0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Болничен
« -: Март 29, 2008, 08:30:04 am »
Момичета, от няколко дни ме вълнува следния въпрос. Как стои въпроса с болничните след трансфер? Аз още не знам дали съм бременна, но трябва да имам враме да отреагирам при евентуален положителен резултат. Проблема е, че клиниката не работи с касата. Аз съм в отпуска до 06 Април и после какво правя. За още отпуска и дума не може да става, а на работа не искам да ходя, защото трябва да обикалям нивите :lol: и да се тръскам по цял ден в колата.

[/url]
*
Re: Болничен
« Отговор #1 -: Март 29, 2008, 08:51:46 am »
Болничния е 30дни и се дава от деня на пункцията!
*
Re: Болничен
« Отговор #2 -: Март 29, 2008, 08:52:08 am »
Личния лекар може да ти даде 7 дни.
Може да ти напише и друга диагноза.
*
Re: Болничен
« Отговор #3 -: Март 29, 2008, 09:00:42 am »
Болничния се дава след пункцията и е обикновено 20 дни. Ако си от друг град можеш да говориш и за болничен по време на стимулацията. При положителен резултат автоматично ти го удължават от клиниката до следващия преглед, а след това отиваш при личната и се регистрираш като бременна - пожелавам ти го от сърце, и тогава можеш да си поискаш болнични, имаш право, дори през цялата бременност! В зависимост от кога ти е започнал болничния ще ти стигне до официалния отпуск за бременност и раждане, който е 45 дни преди термин, ако не в интервала между двата може да ти потрябват 10-20 дни отпуск (при ин витро се случва така предимно, защото болничния започва 2 седмици преди деня на теста, докато при спонтанно забременяващите жени - с 3 седмици по-късно, като разберат че са бременни).
Успех!
*
Re: Болничен
« Отговор #4 -: Март 29, 2008, 09:25:53 am »
Въпроса, е че клиниката не работи със касата и не могат да ми издадат болничен. Остава варианта 7 дни от личния и после ще му мисля.

[/url]
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Болничен
« Отговор #5 -: Март 29, 2008, 09:28:29 am »
Договор с касата не е нужен, за да бъде издаден болничен. Касата няма отношение към болничните, те се изплащат от НОИ.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Болничен
« Отговор #6 -: Март 29, 2008, 09:30:05 am »
Сега като се замисля-би трябвало да могат да ти издадат болничен -въпреки че не работят с касата.
За лапароскопиите, които се правят в такива клиника как дават по 30 дни.
Явно нещо не сте се разбрали когато ти е била процедурата.
« Последна редакция: Март 29, 2008, 09:31:56 am от mpia »
Re: Болничен
« Отговор #7 -: Март 29, 2008, 09:36:29 am »
Може би наистина нещо не сте уточнили. И аз имам лапароскопия и два инвитро опита в частна клиника без договор с касата. И в трите случая ми дадоха болничен, който беше признат без никакъв проблем. Чувала съм , че при бременност вследствие АРТ (Дай Боже :wink:) задълнително се издава болничен защото се водело рискова бременнност .


*
Re: Болничен
« Отговор #8 -: Март 29, 2008, 11:36:23 am »
Благодаря за отговорите, дано се наложи да си искам болничен.

[/url]
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Болничен
« Отговор #9 -: Март 29, 2008, 19:25:05 pm »
Болнични може да ти издава ЛКК. Всеки болничен е до 30 дни. ЛКК може да издаде максимум 180 дни без прекъсване. След това отиваш на ТЕЛК или си взимаш отпуска докато започне майчинството (то е 45 дни преди термина).
Когато разбереш че си бременна си вземи направление от личния лекар и се регистрирай, някъде, където има ЛКК - някоя по-голма болница. След инвитро няма да имаш проблем за тези 180 дни. В това време ще решиш как да реагираш за останалите няколко седмици до майчинството. Можеш да се върнеш няколко дни на работа, за да има прекъсване, може да си вземеш отпуска или личната да ти даде болничен с друга диагноза...
Никой лекар няма да те посъветва да се върнеш на работа.
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*
Re: Болничен
« Отговор #10 -: Март 29, 2008, 20:23:49 pm »
Тамара, точно това сметнах по-горе в мението си, тези 180 дни приблизително стигат от една-две седмици закъснение на цикъла (когато най-често жените установяват бременноста си) до 45 дни преди термин, когато започва вече официалния отпуск по бременност и раждане, който с новите промени продължава 270 дни (от 45 дни преди термин до около 9 месечна възраст зависи колко около термина се е родило ). Пр нас с ин витрото обаче болничните започват след пункцията, което ще рече 3 седмици по-рано. Затова и на мен лично не ми стигнаха и от ЖК ме помолиха да си пусна платен отпуск преди болничния 45 дни преди термин, който е официално регламентиран.
« Последна редакция: Март 29, 2008, 20:26:48 pm от cygnus »
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Болничен
« Отговор #11 -: Март 31, 2008, 19:39:51 pm »
Да, същото е. Аз го казах от гледна точка на ЛКК-то.
А защо се боите толкова много да отидете на ТЕЛК. Те най-много да ви откажат да дадат болничен. Няма да успорят болничните от ЛКК. А след като си плаща човек осигуровките, нормално е да ползва болничен. Освен това НОИ (понеже си е НОИ) честичко си обжалва болничните. А това обжалване е пред ТЕЛК. Те имат последната дума.
Според мен ТЕЛК не би отказал тези 6 седмици болничен при ин витро. Още повече че вече пациентката е била болничен цялата бременност. А и ако е имало проблем с диагнозата НОИ са щяли да пропищят първи.

Ох и аз какво се заразсъждавах
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*
Re: Болничен
« Отговор #12 -: Март 31, 2008, 19:55:38 pm »
Сега виждам тема за болничните и да ви се оплача пък моя случай какъв е и как се оказва, че колкото по-коректен си към държавата,толкова по неблагодарна е. След инвитро съм ,но досега не съм ползвала болнични.Даже май нямам такъв в живота си.От две седмици обаче ми е много отпаднало и реших да си почина малко.Знаех че след инвитро лесно ще ми дадат болничен. Предупредих счетоводителката и тя ми каза, че ако сега ползвам болнични, след това болничния след раждането ще ми падне доста драстично,защото щели да смятат вече не върху работната ми заплата, а върху осигуровки.Може да е нещо подобно и да не го обяснявам правилно, но наистина разликата бе огромна и сега лошо не лошо,трябва да бачкам а не да си почивам. Не е честно. :(
Re: Болничен
« Отговор #13 -: Март 31, 2008, 20:10:17 pm »
Пуки, проблем би трябвало да имаш само ако си осигурявана на по-ниска сума, не на реалната заплата.

Подкрепям Мели - и частните болници/клиники имат право да дават болничен.

Тамара, не е 180 дни без прекъсване, а общо 180 дни за календарната година за общо заболяване - аз така разбрах.
Благодаря ти, Бени!







*
Re: Болничен
« Отговор #14 -: Март 31, 2008, 20:17:55 pm »
Пуки, проблем би трябвало да имаш само ако си осигурявана на по-ниска сума, не на реалната заплата.

Подкрепям Мели - и частните болници/клиники имат право да дават болничен.

Тамара, не е 180 дни без прекъсване, а общо 180 дни за календарната година за общо заболяване - аз така разбрах.

Не мила.Осигурявана съм на 2200 работна заплата. Внасят ми към 600 лв. някъде осигуровки.Затова беснея сега че немога и един месец да си почина като знам че после няма да ми дадат 80% от заплатата ми , а само от осигуровките ми.Щото нали разбирате че ако отсега почна с болнични, няма да имам хубава заплата тия 6 месеца които ги искат преди термина.
*
Re: Болничен
« Отговор #15 -: Март 31, 2008, 22:42:22 pm »
Не мила.Осигурявана съм на 2200 работна заплата. Внасят ми към 600 лв. някъде осигуровки.Затова беснея сега че немога и един месец да си почина като знам че после няма да ми дадат 80% от заплатата ми , а само от осигуровките ми.Щото нали разбирате че ако отсега почна с болнични, няма да имам хубава заплата тия 6 месеца които ги искат преди термина.

Не Pukanka, не е точно така. Следващите болнични ще се изчисляват от среднодневното брутно възнаграждение за 6мес. назад плюс среднодневното обезщетение което си получавала в този период, а то е 80% от заплатата ти и е горе долу същото, защото то не се облага.
*
Re: Болничен
« Отговор #16 -: Март 31, 2008, 23:02:36 pm »
Не мила.Осигурявана съм на 2200 работна заплата. Внасят ми към 600 лв. някъде осигуровки.Затова беснея сега че немога и един месец да си почина като знам че после няма да ми дадат 80% от заплатата ми , а само от осигуровките ми.Щото нали разбирате че ако отсега почна с болнични, няма да имам хубава заплата тия 6 месеца които ги искат преди термина.

Не Pukanka, не е точно така. Следващите болнични ще се изчисляват от среднодневното брутно възнаграждение за 6мес. назад плюс среднодневното обезщетение което си получавала в този период, а то е 80% от заплатата ти и е горе долу същото, защото то не се облага.

Горе долу в цифри месечно какво ще рече това ако отсега до края на бременноста си вземам болнични и след това полагаемия. И с кого мога да се консултирам за тези неща, че нещо не ми харесва отговора на наща счетоводителка. :x
Re: Болничен
« Отговор #17 -: Април 01, 2008, 10:27:01 am »
Тамара, не е 180 дни без прекъсване, а общо 180 дни за календарната година за общо заболяване - аз така разбрах.
Дават 180 дни без прекъсване независимо от диагнозата. Сигурна съм, понеже сега си взех последния болничен, а съм ползвала и преди бременността.
« Последна редакция: Април 01, 2008, 10:30:32 am от Stivarip »
*
Re: Болничен
« Отговор #18 -: Април 01, 2008, 13:24:23 pm »
Пуканка, болничните за 270-те дни ще се изчислят на базата, на която са ти изчислени предишните болнични, т.е.на осигурителния ти доход преди първия болничен, ако след това са непрекъснати. Закона е променен, вече не се изчислява на база обезщетения. Така че, ако 6 месеца назад си осигурявана на 2200, ще взимаш еднаква сума и в двата случая - ако излезеш сега болничен или ако излезеш чак 45дена преди термина.
*
Re: Болничен
« Отговор #19 -: Април 01, 2008, 13:54:23 pm »
Мими, значи при мене от това идва проблема. До миналия месец съм осигурена върху 600 лв. заплата. От там ще дойде и набутвацията,ако сега ползвам болнични. Затова май трябва да уточним,че ако ви направят такава услуга с увеличени осигуровки по време на бременноста, нямате сметка и дори губите да излизате в болнични през нея. Правилно ли съм разбрала вече?
*

    MALENA*

  • ***
  • 176
  • Смисълът на живота придава онова, което му липсва.
Re: Болничен
« Отговор #20 -: Април 01, 2008, 14:07:49 pm »
Pukanka как се осигуряваш на 2200, максимума е 2000 от 01.01.2008, преди това беше 1400.

*
Re: Болничен
« Отговор #21 -: Април 01, 2008, 14:14:10 pm »
Маленка, не съм го обяснила добре.Заплатата ми е 2200 , а иначе върху 2000 са осигуровките,които са точно 854 лв. заедно с плосък данък.
*
Re: Болничен
« Отговор #22 -: Април 01, 2008, 14:18:26 pm »
Мими, значи при мене от това идва проблема. До миналия месец съм осигурена върху 600 лв. заплата. От там ще дойде и набутвацията,ако сега ползвам болнични. Затова май трябва да уточним,че ако ви направят такава услуга с увеличени осигуровки по време на бременноста, нямате сметка и дори губите да излизате в болнични през нея. Правилно ли съм разбрала вече?
След като досега си осигурявана на 600 лева, ако излезеш в постоянен болничен, ще се вземе за база 6 месеца преди първия болничен. При теб варианта в този случай е да взимаш кратки болнични - по десетина дни на месец и после да поработваш някой ден, за да може в 6-месечната база да ти влезе периода с високи осигуровки. Ще ти е малко по-малка сумата после на обезщетенията (не както, ако си постоянно на работа), но все пак трябва да се има предвид и това, че трябва да почиваш повече, за да пазиш бебчо.
*
Re: Болничен
« Отговор #23 -: Април 01, 2008, 14:25:26 pm »
Счетоводителката в службата не можах да я разбера, но сега тука разбрах всичко.Благодаря ви. Може би ще ползвам правата си за отпуски,вместо болнични. :wink:
Re: Болничен
« Отговор #24 -: Април 01, 2008, 17:43:47 pm »
Тамара, не е 180 дни без прекъсване, а общо 180 дни за календарната година за общо заболяване - аз така разбрах.
Дават 180 дни без прекъсване независимо от диагнозата. Сигурна съм, понеже сега си взех последния болничен, а съм ползвала и преди бременността.

странно, аз друго прочетох. например, през януари съм била болничен заради грип и тия дни също "ядят" от сумата 180 дни.
То ако беше така всеки щеше да си прекъсне с един ден болничните и после наново и нямаше да му се налага да ходи на ТЕЛК
Благодаря ти, Бени!







*
Re: Болничен
« Отговор #25 -: Април 01, 2008, 18:31:00 pm »
Болничните са 180 календарни дни за година общо, без значение дали са от Джи Пи-то или от другаде.
*
Re: Болничен
« Отговор #26 -: Април 01, 2008, 18:38:28 pm »
Не мила.Осигурявана съм на 2200 работна заплата. Внасят ми към 600 лв. някъде осигуровки.Затова беснея сега че немога и един месец да си почина като знам че после няма да ми дадат 80% от заплатата ми , а само от осигуровките ми.Щото нали разбирате че ако отсега почна с болнични, няма да имам хубава заплата тия 6 месеца които ги искат преди термина.

Не Pukanka, не е точно така. Следващите болнични ще се изчисляват от среднодневното брутно възнаграждение за 6мес. назад плюс среднодневното обезщетение което си получавала в този период, а то е 80% от заплатата ти и е горе долу същото, защото то не се облага.
Да, аз тук съм малко в грешка както каза mimi26, за база се взима дохода от който е изчислен обещетението, а не самото обезщетение. А обезщетението се ограничава от среднодневното нетно възнаграждение за тези 6мес. предхождащи болничния и горе долу се получава същото.
В случая при теб е важно кога ще излезеш в окончателен болничен без да се връщаш на работа и дали в периода 6мес. назад ще влязат и тези месеци през които са те осигурявали на по-високия доход.

*
Re: Болничен
« Отговор #27 -: Април 01, 2008, 19:34:50 pm »
Да, да, схванах вече.благодаря и на тебе Фауна.
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Болничен
« Отговор #28 -: Април 01, 2008, 22:02:53 pm »
Болничните са 180 календарни дни за година общо, без значение дали са от Джи Пи-то или от другаде.
Джи Пи-то може да ти даде 45 дни годишно
ЛКК може да ти даде 180 дни и няма значение датата. Ако забременееш през юли пак са 180 дни нищо че влиза в другата година. А иначе зависи кой как тълкува закона. Ако си боледувала от грип докато си била бременна може ЛКК да включи и тези 5 дни в онези 180, защото вече си била бременна, когато ти е даден болничен. Други, ако се върнеш за два-три дни на работа започват броенето отначало... Но никъде няма 180 дни в една календарна година. Най-малкото тези 90 дни преди и след раждането пак са болнични.
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*
Re: Болничен
« Отговор #29 -: Април 01, 2008, 22:25:12 pm »
Маленка, не съм го обяснила добре.Заплатата ми е 2200 , а иначе върху 2000 са осигуровките,които са точно 854 лв. заедно с плосък данък.
Нещо си в грешка. Нашите счетоводители ни дадоха линк към таблица,по която може да си изчисляваме точно колко ще получим чисто,ако въведем брутната заплата(от Нова Година насам - т.е. с плоския данък вече)
Та ето изчислението за 2000лв:

брутна заплата    2,000.0
осигуровки (работник)    272.8
осигуровки (работодател)    409.2
данък по ЗОДФЛ    172.7
общо разходи за труд    2,409.2
нетна заплата    1,554.5
данъчно-осигурителна тежест в %    35.5

осигуровки общо   34.1%
дял на работника   40%
дял на работодателя   60%
максимален осигурителен доход   2000
осигурителен доход   2000


Тоест осигуровки+плоския данък,които ти се удържат са общо 445.5


Митко остана на 1г. 7м. и 21 дни :(
14.04.2009 - 5.12.2010
Почивай в мир, мое мило изстрадало детенце!Винаги ще те помним и обичаме!
*
Re: Болничен
« Отговор #30 -: Април 01, 2008, 22:43:03 pm »
Утре ще питам и пак ще пиша.Аз нищо не разбирам.Пиша квото ми каже счетоводителката,но тя така обяснява,че лошо да ти стане-едно усуканооооооо,все едно е на изпит :?.
Counterfeit ,сега виждам че има разлика в осигуровките на работодател и работник.Днес я питих изрично работниците и работодателите еднакви осигуровки ли плащат като % и тя каза-да.А сега виждам че не е така.Странно.Пак ще имам задачки закачки за утре.
*
Re: Болничен
« Отговор #31 -: Април 01, 2008, 22:43:15 pm »
Тоест осигуровки+плоския данък,които ти се удържат са общо 445.5
Така е, ама понеже мъжът й е работодател:
272,8+172,7+409,2=854,7лв
Тя си смята това, което излиза от семейната каса  :lol: :lol: :lol:
*
Re: Болничен
« Отговор #32 -: Април 01, 2008, 22:51:43 pm »
Тоест осигуровки+плоския данък,които ти се удържат са общо 445.5
Така е, ама понеже мъжът й е работодател:
272,8+172,7+409,2=854,7лв
Тя си смята това, което излиза от семейната каса  :lol: :lol: :lol:

Ааааа,стана ми ясно :wink: Не предположих,че може такъв да е случая и се опулих на тази цифра в началото...понеже знам какво ми удържат всеки месец и знаех,че няма как да е чак толкова :wink:


Митко остана на 1г. 7м. и 21 дни :(
14.04.2009 - 5.12.2010
Почивай в мир, мое мило изстрадало детенце!Винаги ще те помним и обичаме!
*
Re: Болничен
« Отговор #33 -: Април 01, 2008, 22:58:43 pm »
Ох,аз пък си вдигнах кръвното яко,защо плащам толкова високи осигуровки.Но пак не съм много спокойна,защото осъзнавам,че по-добре за мене е било да почна фиктивно работа някаква при познати с фирма,ама на счетоводителката не й влиза в работата май да дава такива акъли,за да пести нашите пари. :x
*
Re: Болничен
« Отговор #34 -: Април 01, 2008, 23:06:21 pm »
Виж сега, Пук, нали се сещаш, че ако работиш фиктивно за който и да е ,той няма да е много ентусиазиран да ти плаща 409 лв от неговия джоб ей така-даром.
*
Re: Болничен
« Отговор #35 -: Април 01, 2008, 23:12:44 pm »
Виж сега, Пук, нали се сещаш, че ако работиш фиктивно за който и да е ,той няма да е много ентусиазиран да ти плаща 409 лв от неговия джоб ей така-даром.
А, не съм си и помисляла той да ми ги плаща.Ще му ги давам да ми ги внасят и да ме водят покрай другите работници. Ако не е късно ,ще действам за този вариант,въпреки че от 1.03 вече се набутах с големите осигуровки и са внесени.За 4 месеца да спестя от по-ниски осигуровки,все файдичка.
*

    MALENA*

  • ***
  • 176
  • Смисълът на живота придава онова, което му липсва.
Re: Болничен
« Отговор #36 -: Април 01, 2008, 23:28:24 pm »
И аз се съм фиктивно на 2000, но не ми е ясно колко пари ще ми е майчинството?

*
Re: Болничен
« Отговор #37 -: Април 02, 2008, 08:53:16 am »
Виж сега, Пук, нали се сещаш, че ако работиш фиктивно за който и да е ,той няма да е много ентусиазиран да ти плаща 409 лв от неговия джоб ей така-даром.
А, не съм си и помисляла той да ми ги плаща.Ще му ги давам да ми ги внасят и да ме водят покрай другите работници. файдичка.

Ами тогава за какво ще работиш там фиктивно,като пак същите пари ще даваш - един път ще ти удържат около 445лв(твоите осигуровки и данък),и отделно ти ще му даваш тази част,която се плаща от работодателя по принцип(тези 409лв ,които спомена Жекова).Тоест пак 850-те лева ще си ги даваш - ми то тогава има ли смисъл да се местиш от настоящата си работа,или на мен нещо не ми стана ясна тази схема... :ask:


Митко остана на 1г. 7м. и 21 дни :(
14.04.2009 - 5.12.2010
Почивай в мир, мое мило изстрадало детенце!Винаги ще те помним и обичаме!
Re: Болничен
« Отговор #38 -: Април 02, 2008, 10:24:24 am »
Болничните са 180 календарни дни за година общо, без значение дали са от Джи Пи-то или от другаде.
Джи Пи-то може да ти даде 45 дни годишно
ЛКК може да ти даде 180 дни и няма значение датата. Ако забременееш през юли пак са 180 дни нищо че влиза в другата година. А иначе зависи кой как тълкува закона. Ако си боледувала от грип докато си била бременна може ЛКК да включи и тези 5 дни в онези 180, защото вече си била бременна, когато ти е даден болничен. Други, ако се върнеш за два-три дни на работа започват броенето отначало... Но никъде няма 180 дни в една календарна година. Най-малкото тези 90 дни преди и след раждането пак са болнични.

Мацки, дайте пак по тази тема, защото битуват различни мнения, ще ми се да си изясним последно как е точно.
Значи, аз бях разбрала следното: с диагноза общо заболяване можеш да си болничен макс 180 дни в календарна година - тук влизат всякакви болнични без да си бременна и болничните с диагноза заплашващ аборт, като си бременна. Болничните 45 дни преди раждане са на друго основание и те не влизат в тази сметка.
Тамара пък е на друго мнение, така че моля да се включи още някой, ако е наясно.
И аз се чудя, ако бременността "захапе" две календарни години, как се смятат тогава тия 180 дни, защото ако ограничението е само за календарна година, не би трябвало да има проблем да си в болничен цялата бременност, а пък ме съмнява да е така ...
Благодаря ти, Бени!







*
Re: Болничен
« Отговор #39 -: Април 02, 2008, 12:44:58 pm »
Виж сега, Пук, нали се сещаш, че ако работиш фиктивно за който и да е ,той няма да е много ентусиазиран да ти плаща 409 лв от неговия джоб ей така-даром.
А, не съм си и помисляла той да ми ги плаща.Ще му ги давам да ми ги внасят и да ме водят покрай другите работници. файдичка.

Ами тогава за какво ще работиш там фиктивно,като пак същите пари ще даваш - един път ще ти удържат около 445лв(твоите осигуровки и данък),и отделно ти ще му даваш тази част,която се плаща от работодателя по принцип(тези 409лв ,които спомена Жекова).Тоест пак 850-те лева ще си ги даваш - ми то тогава има ли смисъл да се местиш от настоящата си работа,или на мен нещо не ми стана ясна тази схема... :ask:

Недуразумения.Извинявайте че ви занимавах.Сега схванах какво сте имали предвид.Снощи не съм чела добре.
*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Re: Болничен
« Отговор #40 -: Април 02, 2008, 12:47:26 pm »
Фреши,имаш право на 180 (чрез ЛКК) дни грубо казано,45 дневен преди раждане си е отделно!!!!!Ако например болничен се застъпва в декември-януари,се броят тези 180 дни от декември
Много често особенно когато е след ин-витро,тези 180 дни не стигат,тогава има вариант да те пратят на ТЕЛК ,и ТЕЛК може да ти даде до 3-4 месеца максимум,дори може да го направи с задна дата.поне аз имам тази информация.
За друго което съм чувала,ами май има вариант да влезеш за няколко дена в болница и от там да ти дадат 1 месец.
дано да съм ти била полезна :D.......
Re: Болничен
« Отговор #41 -: Април 02, 2008, 14:44:13 pm »
Ади, знам мила, че тези 45+ дни са си отделно, както и че над 6 месеца може, но с ТЕЛК. Сега ходих в ТК и там ми казаха, че ще броят само болничните с диагноза заплашващ аборт при ЛКК - до 180 дни (нямало да броят болничния за пункцията...), но мен продължава  да ме мъчи едно съмнение, защото прочетох някъде, че всички болнични за общо заболяване са макс 180 лева на година, в което има основание - ако и болен повече от половината година, може и да си си за ТЕЛК. Може ЛКК за бременност да следи само тези болнични за бременност, но НОИ да следи всички? Ще поровя из нета пак да чета...
Благодаря ти, Бени!







Re: Болничен
« Отговор #42 -: Април 02, 2008, 14:49:11 pm »
За друго което съм чувала,ами май има вариант да влезеш за няколко дена в болница и от там да ти дадат 1 месец.
дано да съм ти била полезна :D.......
Това е така :)
Когато ми се наложи инцидентно да вляза в болница заради първото кървене да ме следят, след това издадения болничен беше за 34 дена (4 дена болнична хоспитализация и 30 дена домашен арест  :lol:). Понеже се оказа, че няма да ми се размине само с това и трябва да ми се удължават болничните, намерих лекар, който да е към ЛКК (и ми води ЖК)и ми продължава болничните всеки месец, като ми спестява ежемесечното лежане в болница за няколко дни. Т.е. сега болничните ми са по 30 дена.
Друг е въпроса, че имам проблеми с НОИ и още нямам изплатен нито един болничен, а не съм на работа от 23.11.2007. Дават противоречива информация и не мога да им хвана спатиите какво още искат и се мотат. Ако бях сама до сега да съм се гътнала  :lol: Нямаше да имам пари за ядене, ежедневните хапчета или за лекарствата да боря грипа, който за да се затвърди ме мина два пъти  :lol: Та старите хората са го казали, ЗДРАВЕТО е най-важно......явно и те са имали проблеми с НОИ  :lol:
Re: Болничен
« Отговор #43 -: Април 02, 2008, 15:05:51 pm »

Това е така :)
Друг е въпроса, че имам проблеми с НОИ и още нямам изплатен нито един болничен, а не съм на работа от 23.11.2007. Дават противоречива информация и не мога да им хвана спатиите какво още искат и се мотат. :lol:

[/quote]
Неизплатен болничен от ноември ? Вени това е страшно много време , какво ти казват от НОИ?
Re: Болничен
« Отговор #44 -: Април 02, 2008, 15:37:32 pm »
Още не съм си изяснила и сама на себе си какво искат.
Аз даже не знам дали те самите знаят защо не ми ги изплащат, защото
дават противоречива информация, но когато ние задаваме въпроси, нищо не знаят  :lol:
Едно е ясно, НОИ може да е едно, но НОИ Варна и НОИ София са на отделни планети  :lol:
Препращат ни от едните към другите, като едновременно с това говорят за различни неща  :lol:
Изчакваме още малко за информационна светлина, тормозайки и двете НОИ.
Междувременно мъжа ми е готов да задвижи адвокат да заведе дело,
но го помолих да изчака все още. Само това ми липсва сега  :lol: :lol: :lol:
То защото аз казах че ще почерпя колежките като получа първия болничен,
и на ми сега.........глад мори добитъка  :lol:
Образно казано си прехвърлят топката между НОИ-София и НОИ-Варна.
Оказа се обаче, тези тук нямат връзка и информация от тези в София  :lol:
Дълго е за обяснение, но в общи линии от София искат потвърждение, че
няма да получават болничен от другата фирма, към която се водя
(макар за мен да е логично, след като не са получили от там заедно
с първия болничен). И това го казаха едва преди няколко седмици, в началото
като проверявахме какво не е наред, казваха, че всичко е точно  :lol:
Проверихме тук във Варна, могат ли да проверят какво става, като междувременно
заявихме, че болничните ще са си само от едната фирма (тази от която са получавали
до момента). При това ни заявиха, че нямали информация за какво става на въпрос,
но можели само да кажат, че изплащането на болничните е отказано, каквото и да значи това  :lol: :lol: :lol:


« Последна редакция: Април 02, 2008, 15:44:06 pm от Black_rose »
*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Re: Болничен
« Отговор #45 -: Април 02, 2008, 16:01:18 pm »
Ади, знам мила, че тези 45+ дни са си отделно, както и че над 6 месеца може, но с ТЕЛК. Сега ходих в ТК и там ми казаха, че ще броят само болничните с диагноза заплашващ аборт при ЛКК - до 180 дни (нямало да броят болничния за пункцията...), но мен продължава  да ме мъчи едно съмнение, защото прочетох някъде, че всички болнични за общо заболяване са макс 180 лева на година, в което има основание - ако и болен повече от половината година, може и да си си за ТЕЛК. Може ЛКК за бременност да следи само тези болнични за бременност, но НОИ да следи всички? Ще поровя из нета пак да чета...
Фреши, извинявай за невежество ,но какво е ТК? :oops:
Иначе и аз съм болничен от пункция,и така ще е най-вероятно до края........и мен ме вълнува този въпрос за 180 дни,защото няма да ми стигнат до 45 дневен преди термина.....и всичко ми се вижда някак объркано 8O.....но определено трябва да проуча нещата  :D

Black_rose,за бавене  на болничен си е така на всякаде!  на мен ми изплатиха само за декември(и то до скоро ги гоних за него),за януарски  още няма и следа....
« Последна редакция: Април 02, 2008, 16:06:11 pm от adi »
Re: Болничен
« Отговор #46 -: Април 02, 2008, 16:03:31 pm »
Проверихме тук във Варна, могат ли да проверят какво става, като междувременно заявихме, че болничните ще са си само от едната фирма (тази от която са получавали до момента). При това ни заявиха, че нямали информация за какво става на въпрос,
но можели само да кажат, че изплащането на болничните е отказано, каквото и да значи това  :lol: :lol: :lol:


НОИ , НАП  координацията между отделните гишета е под всякаква критика , а какво остава за различните градове . Но неизплатен болничен от ноември .. направо си е за съд. Трябва поне да има ясна информация защо не се изплаща.
А ти към две фирми ли работиш ? Ако се осигуряваш към две фирми имаш право на болничен и от двете места.
Re: Болничен
« Отговор #47 -: Април 02, 2008, 16:13:35 pm »
Adi, знам че бавят (не съм казала че само мен бавят, то де да беше така  :lol:), макар друго да говорят по ТВ ;)
Познати получиха болничните си преди мен, а излязоха в болнични след мен :)
Ясно е, че има проблем и се опитваме да го разберем, ама трудна работа  :lol:
Ангелина, да, точно така. правилно си ме разбрала.
Знам че може и от двете места и сега като много искат и от второто и от там ще получат  :lol:
Няма да Ви спамя повече темичката, че се отплеснахме в друга посока.
*
Re: Болничен
« Отговор #48 -: Април 02, 2008, 16:20:28 pm »
Ади, знам мила, че тези 45+ дни са си отделно, както и че над 6 месеца може, но с ТЕЛК. Сега ходих в ТК и там ми казаха, че ще броят само болничните с диагноза заплашващ аборт при ЛКК - до 180 дни (нямало да броят болничния за пункцията...), но мен продължава  да ме мъчи едно съмнение, защото прочетох някъде, че всички болнични за общо заболяване са макс 180 лева на година, в което има основание - ако и болен повече от половината година, може и да си си за ТЕЛК. Може ЛКК за бременност да следи само тези болнични за бременност, но НОИ да следи всички? Ще поровя из нета пак да чета...
Фреши, извинявай за невежество ,но какво е ТК? :oops:
Иначе и аз съм болничен от пункция,и така ще е най-вероятно до края........и мен ме вълнува този въпрос за 180 дни,защото няма да ми стигнат до 45 дневен преди термина.....и всичко ми се вижда някак объркано 8O.....но определено трябва да проуча нещата  :D

Black_rose,за бавене  на болничен си е така на всякаде!  на мен ми изплатиха само за декември(и то до скоро ги гоних за него),за януарски  още няма и следа....
ТК -май е Токуда
Re: Болничен
« Отговор #49 -: Април 02, 2008, 16:42:45 pm »
Ади, знам мила, че тези 45+ дни са си отделно, както и че над 6 месеца може, но с ТЕЛК. Сега ходих в ТК и там ми казаха, че ще броят само болничните с диагноза заплашващ аборт при ЛКК - до 180 дни (нямало да броят болничния за пункцията...), но мен продължава  да ме мъчи едно съмнение, защото прочетох някъде, че всички болнични за общо заболяване са макс 180 лева на година, в което има основание - ако и болен повече от половината година, може и да си си за ТЕЛК. Може ЛКК за бременност да следи само тези болнични за бременност, но НОИ да следи всички? Ще поровя из нета пак да чета...
Това е извадка от наредбата , която регламентира издаването на болнични. А относно 180-те дни, говорим за болничен 180 дни без прекъсване . Това обаче не означава , че в рамките на годината нямаме право на болничен за по-дълъг срок. Най-често в този случай след 180-те дни без прекъсване , болния се връща на работа за няколко дни /уж/ и след това няма проблем да продължи с нов болничен.

НАРЕДБА ЗА МЕДИЦИНСКАТА ЕКСПЕРТИЗА НА РАБОТОСПОСОБНОСТТА
Раздел II.
Издаване на болничен лист при болест, трудова злополука, професионална болест, аборт, при належащи медицински прегледи и изследвания и при трудоустрояване
 
Чл. 21. (1) При временна неработоспособност поради общо заболяване, трудова злополука и професионална болест болничен лист се издава за времето от първия ден на настъпване на временната неработоспособност до нейното възстановяване или до установяване на трайно намалена работоспособност от ТЕЛК, независимо от това, дали по него ще се плати парично обезщетение.
(2) Когато временната неработоспособност е продължила повече от 6 месеца без прекъсване или 12 месеца с прекъсване в две предходни години и в годината на боледуването, отпускът се разрешава само след контролен преглед на ТЕЛК на всеки два месеца, при условие че са налице обективни признаци за възстановяване на работоспособността в следващите 6 месеца.

(3) Неработните дни, както и ползването на друг законоустановен отпуск не прекъсват временната неработоспособност. Прекъсване на временната неработоспособност се приема само когато лицето се е явило на работа със съгласието на органа, разрешил отпуска по болест (лекуващите лекари, ЛКК, ТЕЛК или НЕЛК). Това обстоятелство се отразява в ЛАК по реда на правилника по чл. 109 ЗЗ.

(4) По изключение за отделни случаи след мотивирано решение на ТЕЛК отпускът за временна неработоспособност може да се продължи и след изтичането на новите 6 месеца само за някои болести, като туберкулоза, травматични увреждания, следоперативни състояния, хепатит, инфаркт на миокарда и др., когато е очевидно, че осигуреният ще възстанови работоспособността си в следващите 6 месеца. Не се разрешава ползването на отпуск за временна неработоспособност непрекъснато за повече от 18 месеца.

Re: Болничен
« Отговор #50 -: Април 02, 2008, 18:07:36 pm »
Ангелина, благодаря много, явно аз не съм разбрала правилно. Чудя се обаче на ЖК защо ще ми броят 180 дни, като ето след първия вече има прекъсване и бях два дни на работа и един отпуск. Да няма и друг текст някъде? А какво ли значи това в чл.3, че ползването на друг законоустановен отпуск не прекъсват болничните - това за стандартен платен отпуск ли се отнася...?

Ади, ТК имах предвид Тина Киркова, извинявам се, че така го написах. Според тях болничния с диагноза пункция на фоликули не играе.
Благодаря ти, Бени!







Re: Болничен
« Отговор #51 -: Април 03, 2008, 09:43:09 am »
Чудя се обаче на ЖК защо ще ми броят 180 дни, като ето след първия вече има прекъсване и бях два дни на работа и един отпуск. Да няма и друг текст някъде? А какво ли значи това в чл.3, че ползването на друг законоустановен отпуск не прекъсват болничните - това за стандартен платен отпуск ли се отнася...?
Броят се 180 дни без прекъсване , ако си била няколко дни на работа и след това излезеш в нов болничен , то новия болничен трябва да е първичен /не продължение на стария/.
А това в ал.3 според мен се отнася точно за платения отпуск ,както и за разни компенсации и т.н. които са договорени в трудовия договор и ти се полагат според вида работа.
*
Re: Болничен
« Отговор #52 -: Април 03, 2008, 09:57:24 am »
Я да попитам и аз нещо за болничните.
Казаха ми , че след като веднъж комисията ми е издала болничен,може да продължи всеки месец да ми издава нов/30 дни/ до края на бременноста.
Обаче ако болничните се прекъснат-/например давани са ми 60 дни с комисия,след това отивам за 1 месец на работа/и комисията повече не можела да дава болнични.
С една дума-болничните от комисия не можело да се прекъсват.
Това вярно ли е.
Re: Болничен
« Отговор #53 -: Април 03, 2008, 10:29:03 am »
Дълго е за обяснение, но в общи линии от София искат потвърждение, че
няма да получават болничен от другата фирма, към която се водя
(макар за мен да е логично, след като не са получили от там заедно
с първия болничен).



На мъжа ми ми му се наложи да ползва болничен Ноември 2007 г., но още не са му го изплатили. И той е с 2 договора. Като попита в НОИ казаха, че задържат болничния, понеже не може на едното място да е болничен, а на другото да се води на работа. Решението е или 2 болнични, или на едното място да е отпуска.
Я да попитам и аз нещо за болничните.
Казаха ми , че след като веднъж комисията ми е издала болничен,може да продължи всеки месец да ми издава нов/30 дни/ до края на бременноста.
Обаче ако болничните се прекъснат-/например давани са ми 60 дни с комисия,след това отивам за 1 месец на работа/и комисията повече не можела да дава болнични.
С една дума-болничните от комисия не можело да се прекъсват.
Това вярно ли е.
Доколкото аз зная, ако прекъснеш болничните, после лекарят ти издава болничен за колкото дни има право, а за продължение пак те праща на комисия.
*
Re: Болничен
« Отговор #54 -: Април 04, 2008, 15:04:20 pm »
Аз да ви кажа, че на мен от клиниката в плевен болничен не ми дадоха. Д-р Емин ми написа на един лист, че имам положителен тест след ембриотрансфер и с този лист ме прати при личния. Нямам епикризи и някакви документи, че съм правила инвитро, това мисля, че е нередно. После за пред ЛКК няма ли да ми трябва епикриза, с каво ще докажа, че съм бременна от инвитро.

[/url]
Re: Болничен
« Отговор #55 -: Април 04, 2008, 16:13:38 pm »
Броят се 180 дни без прекъсване , ако си била няколко дни на работа и след това излезеш в нов болничен , то новия болничен трябва да е първичен /не продължение на стария/.

Уф, дано да нямам проблеми - след първия болничен, 15 дни, бях три дни на работа, а новият ми е издаден като продължение. Но ЛКК в Тина Киркова определено ще ги броят и тези 15, закачиха ми копие на картона, да си ги гледат.
Егати, как са я направили тази нормативна база, не може човек отведнъж да я разбере :lol:
Благодаря ти, Бени!







Re: Болничен
« Отговор #56 -: Април 04, 2008, 16:15:15 pm »
После за пред ЛКК няма ли да ми трябва епикриза, с каво ще докажа, че съм бременна от инвитро.

Не се притеснявай. То и без друго не следва, че като си бременна от инвитро, ти се полага болничен. Ще ти съчинят някакви оплаквания.
Благодаря ти, Бени!







*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Болничен
« Отговор #57 -: Април 04, 2008, 17:34:57 pm »
Но ЛКК в Тина Киркова определено ще ги броят и тези 15
Точно в Тина Киркова броят всички болнични по време на бременността - дори и тези за грип след ПРМ - дават до 180 дни след ПРМ и преди тези 45 за майчинство и няма значение прекъсване, непрекъсване, висене в болница.
Но в Тина Киркова бременна след инвитро си е основанеие за болничен - 180 дни с диагноза Z35.0 и нямаш грижи.
« Последна редакция: Април 04, 2008, 17:37:16 pm от Tamara »
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Re: Болничен
« Отговор #58 -: Април 04, 2008, 17:41:41 pm »
Аз да ви кажа, че на мен от клиниката в плевен болничен не ми дадоха. Д-р Емин ми написа на един лист, че имам положителен тест след ембриотрансфер и с този лист ме прати при личния. Нямам епикризи и някакви документи, че съм правила инвитро, това мисля, че е нередно. После за пред ЛКК няма ли да ми трябва епикриза, с каво ще докажа, че съм бременна от инвитро.
не се притеснявай,сега личен лекар ще ти даде направление за гинеколог.
Ти ще си избереш при кой ще си запишеш ЖК по документи( избрания от теб акушер гинеколог трябва да работи с здравна каса),и той ще ти даде направление за ЛКК за болничен и така всеки месец.........
още като кажеш че си бременна от ин-витро,икой няма да ти откаже и не ти трябват епикризи :D
*
Re: Болничен
« Отговор #59 -: Април 04, 2008, 17:43:35 pm »
Тамара, като нямам епикриза с какво доказвам, че съм правила инвитро. Предполагам, че личния ще ми даде 7 дни заради дископатията ми.

[/url]
*
Re: Болничен
« Отговор #60 -: Април 04, 2008, 17:51:02 pm »
Ади, изпревари ме :). Вечи ми се поизясниха нещата. Благодаря ви момичета.

[/url]
Re: Болничен
« Отговор #61 -: Май 13, 2008, 22:50:34 pm »
Момичета, тези от вас, които са правили ин-витро във Варна, ползвахте ли болничен? Защото аз днес запитах сестрата евентуално за болничен след пункцията ми, но тя беше категорична, че не издавали болнични, защото не работели с касата, ако толкова съм искала, да се обърна към личния лекар
Re: Болничен
« Отговор #62 -: Май 14, 2008, 07:32:39 am »
Не съм правила ин витро във Варна, а в София, но клиниката също е частна. Това обаче не пречи да издават болничен от деня на пункцията. Максимума е 30 дни. И аз за втори път се възползвам от такъв болничен. Не би трябвало да ти отказват
*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Re: Болничен
« Отговор #63 -: Май 14, 2008, 07:38:45 am »
Не съм правила ин витро във Варна, а в София, но клиниката също е частна. Това обаче не пречи да издават болничен от деня на пункцията. Максимума е 30 дни.
така е ,аз също правих ин-витро в частна клиника в София и в деня на пунция ми дадоха болничен за 30 дни.
*
Re: Болничен
« Отговор #64 -: Май 16, 2008, 15:17:40 pm »
Е на мен също ми отказаха болничен, така че Снежка отиваш при личния, той ти дава 7 дни и после при специалист.

[/url]
Re: Болничен
« Отговор #65 -: Май 16, 2008, 17:20:11 pm »
Момичета и на мен в клиниката ми казаха, че не издават болнични след пункция или ин-витро. Аз мислех хич да не си седя в къщи, ама не е ли по-добре поне 1 седмица да си взема от личната доки?
В клиниката ми казаха, че било незаконно да издават такъв болничен???
  Може ли да ми отговори някой /ако знаете - цитирайте ми текст от закона в подкрепа на болничен след процедура/, за да го разпечатам и /ако мога/ ще им "натрия носовете" на тези.
Re: Болничен
« Отговор #66 -: Май 16, 2008, 18:17:30 pm »
Момичета, тези от вас, които са правили ин-витро във Варна, ползвахте ли болничен? Защото аз днес запитах сестрата евентуално за болничен след пункцията ми, но тя беше категорична, че не издавали болнични, защото не работели с касата, ако толкова съм искала, да се обърна към личния лекар
Миналата година издаваха болничен, но пак с врътката, че си била хоспитализирана с друга диагноза. Болничен за пункция и подобни не се издават. Тази година изобщо не издавали болнични. Не знам защо.
Re: Болничен
« Отговор #67 -: Май 16, 2008, 18:46:22 pm »
Това в клиника "Малинов" при д-р Стаменов го няма. Винаги предлагат болничен и максимума е 30 дни от деня на пункцията, като единия де ти се води стационарен и 29 амбулаторен. Не зная вие за къде говорите, но това не говори добре за клиниката. Мисля, че този болничен си е съвсем законен, диагнозата е Стерилитет при жената. Пункция на фоликули. С код N97.
*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Re: Болничен
« Отговор #68 -: Май 16, 2008, 20:31:04 pm »
Това в клиника "Малинов" при д-р Стаменов го няма. Винаги предлагат болничен и максимума е 30 дни от деня на пункцията, като единия де ти се води стационарен и 29 амбулаторен. Не зная вие за къде говорите, но това не говори добре за клиниката. Мисля, че този болничен си е съвсем законен, диагнозата е Стерилитет при жената. Пункция на фоликули. С код N97.
да така е,аз ползвах същия болничен! :D,в клиника Малинов
Re: Болничен
« Отговор #69 -: Май 17, 2008, 08:21:07 am »
Мисля, че този болничен си е съвсем законен, диагнозата е Стерилитет при жената. Пункция на фоликули. С код N97.

С тази диагноза (Стерилитет при жената) и код (Н97) болничен може да даде и личния лекар.  Моят винаги ми е давал, но уточнявам, че не съм искала за 30 дни.  Съответно не пишеше "Пункция на фоликули", а "Извършване на необходими изследвания".
*
Re: Болничен
« Отговор #70 -: Май 17, 2008, 08:56:44 am »
Мисля, че този болничен си е съвсем законен, диагнозата е Стерилитет при жената. Пункция на фоликули. С код N97.

С тази диагноза (Стерилитет при жената) и код (Н97) болничен може да даде и личния лекар.  Моят винаги ми е давал, но уточнявам, че не съм искала за 30 дни.  Съответно не пишеше "Пункция на фоликули", а "Извършване на необходими изследвания".
Само че личния лекар не може да даде повече от 7 дни!
Re: Болничен
« Отговор #71 -: Май 17, 2008, 09:20:38 am »
Мисля, че този болничен си е съвсем законен, диагнозата е Стерилитет при жената. Пункция на фоликули. С код N97.

С тази диагноза (Стерилитет при жената) и код (Н97) болничен може да даде и личния лекар.  Моят винаги ми е давал, но уточнявам, че не съм искала за 30 дни.  Съответно не пишеше "Пункция на фоликули", а "Извършване на необходими изследвания".
Само че личния лекар не може да даде повече от 7 дни!

Ами то момичето за толкова питаше...

Аз мислех хич да не си седя в къщи, ама не е ли по-добре поне 1 седмица да си взема от личната доки?
Re: Болничен
« Отговор #72 -: Май 17, 2008, 10:19:43 am »
Давали са ми без проблеми болнични до 30 дни след пункция и в МЦРЗ, и в Надежда.
Благодаря ти, Бени!







Re: Болничен
« Отговор #73 -: Май 18, 2008, 14:01:43 pm »
Blagodaria, shte se vuzpolzvam ot info-to!
Yspeh na vsichki v procedyri!!!

/izvinete me za latinicata,neshto kompa se e sbugnal vremenno/

 :thankyousign:
Re: Болничен
« Отговор #74 -: Май 25, 2008, 08:12:00 am »
Има ли момичета при Владимиров и знаете ли той колко болничен дава след пункцията?
Чувам че давал само 1 седмица-вярно ли е ?
Re: Болничен
« Отговор #75 -: Май 25, 2008, 08:20:21 am »
Има ли момичета при Владимиров и знаете ли той колко болничен дава след пункцията?
Чувам че давал само 1 седмица-вярно ли е ?
Поне в края на миналата година даваше една седмица. Друг е въпросът, че с новата система за осребряване на болничните, аз предпочетох директно да си пусна отпуска (специално запазена), след процедурата, вместо да взимам болничен  :lol:

Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Болничен
« Отговор #76 -: Май 25, 2008, 12:50:56 pm »
Друг е въпросът, че с новата система за осребряване на болничните, аз предпочетох директно да си пусна отпуска вместо да взимам болничен
На мен за сега до 30 дни ми ги изплащат. Зная, че трябва да е до 15 дни, ама... и така става. Иначе болнични до една седмица си ги изплащат в срок. Според мен е кофти да си гърмите отпуската.

П.п. Тези тридесет дни в които ми изплащат болничния ги броя от деня, в който колежката носи болничния в НОИ. Така че при мен реално се получават около 60 дни (защото моите болнични са от 22-ри, а колежката ги носи на 18-то число). По-важното е обаче, че зная кога ги носи и си правя сметките. Ако и при вас се бавят поговорете първо със счетоводителката си.

Не споря с Рали, дали е права или не - сигурна съм, че си е направила сметките. Пиша си по принцип.
« Последна редакция: Май 25, 2008, 12:52:33 pm от Tamara »
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
Re: Болничен
« Отговор #77 -: Май 26, 2008, 06:58:59 am »
Не споря с Рали, дали е права или не - сигурна съм, че си е направила сметките. Пиша си по принцип.

Тъй, тъй, в конструктивната дискусия и градивната критика  :wink: се ражда истината  :lol:

Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
*
Re: Болничен
« Отговор #78 -: Май 05, 2010, 23:51:54 pm »
Ако може да попитам нещо и аз.Ако пункцията ти се падне в почивен ден,отново ли се издава болничен или не може?Питам,понеже моята пункция ще е утре,а ЕТ най вероятно в неделя,та от клиниката ми казаха че е невъзможно до ми издадат болничен през тези почевни дни.
*
Re: Болничен
« Отговор #79 -: Май 06, 2010, 11:44:06 am »
Джина, ще ти издадат болничния на първия работен ден със задна дата. Кажи си, че искаш болничен и си занеси ЛАК. Няма проблем да го издадат по-късно, не може по-рано. Сблъсквах се с тия проблеми покрай продълженията след операцията миналата година.

Моята пункция беше на 03.04.2010 (почивен ден), болничният ми е от 06.04.2010 и е уточнено, че съм в отпуск от 03.04. и трябва да се явя на работа на 18.04.2010 (което е неделя и аз се явявам на 19.04. в понеделник).
Болничният ми е от двама лекари (ЛКК) в САГБАЛ "Д-р Щерев", 1 ден болничен престой и 14 дни - домашен режим. Диагнозата по МКБ е Z312 (аз това не го разбирам, но на някой може да му говори нещо).

Важното е резултатът да е успешен,  yahoo_17
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
Re: Болничен
« Отговор #80 -: Юли 08, 2011, 12:08:07 pm »
здравейте момичета ето го и моят случай:)бременна съм и болничният ми изтича на 09.07.2011(събота)той ще е вече 45 дена преди термина ми мислех да отида в понеделник(11.07) за продължение,но нали сега сменят болничните листове с нови и ми казаха да отида във Вторник(12.07) дали ще е проблем да ми го напишат със задна дата,смисъл да нямам проблем от НОИ или от фирмата,че ще е издаден от 12.07.11,а не от 11.07.11!Благодаря предварително:)))
Re: Болничен
« Отговор #81 -: Юли 10, 2011, 11:50:20 am »
здравейте момичета ето го и моят случай:)бременна съм и болничният ми изтича на 09.07.2011(събота)той ще е вече 45 дена преди термина ми мислех да отида в понеделник(11.07) за продължение,но нали сега сменят болничните листове с нови и ми казаха да отида във Вторник(12.07) дали ще е проблем да ми го напишат със задна дата,смисъл да нямам проблем от НОИ или от фирмата,че ще е издаден от 12.07.11,а не от 11.07.11!Благодаря предварително:)))

Болничен, започващ от преден ден, може да издава всеки лекар. За по-дълъг срок назад може само ЛКК.
*

    anajens

  • ****
  • 717
  • Нашето мило бебче е вече вкъщи!:-)
Re: Болничен
« Отговор #82 -: Юли 26, 2011, 09:22:59 am »
Здравейте, а някой случайно да знае по време на стимулация дали личният може да ти издаде болничен примерно за 7 дни, и някой дали си е взимал болничен за тази цел???
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Болничен
« Отговор #83 -: Юли 26, 2011, 09:35:36 am »
От личната можеш да си вземеш болничен за 7 дни, но мисля, че има право и 10 да даде, стига да се разберете.А повечето клиники дават по 10-30 дни от деня на пункцията.
Успех!
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*
Re: Болничен
« Отговор #84 -: Юли 26, 2011, 09:52:40 am »
Личните могат да дават вече по 14 дни болничен.
*

    anajens

  • ****
  • 717
  • Нашето мило бебче е вече вкъщи!:-)
Re: Болничен
« Отговор #85 -: Юли 26, 2011, 12:56:59 pm »
Благодаря ви, момичета, но дали за тази цел ще ми даде, имам пред вид преди пункцията по време на стимулацията, тъй като аз не съм от София и си ползвам редовната отпуска за тази цел, четох тук някъде, че има някаква отпуска за тази цел, но май стана ясно, че тя е за времето след пункцията, а в моята клиника дават болничен за тази цел!??? :ask:
Re: Болничен
« Отговор #86 -: Юли 27, 2011, 11:48:01 am »
Благодаря ви, момичета, но дали за тази цел ще ми даде, имам пред вид преди пункцията по време на стимулацията, тъй като аз не съм от София и си ползвам редовната отпуска за тази цел, четох тук някъде, че има някаква отпуска за тази цел, но май стана ясно, че тя е за времето след пункцията, а в моята клиника дават болничен за тази цел!??? :ask:

Болничен по време на стимулацията е деликатен въпрос. Ако е разбран личният ти лекар, може и да ти даде, но имай предвид, че по време на болничен нямаш право да напускаш населеното място, освен ако в болничния не е записано друго (например санаториално лечение и т.н.).
Re: Болничен
« Отговор #87 -: Август 07, 2011, 14:58:07 pm »
Здравейте,
аз все още съм далеч от тази тема, но имам един въпрос: Ако през целия период на бременност една жена е в болничен, след това автоматично ли взема 200 и няколко лв майчинство или вземат в предвид и на колко е осигурявана и преди това. Например: мен ме осигуряват на 1200лв, ако съм в болничен за целия период, след това каква сума би трябвало да получавам?
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Болничен
« Отговор #88 -: Август 09, 2011, 12:18:22 pm »
Със сигурност не е 200 и няколко. Винаги се взема дохода преди болничните.
Т.е. би трябвало да получаваш 80% от 1200 лева
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
Re: Болничен
« Отговор #89 -: Август 09, 2011, 21:42:28 pm »
Благодаря Tamara :), не знам защо съм останала с грешно впечатление по този въпрос :oops: