0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Питам се аз, за някои принципни неща....и ровя из форума, но не можах да си отговоря. Ще съм много благодарна, ако знаете и се включите с информация по въпросите:

1. Кой ден от цикъла започва да се оформя доминантния фоликул?

(ако нараства по 2мм на ден, да предположим до 22мм, това значи че оформянето му започва 10 дни преди ову? Т.е на 4ти ден от цикъла. Разглеждам иделане вариант с ову на 14ти ден. Значи ли това, че 5-6-7ми ден може да се види доминантния фоликул)

2. Има ли минимален, максимален размер на фоликула по който да се съди дали яйцекетката е качествена?
Например, ако фоликула се пука при размери 26мм, яйцеклетката по-добра ли ще е, отколкото при спукан фоликул 20мм?

3. При поликистозните яйчници, кистите колко са големи? (това е малко встрани, но мен ме касае...)

4. Ако 3 месеца правя фоликуметрия, и имам овулация, мога ли да съм 100% сигурна, че отделям яйцеклетка. Т.е възможно ли е да имам овулация, но във фоликула да няма яйцеклетка. (това понеже съм срещала подобни коментари, за липса на яйцеклетка)

Извинявайте, ако въпросите ми са малко глупави или научно-философски, но ми е интересно. Докато се борим с проблемите си, поне да се ограмотя малко...

 :balk_172:
*
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #1 -: Октомври 01, 2007, 11:29:00 am »
1. Фоликулът се образува и започва да расте от първия ден на цикъла. В началото с по-бавни темпове. Дали е доминантен се съди по големината му в сравнение с другите фоликули, ако има такива. Всичо е много индивидуално. При 28 дневен цикъл, би следвало на 7-и ден да се види доминантен фоликул и на 11-12-и ден да се предскаже кога ще е О.
Моята О. е на 22-и ден, следователно нараства с много по-бавни темпове от общо приетите.
2. Дали яйцеклетката е качествена е Божа работа, това няма как да се прецени по големината й. Счита се, че фоликул с големина 22-24 см. е носител на качестена яйцеклетка.
4. Можеш да си 100% сигурна, че отделяш яйцелкетка, но да не е годна за оплождане.
/>
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #2 -: Октомври 01, 2007, 12:54:44 pm »
3. При поликистозните яйчници, кистите колко са големи? (това е малко встрани, но мен ме касае...)

Ами няма норма колко да са големи. Може и да са мънички. Важното е, че стоят там и не се пукат и в общият случай са много. Не е опасно ако кистичките са до 24 мм. Ама е по-добре да ги няма. Поне моят опит показва това.
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #3 -: Октомври 01, 2007, 13:23:16 pm »
благодаря ви за отговорите момичета  :bighug:
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #4 -: Октомври 01, 2007, 15:11:23 pm »
И аз така знам - стане ли над 20мм вече би трябвало да носи годна за оплождане яйцеклетка стига да успее и да се спука, ако не се спука започва да се свива и в някакъв момент изчезва, може да остане и да продължи да расте което вече е киста и може да създаде проблем, а най-добрия вариант е в рамките до няколко дни да се спука.


Когато искаш, намираш начин, когато не искаш, намираш оправдание
*
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #5 -: Октомври 03, 2007, 13:42:43 pm »

4. Ако 3 месеца правя фоликуметрия, и имам овулация, мога ли да съм 100% сигурна, че отделям яйцеклетка. Т.е възможно ли е да имам овулация, но във фоликула да няма яйцеклетка. (това понеже съм срещала подобни коментари, за липса на яйцеклетка)


Това се питам и аz. Скоро гледах по телевиzията предаване zа ИКСИ и там даваха пункцията на една жена. Лекарят "вадеШе" течността (фоликулите), а после ги даваШе на ембриоложката, която каzваШе дали в течността има или няма яйцеклетка. Та се чудя дали се получава така само при стимулация или е въzможно и при нормален цикъл фоликулът да е "праzен".

П.П. дано съм обяснила правилно.
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #6 -: Октомври 03, 2007, 14:07:38 pm »

4. Ако 3 месеца правя фоликуметрия, и имам овулация, мога ли да съм 100% сигурна, че отделям яйцеклетка. Т.е възможно ли е да имам овулация, но във фоликула да няма яйцеклетка. (това понеже съм срещала подобни коментари, за липса на яйцеклетка)


Това се питам и аz. Скоро гледах по телевиzията предаване zа ИКСИ и там даваха пункцията на една жена. Лекарят "вадеШе" течността (фоликулите), а после ги даваШе на ембриоложката, която каzваШе дали в течността има или няма яйцеклетка. Та се чудя дали се получава така само при стимулация или е въzможно и при нормален цикъл фоликулът да е "праzен".

П.П. дано съм обяснила правилно.

Принципно е възможно, но няма метод с който да се установи на 100% дали фол. е бил пълен, обикновено се мери естрадиол в овулат. фаза, но и това не е гаранция за пълен фоликул.

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #7 -: Октомври 03, 2007, 14:11:13 pm »
До колкото знам е възможно да има празен фуликул без яйцеклетка, но виж това дали се случва само при стимулация и дали в нормални условия е възможно не знам. То дори се получава понякога и бременност, която се развива известно време-така нареченото "кухо яйце". Ако някой знае повече по въпроса нека да се включи.


Когато искаш, намираш начин, когато не искаш, намираш оправдание
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #8 -: Октомври 10, 2007, 12:03:12 pm »
AIDA, радвам се че пусна тази тема. И мен ме интересуват почти всички неща, за които пишеш.
Иначе за празния фоликул, сестра ми беше бременна, но в края на втория месец установиха куха яйцеклетка - чудя се дали това е същото. Затова и абортираха плода, или каквото е там, защото бебе всъщност е нямало...


*
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #9 -: Октомври 10, 2007, 13:28:42 pm »
От 17 нагоре е зрял фоликула.При всеки нараства различно,но по 1мм до 1.5 на ден.
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #10 -: Октомври 10, 2007, 13:31:42 pm »
AIDA, радвам се че пусна тази тема. И мен ме интересуват почти всички неща, за които пишеш.
Иначе за празния фоликул, сестра ми беше бременна, но в края на втория месец установиха куха яйцеклетка - чудя се дали това е същото. Затова и абортираха плода, или каквото е там, защото бебе всъщност е нямало...

Да точно за това става дума, има такива случеи, макар че не знам как става самото оплождане и това да се развива дори бременност, но е факт.


Когато искаш, намираш начин, когато не искаш, намираш оправдание
*
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #11 -: Октомври 12, 2007, 10:33:03 am »
Здравейте момичета!
За първи път пиша във форума, но го песещавам общо взето редовно от доста време. Няма да изпадам в подробно описание на случая ми, защото историята му е дълга приблизително вече 3 години. Използвам темата на Аида, защото вчера при поредната фоликулометрия доктора ми каза, че имам 23-24мм фоликул в десния яйчник, който според него бил задържан от предходния месец. Само да уточня, че тези дни би трябвало да съм в овулация. Тя при мен настъпва около 14-16 ден при 28-29 дневен цикъл. Докторът също потвърди, че останалите признаци за овулация са на лице. Въпросът ми е : според Вас възможно ли е той да греши за твърдението, че това е задържан фоликул? Възможно ли е точно тези дни да се спука и отдели яйцеклетка? Зная, че би било добре да ида и днес и утре и да проследя процеса, обаче на практика не ми е възможно поради ред причини. Предишни месеци съм правила фоликулометрия в последователни дни и обикновенно не съм задържала така фоликули. Единствено имах веднъж фоликул, претърпял обратно развитие - отново от десния яйчник. Ще приема всяко мнение като предположение просто имам нужда да поуспокоя топката малко, че вчера бая се притесних :(

п.п. благодарности за темичката на Аида и другите момичета, наистина е полезна  :)

Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #12 -: Октомври 12, 2007, 10:44:44 am »
Здравей Лъки кет, мисля че няма нужда да се притесняваш за момента. Да възмойно е да е задърйан фоликул и аз имах такъв 24 мм в десен яйчник юни месец, но понавравих малко коремни преси /превантивно/ и следващия месец се беше спукал /нямаше го/ и  си растеше хубав фуликул в левия яйчник. Споко и :goodluck: 


*
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #13 -: Октомври 12, 2007, 10:46:32 am »
lucky cat,

Не съм доктор, но от опит знам, че доктора може да греши за задържания фоликул. За да го докаже, трябва да го следи и да види какво ще се случи. На мен наколко пъти ми казваха "задържан фоликул" "луф синдром", но се оказа че фоликулите се пукат, но след 20ти ден от цикъла (32-34 дневен цикъл).
Казваш че не можеш да следиш в следващите дни, тогава единственото което ми идва на акъла е:
да следиш дали имаш лека болка повреме на секс ниско долу, и дали тази болка-тежест изведнъж изчезва в накой от следващите дни. Ама това значи...секс :)

И няма да се притесняваш, аз така се шашках, но след 10 месеца във форума ми е по-леко :)
*
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #14 -: Октомври 12, 2007, 11:05:19 am »
много ви благодаря за бързите отговори момичета :bighug: добре, че се престраших да ви пиша. Мерси за съветите, ще се постарая да му видя сметката на този фоликул :D Между другото снощи, късно вечерта усетих пробождания точно ниско долу в дясно, само мога да предполагам за съжаление какво става..
Исках да споделя и нещо друго, което има връзка с темата за задържаните фоликули - моята най-добра приятелка така беше задържала няколко с размери между 25-26мм, които бяха се превърнали в кистички. Два или три месеца й бяха насрочили лечение с медикамент, който ги изчисти и месеца веднага след това тя забременя след 2 години чакане, в момента се радва на едно прекрасно момиченце. Затова разбрах, че колкото по-рано човек ги хване тези проблеми по-добре и по-бързо ще намери начин да ги реши... добре, че го има и това място и че можем да се подкрепим, така е по-леко

Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #15 -: Октомври 16, 2007, 13:55:04 pm »
Здравейте темата е много готина.И мен ме интересува и разбрах от изчетеното до тук,че кухо яйце можело  да се получи ако яйцеклетката е празна.Аз имам два пъти аборт-кухо яйце.Питам се дали се е дължало на куха яйцеклетка,защото от всички направени изследвания вече "n" на брой всичко излиза,че е в нормите т.е.няма причина.Ако някой има подобен случай и знае добър гинеколог нека ми пише защото вече двама лекари смених и не мога да си намеря "МОЯ ЛЕКАР".
*
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #16 -: Октомври 16, 2007, 16:14:06 pm »
Здравейте,
Колко време е нормано да имаш задържан фоликул? Моя е от 6 месеца и не се повлия  от REGULON.Расте до около 20мм ,после намаля до 13мм,но не изчезва.Имам овулация и всички хормони са в норма.Възможно ли е този задържан фоликул да пречи?Правим опити от година и половина.
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #17 -: Октомври 16, 2007, 17:03:12 pm »
Момичета, следете си редовно фуликулчетата, за да ви се изясни какво сатава с тях и разбира се потърсете добри доктори. Може да се задържи фуликул и след няколко дни да се спука и това не означава непременно ЛУФ синдром, кокто и ако се задържи повече или нарастне още си е вече киста, която пречи и трябва да се мяхне. Обикновено противозачатъчни се дават за да не се задържат фуликули и да образуват кистички.


Когато искаш, намираш начин, когато не искаш, намираш оправдание
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #18 -: Октомври 16, 2007, 19:20:00 pm »
Здравейте,
Колко време е нормано да имаш задържан фоликул? Моя е от 6 месеца и не се повлия  от REGULON.Расте до около 20мм ,после намаля до 13мм,но не изчезва.Имам овулация и всички хормони са в норма.Възможно ли е този задържан фоликул да пречи?Правим опити от година и половина.

Според мен тук вече говорим за киста. Задържан фоликул с месеци, който намалява от противозачатъчни, но не се пука, си е киста. Но е малка, не се притеснявай толкова. Не ти ли предложиха да се махне с лапароскопия, след толкова месеци мисля, че това вече е решението. Все пак не съм лекар и не съм компетентна, просто мнение от лични наблюдения.
А и именно кистата пречи на жената да забременее. Консултирай се с добър лекар.


*
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #19 -: Октомври 16, 2007, 19:53:44 pm »
Преди противозачатъчните пак си намаляше, т.е те нищо не проминиха.Не ме притеснява размера,а това че е от доста време и нямам овулация в този яйчник.след като нямам хормонален дисбаланс от какво може да се е получила тази киста?
 
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #20 -: Октомври 21, 2007, 14:46:28 pm »
понавравих малко коремни преси /превантивно/ и следващия месец се беше спукал

при мен също коремните преси в подходящите дни дават много добри резултати и фоликула ми се пука
« Последна редакция: Октомври 21, 2007, 14:48:12 pm от bambina09 »
*
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #21 -: Ноември 13, 2007, 12:09:39 pm »
Не знам вече какво да правя, задържания фоликул отново си стои там и въпреки че е едва 12 мм (на 2 ден от цикъла)не може да се започне стимулация.Док. ми изписа 3 месеца противозачатъчни ,но нещо ме съмнява че ще изчезне.Имам усещането че ще загубя ценно време.Ако някое момиче има подобен проблем,моля да сподели.
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #22 -: Ноември 22, 2007, 09:31:13 am »
Момичета, както беше писано малко по-надолу в темата когато има зодържан фуликул повече от 1-2 месеца и той не се пука - това вече се нарича киста и именно тя пречи на яйчника да функционира правилно и да има овулация, в тези случеи когато дълго време не помагат лекарствата се прави лапароскопия за отстраняване на кистата, особено ако се цили забременяване. :wink:


Когато искаш, намираш начин, когато не искаш, намираш оправдание
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #23 -: Ноември 22, 2007, 15:57:16 pm »
Аз имах два задържани фоликула, или по-скоро две кисти. Едната беше 3 см, а другата 3,5 см. Предписаха ми противозачатъчни за 3 месеца. По-малката изчезна след първата опаковка, т.е. след един месец. Другата не се повлия и после я махахме оперативно. Нататък вече няма да разказвам. Мисълта ми е, че можеш да избереш средния вариант. Пий противозачатъчни един месец и ако не се повлияе, наистина не губи ценно време, а минавай към лапароскопия. Ако и лекар ти го препоръча, разбира се.


От 17 нагоре е зрял фоликула.При всеки нараства различно,но по 1мм до 1.5 на ден.

И аз имам един въпрос... ако цикъла е 28дена и в идеален случаи О е на 14ти ден, и фоликула нараства средно с 1 до 1.5мм на дена - примерно по 1мм, как ще стане над 17мм за 14 дена?
*
Става, става, даже и по-голям може да порасне. 10 дни по 1.5 мм = 15 мм.
Ако направиш фоликулометрия през ден в един цикъл, ще видиш с колко точно нараства при теб.
при мен нараства с 0.85мм за ден ....но въпроса ми беше чисто техничен, защото ако пораства с 1мм, ще стане 14мм за 14 дена, ако О е на 14ти ден, пак примерно :)
*
Ами тогава пак така хипотетично, не е задължително фоликулите да растат еднакво и равномерно всеки ден до овулацията.
И ако размерът е 14 мм на 14ти ден, овулацията просто ще е по-късно.
*
A kakва големина трябва да е фоликула когато е узрял и готов за оплождане ?
Фоликула е узрял и готов за спукване когато е около 20мм.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

моя фоликул беше 11мм в 13ти ден и според лекара ми си е бил нормален и от 24 до 72ч. щяло да настъпи О. а той е специалинст по стерилитет и хромонални заместители и работи в клиниката за инвитро в Плевен... та питам се аз сега какво да си мисля...
*
Средно за 1 дни фоликула нараства с около 1.5 или аз така бях разбрала...и ако съм права , 72 часа след преглед , би трябвало да е около 15.5 мм..тоест пак ми се струва раничко за ову


*
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #32 -: Септември 06, 2011, 11:08:03 am »
Фоликулите дори нарастват различно в различните цикли. Моите обикновено растат с 2,5 см и в такива случаи овулацията ми настъпва около 11-12 ти ден. В други месецеи расе с по-бавни темпове и тогава овулацията е по-късно.
Хващала съм примерно в даден месец, когато съм ходила всеки ден на фоликуометрии, че например едното денонощие ръста е 3,5 см., след това 1.2 см. Такива някакви щуротии ги вършат моите фоликули. И обикновено ги пукам при 20-21 мм.Но пък имам проблем с LH, което е по-бързо нараства и ги спуква по-рано от нормалното вероятно, а яйцеклетката още не е зряла.
„Ние се раждаме в света на природата.
Второто ни раждане е в света на духа."



*
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #33 -: Септември 06, 2011, 11:09:49 am »
И аз съм с високо LH още на 3-ти ден ,но до пукане така и не стигам...бавно нарастват..след 18-ти ден почват бързо да увеличават размера си и към 30 ден вече съм с 4-5 см кисти  :(


*
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #34 -: Септември 06, 2011, 11:15:21 am »
Много неприятно. Защо ли LH, като е високо, не се справя с пукането на фоликулите. Вероятно е високо в началото на цикъла, а след това не расте с нужните темпове.
„Ние се раждаме в света на природата.
Второто ни раждане е в света на духа."



*
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #35 -: Септември 06, 2011, 11:28:08 am »
Мда,доктора се съмнява за ЛУФ,аз нали съм си инат ,си мисля че е поликистоза..
Успех Мира :)


*
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #36 -: Септември 06, 2011, 11:36:43 am »
Успех и на теб. Все някак ще ги измамим тези фоликули!!! :lol:
„Ние се раждаме в света на природата.
Второто ни раждане е в света на духа."



Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #37 -: Септември 06, 2011, 19:06:11 pm »
За ПКЯ, ЛХ-то и фоликулите, моята теория е следната (не съм сигурна до колко е медицински вярно, но от моя опит стигнах до този извод):

- когато ЛХ-то е много високо от самото начало на цикъла, първо има повече фоликули, после дори и някой да порасне, заради още по-високото ЛХ (нали около овулацията той има пик) фоликула просто лутиенизира, т.е. ЛУФ /при мен сме засичали подобна ситуация/.

- когато в началото на цикъла ЛХ е нормално, но има преждевременен пик преди фоликула да е достигнал достатъчно големи размери за да е зрял, той се пука и или не отделя яйцеклетката или тя се отделя но е незряла.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #38 -: Септември 06, 2011, 19:10:20 pm »
Много добре обяснено :)..защо ли е високо това LH


Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #39 -: Септември 06, 2011, 19:20:53 pm »
Много добре обяснено :)..защо ли е високо това LH
jolie16 , това е много сложен въпрос и ще оспамя темата  :wink:
Но накратко - всичко е много комплексно и трябва да се изследват един куп неща, в крайна сметка рядко се намира трайно решение, в много от случаите само подходяща стимулация помага да се прескочи проблема.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #40 -: Септември 06, 2011, 19:23:21 pm »
Разбрах те, мерси  :bighug: и се извинявам за спама!


*
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #41 -: Септември 07, 2011, 19:25:33 pm »
При мен често се случва следната ситуация - установена едновременно с фоликулометрия и хормони:
LH в началото на цикъла е нормално; тръгват 2 доминантни фоликула и растат доста бързо - с по 2 мм на ден, но единият е по-голям. Естрадиола тръгва и той висок - като за 2 фоликула. Това явно предизвиква LH да скочи по-рано и пука обикновено по-големия фоликул и то по-рано от нужното. Но яйцеклетката може би не е узряла и на практика нищо не се получава, т.е. не забременявам спонтанно. Малкия фоликул лутеинизира.
„Ние се раждаме в света на природата.
Второто ни раждане е в света на духа."



Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #42 -: Септември 09, 2011, 13:03:58 pm »
Мира, а обсъждали ли сте вариант при който да противодействате на преждевременния пик на ЛХ-то с лекарства и след това поставяне на Прегнил?
В смисъл както при инвитрото, следят ЛХ-то и при нужда слагат инжекции (така и не им запомних името), не знам до колко при един нормален цикъл без друга медикаментозна намеса това е основателно, но все е вариант.

Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #43 -: Септември 14, 2011, 19:35:45 pm »
Днес след фоликулометрия - задържан фоликул 1.6 см. Предният цикъл пак същото, да отбележа, че пих Дуфасто от 16 ден за 12 дни 2*1. Тъй като размера на фоликулите не е голям, док.смята, че е възможно да започват да се образуват по-рано. Как да го разбирам това, че започват да се образуват преди да е настъпил новият цикъл ли? С риск да ми се смеете на въпроса, но аз ли не разбрах правилно  :ask: . Решихме да ги наблюдаваме този месец фоликулите, и паралелно с тях и цветна снимка. Ще съм благодарна на всяка от вас, която може да ме просветли по темата. Хайде, че стана дълго. :wink:
*
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #44 -: Септември 16, 2011, 17:05:59 pm »
Здравейте :DОт този месец съм на стимулация с клостилбегит от 5ти до 9ти ден по една таблетка.Днес-10 ти ден бях на лекар,в левия яйчник имаше два доминантни фоликула,като единия беше 15мм,а другия-14мм.В десния яйчник имаше един но той беше 12.5мм.Лекарката каза,че очаква овулация към понеделник (по принцип съм с нередовен цикъл и ПКЯ,никога не съм могла да хвана кога точно ми е била овулацията,а и както един лекар се изрази и да имам овулация тя е "мижава"но около 18ти,19ти ден).В сряда ще ходя отново на преглед,каза,че ще следим тези двата в левия яйчник и да почваме наново опитите.Как мислите,нормален ли е размера им за този ден от цикъла?Може да задавам тъпи и вече задавани въпроси,за което ме извинете....




*
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #45 -: Септември 16, 2011, 19:31:54 pm »
Ами аз като си гледам снимките, моят на 11 ден е бил 22 мм., но пък цикъла ми е доста кратък 23 дни, а това е от значение.
*
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #46 -: Септември 20, 2011, 18:08:37 pm »
Еми моят цикъл е средно 34-35 дни,сега би трябвало да се съкрати ,поне така ми казаха.Утре ще видя колко са пораснали и дали пък не са се спукали.Мерси за отговора :D




Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #47 -: Ноември 17, 2011, 01:38:42 am »
Здравейте и от мен. Реших да проверя какво е положението с моите яйчници ,за които 2-3 доктори твърдяха ,че са поликистозни.предпоследният доктор ,при който ходих каза на 5тия ден от цикъла ,че яйчниците са ми като продупчени и за овулация и дума не може да става.при което след направени хормонални изследвания всичките хормони и съотношения излизаха наред. Тъй като вече мислим да почваме с опитите отидох на доктор отново - първо на 5тия ден от цикъла ,когато фоликулът е бил около 5мм, и после на 16тия ден,тъй като моят цикъл,90 % редовен,е на 30 дена. докторът ми каза ,че овулацията е минала,тоест фоликула се е спукал и в момента празното му сбръчкано място е 15.88мм,кажи речи 16мм и съм имала още 12-24ч за действие. сега след като чета тук написаното се чудя,дали отново не са ме заблудили ,тъй като навсякъде във форума се споменаваше минимална големина от 20мм за готовия фоликул.ще се радвам да чуя  мненията ви по въпроса :).
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #48 -: Ноември 17, 2011, 08:35:25 am »
neiasna, готовия да овулира фоликул наистина е с размери около и над 20мм, но когато той се спука размерите му отново намаляват. От обвивката която е останала от него (това което лекарят ти е измерил на 16ти ден) се образува жълто тяло, което започва да секретира прогестерон. Според мен това, което ти е обяснено след прегледите звучи достоверно.

Късмет с опитите :)
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #49 -: Ноември 17, 2011, 20:50:34 pm »
 :D благодаря много за отговора ! личи ми ,че още не сам навлязла навътре в темата. дано наистина всичко е наред след толкова противоречиви диагнози.
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #50 -: Ноември 23, 2011, 17:04:51 pm »
Здравейте момичета...много хубава тема:)Някой може ли да ми каже колко мм. е фоликула преди цикъл...Мериха ми ги два дена преди цикъл,единия беше 14мм,другия 15мм,това зле ли е?(става въпрос преди цикъл)Надявам се да не ви се стори смешен випроса ми :oops:...Благодаря ви:)
*
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #51 -: Ноември 23, 2011, 21:23:19 pm »
Доколкото съм запозната, преди цикъл трябва да са се спукали, и да започнат да се образуват нови, затова се наблюдават от 3-5 ден на цикъла. Най-добре си направи един цикъл с фоликулометрии още от самото начало и така ще разбереш как ти нарастват фоликулите. Аз ходя на 3-ти ден, после 9-10 ден, след това около 14-ти ден /когато класически е овулацията/, и 16-ти ден за да видим дали се е спукал.
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #52 -: Ноември 23, 2011, 21:28:35 pm »
Може ли някой да погледне графиката ми и да каже дали е възможно всичко това с растящите и изчезващите фоликули, да имам 3 фоликула в един цикъл по различно време растящи и като се спука фоликулът, той изчезва нали?  :?

14ти ден - доминантен фоликул в десен яйчник d=18 mm, в ляв яйчник - фоликул с d=11 mm,

18ти ден -  в дясно - фоликулът го няма (явно се е пукнал, нали?), но в ляво - не - d=16 мм...

21ви ден - фоликулът в ляво е изчезнал, в дясно - 4-5 фоликула, като най-големият е 13,5 мм. ???

Какво мислите, че се случва?
« Последна редакция: Ноември 23, 2011, 21:35:02 pm от rosefromstars »
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #53 -: Ноември 24, 2011, 18:43:01 pm »
Благодаря ти nel-iv:)Ти къде ходиш на фоликуметрия?Много ще съм благодарна ако ми препоръчате къде мога да отида :ask:
*
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #54 -: Ноември 26, 2011, 18:28:48 pm »
Мишелче, аз съм от Пловдив и ходя при Даскалов.
Здравейте, дами :)
Искам да се посъветвам с вас :)
Миналия месец след лека стимулация направих 3 фоликула в левия яйчник.
След ниуспех отидох на 2 ден от МЦ на преглед и имах 10мм фоликул в десния яйчник. малко ме притеснява размерът му за 2 ден, а от 3 ден ми започва стимулацията...
на вас случвало ли ви се е да правите подобен размер фоликул в началото на цикъла и как протече процедурата?
Нещата трябва да са възможно най-прости, но не повече ...
Айнщайн
*
Здравейте, дами! Не знам дали тук мога да попитам, но моя случай е следния:преди време се останови, че нямам О и доктора ми назначи стимулация с клостилбегит-с него тя беше на лице. Отложихме малко във времето бебеправенето и сега се оказва, че пак нямам О и наи-вероятно пак ще трябва стимулация. При преглед на 11ден имам в левия яйчник 3 фоликула, а в десния нищо. На 15 ден тези в левия са намаляли по размер, а в десния са се образували нови 2.

Та питането ми е: какво означава да намалеят по размер някои от фоликулите ( обратно развитие ), а други даже и да изчезнат!?Не ми се струват логични действията на моите прословути яйчници, определено доста ме притесняват....  newsm78  :?
*
 Lup искам да те попитам преди приема на Клостилбегит правена ли ти е цветна снимка за проходимост на тръбите както и спермограма на мъжа, защото Клостилбегит не се приема без тези направени изследвания, който са задължително. Второ питаш за фоликулите че търпят обратно развитие - това ме вди на мисълта че може би имаш ЛУФ синдром където фоликулите не се пукат, а търпят обратно развитие и се превръщат в жълто тяло.
*
Lup искам да те попитам преди приема на Клостилбегит правена ли ти е цветна снимка за проходимост на тръбите както и спермограма на мъжа, защото Клостилбегит не се приема без тези направени изследвания, който са задължително. Второ питаш за фоликулите че търпят обратно развитие - това ме вид на мисълта че може би имаш ЛУФ синдром където фоликулите не се пукат, а търпят обратно развитие и се превръщат в жълто тяло.
Ами при мен нито цветна снимка е правена, нито спермограма. Правени са ми пълни хормонални изледвания меналата година по това време пак и всичко беше наред. А относно ЛУФ-много ме е страх за не се окаже този змей  :( На 23 март съм на док., за да видим какво се случва на 25 ден. По принцип някой от вас има ли представа ЛУФ лекува ли се и дали задължително следва инвитро?  :( osi_8 :help1:
« Последна редакция: Март 16, 2015, 15:23:49 pm от Lup »
Здравейте момичета, и  аз имах и даже все още имам ходения по мъките... искам бебе от 2г., на 24г. и смених 4 гинеколога и най-накрая при 4тия се установи,че нямам Ову. Яйчниците ми изглеждаха добре и в продължение на 2г, никой лекар не ми направи фоликулуметрия,предполагаха че проблема е другаде! Но както и да е. Имам нередовен цикъл (през 33-37дни), всички хормони в ред, правих цветна снимка - тръбите проходими, само ОВУ я няма, установи се че имам множество фоликули около 10мм и нито един  доминантен! и така започнах от този месец прием на "Клостилбегит",днес бях на преглед -10ти ден от цикъла ми, установи се че имам 3 фоликула в ляв яйчник,като единия е 17мм, а в десния нямам, доктора каза че това е нормално понеже яйчниците се били редували и не е било проблем, че в десния няма фоликули???-това вярно ли е?
Също така ми каза че след 3-4дни ще ми настъпи най-вероятно ОВУ, като не е нужно пак да ходя да гледаме фоликулите а на 27ми този месец да направя кръвни изследвания на 3 хормона,които са щяли да покажат дали съм имала ОВУ????-това също ми се стори странно,възможно ли е.
Каза да отида след цикъл ако ми дойде, ако ли не, пак да отида, като се надява да ми каже добри новини.
Не съм приемала тези медикаменти,зачетох се из форумите,че били мн вредни, не знам вече съм толкова отчаяна, че не мога да се доверя на никои лекар. Надявам се да имам резултати, но някак си съм скептична,че ще се получи от първия път. Някоя от вас имала ли е положителен резултат след Клостилбегит.

*
Здравей, Анита _Мил :) На първо място - надявам се този последен лекар, за когото говориш да е репродуктивен специалист, а не "квартален гинеколог". Къде ли не ходих и аз, докато не започнах да ходя в репродуктивна клиника, до тогава си е било чиста загуба на време и пари... По въпроса за фоликулите - принципно яйчниците се редуват - един месец овулира единият, друг месец -другият. Така че не се притеснявай, че имаш доминанетн фоликул само в единия яйчник. По отношение на овулацията - аз съм твърдо за проследяване чрез ултразвук, а не просто да се пускат хормони( предполагам че на 7ми ден след О ти е назначил да изследваш прогестерон?). Методите съчетано заедно дават най-добър резултат, но само хормони - не е достатъчно според мен. Аз лично бих настоявала да ходя , докато не се види, че се е спукал фоликулът. За съжаление, чета, че е честа практика това да не се прави и не мога да си обясня защо...Стискам палци нещата да се наредят бързо при теб :)  :bighug:
Ами да си кажа честно мисля,че е общо практикуващ специалист, но ми го препоръчаха горещо. Доста хубави неща прочетох в нета за него. Ето  линкче, http://www.maichindom.com/bg/team/view/25/  - казва се Елиан Рачев,честно казано ми вдъхва доверие.
Назначи ми след 7-10 дни след предпологаемата Ову - Prog,PM,E2 (поне това мога да различа,доста е грозно написано :Д). Мислех да ходя в клиника на д-р Щерев, при д-р Ганева, но както казах препоръчаха ми този доктор, а иначе братовчедка ми ( тя е от Пловдив) горещо препоръчва д-р Даскалов, така че ако има някой от Пловдив и не знае към кого да се обърне, може да погледне д-р Даскалов, бил е страхотен.

Благодаря ти  и аз много се надявам да се получи, мн съм притеснена, даже бих казала дори изплашена.
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #62 -: Октомври 18, 2015, 17:50:38 pm »
Здравейте ще бъда много благодарна на всеки един от вас за съвет .Правих фоликуметрия два поредни месеца , първия път на ултразвук се видя задържан фоликул , втори път на 13 ден от цикъла се видя фоликул с размери 20 мм ,ендометриум 8.7 мм , на 15 ден от цикъла нямаше и следа от фоликула 20 мм но се видя фоликул 12 мм с неправилен размер и форма. Д-р каза че този с 12 мм може да е бил зад този 20 мм и затова да не го е видял , но това не ме успокои , може ли фоликула да е дегенерирал и какво би означавало това? Борим се за бебе . :lol:
*
Re: Фоликуметрия- как и с колко мм нарастват фоликулите?
« Отговор #63 -: Октомври 18, 2015, 22:52:10 pm »
Здравей, buba1,
според мен е възможно това, което е видял лекарят да е било жълтото тяло. Може би знаеш, след овулация на мястото на спукания фоликул се оформя капсулка (така нареченото жълто тяло). А освен проследяването на фоликулите, правени ли са хормонални изследвания (FSH, LH, E2)? За допълнително уточняване дали е настъпила О. и дали функционира добре жълтото тяло, е добре да бъде изследван Прогестерон след овулация (на 7 ден след О.).