0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Оценка на моториката
« Отговор #80 -: Октомври 25, 2008, 21:53:38 pm »
Е, ама това нали не е показател за по-късно наднормено тегло? Аз си мисля, че проблемът с килограмите е въпрос на навици, хормони и метаболизъм, не какво мляко си пил като бебе...

Вижте, Докторе, каква панацея измислили хората :) http://kolastra.dir.bg/_wm/pbasic/?df=424311
« Последна редакция: Октомври 25, 2008, 21:57:06 pm от Нели* »
*
Re: Оценка на моториката
« Отговор #81 -: Октомври 26, 2008, 08:55:42 am »
Разбира се, че е въпрос на правилно захранване и хранене, както и генетичните предпоставки и наследственост, поне аз съм стигнала до този извод :)
Дъщеря ми е кърмена 9м., никога не е сукала за успокоение, сама си е правила режим от 3 часа, след това 4 и т.н., но е факт е че първия месец наддаде 1.3 кг. и втория почти толкова, но след това нещата се регулираха.
Храни се много добре, не е злояда, но съм я научила да яде нещата които трябва и са подходящи за възрастта й и в никакъв случай не е дебела, напротив. Обича плодове и зеленчуци, готвена храна, супи и т.н.
Re: Оценка на моториката
« Отговор #82 -: Октомври 26, 2008, 09:56:43 am »
StefiZ, а как става научаването да се храни?
И аз захраних късно и по схема, ядеше малко, но всичко и здравословно. Сега, особено последната седмица, караме почти само на кърма, понякога кашкавал, банан или круша. Предлагам храната, тя отказва, оставям я. Как да я науча да се храни?
*
Re: Оценка на моториката
« Отговор #83 -: Октомври 26, 2008, 12:42:54 pm »
за съжаление нямам рецепта за това :wink:
както писах моето дете не е злоядо, имала е само кратки периоди на изяждане на по-малки от обичайните за нея количества. Просто аз не давам храна между основните хранения, яде се манджата и това е. Едва сега на 2г. опита шоколад.
Разбира се за ужас на баба й, която упорито й предлага всевъзможни сладкарии от рода на бисквити, вафли и т.н., но детето просто казва - Деси не ика :lol:
Аз много държа на правилното хранете, защото от страна на баща й са предразположени към напълняване, за разлика от мен и моите роднини :) На мнение съм, че хранителните навици и вкусове се създават и изграждат от самото начало и затова внимавам много.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката
« Отговор #84 -: Октомври 26, 2008, 12:49:54 pm »
Абсолютно подкрепям!
Контрола и навиците от много малка възраст са ключови за успеха.
Както И НЕПОЗНАВАНЕТО на сладки вкусове.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Оценка на моториката
« Отговор #85 -: Октомври 26, 2008, 14:19:40 pm »
Абсолютно подкрепям!
Контрола и навиците от много малка възраст са ключови за успеха.
Както И НЕПОЗНАВАНЕТО на сладки вкусове.

докторе, нямате си представа колко много се радвам да прочета това Ваше мнение :D
честно да си призная имала съм моменти на колебание относно това, че не давам на дедето си сухи пасти, вафли та чак и близалки нейните връстници смучат, а тя ги гледа, но е факт че не проявява интерес, за моя най-голяма радост :)
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката
« Отговор #86 -: Октомври 26, 2008, 14:31:15 pm »
Не проявява интерес, защото в малка възраст не е научено.
Силно сладките неща буквално "взривяват" вкусовите усещания на деца под годинка.
Настъпва такава зависимост, че нормалното хранене е почти невъзможно.
Не че ако дадете сладки неща за пръв път след 2г възраст децата не стават зависими, но не ТОЛКОВА, и има елемент на "самовъздържание".

Натурално сладките храни НИКОГА не са толкова сладки,колкото вафла или баклава.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Оценка на моториката
« Отговор #87 -: Октомври 26, 2008, 14:35:53 pm »
честно да си призная имала съм моменти на колебание относно това, че не давам на дедето си сухи пасти, вафли

хайде, хайде....  :P не нам тия...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката
« Отговор #88 -: Октомври 26, 2008, 14:40:29 pm »
Знаещите "вътрешна информация", моля да я предложат ;)
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Оценка на моториката
« Отговор #89 -: Октомври 26, 2008, 14:44:59 pm »
 :D

просто и двете със Стефи сме достатъчно "повредени" майки на тема здравословно хранене, така че съм напълно сигурна дето тя никога не е имала съмнения дали не вреди на детето си като не го храни с вафли...

за да не спамя просто така, и моето разбиране, почерпано от личния ми опит, е че навиците за правилно хранене се насаждат от рано. дано да съм права, защото предполагам, че и мен са ме хранили правилно, но развих лоши вкусови навици на стари години и не мога да се отърва от тях. засега възпитавам детето в любов към плодовете и зеленчуците, не давам захар и сладки неща и се надявам това да му остане траен навик. след 15 години ще пиша тук да докладвам дали е имало успех. засега има.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Оценка на моториката
« Отговор #90 -: Октомври 26, 2008, 15:34:15 pm »
Това, че са предлагани кремчета и млечни десерти за бебета съдържащи захар, възможна причина ли е детето да откаже да се храни нормално и правилно?
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Re: Оценка на моториката
« Отговор #91 -: Октомври 26, 2008, 15:38:22 pm »
така де така, щото съм повредена та затова понякога чак ми става жал за "горкото" ми детенце :lol:
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката
« Отговор #92 -: Октомври 26, 2008, 15:55:15 pm »
Това, че са предлагани кремчета и млечни десерти за бебета съдържащи захар, възможна причина ли е детето да откаже да се храни нормално и правилно?

Да. Перденце, кога ще се успокоим... напълно? това не е живот :(
Това е едно такова дълбоко и непрекъснато безпокойство, което не е здравословно изобщо.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Оценка на моториката
« Отговор #93 -: Октомври 26, 2008, 17:40:15 pm »
Хм, може ли да не се съглася малко в случая, защото аз давах и кисели /докато се ориентирам :oops:/, и пудинги, и сладки кремчета със захар, но моя син никога не е поискал да яде торта, вафла, сладкиш или нещо подобно, да не говорим, че ги отказва с отвращение във физиономията :lol:. От скоро страст са му шоколадовите яйца, но яде по половинка и го зарязва, както и гумените мечета, където също изяждаме 2-3 и спираме. Резултата е хладилник, пълен със шест половинки от яйца :D и категорични откази да яде каквито и да било сладости навън.
Според мен, Перде, проблема при теб е, че твоя син няма ясно поставени граници и той просто е преминал твоите лимити. Няма очертан праг на допустимо глезене.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Оценка на моториката
« Отговор #94 -: Октомври 26, 2008, 17:47:29 pm »
Това, че са предлагани кремчета и млечни десерти за бебета съдържащи захар, възможна причина ли е детето да откаже да се храни нормално и правилно?

Да. Перденце, кога ще се успокоим... напълно? това не е живот :(
Това е едно такова дълбоко и непрекъснато безпокойство, което не е здравословно изобщо.

Добре де, съгласна съм че проблема е в мен, но нали за да не насилвам детето го оставям да се храни с каквото желае. Е той преценя да яде кремчета и т.н. все сладки неща, без вафли, торти, шоколад ... това в продължение на седмици. Изведнъж се оказва, че нормално и правилно хранене липсва. Това е тревожен факт, естествено че не е здравословно при това не само за мен.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Оценка на моториката
« Отговор #95 -: Октомври 26, 2008, 17:52:40 pm »
Перде, скрий всички такива кремове. Ако няма какво друго да яде, в крайна сметка ще прояде като нормално дете, не да набляга на тях. Ти пак няма да го насилваш, просто няма да има достъп до такава храна.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
Re: Оценка на моториката
« Отговор #96 -: Октомври 26, 2008, 18:10:30 pm »
Та нали кърмата е сладка, кашите са подсладени (макар и с фруктоза), децата познават вкуса на сладкото. Не вярвам, че детето ще откаже да се храни, защото е хранено с кремчета (стига захарта да е в ограничено количество). Много деца ядат готвено плюс кремчета за десерт. Причините за неяденето може и да са психологически, както и в нашия случай, според мен.
Могат да се приготвят и здравословни торти  - с мюсли и мляко например; или кекс с моркови и малко мед, без захар; или бисквити от бебешки каши. Защо детето да не опитва от подобни неща? Стига да се предлагат разумно и не между храненията.
« Последна редакция: Октомври 26, 2008, 18:14:22 pm от Нели* »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката
« Отговор #97 -: Октомври 26, 2008, 18:15:23 pm »
Тук става въпрос за вафли и други СИЛНО сладки храни.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Оценка на моториката
« Отговор #98 -: Октомври 26, 2008, 18:31:11 pm »
Тук става въпрос за вафли и други СИЛНО сладки храни.

Да, точно щях да помоля за уточнение за какво точно говорим.
Вафли, пакетирани кексчета, сникърси, близалки и прочие също не мисля да предлагам, смятам ги за големи боклуци и самата аз не консумирам. Шоколад Симона опита в Пингуито на Киндер, но ми се струва по-сладко от необходимото за дете.
Но съм си измислила рецепти за някои десерти/сладкиши с много малко захар и предимно плодове, които да правя и предлагам понякога като десерт или следобедно хранене.

« Последна редакция: Октомври 26, 2008, 18:33:36 pm от tzvetenze »
*
Re: Оценка на моториката
« Отговор #99 -: Октомври 26, 2008, 18:35:30 pm »
Докторе, и друго искам да ви питам - имам спомен, че преди време по някакъв повод бяхте написали, че се счита едно дете за готово да се приучва към гърне, когато може самО да слиза и изкачва стълби. Правилно ли помня и бихте ли обяснили връзката м/у двете неща?