0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте д-р Даскалова.
Моля ви за съвет. Месец февруари 2006 г. направихме спермограма в центъра на д-р Владимиров. Резултатите бяха много добри. Бяхме спокойни и търсихме причината за не забременяването в мен. Тази година посетихме новия център в Плевен за да направим генетични и имунологични изследвания, и решихме да направим и обикновена спермограма за да изключим напълно мъжкия фактор. За наша голяма изненада резултата не е добър.
Бихте ли разгледали резултатите от двете спермограми ? На какво може да се дължи тази промяна ? Аглутинати , анти-спермални антитела, повишен вискозитет ???

Надежда, в такива случаи се препоръчва да се направи контролна спермограма, както при първоначално изследване, вкл. с антиспермални антитела, между 1 и 3 седмици след последната. При някои мъже показателите силно варират, затова е добре да има и контролна спермограма. Ако показанията са сходни, ще се наложи да го види уролог и да се търсят причините за влошаването наспермалните показатели. Има няколко причини за повишен вискозитет, както и за появата на антитела, с времето и двете неща могат да се променят. Част от акинетичните сперматозоиди са живи, което означава, че имам потенциал да бъде подобрена подвижността им. Разбира се, най-правилен коментар ще ти дадат специалистите, които са правили спермограмата.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте д-р Даскалова,аз и съпруга ми сме ваши пациенти.правихме спермограма при вас като резултата е много отчайваш,заключението е олигоастенотератозооспермия.това беше около преди 2 мес.тогава вие препоръчахте да направим хопмонални и генетични изследвания.резултата от генетичните излезе наи-накрая.МОЛЯ за вашето професионално мнение.след хромозомния анализ и теста за микроделеции на y хромозома резултата е следният-P-V нормален мъжки кариотип 46,XY.                                                                              -установена е делеция локус AZF с върху Y обхващаща проксималната и дисталната му част АZFc региона.и по-нататък продалжава с тези обяснения,дано не бъркам нещо защото резултата му е диктуван на съпруга ми по тел.от майка му,защото ние в момента не сме в страната а аз исках да чуя вашето мнение.та продалжавам-тестисно спец.експресия кодир. белтъци са подобни по структура на RBMs с единичен PHK разнозначен белтък.мъж с AZFs са по-често олигоспермити.делециите могат да са свързани с разнообразен фенотип(вкл.нормална фертилност/проблема бил при най-малкия Y хромозом.това е което ни продиктуваха,естествено след около 20 дена се прибираме за малко и ще сме първи пред кабинета ви.просто се притеснявам и ве4е незнам какво да си мисля.много искам наше бебче и дано имаме тази възможност.мила д-р ДАСКАЛОВА благодаря ви предварително за отговора от сърце. :bighug:

За мое голямо съжаление, при някои мъже има генетичен (вроден) дефект в късото рамо на Y хромозомата в участъците, отговорни за сперматогенезата. Това означава, че ако решим с вас да преминем към асистирана репродукция, има вероятност проблемът да бъде предаден на детето, ако то е от мъжки пол. Когато се видим и прочета цялото заключение, ще мога да съм по-конкретна. Обещавам ви заедно и много старателно да обмислим вариантите.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Благодаря за отговора Мели!
Не се страхувам от ИКСИ, даже искам по-скоро да го направим, доколкото това ни е възможно. Времето ни притиска.
Предполагам имаш предвид запушени семепроводи, има няколко метода за установяването на този проблем, кой ще се избере зависи от уролога.
Това имам предвид, да.
Благодаря ти още веднъж!
*

    Мира

Мели здравей.Моля те обясни ми какво значи антиспермални антитела?До колко те могат да бъдат причина за забременяването-също така какво значи аглутинати.?Как ако има антиспермални антитела могат да се премахнат и да стане забременяване по естествен начин.След нашия неуспешен опит от ИКСИ искаме да пробваме всичко що е възможно.Ако има антиспермални антитела какво следва?И при нашата спермограма има наличие на аглутинати какво да правим?Мели дай съвет МОЛЯ ТЕ.БЛАГОДАРЯ ТИ ПРЕДВАРИТЕЛНО.
*
Здравейте д-р Даскалова,аз и съпруга ми сме ваши пациенти.правихме спермограма при вас като резултата е много отчайваш,заключението е олигоастенотератозооспермия.това беше около преди 2 мес.тогава вие препоръчахте да направим хопмонални и генетични изследвания.резултата от генетичните излезе наи-накрая.МОЛЯ за вашето професионално мнение.след хромозомния анализ и теста за микроделеции на y хромозома резултата е следният-P-V нормален мъжки кариотип 46,XY.                                                                              -установена е делеция локус AZF с върху Y обхващаща проксималната и дисталната му част АZFc региона.и по-нататък продалжава с тези обяснения,дано не бъркам нещо защото резултата му е диктуван на съпруга ми по тел.от майка му,защото ние в момента не сме в страната а аз исках да чуя вашето мнение.та продалжавам-тестисно спец.експресия кодир. белтъци са подобни по структура на RBMs с единичен PHK разнозначен белтък.мъж с AZFs са по-често олигоспермити.делециите могат да са свързани с разнообразен фенотип(вкл.нормална фертилност/проблема бил при най-малкия Y хромозом.това е което ни продиктуваха,естествено след около 20 дена се прибираме за малко и ще сме първи пред кабинета ви.просто се притеснявам и ве4е незнам какво да си мисля.много искам наше бебче и дано имаме тази възможност.мила д-р ДАСКАЛОВА благодаря ви предварително за отговора от сърце. :bighug:

За мое голямо съжаление, при някои мъже има генетичен (вроден) дефект в късото рамо на Y хромозомата в участъците, отговорни за сперматогенезата. Това означава, че ако решим с вас да преминем към асистирана репродукция, има вероятност проблемът да бъде предаден на детето, ако то е от мъжки пол. Когато се видим и прочета цялото заключение, ще мога да съм по-конкретна. Обещавам ви заедно и много старателно да обмислим вариантите.
благодаря ви за бързия отговор д-р Даскалова. :youwoman:
*

    melisa

Д-р Даскалова, здравейте! Искам да Ви питам за спермограмата на съпруга ми
/на 36 г. е/. Притесняват ме левкоцитите- 13-14 на зрително поле и рН-7.9. Иначе като че ли другото е добре- нормални тела - 97%. Има ли значение това, че спермограмата е правена в лаборатория в Бургас, а не в клиника по стерилитет? Би ли могъл да повлияе върху резултата факта, че по време на изследването той беше с дископатийна криза, но не е вземал лекарства? И последно- може ли да се търси в спермограмата причина за спонтанен и последвал го мисед аборт?/аз съм на 37 г./
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Мели здравей.Моля те обясни ми какво значи антиспермални антитела?До колко те могат да бъдат причина за забременяването-също така какво значи аглутинати.?Как ако има антиспермални антитела могат да се премахнат и да стане забременяване по естествен начин.След нашия неуспешен опит от ИКСИ искаме да пробваме всичко що е възможно.Ако има антиспермални антитела какво следва?И при нашата спермограма има наличие на аглутинати какво да правим?Мели дай съвет МОЛЯ ТЕ.БЛАГОДАРЯ ТИ ПРЕДВАРИТЕЛНО.

Сперматозоидите са с наполовина намален хромозомен набор, затова организмът ги разпознава като чуждо тяло и се опитва да ги унищожи, образувайки антитела. При здрав мъж този механизъм е невъзможен заради наличието на кръвно-тестисна бариера. Когато тя е нарушена, започва производство на антитела. Те предизвикват слепване на сперматозоидите - аглутинация. Те от своя страна пречат на подвижността на сперматозоидите. Изпрати ми тук или на мейла цялата спермограма и ще бъда по-конкретна.



"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Д-р Даскалова, здравейте! Искам да Ви питам за спермограмата на съпруга ми
/на 36 г. е/. Притесняват ме левкоцитите- 13-14 на зрително поле и рН-7.9. Иначе като че ли другото е добре- нормални тела - 97%. Има ли значение това, че спермограмата е правена в лаборатория в Бургас, а не в клиника по стерилитет? Би ли могъл да повлияе върху резултата факта, че по време на изследването той беше с дископатийна криза, но не е вземал лекарства? И последно- може ли да се търси в спермограмата причина за спонтанен и последвал го мисед аборт?/аз съм на 37 г./

Първо направете спермограма в специализирана клиника и ако пак има левкоцити, ще ви предложат начини за уточняване на проблема. Да, в спермограмата могат да се търсят причините за аборт.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Малечка

Здравейте Мели!
Бих искала ако може да помогнете в разгадаването на спермограма и на нас!:)
Моят приятел я прави тази сутрин в клиниката на Щерев,след 6 дена въздържание.Искам да отбележа,че от 3 дни той е настинал и пие Аспирин,Парацетамол,Витамин Ц и Ефералгън, за което от клиниката ни казаха ,че нямало проблем,но аз все пак мисля,че си оказва влияние,а и той беше доста притеснен от това.
Ето и резултатите:

Дни на въздържание:6
Чрез мастурбация
време на втечняване:15мин
цвят:сл.кост
Обем:2,2(2-6 мл)
pH:N
Вискозитет:0
Левкоцити:2-3
желатинови конгломерати:не
аглутинати:да?
тип:типични
незрели кл. от сперматогенезата:не
Обща концентрация на сперматозоидите/1мл:76.10^6 мл
Нормоконетични спем.(А+В): 47%
А. с бързи линеарни постъпателни движения ЛПД 30%
В. с бавни ЛПД:17%
Хипокинетични:3%
Акинетични :50%
Концентрация нормокин.(А+В) сперматозоиди/1мл:36.10^6мл
Тотален брой на нормокинетичните сп. 79,2.10^6 в обема
Заключение:Asthenozoospermia

Обръщам внимание на аглутинатите и заключението?
Това проблем ли е и какво трябва да се предприеме?
Предварително благодаря!
*

    melisa

Д-р Даскалова, здравейте. Благодаря, че бяхте така любезна да ми отговорите. Бихте ли ни посъветвали къде съпругът ми да си направи спермограмата? Само в София ли? И ако може в Пловдив- къде ще препоръчате? Благодаря Ви предварително и Ви желая всичко най-хубаво!
*
  Мели,здравей!:)
 
 Аз съм нова в този форум,разбрахме за нашия проблем предипочти 2 седмици.Той се оказа мъжки фактор.Все още нямам спермограма,за да мога да цитрам точните стойности,защото доктора не ми я е дал(за самия документ говоря).Иначе,питайки го за диагнозата,защото до днес не знаех ,док каза "тежка олигоспермия",която по неговите думи граничела с азооспермията.Имам разбира се много въпроси но най-актуалният за момента ми е свързан с лечението ,което смята док да приложим.Предписа Omnadren 250,мускулно,5 броя ,през 21 дни.Аз го питах какво има вътре в тоя препарат,имало тестостерон и тука не съм много сигурна,ама май комбинация от витамини ,фолиева киселина ,цинк и други такива.Това което ме притеснява е че първо никъде във форума не съм срещнала дори да се споменава за това лекарство...И как без изследвания поне на хормони се предписват такива.Моля за мнение  по въпроса,Мели!Предварително благодаря.И разбира се и за мнение изцяло върху нашия проблем,в случай че имаш някакъв съвет!!!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте Мели!
Бих искала ако може да помогнете в разгадаването на спермограма и на нас!:)
Моят приятел я прави тази сутрин в клиниката на Щерев,след 6 дена въздържание.Искам да отбележа,че от 3 дни той е настинал и пие Аспирин,Парацетамол,Витамин Ц и Ефералгън, за което от клиниката ни казаха ,че нямало проблем,но аз все пак мисля,че си оказва влияние,а и той беше доста притеснен от това.
Ето и резултатите:

Дни на въздържание:6
Чрез мастурбация
време на втечняване:15мин
цвят:сл.кост
Обем:2,2(2-6 мл)
pH:N
Вискозитет:0
Левкоцити:2-3
желатинови конгломерати:не
аглутинати:да?
тип:типични
незрели кл. от сперматогенезата:не
Обща концентрация на сперматозоидите/1мл:76.10^6 мл
Нормоконетични спем.(А+В): 47%
А. с бързи линеарни постъпателни движения ЛПД 30%
В. с бавни ЛПД:17%
Хипокинетични:3%
Акинетични :50%
Концентрация нормокин.(А+В) сперматозоиди/1мл:36.10^6мл
Тотален брой на нормокинетичните сп. 79,2.10^6 в обема
Заключение:Asthenozoospermia

Обръщам внимание на аглутинатите и заключението?
Това проблем ли е и какво трябва да се предприеме?
Предварително благодаря!

Стандартно се препоръчва, ако е първа спермограма, да се направи още една контролна 1 до 3 седмици след първата. Целта е да се избегнат именно такива дребни проблеми, като неспазен срок на въздържание, прием на лекарства, моментно състояние (да кажем умора), лабораторна грешка и т.н.
Ако и при втората спермограма има същите проблеми, тогава ще се уточни на какво се дължат и евентуално дали ще има нужда от лечение или от асистирана репродукци, разбира се, в зависимост и от състоянието на партньора.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Д-р Даскалова, здравейте. Благодаря, че бяхте така любезна да ми отговорите. Бихте ли ни посъветвали къде съпругът ми да си направи спермограмата? Само в София ли? И ако може в Пловдив- къде ще препоръчате? Благодаря Ви предварително и Ви желая всичко най-хубаво!

Може и при мен, може и в друга специализирана клиника в Пловдив - Селена, Плама, Бора и Салманида, адресите ги има на сайта.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
  Мели,здравей!:)
 
 Аз съм нова в този форум,разбрахме за нашия проблем предипочти 2 седмици.Той се оказа мъжки фактор.Все още нямам спермограма,за да мога да цитрам точните стойности,защото доктора не ми я е дал(за самия документ говоря).Иначе,питайки го за диагнозата,защото до днес не знаех ,док каза "тежка олигоспермия",която по неговите думи граничела с азооспермията.Имам разбира се много въпроси но най-актуалният за момента ми е свързан с лечението ,което смята док да приложим.Предписа Omnadren 250,мускулно,5 броя ,през 21 дни.Аз го питах какво има вътре в тоя препарат,имало тестостерон и тука не съм много сигурна,ама май комбинация от витамини ,фолиева киселина ,цинк и други такива.Това което ме притеснява е че първо никъде във форума не съм срещнала дори да се споменава за това лекарство...И как без изследвания поне на хормони се предписват такива.Моля за мнение  по въпроса,Мели!Предварително благодаря.И разбира се и за мнение изцяло върху нашия проблем,в случай че имаш някакъв съвет!!!

Този препарат е отдавна на пазара, просто може би не си намерила темите с разговори за него. Не мога да коментирам лечение, изписано от друг лекар. Но принципно за своите пациенти предпочитам да се направят първо изследвания и после да се премине към лечение.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Д-р Даскалова, здравейте отново. Благодаря Ви за бързия отговор. Бихте ли ми дали някакви координати или да ни опътите къде да Ви намерим в МА- Пловдив, за да може съпругът ми да повтори спермограмата?
Предварително благодаря.
*
  Мели,здравей!:)
 
 Аз съм нова в този форум,разбрахме за нашия проблем предипочти 2 седмици.Той се оказа мъжки фактор.Все още нямам спермограма,за да мога да цитрам точните стойности,защото доктора не ми я е дал(за самия документ говоря).Иначе,питайки го за диагнозата,защото до днес не знаех ,док каза "тежка олигоспермия",която по неговите думи граничела с азооспермията.Имам разбира се много въпроси но най-актуалният за момента ми е свързан с лечението ,което смята док да приложим.Предписа Omnadren 250,мускулно,5 броя ,през 21 дни.Аз го питах какво има вътре в тоя препарат,имало тестостерон и тука не съм много сигурна,ама май комбинация от витамини ,фолиева киселина ,цинк и други такива.Това което ме притеснява е че първо никъде във форума не съм срещнала дори да се споменава за това лекарство...И как без изследвания поне на хормони се предписват такива.Моля за мнение  по въпроса,Мели!Предварително благодаря.И разбира се и за мнение изцяло върху нашия проблем,в случай че имаш някакъв съвет!!!

Този препарат е отдавна на пазара, просто може би не си намерила темите с разговори за него. Не мога да коментирам лечение, изписано от друг лекар. Но принципно за своите пациенти предпочитам да се направят първо изследвания и после да се премине към лечение.

  Meли,благодаря ти за отговора,и аз съм на мнение ,че трябва да направим първо изследвания ,но не знам точно какви.Били ми казала какви изследвания са адекватни на нашата диагноза(олигоспермия гравис)?Предварително ти благодаря!
*
  Мели,имам още въпроси.В изследването ни на сперма пише единствено;
    Обем на еякулата:2,6мл
    2-3 спематозоида на зрително поле,неподвижни.
  Тази бройка приблизително колко ще на милилитър?И това че са неподвижни,значи ли че са мъртви?
   Аз не мисля че това ,което имам е спермогарама ,разглеждайки  други във форума,незнам дали съм права.Ще се радвам на всъкъква информация.Благодаря ти предварително!
Д-р Даскалова, извинявайте, че Ви притеснявам отново, но Ви моля да ми дадете някакви Ваши координати в Пловдив, за да може съпругът ми да си направи нова спермограма. Предишната я прави в лаборатория в Бургас и тъй като се съмнявам в достоверността й, а и нямаше после кой да я разчете /ползвах референтни стойности от Интернет/, бихме искали да дойдем при Вас. Предварително благодаря.
искам да попитам някой правил ли е спермограма в пловдив на бул.Руски, защото мъжа ми прави тами и резултатите бяха ужасни.диагнозата беше азоспермия, на една бележка приличаща на касов бон. явно причината е при нас, но искам да се убедя в достоверността на лабораторията,искам да попитам още имат ли значение дните на полово въздържание,ако са повече от 7 дни.
благодаря ви предварително на всички включили се във форума, много научих от тук
*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Мели, много моля да да ми препоръчаш "коктейл" от антиоксиданти за мъжлето. Той е с олигоастенозооспермия и морфология 7% по СЗО. Ходихме при д-р Кацаров и се оказа, че и тестисите на съпруга ми са по-малки от нормалното и има малка веничка, която най-вероятно ще оперираме наесен, но дотогава док ни изписа (по инициатива на мъжа ми) оксибор форте и спимен. Мисля, че би могло да се комбинира с още нещо, но не знам с какво и затова те моля за помощ. Освен това пие и чай от маг. бодил и бабини зъби. Да го продължаваме ли или да го заменим с трибестан? Благодаря.