0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #840 -: Май 17, 2008, 15:56:47 pm »
Благодаря, Осиана, извинявам се още веднъж.

Няма за какво. :wink: :D
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #841 -: Май 17, 2008, 21:20:55 pm »
Оси не е декоративен слънчоглед. Баш си е бурен :P
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #842 -: Май 17, 2008, 23:26:19 pm »
Оси не е декоративен слънчоглед. Баш си е бурен :P

Бе знам ли аз вече. Все пак снимка е, не го виждам на живо. Човек може винаги да сбърка. Да не се сърди Фанта. :wink:
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #843 -: Май 19, 2008, 00:16:56 am »
Ето малко от моите красавци :D:

амарилиса най-после цъфна


 и любимката ми

 Другата седмица чакайте петунии :D  С гъсениците почти се справих, сега започвам епическа борба със "сляпото куче" :lol:
« Последна редакция: Май 19, 2008, 00:18:37 am от Danny S »


*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #844 -: Май 19, 2008, 01:19:47 am »
Danny S много красив Амарилис! И аз имам, но не ми е цъфтял скоро, само листа пуска и не може да си ги удържи от тежеста и те клюмват. Твоя е страхотен!

*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #845 -: Май 19, 2008, 08:11:09 am »
Ози, може ли да дадеш малко информация за брукманзия. Имам я от 3 години, а още не е цъфтяла. Надявам се вече тази година да видя жълтите камбанки.
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #846 -: Май 19, 2008, 10:43:41 am »
Датура (Datura)

     
 
Семейство: Solanaceae, Картофови (Бругманзия)
 
Датурата е едно от нашите най-атрактивни растения за големи съдове. Наведените й, понякога висящи цветове имат форма на фуния, тромпет или тръба, може да достигнат до 150см дължина и вечерно време изпускат опияняващ аромат. Плодовете, в зависимост от вида, имат форма на яйце или вретено. Листата на храстовидното или дървовидно растение са големи, наситенозелени и яйцевидни, но може да бъдат доста различни дори на едно и също растение. На мнозина не е известно, че ботаническото име Datura не произлиза от латински, а от староиндийската народна дума dhattura за бодливата ябълка Datura metel. Според нови изследвания в САЩ, то не приляга на храстовидните видове. Те трябва да бъдат причислени към рода Brugmansia, както е било през 1805 г. Въпреки че името Datura е все още много популярно, най-обичаните видове и сортове, посочени по-долу, трябва да бъдат наричани правилно.
Доколкото е известно, сред тях ще намерите и други имена на видове, които се продават.
- Brugmansia aurea (Datura affinis, Datura pittieri), бял до прасковенорозов цвят, огромни листа.
- Brugmansia suaveolens (Datura gardneri), бял, сортове: „Розова камбанка", „Розова мечта", и двата розови.
- Brugmansia arborea (Datura speciosa, Datura knightii, Datura frutescens), бял.
- Brugmansia sanguinea (Datura bicolor, Datura lutea, Datura chlorantha, Datura rosei), червеножълт, без аромат.
- Brugmansia x Candida, бял, сорт „Гранд Мание", жълт.
- Brugmansia x insignis, кремавобял.
- Brugmansia versicolor (Datura mollis), бял, розов, нежнорозов.
- Datura meteloides (синя бодлива ябълка) е едногодишно растение с бели цветове с виолетово по края и типичниза датура бодливи плодове-кутийки.
Период на цъфтене: Юли до септември. Brugmansia sanguiпеа есен/зима/пролет.
Произход: Южна Америка.
Място: Слънчево до полусенчесто и защитено от вятър.
Почва: Оптимална пръст със запасяващ тор, хранителна градинска пръст с торф.
Поливане, торене: В периода на израстване се полива обилно и до август се наторява всяка седмица. Висока потребност от хранителни вещества.
Презимуване: На светло при температура 4-12°С или на тъмно. Ако зимува на тъмно, през пролетта силно се подрязва. Brugmansia sanguinea се оставя на светло, за да цъфти през зимата. През пролетта твърде дългите, тънки и отмрели издънки се отстраняват и растението се пресажда в по-големи съдове.
Вредители, болести: Листни въшки, листни дървеници, акари, бели мухи.
Размножаване: Чрез резници през пролетта до есента (лесно). От семена през февруари / март. Семената се накисват в топла вода за 24 часа. След това поръсете семената върху леко плътен влажен субстрат, покриите отгоре съвсем леко със субстрат и съда покриите с прозрачна материя. След поникване на младите растения да им бъде осигурена добра осветеност. Семената покълват за 20 - 60 дни при температура около 15 - 20 грасуса. Субстрата да се поддържа леко влажен. Когато младите растения са достатъчно големи се изнасят на открито и слънчево място и се садят през 1,2 метра. Субстрата да е с добри дренажни свойства и да се полива обилно.
Други: По същия начин се отглежда й сродният дървесен домат или тамарило (Cyphomandra betacea). Той расте като храст или малко дърво, образува големи сърцевидни листа, цъфти с „картофени цветове" в бял и розов нюанс, от които излизат червени яйцевидни плодове дълги до 8см.
Съвети за оформление: Brugmansia е изявено солитерно растение. Ако искате да му се наслаждавате и да цъфти богато, засадете го през юни на свобода в градината, а през есента отново го приберете за зимуване. За богат цъфтеж редовно отстранявайте прецъфтелите цветове.
Внимание: Видовете Datura и Brugmansia са отровни във всичките си части. Упойващият аромат на цветовете им може да причини главоболие у по-чувствителните хора. Цветовете съдържат двойно повече отровни вещества от листата. Още по-опасна е Datura meteloides, синият татул. Този вид е сроден с отровно-лечебното растение, прословутия татул, Datura stramonium. Неговите плодове също изглеждат като бодливи зелени кестени. Само при Суphomandra плодовете не са отровни.

 
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #847 -: Май 19, 2008, 11:31:16 am »
Момичета да ви се похваля алоказията ми цъфна :D




*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #848 -: Май 19, 2008, 11:37:59 am »
Фани, това зеленото в долната част на саксията някое от твоите семенца ли е или е някаква трева за изкореняване? От всички семенца в сандъчетата само едни латинки оцеляха, а бях сложила безразборно в няколко саксии между другите цветя и сега не знам това дали не от тях :oops:


*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #849 -: Май 19, 2008, 11:41:12 am »
Мая, това прилича на треволяк. Ама все пак Баракудка да каже, де.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #850 -: Май 19, 2008, 11:58:03 am »
Малко снимки и от мен.



Клематис



Рододендрон (другия рододендрон го показах тук, втората снимка)



Ваигелията много голям храст стана, може би е вече 20 годишен. След около седмица ще снимам пак, когато нацяло разцъфти. Много е красив.




А това са японски папрати.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #851 -: Май 19, 2008, 12:26:03 pm »
Ози, благодаря за отговора. Като гледам на Мая снимката, зеленото ми се вижда подобно на цветето за което писах, но във вариант татул. Малко съм разочарова като прочетох, че Бругманзията е от един род с татула.
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #852 -: Май 19, 2008, 12:30:50 pm »
Цитат
Като гледам на Мая снимката, зеленото ми се вижда подобно на цветето за което писах, но във вариант татул.

За кое цвете си писала? Покажи.
На Мая зеленото не съм сигурна 100% какво е. Вече не искам да казвам, че нещо е треволяк или плевел, за да не се сърди никой. Но въпреки всичко съм на мнение, че точно това е плевел. Сега ако намеря из градините тук такъв, ще го заснема и ще кача снимката. Нека Мая сравни.  :wink:
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #853 -: Май 19, 2008, 12:35:56 pm »
Фани, това зеленото в долната част на саксията някое от твоите семенца ли е или е някаква трева за изкореняване? От всички семенца в сандъчетата само едни латинки оцеляха, а бях сложила безразборно в няколко саксии между другите цветя и сега не знам това дали не от тях :oops:


*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #854 -: Май 19, 2008, 12:51:58 pm »
Това и аз мисля че е плевел, само да няма някое близко растение и да се бъркат двечките. Аз се справих геройски с охлювите. Не голи ами черупчести гадове ми пасли Далийките и туртите. Откакто наръсих изхвърлих сигурно 30 охлюва 8O. Вече растенията изкараха отново и си растат на спокойствие.
В една голяма саксия бях посадила Далий и отстрани посях едно цветенце нисичко. Свекър ми вчера решил че е тревичка и го очоплил до дупка :( Аман от тяхната помощ значи. Само се ядосвам. :bonk: :BangHead:
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #855 -: Май 19, 2008, 13:11:53 pm »
Ами аз търсих тук такъв плевел, ама не намерих. Градинките са окосени. Преди като имахме ягоди, много от тези плевели растяха между тях. Скъсвах се от плевене. Както казва Лидиа, може и да го бъркам с някое цвете, с което си приличат.

Лиде, ти с каkво наръси за охлювите?

А това тука си цъфти около електрическият стълб до нас. Листенцата му не са точно зелени, по-скоро сиви или сиво-зелени. Ниско е и цъфти обилно. :D Някой да знае какво е?




Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #856 -: Май 19, 2008, 16:14:53 pm »
Осинка не се сърдя мила. Просто не знам, и не посмях да го оскубя, да не се окаже цвете, та затова питам  :oops:

*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #857 -: Май 19, 2008, 16:16:02 pm »
А това беличкото е много нежно, не знам как се казва, ама го има и до нашия блок  :D

*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #858 -: Май 19, 2008, 19:05:46 pm »
Ето малко и от мен, дано ви харесат:Божур,сниман от близо във вазата:


Един от мойте хиперастриуми, за сега първия цъфнал  :wink:


На предишните ми снимки никой не обърна внимание :?


*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #859 -: Май 19, 2008, 19:52:49 pm »
Аааа, Фанта, обръщаме на всичко внимание.
Последните ти цветя са много хубави. Браво.
Ама да те питам и аз теб, ти след като искаш да се коментират постовете и снимките ти, би трябвало според мен и ти да "обръщаш внимание" и да коментираш постовете на другите. Не е ли така? Толкова красоти се изливаха тук, толкова чудесии, цветя отгледани с толкова любов и желание, а ти до сега не съм забелязала да обърнеш внимание и да кажеш примерно: "Браво, бе хора, много е красиво."

С най-добри чувства казвам всичко това.  :D Нали си ми аверче.  :wink:
« Последна редакция: Май 19, 2008, 19:56:55 pm от Osiana »
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."