0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #780 -: Май 09, 2008, 10:33:28 am »
Оси, мерси за информацията.Аз ги бях сяла веднъж така, предзимно, обаче ми измръзнаха.Пак ще пробвам тази година
Лиде, купи си "Скипер".Той е на сини гранулки и е за попово прасе и голи охлюви.
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #781 -: Май 09, 2008, 10:49:44 am »
Кети, аз мисля че лютичетата могат да се сеят и рано на пролет. През март.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #782 -: Май 09, 2008, 12:11:34 pm »
Мери, тук малко инфо за твоето цвете.


Мускари



Името Мускари идва от аромата на мускатовото (индийско) орехче, което излиза от цветовете.

Латинско наименование: Muscari botryoides.

Други наименования: Кукувиче грозде, врабчово грозде

Семейство: Liliaceae, лилиеви.

Произход: Европа, Северна Африка, Азия.

Листа: Свежо зелени, тесни и тревисти.

Цветове и цъфтеж: Цветът варира от бяло през небесносиньо до виолетово и мастилено.
Цъфти от март до май.

Височина: достига до 10-20 см.

Почва: Глинесто-песъчлива градинска пръст.

Разположение: Слънчево до полусенчесто.

Засаждане: През септември или октомври луковиците се поставят в сандъчета на групи по няколко. Разстояние между растенията 6-10см, дълбочина на засаждане 5-8см.

Идея: през пролетта в цветарските магазини се продават предварително отгледани цъфнали екземпляри и се засаждат.

Студоустойчиво: Наесен растението "увяхва". Напролет обаче то отново се появява. Понася добре дори заледяването, дори да е в саксия, която сте забравили на балкона.

Презимуване: Сандъчетата със засадени растения се поставят на немразовито и тъмно място, а след поникването - на светло. Да не се допуска пръстта да изсъхне съвсем.
През втората година презимуването рядко е успешно.

Поливане: През зимата растенията в саксии и сандъчета не бива да се поливат често - на 2 или 3 седмици. По време на цъфтежа поливайте през няколко дни, но с малко вода.

Торене: На всеки 10 дни подхранвайте със специална тор за луковични растения, добавена към водата за поливане. Торенето продължава и след прецъфтяване, до момента на пожълтяване и загиване.

Размножаване: От засаждането на луковиците до края на октомври се образуват нови луковички, които могат да се отделят от майката (Невъзможно при съдова култура.)

Внимание: Цъфтящите растения да се пазят от късни застудявания.

За да не боледува растението: Не трябва да се прекалява с водата.

Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #783 -: Май 09, 2008, 12:18:56 pm »
В една друга тема стана въпрос за това цвете, и тук малко инфо:


Хлорофитум (Зелена лилия) / Chlorophytum comosum
Раздел: Декоративнолистни 
Семейство: Лилиеви / Liliaceae 

   
   
Описание: Хлорофитумът (известно и като зелена лилия) е изключително непретенциозно цвете, подходящо както за отглеждане като самостоятелно, а така също и като почвопокривно. Растението влиза в групата на така наречените растения спасители, тъй като много добре попълва запасите от кислород и бързо преработва отровни вещества.

Грижи: При все че не е капризно, следете за следните симптоми за неправилно отглеждане:
Ако листата са с кафяв връх, то това е знак, че въздухът е твърде сух.
Ако позеленее и загуби светлите си ивици, то това означава, че мястото е прекалено тъмно.

В съответствие със стайната температура поливайте по възможност с мека вода. Ако е на топло и светло, хлорофитумът се нуждае от повече вода. Но преди да полеете проверете с ръка влажността на почвата, защото не обича подгизването.

Ако торите на всеки две седмици, хлорофитумът ще изглежда прекрасно.

Място: Мястото, което отглеждате своя хлорофитум може да е и тъмно, и светло; и хладно и топло.
Поради непретенциозността си, растението е подходящо и за отглеждане в офис, където може да се остави без проблеми и неполято през почивните дни. Препоръчваме ви, обаче, ако вашият домашен любимец е котка или да го държите на високо, или въобще да не го отглеждате, защото котките много обичат да гризат листата му.
 
Размножаване: Размножава се лесно – с издънки, които се отрязват от стъблата и се държат във вода докато се вкоренят. За по-големи растения може и да разделяте корените.
Пресаждайте всяка година, защото дебелите му корени изпълват бързо саксията.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #784 -: Май 09, 2008, 18:56:34 pm »
Ози, мерси много за инфото на мускари-то.
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #785 -: Май 09, 2008, 22:22:08 pm »
Nina, много са ти хубави лаленцата, особено рошавите :D Не съм виждала рошаво лале на живо :lol:
Lidia, видях, че си от София. В понеделник видах клематис в магазин "Стрелиция" на пазара на Красно село. Струваше 32лв и беше към метър висок. В интернет страницата си предлагаха по-малки, на цена 16лв, но като отидох в магазина бяха свършили. Аз си изпросих от една баба съседка - има огромен храст бял клематис, ама и се откъсна от сърцето само едно пършиво коренче  :lol: дано се хване :wink:


*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #786 -: Май 10, 2008, 09:01:42 am »
Вчера си купих бугенвилия и искам съвет на какво място да оставя - на пряко слънце  или полусянка. Кети, помагай. И още - кога ще цъфне? Сега е на височина около 35см с няколко листенца отгоре.
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #787 -: Май 10, 2008, 11:08:54 am »
Вчера си купих бугенвилия и искам съвет на какво място да оставя - на пряко слънце  или полусянка. Кети, помагай. И още - кога ще цъфне? Сега е на височина около 35см с няколко листенца отгоре.

Понеже си я купила сега, подръж я първоначално на шарена сянка.Предполагам, че е изнежена.След това можеш да я сложиш на слънчево място.Те обичат слънцето, но специално мойте, лятото ги огрява слънце от сутринта до 2-3 часа след обяд и после са на сянка.Все пак са растения от топли страни. През лятото, когато температурите станат много високи,ги поливах през ден, но за сега гледай да е влажна почвата, но да няма много вода в чинийката.Ще почне да ти цъфти скоро от върховете.Трябва да се появят много ситни листенца оцветени в друг цвят.После ще пусна снимка, как изглежда, когато започва да цъфти.
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #788 -: Май 10, 2008, 11:28:45 am »
А в торф ли да я пресадя?
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #789 -: Май 10, 2008, 12:40:00 pm »
Nina, много са ти хубави лаленцата, особено рошавите :D Не съм виждала рошаво лале на живо :lol:
Lidia, видях, че си от София. В понеделник видах клематис в магазин "Стрелиция" на пазара на Красно село. Струваше 32лв и беше към метър висок. В интернет страницата си предлагаха по-малки, на цена 16лв, но като отидох в магазина бяха свършили. Аз си изпросих от една баба съседка - има огромен храст бял клематис, ама и се откъсна от сърцето само едно пършиво коренче  :lol: дано се хване :wink:
Благодаря ти. Аз съм да не казвам в другия край на София, но като имам път на там ще погледна. Казаха ми, че във Флора в дружба може да го има. Ще погледна и там.
Дани дано се хване :)
« Последна редакция: Май 10, 2008, 13:48:14 pm от lidia »
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #790 -: Май 10, 2008, 15:00:12 pm »
А в торф ли да я пресадя?

Ако в момента е в торф, да.Но ако саксиийката не й е много малка, не бързай да я пресаждаш.А ако тази не ти харесва, смени я с такъв размер или малко по-голяма.Не й махай старата пръст от корените.
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #791 -: Май 10, 2008, 19:03:50 pm »

Днес в едно междублоково пространство снимах туй нещо.Много интерсно изглежда , а ивижадм за 1 път нещо такова и все пак ако някоя знае какво ще бъде това нека да каже.Интересно е  8O
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #792 -: Май 10, 2008, 20:23:45 pm »
Днес в едно междублоково пространство снимах туй нещо.

   :lol: :lol: :lol: Ей,Фантич!Абе,кефиш бе!Отново много ме развесели! :D Айде като цъфне туй нещо,пак да ни го покажеш!
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #793 -: Май 10, 2008, 21:22:59 pm »
Уау тва трябва да е нещо много рядко срещано.
Оси ще се включиш ли :lol:
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #794 -: Май 10, 2008, 21:43:11 pm »
  Здравейте цветарки!   :P
Нуждая се от малко помощ ,тъй като аз не съм голяма цветарка  :? .Имаме една драцена(тя е на мъжа ми всъщност),която е на около 8 години,но е много хилавичка-беше почти умряла.Преди 3 години я присадих и тръгна доста добре,само че стебълцето е едно пишкинче,точно колкото дебелината на малкият ми пръст.Огъва се на една страна,високо е около 30-40 см и изобщо не ми харесва в сегашния си вид.Какво мога да сторя? Чувала съм,че на такива разтения като се изрежат стеблата листата избиват отстрани.Вярно ли е  и ако да, как да извърша тази манипулация?
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #795 -: Май 10, 2008, 22:18:56 pm »
Перошинка, драцената избива като я отрежеш. Състоянието и е такова, вероятно защото я преполиваш, а и е стара. Огъва се защото при пресаждане са и много чувствителни корените и веднага реагира. Препоръчвам при пресаждане, да се вади с пръстта ( да не се засягат корените) и така да се пресява в по-голяма саксия.
Може на отчупиш издънки и направо да ги бучнеш в саксията, (или в нова саксия) вкореняват се много бързо, и така ще си имаш млади растения.  :wink:

Ще пусна инфо за драцената.

Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #796 -: Май 10, 2008, 22:22:44 pm »

Днес в едно междублоково пространство снимах туй нещо.Много интерсно изглежда , а ивижадм за 1 път нещо такова и все пак ако някоя знае какво ще бъде това нека да каже.Интересно е  8O


Баща ми на това му вика "туристическо щастие" - някой иска ли да му обясня що? Или още не сте вечеряли  :lol: :lol: :lol:
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #797 -: Май 10, 2008, 22:31:43 pm »
  Аз всъщност я поливам много рядко и я пресадих със старата й пръст(това го направих без да знам,че трябва да е така  :) ) . Тя има листа само от едно място.За това мисля да я отрежа,но за да тръгне по-дебело стеблото трябва май да е почти от дъно,или как?Срах ме е да не я уморя.Жалко че в момента няма как да я снимам за да я покажа как изглежда.Просто на нищо не прилича.Листенцата са в много добра форма,чак не мода да й се нагледам,но това стебълце ми е трън.
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #798 -: Май 10, 2008, 22:47:46 pm »
Нинка :lol: :lol: :lol:
Да се похваля - милото ми подари днес черна кала :D Утре ще я снимам и покажа, а днес ще си търся инфо как се гледа :D
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #799 -: Май 10, 2008, 22:53:02 pm »
  Ние си бяхме взели черна кала,но още на първия месец умря  :? .Иначе много красива.