0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Питам се аз, за някои принципни неща....и ровя из форума, но не можах да си отговоря. Ще съм много благодарна, ако знаете и се включите с информация по въпросите:

1. Кой ден от цикъла започва да се оформя доминантния фоликул?

(ако нараства по 2мм на ден, да предположим до 22мм, това значи че оформянето му започва 10 дни преди ову? Т.е на 4ти ден от цикъла. Разглеждам иделане вариант с ову на 14ти ден. Значи ли това, че 5-6-7ми ден може да се види доминантния фоликул)

2. Има ли минимален, максимален размер на фоликула по който да се съди дали яйцекетката е качествена?
Например, ако фоликула се пука при размери 26мм, яйцеклетката по-добра ли ще е, отколкото при спукан фоликул 20мм?

3. При поликистозните яйчници, кистите колко са големи? (това е малко встрани, но мен ме касае...)

4. Ако 3 месеца правя фоликуметрия, и имам овулация, мога ли да съм 100% сигурна, че отделям яйцеклетка. Т.е възможно ли е да имам овулация, но във фоликула да няма яйцеклетка. (това понеже съм срещала подобни коментари, за липса на яйцеклетка)

Извинявайте, ако въпросите ми са малко глупави или научно-философски, но ми е интересно. Докато се борим с проблемите си, поне да се ограмотя малко...

 :balk_172:
*
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #1 -: Октомври 01, 2007, 11:29:00 am »
1. Фоликулът се образува и започва да расте от първия ден на цикъла. В началото с по-бавни темпове. Дали е доминантен се съди по големината му в сравнение с другите фоликули, ако има такива. Всичо е много индивидуално. При 28 дневен цикъл, би следвало на 7-и ден да се види доминантен фоликул и на 11-12-и ден да се предскаже кога ще е О.
Моята О. е на 22-и ден, следователно нараства с много по-бавни темпове от общо приетите.
2. Дали яйцеклетката е качествена е Божа работа, това няма как да се прецени по големината й. Счита се, че фоликул с големина 22-24 см. е носител на качестена яйцеклетка.
4. Можеш да си 100% сигурна, че отделяш яйцелкетка, но да не е годна за оплождане.
/>
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #2 -: Октомври 01, 2007, 12:54:44 pm »
3. При поликистозните яйчници, кистите колко са големи? (това е малко встрани, но мен ме касае...)

Ами няма норма колко да са големи. Може и да са мънички. Важното е, че стоят там и не се пукат и в общият случай са много. Не е опасно ако кистичките са до 24 мм. Ама е по-добре да ги няма. Поне моят опит показва това.
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #3 -: Октомври 01, 2007, 13:23:16 pm »
благодаря ви за отговорите момичета  :bighug:
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #4 -: Октомври 01, 2007, 15:11:23 pm »
И аз така знам - стане ли над 20мм вече би трябвало да носи годна за оплождане яйцеклетка стига да успее и да се спука, ако не се спука започва да се свива и в някакъв момент изчезва, може да остане и да продължи да расте което вече е киста и може да създаде проблем, а най-добрия вариант е в рамките до няколко дни да се спука.


Когато искаш, намираш начин, когато не искаш, намираш оправдание
*
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #5 -: Октомври 03, 2007, 13:42:43 pm »

4. Ако 3 месеца правя фоликуметрия, и имам овулация, мога ли да съм 100% сигурна, че отделям яйцеклетка. Т.е възможно ли е да имам овулация, но във фоликула да няма яйцеклетка. (това понеже съм срещала подобни коментари, за липса на яйцеклетка)


Това се питам и аz. Скоро гледах по телевиzията предаване zа ИКСИ и там даваха пункцията на една жена. Лекарят "вадеШе" течността (фоликулите), а после ги даваШе на ембриоложката, която каzваШе дали в течността има или няма яйцеклетка. Та се чудя дали се получава така само при стимулация или е въzможно и при нормален цикъл фоликулът да е "праzен".

П.П. дано съм обяснила правилно.
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #6 -: Октомври 03, 2007, 14:07:38 pm »

4. Ако 3 месеца правя фоликуметрия, и имам овулация, мога ли да съм 100% сигурна, че отделям яйцеклетка. Т.е възможно ли е да имам овулация, но във фоликула да няма яйцеклетка. (това понеже съм срещала подобни коментари, за липса на яйцеклетка)


Това се питам и аz. Скоро гледах по телевиzията предаване zа ИКСИ и там даваха пункцията на една жена. Лекарят "вадеШе" течността (фоликулите), а после ги даваШе на ембриоложката, която каzваШе дали в течността има или няма яйцеклетка. Та се чудя дали се получава така само при стимулация или е въzможно и при нормален цикъл фоликулът да е "праzен".

П.П. дано съм обяснила правилно.

Принципно е възможно, но няма метод с който да се установи на 100% дали фол. е бил пълен, обикновено се мери естрадиол в овулат. фаза, но и това не е гаранция за пълен фоликул.

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #7 -: Октомври 03, 2007, 14:11:13 pm »
До колкото знам е възможно да има празен фуликул без яйцеклетка, но виж това дали се случва само при стимулация и дали в нормални условия е възможно не знам. То дори се получава понякога и бременност, която се развива известно време-така нареченото "кухо яйце". Ако някой знае повече по въпроса нека да се включи.


Когато искаш, намираш начин, когато не искаш, намираш оправдание
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #8 -: Октомври 10, 2007, 12:03:12 pm »
AIDA, радвам се че пусна тази тема. И мен ме интересуват почти всички неща, за които пишеш.
Иначе за празния фоликул, сестра ми беше бременна, но в края на втория месец установиха куха яйцеклетка - чудя се дали това е същото. Затова и абортираха плода, или каквото е там, защото бебе всъщност е нямало...


*
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #9 -: Октомври 10, 2007, 13:28:42 pm »
От 17 нагоре е зрял фоликула.При всеки нараства различно,но по 1мм до 1.5 на ден.
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #10 -: Октомври 10, 2007, 13:31:42 pm »
AIDA, радвам се че пусна тази тема. И мен ме интересуват почти всички неща, за които пишеш.
Иначе за празния фоликул, сестра ми беше бременна, но в края на втория месец установиха куха яйцеклетка - чудя се дали това е същото. Затова и абортираха плода, или каквото е там, защото бебе всъщност е нямало...

Да точно за това става дума, има такива случеи, макар че не знам как става самото оплождане и това да се развива дори бременност, но е факт.


Когато искаш, намираш начин, когато не искаш, намираш оправдание
*
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #11 -: Октомври 12, 2007, 10:33:03 am »
Здравейте момичета!
За първи път пиша във форума, но го песещавам общо взето редовно от доста време. Няма да изпадам в подробно описание на случая ми, защото историята му е дълга приблизително вече 3 години. Използвам темата на Аида, защото вчера при поредната фоликулометрия доктора ми каза, че имам 23-24мм фоликул в десния яйчник, който според него бил задържан от предходния месец. Само да уточня, че тези дни би трябвало да съм в овулация. Тя при мен настъпва около 14-16 ден при 28-29 дневен цикъл. Докторът също потвърди, че останалите признаци за овулация са на лице. Въпросът ми е : според Вас възможно ли е той да греши за твърдението, че това е задържан фоликул? Възможно ли е точно тези дни да се спука и отдели яйцеклетка? Зная, че би било добре да ида и днес и утре и да проследя процеса, обаче на практика не ми е възможно поради ред причини. Предишни месеци съм правила фоликулометрия в последователни дни и обикновенно не съм задържала така фоликули. Единствено имах веднъж фоликул, претърпял обратно развитие - отново от десния яйчник. Ще приема всяко мнение като предположение просто имам нужда да поуспокоя топката малко, че вчера бая се притесних :(

п.п. благодарности за темичката на Аида и другите момичета, наистина е полезна  :)

Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #12 -: Октомври 12, 2007, 10:44:44 am »
Здравей Лъки кет, мисля че няма нужда да се притесняваш за момента. Да възмойно е да е задърйан фоликул и аз имах такъв 24 мм в десен яйчник юни месец, но понавравих малко коремни преси /превантивно/ и следващия месец се беше спукал /нямаше го/ и  си растеше хубав фуликул в левия яйчник. Споко и :goodluck: 


*
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #13 -: Октомври 12, 2007, 10:46:32 am »
lucky cat,

Не съм доктор, но от опит знам, че доктора може да греши за задържания фоликул. За да го докаже, трябва да го следи и да види какво ще се случи. На мен наколко пъти ми казваха "задържан фоликул" "луф синдром", но се оказа че фоликулите се пукат, но след 20ти ден от цикъла (32-34 дневен цикъл).
Казваш че не можеш да следиш в следващите дни, тогава единственото което ми идва на акъла е:
да следиш дали имаш лека болка повреме на секс ниско долу, и дали тази болка-тежест изведнъж изчезва в накой от следващите дни. Ама това значи...секс :)

И няма да се притесняваш, аз така се шашках, но след 10 месеца във форума ми е по-леко :)
*
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #14 -: Октомври 12, 2007, 11:05:19 am »
много ви благодаря за бързите отговори момичета :bighug: добре, че се престраших да ви пиша. Мерси за съветите, ще се постарая да му видя сметката на този фоликул :D Между другото снощи, късно вечерта усетих пробождания точно ниско долу в дясно, само мога да предполагам за съжаление какво става..
Исках да споделя и нещо друго, което има връзка с темата за задържаните фоликули - моята най-добра приятелка така беше задържала няколко с размери между 25-26мм, които бяха се превърнали в кистички. Два или три месеца й бяха насрочили лечение с медикамент, който ги изчисти и месеца веднага след това тя забременя след 2 години чакане, в момента се радва на едно прекрасно момиченце. Затова разбрах, че колкото по-рано човек ги хване тези проблеми по-добре и по-бързо ще намери начин да ги реши... добре, че го има и това място и че можем да се подкрепим, така е по-леко

Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #15 -: Октомври 16, 2007, 13:55:04 pm »
Здравейте темата е много готина.И мен ме интересува и разбрах от изчетеното до тук,че кухо яйце можело  да се получи ако яйцеклетката е празна.Аз имам два пъти аборт-кухо яйце.Питам се дали се е дължало на куха яйцеклетка,защото от всички направени изследвания вече "n" на брой всичко излиза,че е в нормите т.е.няма причина.Ако някой има подобен случай и знае добър гинеколог нека ми пише защото вече двама лекари смених и не мога да си намеря "МОЯ ЛЕКАР".
*
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #16 -: Октомври 16, 2007, 16:14:06 pm »
Здравейте,
Колко време е нормано да имаш задържан фоликул? Моя е от 6 месеца и не се повлия  от REGULON.Расте до около 20мм ,после намаля до 13мм,но не изчезва.Имам овулация и всички хормони са в норма.Възможно ли е този задържан фоликул да пречи?Правим опити от година и половина.
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #17 -: Октомври 16, 2007, 17:03:12 pm »
Момичета, следете си редовно фуликулчетата, за да ви се изясни какво сатава с тях и разбира се потърсете добри доктори. Може да се задържи фуликул и след няколко дни да се спука и това не означава непременно ЛУФ синдром, кокто и ако се задържи повече или нарастне още си е вече киста, която пречи и трябва да се мяхне. Обикновено противозачатъчни се дават за да не се задържат фуликули и да образуват кистички.


Когато искаш, намираш начин, когато не искаш, намираш оправдание
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #18 -: Октомври 16, 2007, 19:20:00 pm »
Здравейте,
Колко време е нормано да имаш задържан фоликул? Моя е от 6 месеца и не се повлия  от REGULON.Расте до около 20мм ,после намаля до 13мм,но не изчезва.Имам овулация и всички хормони са в норма.Възможно ли е този задържан фоликул да пречи?Правим опити от година и половина.

Според мен тук вече говорим за киста. Задържан фоликул с месеци, който намалява от противозачатъчни, но не се пука, си е киста. Но е малка, не се притеснявай толкова. Не ти ли предложиха да се махне с лапароскопия, след толкова месеци мисля, че това вече е решението. Все пак не съм лекар и не съм компетентна, просто мнение от лични наблюдения.
А и именно кистата пречи на жената да забременее. Консултирай се с добър лекар.


*
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #19 -: Октомври 16, 2007, 19:53:44 pm »
Преди противозачатъчните пак си намаляше, т.е те нищо не проминиха.Не ме притеснява размера,а това че е от доста време и нямам овулация в този яйчник.след като нямам хормонален дисбаланс от какво може да се е получила тази киста?