0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ВКУСОТИИ
« Отговор #100 -: Януари 29, 2006, 09:26:19 am »
Мари, миличка, колко подробно обясняваш, супер си! :D
В къщи не ядем много ливански манджи, но това, което знам, че ви го кажа.А и на мъжа ми само баща му е ливанец, а моят сие живял само тука,т.е. не е е попил изцяло. :wink:Но съм запозната, а и нали сега се мъча с арабския.... :?
1.`Мезето със смления нахут `се казва `хуммус`-без зехтин, чесън и лимонче не е вкусно.Аз пасирам чесъна, слагам лим.сок и сол/ако трябва/ и като разбъркам в чиния оформям така, че по средата да е вдлъбнато или да има `писта` , там се сипва зехтина.
По принцип на всички такива предястия/за мене си е засищащо, така че минава за основно :wink: / украсата е от ситно нарязани домати/.
2.`Мезето с патладжана` се казва `баба ганнуш`-пак принципа на овкусяване е като в горното.
3.Лозовите сърмички не са точно като наште, не знам, но ливанските имат специфичен вкус, май повечко подправки слагат, ..като на повечето им ястия.Доста са пикантни.Мъжът ми беше донесъл една манджа с лозови сърмички задушено телешко, усетих вкуса на кардамона и кимиона.Вкусно!
4.Магданозената салата ми е любима-`таббула` се казва.Знаете магданоза колко е полезен :wink: .Не се слага сусам, ами булгур, който се кисне за минути във вода, иначе става каша.

5.Маслините-това си им е много любима туршия.Горчи, слагат лимоните с корите и люти чушлета.Едно бидонче мъжът ми си донесе , изяде си го скоропостижно :wink: .
6.Салата с пресни зеленчуци-`фатуш` е като нашенската, но ппрепичат от техния хляб, които наподобява пиците.
Техния хляб е с кръгла форма, `хубз`-като погача е , ама сплескана.
За сиренето забравих, Мари е права, същото като нашто си е , няма особено в направата.
Имат задължително присъствие на `тахина`-та-сос от сусам, който се добавя към всяка манджа почти.
Любимо  ми е `фул`-бакла , която се пасира, слага се лимон, чесън,зехтин, и малко накълцани доматчета и магданоз.Предястие е , но аз мажа здраво на филии. :wink:
Кюфтета от месо/предимно телешко и агнешко/ се казват `кубба`, пържат се /арабската кухня не е от най- некалоричните/.
Месцата се киснат в чист зехтин и пресен лимонов сок+прясно смлян чер пипер.Това е `тайната`.Естествено месото трябва да е съвсем прясно.
Ще ви напиша ястията , които аз съм правила в следващ постинг. :P/да се разровя, имам си записки..../

Не претендирам за правилното изговаряне на думите.Арабския е специфичен език, така че разликата между написано на български и изговорено е огромна.
ВКУСОТИИ
« Отговор #101 -: Януари 29, 2006, 09:58:40 am »
Често срещано е пилешкото , готвено с ориз и бадеми.
 :lol:
Пилешко с ориз по арабски
---------------------------------
1 пиле
2 коф.кисело мляко
чесън/поне глава/
арабски хляб
чаша ориз
сол, куркума, къри, кардамон/на вкус/

Отделно се сваряват пилето и ориза.Киселото мляко се разбърква с пасирания чесън и подправките.Месото се обезкостява, къса се на едри парчета.
В намазана тава се редят парченца препечен арабски хляб, сипва се малко бульон от варенето, сипва се киселото мляко, редят се ориз и парченца пилешко.Най-отгоре се слагат препечените бадеми/ в сух тиган се пекат за малко/.
Тавата  играе роля на плато.Всеки си гребе от нея и си слага в чиния.Желателно е при загребване да се сервира от всички пластове.


Муджаддара-ястие от ориз и леща
------------------------------------------
чаша леща
кафена чашка ориз
масло
куркума, сол

Лещата се вари/ в не много вода/, ориза се задушава в маслото, сипват се подправки, смесват се ориза и лещата и се доварява до готовност на варивата.
Като предястие го имат, но за мен си е чиста манджа.
« Последна редакция: Юли 02, 2013, 14:43:06 pm от mishanta »
*
ВКУСОТИИ
« Отговор #102 -: Януари 29, 2006, 12:04:08 pm »
Цитат на: mini_mouse
Мари, миличка, колко подробно обясняваш, супер си! :D


Ооо, близките ми ми казват "Мара подробната" на мене... :lol:

Мини_маус, моля те, кажи как да направя арабски хляб в домашни условия. Аз правя обикновено тесто с мая, разточван на плоска питка и после я препичам за по 1-2 минути в тефлоновия тиган. Получава се, ама не е съвсем автентично. Кажи! :roll:
Alexandra
ВКУСОТИИ
« Отговор #103 -: Януари 29, 2006, 12:17:47 pm »
Мари, с обикновено тесто май се прави.С малко захар вътре.Сладнят леко.Пробвай. :wink:
ВКУСОТИИ
« Отговор #104 -: Януари 29, 2006, 13:15:05 pm »
Мари, на арабските питки, които мъжът ми купува пише , че санаправени от мая,брашно,захар, сол.Явно при тебе липсващата съставка е захарта. :D
Ако правиш пак-да пишеш каквое станало.
Иначе с арабските питки освен домашни дюнери си правя и мекички,хи-хи.
Катое пресен хляба ми мирише на мекици.Ръся само пудра захар и завивам. :P
*
ВКУСОТИИ
« Отговор #105 -: Януари 29, 2006, 18:29:54 pm »
А бе, мини_маус, а бе тази захар не се ли слага в равни количества със солта-примерно 1 ч.л.- за да се разработи маята? Да не вземе да излезе някой сладкиш накрая... :lol:
Alexandra
ВКУСОТИИ
« Отговор #106 -: Януари 29, 2006, 18:55:52 pm »
Мари, правилно-на равни части със солта, че даже може и по-малко захар да сложиш.Аз ти казвам, че пудра захар си ръся на готовите арабски питки. :lol: Не, като се прави тестото.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
ВКУСОТИИ
« Отговор #107 -: Януари 30, 2006, 21:35:40 pm »


Карамелена пита
-----------------------

 Продукти:
2 ч.ч захар
2 ч.ч брашно
4 яйца
6 ябълки
1 ч.ч кисело мляко
2 с.л какао
1 бакпулвер
3 ванилии
-------------------------------------------------------------------------------------
       1-та чаша захар се карамелизира и се залива дъното на тавичката с карамела. Обелените и нарязани на ивици ябълки се нареждат отгоре и се запичат във фурната леко.
        От останалите продукти се забърква тесто с което се заливат ябълките и се пече на умерена фурна.
Да ви е сладко!!!  :D
« Последна редакция: Февруари 08, 2007, 13:40:56 pm от mini »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    Хера

  • ****
  • 908
  • романтично люлякова
ВКУСОТИИ
« Отговор #108 -: Януари 30, 2006, 21:36:58 pm »
Ни та ли е срам такива вкусотии да ми размяташ у форума :twisted:
Моята зимна приказка - 21.09.2006
Пролетната приказка  - 21.04.2011
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
ВКУСОТИИ
« Отговор #109 -: Януари 30, 2006, 21:56:18 pm »
Ще ти донеса на Енигма вдругиден, да не се гневиш толкова :P
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
ВКУСОТИИ
« Отговор #110 -: Януари 30, 2006, 22:00:40 pm »
ама с тоя карамел не става ли много твърдо отгоре-или не?!?!
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
ВКУСОТИИ
« Отговор #111 -: Януари 31, 2006, 07:46:56 am »

Пиле с картофи с млечен сос
-----------------------------------------------------------------------------------
Продукти:

1 средно голямо пиле
около 1 кг. картофи
1/2 кофичка кисело мляко
1 кофичка майонеза- Краси
1 връзка магданоз
сол
подправки- според вкуса
  
    Пилето се овкусява с подправки и се пече (може в плик за печене или само така)
    Картофите се нарязват на шайби, нареждат се в йенска тенджерка и отгоре се заливат с млякото, смесено с майонеза и нарязания на ситно магданоз. След като се изпекат се ползват като канапе на пилето.

P.S. за карамелената пита- след като се изпече, веднага се обръща в съда в който ще се поднася и карамела е разтопен- той попива в блата и не се втвърдява.
« Последна редакция: Октомври 07, 2006, 10:26:53 am от mini »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
ВКУСОТИИ
« Отговор #112 -: Януари 31, 2006, 09:38:17 am »
...защо не вземете да предложите нещо и за microwave???
ВКУСОТИИ
« Отговор #113 -: Януари 31, 2006, 09:39:00 am »
Ето една от любимите ми рецепти - общо взето съм фен на средиземноморската кухня, и най-вече на мароканската и испанската такава.

Салата с Ориз по Марокански

Подготовка: 10 минути
Варене: 20 минути
За 4 човека
- 3 пресни лука
- 1 връзка къдрав магданоз
- 1 жълт лимон
- 4 супени лъжици течна сметана (или 1/2 кофичка малка заквасена сметана Данон)
- 150 г. кисело мляко
- 250 g ориз
- 100 g царевица (1 консерва)
- 100 g жълти стафиди
- 1 супена лъжица зехтин
- 4 щипки Кимион на прах
- 4 щипки канела на прах
- Сол, черен пипер

Сварете ориза в солена вода съобразно указанията на пакета. Измийте го със студена вода. Запазете на хладно.  

Накиснете стафидите в топличка водичка.
 
Изцедете царевицата. Обелете и нарежете наситно лука. Измийте и накълцайте магданоза. Изцедете сока на лимона.  
 
В купа смесете киселото мляко, сметаната, сока на лимона, зехтина, кимиона и канелата. Посолете и добавете черен пипер на вкус (внимавайте да не убиете аромата на подправките).  
 
В голяма купа за салата смесете ориза, лука, магданоза и стафидите. Добавете соса с киселото мляко. Смесете. Сервирайте охладено.

Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
ВКУСОТИИ
« Отговор #114 -: Януари 31, 2006, 11:57:16 am »
Цитат на: bigben
...защо не вземете да предложите нещо и за microwave???


само кажи какъв тип манджа да бъде! :)
аз съм голям фен на готвенето в microwave.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
ВКУСОТИИ
« Отговор #115 -: Февруари 02, 2006, 21:55:36 pm »
Торта с шоколадова глазура



Помните ли блата за карамелената пита. Еми бъркате същото, изпичате няколо по- тънки блата, ако искате може да ги направите шахмат. Сиропирате ги с топло кафенце, отгоре намазвате със сметана (Хопла), редите нарязани на кръгчета банани и така докато поставите последния блат. На водна баня разтапяте 2 натурални шоколада и правите глазура на последния. Другото е въпрос на въображение.
 За справка- в случая използвах 6 малки банана и 1 литър сметана.
« Последна редакция: Октомври 18, 2013, 15:10:26 pm от mishanta »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
ВКУСОТИИ
« Отговор #116 -: Февруари 04, 2006, 11:14:33 am »
Мини, ах ти!Аз съм болна на тема `сладкиш`.Д а знаеш, паля мотора и идвам! Ще те надуша бързо и ще цъфна неканена, само като видях снимката.... :wink:  :lol:
*
ВКУСОТИИ
« Отговор #117 -: Февруари 05, 2006, 14:33:25 pm »
И аз да взема да се включа в колекцията с рецептите.Ще ви предложа една оризена салатка.

ОРИЗОВА САЛАТА

Продукти:

1 ч.ч. бял ориз
2-3 моркова
грах
царевица
маслинки
1 глава лук
2-3 скилитки чесън
по желание колбас


Приготвяне:

Оризът се сварява в съотношение 1 към 2, и се покрива с кърпа, поставена под капака, за да попие окончателно влагата.След като изстине, се прибавят нарязаните на шайбички маслини, нарязаните на дребни кубчета моркови, царевицата, граха, нарязания лук и чесън.На края се овкусява със сол, оцет (или лимонов сок) и олио.Салатата престоява известно време в хладилника (покрита), за да поеме ароматите на заливката.


Пожелавам ви приятен апетит!!!Дано Ви хареса!
ВКУСОТИИ
« Отговор #118 -: Февруари 05, 2006, 14:46:48 pm »
Цитат на: mini_mouse

Домашна торта с орехи
-----------------------------

Мини_маус, нещо не ми се получи крема като хората  :cry:
На вкус е добре, ама на вид... малко като повърнато изглежда. Дали не е защото снега ми не беше съвсем сняг?
ВКУСОТИИ
« Отговор #119 -: Февруари 05, 2006, 17:14:19 pm »
А тортата е много, много вкусна, независимо от външния вид :D
Току що ометох 3 парчета ;)