0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #860 -: Май 19, 2008, 22:48:12 pm »
Оси питах в цветарския до нас и ми дадоха едно мъничко пликче за 2 лв със сини гранулки, Слагат се около растението. Гледката е много неприятна, но нямаше оцелели.
Само че съм скъсала пликчето от горе и не съм много сигурна за името. Виждат се само долната част на буквите. Мисля че е ВЕНИШ ТД или нещо такова. Малко зелено пликче с нарисуван гол охлюв на него.
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #861 -: Май 19, 2008, 22:50:52 pm »
А това беличкото е голяма симпатяга. И аз съм го виждала по градини и паркове.
Аз днес оскубах много такава тревичка. Ако е останала ще щракна утре една снимка за сравнение. Може пък да бъркам, знам ли.  :)
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #862 -: Май 19, 2008, 23:12:49 pm »
Фани, това зеленото в долната част на саксията някое от твоите семенца ли е или е някаква трева за изкореняване? От всички семенца в сандъчетата само едни латинки оцеляха, а бях сложила безразборно в няколко саксии между другите цветя и сега не знам това дали не от тях :oops:

   :D И на мен на трева ми прилича,Мая! :wink: Иначе ти бях изпратила семенца на кандилка,гръцка роза и богородички...жалко,че не са ти поникнали.Нищо,другата година ще ти пратя разсад направо! :wink:

        Ей,цветарки-градинарки!Браво,бе!Страхотии!Мноооого хубави цветенца!   :balk_47:
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #863 -: Май 20, 2008, 00:42:08 am »
Бари, мерси! Срам ме е, че не можах да се справя със семенцата, ама явно не ми стига майсторлъка. Купих си готов разсад на малко петунии, герберчета, карамфили и едни други на които забравих името, те поне се хванаха. Но засега само петуниите ми цъфтят, те бяха с цвят и като ги взимах де. А ти няма ли да ни зарадваш с някоя снимчица скоро? Двете с Оси съм ви признала за най-добрите цветарки!
Всички имате страхотни градини и цветенца, много ви се радвам!  :D

*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #864 -: Май 20, 2008, 00:54:59 am »
Мая, семената са трудна материя. Не всеки път поникват. Освен това, всяко семе изисква различен начин на посяване, поливане, температура и т.н.
Накои се нахвърлят просто върху почвата и поникват, други трябва да се сеят на няколко сантиметра дълбочина, на други трябва да им е топло, трети трябва да се пробият или срежат преди сеене, или пък да се киснат предварително във вода........ край няма да има да изброявам. За това е добре, за семената които се купуват (за подарените трябва да се търси отделно инфо) да се чете точно указанието за посяване.
Тук има малко инфо за семената: http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=21180.msg380139#msg380139

Петунийките е добре от време на време да се пензират (отрязване на връхчетата) за да се разклонят повече и да цъфтят обилно. Аз режа и прецъфтелите цветове заедно с дръжките, така също се стимулират разклоненията.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #865 -: Май 20, 2008, 06:53:11 am »
.......семенца на кандилка,гръцка роза и богородички.

Фани, каква е тая гръцка роза? Покажи снимка ако имаш.
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #866 -: Май 20, 2008, 11:22:14 am »
Забравих да кажа, че искам такъв клематис като на Осиана, и такъв рододендрон.
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #867 -: Май 20, 2008, 11:40:05 am »
Забравих да кажа, че искам такъв клематис като на Осиана, и такъв рододендрон.

Клематиса се казва "Crystal Fountain", а родендрона е едроцветен рододендрон - хибрид, първия рододендрон, белия, който показах е "Rhododendron yakusimanum 'Golden Torch' "
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #868 -: Май 20, 2008, 16:14:15 pm »
Оси питах в цветарския до нас и ми дадоха едно мъничко пликче за 2 лв със сини гранулки, Слагат се около растението. Гледката е много неприятна, но нямаше оцелели.
Само че съм скъсала пликчето от горе и не съм много сигурна за името. Виждат се само долната част на буквите. Мисля че е ВЕНИШ ТД или нещо такова. Малко зелено пликче с нарисуван гол охлюв на него.


Питах, за да знаят момичетата какъв препарат да си купят срещу охлювите.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #869 -: Май 20, 2008, 17:38:17 pm »
ЕЕЕЕх, че ми напълнихте душата с тези цветя.Аз чак сеа да забележа, че и за цветя тема има тук. Браво на всички-разкошни цветя.Аз предимно нецъфтящи си взимам, защото съм на таван и почти никъде няма светлина. Само едни теменужки си растат и не им пречи.
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #870 -: Май 20, 2008, 17:55:42 pm »
ЕЕЕЕх, че ми напълнихте душата с тези цветя.Аз чак сеа да забележа, че и за цветя тема има тук. Браво на всички-разкошни цветя.Аз предимно нецъфтящи си взимам, защото съм на таван и почти никъде няма светлина. Само едни теменужки си растат и не им пречи.

Ами нищо че са нецъфтящи. Дай малко снимки. :wink:
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #871 -: Май 20, 2008, 18:03:08 pm »
Фани, каква е тая гръцка роза? Покажи снимка ако имаш.

  Ами,това е,Катенце:D Целогодишна е и става като храст.Моите семенца поникнаха и съм засяла в градината на три места,да видим дали ще се хванат.Иначе си имам вече големи храсти от нея,които навремето бях завъдила от резници под буркан.Тези храсти са много разпространени в Гърция.



Бари, мерси! Срам ме е, че не можах да се справя със семенцата, ама явно не ми стига майсторлъка.

  Мая,мила!  :D И на мен доста семена не ми поникнаха...не знам защо.Ама много не ми пука.Оси е права ,че са трудна материя.Карай,да върви!Имаш прекрасни цветя,много-поддържани,така че не ми се прави на скромна!  :wink:

  svetal4y,привет и добре дошла в най-цветната тема!Очакваме да се включиш с някоя снимчица! :bighug:
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #872 -: Май 20, 2008, 18:25:44 pm »

Може ли малко информация за петунията  :wink:


ПЕТУНИЯ
Петуниите – името идва от бразилската дума petun за тютюн – се селекционират от почти 150 години. Със селекционирането, което започва след 1825 година, се занимават освен  англичаните най-вече известните френски и белгийски селикционери на семена Вилморен и ван Хаут. В Германия върху разширяване на асортимента  са работили семепроизводителите Бенари и Хайнеман от Ерфурт. Не всички знаят, че петуниите с кичести цветове се предлагали още през 1849 г. Но едва сто години по-късно японският семепроизводител Сакаса успял да селекционира  силно кичести сортове.
Предшественици на подерните градинските петунии са белите ароматни Petunia axillaries и розововиолетовите Petunia violacea, едногодишни, полухрастовидни, леко лепкави растения. Днес на пазара  има многобройни хибриди с едри цветове и височина 25 до 30 см. Палитрата на цветовете е широка – от чисто бели през различни розови и червени нюанси до виолетово, като не липсват дори жълти и истински  небесносини. Жълтият цвят дълго време бил желана цел за селекционерите, постигната успешно едва неотдавна. Сортове като „Съмър сън”, Рюбан Джаунс” или „Меджик Джаун”, „Калифорния гърл” и „Йелоу меджик” цъфтят в най-различни нюанси на жълтото и се предлагат все по-често.
Освен това са известни разновидности с дребни и многобройни цветове с листа  на бели звездици  или с пурпурни жилки, както и висящи форми Pendula с издънки дълги 80см. Особено устойчиви на дъжд са Petunia Multiflora с дребни цветове и Floribunda-F1 – хибриди.

Период на цъфтене: От май до септември.

Семейство: Solanaceae, картофови.

Произход: Изходни форми – Южна Америка.

Място: Слънчево.

Почва: Оптимална пръст, пръст за балконски цветя.

Засаждане: Купените готови или отгледани самостоятелно млади растения се засаждат на разтояние 20-25см. едно от друго.

Поливане: Обилно. Да не засъхва почвата.

Tорене: Наторяват се слабо всяка седмица с 0,2-0,3% балансиран комплексен тор. Допълнително желязо – Секвестрен, Хлорозал.

Други грижи: Прецъфтелите цветове се откъсват всеки ден. Образуването на семена става много бързо. След първото цъфтене  ( края на юли/началото на август), когато растенията  пускат все по-дълги филизи и започнат да падат, се подрязват на половина. Петуниите  се възстановяват за 14 дни, израстват бухлати и отново цъфтят пищно.

Презимуване: Не се налага. Едногодишно растение.

Вредители, болести: Предимно листни въшки. Загнивания при ниски температури и прекалено много влага. Листни въшки, белокрилка, вируси пренасяни от паразитите. Хлороза при недостиг на желязо и високо pH на почвата.

Размножаване: Чрез семена през февруари при температура на почвата 20-25°С.

Съвети за оформление: Петуниите се комбинират добре с балконски цветя с дребни цветове, като маргарита, фелиция, лобелия, синя паричка.

Оформяне: За обилен цъфтеж – пензиране на върховете 2-3 пъти до образуване на повече разклонения.

Внимание: Петуниите спадат към отровните картофови растения.

Съвет на градинаря: Използването на неугнила тор или азотни торове намалява цъфтежа!
 
Съвет на Osiana :D : Петуниите ще ви радват дълго с цветове, ако ги поливате обилно, не оставяте почвата да засъхва, не мокрите много листата им, тоест поливане отдолу само почвата, получават много слънце и ако почиствате редовно прецъфтелите цветове. Пензирането от време на време стимулира разклоненията и прави петунията по-разкошна. Подходяща за балкони, дворове, висящи саксии, сандъчета. Самостоятелно или в комбинация с други цветове петунии и други дребни цветя, петунията е едно красиво цвете, което кичи с чудесните си подобни на фунийки цветове всеки дом.  :D
« Последна редакция: Май 20, 2008, 19:48:42 pm от Osiana »
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #873 -: Май 20, 2008, 18:27:00 pm »
Бари, тази роза прилича на някакъв сорт хибискус. :wink: Много хубава. Посята е навън нали?
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #874 -: Май 20, 2008, 18:35:34 pm »
Бари, тази роза прилича на някакъв сорт хибискус. :wink: Много хубава. Посята е навън нали?

  Да,навън е!Презимува си и на пролет си пуска нови зелени клончета.Ами не ми казаха точно как се казва,наистина прилича на хибискусите.
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #875 -: Май 20, 2008, 18:38:15 pm »
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #876 -: Май 20, 2008, 18:52:53 pm »
Оси приемам забележката ти  :)
Не е честно от моя страна да пускам снимки, а да не кажа нищо за тези на другите. Първо благодаря за инфото за петунийте мила Оси  :oops:
От скоро я имам и незнах нищо. А за снимките на останалите- прекрасни са както винаги- страхотни са. А и аз като че ли пускам все едно и също , а вие внасяте разнообразие. Както и да е , ето сега първите цъфнали Рози от моя квартал,който успях да снимам:


*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #877 -: Май 20, 2008, 19:27:55 pm »
Фантич, хубави рози.
А тук още един лик за петуниите с много красиви снимки.


http://margaritta.dir.bg/2005/mai/01petunia.htm
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #878 -: Май 20, 2008, 22:24:41 pm »
Фанта, чудесни розички! Тази година едва днес сутринта от автобуса видях цъфнала роза в една алея. Мен не ме бива с отглеждането на цветя от семена :? Петуниите, които засях през февруари сега са по три сантиметра и не щат да мръднат повече. Посях и някакви хибридни мушката - същата история. Замислям се да ги изхвърля, но ми е жал - цяла зима ги кътках :( Затова пък в Стрелицията и Бриколажа продават чудесни разсади :lol: :lol: :lol:


*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #879 -: Май 20, 2008, 22:41:18 pm »
Имам два тъпи въпроса :oops:
1. Хризантемите ги чупих веднъж , но сега пак са доста голями. Сърце не ми дава да ги изпочупя пак, но пък до септември?
2. Петунията кога се пемзира? Спомням си че бях чела нещо. След 2 листенце? Или бъркам.
Утре ще кача снимки на разцъфтялите рози. Така хубаво са напъпили и Рози и Божури, но ме е страх, че тези 4 дни дъжд ще ги умори в най-красивият и момент. А те буквално днес отвориха пъпки.  :x
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0