0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #60 -: Май 03, 2020, 15:43:37 pm »
Павла, голямо четене на рецепти падна  :lol:
Нарязах ги с белачката за картофи, хватката е да са мн тънки, след това ги посолих и в гевгир ги оставих около 2 часа да се оцедят. В чиния смесих 2/3 царевично брашно и 1/3 обикновено, овалват се и в тигана с повечко олио, сгорещено, се пържат. Много бързо стават. Вадиш върху домакинска хартия малко да дръпне олито, след това прехвърляш.
Важното било брашното да е царевично, не ставало с обикновено бяло само  :)
*
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #61 -: Май 03, 2020, 16:14:46 pm »
Аз съм питала  в Гърция де, когото хвана. Това с царевично брашно ми го казаха и със солта, но аз си ги режа дебело. Ще пробвам с ренде. А как стават хрупкави в Гърция и дебели? Мръсниците крият нещо...
*
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #62 -: Май 03, 2020, 17:37:20 pm »
Мисля ,че тайната беше ей това-слагат се тиквичките в тенджера с вода и лед и после се слагат в брашно,сол и т.н.Така поне ги прави приятелка и винаги са хрупкави,точно по гръцки.Не съм пробвала щото пък аз ги правя в тава ,или на грил тиган
*
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #63 -: Май 03, 2020, 18:42:45 pm »
Аз се изненадвам на изобретателността си. Всячески се опитвам да не ходя до магазина и измислям някакви неща да готвя от каквото има в хладилника.
Вчера например ориз с домати, това от 10 години не съм го яла.
Днес леща смес червена и обикновена, че и от двете имах по много малко.
Тръгнах да правя кокосови палачинки за трети път и за трети път не ми се получиха. Имам 3 пакета кокосово брашно и не мога да го изразходя, защото просто не ми се получава. Накрая реших да ползвам сместа за торта сбирщайн. Направих мокър блат от сместа за палачинки и отгоре залях с кисело мляко, разбито с мед и желатин. Киви се нарежда отгоре и млякото стяга за един час.
Това се води домашна торта парфе без захар (може и със захар, прави се с какъвто и да е блат). Много върви с киви наредено отгоре. Силно препоръчвам да се пробва в голямата жега. Много освежава и е лека.
Иначе гърците май по принцип си панират с царевично брашно. Скоро четох спор за рецепта за камари по гръцки и се правило с царевична панировка
« Последна редакция: Май 03, 2020, 18:54:12 pm от teri_90 »
Бъди промяната, която искаш да видиш в света
*
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #64 -: Май 03, 2020, 21:32:43 pm »
А работих в ресторант в Кипър всяка ваканция от университета, ходила съм и в Гърция. Не панират в царевично брашно. В Кипър просто нямат традицията с тиквички, че да видя как се прави. Мисля, че сол, изцеждане, марко царевично брашно и бързо пържене са основните моменти.
*
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #65 -: Май 04, 2020, 09:53:37 am »
Да, бързо пържене, това е и според мен, предполагам и на по-дебело нарязани пак ще стане.
Четаох и за купата с лед, но и без нея си станаха :)
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #66 -: Май 04, 2020, 12:50:17 pm »
Най омразно ми е да пържа тиквички 😀 Иначе за яденето им съм първа. Ние вчера бяхме на каквото има в хладилника и хоп в гювечетата. За днес все още нищо не съм измислила 😁
*
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #67 -: Май 07, 2020, 13:29:52 pm »
Обещах на Маги да напиша рецептата за кюфтета от леща и забравих :lol:
кюфтета от леща:
сварена леща около 3 чаши, аз я варя с морков, чушка, чесън и малко червен пипер, след което трябва много хубаво да се оцеди. Оцедената леща се разбърква с нарязан пресен лук, пресен чесън, магданоз, 2 яйца за това количество и 2 с.л. царевично брашно. Хубаво се разбърква, най-добре с ръка като се намачква добре. Не се пасира!
След това в загрято олио се пържат. Аз лично ги оформям с две лъжичи, защото с ръце като нормалните кюфтета не ми се получава  :D
Сервират се с млечно-чеснов сос :)
« Последна редакция: Май 07, 2020, 13:32:08 pm от StefiZ »
*
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #68 -: Май 08, 2020, 09:23:30 am »
Благодаря Стеф, ще ги пробвам, дано ги харесат в къщи.

Ние сме на манджи основно, но това ядат моите хора.
- Гювеч
- фалшиво шкембе с кладница
- Пълнени чушки с кайма
- зеленчукова супа
Мисля днес да си направя мляко с грис, а събота и неделя да направя един тутманик с кашкавал и сирене.

*
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #69 -: Май 08, 2020, 09:41:38 am »
На 6ти агне с праз. Аз правя плешка. В последно време го готвя в плик, че не ми се чисти фурната.
За десерт направих шоколадов тарт без печене с ягоди. Рецептата е от интернет от преди много тодине, но си я харесвам.
*
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #70 -: Май 08, 2020, 10:37:20 am »
Да ви кажа днес много ми е лесно менюто :lol:
Две тарелки месо за готвене-гулаш от лидл сипах в гювеча, една тарелка гъби, измити и нарязани на 4, настъргах една опаковка сирене бри, сложих чубрица, дафинов лист, черен пипер, малко водичка и във фурната. Точно 10 мин. ми отне  :D
И миш маш ще забъркам след малко и съм готова за днес, надявам се и утре за обяд да остане, след това пак ще го мисля  :lol:
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #71 -: Май 08, 2020, 15:41:08 pm »
Аз днес ще правя млечно пиле "Мариела" - т.е. пиле с кисело мляко. :)
И супа от коприва. После ще пиша лекция за списание 36.6.
За почивните дни се чудя какво - зависи от това колко съм депресирана, ама като гледам каква е хавата, ще се депресирам яко и ще наготвя за една рота. И ще направя превод на един материал за пациенти от ISUOG.
И след това една бисквитена торта може би...


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #72 -: Май 08, 2020, 15:43:10 pm »
Мели, аз мисля утре за лучена супичка и киш лорен, ще си мислим, че сме във Франция  :lol: :lol:
ама и аз като зависи в какво настроение ще съм  :D
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #73 -: Май 08, 2020, 15:59:10 pm »
О, аз правя невероятна френска лучена супа!
Ма не`ам нерви днес за нея.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #74 -: Май 08, 2020, 17:23:05 pm »
Мен продължава да ме мързи да готвя: макарони от елда с тиквички и моркови в доматен сос.
Ех каква лучена супа съм яла в Румъния и в Белгия. В България ресторантите с френско меню досега са ми поднасяли само чорба от кромид. Много разочароващо.
Бъди промяната, която искаш да видиш в света
*
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #75 -: Май 08, 2020, 17:26:32 pm »
Пък ние ще ядем вурстове с картофи, зелена салата и бобена салата. Ние за немско  си мислим.
Утре ще вържа тиквички и от неделя започва великото готвене, че мъжът ми тръгва на работа и ще трябва да си взима на обяд.
Мечтая си и си спомням с носталгия миналото лято в България. За 4 седмици 3 пъти салата направих и 5 пъти сготви за детето. Да живеят ресторантите и детската кухня.
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #76 -: Май 08, 2020, 18:01:12 pm »
За утре "Заек със заквасена сметана и гъби"
Порциите заешко се  посоляват и поръсват с млян черен пипер, сол овалвам в брашно. Запичам/запечатвам в тигана с масло.
Нареждам в глинен гювеч или йенско ( целта е да са покрият със соса в тава е по-трудно)
В същото масло запържвам гъбите и около 3 скилидки чесън да си смени вкуса
По оригинална рецепта е  1  глава счукан чесън и 3 средни глави ситно нарязан лук , но на мен ми се вижда много чесана, а не ям готвен лук и го сменям с гъби :-).
Щом стане златиста запръжката добавям сок от лимон около 250 мл. гореща вода, една малка кофичка заквасена сметана.
Заливам парчетата месо, похлупвам и пека на 180 градуса около 2 часа.
Месото става много крехко.

Салатата най-вероятно ще е зелена с домат, краставица и репички

Подобна рецепта правя и със свинско сухо месо и с пилешки гърди
Направих днес "Сочна бисквитена торта" ще се яде утре :-) https://www.zajenata.bg/%D1%81%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B0-%D1%82%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%B0-%D1%81-%D1%80%D0%BE%D0%BC-recepta984.html ( правя половин доза за двама)
*
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #77 -: Май 08, 2020, 18:23:10 pm »
Мели, кажи тайната на твоята лучена супа. Преди тероризма и пандемията бях на коледен базар в Париж и там, на една барака, ядох най-вкусната лучена супа в стиропорена купичка. Тя супата е само в Ил дьо Франс и Лоар истински популярна. Тук съм питала, но се обиждат. Тук специалитетите им са козе сирене и едно пате от едно животно като воден плъх.
Аз сама си правя бульона. Варя кокали, месо, треви и някои морков около 3-4ч. Ама пак не става така вкусна.
*
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #78 -: Май 10, 2020, 11:23:33 am »
Мелице, и моята се получава, правила съм 3-4 пъти, като се опитвам да е по рецепта, че иначе другите неща ги готвя все на око  :lol:
Снощи дори получих признание от децата, че почти се доближавала до тази която ядахме в Париж :lol:
Слагам и бульон, винаги имам замразен във фризера, вино, карамелизирам... абе както си му е реда, да малко е връткаво ама кефа е голям сетне  :lol:
Днес сме на супа топчета и пълнени чушки. Довечера може и едни крилца препечени на фурна да направя.
*
Re: Кулинария в извънредно положение 😷
« Отговор #79 -: Май 10, 2020, 11:48:46 am »
Лучена супа правих веднъж,не беше най-сполучливото нещо.Не знам къде сбърках,чакам и аз за тайната.
Днес яйца бенедикт за обед,а за вечеря огромосалата със зелена,домат,риба тон,царевица  и лимон.За мъжа плюс наденици.
Крилца правих скоро оваляни в подправки и галета,отгоре с кашкавал настърган.