0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Kak се справяте със свекървата си?
« Отговор #20 -: Август 16, 2007, 10:50:33 am »
Станкова,
Разбирам, че е ужасно. Радвай си, поне, че не живеете в една къща, че тогава да видиш. Когато бях малка, майка ми и баба ми /свекърва и/ всеки ден се караха, почти до бой са стигали. Аз не хранех добри чувства към нея, защото и тя не ме обичаше. Тя почина преди 20год. Но няма да забравя тези всекидневни разправии и крясъци. И сега даже, макар да не е сред живите, я наричам чудовището. А баща ми беше м/у чука и наковалнята. Май вземаше страната на майка ми в повечето случаи.

Моя приятелка пък, преди време се разведе, защото те не само се караха, ами и се сбиха със свекървата.

А моята свекърва си е злато. Дори майка ми се впечатлява колко много ме обича свекито и как мило се държи с мен. Те са си говорили и помежду си двете и свекито е споделяла, че още като са ме видели, много ме харесали. Отнасят се с мен като с дъщеря.
Разбира се, че и викам "майко". Дори майка ми ме насърчи и ми каза, че така би трябвало.
Но явно моето свеки е изключение.

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*
Re: Kak се справяте със свекървата си?
« Отговор #21 -: Август 16, 2007, 10:51:58 am »
Явно хората са от старата генерация и много държат да ги "уважаваШ" като им викаШ "мама и тате". Абе zапочни да им каzваШ "мама и тате" и може пък да се пооправят отноШенията.
Иначе zа протокола - съпругът ти е виновен zа цялата ситуация. На родителите си трябва да каже да спрат да му дават съвети zа това как да живеете, zаЩото вие и беz тях много добре се справяте. Да zаяви, че той те обича такава каквато си и няма нужда да се променяШ, zа да се харесаШ и на тях.
Първият ми брак се провали, тъй като бивШият ни остави сами да се "раzберем" с майка му.
*
Re: Kak се справяте със свекървата си?
« Отговор #22 -: Август 16, 2007, 11:00:35 am »
Здравейте! От край време се знае,че много от снахите не могат да се разбират със свекървата си........ 


Мила, Станкова, ако знаеш колко добре те разбирам....
Мога само да подкрепя мнението на Мимка, че всичко идва от мъжа ти. Той е човекът, който трябва да промени всичко. Защото за него семейството му трябва да е на първо място, както и за теб, за да вървят нещата. Ако се поддава на манипулациите на родителите си, ситуацията е супер сложна :(
Аз живях с такъв проблем 4 години. Приятелят ми (дори не бяхме женени) никога не посмя да постави граници пред родителите си, докато нещата не излязоха от контрол. Да не ги наранял  :x А мен можеше да наранява, така ли? Стигна се до момента когато не можех да ги понасям, не защото са лоши хора, напротив, но до такава степен успяха да ми досадят с постоянната си намеса в нашия живот.
В крайна сметка отношенията ни се съсипаха, разделихме се и страдахме жестоко и двамата  :balk_145: :balk_146:
Сега съм щастливо омъжена за друг след много мъка. Свекърва ми е УЖАСНА жена, но аз нямам проблеми с нея по една единствена причина. Мъжът ми ме обожава и майка му е на втора линия винаги. Дори една дума да каже не на място пред мен, я срязва, за да си знае мястото. Това е решението.
Или трябва да накараш мъжа си да го разбере и да промени нещата, или да се отдалечите от тях максимално. Преместете се ако трябва на друго място. Бракът ви зависи от това. Съжителството на двама души е достатъчно трудно и изпълнено с проблеми, за да позволявате намесата и на други хора.
Пожелавам ти успех и много кураж :goodluck:

П.П. Не мога да казвам "майко" насила. Това е. Според мен трябва да идва от сърцето, иначе няма смисъл. А и не виждам защо е нужно. Както се казва "традициите не са това, което бяха"  :wink:
*
Re: Kak се справяте със свекървата си?
« Отговор #23 -: Август 16, 2007, 12:54:56 pm »
Искам да кажа нещо по въпроса за обръщението към свекървата.Аз и казвам "майко"не заради "портокола"(така ли се пише?),а защото никога по никакъв начин не ме е делила от собствените и деца.Живеем заедно,и се чувствам обичана от нея,подкрепя ме и ми е добър приятел мисля че напълно заслужава да я наричам "майко"!Приятелката на девера ми и каза,че си има майка и не би могла да се обръща така към нея,когато се оженят.Щяла да и вика "госпожо"-свекърва ми плака като дете!
*
Re: Kak се справяте със свекървата си?
« Отговор #24 -: Август 16, 2007, 13:10:17 pm »
Искам да кажа нещо по въпроса за обръщението към свекървата.Аз и казвам "майко"не заради "портокола"(така ли се пише?),а защото никога по никакъв начин не ме е делила от собствените и деца.Живеем заедно,и се чувствам обичана от нея,подкрепя ме и ми е добър приятел мисля че напълно заслужава да я наричам "майко"!Приятелката на девера ми и каза,че си има майка и не би могла да се обръща така към нея,когато се оженят.Щяла да и вика "госпожо"-свекърва ми плака като дете!
откога живеете заедно?
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Kak се справяте със свекървата си?
« Отговор #25 -: Август 16, 2007, 13:24:53 pm »
аз за свекърва си роман мога да напиша и не ми се започва.
но по повод обръщението към свекър и свекърва, тъст и тъща - винаги ми е било чудно това огромно притеснение и проблематизиране на въпроса у българите.

"майко" и "татко" да се казва на родителите на половинката е отживелица. в някои краища още се държи на това от старите поколения, но не го намирам за приемливо.
много жени споделят, че понеже не им се обръща езика да кажат "майко" на свекървата, цял живот са на безлична форма. това е тъпо, та дрънка.

хората си имат имена. лични. използвайте ги.

едно мога да й призная на моята - уреди въпроса още веднага след сватбата. аз преди й говорех безлично на "Вие". на сватбата тя ми каза - аз съм Ема, мъжът ми е Митко - нека си говорим на "ти" и на малки имена. чудесно.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Kak се справяте със свекървата си?
« Отговор #26 -: Август 16, 2007, 13:47:11 pm »
Искам да кажа нещо по въпроса за обръщението към свекървата.Аз и казвам "майко"не заради "портокола"(така ли се пише?),а защото никога по никакъв начин не ме е делила от собствените и деца.Живеем заедно,и се чувствам обичана от нея,подкрепя ме и ми е добър приятел мисля че напълно заслужава да я наричам "майко"!Приятелката на девера ми и каза,че си има майка и не би могла да се обръща така към нея,когато се оженят.Щяла да и вика "госпожо"-свекърва ми плака като дете!
откога живеете заедно?
от 4години
Re: Kak се справяте със свекървата си?
« Отговор #27 -: Август 16, 2007, 14:21:19 pm »
   И аз на моята свеки не й викам майко,не мога!Не може да ми се обърне езика.Викам й по име,а тя казва че не се сърди.Пък и да се сърди, проблема си е неин.И аз не мога да разбера що за простотия,да се сърдят и да не си говорят заради някакви си обичаи.Заради едно маико и татко,цели семейства се разпадат.
 Моят мъж,ако трябва да вика на родителите ми баба и дядо,направо ще се обидят.Баща ми е на 47,русоляв,строен,снажен,суетен.Ако чуе дядо, ще се пръсне през г...,и няма да проговори на мъжа ми.С майка си говори като с  приятелка.На мъжа ми майката е на 60.Той самия вика,че при това положение не може да ги нарича баба и дядо.
  Това са пълни отживелици за мен!
*
Re: Kak се справяте със свекървата си?
« Отговор #28 -: Август 16, 2007, 15:11:32 pm »
По този повод.Като работех в магазина за домашни потреби, до нас имаше и все още има денонощен магазин.Идва едната магазинерка и иска да купи подарък за сватба за сина си.Аз и предлагам тия големите Дуралекови сервизи-пълен комплект, по принцип родителите на младооженците, поне за година и половина как работих там това купуват-пълен сервиз за хранене, комплект хубави тенджери, тигани на Тефал-все неща, които да вършат работа на младите.Тя обаче вика-ООО, не!Измисли нещо там за 10-15 лева за пред гостите.Аз у дома имам 2 пълни сервиза Дуралекс и 2 комплекта тенджери Солинген, чисто нови, навремето съм ги купувала за сина и дъщерята за сватбите.Сега обаче на сина няма да му го подаря!
Аз- 8O
Тя-ами така де, докато ОНАЯ не ми каже майко, една лъжица няма да види от мен!

 8O 8O 8O
За съжаление не става въпрос за възрастна жена, тя е на около 40, сина и е на около 22.Не можах да повярвам,че може да има такива жени все още, такава злоба и вътрешна остарялост!Аз се възмутих и взех да споря и да казвам моите аргументи, поради които никога не бих казала 'майко' на свекърва ми, тя се ядоса, изкара ме едва ли не неблагодарница (интересно за какво да съм благодарна  8O ), даже колегата се включи в спора.Тя обаче накрая отсече-Не ме интересува.Докато ОНАЗИ не ми каже 'мамо' не е добре дошла в къщата ми, да си живеят в на майка и апартамента и мен да не ме занимават с глупости!

Нямаше смисъл да продължавам.В крайна сметка купи един тортен сервиз-1 голяма и 6 малки чинийки за 9 лева.Подарък за сватбата на сина си!
Re: Kak се справяте със свекървата си?
« Отговор #29 -: Август 16, 2007, 15:35:16 pm »
Здравейте! От край време се знае,че много от снахите не могат да се разбират със свекървата си, за съжаление и аз съм една от тях(никога не съм предполага,че ще попадна на такъв тип жена).Тя иска да ни се меси за всяко нещо,сърди се и се цупи като не става на нейното.Когато сме само двамата със съпруга ми всичко е Ок,но бил ли е у тях и връщайки се винаги има скандал,защото тя иска да се наложи над всичко.Имам чувството,че живеея под"турско робство".Сърди се,че не и викам майко,как да кажеш ,майко на такав човек???Вие как се обращате към свекървите си...Дайте ми съвет,какво да правя...Така не се издържа...
Благодаря Ви предварително!!!


Stankova искам да ти кажа че и моята свекърва не е от хубавите хора ,а така съм си мечтаела да се разбираме,не че се караме ,но и без много ,много приказки ни става ясно че не се понасяме много ,особенно когато гостуванията й се проточват 2-3 дни ,достатъчни да ме подлудят.Мисля че трябва мъжа ти да говори с нея и да й обясни ,че ти си неговото семейство ,но че не искаш да й отнемеш сина ,и да поясня (майките на съпрузите ни ,не всички де ревнуват синовете си от жените им ,защото са свикнали синовете им да се грижат за тях и сега изведнъж се появила някоя ,на която той ще обръща повече внимание.)Това си е лично мое мнение ,въз основа на моята свекърва.А ти мила щом те дразни отбягвай срещите с нея доколкото ти е възможно или ако имаш сили говори с нея и й кажи какво не харесваш в отношението й към теб.Успех Станкова!!! :bighug:
*
Re: Kak се справяте със свекървата си?
« Отговор #30 -: Август 16, 2007, 16:01:29 pm »
Помощ,моята е властна!Понякога не ме оставя да дишам!Лошото е ,че аз не съм от кротките снахи,дета мълчат и....ГОРКИЯТ МИ МЪЖ!ВИНАГИ ТОЙ ГО ОТНАСЯ...
Re: Kak се справяте със свекървата си?
« Отговор #31 -: Август 16, 2007, 16:05:52 pm »
Е браво бе Жекова ,ей на това му се вика снаха ,Ако можехме всички да сме като теб ,свекървите щяха да са ни кротки като агънца! :balk_198:
*
Re: Kak се справяте със свекървата си?
« Отговор #32 -: Август 16, 2007, 16:12:14 pm »
Е,до ръкопашни схватки не сме стигали,но почти съм я направила ангелче.Дадох й да разбере,че няма да играя по нейните правила,и ако иска да общуваме нормално,ще трябва да стои далеч от нас.Мисля,че почти съм успяла/хи-хи няма пълно щастие/.
Re: Kak се справяте със свекървата си?
« Отговор #33 -: Август 16, 2007, 16:39:56 pm »
ОХ,ТАЗИ ТЕМА...Не искам да виждам и да 4увам за свекърва си,това 4удовище...Да не отидат на сватбата на единственото си дете,да не му се обаждат 4 месеца,а преди половин година го изгониха от дома му,като го накараха да остави клю4овете за във тях и му казаха- ние нямаме син...и знаете ли заради кого се слу4ва това?Заради мен естествено,майка му не може да преживее,4е е голям мъж и иска сам да гради живота си.Той си взе багажа и от София във Варна,дале4 от нея.Затова бягайте по-дале4,не можем да имаме други "майки".
stankova,направи като Жекова и като мен,дръж на себе си и нека тя да се съобразява,не и пускай аванта :)
Късмет :wink:
sportuvam,tancuvam,obi4am da se dvija
Re: Kak се справяте със свекървата си?
« Отговор #34 -: Август 16, 2007, 19:31:30 pm »
Момичета, знаети ли че тя плаче непрекъснато от вчера,звъни по телефона и чака да стане 17.30 и да го извика при нея.Той ме молеше да отида с него да се разберем "веднаж за винаги",(това го слушам от една година от както сме близо до тях)и той хукна като кученце :( :( :( :( :(.Аз му отказах категорично и му казах,че ще ходя само по празници така да и каже, а той не можел да я остави да плаче,как да ги "зарежел" родителите си и да им кажел такова нещо,много щяло да ги нарани??? Ако знаете как го манипулира затова,че живеем в тяхния апартамент,просто не е истина... Мога цял сериал да напиша :( :( :(Бясна съм и незная до кога ще издържа...Но напълно сте прави тъй и тъй най-накрая се престраших ще продължавам да държа на моето както ме съветвате...пък каквото стане,но милото до кога ще издържи незная? :( :( :(
А относно обращенията "майко" и "татко",не може да ми се пречупи езика това е минаха 2 години ,просто немога не го чувствам от вътре, а и явно не съм толкова добра артистка,за да играя пред тях...
И мисля най-културно да си избере или по име Ване или лельо Ване и чичо,оффффффффф незнам вече????

*
Re: Kak се справяте със свекървата си?
« Отговор #35 -: Август 16, 2007, 19:43:22 pm »
Не се притеснявай ,ще се тръшка,тръшка и ще миряса.Само че ще трябва да говориш с мъжа си.Кажи му как се чувстваш,но не обиждай майка му.Все пак тя му е майка и той не може да се откаже от нея.Просто той трябва да застане зад гърба ти.
Re: Kak се справяте със свекървата си?
« Отговор #36 -: Август 16, 2007, 20:10:19 pm »
Добре де, какво толкова си говорят, че тя чак пък и да плаче по телефона  8O Какво имате да делите не разбрах? Сядаш и в прав текст й казваш, че и двамата обичате един и същ човек - съпругът ти и двете искате той да е добре, а вашите отношения го тормозят. Затова трябва да се разберете, тя трябва да е ненормална да подлага сина си на такъв тормоз, само заради идеята да бъде на нейното. Ами това е малоумно, извинявам се за израза! А пък него не го карай да избира, защото няма как, но все пак да те подкрепи, за да престанат тези дивотии! Трябва да знаеш, че имаш мъж до себе си и той има позиция - да запази семейството си.
И да знаеш, че колкото по-рядко се виждате, толкова по-добре  :wink:
Успех миличка с дипломацията, ако и тя не помогне, просто действай с рогата напред  :) Както каза една моя приятелка - или те ще побъркат мен или аз тях  :wink: а аз нямам намерение да се давам!
=http://www.[urlmamaibebe.com][/url]
*
Re: Kak се справяте със свекървата си?
« Отговор #37 -: Август 16, 2007, 22:56:28 pm »
  Боря се за най-важното за мен на този свят - да стана майка. В тази битка влагам цялата си енергия и нямам нито сили, нито време, най-малко пък желание да водя войнички и със свекървата. Тя е най-малкия ми проблем!

 
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Kak се справяте със свекървата си?
« Отговор #38 -: Август 16, 2007, 22:59:56 pm »
И аз като Джам мога роман да напиша за отношенията си със свекървата. Повечето момичета знаят тук какви проблеми имахме. Аз си признавам честно и почтено, че още от самото начало им казах майко и татко - просто така го почувствах. Живея далеч от моите родители и смятах, че родителите на мъжа ми ще ги заместят до някъде и за да не се чувства той зле - желателно е да съм добра и аз с тях. Издържах 5 години тормоз и лошо отношение. Няма да разказвам за тях. До един момент, в който се роди синът ми. Реших, че аз имам нужда от добро отношение, от вниманието на мъжа си и че моето семейство е това, което имам. Както не позволявам на моите родители да ми се месят и да се държат зле - така и на неговите не позволявам да го правят.
Дойде момент, в който на моята свекърва не й издържаха нервите и реши да се кара с мен. За нейна беда го направи в присъствието на сина си. Използвайки най-тъпия повод при това. Евала на моя мъж - остана на моя страна, защити ме и каза, че след като се е оженил за мен и имаме семейство, той няма да избира с кого да остане - това е ясно и се разбира от само себе си. От тогава, след като ми казаха, че съм неблагодарница, а той знае как съм се държала с тях и съм ги уважавал, аз не съм стъпила у тях. Не съм отказала да дам детето, не съм се държала лошо, но не ходя, не се срещам, не говоря и живея спокойно. Не се натоварвам, не се тормозя - и най-важното той ме разбира и знае, че аз няма да престъпя волята си. За мен човек трябва да държи на себе си и да не потъпква достойнството си. Няма значение, че те са между чука и наковалнята. Не ги карайте да избират, но и не ги притискайте. Те сами ще направят правилния избор. Просто кажете, че това няма да го търпите и не се съобразявайте с тях. Кажете - теб обичам, държа да съм с теб, но ти си моето семейство и това е.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Kak се справяте със свекървата си?
« Отговор #39 -: Август 17, 2007, 09:50:50 am »
Евала на моя мъж - остана на моя страна, защити ме и каза, че след като се е оженил за мен и имаме семейство, той няма да избира с кого да остане - това е ясно и се разбира от само себе си.

Евала на мъжа ти наистина :) Точно така трябва да се постъпи, защото всеки опит за лавиране между жената и майката тормози и тримата. Ако родителите са истински загрижени и обичат децата си, ще простят защото това е естествено. А ако не простят значи егото им е по-силно от любовта към децата и всичко е само борба за надмощие. Така мисля аз. Пълно е със "загрижени" властни майки, които не дават сина им да каже една дума, без те да са я одобрили. Това не е любов, а истински тормоз, който съсипва самочувствието на мъжа и той се превръща в марионетка на майка си. Коя жена би издържала подобно нещо? И трябва ли мъжа да жертва собственото си семейство, за да угоди на майка си?  8O