0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Първа е да ако може да ме насочите къде ще бъде най удачно с направя втора

Тук има пълен списък с лицензираните лечебни заведения - Къде да направя спермограма.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Здравейте, След 2 години безуспешни опити за зачеване направихме първоначални изследваня със съпругат ми. Проблемът се оказа мъжки фактор. Прилагам и резултат от спермограмата. Моля за съвет от тук на сетне към какъв специалист или клиника да се насочим. От специалистът изготвил изследването и разяснения разбираме че без промяна в резултата няма как да се случи зачеване по естествен път. Моля и за разяснение с този резултат дали е възможно провеждане на инвитро процедура. Благодаря ви предварително за отговора!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте, След 2 години безуспешни опити за зачеване направихме първоначални изследваня със съпругат ми. Проблемът се оказа мъжки фактор. Прилагам и резултат от спермограмата. Моля за съвет от тук на сетне към какъв специалист или клиника да се насочим. От специалистът изготвил изследването и разяснения разбираме че без промяна в резултата няма как да се случи зачеване по естествен път. Моля и за разяснение с този резултат дали е възможно провеждане на инвитро процедура. Благодаря ви предварително за отговора!

Здравей, Зорница!

Ако това му е първа спермограма, е още много рано да се говори за ин витро оплождане. Разбира се, можете да прескочите диагностичните и лечебни процедури и да се възползвате от предимствата на асистираната репродукция, като за целта при него трябва да се направят две спермограми в 2 отделни лицензирани лечебни заведения, с разстояние най-малко 30 дни между тях и преглед при уролог. При тебе трябва да се изследва АМХ.

Иначе от спермограмата се вижда, че има намален брой сперматозоиди, с поднормена подвижност и влошена морфология, има малък обем и повишен вискозитет на еякулата, нулева биологична преживяемост на обработени сперматозоиди, както и признаци за инфекция. Това цялото количество еякулат ли е било, не е излязла част от пробата извън контейнера?

Алгоритимът на работа е следния:
- нова спермограма
- уточняване на рисковите фактори
- допълнителни изследвания
- евентуално лечение.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
 Благодаря ви много за насоките и разяснението по спермограмата. Това е било цялото количество.  Не очаквахме такъв резултат и незнаехме в каква посока да поемем. Бихте ли ни препоръчали клиника или специалист в град Пловдив който работи с мъжки стерилитет.
Може ли да ми разтълкувате тези резултати?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Благодаря ви много за насоките и разяснението по спермограмата. Това е било цялото количество.  Не очаквахме такъв резултат и незнаехме в каква посока да поемем. Бихте ли ни препоръчали клиника или специалист в град Пловдив който работи с мъжки стерилитет.

Нормално е в началото човек да не е наясно какво да прави.
Разбира се, бих препоръчала себе си.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Може ли да ми разтълкувате тези резултати?

Здравей, Mira!

Мога да разтълкувам резултатите. Обемът на еякулата му е под норма, има аглутинация, която трябва да се изясни с допълнителен тест за антиспермални антитела и няма нормокинетичните сперматозоиди.

Като препоръка - следващият път снимай всички данни (без личните), защото тези, които са в горната част на бланката, също са важни.

Мога да направя и нещо повече - да му дам насоки какво да прави оттук нататък, ако иска.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Извинявайте, грешката е моя при снимката. Какво означава аглутинация? Взеха му кръв и за Микоплазма и Уреаплазма, но те не са готови още.
Здравейте, доктор Даскалова!
Моля за Вашето мнение относно резултатите от спермограмата на моя партньор!
Притесняват ни липсата на бързо прогресивно подвижни спрематозоиди(прочетох в предишни Ваши коментари, че е възможна грешка в изследването при такъв резултат - явно се среща в изследванята на този репродуктивен център, който избрахме) и някои други отклонения, които се забелязват. Какво бихте препоръчали като лечение /добавки за подобряване на резултатите?
Как бихте коментирали забележката и заключението?
Благодаря предварително!

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте, доктор Даскалова!
Моля за Вашето мнение относно резултатите от спермограмата на моя партньор!
Притесняват ни липсата на бързо прогресивно подвижни спрематозоиди(прочетох в предишни Ваши коментари, че е възможна грешка в изследването при такъв резултат - явно се среща в изследванята на този репродуктивен център, който избрахме) и някои други отклонения, които се забелязват. Какво бихте препоръчали като лечение /добавки за подобряване на резултатите?
Как бихте коментирали забележката и заключението?
Благодаря предварително!

Здравей, amelimeli!

И мен ме притесняват тези нули, защото ги виждам всеки ден, но не мога нищо друго да направя, освен да дам съвет за нова спермограма в друг репродуктивен център.

Заключението е нормозооспермия, т.е. всичко е наред, така че няма какво да лекуваме или подобряваме. Забележката е описателна и няма практическо значение.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Здравейте, Д- р Даскалова.
След първа спермограма, съпругът ми е с диагноза - Азооспермия. Пуснахме хормонални изследвания. Може ли коментар на резултатите. Инхибин Б ще излезне след две седмици, може би без него, ще ви е трудно да изкажете становище, но все пак, какво ви е мнението на наличните резултати?
Благодаря! :)
Здравейте Д-Р Даскалова,
След дълго търсене относно информация за новите резултати от спермограмата на съпруга ми, подаднах на тази тема и аз също бих помолила за помощ и мнение относно резултатите му.
Повече от 2 год и половина се опитваме да имаме бебе, като имаме вече едно по-голямо дете. Доста доктори посетихме, доста излседвания пуснахме и основно аз обикалях по излседвания. Миналата година Юли месец правихме в нашия град спермограма и бяха доста добри резултатите, но след всички изследвания вече сме на вариант инсеминация, и преди това пуснахме отново разширена спермограма, като този път мисля, не са много добри резултатите - заключение - Тератозооспермия.
Споделям резултати и моля за съвет :)
Благодаря предварително
Мисля че в предишният пост, не са се качили резултатите :/
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте, Д- р Даскалова.
След първа спермограма, съпругът ми е с диагноза - Азооспермия. Пуснахме хормонални изследвания. Може ли коментар на резултатите. Инхибин Б ще излезне след две седмици, може би без него, ще ви е трудно да изкажете становище, но все пак, какво ви е мнението на наличните резултати?
Благодаря! :)

Анита, има ли направени други изследвания при него, с които да се направи опит за откриване на причината за азооспермия? Иначе само на база на хормоните мога да кажа твърде малко и недостатъчно за прогноза.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте Д-Р Даскалова,
След дълго търсене относно информация за новите резултати от спермограмата на съпруга ми, подаднах на тази тема и аз също бих помолила за помощ и мнение относно резултатите му.
Повече от 2 год и половина се опитваме да имаме бебе, като имаме вече едно по-голямо дете. Доста доктори посетихме, доста излседвания пуснахме и основно аз обикалях по излседвания. Миналата година Юли месец правихме в нашия град спермограма и бяха доста добри резултатите, но след всички изследвания вече сме на вариант инсеминация, и преди това пуснахме отново разширена спермограма, като този път мисля, не са много добри резултатите - заключение - Тератозооспермия.
Споделям резултати и моля за съвет :)
Благодаря предварително

Сиси, ако вече сте на етап инсеминация, зависи кога е планувана. За подобряване на сперматогенезата са нужни поне 3 месеца, а отделно за изясняване на причините за влошената морфология са нужни изследвания преди лечението. Така че вариантите са два - да не прави нищо и да направите инсеминация с тези показатели или да отложите инсеминацията и да се опита да подобри резултатите.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Благодаря за бързия отговор. На мен също ми се искаше по естествен път д се случат нещата, но с му изписали витамини и с му казали, че са му ок резултатите и да си караме спокойно нещата, но явно остава план Б-инсеминация. Аз мислех, че не са ок нещата с резултата, но са му казали, че нямало място за притеснения и са добре, и тогава не разбирам защо не се пробва някакво лечение за подобряване, но важното е да имаме резултат накрая с нов член :)
Поздрави и слънчево лято
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #276 -: Август 09, 2021, 11:47:46 am »
Здравейте, Д-р Даскалова!
Моля, за вашето мнение.Съпругът ми е с диагноза азооспермия, потвърдена от две спермограми.
До момента сме направили генетични, хормонални и микробиология.Има една проведена консултация с уролог, според който тестисите са с добри размери и няма запушване.Вариантът, който ни се предлага е директно биопсия.Никой не дава обяснение за ниският FSH и Inhibin B.Преди 3 месеца изкарахме Ковид, като при него беше по- тежко. С прием на два антибиотика и висока температура в продължение на две седмици.Уроложката е изразила мнение, че е възможно да е следствие Ковид.Знам, че вие лекарите не обичате пациентите да търсят информация в интернет, но е неизбежно.След всичко изчетено от мен до момента, разбирам, че при него диагнозата може да се дължи следствие ниското FSH, т.е. причината да хормонална.Разбира се, аз съм абсолютен лаик, защото нямам медицинско образование, но не би ли трябвало да се проведе лечение, което евентуално да вкара хормоните в норма, преди да пристъпим към биопсия.Наясно съм, че при нас нещата няма как да се случат естествено, но все пак ми се иска да опитаме всичко възможно преди да стигнем до биопсия.
Прилагам всичко резултати до момента. Какво бихте ме посъветвали?
Благодаря!
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #277 -: Август 09, 2021, 23:15:07 pm »
Здравейте! Мога ли да ви помоля да ми съдействате с разчитането на резултатите ми за Хламидия Трахоматис. Преди около година имах инфекция на пикочните пътища, в следствие на което ходех много често до тоалетна. След доста лутане и обикаляне по лични доктори и уролози се установи, че имам бактериална инфекция (някаква бактерия при направена микробиология на еякулат) на простата и при тест за Хламидия трахоматис IgG - резултата ми беше 1,42 при референтни стойности до 0,90 (0,90-1,10: Сива зона). След лечение с levofloxacin 15 дена + азакс - двойна доза еднократно + доксициклин - 7 дена резултата за Хламидия трахоматис IgG беше паднал до 1,18 и нямаше бактерии в еякулата. Тогава уролога ми ме убеди, че съм бил добре. След няколко месеца, в които имах отново симптоми и често ходех до тоалетна реших отново да си направя същите изследвания в същата лаборатия. Хламидия трахоматис IgG - 1,06  ,а в еякулата се появи друга бактерия. Тогава реших да сменя уролога. Той установи доста сериозна инфекция на простата и започнахме лечение с инжекции Амикацин 10 дена,след тях 10 дена Рулид и за финал 3х1 азакс през няколко дни. 1 месец след лечението повторих изследванията, вече чисто профилактично без някакви оплаквания и тогава сестрата в лабораторията ми предложи освен Хламидия трахоматис IgG да си направя и за IgM, при което се установиха следните резултати: Хламидия трахоматис IgG 1,11 и Хламидия трахоматис IgМ - 0,24
 референтни стойности до 0,90 (0,90-1,10: Сива зона), а в еякулата се появи отново някаква бактерия (същата като първия път). Тогава уролога ми каза, че няма от какво да се притеснявам след като нямам оплаквания и че IgG се влияе от много различни фактори, като настинки, ковид и др., а и микробиологията не била много достоверна предвид факта, че няма как стерилно да дам еякулат. Проблемът обаче е че преди няколко дни си пуснах отново изследване за Хламидия трахоматис IgG, което показа стойност 1,38. (не пуснах IgМ, защото нямах сексуален контакт за тези 2 месеца между изследванията). Въпросът ми към вас е има ли от какво да се притеснявам, има ли я тая хламидия, няма ли я и защо така варират стойностите на това IgG ?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #278 -: Август 10, 2021, 10:26:08 am »
Здравейте, Д-р Даскалова!
Моля, за вашето мнение.Съпругът ми е с диагноза азооспермия, потвърдена от две спермограми.
Прилагам всичко резултати до момента. Какво бихте ме посъветвали?
Благодаря!

Здравей, Анита!

Да разбирам ли, че е прекарал ковид преди спермограмите?
Ако да, колко време преди?
Не виждам да има направен кариотип (цитогенетичен анализ).
Той има ли обоняние? Усеща ли миризми - не питам заради ковида, а преди него.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #279 -: Август 10, 2021, 11:22:38 am »
Здравейте, Д-р Даскалова!
Моля, за вашето мнение.Съпругът ми е с диагноза азооспермия, потвърдена от две спермограми.
Прилагам всичко резултати до момента. Какво бихте ме посъветвали?
Благодаря!

Здравей, Анита!

Да разбирам ли, че е прекарал ковид преди спермограмите?
Ако да, колко време преди?
Не виждам да има направен кариотип (цитогенетичен анализ).
Той има ли обоняние? Усеща ли миризми - не питам заради ковида, а преди него.

Поздрави!

Здравейте!
Спермограмите са правени след Ковид. Първата два месеца след, а втората три месеца след Ковид. Има обоняние и вкус, понякога се е случвало да има загуба на вкус, но се е случвало докато е бил болен. Принципно, при него разболяванията винаги протичат с висока температура. Друг проблем, който има е, че ръцете му и краката му постоянно се потят. Ходил е на Ендокринолог, щитовидната е гледана на ехограф и са изказали мнение, че всичко е наред. Според вас, може ли да има връзка с ниските хормони?
Кариотип не сме пускали все още, но и това ще направим.