0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    MALENA*

  • ***
  • 176
  • Смисълът на живота придава онова, което му липсва.
Re: Болничен
« Отговор #20 -: Април 01, 2008, 14:07:49 pm »
Pukanka как се осигуряваш на 2200, максимума е 2000 от 01.01.2008, преди това беше 1400.

*
Re: Болничен
« Отговор #21 -: Април 01, 2008, 14:14:10 pm »
Маленка, не съм го обяснила добре.Заплатата ми е 2200 , а иначе върху 2000 са осигуровките,които са точно 854 лв. заедно с плосък данък.
*
Re: Болничен
« Отговор #22 -: Април 01, 2008, 14:18:26 pm »
Мими, значи при мене от това идва проблема. До миналия месец съм осигурена върху 600 лв. заплата. От там ще дойде и набутвацията,ако сега ползвам болнични. Затова май трябва да уточним,че ако ви направят такава услуга с увеличени осигуровки по време на бременноста, нямате сметка и дори губите да излизате в болнични през нея. Правилно ли съм разбрала вече?
След като досега си осигурявана на 600 лева, ако излезеш в постоянен болничен, ще се вземе за база 6 месеца преди първия болничен. При теб варианта в този случай е да взимаш кратки болнични - по десетина дни на месец и после да поработваш някой ден, за да може в 6-месечната база да ти влезе периода с високи осигуровки. Ще ти е малко по-малка сумата после на обезщетенията (не както, ако си постоянно на работа), но все пак трябва да се има предвид и това, че трябва да почиваш повече, за да пазиш бебчо.
*
Re: Болничен
« Отговор #23 -: Април 01, 2008, 14:25:26 pm »
Счетоводителката в службата не можах да я разбера, но сега тука разбрах всичко.Благодаря ви. Може би ще ползвам правата си за отпуски,вместо болнични. :wink:
Re: Болничен
« Отговор #24 -: Април 01, 2008, 17:43:47 pm »
Тамара, не е 180 дни без прекъсване, а общо 180 дни за календарната година за общо заболяване - аз така разбрах.
Дават 180 дни без прекъсване независимо от диагнозата. Сигурна съм, понеже сега си взех последния болничен, а съм ползвала и преди бременността.

странно, аз друго прочетох. например, през януари съм била болничен заради грип и тия дни също "ядят" от сумата 180 дни.
То ако беше така всеки щеше да си прекъсне с един ден болничните и после наново и нямаше да му се налага да ходи на ТЕЛК
Благодаря ти, Бени!







*
Re: Болничен
« Отговор #25 -: Април 01, 2008, 18:31:00 pm »
Болничните са 180 календарни дни за година общо, без значение дали са от Джи Пи-то или от другаде.
*
Re: Болничен
« Отговор #26 -: Април 01, 2008, 18:38:28 pm »
Не мила.Осигурявана съм на 2200 работна заплата. Внасят ми към 600 лв. някъде осигуровки.Затова беснея сега че немога и един месец да си почина като знам че после няма да ми дадат 80% от заплатата ми , а само от осигуровките ми.Щото нали разбирате че ако отсега почна с болнични, няма да имам хубава заплата тия 6 месеца които ги искат преди термина.

Не Pukanka, не е точно така. Следващите болнични ще се изчисляват от среднодневното брутно възнаграждение за 6мес. назад плюс среднодневното обезщетение което си получавала в този период, а то е 80% от заплатата ти и е горе долу същото, защото то не се облага.
Да, аз тук съм малко в грешка както каза mimi26, за база се взима дохода от който е изчислен обещетението, а не самото обезщетение. А обезщетението се ограничава от среднодневното нетно възнаграждение за тези 6мес. предхождащи болничния и горе долу се получава същото.
В случая при теб е важно кога ще излезеш в окончателен болничен без да се връщаш на работа и дали в периода 6мес. назад ще влязат и тези месеци през които са те осигурявали на по-високия доход.

*
Re: Болничен
« Отговор #27 -: Април 01, 2008, 19:34:50 pm »
Да, да, схванах вече.благодаря и на тебе Фауна.
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Болничен
« Отговор #28 -: Април 01, 2008, 22:02:53 pm »
Болничните са 180 календарни дни за година общо, без значение дали са от Джи Пи-то или от другаде.
Джи Пи-то може да ти даде 45 дни годишно
ЛКК може да ти даде 180 дни и няма значение датата. Ако забременееш през юли пак са 180 дни нищо че влиза в другата година. А иначе зависи кой как тълкува закона. Ако си боледувала от грип докато си била бременна може ЛКК да включи и тези 5 дни в онези 180, защото вече си била бременна, когато ти е даден болничен. Други, ако се върнеш за два-три дни на работа започват броенето отначало... Но никъде няма 180 дни в една календарна година. Най-малкото тези 90 дни преди и след раждането пак са болнични.
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*
Re: Болничен
« Отговор #29 -: Април 01, 2008, 22:25:12 pm »
Маленка, не съм го обяснила добре.Заплатата ми е 2200 , а иначе върху 2000 са осигуровките,които са точно 854 лв. заедно с плосък данък.
Нещо си в грешка. Нашите счетоводители ни дадоха линк към таблица,по която може да си изчисляваме точно колко ще получим чисто,ако въведем брутната заплата(от Нова Година насам - т.е. с плоския данък вече)
Та ето изчислението за 2000лв:

брутна заплата    2,000.0
осигуровки (работник)    272.8
осигуровки (работодател)    409.2
данък по ЗОДФЛ    172.7
общо разходи за труд    2,409.2
нетна заплата    1,554.5
данъчно-осигурителна тежест в %    35.5

осигуровки общо   34.1%
дял на работника   40%
дял на работодателя   60%
максимален осигурителен доход   2000
осигурителен доход   2000


Тоест осигуровки+плоския данък,които ти се удържат са общо 445.5


Митко остана на 1г. 7м. и 21 дни :(
14.04.2009 - 5.12.2010
Почивай в мир, мое мило изстрадало детенце!Винаги ще те помним и обичаме!
*
Re: Болничен
« Отговор #30 -: Април 01, 2008, 22:43:03 pm »
Утре ще питам и пак ще пиша.Аз нищо не разбирам.Пиша квото ми каже счетоводителката,но тя така обяснява,че лошо да ти стане-едно усуканооооооо,все едно е на изпит :?.
Counterfeit ,сега виждам че има разлика в осигуровките на работодател и работник.Днес я питих изрично работниците и работодателите еднакви осигуровки ли плащат като % и тя каза-да.А сега виждам че не е така.Странно.Пак ще имам задачки закачки за утре.
*
Re: Болничен
« Отговор #31 -: Април 01, 2008, 22:43:15 pm »
Тоест осигуровки+плоския данък,които ти се удържат са общо 445.5
Така е, ама понеже мъжът й е работодател:
272,8+172,7+409,2=854,7лв
Тя си смята това, което излиза от семейната каса  :lol: :lol: :lol:
*
Re: Болничен
« Отговор #32 -: Април 01, 2008, 22:51:43 pm »
Тоест осигуровки+плоския данък,които ти се удържат са общо 445.5
Така е, ама понеже мъжът й е работодател:
272,8+172,7+409,2=854,7лв
Тя си смята това, което излиза от семейната каса  :lol: :lol: :lol:

Ааааа,стана ми ясно :wink: Не предположих,че може такъв да е случая и се опулих на тази цифра в началото...понеже знам какво ми удържат всеки месец и знаех,че няма как да е чак толкова :wink:


Митко остана на 1г. 7м. и 21 дни :(
14.04.2009 - 5.12.2010
Почивай в мир, мое мило изстрадало детенце!Винаги ще те помним и обичаме!
*
Re: Болничен
« Отговор #33 -: Април 01, 2008, 22:58:43 pm »
Ох,аз пък си вдигнах кръвното яко,защо плащам толкова високи осигуровки.Но пак не съм много спокойна,защото осъзнавам,че по-добре за мене е било да почна фиктивно работа някаква при познати с фирма,ама на счетоводителката не й влиза в работата май да дава такива акъли,за да пести нашите пари. :x
*
Re: Болничен
« Отговор #34 -: Април 01, 2008, 23:06:21 pm »
Виж сега, Пук, нали се сещаш, че ако работиш фиктивно за който и да е ,той няма да е много ентусиазиран да ти плаща 409 лв от неговия джоб ей така-даром.
*
Re: Болничен
« Отговор #35 -: Април 01, 2008, 23:12:44 pm »
Виж сега, Пук, нали се сещаш, че ако работиш фиктивно за който и да е ,той няма да е много ентусиазиран да ти плаща 409 лв от неговия джоб ей така-даром.
А, не съм си и помисляла той да ми ги плаща.Ще му ги давам да ми ги внасят и да ме водят покрай другите работници. Ако не е късно ,ще действам за този вариант,въпреки че от 1.03 вече се набутах с големите осигуровки и са внесени.За 4 месеца да спестя от по-ниски осигуровки,все файдичка.
*

    MALENA*

  • ***
  • 176
  • Смисълът на живота придава онова, което му липсва.
Re: Болничен
« Отговор #36 -: Април 01, 2008, 23:28:24 pm »
И аз се съм фиктивно на 2000, но не ми е ясно колко пари ще ми е майчинството?

*
Re: Болничен
« Отговор #37 -: Април 02, 2008, 08:53:16 am »
Виж сега, Пук, нали се сещаш, че ако работиш фиктивно за който и да е ,той няма да е много ентусиазиран да ти плаща 409 лв от неговия джоб ей така-даром.
А, не съм си и помисляла той да ми ги плаща.Ще му ги давам да ми ги внасят и да ме водят покрай другите работници. файдичка.

Ами тогава за какво ще работиш там фиктивно,като пак същите пари ще даваш - един път ще ти удържат около 445лв(твоите осигуровки и данък),и отделно ти ще му даваш тази част,която се плаща от работодателя по принцип(тези 409лв ,които спомена Жекова).Тоест пак 850-те лева ще си ги даваш - ми то тогава има ли смисъл да се местиш от настоящата си работа,или на мен нещо не ми стана ясна тази схема... :ask:


Митко остана на 1г. 7м. и 21 дни :(
14.04.2009 - 5.12.2010
Почивай в мир, мое мило изстрадало детенце!Винаги ще те помним и обичаме!
Re: Болничен
« Отговор #38 -: Април 02, 2008, 10:24:24 am »
Болничните са 180 календарни дни за година общо, без значение дали са от Джи Пи-то или от другаде.
Джи Пи-то може да ти даде 45 дни годишно
ЛКК може да ти даде 180 дни и няма значение датата. Ако забременееш през юли пак са 180 дни нищо че влиза в другата година. А иначе зависи кой как тълкува закона. Ако си боледувала от грип докато си била бременна може ЛКК да включи и тези 5 дни в онези 180, защото вече си била бременна, когато ти е даден болничен. Други, ако се върнеш за два-три дни на работа започват броенето отначало... Но никъде няма 180 дни в една календарна година. Най-малкото тези 90 дни преди и след раждането пак са болнични.

Мацки, дайте пак по тази тема, защото битуват различни мнения, ще ми се да си изясним последно как е точно.
Значи, аз бях разбрала следното: с диагноза общо заболяване можеш да си болничен макс 180 дни в календарна година - тук влизат всякакви болнични без да си бременна и болничните с диагноза заплашващ аборт, като си бременна. Болничните 45 дни преди раждане са на друго основание и те не влизат в тази сметка.
Тамара пък е на друго мнение, така че моля да се включи още някой, ако е наясно.
И аз се чудя, ако бременността "захапе" две календарни години, как се смятат тогава тия 180 дни, защото ако ограничението е само за календарна година, не би трябвало да има проблем да си в болничен цялата бременност, а пък ме съмнява да е така ...
Благодаря ти, Бени!







*
Re: Болничен
« Отговор #39 -: Април 02, 2008, 12:44:58 pm »
Виж сега, Пук, нали се сещаш, че ако работиш фиктивно за който и да е ,той няма да е много ентусиазиран да ти плаща 409 лв от неговия джоб ей така-даром.
А, не съм си и помисляла той да ми ги плаща.Ще му ги давам да ми ги внасят и да ме водят покрай другите работници. файдичка.

Ами тогава за какво ще работиш там фиктивно,като пак същите пари ще даваш - един път ще ти удържат около 445лв(твоите осигуровки и данък),и отделно ти ще му даваш тази част,която се плаща от работодателя по принцип(тези 409лв ,които спомена Жекова).Тоест пак 850-те лева ще си ги даваш - ми то тогава има ли смисъл да се местиш от настоящата си работа,или на мен нещо не ми стана ясна тази схема... :ask:

Недуразумения.Извинявайте че ви занимавах.Сега схванах какво сте имали предвид.Снощи не съм чела добре.