0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Re: Болничен
« Отговор #40 -: Април 02, 2008, 12:47:26 pm »
Фреши,имаш право на 180 (чрез ЛКК) дни грубо казано,45 дневен преди раждане си е отделно!!!!!Ако например болничен се застъпва в декември-януари,се броят тези 180 дни от декември
Много често особенно когато е след ин-витро,тези 180 дни не стигат,тогава има вариант да те пратят на ТЕЛК ,и ТЕЛК може да ти даде до 3-4 месеца максимум,дори може да го направи с задна дата.поне аз имам тази информация.
За друго което съм чувала,ами май има вариант да влезеш за няколко дена в болница и от там да ти дадат 1 месец.
дано да съм ти била полезна :D.......
Re: Болничен
« Отговор #41 -: Април 02, 2008, 14:44:13 pm »
Ади, знам мила, че тези 45+ дни са си отделно, както и че над 6 месеца може, но с ТЕЛК. Сега ходих в ТК и там ми казаха, че ще броят само болничните с диагноза заплашващ аборт при ЛКК - до 180 дни (нямало да броят болничния за пункцията...), но мен продължава  да ме мъчи едно съмнение, защото прочетох някъде, че всички болнични за общо заболяване са макс 180 лева на година, в което има основание - ако и болен повече от половината година, може и да си си за ТЕЛК. Може ЛКК за бременност да следи само тези болнични за бременност, но НОИ да следи всички? Ще поровя из нета пак да чета...
Благодаря ти, Бени!







Re: Болничен
« Отговор #42 -: Април 02, 2008, 14:49:11 pm »
За друго което съм чувала,ами май има вариант да влезеш за няколко дена в болница и от там да ти дадат 1 месец.
дано да съм ти била полезна :D.......
Това е така :)
Когато ми се наложи инцидентно да вляза в болница заради първото кървене да ме следят, след това издадения болничен беше за 34 дена (4 дена болнична хоспитализация и 30 дена домашен арест  :lol:). Понеже се оказа, че няма да ми се размине само с това и трябва да ми се удължават болничните, намерих лекар, който да е към ЛКК (и ми води ЖК)и ми продължава болничните всеки месец, като ми спестява ежемесечното лежане в болница за няколко дни. Т.е. сега болничните ми са по 30 дена.
Друг е въпроса, че имам проблеми с НОИ и още нямам изплатен нито един болничен, а не съм на работа от 23.11.2007. Дават противоречива информация и не мога да им хвана спатиите какво още искат и се мотат. Ако бях сама до сега да съм се гътнала  :lol: Нямаше да имам пари за ядене, ежедневните хапчета или за лекарствата да боря грипа, който за да се затвърди ме мина два пъти  :lol: Та старите хората са го казали, ЗДРАВЕТО е най-важно......явно и те са имали проблеми с НОИ  :lol:
Re: Болничен
« Отговор #43 -: Април 02, 2008, 15:05:51 pm »

Това е така :)
Друг е въпроса, че имам проблеми с НОИ и още нямам изплатен нито един болничен, а не съм на работа от 23.11.2007. Дават противоречива информация и не мога да им хвана спатиите какво още искат и се мотат. :lol:

[/quote]
Неизплатен болничен от ноември ? Вени това е страшно много време , какво ти казват от НОИ?
Re: Болничен
« Отговор #44 -: Април 02, 2008, 15:37:32 pm »
Още не съм си изяснила и сама на себе си какво искат.
Аз даже не знам дали те самите знаят защо не ми ги изплащат, защото
дават противоречива информация, но когато ние задаваме въпроси, нищо не знаят  :lol:
Едно е ясно, НОИ може да е едно, но НОИ Варна и НОИ София са на отделни планети  :lol:
Препращат ни от едните към другите, като едновременно с това говорят за различни неща  :lol:
Изчакваме още малко за информационна светлина, тормозайки и двете НОИ.
Междувременно мъжа ми е готов да задвижи адвокат да заведе дело,
но го помолих да изчака все още. Само това ми липсва сега  :lol: :lol: :lol:
То защото аз казах че ще почерпя колежките като получа първия болничен,
и на ми сега.........глад мори добитъка  :lol:
Образно казано си прехвърлят топката между НОИ-София и НОИ-Варна.
Оказа се обаче, тези тук нямат връзка и информация от тези в София  :lol:
Дълго е за обяснение, но в общи линии от София искат потвърждение, че
няма да получават болничен от другата фирма, към която се водя
(макар за мен да е логично, след като не са получили от там заедно
с първия болничен). И това го казаха едва преди няколко седмици, в началото
като проверявахме какво не е наред, казваха, че всичко е точно  :lol:
Проверихме тук във Варна, могат ли да проверят какво става, като междувременно
заявихме, че болничните ще са си само от едната фирма (тази от която са получавали
до момента). При това ни заявиха, че нямали информация за какво става на въпрос,
но можели само да кажат, че изплащането на болничните е отказано, каквото и да значи това  :lol: :lol: :lol:


« Последна редакция: Април 02, 2008, 15:44:06 pm от Black_rose »
*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Re: Болничен
« Отговор #45 -: Април 02, 2008, 16:01:18 pm »
Ади, знам мила, че тези 45+ дни са си отделно, както и че над 6 месеца може, но с ТЕЛК. Сега ходих в ТК и там ми казаха, че ще броят само болничните с диагноза заплашващ аборт при ЛКК - до 180 дни (нямало да броят болничния за пункцията...), но мен продължава  да ме мъчи едно съмнение, защото прочетох някъде, че всички болнични за общо заболяване са макс 180 лева на година, в което има основание - ако и болен повече от половината година, може и да си си за ТЕЛК. Може ЛКК за бременност да следи само тези болнични за бременност, но НОИ да следи всички? Ще поровя из нета пак да чета...
Фреши, извинявай за невежество ,но какво е ТК? :oops:
Иначе и аз съм болничен от пункция,и така ще е най-вероятно до края........и мен ме вълнува този въпрос за 180 дни,защото няма да ми стигнат до 45 дневен преди термина.....и всичко ми се вижда някак объркано 8O.....но определено трябва да проуча нещата  :D

Black_rose,за бавене  на болничен си е така на всякаде!  на мен ми изплатиха само за декември(и то до скоро ги гоних за него),за януарски  още няма и следа....
« Последна редакция: Април 02, 2008, 16:06:11 pm от adi »
Re: Болничен
« Отговор #46 -: Април 02, 2008, 16:03:31 pm »
Проверихме тук във Варна, могат ли да проверят какво става, като междувременно заявихме, че болничните ще са си само от едната фирма (тази от която са получавали до момента). При това ни заявиха, че нямали информация за какво става на въпрос,
но можели само да кажат, че изплащането на болничните е отказано, каквото и да значи това  :lol: :lol: :lol:


НОИ , НАП  координацията между отделните гишета е под всякаква критика , а какво остава за различните градове . Но неизплатен болничен от ноември .. направо си е за съд. Трябва поне да има ясна информация защо не се изплаща.
А ти към две фирми ли работиш ? Ако се осигуряваш към две фирми имаш право на болничен и от двете места.
Re: Болничен
« Отговор #47 -: Април 02, 2008, 16:13:35 pm »
Adi, знам че бавят (не съм казала че само мен бавят, то де да беше така  :lol:), макар друго да говорят по ТВ ;)
Познати получиха болничните си преди мен, а излязоха в болнични след мен :)
Ясно е, че има проблем и се опитваме да го разберем, ама трудна работа  :lol:
Ангелина, да, точно така. правилно си ме разбрала.
Знам че може и от двете места и сега като много искат и от второто и от там ще получат  :lol:
Няма да Ви спамя повече темичката, че се отплеснахме в друга посока.
*
Re: Болничен
« Отговор #48 -: Април 02, 2008, 16:20:28 pm »
Ади, знам мила, че тези 45+ дни са си отделно, както и че над 6 месеца може, но с ТЕЛК. Сега ходих в ТК и там ми казаха, че ще броят само болничните с диагноза заплашващ аборт при ЛКК - до 180 дни (нямало да броят болничния за пункцията...), но мен продължава  да ме мъчи едно съмнение, защото прочетох някъде, че всички болнични за общо заболяване са макс 180 лева на година, в което има основание - ако и болен повече от половината година, може и да си си за ТЕЛК. Може ЛКК за бременност да следи само тези болнични за бременност, но НОИ да следи всички? Ще поровя из нета пак да чета...
Фреши, извинявай за невежество ,но какво е ТК? :oops:
Иначе и аз съм болничен от пункция,и така ще е най-вероятно до края........и мен ме вълнува този въпрос за 180 дни,защото няма да ми стигнат до 45 дневен преди термина.....и всичко ми се вижда някак объркано 8O.....но определено трябва да проуча нещата  :D

Black_rose,за бавене  на болничен си е така на всякаде!  на мен ми изплатиха само за декември(и то до скоро ги гоних за него),за януарски  още няма и следа....
ТК -май е Токуда
Re: Болничен
« Отговор #49 -: Април 02, 2008, 16:42:45 pm »
Ади, знам мила, че тези 45+ дни са си отделно, както и че над 6 месеца може, но с ТЕЛК. Сега ходих в ТК и там ми казаха, че ще броят само болничните с диагноза заплашващ аборт при ЛКК - до 180 дни (нямало да броят болничния за пункцията...), но мен продължава  да ме мъчи едно съмнение, защото прочетох някъде, че всички болнични за общо заболяване са макс 180 лева на година, в което има основание - ако и болен повече от половината година, може и да си си за ТЕЛК. Може ЛКК за бременност да следи само тези болнични за бременност, но НОИ да следи всички? Ще поровя из нета пак да чета...
Това е извадка от наредбата , която регламентира издаването на болнични. А относно 180-те дни, говорим за болничен 180 дни без прекъсване . Това обаче не означава , че в рамките на годината нямаме право на болничен за по-дълъг срок. Най-често в този случай след 180-те дни без прекъсване , болния се връща на работа за няколко дни /уж/ и след това няма проблем да продължи с нов болничен.

НАРЕДБА ЗА МЕДИЦИНСКАТА ЕКСПЕРТИЗА НА РАБОТОСПОСОБНОСТТА
Раздел II.
Издаване на болничен лист при болест, трудова злополука, професионална болест, аборт, при належащи медицински прегледи и изследвания и при трудоустрояване
 
Чл. 21. (1) При временна неработоспособност поради общо заболяване, трудова злополука и професионална болест болничен лист се издава за времето от първия ден на настъпване на временната неработоспособност до нейното възстановяване или до установяване на трайно намалена работоспособност от ТЕЛК, независимо от това, дали по него ще се плати парично обезщетение.
(2) Когато временната неработоспособност е продължила повече от 6 месеца без прекъсване или 12 месеца с прекъсване в две предходни години и в годината на боледуването, отпускът се разрешава само след контролен преглед на ТЕЛК на всеки два месеца, при условие че са налице обективни признаци за възстановяване на работоспособността в следващите 6 месеца.

(3) Неработните дни, както и ползването на друг законоустановен отпуск не прекъсват временната неработоспособност. Прекъсване на временната неработоспособност се приема само когато лицето се е явило на работа със съгласието на органа, разрешил отпуска по болест (лекуващите лекари, ЛКК, ТЕЛК или НЕЛК). Това обстоятелство се отразява в ЛАК по реда на правилника по чл. 109 ЗЗ.

(4) По изключение за отделни случаи след мотивирано решение на ТЕЛК отпускът за временна неработоспособност може да се продължи и след изтичането на новите 6 месеца само за някои болести, като туберкулоза, травматични увреждания, следоперативни състояния, хепатит, инфаркт на миокарда и др., когато е очевидно, че осигуреният ще възстанови работоспособността си в следващите 6 месеца. Не се разрешава ползването на отпуск за временна неработоспособност непрекъснато за повече от 18 месеца.

Re: Болничен
« Отговор #50 -: Април 02, 2008, 18:07:36 pm »
Ангелина, благодаря много, явно аз не съм разбрала правилно. Чудя се обаче на ЖК защо ще ми броят 180 дни, като ето след първия вече има прекъсване и бях два дни на работа и един отпуск. Да няма и друг текст някъде? А какво ли значи това в чл.3, че ползването на друг законоустановен отпуск не прекъсват болничните - това за стандартен платен отпуск ли се отнася...?

Ади, ТК имах предвид Тина Киркова, извинявам се, че така го написах. Според тях болничния с диагноза пункция на фоликули не играе.
Благодаря ти, Бени!







Re: Болничен
« Отговор #51 -: Април 03, 2008, 09:43:09 am »
Чудя се обаче на ЖК защо ще ми броят 180 дни, като ето след първия вече има прекъсване и бях два дни на работа и един отпуск. Да няма и друг текст някъде? А какво ли значи това в чл.3, че ползването на друг законоустановен отпуск не прекъсват болничните - това за стандартен платен отпуск ли се отнася...?
Броят се 180 дни без прекъсване , ако си била няколко дни на работа и след това излезеш в нов болничен , то новия болничен трябва да е първичен /не продължение на стария/.
А това в ал.3 според мен се отнася точно за платения отпуск ,както и за разни компенсации и т.н. които са договорени в трудовия договор и ти се полагат според вида работа.
*
Re: Болничен
« Отговор #52 -: Април 03, 2008, 09:57:24 am »
Я да попитам и аз нещо за болничните.
Казаха ми , че след като веднъж комисията ми е издала болничен,може да продължи всеки месец да ми издава нов/30 дни/ до края на бременноста.
Обаче ако болничните се прекъснат-/например давани са ми 60 дни с комисия,след това отивам за 1 месец на работа/и комисията повече не можела да дава болнични.
С една дума-болничните от комисия не можело да се прекъсват.
Това вярно ли е.
Re: Болничен
« Отговор #53 -: Април 03, 2008, 10:29:03 am »
Дълго е за обяснение, но в общи линии от София искат потвърждение, че
няма да получават болничен от другата фирма, към която се водя
(макар за мен да е логично, след като не са получили от там заедно
с първия болничен).



На мъжа ми ми му се наложи да ползва болничен Ноември 2007 г., но още не са му го изплатили. И той е с 2 договора. Като попита в НОИ казаха, че задържат болничния, понеже не може на едното място да е болничен, а на другото да се води на работа. Решението е или 2 болнични, или на едното място да е отпуска.
Я да попитам и аз нещо за болничните.
Казаха ми , че след като веднъж комисията ми е издала болничен,може да продължи всеки месец да ми издава нов/30 дни/ до края на бременноста.
Обаче ако болничните се прекъснат-/например давани са ми 60 дни с комисия,след това отивам за 1 месец на работа/и комисията повече не можела да дава болнични.
С една дума-болничните от комисия не можело да се прекъсват.
Това вярно ли е.
Доколкото аз зная, ако прекъснеш болничните, после лекарят ти издава болничен за колкото дни има право, а за продължение пак те праща на комисия.
*
Re: Болничен
« Отговор #54 -: Април 04, 2008, 15:04:20 pm »
Аз да ви кажа, че на мен от клиниката в плевен болничен не ми дадоха. Д-р Емин ми написа на един лист, че имам положителен тест след ембриотрансфер и с този лист ме прати при личния. Нямам епикризи и някакви документи, че съм правила инвитро, това мисля, че е нередно. После за пред ЛКК няма ли да ми трябва епикриза, с каво ще докажа, че съм бременна от инвитро.

[/url]
Re: Болничен
« Отговор #55 -: Април 04, 2008, 16:13:38 pm »
Броят се 180 дни без прекъсване , ако си била няколко дни на работа и след това излезеш в нов болничен , то новия болничен трябва да е първичен /не продължение на стария/.

Уф, дано да нямам проблеми - след първия болничен, 15 дни, бях три дни на работа, а новият ми е издаден като продължение. Но ЛКК в Тина Киркова определено ще ги броят и тези 15, закачиха ми копие на картона, да си ги гледат.
Егати, как са я направили тази нормативна база, не може човек отведнъж да я разбере :lol:
Благодаря ти, Бени!







Re: Болничен
« Отговор #56 -: Април 04, 2008, 16:15:15 pm »
После за пред ЛКК няма ли да ми трябва епикриза, с каво ще докажа, че съм бременна от инвитро.

Не се притеснявай. То и без друго не следва, че като си бременна от инвитро, ти се полага болничен. Ще ти съчинят някакви оплаквания.
Благодаря ти, Бени!







*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Болничен
« Отговор #57 -: Април 04, 2008, 17:34:57 pm »
Но ЛКК в Тина Киркова определено ще ги броят и тези 15
Точно в Тина Киркова броят всички болнични по време на бременността - дори и тези за грип след ПРМ - дават до 180 дни след ПРМ и преди тези 45 за майчинство и няма значение прекъсване, непрекъсване, висене в болница.
Но в Тина Киркова бременна след инвитро си е основанеие за болничен - 180 дни с диагноза Z35.0 и нямаш грижи.
« Последна редакция: Април 04, 2008, 17:37:16 pm от Tamara »
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Re: Болничен
« Отговор #58 -: Април 04, 2008, 17:41:41 pm »
Аз да ви кажа, че на мен от клиниката в плевен болничен не ми дадоха. Д-р Емин ми написа на един лист, че имам положителен тест след ембриотрансфер и с този лист ме прати при личния. Нямам епикризи и някакви документи, че съм правила инвитро, това мисля, че е нередно. После за пред ЛКК няма ли да ми трябва епикриза, с каво ще докажа, че съм бременна от инвитро.
не се притеснявай,сега личен лекар ще ти даде направление за гинеколог.
Ти ще си избереш при кой ще си запишеш ЖК по документи( избрания от теб акушер гинеколог трябва да работи с здравна каса),и той ще ти даде направление за ЛКК за болничен и така всеки месец.........
още като кажеш че си бременна от ин-витро,икой няма да ти откаже и не ти трябват епикризи :D
*
Re: Болничен
« Отговор #59 -: Април 04, 2008, 17:43:35 pm »
Тамара, като нямам епикриза с какво доказвам, че съм правила инвитро. Предполагам, че личния ще ми даде 7 дни заради дископатията ми.

[/url]