0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #340 -: Октомври 13, 2007, 23:15:27 pm »
Златулке, не можеш да си представиш какво спокойствие ми вдъхна! Наистина някои неща ми се изясняват. Спермограмата я направих в Центъра по Сексуално Здраве - нещо свързано със семинологията беше. Еякулирах един път, но си се знам открай време, че количеството сперма при мене е доста по-голямо от на останалите мъже. Говорил съм с уролог на тази тема и той каза, че трябвало да съм горд от това, а не да ме е страх. Приятелката ми също е (беше) много щастлива... Явно наистина има някакъв проблем  :? За простатата не съм се сещал досега никога.
Процентите - била е моя грешката, трябва да е 5% вместо 50%. Бях ужасно афектиран вчера, мозъкът ми се беше схванал от страх и паника. Въпреки това резултатът си остава плачевен.
Наистина ще се консултирам с андролог. Днеска като премислих ситуацията си начертах план за действие.
Наистина ще се радвам на мнението на Мели. Успях да попрегледам няколко теми и наистина на много хора е помогнала! Продължавам да се образовам, но едва ли ще успея да изчета целия форум. Вчера аз пък предадох моята паника на приятелите ми. Всичките се стреснаха, уплашиха се, изчервиха се и започнаха въздържание, за да се изследват.
Поздрави на всички.
*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #341 -: Октомври 14, 2007, 11:16:27 am »
Златулке, ...
 Спермограмата я направих в Центъра по Сексуално Здраве - нещо свързано със семинологията беше.
...Въпреки това резултатът си остава плачевен.
...Наистина ще се консултирам с андролог. Днеска като премислих ситуацията си начертах план за действие.
...Вчера аз пък предадох моята паника на приятелите ми. Всичките се стреснаха, уплашиха се, изчервиха се и започнаха въздържание, за да се изследват.
Поздрави на всички.
Orange, ще питам няколко неща:
1. Откъде си,защото да си призная честно не знам кой е този Център по сексуално здраве..  :oops: Този ми въпрос е свързан и с препоръка за добър андролог, към който и без друго трябва да се насочиш..
2. Щом си попрочел в тази тема някои неща, значи трябва сам да виждаш, че резултатите ти съвсем не са плачевни. Казах ти и преди, че мъже с по-сериозни проблеми вече гушкат своите наследници  :D
3. Освен адмирациите ми, друго няма да получиш от мен за това как си ошашкал приятелите си.. :D Крайно време е мъжете да започнат да мислят за качеството освен за количеството и дет' се виак както ние жените ходим на гинеколог, така и вие да правите по някоя и друга спермограма- от една страна за успокоение, а от друга- за своевременно лечение.
Ми това е засега  :D Айде пиши да кажеш откъде си та да получиш повече инфо към кого да се ориентираш :) (може и на лични ако не искаш тук)

Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #342 -: Октомври 14, 2007, 12:43:01 pm »
Ами аз живея теоретически в София, но уча и работя в Австрия. В почивките иваканциите задължително си се прибирам вкъщи и този път реших да отида на уролог за едно проблемче, който пък по между другото ме прати на спермограма. Каза ми да отида в Майчин дом, защото били големи специалисти там. В сградата на Майчин дом, ама отзад се намира "Център по Сексуално Здраве". Питах там и те ме насочиха към въпросния кабинет 213 в същата сграда. Вътре имаше един лекар и един биолог, извършил анализа. Добре ме обслужиха, бяха учтиви и добре ми обясниха "че има много въпросителни около оплодителната ми способност" и ме питаха дали не съм преживял нещо определено като дете  8O . Нямам си и представа какво са имали предвид, но аз нищо особено не съм преживял. От там вече знаете - шок и ужас, и ето ме във вашия форум, на който между другото съм адски благодарен за помощта и подкрепата  :oops: .
*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #343 -: Октомври 14, 2007, 14:15:56 pm »
Ами тук съм чувала, че спермограмите от Майчин дом  не са най-надеждните и съмнително си приличат, но това е една друга тема.. Ти така или иначе трябва да си направиш още една контролна такава и те съветвам да е на друго място. Тук се препоръчват следните клиники по стерилитет, като наистина доказали се: www.ivf.bg ; www.invitro-bg.com ; www.ivf-bg.com . А ти явно си отишъл при някой по-възрастен уролог (в което няма нищо лошо, естествено), но и аз съм се сблъсквала с такива специалисти, които не са се "ъпдейтнали" и имат спомени само от миналото, когато наистина в МАйчин дом бяха само "светилата". Сега съвсем не е така. А що се отнася до андролог- можеш да се довериш на д-р Кацаров или д-р Бъчваров. Последният е от киниката на Щерев. За тях ще намериш инфо в "адреси на клиники.." в началото на сайта. Успех и докато не направиш контролната не се притеснявай или успокоявай.  :D

Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #344 -: Октомври 15, 2007, 16:17:13 pm »
И съпругът ми днес направи спермограма в Клиниката на Щерев. Още не сме взели резултатите. Странна работа са мъжете - излиза от стаята ухилен и зачервен целия, и се оглежда наоколо, да види някой дали го гледа, сякаш е престъпник. Защо ние не излизаме с такива физиономии от кабинетите на гинеколозите си, не знам!  :jump12:


*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #345 -: Октомври 15, 2007, 20:14:21 pm »
Защо ние не излизаме с такива физиономии от кабинетите на гинеколозите си, не знам!  :jump12:
Ами как защо  8O ние да не би да свършаме при прегледа  :lol: :lol: За тях си е все пак някакъв кеф, колкото и да го отричат (някои)  :wink: :lol:

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #346 -: Октомври 17, 2007, 22:55:53 pm »
Мели искам да те попитам какво е сертолиево клетъчен синдром.
Не мога да се ориентирам в проблема-при мъжа ми фсх-25.38, лх-7.16, тестостерон-11.94, азоспермия само на спермограма биобсия не е правена на 38 год.
Благодаря ти за отговора!

Ако ви препоръчват биопсия, направете я. Аз може би първо бих направила цитогенетичен анализ, тест за микроделеции на Y хромозомата и консултация с генетик.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #347 -: Октомври 17, 2007, 22:58:25 pm »
Мели,препоръчай ми специалист, който да направи спермограма на мъжа ми в Плевен.

Диди, какво стана със спермограмата?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #348 -: Октомври 17, 2007, 23:01:35 pm »
Здравейте!Регистрирах се тук с надеждата да намеря хора,които да ми обяснят нещо пове4е за мъжкият стерилитет и дали има шанс да имаме дете.С партньорът ми смезаедно ве4е 5 години и искаме да имаме бебе,но при него се появи проблем с еякулацията и това ме притеснава доста-както и него.Може ли да е запушено някакво канал4е,или нещо такова,което да може да се корегира по някакъв на4ин,или 4рез стимулация може би.Незнам то4но,защото не съм много компетентна,за което моля да ме извините.Ще се радвам да полу4а отговор. :oops:

Нека първо отиде при уролог, за да му направи преглед и да му даде основни насоки. Спермограма на читаво място. И после останалите неща. Огромна част от мъжките проблеми могат да се оправят - къде с лечение, къде с операция или с асистирана репродукция.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #349 -: Октомври 17, 2007, 23:04:09 pm »
Здравей,Мели!Моля за съвет!Спермограмата е правена в специализирана клиника-
Полово въздържание-4дни/Цвят-N/Вискозитет-N/pH-8,0
Концентр.на сперм.-77,6 млн./мл.  20<N>250млн/мл
Общ бр.-155,2 млн.   N>40млн
Клетки-6 млн./мл.    N<5млн/мл
Leuko-0,3 млн./мл.   N<1млн/мл
Активно подвижни-5%/Подвижни-25%/Бавно подвижни-10%/Неподвижни-60%
Аглутинация-не
Морфология WHO/N>30% -7%с норм.морфология
Можеш ли да ни консултираш въз основа на тази информация,дали е необходимо да пие някакви добавки,при положение,че нямаме шанс за естествено забременяване.След отстраняване на тръбите ми,ни предстой най-вероятно ИКСИ.Благодаря!

Павка, като за тежката артилерия на АРТ има. Аз все пак бих препоръчала добавки и режим, ако е мой пациент, но трябва да знам повече подробности.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #350 -: Октомври 17, 2007, 23:10:26 pm »
Направо съм се хванала за главата... (а за Ники какъв шок беше, няма да разказвам...)

Записала съм му час сега в понеделник при Кацаров, но много ми се иска да чуя и твоето мнение... от какво може да е това :?

Чакай сега, не са чак толкова драматични разликите, плюс това има мъже, при които показателите варират много (в такива случаи винаги си спомням едно емблематично изследване на еякулата на затворник в продължение на цяла година, при което показателите му падат до нула и скачат до стотици милиони).

Д-р Кацаров какво каза?

Недей се шашка още.  :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #351 -: Октомври 17, 2007, 23:19:11 pm »
Ами аз живея теоретически в София, но уча и работя в Австрия. В почивките иваканциите задължително си се прибирам вкъщи и този път реших да отида на уролог за едно проблемче, който пък по между другото ме прати на спермограма. Каза ми да отида в Майчин дом, защото били големи специалисти там. В сградата на Майчин дом, ама отзад се намира "Център по Сексуално Здраве". Питах там и те ме насочиха към въпросния кабинет 213 в същата сграда. Вътре имаше един лекар и един биолог, извършил анализа. Добре ме обслужиха, бяха учтиви и добре ми обясниха "че има много въпросителни около оплодителната ми способност" и ме питаха дали не съм преживял нещо определено като дете  8O . Нямам си и представа какво са имали предвид, но аз нищо особено не съм преживял. От там вече знаете - шок и ужас, и ето ме във вашия форум, на който между другото съм адски благодарен за помощта и подкрепата  :oops: .

Първо - не изпадай в паника. Сериозно го казвам. Това е много добър съвет. Обикновено всички мъже след първата спермограма изпадат в паника. А не бива, има проблем, не е кой знае какъв, ще се реши.
Второ, ако можеш, направи в Австрия контролно изследване. Колегите от СЗО, чиито указания всички ние следваме, казват, че не бива да се прави една спермограма, а минимум две и чак после да се разсъждава.
Трето, като направиш и втората спрмограма, ела пак тук да си говорим. Ако пък не може, като се върнеш в България, тогава. Имай предвид, че спермограмата е само едно от изследванията, които трябва да се направят, нужни са и други, за да се сложи вярната диагноза и после да се предприеме лечение.

И накрая, браво! Много правилно си направил, че си пратил и приятелите си на изследване. Така трябва. Ще помисля и ще ти предложа някакъв бонус по този повод.  :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #352 -: Октомври 17, 2007, 23:21:30 pm »
И съпругът ми днес направи спермограма в Клиниката на Щерев. Още не сме взели резултатите. Странна работа са мъжете - излиза от стаята ухилен и зачервен целия, и се оглежда наоколо, да види някой дали го гледа, сякаш е престъпник. Защо ние не излизаме с такива физиономии от кабинетите на гинеколозите си, не знам!  :jump12:

На тая тема може да се напише цял труд с размерите на средно голяма монография.  :jump12:


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #353 -: Октомври 17, 2007, 23:22:12 pm »
Защо ние не излизаме с такива физиономии от кабинетите на гинеколозите си, не знам!  :jump12:
Ами как защо  8O ние да не би да свършаме при прегледа  :lol: :lol: За тях си е все пак някакъв кеф, колкото и да го отричат (някои)  :wink: :lol:

Абсолютно!  :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #354 -: Октомври 18, 2007, 01:09:13 am »
Здравейте, Мели! За съжаление и аз се включвам в редиците на питащи с проблеми. От няколко години се мъчим да имаме второ дете и все безуспешно. Винаги съм мислила, че проблемът е в мен, а се оказа,че има такъв при съпругът ми.Съвсем случайно реши да направи спермограма(при вас) и тя се оказа катастрофална.
Пиша само онова, което според мен (извинете за смелостта)е извън нормата:

време на въздържани 6 дни ( те реално се оказаха повече)
концентрация на сперматозоиди в мл 1 125 000
общ бр.сператоз.в еякулата 2 587 500
нормокинетични сперматозоиди групи а и б по сзо 25%
морфология по kruger's
сперматозоиди с нормална морфология 2%
заключение- олигозооспермия,астенозооспермия,тератозооспермия,наличие на плоски епителни клетки в еякулата.(може би вече се сещате за кого говоря)
Съпругът ми си направи кръвно изследване за хламидии и се оказа, че има- JgG- 1:64.
Само да уточна, че вече имаме едно дете на 8 год.и тази пролет направих спонтанен аборт в 6 седм. Направени са ми изследвания за хламидии,рубеола и т.н.(в Торакс), които са отрицателни. Преди 1 мес.си правих цитонамазка, която е в норма,но ми казаха,че имам някакви бактерии(без да уточняват какви),които не трябвало да лекувам,щом не ме притесняват!!!
Въпросът ми е може ли и аз да имам хламидии,въпреки отрицателните резултати и най-вече може ли лошата спермограма да се дължи именно на тези хламидии?
Извинете за дългото излеяние,но сме доста притеснени. Съпругът ми води изключително здравословен начин на живот-не пуши,не употребава алкохол в големи количества, спортува и няма никакви здравословни оплаквания.Единственното,което се сещам е,че за 8-9 месеца свали около 20 килограма със спорт и доста ограничаване на храната.
Предварително ви благодаря!
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #355 -: Октомври 18, 2007, 06:53:26 am »
Направо съм се хванала за главата... (а за Ники какъв шок беше, няма да разказвам...)

Записала съм му час сега в понеделник при Кацаров, но много ми се иска да чуя и твоето мнение... от какво може да е това :?

Чакай сега, не са чак толкова драматични разликите, плюс това има мъже, при които показателите варират много (в такива случаи винаги си спомням едно емблематично изследване на еякулата на затворник в продължение на цяла година, при което показателите му падат до нула и скачат до стотици милиони).

Д-р Кацаров какво каза?

Недей се шашка още.  :)

Ааа, Мели, не се шашкам много, ама аз като ти писах Ники беше успял да ме пощури, в буквалния смисъл на думата  :lol: :lol: :lol:
Иначе Кацаров ни каза това, което ти казваш - че при мъжете след 40 годишна възраст е нормално да има такива вариации в спермограмата. А пък като разбра дзвера какво пие, и че сме за ИКСИ, каза, че просто няма смисъл да го тъпче с допълнителна химия .... Та така  :lol:

Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #356 -: Октомври 18, 2007, 11:19:10 am »
Ето и нашите резултати:

Въздържание – 3,5 дни
Време на втечняване в лабораторни условия – 20
Цвят – ел. к.
Обем – 4,5
pH – N
вискозитет – 0
левкоцити  4 – 5
Желат. конгломерати – не
Аглутини – не
Незрели клетки от сперматогенезата – да
Обща концентрация на сперматозоиди / 1мл – 93 х 10 на шеста степен
1. Нормокинетични – 55%
А. С бързи линеарни постъпателни движения ЛПД – 25%
B. С бавни ЛПД – 30%
2. Хипокинетични – 10%
3. Акинетични – 35%
Концентрация нормокинетични (А+В) сперматозоиди / 1 мл – 51,15 х 10 на шеста степен
Тотален брой нормокинетични сперматозоиди 230,175 х 10 на шеста степен
Заключение – Normozoospermia

За първи път правим спермограма, и не съм съвсем наясно, но май ми изглеждат добри.


*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #357 -: Октомври 18, 2007, 22:32:53 pm »
Здравей Мели бих искала да те попитам при диагноза на мъжа ми АSTHENOTERATOZOOSPERMIA /надявам се да съм написала правилно/ има ли вариант  инсеминация  на естествен цикъл да бъде успешна или направо да се орентирам към инвитро ? Мъжа ми си мисли че с водене на здравословен начин на живот ще промени диагнозата а аз не вярвам. И още- това нещо вообще лекува ли се, защото мен директно ме насочват към инсеминация ? Благодаря ти предварително !
*

    Scarlet_

  • **
  • 98
  • Отнесена от вихъра
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #358 -: Октомври 21, 2007, 12:14:27 pm »
Здравейте, Мели!
Правихме спермограма в клиниката на д-р Владимиров в София и бих искала да ви помоля за коментар на резултатите.
Съпругът ми е на 32г. Материалът е отделен в лаборатория.
Въздържание: 3.5 дни
Обем на еякулата: 3.8 мл
pH: 7.8
Вискозитет: Нормален
Цвят: Нормален
Време на втечняване: 30мин (стайна температура 37С)
Концентрация на сперматозоидите: 18.4 млн/мл
Общ брой на сперматозоидите в еякулата: 69.92 млн
Обща подвижност на сперматозоидите: 46%
- сперматозоиди с нормокинеза: 33%
- сперматозоиди с хипокинеза: 13%
- сперматозоиди с акинеза: 54%
Брой нормокинетични спрематозоиди/мл: 6 072 000
Общ брой нормокинетчини сперматозоиди: 23 073 000
Аглутинация на сперматозоидите: не
Агрегация на сперматозоидите: не
Клетъчни елементи, различни от сперматозоиди (в зрително поле 10*40):
- левкоцити: 1
- епителни клетки: <1
- еритроцити и др.: не
Желатинови конгломерати: не
Морфология по Крюгер:
Сперматозоиди с нормална морфология: 4%
Сперматозоиди с отклонения в морфологията: 96%
Сперматозоиди с главични дефекти: 38%
- аморфни главички: 15
- микроцефалия: 4
- макроцефалия: 12
- двойни главички: 6
- главички с елонгирана форма: 8
- отсъствие на акрозома: 17
- малка акрозомна област: 9
- вакуолизация: 7
- елонгирана постакрозомална област: 22
Сперматозоиди с шийни дефекти: 9%
- пречупени шийки: 64
- аморфни шийки: 11
- асиметрично залавяне: 25
Сперматозоиди с опашни дефекти: 14%
- пречупени опашки: 38
- спираловидни опашки: 49
- двойни опашки: 13
Сперматозоиди с цитоплазматичен остатък: 32%
- проксимален: 84
- дистален: 16
Клетки на сперматогенезата: 3%
Тератозооспермия индекс: 1.64 (нормални стойности < 1.6)
Диагноза: Олигоастенотератозооспермия
Тази диагноза доста ни учуди, тъй като преди 10 месеца бяхме правили друга спермограма във Варна при д-р Александров, която беше с диагноза Нормозооспермия и имаше следните показатели:
Въздържание: 4дни
Място на продуциране: клиниката
Метод на колекция: мастурбация
Обем: 3.0 мл (Норма 1.5-5.0 мл)
Концентрация: 61млн (норма >20млн)
Подвижност: 72% (норма >50%)
Прогресивна подвижност: 3-4 (норма >2)
Общ брой: 183млн (норма >40млн)
Вискозитет: Нисък
Цвят: Белезникав
Частици: минимално
Кръгли клетки: <1млн (норма <1млн)
pH: 7.7
Морфология: (СЗО критерии;1992)
- нормални форми: 65% (норма >30%)
Чудя се как е възможно показателите да спаднат толкова драстично за 10 месеца и дали ако имаше морфология по Крюгер на първата спермограма щеше да е ОК или пак щеше да си е с отклонения. И изобщо бих се радвала да прочета вашето мнение за това как да процедираме оттук нататък.

 






Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #359 -: Октомври 23, 2007, 16:03:00 pm »
Здравейте, Мели! Тъй като се обърках малко как да Ви пиша във форума, първо изпратих лично съобщение до Вас. На 33 г. съм и нямам деца. Вече една година правим опити със съпруга ми. Той има едно дете на 5 г., от предишна връзка. От година и 10 месеца е с диагноза диабет и е на инсулин - 30 единици на ден. След първите 6 месеца неуспех, потърсих в нета мнения и почти всички са: Мъжът да си направи спермограма и после всичко останало. Наскоро го убедих, че е добре да направим такава. Тъй като съм от Пловдив, искам да ме насочите къде правят такова изследване в града.
Мисля си, че все още не съм се отчаяла напълно и се надявам да се случи по естествен път, но часовника си тик-така - трябва от рано да се вземат мерки.
Очаквам Вашето мнение. Благодаря предварително.