0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #320 -: Март 27, 2022, 21:55:44 pm »
Д-р Даскалова, бихте ли коментира тази ДНК фрагментация? Добра ли е за инвитро?

Добре е за ин витро. :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #321 -: Март 28, 2022, 09:24:52 am »
Благодаря! 🙏❤️🌷
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #322 -: Април 01, 2022, 14:46:12 pm »
Здравейте след година опити и все неуспешни наскоро посетихме клиника и след направената спермограма лекарят доста ни отчая Кото каза че дори и инвитро може да не стане в нашият случай.Ще кача спермограмата око може за още едно мнение имаме ли шансове,медикаменти ще помогнат ли ?
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #323 -: Април 06, 2022, 13:13:47 pm »
Здравейте отново!
Пак съм тук и търся помощ! Вече не знам какво да правим....
Ще започна отначало:
Декември 2021,след лоша спермограма с морфология 0.5% ,мъжа ми посети уролог,който откри варикоцеле 2ра степен.Последва преглед при андролог,изследвания- всичко в норма.
След 3 месеца прием на добавки, контролната спермограма даже се влоши - морфология 0.5% + ниска подвижност и концентрация+ преживяемост на 24тия час 0%.
3 месеца скъпи добавки и резултата е 0.
И така,събра ММ смелост да се оперира.Преди дни бяхме на преглед при д-р-р Кацаров,който каза: Няма варикоцеле,а по-малък ляв тестис! Бяхме в шах! Отидохме, за да назначи операция.... и ново 20..... Изписа още по-скъпи добавки.... Двойно по-скъпи,но как да повярвам,след като видях,че не вършат работа....
Нима е възможно това да е причината да толкова лошите резултати? Какво бихте препоръчали още като изследвания? В безизходица сме......
Аз имам една бременност вече,преди година и половина(от него  :lol:).За съжаление завърши в 6ти месец
П.с. Изкарахме ковид септември 2021
« Последна редакция: Април 06, 2022, 14:45:53 pm от Rainbow_baby »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #324 -: Април 07, 2022, 23:22:33 pm »
Здравейте отново!
Пак съм тук и търся помощ! Вече не знам какво да правим....
Ще започна отначало:
Декември 2021,след лоша спермограма с морфология 0.5% ,мъжа ми посети уролог,който откри варикоцеле 2ра степен.Последва преглед при андролог,изследвания- всичко в норма.
След 3 месеца прием на добавки, контролната спермограма даже се влоши - морфология 0.5% + ниска подвижност и концентрация+ преживяемост на 24тия час 0%.
3 месеца скъпи добавки и резултата е 0.
И така,събра ММ смелост да се оперира.Преди дни бяхме на преглед при д-р-р Кацаров,който каза: Няма варикоцеле,а по-малък ляв тестис! Бяхме в шах! Отидохме, за да назначи операция.... и ново 20..... Изписа още по-скъпи добавки.... Двойно по-скъпи,но как да повярвам,след като видях,че не вършат работа....
Нима е възможно това да е причината да толкова лошите резултати? Какво бихте препоръчали още като изследвания? В безизходица сме......
Аз имам една бременност вече,преди година и половина(от него  :lol:).За съжаление завърши в 6ти месец
П.с. Изкарахме ковид септември 2021

Малко се обърках, един и същи лекар ли е установил варикоцеле и по-малък тестис?
Други изследвания при мъжа правени ли са?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #325 -: Април 07, 2022, 23:24:34 pm »
Здравейте след година опити и все неуспешни наскоро посетихме клиника и след направената спермограма лекарят доста ни отчая Кото каза че дори и инвитро може да не стане в нашият случай.Ще кача спермограмата око може за още едно мнение имаме ли шансове,медикаменти ще помогнат ли ?

Здравей, Shmatetooo!

Спермограмата е наистина недобра. Ако това е първа спермограма и нищо друго не е правено, значи сте още в началото на пътя. Дали има шансове или не ще може да се каже едва след като се направят изследвания, за да се потърси причината за влошената сперматогенеза.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #326 -: Април 08, 2022, 12:08:06 pm »
Здравейте отново!
Пак съм тук и търся помощ! Вече не знам какво да правим....
Ще започна отначало:
Декември 2021,след лоша спермограма с морфология 0.5% ,мъжа ми посети уролог,който откри варикоцеле 2ра степен.Последва преглед при андролог,изследвания- всичко в норма.
След 3 месеца прием на добавки, контролната спермограма даже се влоши - морфология 0.5% + ниска подвижност и концентрация+ преживяемост на 24тия час 0%.
3 месеца скъпи добавки и резултата е 0.
И така,събра ММ смелост да се оперира.Преди дни бяхме на преглед при д-р-р Кацаров,който каза: Няма варикоцеле,а по-малък ляв тестис! Бяхме в шах! Отидохме, за да назначи операция.... и ново 20..... Изписа още по-скъпи добавки.... Двойно по-скъпи,но как да повярвам,след като видях,че не вършат работа....
Нима е възможно това да е причината да толкова лошите резултати? Какво бихте препоръчали още като изследвания? В безизходица сме......
Аз имам една бременност вече,преди година и половина(от него  :lol:).За съжаление завърши в 6ти месец
П.с. Изкарахме ковид септември 2021

Малко се обърках, един и същи лекар ли е установил варикоцеле и по-малък тестис?
Други изследвания при мъжа правени ли са?
То си е объркващо! 🤪
Ходихме при трима различни лекари уролози.Първият каза варикоцеле 2ра степен,вторият каза,че няма,а има по-малък ляв тестис.Третият- от вчера каза,че варикоцеле ИМА,първа към втора степен,но то не е за операция,нито причина за лошата морфология и показатели като цяло.Дори каза,че "варикоцелето влияе върху всичко друго,но не и върху морфологията".
Както казах,аз вече имам една бременност,което трябва да значи, че не е генетично,а придобито състоянието в момента.Всички изследвания,назначени от Вас са в норма - биохимия, микробиология ,витамини,хормони.Той спортува,покрай мен се храни здравословно,балансирано,намали цигарите под кутия,спря алкохола (пие по 1 чашка ч.вино,понякога)
Оказва се,че причина няма,а показателите са екстремно зле 😳🤕 ,това не ми дава мира.
Скоро попаднах на една статия ,в която се казваше ,че мъжете с безплодна сперма най-често страдат от недостиг на калий и цинк...дали има връзка?
Така или иначе ние ще подадем документи за ин витро,дано имаме шанс с тези 0.5% .....
Има ли къде още да търсим под вола теле или просто да се примиря.....🌷
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #327 -: Април 08, 2022, 22:04:12 pm »
Варикоцелето влияе върху всички спермални показатели. Това трябва да е съвсем ясно. При положение, че трима уролози казват, че има някакъв проблем (макар и да го дефинират по различен начин), значи е много вероятно точно там да има проблем. Има обективни методи за оценка на размера и обема на тестиса, както и за оценка степента на варикоцеле чрез доплерова ехография. Ако това не е направено, само си говорим.

Иначе микроелементите, разбира се, са важни, затова се изписват и добавките с микроелементи.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #328 -: Април 08, 2022, 22:35:12 pm »
Варикоцелето влияе върху всички спермални показатели. Това трябва да е съвсем ясно. При положение, че трима уролози казват, че има някакъв проблем (макар и да го дефинират по различен начин), значи е много вероятно точно там да има проблем. Има обективни методи за оценка на размера и обема на тестиса, както и за оценка степента на варикоцеле чрез доплерова ехография. Ако това не е направено, само си говорим.

Иначе микроелементите, разбира се, са важни, затова се изписват и добавките с микроелементи.
Два от прегледите бяха с ехограф(първия и последния- при тях откриха варикоцеле с напипване).Епикризата от изображението е от прегледа с доплер......как точно е направен и изследвани ли са параметрите на вените,не знам,кой ти казва......Но лекарят каза: На пипане се заблудих,че има вени,но на апарата не виждам нищо...
Има ли ги,няма ли ги- загадка  :?
« Последна редакция: Април 08, 2022, 23:18:19 pm от Rainbow_baby »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #329 -: Април 09, 2022, 00:12:26 am »
Варикоцелето влияе върху всички спермални показатели. Това трябва да е съвсем ясно. При положение, че трима уролози казват, че има някакъв проблем (макар и да го дефинират по различен начин), значи е много вероятно точно там да има проблем. Има обективни методи за оценка на размера и обема на тестиса, както и за оценка степента на варикоцеле чрез доплерова ехография. Ако това не е направено, само си говорим.

Иначе микроелементите, разбира се, са важни, затова се изписват и добавките с микроелементи.
Два от прегледите бяха с ехограф(първия и последния- при тях откриха варикоцеле с напипване).Епикризата от изображението е от прегледа с доплер......как точно е направен и изследвани ли са параметрите на вените,не знам,кой ти казва......Но лекарят каза: На пипане се заблудих,че има вени,но на апарата не виждам нищо...
Има ли ги,няма ли ги- загадка  :?

Прегледът без ултразвук не го броим. :) Обемът на тестиса е малък. Нормата е 15-20 мл. Причините за това са различни - в това число и варикоцеле, ако е съществувало известно време неоткрито и нелекувано. Прекараният ковид също. Други причини са инфекции, хормонални проблеми, алкохолизъм, травми, торзио, операции, с напредване на годините, естрогенова терапия или прием на анаболни стероиди. Вече започнаха да се появяват и съобщения за кумулативния риск при ковид на фона на съществуващо варикоцеле.

Мога да прегледам всичките му документи от начало, ако иска да ми ги изпрати на имейла. Не знам какво друго бих могла да направя за него. Разбира се, ин витро оплождане винаги е опция.

Една добавка - ако не греша, виждала съм много подробно и старателно описани прегледи от този лекар https://urology.bg/dr-valentin-yotovski-urolog/.
« Последна редакция: Април 09, 2022, 00:15:24 am от Мели »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #330 -: Април 11, 2022, 19:58:11 pm »
Здравейте след година опити и все неуспешни наскоро посетихме клиника и след направената спермограма лекарят доста ни отчая Кото каза че дори и инвитро може да не стане в нашият случай.Ще кача спермограмата око може за още едно мнение имаме ли шансове,медикаменти ще помогнат ли ?

Здравей, Shmatetooo!

Спермограмата е наистина недобра. Ако това е първа спермограма и нищо друго не е правено, значи сте още в началото на пътя. Дали има шансове или не ще може да се каже едва след като се направят изследвания, за да се потърси причината за влошената сперматогенеза.

Поздрави!
А какви изследвания бихте ни посъветвали да направим.Това състояние обратимо ли е?Медикаменти биха ли помогнали?
Поздрави !
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #331 -: Април 11, 2022, 23:41:24 pm »
Здравейте след година опити и все неуспешни наскоро посетихме клиника и след направената спермограма лекарят доста ни отчая Кото каза че дори и инвитро може да не стане в нашият случай.Ще кача спермограмата око може за още едно мнение имаме ли шансове,медикаменти ще помогнат ли ?

Здравей, Shmatetooo!

Спермограмата е наистина недобра. Ако това е първа спермограма и нищо друго не е правено, значи сте още в началото на пътя. Дали има шансове или не ще може да се каже едва след като се направят изследвания, за да се потърси причината за влошената сперматогенеза.

Поздрави!
А какви изследвания бихте ни посъветвали да направим.Това състояние обратимо ли е?Медикаменти биха ли помогнали?
Поздрави !

За да можем да кажем дали състоянието е обратимо и дали медикаменти биха помогнали, трябва да знаем каква е причината за лошите показатели. А за да открием причината, са нужни изследвания. На първо място още една спермограма, могат да се спазват изискванията на ЦАР за разстояние между спермограмите от поне 30 дни и да е в друго лечебно лицензирано заведение. Също така среща със специалист и оценка на репродуктивните проблеми. След което преглед при уролог, хормонален статус, скрининг за инфекции, кариотип, тест за микроделеции на У хромозома, може би и за кистозна фиброза и т.н. Трябва да се върви по стъпките на този алгоритъм за поставяне на диагноза, ако е възможно. След което да се провежда лечение и да се правят прогнози. От една спермограма това няма как да стане, както не става при жената от един гинекологичен преглед. Тази статия може да е от полза - http://www.invitro-plovdiv.com/index.php?option=com_content&view=article&id=403:2020-10-24-11-33-05&catid=34:2009-11-08-10-50-46&Itemid=60


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #332 -: Април 12, 2022, 16:03:06 pm »
Съпругата ми вчера си прави и втора спермограма  ето и резултатите от нея
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #333 -: Април 14, 2022, 22:18:12 pm »
Съпругата ми вчера си прави и втора спермограма  ето и резултатите от нея

Няма прикачен файл.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #334 -: Април 17, 2022, 15:29:32 pm »
Здравейте , днес излезна спермограмата ми . Заключението е - Teratozoospermia . Направо съм смазан психически ... Има ли повод да се притеснявам ? Само Норм. форми - 0.50% ми е в червено . Всичко друго е добре . Прилагам снимки от документа на спермограмата . Моля някой да каже какво се случва тука ?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #335 -: Април 17, 2022, 19:23:51 pm »
Здравейте , днес излезна спермограмата ми . Заключението е - Teratozoospermia . Направо съм смазан психически ... Има ли повод да се притеснявам ? Само Норм. форми - 0.50% ми е в червено . Всичко друго е добре . Прилагам снимки от документа на спермограмата . Моля някой да каже какво се случва тука ?

Това е първа спермограма, нали? Има някои отклонения - в морфологията, което е отбелязано, също така биологична преживяемост на обработени сперматозоиди е ниска, както и тип А сперматозоидите бива малко да са по-висок процент. Следва да се потърси причина за тези отклонения и да се предложи поведение и лечение. Но пък има достатъчно количество сперматозоиди, така че няма място за отчаяние.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #336 -: Април 17, 2022, 19:29:57 pm »
Благодаря ви много Доктор Даскалова . Да , първа спермограма е .  Вдъхнахте малко надежда . Очаквам утре да се чуя с доктора и да започнем лечение .
« Последна редакция: Април 17, 2022, 19:36:44 pm от Dani83 »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #337 -: Април 23, 2022, 16:58:08 pm »
Благодаря ви много Доктор Даскалова . Да , първа спермограма е .  Вдъхнахте малко надежда . Очаквам утре да се чуя с доктора и да започнем лечение .

Преди да се започне лечение, трябва да се направи оценка на репродуктивните проблеми при мъжа, което включва специален въпросник относно начина на живот и сексуалната история на партньорите; оценка на рисковите фактори, свързани с начина на живот и околната среда, които имат отношение към безплодието; първоначална консултация и преглед при уролог; изследване на основни хормони; скрининг за инфекции и евентуално някои допълнителни тестове, по преценка на репродуктивния специалист, запознат с мъжкия фертилитет. И след това се предлага лечение, защото трябва да знаем какво лекуваме.

С други думи - първо диагнозата, после лечението. :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Доктор Даскалова направихме 1 спермограма април месец , морфология 0.5 диагноза тератооспермия . При доктое матев сме в селена изписа му папа и андроситол , но по телефона . Не го изпрати на уролог нито на друг специалист . От 2 години опитваме нито пуши нито пие . Не разбирам .... да посетим ли андролог или уролог . И тези добавки дали ще му помогнат . Или да се допитаме до друг специалист на 28 години е .
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Доктор Даскалова направихме 1 спермограма април месец , морфология 0.5 диагноза тератооспермия . При доктое матев сме в селена изписа му папа и андроситол , но по телефона . Не го изпрати на уролог нито на друг специалист . От 2 години опитваме нито пуши нито пие . Не разбирам .... да посетим ли андролог или уролог . И тези добавки дали ще му помогнат . Или да се допитаме до друг специалист на 28 години е .


Хранителните добавки могат да помогнат, но може и да не са достатъчни, тъй като не е ясно защо са му влошени показателите. Ако не се направи опит да се потърси причината, е много възможно да се пропусне правилното лечение.

Но ако е започнал да пие лекарствата, може да продължи и да направи нова спермограма след курса на лечение.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу