0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #960 -: Май 25, 2008, 07:40:50 am »
Здравейте момичета.Аз отскоро съм в темата, и отскоро се занимавам и с цветя.Не се справям перфектно винаги, но ми доставя удоволствие.Ето моите питомци
Това е моята гордост.НАй-голямото листо си го откраднах от една приятелка, и си го посях и сега миличката цъфна :lol:
...........................


Само да вметна, че Сенполия-та подлудява, ако и слагаш на 1-2 месеца по 1 табл противозачатъчни - аз все и слагах на моята Цилест - имах една стара опаковка от преди години.
Пощурява да цъфти, почти през цялата година.

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #961 -: Май 25, 2008, 09:18:21 am »
 Ей на това му се казва хитър номер :lol: Аз нямам сентполия, но бабинка има и все се оплаква, че не цъфтят. Ще им приложа това лечение :lol:
Maia_st това е "мини" английско мушкато, или алба. Поне за такова ми го продадоха :wink:


*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #962 -: Май 25, 2008, 13:27:29 pm »
Osi, на аспарагусчето - майка ми му вика "мъката на художника", явно е някакво народно име, ама му отива  :lol:

Да точно така му викат.  :D Явно трудно се рисува. :lol:

Лидиа, купи си роза, в контейнер или в саксия, през лятото като цъфти, да си сигурна в цвета. Много хубав божур.

Мая, флокса е около 60-80см висок. Този вид многогодишен. Има и много други видове и цветове. Не е като храст. Може да стане за балкон в саксия. Но това си е градинско цвете.

Денис, радвам се да те видя в тази тема.  :D

Дани, това е мушкато. Дали е английско, не знам.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #963 -: Май 25, 2008, 13:30:23 pm »
maia_st и Lidia много ми харесаха вашите божури :o
Ето сега малко снимики и от мен. Странното е че 1 седмица преди Великден, Великденчето ми имаше пъпки и горе долу месец след Великден цъфна и ето сега снимки:



Като и 1 снимкa на едно от първите ми цъфнали мушката:
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #964 -: Май 25, 2008, 13:38:44 pm »
http://margaritta.dir.bg/2003/mart/01senpolia.htm Нещо интересно за Сенполията.


Сенполия или африканска теменужка
 


Сенполия, още известна като африканска теменужка, е едно от най-разпространените цветя за дома днес. Тя е много популярна, защото е малка, красива и цъфти целогодишно. Цветовете са деликатни и във всевъзможни форми и цветове. Варират от бяло, розово, пурпурно до синьо и виолетово. Напоследък има цъфящи с два цвята и такива с различни цветове на едно растение. Листата са мъхести и нежни, като могат да бъдат опръскани с бели петънца по края, кичести или прости.

Температура около 20 градуса. Да се полива с мека вода, според сезона, като се поддържа умерена влага. Тори се всяка седмица, през зимата на 3-4 седмици. Противопоказно е да се пръска с вода, защото по листата се образуват кафяви петна. Полусенчесто място без пряко слънце. Близо до прозорец през зимата, при температура около 20 градуса.

Разможаването става лесно чрез резници от листа. Потапят се в чаша, като е добре дръжките на листата да не се допират помежду си. Подходяща температура е над 20 градуса. Коренчета се появяват след 3-5 седмици. След това е добре резниците да се засадят в лека торфена почва. Глинести тежки почви не са подходящи, защото коренчетата загниват. 
 
За да цъфти, премахвайте прецъфтелите цветове и подхранвайте редовно. Пресаждайте в рохка хумусна пръст всяка година.

Съвет на Osiana :D : Не мокрете листата, не я преполивайте, сложете я светло място без директно слънце и теменужката ще ви дари със нежни цветове.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #965 -: Май 25, 2008, 13:44:12 pm »
Флокс
Нежните му багри пълнят градините, без да иска много грижи.



Известни са повече от 60 вида флокс. С най-голяма известност у нас се ползва многогодишният вид - флокс паникулата, наричан още “букет”. Растенията се развиват изправени и здрави. Стъблата достигат височина 70-80 см. Цветовете са съставени от по 5 венчелистчета и 5 чашелистчета, около 2 см в диаметър. Те са самоопрашващи се. Събрани са в много големи полусферични съцветия на върха на стъблата. Баграта им бива розова, червена, лилава в различни нюанси или бяла, в зависимост от сорта. За да се развиват добре, растенията изискват богата на хранителни вещества, рохкава и умерено влажна почва. Мястото трябва да е слънчево, защитено от силни ветрове, за да не изкривяват стъблата.
Времето за размножаване на флокса е в ранна пролет, веднага след като се покажат младите стъбла. Когато туфата нарасне прекалено много, обикновено през три-четири години, тя трябва да се разделя. Внимавайте да не наранявате корените. Всяка отделна част трябва да има 2-4 върха.
Разсажда се на разстояние 40 х 60 см. Почвата около корените се уплътнява добре и се полива. Растенията се прихващат бързо и зацъфтяват още същата година. Флоксът може да се размножава и чрез вкореняване на стъблени резници през лятото. Те трябва да са дълги 5-7 см. Листата в долната част на резника се премахват. Нареждат се в саксии, които след това се покриват с фолио.
През цялото лято поддържайте почвата умерено влажна. Важно е да се знае, че при прекомерна въздушна влажност и висока температура по листата се появява брашнеста мана. Наесен отрязвайте прецъфтелите стъбла на 10-12 см височина, за да зазимите растенията.
Сортове:
Поради големия интерес с многогодишншя флокс се води усилена селекционна дейност. В резултат са създадени много сортове, разделени в три групи:
Рано цъфтящи:
* Зомерфройде – цветовете са розови, с кадифеночервено око. Достига 90 см височина.
* Лук агайн – тъмновиолетово-червени цветове, височина над 1 метър и други.
Средно ранни:
* Шнеефернер – бял, 1 м високи стъбла.
* Шаумкроне – бял с карминеночервено око, висок 1 метър.
* Старфайер – яркочервени цветове, 90 см височина.
* Аида – виолетово-червен, 90 см висок и много други.
Късно цъфтящи:
* Кирмеслендер – бял с кървавочервено око, над 1 м висок.
* Оранж – с яркооранжево-червени цветове, достига 140 см височина.
* Фламенкупел – наситено розово-червени цветове, височина 1 метър.


Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #966 -: Май 25, 2008, 13:52:01 pm »
На мушкатото на ДаниС му викаме още кралско мушкато. Някъде му казват и хубав Кольо. :lol:
Аз снощи разсадих доста саксии с петунии, циганета и калдъръмчета. Днес си купих още 10 корена, дано стане нещо от тях. Евтиния, само по 25 ст. едното. :wink:
А от флокса има и такъв вид с назъбени листа. Друмонди е сорта, мисля.
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #967 -: Май 25, 2008, 15:55:03 pm »
Фанта, това дето си го показала прилича на кактус - викат му Лимба, не е великденче.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #968 -: Май 25, 2008, 22:10:35 pm »
fanta_23 много харесвам божури, но аз нямам. Лидия и Дани са показали, наистина са много красиви! :D
Оси, Дани, мерси за отговорите. Пък аз мислех, че не харесвам мушкато, явно съм била в заблуда :D  Мъжа ми скоро се шегува, че вкъщи само мушкато сме нямали, а щяло да е необходимо като се роди бебето :lol:

*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #969 -: Май 26, 2008, 10:28:40 am »
Най -накрая открих как се казва цветето на Баракудка.
Хойхера /Heuchera sanguinea/ или още Сълзите на Богородица.
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #970 -: Май 26, 2008, 10:58:30 am »
Благодаря, Кети. Но пък никъде не намирам инфо за това цвете на български. :(
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #971 -: Май 26, 2008, 11:04:29 am »
Вярно е Оси, че няма, а е изключително нежно.Аз прерових един голям куп стари списания докато го открия и има малко инфо.Ще го препиша.Вземам снимката на Бари.Надявам се да няма нищо против


                                                  Хойхера


 

Дивите видове от този род произхождат от Северна Америка, Мексико.Наброява около 30 тревисти вида.Образуват розетки, листата са овални, назъбени по периферията, разположени на дълги дръжки(прилича на саксифрагията).
Цветовете са на метлица.Появяват се май-юни и са бели, розови, карминени.
Има много вариетети с пъстри листа.
Растението е градинско и студоустойчиво.
Размножава се лесно от семена.Те са дребни и се засяват без да се покриват с почва рано през пролетта.Пикират се след оформяне на 2-3 листа.Наесен се изнасят на постоянно място.Цъфтят следващата година.
Може да се размножат и чрез разделяне през пролетта или есента.Отделят се кореновите издънки и се преместват на новото място.
Цветовете на хойхерата са красиви и трайни, но декоративния ефект е от листната маса.Засадени в групи са прекрасни за алпинеуми и скални кътове в сенчести места.
« Последна редакция: Май 26, 2008, 11:45:56 am от ketti »
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #972 -: Май 26, 2008, 11:34:34 am »
Най -накрая открих как се казва цветето на Баракудка.
Хойхера /Heuchera sanguinea/ или още Сълзите на Богородица.
Благодаря, Кети. Но пък никъде не намирам инфо за това цвете на български. :(

  Осинко,ще пробвам да ти вкореня малка туфичка в кофичка и като си дойдеш това лято ще ти дам от цветенцето.Дано се хване,че явно много ти е харесало.  :wink:Кате,благодарим за инфото,ако ти остане време драсни някой ред.
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #973 -: Май 26, 2008, 13:02:30 pm »
О, Фани, благодаря ти.  :bighug: :hug2:


От мен малко треволяк. :lol:


Аcinos alpinus / Ацинос, нещо като мента.


Dr. Hermann Schulze Delitzsch
 
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #974 -: Май 26, 2008, 18:25:03 pm »
maia_st за теб специално пускам снимки на божури. Знам че ги харесваш:  :)


Нека Оси се включи по спора за кактуса който съм пуснала.
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #976 -: Май 26, 2008, 19:33:28 pm »
Бари, много са красиви! Как се казват тези на последните три снимки, дето са като камбанки  :oops: :oops: :oops:


*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #977 -: Май 26, 2008, 19:39:06 pm »
Бари, много са красиви! Как се казват тези на последните три снимки, дето са като камбанки  :oops: :oops: :oops:

  Ами сигурно камбанки се казват...както винаги "съм много добра" със имената... :D Момичетата да помагат за името им.  :wink:
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #978 -: Май 26, 2008, 19:59:57 pm »
Фанта, много ми хареса белия божур. :wink:
За кактуса ти. Ами някои казват че това е коледен кактус или коледниче, обаче като гледам моето е доста различно. Важното е че са от един род сукулентни и от едно семейство кактусови.


Фании, ми то много красота, бе. :D
Казвай това на снимка 1 какво е, и това на снимка 2 и 3? Лилиум? Божура е много хубав. :D От тез камбанки имах и аз, ама нещо се затриха. Не се сещам името им. То едно ли е, да помня толкова много? :lol:
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #979 -: Май 26, 2008, 22:56:35 pm »
Фани пак красоти показваш.
За всички, които се интересуват името на камбанките е Кампанула
Първото ми прилича на Салвия, но така снимано отгоре не съм много сигурна.
Второто е Лилиум, а третото трябва да е бял Божур /пак не съм много сигурна/.
Фани, снимай това лилавкото и отстрани да го видим и беличкото с листенцата му.