освен това НОИ (понеже си е НОИ) честичко си обжалва болничните. А това обжалване е пред ТЕЛК. Те имат последната дума.
Според мен ТЕЛК не би отказал тези 6 седмици болничен при ин витро. Още повече че вече пациентката е била болничен цялата бременност. А и ако е имало проблем с диагнозата НОИ са щяли да пропищят първи.

Ох и аз какво се заразсъждавах
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*
Re: Болничен
« Отговор #12 -: Март 31, 2008, 19:55:38 pm »
Сега виждам тема за болничните и да ви се оплача пък моя случай какъв е и как се оказва, че колкото по-коректен си към държавата,толкова по неблагодарна е. След инвитро съм ,но досега не съм ползвала болнични.Даже май нямам такъв в живота си.От две седмици обаче ми е много отпаднало и реших да си почина малко.Знаех че след инвитро лесно ще ми дадат болничен. Предупредих счетоводителката и тя ми каза, че ако сега ползвам болнични, след това болничния след раждането ще ми падне доста драстично,защото щели да смятат вече не върху работната ми заплата, а върху осигуровки.Може да е нещо подобно и да не го обяснявам правилно, но наистина разликата бе огромна и сега лошо не лошо,трябва да бачкам а не да си почивам. Не е честно. :(
Re: Болничен
« Отговор #13 -: Март 31, 2008, 20:10:17 pm »
Пуки, проблем би трябвало да имаш само ако си осигурявана на по-ниска сума, не на реалната заплата.

Подкрепям Мели - и частните болници/клиники имат право да дават болничен.

Тамара, не е 180 дни без прекъсване, а общо 180 дни за календарната година за общо заболяване - аз така разбрах.
Благодаря ти, Бени!







*
Re: Болничен
« Отговор #14 -: Март 31, 2008, 20:17:55 pm »
Пуки, проблем би трябвало да имаш само ако си осигурявана на по-ниска сума, не на реалната заплата.

Подкрепям Мели - и частните болници/клиники имат право да дават болничен.

Тамара, не е 180 дни без прекъсване, а общо 180 дни за календарната година за общо заболяване - аз така разбрах.

Не мила.Осигурявана съм на 2200 работна заплата. Внасят ми към 600 лв. някъде осигуровки.Затова беснея сега че немога и един месец да си почина като знам че после няма да ми дадат 80% от заплатата ми , а само от осигуровките ми.Щото нали разбирате че ако отсега почна с болнични, няма да имам хубава заплата тия 6 месеца които ги искат преди термина.
*
Re: Болничен
« Отговор #15 -: Март 31, 2008, 22:42:22 pm »
Не мила.Осигурявана съм на 2200 работна заплата. Внасят ми към 600 лв. някъде осигуровки.Затова беснея сега че немога и един месец да си почина като знам че после няма да ми дадат 80% от заплатата ми , а само от осигуровките ми.Щото нали разбирате че ако отсега почна с болнични, няма да имам хубава заплата тия 6 месеца които ги искат преди термина.

Не Pukanka, не е точно така. Следващите болнични ще се изчисляват от среднодневното брутно възнаграждение за 6мес. назад плюс среднодневното обезщетение което си получавала в този период, а то е 80% от заплатата ти и е горе долу същото, защото то не се облага.
*
Re: Болничен
« Отговор #16 -: Март 31, 2008, 23:02:36 pm »
Не мила.Осигурявана съм на 2200 работна заплата. Внасят ми към 600 лв. някъде осигуровки.Затова беснея сега че немога и един месец да си почина като знам че после няма да ми дадат 80% от заплатата ми , а само от осигуровките ми.Щото нали разбирате че ако отсега почна с болнични, няма да имам хубава заплата тия 6 месеца които ги искат преди термина.

Не Pukanka, не е точно така. Следващите болнични ще се изчисляват от среднодневното брутно възнаграждение за 6мес. назад плюс среднодневното обезщетение което си получавала в този период, а то е 80% от заплатата ти и е горе долу същото, защото то не се облага.

Горе долу в цифри месечно какво ще рече това ако отсега до края на бременноста си вземам болнични и след това полагаемия. И с кого мога да се консултирам за тези неща, че нещо не ми харесва отговора на наща счетоводителка. :x
Re: Болничен
« Отговор #17 -: Април 01, 2008, 10:27:01 am »
Тамара, не е 180 дни без прекъсване, а общо 180 дни за календарната година за общо заболяване - аз така разбрах.
Дават 180 дни без прекъсване независимо от диагнозата. Сигурна съм, понеже сега си взех последния болничен, а съм ползвала и преди бременността.
« Последна редакция: Април 01, 2008, 10:30:32 am от Stivarip »
*
Re: Болничен
« Отговор #18 -: Април 01, 2008, 13:24:23 pm »
Пуканка, болничните за 270-те дни ще се изчислят на базата, на която са ти изчислени предишните болнични, т.е.на осигурителния ти доход преди първия болничен, ако след това са непрекъснати. Закона е променен, вече не се изчислява на база обезщетения. Така че, ако 6 месеца назад си осигурявана на 2200, ще взимаш еднаква сума и в двата случая - ако излезеш сега болничен или ако излезеш чак 45дена преди термина.
*
Re: Болничен
« Отговор #19 -: Април 01, 2008, 13:54:23 pm »
Мими, значи при мене от това идва проблема. До миналия месец съм осигурена върху 600 лв. заплата. От там ще дойде и набутвацията,ако сега ползвам болнични. Затова май трябва да уточним,че ако ви направят такава услуга с увеличени осигуровки по време на бременноста, нямате сметка и дори губите да излизате в болнични през нея. Правилно ли съм разбрала вече?