0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #560 -: Октомври 12, 2011, 16:13:49 pm »
Не съм консултант, нито съм се консултирала някога с такъв от ла лече-мече лигата, но от опит съм стигнала до няколко извода:
- кърменето е най-естественото и лесно нещо, НО има един период от 30-40 дни, когато всичко ти се струва адски трудно, болезнено дори. Нормално е да е така, бебето е малко, спи през по-голямата част от времето, суче по 40-50 мин. Много е трудно, факт, то спи, ти се опитваш да го събудиш, притесняваш се дали е изсукало достатъчно, ами ако не е, цедиш, мъчиш и прочие.
- отделно новия човек, колкото и да сме чели и говори, съвсем друго е като се появи бебето в къщи, нощните ставания през 2-3 часа, недоспиването и т.н. Всичко това допринася за чувството, че нещо все не е наред.
- моят съвет е, през тези първи дни, хранете бебето през 2-3 часа, и при сигнал от негова страна. след кърмене ако още се усеща напрежение в някоя от гърдите доизцеждайте. Аз лично съм кърмила и от двете гърди на всяко хранен, като се редуват.
- Българския лактогонен чай е много добър, струваше 90ст., пила съм го през първите 2-3м. непрекъснато, докато се регулират нещата. Храните които не трябва да се ядат ги знаете. Мляко не съм пила, защото не обичам, НО много е важно да пиете много вода 2-3 л. на ден.
И в заключение да кажа, че всичко това е само ако имате кърма, ако нямате и на челна стойка да стоите все тая. И както всички знаем това зависи и от нивата на хормоните и от размера на млечната жлеза, не от размера на гърдите :wink: Така че, изказвания от рода - само този който не е искал, той не е кърмил, изобщо не приемам. Има хора които чудеса от храброст правят и кърма просто няма поради една от посочените по-горе причини.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #561 -: Октомври 12, 2011, 21:37:58 pm »
Ние официално от днес не се кърмим. Ще дам каквото имам в камерата и приключваме. Жалко, че не можах още мъничко, защото Андреа е на ясла и поне до 3 месеца поне е добре да има по-засилен имунитет, ама не стана. Последните няколко дена го изтормозих детето да суче, а да няма какво. С Ивана се беше регулирало така, че имаше в часовете,в които кърмех, а в другите не и така успях да я кърмя последните седмици дори само сутрин и вечер. Сега не знам какво стана, но от както спрях помпането през деня, това се отрази и на сутрешната кърма.


  
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #562 -: Октомври 12, 2011, 21:40:05 pm »
Ние официално от днес не се кърмим. Ще дам каквото имам в камерата и приключваме. Жалко, че не можах още мъничко, защото Андреа е на ясла и поне до 3 месеца поне е добре да има по-засилен имунитет, ама не стана. Последните няколко дена го изтормозих детето да суче, а да няма какво. С Ивана се беше регулирало така, че имаше в часовете,в които кърмех, а в другите не и така успях да я кърмя последните седмици дори само сутрин и вечер. Сега не знам какво стана, но от както спрях помпането през деня, това се отрази и на сутрешната кърма.

Здраве да е! Предполагам какво е мъчение за работещите майки да се изцеждат за всяко хранене...
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #563 -: Октомври 13, 2011, 22:10:18 pm »
боби, да сте живи и здрави, колкото толкоз. не е случайно, че ам е измислено като мъжете са се светнали, че по-им отърва жените да работят, вместо да гледат децата :), т.е. кърмене и работа не се съчетават лесно.

аз се опасявам, че не съм съгласна с идеята, че на гърдите им трябва почивка да се напълнят и, че има някакъв "златен" период от време, през който да се кърми. кърмене на поискване значи на поискване, а не като бебето зареве от глад или от яд. от физиологична гледна точка кърмата се усвоява от стомаха за 1.5-2 часа, така че идеята 2.5-3 като оптимална честота не ми се връзва. аз мисля съм писала тук, но това изследване, откъдето тръгва идеята за кърмене на 3 часа всъщност заключава, че "нормалното бебе се кърми на между 1.5 и 4 часа". в онези общности, в които няма интернет, педиатри и тн не е въобще необичайно бебето да се кърми няколко пъти на час. то няма да преяде. а дори и да не "яде" това, че гърдата му е в устата и то ни е в ръцете само по себе го успокоява и му "храни" душата.

всяка стимулация на гърдите от бебето, е добра за производството на мляко. няма да забравя в една статия за намаляване на количеството мляко дето пишеше, че храненето под час е един от начините да се намали количеството произвеждана кърма. така че, както една майка каза - гърдите ми се оправиха и бебето се успокои когато спрях да следя колко е часа и по колко време от коя гърда суче.
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #564 -: Октомври 13, 2011, 22:15:30 pm »
..... така че, както една майка каза - гърдите ми се оправиха и бебето се успокои когато спрях да следя колко е часа и по колко време от коя гърда суче.
така е, минал е този период на адаптация и за двете страни за който писах 30-40 дни :wink: всичко е адски логично, не знам защо му предаваме толкова много емоция и едва ли не "откриваме топлата вода".
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #565 -: Октомври 13, 2011, 23:00:36 pm »
..... така че, както една майка каза - гърдите ми се оправиха и бебето се успокои когато спрях да следя колко е часа и по колко време от коя гърда суче.
така е, минал е този период на адаптация и за двете страни за който писах 30-40 дни :wink: всичко е адски логично, не знам защо му предаваме толкова много емоция и едва ли не "откриваме топлата вода".

Защото кърменето от нещо естествено се превърна във фикс идея, защото АМ от храна се превърна в "боклук и отрова", защото все повече и повече започват някакви "естествени" течения, които твърдят, че са най-добрите методи за гледане на дете и отхвърлят другите мнения. А в крайна сметка се забравя основното - важното е и МАЙКАТА и детето да са здрави и спокойни.

Прося си бан за емоционалния пост, но от няколко дни следя темата и е заприлича на бг мама "за и против кърменето".

И все пак - не само гърдите, майката има нужда от почивка. Ако се кърми през 1-2 часа бебето кога тази майка ще успее да пие вода, да се измие, да яде, да иде до тоалетна и кога ще седне да си поеме дъх, за да не се изтощи напълно? Това с кърменето на поискване много хубаво, ама много изтощаващо след 40 ден. От много "естествени" истории не знаех къде съм два месеца. Накрая дадох 30 мл. АМ като добавка (ревах докато давах, толкова бях с промит мозък), бебето спа 4 часа, аз също, после кърма имах в изобилие, защото бях отпочинала, нахранена, напоена с вода и се чувствах спокойна.
« Последна редакция: Октомври 13, 2011, 23:22:50 pm от jasmin_veni »
[/url][/url]
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #566 -: Октомври 14, 2011, 00:39:02 am »
Подкрепям мнението на Жаси и не го правя емоционално, а съвсем рационално.
Кърменето наистина е естествен процес, един от най-естествените и осъществими на ниво инстинкт дори... Да, ама напоследък наистина темата се превръща в истерия, което лично мен взе да ме дразни до такава степен, че вече реагирам с тих бяс на самата тема "кърмене", когато се подхване край мен.
Истерията - я изпитах на гърба си още в деня след раждането на Дани. Идва в стаята ми една напориста консултантка по кърмене и въпреки несъмнено добрите й намерения и моето лично желание да кърмя - докара ме дотам да й кажа, че искам шише с АМ само за да ми се махне от очите, да спре да ми мачка гърдите и да блъска главата на ошеметеното бебе. :x Бях достатъчно наясно с кърменето като физиология, че някаква жена с луд блясък в очите, да ме наставлява и да ме убеждава как трябва да правя обратното на това, което аз считам за правилно.
Е, въпреки милионите писанки по въпроса - започнах да кърмя успешно, когато тялото ми беше готово и детето ми беше готово. Нямах никакви напъни да стане на секундата кърменето, храненето близо 3 дни с шише и АМ - не го накара да не иска гърда и изобщо...целият "апокалипсис" дето щеше да се случва - не се случи. Апокалипсис за прясната майка е само видиотяването в една, или друга посока на "по-знаещите", които се опитват да си наложат възгледите на всяка цена. Поне според мен.
И правя категорична разлика между помощ и съвет за кърмене и фанатичното налагане и настояване кое как трябва да става, особено когато подобна "помощ" е и нежелана. Или поне не в такива мащаби де.

И не на последно място - всеки майчин организъм и всяко бебе са различни - кога и как ще се напснат един към друг и дали - зависи от тях двамата. И те двамата трябва да бъдат оставени на спокойствие да си открият ТЕХНИЯ начин за кърмене. Пък , ако не го открият - здраве да е. Не е това най-голямата драма на света, че да има сълзи, сополи и трагедии по въпроса.

Успешно и леко кърмене на всички ви желая и по-спокойно я карайте - тогава всичко става лесно и от самосебе си.  :D
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #567 -: Октомври 14, 2011, 01:05:16 am »

И не на последно място - всеки майчин организъм и всяко бебе са различни - кога и как ще се напснат един към друг и дали - зависи от тях двамата. И те двамата трябва да бъдат оставени на спокойствие да си открият ТЕХНИЯ начин за кърмене.

тъкмо това и аз казвам, идеите за "разписания" са също толкова "с блясък в очите" да цитираме Жбрул отново, колкото и псевдо консултантката, която прави точно това дето не трябва - да насилва бебето и майката. както и да гледаш малко бебе си е трудна работа, с някой бебета е далеч по-трудна, отколкото с други, те просто е добре да се оставят на мира когато искат да се хранят, когато искат да спят и да се гушкат колкото искат без да се страхуват, че бебето ще се разглези, не му почива стомахчето, гърдите се преработват и други подобни
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #568 -: Октомври 14, 2011, 02:09:30 am »
И все пак - не само гърдите, майката има нужда от почивка. Ако се кърми през 1-2 часа бебето кога тази майка ще успее да пие вода, да се измие, да яде, да иде до тоалетна и кога ще седне да си поеме дъх, за да не се изтощи напълно? Това с кърменето на поискване много хубаво, ама много изтощаващо след 40 ден. От много "естествени" истории не знаех къде съм два месеца. Накрая дадох 30 мл. АМ като добавка (ревах докато давах, толкова бях с промит мозък), бебето спа 4 часа, аз също, после кърма имах в изобилие, защото бях отпочинала, нахранена, напоена с вода и се чувствах спокойна.

osi_9

Жас,пропусна и няколко други битови неща...ама да не задълбаваме...Честито на тези дето татковците им се перат,готвят,гладят и си прибират сами :wink:
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #569 -: Октомври 14, 2011, 08:04:31 am »
И все пак - не само гърдите, майката има нужда от почивка. Ако се кърми през 1-2 часа бебето кога тази майка ще успее да пие вода, да се измие, да яде, да иде до тоалетна и кога ще седне да си поеме дъх, за да не се изтощи напълно? Това с кърменето на поискване много хубаво, ама много изтощаващо след 40 ден. От много "естествени" истории не знаех къде съм два месеца. Накрая дадох 30 мл. АМ като добавка (ревах докато давах, толкова бях с промит мозък), бебето спа 4 часа, аз също, после кърма имах в изобилие, защото бях отпочинала, нахранена, напоена с вода и се чувствах спокойна.
Жаси, това все едно аз съм го писала. Буквално имах дни, в които съм се къпала на части - отделно главата, отделно тялото, че да имам време. Тези дето ти казват да кърмиш на два часа, че и да го будиш, ако спи, не мисля, че са кърмили така или поне не може да е било дълго време.

Фибо, няма начин да не го мисля таткото дали е изпран, когато спя по час и половина между хранения. То моят по принцип сам се пере от години, но и да не го правеше, в този период щеше да вика неволята :-).


  
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #570 -: Октомври 14, 2011, 09:02:12 am »
И все пак - не само гърдите, майката има нужда от почивка. Ако се кърми през 1-2 часа бебето кога тази майка ще успее да пие вода, да се измие, да яде, да иде до тоалетна и кога ще седне да си поеме дъх, за да не се изтощи напълно? Това с кърменето на поискване много хубаво, ама много изтощаващо след 40 ден. От много "естествени" истории не знаех къде съм два месеца. Накрая дадох 30 мл. АМ като добавка (ревах докато давах, толкова бях с промит мозък), бебето спа 4 часа, аз също, после кърма имах в изобилие, защото бях отпочинала, нахранена, напоена с вода и се чувствах спокойна.

osi_9

Жас,пропусна и няколко други битови неща...ама да не задълбаваме...Честито на тези дето татковците им се перат,готвят,гладят и си прибират сами :wink:

Е аз нарочно, да не се изтресе някоя реплика като "ами то що чистиш, бебето е най-важно остави всичко на таткото". Остави, остави, ама на 4 ти ден пита "какво е яденето" :lol: :lol:
Много се префасонира темата с кърменето като цяло.
[/url][/url]
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #571 -: Октомври 14, 2011, 13:32:58 pm »
И все пак - не само гърдите, майката има нужда от почивка. Ако се кърми през 1-2 часа бебето кога тази майка ще успее да пие вода, да се измие, да яде, да иде до тоалетна и кога ще седне да си поеме дъх, за да не се изтощи напълно? Това с кърменето на поискване много хубаво, ама много изтощаващо след 40 ден. От много "естествени" истории не знаех къде съм два месеца. Накрая дадох 30 мл. АМ като добавка (ревах докато давах, толкова бях с промит мозък), бебето спа 4 часа, аз също, после кърма имах в изобилие, защото бях отпочинала, нахранена, напоена с вода и се чувствах спокойна.


 Благодаря  :lol:
 osi_9

Жас,пропусна и няколко други битови неща...ама да не задълбаваме...Честито на тези дето татковците им се перат,готвят,гладят и си прибират сами :wink:
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #572 -: Октомври 14, 2011, 18:09:11 pm »
Аз никога не съм следила тези дискусии подробно, въпреки че съм се интересувала от темата, но искам една заблуда да изясня, защото аз така бях чула от форуми и къде ли не. А именно- ако дадеш АМ - край, кърмата ми ще намалее и едва ли ще мога да кърмя дълго - също само сутрин или в онпределено време. На нас още в родилния дом ни предложиха АМ като добавка за който иска. И СЛЕД кърмене аз предлагах по малко АМ, после си останахме САМО на кърма за определено време. Тъй като обаче малкият беше много ненаситен и сучеше по половин час, а пък на моменти все ревеше и незнаех стига ли му кърмата, реших, че няма да издържа дълго по тази схема и започнах да давам добавка на някои хранения, но винаги след кърмене. Постепенно след 4 месец замених тези 1 или 2 хранения с АМ, тъй като интуицията ми подсказваше че така ще мога по-дълго във времето д акърмя, макар и малко. Така и стана, сега още кърмя сутрин и се радвам, че до началото все е получавал и по малко кърма. Не мисля, че щеше да стане, ако се изстисквах в буквалния и преносен смисъл - не че няма много жени които успяват, но знам че аз щях да се изтоща и откажа много по-рано. Друга причина беше, че незнам по какво причина но не успях да се цедя, струваше ми се много трудно и всичката кърма си беше директна доставка  :wink:
С две думи исках да кажа - АМ не попречи да имам колкото исках кърма, да кърмя когато поискам, и не отказа малкият от гърда (въпреки че има и такива случаи).
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #573 -: Октомври 16, 2011, 01:50:56 am »
аз съм от тези дето кърмят абсолютно когато детето поиска. вечер е и през по-малко от два часа. ясно ми е, че е за успокоение, но нямам нищо против. според мен ако ми реве детето щото иска гърда, пък не му е време, нито ще се изкъпя, нито ще прибера вкъщи, нито работа ще свърша. през нощта давам когато поиска пак поради същата причина. и аз и тя спим повече така. докарахме го до там, че когато (веднъж за 4 месеца) тя плака в продължение на два часа отидохме на доктор, защото това просто не се случва. като го разказвам това, обикновено ми се смеят. не мисля, че това е крайно, правя го защото ми изглежда нормално да е така, имах подкрепа и попрочетох доста неща, което ми помогна да се отърся от идеята за часове, грамажи и други трябваници.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #574 -: Октомври 16, 2011, 06:17:02 am »
аз съм от тези дето кърмят абсолютно когато детето поиска. вечер е и през по-малко от два часа. ясно ми е, че е за успокоение, но нямам нищо против. 
Няма лошо, щом тге урежда, но наистина не разбирам кога успяваш да спиш? Аз  бях невероятно изтощена и се развявах като призрак в продължение на два месеца.

Между другото от както не се кърмим започнахме (както очаквах) да спим по-дълго. Сега от 3 дена се буди чак в 4:30 . Тази сутрин дори не искаше да яде, ами явно е свикнала по това време да става и затова се събуди. Аз мислех, че е гладна, но тя изяде 30 мл и другото го отказа.

Боби


  
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #575 -: Октомври 16, 2011, 09:19:01 am »
И ние сме като Еленка-щом бебето иска гърда,я получава.Не ми пречи това,даже ми харесва,когато бебка е на гърдите ми.Е,естествено,не е вече като онзи период,дето беше през 15 мин. на гърдите ми.Само вечер преди да заспи ме ползва по-дълго за залъгалка,но тогава вече сме си легнали двечките и аз май заспивам преди нея :oops:
Мрънкат ми,че след време малката щяла още повече да ме ползва за залъгалка,но аз все си мисля,че тогава и други неща ще са й интересни,не само гърдите ми.
[/url]
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #576 -: Октомври 16, 2011, 16:06:12 pm »
 Ние също сме на поискване, обаче винаги следя часовника. Ако е много рано след храненето, се опитвам да намеря друга причина за недоволството...
 Супер неудобно е, лично за мен, да не мога да успокоя детето,когато сме навън, освен гърдата...
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #577 -: Октомври 16, 2011, 23:53:47 pm »
Изобщо не се притеснявам)Нищо лошо не правя като си храня детенцето.Освен това Дидон винаги имам под ръка някаква пеленка или одеалце,което прехвърлям през рамо.Вярвай ми,нищо не се вижда от гърдата,още повече,че ходя със сутиени за кърмачки.Пробвай  osi_17
Иначе си се търсим през 3-4 часа и не виждам нищо изморително в това да кърмиш.Спя с нея понякога и през деня...друга работа нямам,или поне не толкова спешна,де).А за съжаление нямаме жива баба,сами се справяме с таткото)


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #578 -: Октомври 17, 2011, 10:14:17 am »
Оооо,и аз се научих да я кърмя навън.Някои хора ни се радват,други ни гледат малко странно,но не им обръщам внимание.
И аз така намятам с пелената и чиста работа.То иначе е чудо само да следиш от колко време си навън,че то пък по-рано огладняло и да бързаш да се прибираш...
[/url]
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #579 -: Октомври 17, 2011, 10:58:29 am »
То иначе е чудо само да следиш от колко време си навън,че то пък по-рано огладняло и да бързаш да се прибираш...
За това има шишета  :wink:
Никога не ми е било проблем, че трябва да дам шишета с кърма, докато сме навън. Винаги съм носила и АМ в контейнерче, ако случайно свърши кърмата, а са още гладни. Бутам си количката, те си ядат... Не можех да си представя как ще кърмя навън 2 ревящи бебета... или пък да търся уединено място, за да се кърмим, а и да ни си гледам детето докато яде за мен също е неприемлив вариант.