0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #180 -: Декември 23, 2010, 13:19:41 pm »
Явно зависи къде и кой ти прави секциото. Видях разликата между мен и момичето, с което бяхме в една стая, но нейното секцио беше при друг лекар. При мен раждането беше в 8,30ч сутринта, а ме обезболяваха до предиобеда на следващия ден. Тогава ми махнаха превръзката и се изкъпах. Имах минимални и търпими болки, но това предполагам е въпрос на нагласа и организъм.
     
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #181 -: Декември 23, 2010, 15:53:18 pm »
Здравейте момичета,

Много изчетох и все различни мнения. Виждам,че някои не търпят чуждо мнение и си знаят своето.
Като човек живял в България и живееща сега в чужбина, искам да кажа,че тук решенията относно как да се процедира с дадена ситуация изобщо няма влияние финансовите аргументи а здравето на пациента,защото ако финансовите аргументи играеха роля и нещо се случи с пациента, доктора ще изтърпи такива санкции и наказания, че тежко му, затова никой не си играее да поема рискове заради финансирането, тук съдебната система работи здраво и се наказва. Аз също мога да потвърдя, че секцио без медицински показания никой няма да направи тук, дори и след 10 опита ин витро, и държавата си покрива всичко без значение дали е нормално раждане или секцио. Ако всичко върви наред, бебето е добре, ще си раждаш нормално. Аз също не съм виждала лекар да предлага секцио, само защото е ин витро след 10-ти опит. Извинете ме, неискам да звуча все едно се заяждам, просто изказвам мнение като човек живял и видял и двете страни на медалиона, България и чужбина. Тук риска от секцио също се води по голям отколкото нормално раждане. Много са важни медицинсите показания преди да се вземе това решение тук.

Бъдете здрави и весели празници.
*
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #182 -: Декември 23, 2010, 16:33:42 pm »
...риска от секциото изобщо не е свързан с бебо.Цялата работа е ,че матката е един от най-кръвоснабдените органи и про едно секцио с нормално протичане се губи 700мл кръв...Има си риск от самото рязане на матката...

  Това,което знам за разликата между секциото и коремните операции / при проблеми с възли и кисти / е ,че секциото е по-болезнено по тази причина,че матката има контракции,които са болезнени ,естествено,след като е рязана.
  Когато ме оперираха втория път,упойката ме беше пуснала много рано/даже имам смътен спомен от изваждането на тръбата за интубиране/ .Тогава усетих рязка и силна болка,но щом казах "ОХ" веднага ме обезболиха и повече болка не съм усетила/Майчин дом/


*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #183 -: Декември 23, 2010, 17:02:56 pm »
Боби, и аз не съм виждала Индийския океан.

там, където живееш ти, много от изборите на медицинско поведение се правят на база на финансови аргументи, а не на медицински.

Jam, там където живея аз смъртността при бебетата е два пъти по-малка.

 Тези финансови аргументи, за които говориш включват също и съдебните дела и лудите пари, които трябва да платят, ако сбъркат. Така че и от тази гледна точка да го погледнеш, финансовите аргументи ги карат да правят, което е най-добро за пациента.

Б.
« Последна редакция: Декември 23, 2010, 17:06:12 pm от Bobbie »


  
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #184 -: Декември 23, 2010, 17:16:31 pm »
Ниската бебешка смъртност най-вероятно има пряка връзка с нивото на здравеопазването.

Финансовите аргументи са винаги едни и същи - възможно най-малко да струва.....
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #185 -: Декември 23, 2010, 17:18:12 pm »
Док ми каза, че ако всичко е наред с бебето могат да чакат до 24 часа. Даже каза, че имало случаи, в които бебета са стояли и повече часове без води...
Да, и на мен така ми казаха. Мен ме приеха с "капещи" води. Казвам капещи, защото имах буквално някака капка на бельото и си мислех, че сигурно съм се напишкала :-). Обаче като отидох в болницата да ме проверят и ми казаха, че са води и ме приеха. И тук казват до 24 часа трябва да родиш и понеже беше вечерта, щяха на сутринта да започват Окцитоцин, ако не тръгна да раждам. То пък водите ми се спукаха през нощта и след 20тина минути започнаха контракции на по 3-4 минути. И понеже и без това беше ясно, че ще раждам заради спуканите води, не ме караха да стана с 4 см разкритие, а още на 2см ми сложиха епидуралната. Казаха, че след като са ми на толкова често контракциите,а и без това ще ме предизвикват, ако не родя, то нямало проблем да ми започнат обезболяващото от рано, защото няма шанс да е фалшива тревога. Чак в 11:01 родих, а конракциите почнаха от 2:00.
 Не разбирам защо при спукани води, когато е ясно че ще се ражда, не дават обезболяващо от началото.

« Последна редакция: Декември 23, 2010, 17:24:16 pm от Bobbie »


  
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #186 -: Декември 23, 2010, 17:23:10 pm »
Ниската бебешка смъртност най-вероятно има пряка връзка с нивото на здравеопазването.
Именно. Затова не ми се вярва, че това което се прави тук е по-лошо.

Между другото в САЩ също имат много голям процент със секцио, но вече при първи майки не е така. Но мисълта ми беше друга - статистиката показва, че детската смъртност  не се е променила, от както са започнали повече да правят операции. Когато операциите не са били планирани, а при нужда, тогава е имало промяна. Не мога да намеря къде го четох, но имаше някаква такава статистика.


  
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #187 -: Декември 23, 2010, 17:24:18 pm »
Но както Боби казва, решенията не се вземат на база финансови аргументи,независимо колко ще струва, защото а е направил грешка доктора ще плаща цял живот. Тук не си играят зъз здравето на пациента заради финансови аргументи.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #188 -: Декември 23, 2010, 17:30:03 pm »
Такаааа, мисля че е добре да се конкретизира какво се има предвид под "медицински показания за секцио". Това не зависи само от възрастта на жената, позата на бебето и съпътстващите заболявания. Има и други физически показатели, както за майката, така и за бебето, които се взимат под внимание. Както и да е. Мисля, че правото на избор е доста важна част от живота на човек и по принцип демокрацията би следвало да го гарантира, а не да определя кога можем да се възползваме от него, според финановите отчети на болницата например или на застрахователите....
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #189 -: Декември 23, 2010, 19:12:27 pm »
Аз също не съм виждала лекар да предлага секцио, само защото е ин витро след 10-ти опит.

не мога да се въздържа да не запитам какъв е обемът на статистическата ти извадка от такива случаи, върху която градиш наблюденията си?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #190 -: Декември 23, 2010, 19:26:59 pm »
Здравей Jam,

Аз нямам статистическа извадка а говоря от мой личен опит след 6 години живеене в Канада и толкова стерилитет и непрестанното ходене по доктори. Посмях да си изкажа личното мнение за това базирайки се на разговорите ми със всички доктори които съм посещавала през годините, както и на водещия ми в момента бремеността доктор, който се води директор на отделението по рискова бременност и се занимава само с броблемни бременности, дори и аз съм такава. Другото ми наблюдение идва от мои познати живеещи тук, борещи се със стерилитет заченали ин витро след 6-ти опит и родили нормално.
Съжалявам, че нямам статистическа извадка, говоря от моите наблюдения и разговори със специалисти. Но има и нещо много важно което се спомена и по горе, много е важно да се знае какво влиза в графата медицински показатели за да се определи дали ще е секцио.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #191 -: Декември 23, 2010, 21:22:35 pm »
Такаааа, мисля че е добре да се конкретизира какво се има предвид под "медицински показания за секцио".
Ами те са еднакви навсякъде: голямо бебе, ако бебето не се е обърнало, предишно секцио ( макар да имам позната, която настоя за естествено раждане след секцио и и позволиха), многоплодна бременност и т.н.

Аз не виждам как демокрацията има общо с подобно решение. Ти може да решиш да раждаш естествено, защото просто може да си седиш у дома и д ане отидеш в болница. Но не можеш да си решиш да имаш операция


Б.


  
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #192 -: Декември 23, 2010, 21:24:29 pm »
Такаааа, мисля че е добре да се конкретизира какво се има предвид под "медицински показания за секцио".
Ами те са еднакви навсякъде: голямо бебе, ако бебето не се е обърнало, предишно секцио ( макар да имам позната, която настоя за естествено раждане след секцио и и позволиха), многоплодна бременност и т.н.

голям диоптър, гестационен диабет, прееклампсия, АФС, напреднала възраст, и т.н.

за спешното секцио си има и други показания.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #193 -: Декември 23, 2010, 21:28:16 pm »
Такаааа, мисля че е добре да се конкретизира какво се има предвид под "медицински показания за секцио".
Ами те са еднакви навсякъде: голямо бебе, ако бебето не се е обърнало, предишно секцио ( макар да имам позната, която настоя за естествено раждане след секцио и и позволиха), многоплодна бременност и т.н.

голям диоптър, гестационен диабет, прееклампсия, АФС, напреднала възраст, и т.н.

за спешното секцио си има и други показания.
Аз имам 3.5 диоптер и имах гестационен диабет. Диабета само по себе си не е причина, но при него често стават големи бебета и това вече е причина, Моята беше малка.
Прееклампсията е смъртоносна и тогава и в 25та седмица може да ти извадят бебето, ако трябва.

Какво е АФС?



Б.


  
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #194 -: Декември 23, 2010, 21:33:35 pm »
е, прееклампсията не е смъртоносна :) виж, еклампсията е друго нещо.

АФС е антифосфолипиден синдром.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #195 -: Декември 23, 2010, 21:51:19 pm »
И какво ви пречи на вас че съм си избрала секцио по желание! Добре, изкарах късмет че се получи при нас от първия опит ин витро, с диабет съм , с диоптер минус 3  , очакваше се бебето да се роди голямо, но водите ми се пукнаха в 35 седмица , за мен е важно че бебето ми се роди живо и здраво , независимо със секцио или вагинално.
При операцията доктора го е порязал по главата , аз бях на обезболяващи и катетър 24 часа и чак на третия ден го видях , на седмия го гушках и на десетия си бяхме вкъщи .Защо винаги са тези спорове не искаме ли всички дете , живо и здраво ?!

*
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #196 -: Декември 23, 2010, 22:03:37 pm »
 Разногласието идва от там,че ако ти го предпишат секциото,така да се каже,няма да платиш 1000лв...За съжаление има случаи в БГ,при които се вижда ,че нещата клонят към секцио,ама ако може девойката да се поизмъчи малко та сама да си каже,че го иска... :(
  Аз съм доволна,че живеем във време,в което "секцио" не е  мръсна дума и можем да си го изберем.Смятам,че жената трябва да мисли и за себе си в момента на раждането.Ако психически няма да и понесе естественото ,защо да е проблем да си пожелае секцио...
  Може би по-горе някъде съм разказала,когато аз съм се раждала,била съм седалищно разположена,буквално/защото някои разбират седалищно и с крачетата надолу/...На майка ми са и изтекли водите някъде вечерта.В болницата бил дежурен доктор,а не нейния,който имал предвид положението ми...Тааааа,дежурния казал:ще си го родиш нормално...та до сутринта...В един момент започнали да губят майка ми,било много късно за операция.Докторът бръкнал и за каквото докопа ме хванал и ме издърпал...Следствие на това, получавам първите си шамари в живота с главата надолу,защото съм била посиняла,и шест месеца съм имала огромен хематом на врата...

  Предполагам,че в САЩ или Канада,първескините не предпочитат да раждат секцио именно по причина,че то оставя белези по матката и е повторното забременяване може да е трудно

 
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #197 -: Декември 23, 2010, 23:16:52 pm »
Боби, има общо подобно решение да може да го вземе пациентката, ако иска. Както е казала Дидон, ако жената смята, че няма да издържи на естествено раждане /и това не е лиготия, има хора с много нисък праг на болка/, би следвало да може да избере секциото. Да, това е операция и като всяка такава крие рискове, но абсолютно същото се отнася и за естественото раждане. Никой не може да предвиди как ще се развият нещата. Слава Богу, живеем в 21 век, а и съществува едно нещо, на което му викат "информирано съгласие". Та ако пациентката е напълно наясно с рисковете и въпреки това пожелае секцио, не виждам причина да й се откаже. Не говорим тук да й го поема касата или застраховката.
Както и да е, спорът е безсмислен, всеки е прав за себе си. Всеки си има глава на раменете, да мисли и да преценя. Както казва Милена, в крайна сметка, всички искаме едно и също - живи и здрави бебета и разбира се, всичко да е наред и с нас.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #198 -: Декември 24, 2010, 00:47:46 am »
Боби, има общо подобно решение да може да го вземе пациентката, ако иска. Както е казала Дидон, ако жената смята, че няма да издържи на естествено раждане /и това не е лиготия, има хора с много нисък праг на болка/, би следвало да може да избере секциото.

За болката съм напълно съгласна с теб. Аз съм от тези хора. Навремето и аз заради това съм искала да раждам със секцио. Много ме е страх от болка и направо изпитвам ужас. Според мен е напълно недопустимо в 21ви век да карат жените да раждат с болка. И като каже някой как раждала баба му, направо падам. Ми то на баба му и зъб сигурно са и вадили без упойка, ама това не значи ние сега да си вадим зъбите на сурово.
Това, което момичетата описват тук според мен е ужасно. При наличието на епидурална, която могат да ти дават през цялото раждане, те да дават еднократна доза е абсурдно. Смятам, че е  гадно, че има  момичета, които опират до операция, единствено заради болката. В съвременният свят болката отдавна не е фактор при раждането. Тук някой преди време скочи срещу мен, че съм казала, че не боли. Ми не боли, ако е направено като хората. Всичките ми познати раждаха с епидурална и никой не знае боли ли или не боли раждането. Толкова хора питах, всеки ми вика -"не знам".Просто не са ги оставили да ги боли след първоначалните 4см разкритие.
Значи, ако заради болката избират секцио, аз напълно ги разбирам. Аз въобще не съм се сетила, че и това е фактор, който момичетата взимат предвид, когато говорех за скециото като цяло.


Б.

« Последна редакция: Декември 24, 2010, 00:55:00 am от Bobbie »


  
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #199 -: Декември 24, 2010, 01:27:24 am »
Абе да ти кажа, понякога докато се стигне до тия 4 см разкритие, може да има бая болка. Поне каквото съм чувала от познати....хич не е леко. При всеки обаче е различно. А и тук в БГ в повечето болници буквално си оставят жените да се мъчат като грешни дяволи. Една позната наскоро, хем в частна клиника отиде да ражда, хвалена и прехвалена, ми познай. Скачали са й по корема, щото почнали да губят тоновете на бебето. Ма преди това са я оставили почти 2 дни с изтекли води и без разкритие.... Красота. Това момиче като се видяхме, ми каза - да не си помислила да раждаш нормално...., направо беше ужасена. Те затова много жени предварително се настройват негативно към естественото раждане, защото какви ли не ужасни сценарии се разиграват в главите им, а при нашата БГ действителност, не е неоснователно, ма хич. Не ми е приятно да го кажа, но това е истината. Иначе за останалите неща съм съгласна с теб, Боби.

Аз самата още се колебая как точно искам да родя. По принцип все клоня към естественото раждане, макар че съм с нисък праг на болка и изпадам в ужас при мисълта за болка изобщо. И от двете ме е страх и мисля, че това е нормално. Обаче, аз имам огромно доверие в лекаря, който съм избрала да ме изражда и знам, че той ще направи най-доброто. За това съм спокойна поне. Пък че ще боли евентуално, ми няма начин, както са казали старите хора - майка лесно не се става. А ние тук най-добре знаем това :wink:
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!